Kent Kültür Sanat

"Asıl acı olan, suya sabuna dokunmadan gölge dövüşü yapmaktır. Kerhen toplumsal eleştiri yapmak; ''kurumlar iyi de kimi yamuk tipler var'' demektir. NSU davasında gün yüzüne çıkan polis-devlet-Naziler ilişki ağının gözden kaçırılarak, iki kafadara faturanın çıkartılması gayretidir. Acı olan budur."

Alman sineması, Günter Grass'ın Teneke Trompet romanında büyümeyi reddeden kahramanı Oskar Matzerath gibi, eril ama güdük kalmıştı.

Ticarî kaygıyı dindirme hedefli olduğundan kuşku... Devamı için tıklayınız

1970’li yılların İtalya'sında, yaratıcılıkları ve deneysellikleri ile diğer müzisyen ve grupları geride bırakmayı başarabilmiş ender gruplardan bir tanesidir Gli Area... Dönemin en politik grubudur. Progresif rock anlayışının sınırlarını zorlamıştır. Bu nedenle müzikal ve teknik anlamda çıtayı oldukça yükseğe taşıdığı kabul edilir. Akdeniz ve Balkan melodileri ile free jazz öğelerini başarılı bir şekilde harmanlamış olan grubun en büyük şansı ise benzersiz bir vokalist ve müzisyen olan... Devamı için tıklayınız

“Ben tam kırk yedi Mustafa tanırım

Onun kadar Mustafa görmedim daha”

Ergin Günçe

Mustafa Çevikdoğan, 1984 doğumlu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi mezunu, öykücü. Halide Edip Adıvar’dan Hüseyin Rahmi Gürpınar’a varıncaya kadar pek çok önemli ismin eserlerinin yeniden edisyonunda çalıştı, pek çok kitabın editörlüğünü yaptı. İlk kitabı Temiz Kâğıdı yeni... Devamı için tıklayınız

İngiliz yazar George Orwell’in (asıl adı Eric Arthur Blair), Hayvan Çiftliği adlı kitabı artık tarihteki yerini kesin olarak bulmuş olduğundan edebi yönü üzerinde daha fazla durmak gereksizdir. Ancak kitabın yayımlanma öyküsü ve yayımlandıktan sonra hangi çevrelerce beğenilip göklere çıkarıldığı, hangi çevrelere hizmet eden bir kitap olduğu hep hatırlanacak, unutulmayacaktır. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında başlayan Soğuk Savaş sırasında basılan kitap başlarda ilgi... Devamı için tıklayınız

Faşizm başlamıştı o sonbahar.

Yaz sonu öleceğimi bilmiyordum.

Tutuklanacak çocuklarını ellerinde börek tepsisiyle ziyarete gidecek anneler de, yol kazalarında öleceklerini bilmiyordu.

Yüzleri yok edilmiş yakınlarının morarmış derilerinde bildik bir iz arayan insan dehşetinin nasıl bir lekeye dönüşeceği bilinmiyordu.

Necdet Adalı yeni asılmış. Erdal Eren henüz değil. Necdet yaşıtımdı, Erdal hep ilk genç.

Öbür Necdet’se, Necdet Pişmişler, bir sonraki sonbahar... Devamı için tıklayınız

Uzun süren yolculuklarda uyuyamam; bir yol arkadaşı bulurum kendime. Bu kez, Ahmet Günbaş’ın “Foça’da Aşkla” adlı romanı yol arkadaşlığı yaptı bana.

Ahmet Günbaş, bu gençlik romanını şair-yazar Özcan Yalım’ın anısına göndermiş. Söylenceye göre bir “Kara Taş” varmış Foça’da; gelip onun üzerine basan yaşam boyu Foça’da kalırmış. Özcan Yalım da o kara taşa basmış olmalı ki, ömrünün son çeyreğini Foça’da geçirmiş. Öyle yağlı bir üstüpü gibi için için yanarak tüketmemiş ömrünü; gerçek bir... Devamı için tıklayınız

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim’in  sansürlenmesi üzerine

Nâzım’ın romanının sonundaki şiirin sansürlenerek yayımlandığını bulgulamamızdan sonra, romanı daha derinlemesine bir incelemeye tabi tutmaya yöneldik.

Yaptığımız inceleme sonucunda, romanda, şiirdeki “Komünistim” sansürü dışında 24 adet sansür daha tespit ettik.

... Devamı için tıklayınız

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin, sevgili Ali Rıza Aydın’ın Estonya’nın başkenti Tallinn’de edindiği 1965 basımı Estonca şiir seçkisinde yer alan şiirin kendisi ile sonundaki “5 Mart 1963 Leipizig” bilgisinin kaynağı konusunda net bir bilgiye ulaşması geçtiğimiz günlerde mümkün oldu.

Estonca’daki şiir seçkisinin iki çevirmenden biri olan Ly Seppel-Ehin, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin ricası üzerine Tartu Edebiyat müzesinde bir inceleme gerçekleştirdi.

Ly Seppel-Ehin bu... Devamı için tıklayınız

“KOM – GENÇ” BİRLİKLERİNE

Elimizde kırkikiliktir bizim

                marksizm!

Ateş!...

                “Kom-genç birlikleri!...

Duvarlara beyanname!

                Şarkılar, türküler, matem marşı, enternasyonal!

                               Dar sokaklarda hep kapıyı çal!

                                               Meydanlarda miting!

                                               Sendikalar kırmızı!

... Devamı için tıklayınız

Fransız öykü yazarı Jean-Paul Didelaurent'in ilk roman çalışması “6.27 Treni” (özgün adıyla Le Liseur du 6h27), 2014 yılında yayımlandı ve başta kendi ülkesi Fransa'da olmak üzere, Avrupa genelinde büyük ses getirdi. Kısa zamanda Fransız edebiyat çevrelerinde “Phénomène littéraire” (edebi fenomen) olarak anılmaya başlanan 6.27 Treni, 2015 yılında ise yazarına Fransa'nın köklü edebiyat ödüllerinden biri olan Cezam Prix Littéraire Inter CE'yi kazandırdı. Yayımlandığı tarihten bugüne 29 farklı... Devamı için tıklayınız

Pages