Adalet İçin Hukukçular: ‘Sivas'ta yanan ateş bugün Sürgü'de’

Malatya’da Alevilere dönük saldırılara ilişkin Adalet İçin Hukukçular tarafından yapılan açıklamada, “AKP iktidarının dini motiflerle sarıp sarmaladığı faşizmi bu ülkenin insanlarına yeni Çorumlar, Maraşlar ve Sivaslar yaşatabileceğini tekrardan göstermiştir” denilirken, sorumluların cezalandırılması talep edildi.
Pazartesi, 30 Temmuz 2012 21:19

Malatya’da Alevi bir aileyi hedef alan saldırının ardından bir tepki açıklaması da Adalet İçin Hukukçular’dan geldi.

“AKP faşizmi yeni Çorumlar, Maraşlar ve Sivaslar yaşatabileceğini göstermiştir”

“Gerici zihniyet Ramazan ayını bir kez daha diğer inançlardan ve kesimlerden insanlara karşı bir baskı ve saldırı gerekçesi olarak kullanıyor” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kendinden olmayan veya kendine itaat etmeyen herkesi yok etmekle tehdit eden dahası bu tehdidi yüzlerce gözü dönmüş yandaşıyla birlikte gerçekleştirmeye çalışan bu güruh doğrudan faşizm ile ilişkilendirilmelidir. Sürgü'de yaşananlar Alevilere karşı yıllardır devlet eli uygulana gelen baskı ve saldırıların bir kez daha sokaklara indiğinin ve yeni bir katliam hazırlığı yapıldığının göstergesidir. AKP iktidarının dini motiflerle sarıp sarmaladığı faşizmi bu ülkenin insanlarına yeni Çorumlar, Maraşlar ve Sivaslar yaşatabileceğini tekrardan göstermiştir.”


“Olaylar sonucunda tek bir gözaltı dahi yok”

Sivas’ta aydınları yakan katilleri serbest bırakan AKP’nin bu tip katliamların da fermanını verdiğinin belirtildiği açıklamada, Sürgü’de Alevi evlerine saldıran gericilerin cesareti yargı kararlarından aldığına değinildi.

Olayların ardından tek bir kişinin dahi gözaltına alınmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Ancak tüm bu yaşananlardan bu ülkenin aydın ve ilerici yurttaşları da dersler çıkarmıştır. Mahalledeki davulcudan yüksek yargıya kadar kendi faşizmini örgütleyerek halkın üzerine salan AKP durdurulmadığı takdirde, Sivas'ın, Çorum'un, Maraş'ın, Sürgü'nün yanına yeni katliam vakalarının ekleneceği ortadadır” denildi.

AKP’nin, gerek dış politikada Suriye'ye karşı başvurduğu mezhep ayrımcılığını, gerekse iç politikada dini kullanarak toplumun tüm muhalif kesimlerine karşı giriştiği ali kıran baş kesen rolünü pekiştirmek için halkları birbirine düşürdüğü ve yeni katliamlara davetiye çıkardığının belirtildiği açıklamada şu ifadelerle son buldu:

“Bizler, Adalet İçin Hukukçular olarak, ülkenin ilerici ve aydın kesimini iktidarın bu kirli politikalarına teslim olmamaya ve dur demeye çağırıyoruz.

Alevi yurttaşlara yönelik yaşanan tüm saldırılar tarihe not düşülmüştür. Bugün AKP'nin elinde oyuncak olan yargı ve kolluk kuvvetleri bu saldırılara gereken yanıtı vermiyor olabilir. Ancak, yaşananların hesabı verilmeden bu dosyaların hiçbiri kapanmayacaktır.

Saldırıların failleri ve olaylara çanak tutarak suç ortağı olan resmi görevliler derhal cezalandırılmalı, Sürgü'de ve tüm yurtta Alevi yurttaşların can güvenliği sağlanmalıdır. Adalet İçin Hukukçular olarak sürecin takipçisi olduğumuzu, saldırıya uğrayan Alevi yurttaşlarımızın yanında olacağımızı ilan ederiz.”

(soL - Haber Merkezi)