2785 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 07 Kasım 2017 13:18
Sözcü Gazetesi yönetici ve çalışanları hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün görülüyor.

Sözcü Gazetesi yönetici ve çalışanları hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün görülüyor. 

Gazetenin İzmir muhabiri Gökmen Ulu savunmasına başladı. 

İşte Gökmen’in ifadesi:

Çarşamba, 08 Kasım 2017 15:50
Boyun eğmeyen İzmirlilerin gazetesi Güzel İzmir'in altıncı sayısı "Kenti kim yönetiyor" manşetiyle yayımlandı.

"Boyun eğmeyen İzmirlileri sesi" olma şiarıyla yayımlanan Güzel İzmir gazetesinin altıncı sayısı okurlarıyla buluştu.

"Kenti kim yönetiyor" sorusunu manşetine taşıyan gazete, sermayenin ve gericiliğin işgali altındaki İzmir'deki CHP'li yerel yönetimin patronlarla ilişkisini, uyumunu ve bağlantılarını ele aldı. 

Pazartesi, 13 Kasım 2017 15:58
Amerikan Washington Post gazetesi, Binali Yıldırım'ın "15 Temmuz'un arkasında Henri Barkey var" iddialarından haberinin olmadığını yazdı.

Amerikan Washington Post gazetesinin makale sayfalarının editör yardımcısı Jackson Diehl, Binali Yıldırım'la ilgili önemli bir iddia ortaya attı.

Pazartesi, 13 Kasım 2017 09:42
Sabah gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, son dönemde kendini Atatürkçü ilan eden AKP'liler kervanına katılınca tepki çekmişti. "Atatürk'ü babam gibi severim" dediği yazısına gelen tepkilere bugünkü yazısında yanıt veren Kütahyalı, "Ulan hıyarlar bu benim yeni bir cümlem değil" dedi.

AKP'li yazarlar bir anda kendilerini Atatürkçü ilan etmeye başlarken, dün bu isimler arasına Rasim Ozan Kütahyalı da eklenmişti.

"Atatürk'ü babam gibi severim" diyen Kütahyalı'ya yıllardır söylediği sözler hatırlatılarak tepki gösterilmişti.

Bunun üzerine bugün bir yazı daha kaleme alan Kütahyalı, kendini eleştirenlere şaşırtmayan bir yanıt verdi:

Çarşamba, 01 Kasım 2017 22:17
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İstanbul merkezli düzenlenen operasyonda 45 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Başsavcılığın Fetullah Gülen'in onursal başkanı olduğu ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın yöneticileri, üyeleri ve çalışanlarına yönelik soruşturması çerçevesinde, İstanbul merkezli, Ankara, İzmir ve Manisa başta olmak üzere 17  ilde eş zamanlı operasyon başlattı.

Cumartesi, 11 Kasım 2017 08:12
Gazeteci yazar Işık Kansu, Ensar Vakfı'nın şeceresini ortaya koyan kitabı "Ensarlı Eğitim"e ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

AKP'nin gerici eğitim saldırısının en önemli araçlarından biri haline gelen Ensar Vakfı tartışılmaya devam ederken, gazeteci yazar Işık Kansu, Ensar Vakfı'nın kuruluşu, gelişimini ve AKP'nin vakfı nasıl kullandığını gösteren bir çalışmaya imza attı.

Kansu, Ekim ayında yayımlanan "Ensarlı Eğitim" adlı kitabına ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

Çarşamba, 15 Kasım 2017 09:36
Türk edebiyatının değerli ve önemli ismi Orhan Kemal, 1969 yılında Sovyetler Birliği'nin davetlisi olarak Moskova'ya gider. Dönüşünde Orhan Kemal'le bir söyleşi yapılır ve 1970'de Yeni Edebiyat dergisinde yayımlanır. Orhan Kemal'in gözünden Sovyetler Birliği'nin tasvir edildiği bu söyleşiyi soL okurlarıyla paylaşıyoruz...

soL Kültür’ün Notu: Orhan Kemal eşiyle birlikte 1969 yılının Ağustos’unda Sovyetler Birliği’nin davetlisi olarak Moskova’ya gider. Fikret Otyam’ın Cumhuriyet gazetesi için yaptığı haberde şunlar dile getirilir: “Tanınmış Türk yazarı Orhan Kemal eşi refakatinde Moskova'ya gelmiş ve tedavi edilmek üzere önceki gün hastaneye yatırılmıştır.

Salı, 14 Kasım 2017 00:45
Oğuz Oyan

Cumhuriyet Gazetesi ve muhabiri Pelin Ülker iyi bir iş başardı. "Paradise Papers" ("Vergi cenneti belgeleri") olarak adlandırılan ve 13,4 milyon belgenin ortaya çıkarılıp yayınlanmasını kapsayan gazetecilik olayında Türkiye'den tek basın kuruluşu olarak rol aldı. (96 ülkeden 382 gazetecinin bir yıl bu belgeler üzerinde çalıştığı ifade ediliyor).

Pazartesi, 06 Kasım 2017 11:30
Burhan Özalp

Stalin'in sonradan belirttiği gibi, Sovyetler kongresi iktidarı Petrograd Sovyetinin elinden almaktan başka bir şey yapmamıştır. Dönemin bütün tanıkları, Troçki'nin o dönemdeki enerjik tutumunu, yetkinliğini ve devrim davasına yaptığı hizmetleri övmektedirler. Fakat devrimin genel stratejisini, seçtiği araçla, Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin Bolşevik kanadıyla Lenin yönetmiştir.

Salı, 07 Kasım 2017 15:45
Burhan Özalp

1917 Şubat’ından 1917 Ekim’ine

Çarşamba, 25 Ekim 2017 08:30
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, basın toplantısında Daily Sabah Washington muhabiri Ragıp Soylu ile tartıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ile  Daily Sabah Washington muhabiri Ragıp Soylu arasında sözlü bir tartışma yaşandı.

Pazartesi, 02 Ekim 2017 13:44
AKP'ye yandaşı Türkiye gazetesi, asker kökenli yandaş yazarı Nuri Elibol'la yollarını ayırdı. Elibol, "Yeni darbeyi ulusalcılar yapabilir" başlıklı yazısıyla AKP'lilerin tepkisini toplamıştı.

AKP yandaşı Türkiye gazetesi, asker kökenli yandaş yazarı Nuri Elibol'la yollarını ayırdı.

Elibol'un gazetenin 26 Temmuz tarihli sayısında "Yeni darbeyi ulusalcılar yapabilir" başlığıyla yayınlanan haberine hem ulusalcı kesimlerden hem de iktidara yakın isimlerden eleştiri gelmişti. Haberde, ordudaki ulusalcıların bir buçuk-iki yıl içinde darbe yapabilecekleri öne sürülmüştü.

Perşembe, 05 Ekim 2017 14:20
Türkiye gazetesinin eski Ankara Temsilcisi Nuri Elibol’un gazeteden kovuluş sürecinin ayrıntıları belli oldu.

Türkiye gazetesinin eski Ankara Temsilcisi Nuri Elibol’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağında istenmemesi sonrası gazeteden ayrıldığı ortaya çıktı.

Aydınlık gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü yazısında Elibol'un görevden ayrılış sürecine ilişkin şu iddiaları paylaştı:

Tarih: 15 Eylül 2017 gününün akşam saatleri yani takriben 20 gün önce.

Salı, 10 Ekim 2017 12:57
MİT TIR'ları davasında 25 yıl hapis cezası üst mahkeme tarafından bozulan CHP'li Enis Berberoğlu'ndan açıklama geldi.

MİT TIR’larından aldığı 25 yıllık hapis cezası üst mahkemece bozulan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, “Yükten kurtuldum, mücadeleye devam” dedi.

Maltepe Cezaevi’nde bulunan CHP’li vekil, kararın ardından şu mesajı gönderdi:

Pazar, 01 Ekim 2017 10:46
Kadri Gürsel, eşi Nazire Kalkan Gürsel'le verdiği fotoğraf için "önüme gazeteci olarak gelse Masumiyet' başlığını atardım" dedi.

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da arasında bulunduğu 6’sı tutuklu 20 sanığın yargılandığı üçüncü duruşma sonrası tahliye edilen Kadri Gürsel, eşi Nazire Kalkan Gürsel'le verdiği ve gündeme oturan pozu anlattı. Gürsel "Önüme gazeteci olarak gelseydi 'Masumiyet' başlığını atardım" dedi.

Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'e konuşan Gürsel şunları söyledi:

Pages