86 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 17 Eylül 2019 00:15
Orhan Aydın

Üç yıl oldu, üç koca yıl.

O kara günden bu güne ülkem karanlığın içinde kıvranıyor, meydanlar boş, umutlar bölük pörçük, sevinçler yitik.

Tarık Akan “Bu öyle bir virüs ki kardeşim işler insanın beynine, birlik olmazsan kurtulamazsın, yer bitirir umudunu” derdi.

Salgın sardı kuşattı memleketi ama umudumuzu hayır.

Perşembe, 15 Ağustos 2019 12:50
Enver Aysever bugün Cumhuriyet'te yayımlanan köşe yazısında Livaneli'nin açıkhava konserinde sahneye çağırdığı 'son kurtarıcı' İmamoğlu'nu, ülkenin ideolojisiz ve ilkesiz çırpınışını yazdı.

Enver Aysever Cumhuriyet'te yayımlanan köşe yazısında Zülfü Livaneli'nin önce kısa bir öykü anlattığını sonra da öyküyü Ekrem İmamoğlu'na bağlayarak, kendisini sahneye davet ettiğini anlattı. İmamoğlu'nun "giderek belediye başkanından öte bir tür peygambere" dönüştüğünü söyleyen Aysever, "Şeyh uçmaz, mürit uçurur" sözünü bu kez İmamoğlu için kullandı.

Perşembe, 11 Temmuz 2019 23:43
AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda yapılacak olan yirmiden fazla özel tiyatro ve konser etkinliğini gerekçe göstermeden iptal etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında, Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda yapılması planlanan yirmiden fazla özel tiyatro ve konser etkinliğini gerekçe göstermeden iptal etti.

Pazartesi, 11 Mart 2019 00:15
Osman Çutsay

Şöyle bir şey düşünün: Diyelim, Ankara’da Nâzım Hikmet Tiyatrosu var veya Mahir Çayan Sahnesi ya da Behice Boran Operası... Ve bunlardan birinde Alparslan Türkeş veya Abdullah Çatlı ya da Haluk Kırcı etrafındaki “mitos” ve “mitler” işleniyor, sahneleniyor. Bu “önderlerin” etrafında oluşturulmuş sislerin “sanatsal dökümü” veriliyor. Modern bir yorumla (“HipHopera”) izleyici önüne çıkılıyor.

Pazartesi, 18 Şubat 2019 09:35
Gezici Araştırma Merkezi, Türkiye genelinde halkın en çok güven duyduğu isimleri belirledi. Uğur Dündar, en güvenilir isimler listesinde zirvede yer alırken; Acun Ilıcalı, İsmail Küçükkaya, Hande Fırat ile Ahmet Hakan ilk beşte yer alan diğer isimler oldu. Güven duyulan siyasiler sıralamasında Süleyman Soylu, Hulusi Akar gibi isimler yer aldı.

Gezici Araştırma Merkezi'nin "Türkiye'nin en güvenilen isimleri" araştırması 24 Ocak-6 Şubat 2019 tarihinde, Türkiye genelinde TÜİK verilerinden örneklem oluşturularak 30 il ve 38 ilçeye bağlı 84 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 3 bin 764 kişinin katılımıyla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

Perşembe, 27 Aralık 2018 09:44
TSK’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonuna ilişkin milletvekillerine mektup gönderen 170 sanatçı ve siyasetçi hakkındaki soruşturmayı yürüten savcı Muhammed Akif Ongun, şüphelilerin ifadelerinin alınması için Emniyet’e yazdığı talimatın infaz edilmeksizin iadesini istedi.

Aralarında Fikret Ünlü, Bahattin Yücel, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Yalçınbayır ve Ziya Halis, Eşref Erdem’in yanı sıra Zülfü Livaneli, Gülriz Sururi, Genco Erkal, Halil Ergün, Hasan Cemal, Ayşe Hür, Rakel Dink, Lale Mansur, Suavi, Tarhan Erdem'in de bulunduğu 170 kişi TSK’nın Afrin’e yönelik düzenlediği operasyonu eleştiren bir mektubu 24 Ocak tarihinde milletvekillerine göndermişti.

Pazar, 16 Eylül 2018 08:30
Orhan Aydın

İki yıl oldu. İki koca yıl…

O kara günden bu güne ülkem karanlığın içinde kıvranıyor, meydanlar boş, umutlar bölük pörçük, sevinçler yitik.

Tarık Akan “Bu öyle bir virüs ki kardeşim işler insanın beynine, birlik olmazsan kurtulamazsın, yer bitirir umudunu” derdi.

Salgın sardı kuşattı memleketi ama umudumuzu hayır.

Pazar, 03 Haziran 2018 18:42
Nâzım Hikmet'in ölüm yıldönümünde Moskova'da Rus Türk İşadamları Birliği'nin düzenlediği anmada organizasyon başkanının 'Nâzım komünistti ama yaşasaydı bizim gibi zamana ayak uydururdu' sözleri tepkilere neden oldu.

Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonuyla Moskova’daki Novodeviçye Mezarlığı’nda yapılan Nâzım Hikmet’i anma törenine Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Türkiye’den gelen sanatçılar Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Genco Erkal, Sıla Gençoğlu, Nazım Hikmet’in üvey kızı Anna Stepanova, çok sayıda Türk ve Rus vatandaşı katıldı.

Cumartesi, 02 Haziran 2018 14:16
27 yıl önce bugün yitirdiğimiz toplumcu şiirin büyük ustası Ahmed Arif’i saygıyla anıyoruz.

Adiloş Bebe, Hasretinden Prangalar Eskittim, Otuzüç Kurşun, Anadolu gibi unutulmaz şiirlerin şairi Ahmed Arif 27 yıl önce bugün Ankara’da yaşamını yitirdi.

Perşembe, 15 Şubat 2018 15:15
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin kapalı grup toplantısında yaptığı konuşma, CHP adayının kesinleştiği iddiasına neden oldu. Kılıçdaroğlu'nun 'Açıklamış olsaydık lime lime ederlerdi' dediği ismin eski ANAP'lı İlhan Kesici olduğu ileri sürülüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün yaptığı açıklamalar "ikinci Ekmeleddin vakası" tartışmalarına neden oldu.

2019 için cumhurbaşkanı adayını herkes açıklarken CHP’nin bu açıklamayı yapmamasının bilinçli ve stratejik olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Açıklamış olsaydık lime lime ederlerdi” derken, bu sözlerin ardından bu ismin kim olduğu merak konusu oldu.

Pazar, 08 Ekim 2017 13:43
Zülfü Livaneli "adaylık" sorusuna yanıt vererek, "cumhurbaşkanlığı" ya da yerel seçimlerde aday olup olmayacağını söyledi.

CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in 'Hafta Sonu' programına katılan sanatçı Zülfü Livaneli "adaylık" sorusunu yanıtladı.

Çelik, 94'teki yerel seçimlerde İstanbul'u yönetmeye aday olan Livaneli'ye gelecek yerel seçimlerde ya da cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağı sordu.

Livaneli "Aman aman. Taş yerinde ağırdır'' dedi.

Perşembe, 26 Ekim 2017 09:29
Karikatürist Aptülika, edebiyatçı portrelerini 1 Kasım-24 Kasım tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesinin Zülfü Livaneli Kültür Merkezi salonunda sergileyecek.

Aptülika, edebiyatçı portrelerini 1 Kasım- 24 Kasım tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesinin Zülfü Livaneli Kültür Merkezi salonunda sergileyecek.

Pazar, 29 Ekim 2017 21:41
Cumhuriyet gazetesi yazar, yönetici ve çalışanlarının tutuklanmasının birinci yılında aralarında avukatlar, sanatçılar, gazeteciler ve akademisyenlerin de bulunduğu 365 kişi, tutuklu bulunan Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Emre İper’in serbest bırakılmasını istedi.

Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında 365 gündür tutuklu yargılanan gazeteciler Murat Sabuncu, Akın Atalay, Ahmet Şık ve Emre İper’in özgürlüğüne kavuşması için aralarında yazar, sanatçı ve gazetecilerin de olduğu 365 kişi imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına destek veren isimler Taksim Hill Otel’de bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.

Salı, 24 Ekim 2017 00:45
Orhan Gökdemir

“pansiyonlu okulun yatakhanesinde

bir memurun çocuğu ölür

her gece

o saatlerde

iskele meydanında

valinin emriyle

vurulur zenci çocuklar

ağlamak yatılı öğrencilere düşer

denize bir yıldız saplanır

rüyasını birlikte görür

kederlenirdik

lambaları kim kısar böyle akşamları”

Salı, 12 Eylül 2017 22:32
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın 14 Eylül'de görülecek davası öncesi bir çağrı videosu yayımlandı.

Eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın 14 Eylül'de görülecek davası öncesi bir çağrı videosu yayımlandı.

Derya Köroğlu, Sırrı Süreyya Önder, İrfan Değirmenci, Hilmi Yarayıcı, Cemile Karadağ Yarayıcı, Zülfü Livaneli, Elif Gergezen gibi isimler, “Ey Özgürlük” isimli şarkıyı seslendirdi.

Pages