Serbest Kürsü

"Antrasitteki (kumaş) hareketleri daha çok hava filelerinin uzlaşmacı, zıtlaşmayan dengeli kırılmalarına benzettim. O doku bana sonsuzluk işaretinin dizi halinde sonsuzluğa koşuşu heyecanını da verdi." (1)

Yukardaki paragraf THY’nin yeni üniforması için Uğur Cebeci tarafından kaleme alınmış. İnanmak zor biliyorum. İlk gençliğinde neler yaşadı, hangi duyguları içinde kaldı da altı üstü bir üniforma için, bu edebi sınırları zorlayan benzetme sanatının eşsiz... Devamı için tıklayınız

Ne yapacağız? Nasıl yapacağız? Ne diyeceğiz? Nasıl açıklayacağız? Söylemesek mi? Daha sonra mı söylesek? 

Sorular bu kadar değil, daha çok. Bir de, buraya sığmayan keşkeler. 

Gizlemeye çalışılan gözyaşları, dik ve güçlü durma çabaları, teselliler, telaşlar, gerginlikler, umut etmeler... Bir de, rakı sofraları, yan yana dizilen bira şişeleri. Küllükte üst üste yığılan sigara izmaritleri. 

Nasıl olur? 

Soru bu. Nasıl olur da bizi bulur? Nasıl olur da seni bulur?... Devamı için tıklayınız

Birkaç gün önce, Türkiye Barolar Birliği bülteninden, baro üyesi tüm avukatlara TBB başkanı Feyzioğlu’nun ağzından bir e-posta gönderildi.

Bu kısa duyuruda, TBB Başkanı’nın, göreve bir kez daha seçilmesi sebebi ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e bir tebrik ziyaretinde bulunduğu haberi ve Feyzioğlu’nun “Sayın Bakana takdim ettiği” TBB’nin bakanlıktan bazı taleplerini içeren bir de mektup yer alıyor. 15 maddelik bir liste bu.

Bunun içeriğine az sonra değineceğiz.

İşçi... Devamı için tıklayınız

İktidarda SPD (Alman Sosyal Demokrat Partisi) vardı. 1914'te 2. Enternasyonel'in aldığı "ulusal çıkarlar" kavramı üzerinden kendi hükümetlerine destek verme ve savaş kredilerine oy verme gibi kararlarından itibaren işçi sınıfına ihanet içindeydiler. Öyle ki, daha sonrasında Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht gibi devrimcilerin ölüm emrini vermişlerdi. 

Sonrasında ise 1933'te Alman sosyal demokratları "Hitler'i yenelim oylar Hindenburg'a" sloganı ile Hindebungur`u desteklemiş,... Devamı için tıklayınız

Sezuan’ın İyi İnsanı Bertolt Brecht’in en çok bilinen ve hâlâ tüm dünyada sık sık sahnelenen oyunlarından biridir. Oyun temel bir insani meseleyi ele alır: Her şeyin paraya göre belirlendiği bir dünyada insan nasıl iyi insan olur? Bu oyunda Çin’in Sezuan eyaleti, insanların insanları sömürerek hayatlarına devam ettikleri bütün ülkeleri simgeler. Oyunun konusu kısaca şudur:

“Bir masal havasında Çin’in Sezuan eyaletinde geçen oyunda üç tanrı, dünyada hâlâ emirlerini uygulayan,... Devamı için tıklayınız

Geçen hafta Üsküdar'daki motor iskelesinin önünden geçiyordum. TKP'li öğrenciler ellerinde "Boyun Eğme" dergisini satıyorlardı. Beş yıl öncesine gittim.

Sinop’taki öğrenciliğimin uzatmalarını oynadığım 2013’ün Ocak ayı, birçok emekçiye umut olan günlük soL gazetesini Üsküdar’da satmaya başladığım tarih olmuştu. Emekçilerin mücadele tarihi açısından oldukça önemli sayılacak bir yılın başladığının farkında değildim.

Üsküdar,  AKP’nin İstanbul’da Fatih’ten sonraki en önemli ikinci... Devamı için tıklayınız

Demokrasi adına ne kadar parlak bir dönemden geçtiğimiz biliniyor. 24 Haziran yaklaşıyor. Çeşit çeşit aday var ve istediğinize oy verebilirsiniz. Her adayın kendine göre albenisi var. Lakin daha belirleyici olduğunu düşündüğüm bir-iki özelliği sormak isterim. Hangi aday özelleştirilen şeker fabrikalarını geri kamulaştırabilir ? Hangi aday ölen madencilerin hesabını 'bu dünyada' sorabilir ve maden işletmecilerine gerekli önlemleri almaları yönünde tavizsiz baskı yapar ? Hangi adayımız... Devamı için tıklayınız

Geçen hafta soL Haber’de tesadüfen işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir haber gördüm. Haberin ayrıntılarını hemen okumaya başladım. Haberde bu yıl Maltepe Meydanı'nda yapılacak 1 Mayıs'a iş güvenliği uzmanları, Türkiye Komünist Partisi (TKP) korteji içerisinde kendi pankartıyla katılım gösterecekler diye yazıyordu. Devamında ise iki iş güvenliği uzmanının fikirlerine yer verilmişti. 

Bu... Devamı için tıklayınız

Ankara’da nadir de olsa hâlâ sokaklarında papatyalar, güller, küçük kediler bulunduran bir sokak. 10 saatlik mesaimden çıktığım bir akşam ayaklarımın tabanındaki acıyı hissettiğim bir anda girmiştim bu sokağa ilk kez. Rengarenk çiçekleri gördüğüm anda az önce acısını hissettiğim tabanlar ile onlara doğru koşmuş, bütün yorgunluğumu aldığım koku ile unutmuştum.

Neredeyse haftanın her günü çalıştığım halde bu güzel sokakta olan bir binada alt katlarda penceresi olmayan bir daireyi... Devamı için tıklayınız

Bir kimya mühendisliği öğrencisi olarak topluma karşı sorumluluklarımı tekrar hatırladığım, bu sorumlulukların ertelenemeyecek boyuta ulaştığını gördüğüm Eti Maden’e ait Eskişehir-Kırka Fabrikası gezisi ile ilgili birkaç "değersiz" şeyden bahsetmek istiyorum.

Bilindiği üzere Eti Maden Türkiye’de Bor madeninin çıkartılması ve ham madde olarak kullanılması üzerine kurulu bir devlet tekeli. Fabrika bahçesine girer girmez bor madeninin yapısından kaynaklanan  önünüzü görmenizi... Devamı için tıklayınız

Pages