Almanya'nın her yerinde Haziran çiçekleri

Almanya'nın her yerinde Haziran çiçekleri

Almanya
24/02/2015 Salı

Almanya'nın birçok kentindeki AKP karşıtları, bulundukları yerelliklerde Birleşik Haziran Hareketi çerçevesinde biraraya gelerek örgütlenmenin ötesinde, birbiri ardına dayanışma ve protesto etkinlikleri de düzenlemeye başladılar. Nitekim Almanya geçen hafta, 13 Şubat boykotunu desteklemek amacıyla T.C. Başkonsoloslukları önünde düzenlenen protesto gösterilerine, hemen onun ardından da Özgecan etkinliklerine sahne olmuştu.

Bunlar arasında özellikle Berlin, Mainz ve Köln Başkonsoloslukları önündeki protesto gösterilerinin ve Köln katedrali önünde düzenlenen "Özgecan için bir mum da sen yak" eylemlerinin, Stuttgart Özgecan etkinliğinin, arkalarında iz bıraktığı ve gelecekte çok daha yığınsal hareketlerin müjdecisi olduğu görülmüştü.

Geçtiğimiz haftasonu da Almanya'nın üç merkezinde Birleşik Haziran Hareketi'nin önemli toplantıları gerçekleşti.

Rheinland Pfalz eyaletinin başkenti Mainz ve çevresi'ndeki Haziran bileşenleri, Kuzey Ren Westfalya eyaleti Birleşik Haziran Hareketi çağrıcıları ile ortak olarak Almanya'ya davet ettikleri İsmail Hakkı Tombul ve Barış Atay'ı iki büyük toplantıda ağırladılar.

21 Şubat, Cumartesi günü Opel fabrikalarının merkezi Rüsselsheim kentinde biraraya gelen 200'ü aşkın Birleşik Haziran Hareketi destekçisine hitap eden misafirler, onu takip eden Pazar günü de, bir zamanlar Almanya'nın çelik-kömür kalbinin attığı işçi yatağı Duisburg'daki yığınsal foruma katıldılar.

Her iki toplantıda da, hareketin Türkiye'de vardığı yer, önüne koyduğu hedefler üzerine ayrıntılı bilgi veren misafirler, Birleşik Haziran Hareketi'ni daha ileri götürmeye kararlı bir kalabalık tarafından ağırlandıklarını gördüler.

Mainz ve Çevresi Birleşik Haziran Hareketi meclisi, Rüsselsheim toplantısında, yakın bir gelecekte çok daha yığınsal eylemler düzenleme kararlılığını vurguladı.

Duisburg'daki forumda da, eyaletteki 15 kentten gelen 250'ye yakın katılımcı arasından 15 gönüllünün yer aldığı bir "Nordrhein Wesfalya Birleşik Haziran Hareketi Meclisi" oluşturuldu. Daha önceden Köln'de biraraya gelerek bir "Geçici Koordinasyon Kurulu" oluşturmuş olan Köln Birleşik Haziran girişimcileri de, hafta içinde yapacakları toplantıda kendi temsilcilerini seçerek bu meclise katılacaklar.

NRW Birleşik Haziran Hareketi Meclisi, eyaletin çoğu kentlerinde hareketlenmekte olan Birleşik Haziran Hareketi taraftarlarının, bir yanda yerel girişimler kurmalarını desteklerken, diğer yandan da, tüm etkinlikleri eyalet çapında koordine etme görevini de yerine getirecek. 

Aynı gün, ülkenin güneyinde, Münih'te biraraya gelen girişimciler de, benzeri bir oluşumu Bavyera Eyaleti'nde örgütlemek üzere karar aldılar ve bu doğrultuda çalışmaları koordine etmek amacıyla bir geçici Yürütme Kurulu oluşturdular.

NRW Birleşik Haziran Hareketi Koordinasyon Komitesi, bir de 56 sayfalık Türkçe-Almanca bülten yayınladı. Vişnelik toplantılarından başlayarak hareketin oluşumu üzerine bilgiler ve çeşitli yazarlardan makalelerin yanısıra, kuzeyde Hamburg, Hannover'den orta almanya'ya, oradan güneyde Stuttgart, Münih'e dek ve tabii başkent Berlin'e dek tüm Almanya'da oluşmuş olan girişimler, forum ve meclisler üzerine bilgi içeren bu bülten ileride tekrar güncellenerek daha büyük tirajlarda basılıp, dağıtılacak.

Böylece Almanya çapında örülmekte olan Birleşik Haziran Hareketi, Türkiye'deki mücadeleyle dayanışma görevini yerine getirirken, AKP gericiliğinin Almanya'daki uzantılarına karşı mücadelenin yollarını da araştırma ve bu alanda da hedefli bir mücadelece başlatma kararlılığında.