114551 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 08 Haziran 2019 15:03
Türkiye’nin S-400 alımlarıyla ilgili kritik süreçte yapılan karşılıklı açıklamalar somut adımlara dönüşüyor. ABD'nin Türkiye'nin S-400'ler konusunda ısrar etmesi durumunda F-35 programından çıkarılacağı yönündeki açıklamalarının ardından dün bu konuda yapılan bir eylem planı basın mensuplarına dağıtıldı.

ABD Savunma Bakanlığı’nda yapılan basın toplantısında, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini tedarik etmesi durumunda F-35 programından çıkarılmasına ilişkin ayrıntılar açıklandı. Buna göre ABD 31 Temmuz'da dek ülkedeki hava üslerinde F-35 eğitimi alan tüm Türk personeli geri gönderecek, bu personelin hava üslerine girişlerini yasaklayacak.

Pazartesi, 17 Haziran 2019 09:54
Posidonia oceanica Akdeniz bölgesinde önemli bir endemik deniz çayırı türüdür. Ekolojik önemi dolayısıyla Türkiye’nin tüm kıyılarında kapladığı yüz ölçümü verileri oluşturulmalı ve deniz alanlarının yönetimi için dikkate alınmalıdır. Bu yöndeki çalışmaları birleştiren bir makale yayımlandı.

Akdeniz’e özgü ve kıyılarımızda oldukça yaygın bir tür olan Posidonia oceanica, deniz ve kıyı sistemleri için önemli bir ekolojik role sahiptir. Atmosferdeki karbondioksitin emilip oksijen üretilmesinin ağırlıklı kaynağı denizel canlılardır; yosunlar, fitoplanktonlar, deniz bitkileri.

Cumartesi, 15 Haziran 2019 09:51
Türkiye işçi sınıfının haklarına göz diken patronlara ve Meclis'e karşı yüzbinler olup İstanbul sokaklarına aktığı, önüne çıkan tüm barikatları birer birer devirdiği 15-16 Haziran işçi kalkışmasının üzerinden tam 49 yıl geçti. 'İşçi sınıfı güçlüdür, saraylar yıkar, diktatörler devirir; sömürüye ve gericiliğe son verecek olan odur' sözünü sokaklarda dosta düşmana kanıtlayan o iki tarihi günü bir kez daha hatırlatıyoruz...

15-16 Haziran 1970 tarihi, Türkiye'deki sınıf mücadelesi tarihinin en önemli sayfalarından biri olarak tarihte yerini aldı...

Cumartesi, 01 Haziran 2019 16:08
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde yayımladığı raporda Türkiye'nin giderek artan bir biçimde ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin atık ithalatçısı olduğu görülüyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün 2019 teması “Hava Kirliliği ile Mücadele” olarak belirlendi.  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Dünya Çevre Günü öncesinde “Türkiye Raporu”nu yayımladı.

Perşembe, 06 Haziran 2019 00:10
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’e göre Türkiye'de ekonomik daralma sürecek. Dünya Bankası da Türkiye için büyüme tahminini düşürdüğünü açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in araştırma birimi tarafından yayımlanan raporda 2019’da Türkiye ekonomisinin yüzde 1,9 küçüleceği yönündeki tahmin korundu.

Öte yandan Dünya Bankası, 2019 yılı küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,6’ya düşürdü. Bankanın ocak ayında yayımladığı raporunda 2019 küresel büyümesi yüzde 2,9 olarak öngörülmüştü.

Çarşamba, 12 Haziran 2019 17:54
Ülkelerde iç barışı ölçen Küresel Barış Endeksi'nin açıkladığı 2019 verilerine göre Türkiye, Nikaragua ve Yemen'le birlikte 'durumu kötüleşen ülkeler' arasında yer aldı.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP) 2019 yılına dair Küresel Barış Endeksi raporunu açıkladı.

DW Türkçe'nin haberine göre raporda Türkiye, bir önceki yıla göre üç sıra gerileyerek 163 ülke arasında 152'inci oldu. Türkiye, Sudan'ın bir puan gerisinde yer aldı.

Çarşamba, 19 Haziran 2019 01:45
Mustafa Türkeş

Son birkaç yıldır ABD-Türkiye ilişkileri geriliyor, son aylarda NATO üzerinden de yeni gerilimler ortaya çıkmaya başladı. Daha ötesi, Türkiye’nin NATO üyeliği medyanın tartışma konuları arasına girdi.

Bu konuda iktidar ortakları, muhalefetin ileri gelenleri seslerini hiç olmadığı kadar yükselttiler.

İster istemez kulak kabartıyor insan, ne diyorlar diye.

Cuma, 21 Haziran 2019 10:05
Avrupa Birliği liderleri iki gün sürecek zirve için dün bir araya geldi. Brüksel'de toplanan 28 Avrupa Birliği ülkesinin devlet ve hükümet başkanları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarını bir kez daha kınadı.

Brüksel'de toplanan 28 Avrupa Birliği ülkesinin devlet ve hükümet başkanları Kıbrıs ve Yunanistan'ın baskıları sonucu Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarını bir kez daha kınadı.

Pazar, 02 Haziran 2019 00:55
Türkiye Psikiyatri Derneği, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) reçeteyle antidepresan kullanan bir vatandaşı 'kısıtlı seçmen' listesine eklemesine ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada kararın keyfi ve hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Psikiyatrik muayene olduktan sonra yazılan reçeteyle antidepresan kullanan bir vatandaşın adının Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) "kısıtlı seçmen" listesine eklenmesinin ardından Türkiye Psikiyatri Derneği olaya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Pazartesi, 24 Haziran 2019 15:09
Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü olan Kati Piri, 23 Haziran seçimini kazanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etti.

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Kati Piri, seçimi kazanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nu Twitter paylaşımıyla tebrik etti.

Kati Piri, "Belediye başkanı @ekrem_imamoğlu için ezici bir zafer - İstanbul ve Türkiye demokrasisi için harika haber. Tebrikler!" mesajını paylaştı.

Salı, 11 Haziran 2019 22:22
​İzlanda, Türkiye maçına gidecek taraftarların stada bulaşık fırçasıyla girmesini yasakladı. İzlandalı yetkililer, bu eylemin saha kapatma cezasına kadar varabilecek UEFA yaptırımları getirebileceği uyarısında bulundu.

İzlanda Futbol Federasyonu, Türkiye ile oynanan EURO 2020 elemeleri maçı öncesi taraftarlara bulaşık fırçası yasağı getirdi.

Cuma, 21 Haziran 2019 14:49
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik Doğu Akdeniz açıklamasına dair konuşarak, Türkiye'ye 'açık bir mesaj' verildiğini söyledi. Çipras, Türkiye'nin dış ilişkilerinde 'saldırganlaştığını' savundu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye saldırgan tutumunun arttığı yönünde Ankara'ya 'açık bir mesaj' verdiği söyledi. Çipras, Türkiye'nin bu tutumunda ısrar ettirmesi halinde 'bedeli' olacağını belirtti.

Cuma, 14 Haziran 2019 23:56
Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama faaliyetini sonlandırması gerektiğini söyledi.

Güney Avrupa ülkelerinin liderlerini bir araya getiren Malta'daki AB zirvesinin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetine son vermeli" dedi.

Pazar, 09 Haziran 2019 18:29
S-400 hava sistemi kriziyle ilgili BBC’ye konuşan bir Türk diplomat, Türkiye’nin istese bile anlaşmadan geri adım atamayacağını iddia etti.

S-400 hava sistemleri konusunda kriz tırmanırken BBC’ye konuşan bir diplomat, Türkiye’nin Rusya ile S-400 anlaşmasını müzakere ettiği sırada Washington’ın buna itiraz etmediğini, itirazın anlaşma imzalandıktan sonra geldiğini belirtti. Diplomat, Türkiye’nin istese bile anlaşmadan geri adım atması için artık çok geç olduğunu iddia etti.

Çarşamba, 12 Haziran 2019 01:45
Volkan Algan

Sağcılığı en iyi nasıl mı tanırız; fırıldaklığından, dün söylediğini bugün unutmasından, ardı ardına tam tersi argümanları savunabilmesinden. Bunlar sağın davranış kalıplarıdır, tüm renkleri için geçerlidir.

Pages