110849 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 04 Mart 2019 08:57
Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü ve başka birçok enstitüyü bünyesinde barındıran Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kurum. Ancak şunu söyleyebiliriz ki ülkemizde bu alanda yapılan birleştirici hamle, kamusal ihtiyaçları karşılamaktan ziyade sağlık alanında sermaye egemenliğini ve pazar genişliğini arttırma kaygısını yansıtıyor.

Biyoteknoloji “özel bir kullanıma yönelik olarak ürün ya da işlemleri dönüştürmek ya da oluşturmak için biyolojik sistem ve canlı organizmaları ile bunların türevlerini kullanan teknolojik uygulamalar” (DPT, 2000a) olarak tanımlanmaktadır. Tıp başta olmak üzere tarım, sanayi gibi pek çok uygulama alanı mevcuttur. Ülke refahında biyoteknolojik gelişmelerin yeri önemli bir yer teşkil etmekte.

Cuma, 08 Mart 2019 09:09
Bilim dünyasındaki cinsiyet eşitsizliğinin göstergeleri: Kadınların istihdamı ve ücretleri, çalışma başlıkları ve teorik üretimi, araştırma süreçlerinde yaşanan ayrımcılık.

Düşünce ve bilim tarihindeki yazılı kayıtlara bakıldığında kadınların oldukça nadir yer aldığı görülüyor. Antik Çağda ve duraklamadan sonraki Rönesans Döneminde bilinen az sayıdaki düşünür veya bilimci Aspasia, Hypatia ve Nogarola gibi örneklerdir.

Pazartesi, 11 Mart 2019 11:42
Suriyeli cihatçı muhalif grupların 14 Mart'ta Antakya'da bir araya gelerek El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir'uş Şam'ı 'meşrulaştırma' adımı atacakları iddia edildi.

Suriye’de cihatçı grupların 14 Mart’ta Antakya’da üst düzey bir toplantı yapacağı bildirildi. Sözkonusu toplantıda Türkiye destekli "Suriye Geçici Hükümeti" ile El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir’uş Şam’ın kurduğunu duyurduğu "Kurtuluş Hükümeti"nin birleşme kararı alabilecekleri belirtiliyor.

Salı, 12 Mart 2019 00:15
Özgür Şen

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinin büyüme rakamının açıklanmasıyla Türkiye ekonomisinin küçülmeye başladığı resmi rakamlarla da doğrulandı. Küçülmenin 2019'da da devam edeceği öncü veriler sayesinde bugünden görülebiliyor.

Bu küçülmeyle AKP'nin ekonomik performans açısından kendisinin tüm iddialarına karşın önceki iktidarlardan bir farkı olmadığı da tescillendi.

Cuma, 15 Mart 2019 15:49
Bugün TÜİK tarafından yayımlanan işsizlik sayısının gerçek sayının çok daha altında olduğunu vurgulayan TKP, 'Burası Türkiye. İş yok. Aş yok. Güvence yok. Gelecek yok. Çözümleri de yok' açıklaması yaptı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), TÜİK'in yayımladığı işsizlik rakamlarıyla ilgili açıklamasında "Burası Türkiye… İş yok. Aş yok. Güvence yok. Gelecek yok. Çözümleri de yok. Ne AKP’nin, ne diğer düzen partilerinin bunu değiştirmek gibi bir derdi yok" ifadesine yer verdi.

Perşembe, 14 Mart 2019 10:25
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ülke ve bölgelere göre yayınladığı raporun Türkiye bölümünde 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü halin 2 yıl sürdüğü, 19 Temmuz’da sona erdiği ancak OHAL’in Türkiye toplumu ve kurumları üzerinde geniş kapsamlı etkileri olduğu, pek çok temel özgürlüklerin kullanılmasını sınırladığı vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl yayınladığı ve ülkelere göre insan hakları uygulamaları ve koşullarının incelendiği insan hakları raporunu açıkladı.

Salı, 05 Mart 2019 07:14
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin 'gelişmiş' ekonomisini gerekçe göstererek, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan 'Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi' (GTS) programından Türkiye'yi çıkarmak istediğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye ilişkin yeni bir karar aldı.

Trump'ın Kongre'ye yolladığı mektupta, 1974 Ticaret Yasası'nın 502(2) (2) maddesi referans verilerek, "Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere sunulan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından çıkarmak niyetimi size bildiriyorum" ifadesi kullanıldı.

Trump, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

Cuma, 01 Mart 2019 22:59
Almanya, Türk hükümetine ülkede çalışan yabancı gazetecilerin işini yapmalarının engellenmemesi çağrısında bulundu.

Federal Hükümet, Türk hükümetine ülkede çalışan yabancı gazetecilerin işini yapmalarının engellenmemesi çağrısında bulundu. Aralarında Almanların da olduğu birçok yabancı gazetecinin akreditasyonu henüz uzatılmadı.

Pazartesi, 11 Mart 2019 14:19
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın için planlanan Türkiye ziyaretinin ertelendiği açıklandı. Lavrov ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 12-13 Mart'ta Antalya'da Rusya-Türkiye Stratejik Planlama Grubu toplantısına başkanlık etmesi bekleniyordu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, 12 Mart için planlanan Türkiye ziyaretinin ertelendiği belirtildi.

Rusya Dışişleri'nden yapılan açıklamada, Lavrov'un 12 Mart için planlanan Türkiye ziyaretinin, Dışişleri Bakanı'nın çalışma programının değişmesi nedeniyle 18 Mart'a ertelendiği kaydedildi. Tarihin ertelenmesine Ankara ile anlaşarak karar verildiği de eklendi.

Cuma, 15 Mart 2019 13:16
Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamada, 'Türkiye ile ilişkilerimizin önemini teyit ediyoruz' ifadelerine yer verildi.

AB'den yapılan açıklamada, "Aday ülke ve önemli bir ortak olan Türkiye ile ilişkilerimizin önemini teyit ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

AB Yüksek Temsilcisi Mogherini, "Türkiye-AB işbirliği sadece mülteciler için değil Suriye'de siyasi çözüm için de önemli" şeklinde konuştu.

Pazartesi, 11 Mart 2019 18:48
JP Morgan, Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından JP Morgan, Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü.

Kurum, Türkiye'de zayıf büyüme nedeniyle 2019 büyüme tahminlerini yüzde 1,2'den, yüzde 0,9'a düşürdüklerini bildirdi. 

BBVA Araştırma Birimi ise yolladığı bir notta bu yıl için yüzde 1'lik büyüme beklentilerini koruduklarını açıkladı. 

Salı, 05 Mart 2019 15:48
Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yayımlanan 2018 yılı tütün mamulü istatistiklerine göre, geçen yıl sigara tüketimi yüzde 12 oranında arttı. Artışa tütün şirketlerine verilen yatırım ve tanıtım gibi teşviklerin yanısıra kontrol önlemlerinin gevşetilmesinin de yol açtığı belirtiliyor. İstatistikler yerli tütün kullanım oranının da yüzde 12'ye düştüğünü gösteriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı 2018 yılı tütün mamulü istatistiklerine göre, geçen yıl sigaranın üretimi 172 milyar adet, iç satışı 118,5 milyar adet, ihracatı 49,5 milyar adet olarak açıklandı. Bir önceki yıla göre sigara üretimi yüzde 10, iç satışı yüzde 12 oranlarında arttı. İhracat artışı ise yüzde 0 olarak belirtildi. 

ARTIŞI GETİREN TEŞVİKLER

Pazar, 03 Mart 2019 13:45
Türkiye Komünist Partisi AKP'nin şehre 'CEO' seçiyoruz itirafından sonra 'Belediyelere patron değil başkan seçelim' diyerek örgütlü bir halkın seçtiği ve örgütlülüğü harekete geçirme yeteneği olan TKP adaylarını desteklemeye davet etti.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin, şehre 'CEO' seçiyoruz itirafından sonra 'Belediyelere patron değil başkan seçelim' diyerek örgütlü bir halkın seçtiği ve örgütlülüğü harekete geçirme yeteneği olan TKP adaylarını desteklemeye davet etti. 

Salı, 05 Mart 2019 11:24
ABD Başkanı Trump, vergi avantajı sağlanan gelişmekte olan ülkeler listesinden Türkiye ve Hindistan'ın çıkarılması talimatı verdi. Türkiye'nin 1975'te girdiği Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkarılmasının gerekçesi 'ekonomik olarak yeterince gelişmiş olması' olarak gösterildi.

ABD Türkiye'yi vergi avantajı sağladığı "gelişmekte olan ülkeler" listesinden çıkarıyor.

Amerika Ticaret Temsilciliği (USTR), ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla Türkiye'nin vergi avantajı sağlanan gelişmekte olan ülkeler arasından çıkarılacağını açıkladı. Karara gerekçe olarak, Türkiye'nin "ekonomik olarak yeterince gelişmiş olması" gösterildi.

Cuma, 08 Mart 2019 10:53
Rusya'nın Karadeniz Filosu Bilgi Departmanı Başkanı Aleksey Rulev, Karadeniz Filosu gemilerinin Türkiye Deniz Kuvvetleri ile ortak tatbikat düzenlediğini bildirdi.

Rusya'nın Karadeniz Filosu Bilgi Departmanı Başkanı Aleksey Rulev, Türkiye ile Karadeniz'de ortak tatbikat yaptıklarını açıkladı.

Rulev, "Novorossiysk Deniz Üssü’nün iki gemisi ‘Vasiliy Bıkov’ ve ‘Valentin Pikul’un mürettebatları ‘Burgazada’ ve ‘Akçay’ gemilerinin mürettebatları ile Türk-Rus ortak tatbikatları düzenledi" dedi.

Pages