18 yaş düzenlemesi Meclis'te

AKP, seçilme yaşının 18’e düşüren, er, erbaş ve askeri öğrencilere oy kullanmasına izin veren Anayasa değişiklik teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.
Cuma, 19 Ekim 2012 19:13

Seçilme yaşını 18’e indiren ve askerlerin oy kullanımını düzenleyen Anayasa değişikliği teklifi AKP'li vekillerin imzasıyla meclise sunuldu.

MHP’nin düzenlemeye karşı olduğu öğrenilirken, CHP 21 yaşı öneriyor, BDP’ye ise görüş sorulmadı.

Değişiklik AKP’nin gençlere dönük seçim yatırımı olarak yorumlanırken, AKP MHP’yi ‘18 yaşındaki gençlere güvenmemek’, CHP’yi de ‘destek vermekten kaçmakla’ suçluyor.

CHP 21 yaş istiyor
AKP’nin teklifine ilişkin konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti programında seçilme yaşını 21 olarak öngördüklerini, bunu da kişinin askerliğini yapıp, olgunlaşması düşüncesiyle programa yazdıklarını söyledi, 18 yerine 21 yaşa sıcak baktıklarını ifade etti.

Teklif ne getiriyor?
Başbakan Erdoğan ve AKP'li 258 milletvekilinin imzasını taşıyan teklif, seçme ve seçilme yaşını düzenleyen Anayasa’nın 67. maddesinde değişiklik yapıyor. Buna göre, seçilme yaşı 18 olarak öngörülüyor. Düzenlemeyle, er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin, oy kullanmasının önü açılıyor. Askeri öğrenciler, er ve erbaşların oy kullanmasına ilişkin usul ve esasları, Yüksek Seçim Kurulu belirleyecek. Anayasasının 76. maddesinde düzenlenen milletvekili seçilme yaşı da 25’ten 18’e indiriliyor. Milletvekili seçilmeye engel olan Anayasa’daki “yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olma” ibaresi de “askerlikle ilgisi bulunanlar” olarak değiştiriliyor.

Hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yüksek Öğretim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve silahlı kuvvetler mensuplarının “görevlerinden çekilmedikçe” milletvekili adayı olamayacaklarına ilişkin hüküm de “görevlerinden çekilmedikçe veya istifa etmedikçe” olarak değiştiriliyor.

Anayasa’ya eklenen geçici maddeyle, yapılan değişiklikler, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak ilk mahalli idareler genel seçiminde uygulanacak.

(soL-Haber Merkezi)