Dünyayı Verelim Çocuklara

   “ Yarı tanrı Prometheus, insanlar sefalet sürerken tanrıların ateşi sadece kendilerine saklamalarına razı gelmez. Bir gün Olimpos’un tepesinden ateşi çalar ve insanlara getirir. Öfkeden deliye dönen Zeus, Prometheus’ u sonsuz bir işkenceyle cezalandırır. İnsanlardan intikamını almak için ise bir kadın yaratır; Pandora. Asla açmamasını söyleyerek Pandora’ ya bir kutu verir. Pandora kutuyu açar ve tüm kötülükler dünyaya saçılır. Kin, nefret, riya, yalan, kibir. Son anda Pandora kutuyu... Devamı için tıklayınız

Referandum öncesi siyasi mesaj verme çabasını çocuklarımızı bu koşullarda yetiştirirken yaşadığımız kaygı ile birleştirmeye çalışan yazımıza hoşgeldiniz. Referanduma dair tartışmamız şimdilik bir yana kalsın ama bir dostun kızına doğumgününde Ataol Behramoğlu'ndan

"Bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım

Sevincin ürünüdür insan, nefretin değil

Zulmün önünde dimdik tut onurunu

Sevginin önünde eğil kızım..."

diye yazması ile yazının yazılma motivasyonu... Devamı için tıklayınız

Hiçbirimiz her zaman en tahammüllü, en neşeli ve enerjik ebeveynler değiliz. İster istemez yoruluyoruz, tükeniyoruz. Hele de yoğun çalışma koşullarının getirdiği yüklerle başa çıkmaya çalışırken, gündemin boğuculuğunda, akşam eve enerjimiz ve sabrımız tükenmiş halde dönebiliyoruz. O yükler örneğin sağlık sektöründe her geçen gün anlamsızca artarken sağlık da sağlık personelinin koşulları da kötüleşiyor.

Ama gel gör ki, patronlara, hocalara, hastalara, öğrencilere oflamak ne mümkün.... Devamı için tıklayınız

Geçen hafta bloğumuzda yayımlanan “Al Sana Survivor” başlıklı yazıyı okuyup da,  günümüzde çocuk ve ebeveyn olmanın ne kadar güç bir iş olduğunu düşünmeyen var mı bilmiyorum? Çocukları televizyondan, , bilgisayardan, saçma sapan bir kültürden, eğitim sisteminin bizzat kendisinden, kapitalizmin saldırganlığından nasıl koruyacağız? Nasıl oldu da kendi doğası yaşama bu kadar merak ve tutkuyla bağlı çocuk denen varlık, makinelere bağlı bir robota dönüştü?

... Devamı için tıklayınız

Malum çocuklar heyecan seviyor. Televizyonda en çok izlenen heyecanlı ve çekişmeli program ise tropik bir adada kıyasıya yarışan genç insanların adada kalma mücadelesini anlatan Survivor. Ne zaman kızımı bu programı izlerken görsem içim kan ağlıyordu. Çünkü kendisi hoplaması zıplaması gereken kızım koltuğa jöle gibi yayılarak bir grup insanın hoplayıp zıplamasını izlemeyi tercih ediyordu.

Bu yürek acısına daha fazla dayanamadım ve evde benzer bir parkur kurup hep birlikte yarışmayı... Devamı için tıklayınız

İstanbul Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz yılın Ekim ayı başından beri iki haftada bir sürdürdürülen Ebeveyn Okulu derslerinde geçtiğimiz hafta “Ergenlikte Madde Bağımlılığı” konuşuldu. Şimdiye kadar ağırlıklı olarak okul öncesi ve ilkokul düzeyine uygun başlıklarda yapılan derslerden farklı olarak bu sefer özel olarak ergen ebeveynlerine hitap eden bir sorun ele alındı.

3 Ekim’de başlayan Ebeveyn Okulu derslerinde şimdiye kadar okula başlama sorunları, akran... Devamı için tıklayınız

Düşlerimiz olmadan gerçekliğimizi değiştirebilir miyiz? En çok çocukken düşler kurarız ya hani, Ursula Le Guin de bir ütopyalar yazarı olarak çocuklara on üç tane masal/öykü kitabı hediye etmiş. Onlar da düş kursun; kursunlar ki gerçekliklerini değiştirme gücü bulsunlar. Başka bir dünyayı ve yaşamı düşleriz  önce, sonra  gerçekliğimize bakarız, sonra yapacaklarımıza ve mücadele ederiz onun için.

Hepimizin aklına Ursula Le Guin denince ünlü romanı Mülksüzler gelecektir kuşkusuz. Metis... Devamı için tıklayınız

Size hiç oldu mu? Çocuğunuz ona hiç anlatmadığınız bir şeyi size söyledi mi? Ya da olmadık bir şeyi tam da sizin yaptığınız gibi yaptı mı? Üstelik nedenini bilmeden?

Anne babalar kendi zihinlerini çocuklarının zihnine eker.

Mesela 2-3 yaşındaki çocuğunuz, gebeliğinizi kimseye söylemediğiniz halde bir gün karnınıza dokunup “anne, karnında bebek var!” derse?

Ya da ani başlayan evden dışarı çıkma kaygılarıyla doktora başvuran genç bir kızın annesi arkasından gizlice doktora... Devamı için tıklayınız

Blogda sıklıkla yazmak durumunda kaldığımız ve görünen o ki daha çok üzerinden geçmemiz gerekecek olan bir konu çocuğa yönelik cinsel istismar. Örgütlü cehaletin kutsandığı, aydınlanma kurumlarının hedef haline getirildiği günümüzde kadına ve çocuğa yönelik cinsel şiddetin azalması için nesnel bir koşul bulunmuyor maalesef. Bu nedenle bu duruma karşı ve bu durumdan korunmak için öznel bir mücadele içinde olmak zorundayız. Çocuklarımız için bu öznel müdahale etkin biçimde hoşnutsuzluğunu... Devamı için tıklayınız

İki hafta önceki yazımızda çocuklarla ölümü konuşmanın biçimlerinden bahsetmiştik.

Bir çocuğa genel olarak ölümü, bir kavram olarak ölümü anlatmakla, çok yakınlarından birini kaybetmiş olan çocuğa ölümü anlatmak arasında farklar ve bazı hassasiyetler var.

Bu çok zor konunun hiçbirimizin hayatına değmemesini temenni ediyor, ama değerse de... Devamı için tıklayınız

Pages