"Açıklama değil çay sohbetiydi"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Ergenekon soruşturması ile ilgili açıklamalarının büyütüldüğünü, o cümlelerin açıklama değil çay sohbetinde söylenmiş birkaç cümlecik olduğunu belirtti.
Çarşamba, 22 Nisan 2009 16:34

soL (HABER MERKEZİ) Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bir gazetecinin, "Ergenekon soruşturmasında yaşananların, AKP aleyhine geliştiğini söylemiştiniz. Dün de bazı mühimmatlar bulundu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu "Bu yeni buluntular, tamamen yargının değerlendireceği konular. Ben bir hassasiyetimi ifade ettim. Aslında bir demeç vermemiştim. Bir çay sohbeti sırasında, birkaç arkadaşımla paylaştığım bir kaç cümlecik, biraz büyütülerek manşete taşınmıştı. Ben bunun üzerine bir açıklama yaptım. O yazılı açıklama dışında başka bir açıklamam yoktur" şeklinde yanıtladı.

Hyatt Regency Oteli'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Günay kabinedeki revizyon iddiaları ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Kabinede değiştirilecek bakanlar arasında adı geçen Günay "Bakanlığım alınsa da AKP ile yola devam edeceğim. Bazı bilgi yanlışları var. Örneğin benim bir kültürel merkezi korumak konusundaki hassasiyetim, neredeyse bir aydan beri sürüp geliyor. Ama bugün, bir basın mensubu arkadaşım, bir köşe yazarı, bu son tartışmalarla ilişkilendirmiş. Yani herkes biraz zamanı doğru okur, olayları yerine koyarsa, benim söylediklerimin herhangi bir kaygıdan kaynaklanmadığını, tamamen ilke düzeyinde, belli ilkelere sahip çıkmak tutarlılığından yola çıktığımı herkes anlayacaktır. Kimse kimseye haksızlık yapmasın gereksiz yere..." dedi.