7. Karaburun Bilim Kongresi sürüyor

"Kapitalizm kıskacında doğa–toplum- teknoloji" başlığıyla bu yıl yedincisi düzenlelen Karaburun Bilim Kongresi düzenlenen çeşitli oturum ve etkinliklerle devam ediyor.
Cuma, 07 Eylül 2012 22:48

Bu yılki konusu "Kapitalizm kıskacında doğa –toplum- teknoloji" olan ve Karaburun ve Mordoğan’da düzenlenen oturum ve etkinliklerle süren 7. Karaburun Bilim Kongresi Karaburun’da 5 Eylül Çarşamba günü "Karaburun Yarımadasının Sorunları" toplantıları ile başladı, Pazar günü Mordoğan’da yapılacak ‘kapitalizmin kıskacında anayasa tartışması’ oturumu ile sona erecek.

İzmir’e en yakın korunmuş alanlardan biri olmasına rağmen aşırı kâr hırsı ve hükümetin son düzenlemeleri nedeniyle büyük bir tehdit altında olan Karaburun Yarımadası yer alan Karaburun Gündelik Yaşam Bilim ve Kültür Derneği’nin öncülüğünde yapılan foruma Yarımada belediye başkanları, milletvekilleri, bölgedeki dernek ve platformların temsilcileri, Karaburun Kent Konseyi katıldı. Karaburun’un köylerinden gelen yurttaşlar mağduriyetlerini anlattılar.

Bölgede yerel katılımının nitel ve nicel olarak bu kadar yoğun olduğu bir forumun ilk defa gerçekleştiğini söyleyen dernek yöneticileri, yarımadanın doğa, kültür ve insanıyla hızla yok olma tehdidi altında olduğunu, bu tür toplantıları ilgili kişi ve gruplarla daha sık düzenleyeceklerini ve yerelin sesini bilimsel verilerle de duyurmaya çalışacaklarını vurguladılar. Karaburun Bilim Kongresine yedi yıldır destek veren Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa ve Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır konuşmalarında bölgenin sorunlarına değindiler.

Yayla, Parlak ve Kösedere köylerinden gelip söz alanların önemli bir bölümünün kadın olması dikkati çekerken köylüler hükümetin politikaları yüzünden yakında köylerin ortadan kalkacağı ve açlığa mahkûm olacaklarını vurguladılar.

Foruma katılanlardan CHP İzmir milletvekili ve Sosyalistlerin Meclisi üyesi Prof.Dr.Oğuz Oyan bölgedeki planlamaların köylü ekonomisine zarar vermeden yapılmasını ve çok çeşitli tehditler içeren yeni bir döneme girildiğini vurguladı. Forumun bir diğer milletvekili katılımcısı İzmir milletvekili Musa Çam da konuşmasında doğanın tahrip edilmesinin nedeninin kapitalizm olduğunu, kapitalizmle mücadele etmeden hiçbir sorunun çözülemeyeceğini, sustukça sıranın herkese geleceğini dile getirdi.

Mordoğan’da gerçekleştirilen ikinci gün oturumlarında HES karşıtı mücadeleler, Bergama altın madeninin yirmi yıllık süreci, şirket çevreciliği, enerji politikaları gibi konular ele alındı.

(soL- Haber Merkezi)