Sahte fosil sergisi Kadıköy'den bir kez daha kovuldu

Çarşamba günü Süreyya Operası'nın önünden Kadıköylüler'in müdahalesi ile kaldırılan sahte fosil sergisi ertesi gün yeniden açılınca, kitlesel bir tepkiyle karşılaşarak Kadıköy'den kovuldu
Cuma, 10 Ağustos 2012 12:01

Belediyeye yapılan şikayetler sonucunda yasaklatılmasına rağmen polis korumasında sürdürülmeye çalışılan sergi dün öğleden sonra kitlesel bir tepkiyle karşılaştı.

Zabıta tarafından kendilerine yapılan yazılı tebligata rağmen serginin polis korumasında devam etmesi üzerine “Evrimi Savunuyorum” adlı çalışmayı yürüten TKP Kadıköy İlçe Örgütü, Bahariye Caddesi'nde "Bilim düşmanları teşhir edilmelidir" başlıklı bir bildiri dağıttı. Vatandaşların da katılımıyla kısa sürede eyleme dönüşen bildiri dağıtımının ardından sahte fosil sergisi kaldırılmak zorunda kaldı.

Eylem sırasında yapılan konuşmalarda sergileri finanse ettiği ve Harun Yahya adıyla evrim karşıtı çalışmalar yürüttüğü bilinen Adnan Oktar ve bilim düşmanlığı teşhir edilirken "Çocuklarımıza bunu yapmalarına izin vermeyelim, bu insan aklına hakarettir, bu ülkeyi yobazlara teslim etmeyeceğiz" denildi.

Dağıtılan açıklamanın tam metni şöyle:

Bilim düşmanları teşhir edilmelidir!

Kadıköylüler,
Anneler, babalar, öğretmenler, bilime sahip çıkanlar!

Okullarımıza, üniversitelerimize, ders kitaplarımıza saldırdıkları yetmiyor, sokaklarda alçıdan yapılmış uydurma fosil sergileriyle çocuklarımızın, gençlerimizin aklıyla oynuyorlar.

Türkiye’de ve dünyanın her yerinde evrim, bilimin temel kabullerinden ve kaynaklarından biridir. Doğanın, insanın, yaşamın tarihini bilimsel araştırmalardan, bilim insanlarından öğrenmek yerine hurafelerden, akıl dışı hikayelerden, sahte fosillerden, bilim düşmanlarından mı öğreneceğiz?

Bugün evrim teorisi müfredattan çıkartılıyor, biyoloji kitapları çarpıtılıyor.
5,5 yaşındaki çocukları ilkokula başlamaya zorlayan, her yerde imam hatip okulları açan, dindar nesiller yetiştirmek isteyen bu cahil zihniyet, çocuklarımızı bilimsiz, karanlık bir geleceğe mahkum ediyor!

Bu ülkede nesiller evrimi, doğanın, insanın tarihini öğrenmeden büyüyor.
Bu, bir insanın doğaya, tarihe, topluma, yaşama bakışını yanlış temeller üzerine kurması demektir.
Bu, çocuklarımızın geleceğe umutla bakamaması, insan aklına güvenmemesi demektir!

Çocuklarımıza bunu yapmalarına izin vermeyelim.

Bizler, "Evrimi Savunuyoruz". Evrime kimler, neden saldırıyor biliyoruz.
Bu yüzden sizleri bu ülkede eğitime, çocuklarımızın aklına, insan aklına yapılan sistemli saldırıya hep beraber karşı koymaya davet ediyoruz.

(soL-İstanbul)