10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Cuma, 16 Aralık 2016 07:53
Milli Piyango’nun 1996 ve 1997’deki 30 Ağustos biletlerinde Mustafa Kemal yerine Rutkay Aziz’in siluetinin kullanıldığı ortaya çıktı.

Matematik profesörü, tarih araştırmacısı ve koleksiyoner Haluk Oral, Milli Piyango’nun 1996 ve 1997’deki 30 Ağustos biletlerinde Mustafa Kemal yerine Rutkay Aziz’in siluetinin kullanıldığını tespit etti. #tarih dergisi son sayısında bu keşfin hikâyesini yazdı.

Pazartesi, 14 Kasım 2016 18:39
Erdoğan'ın bugün yaptığı çoban açıklamaları son Osmanlı padişahı Vahdettin'in Rauf Orbay'a söylediği iddia edilen "Bir millet var koyun sürüsü. Buna bir çoban lazım. O da benim" sözlerini akla getirdi.

Tayyip Erdoğan'ın bugün yapmış olduğu "ben de bir çobanım" açıklaması akıllara son Osmanlı padişahı Vahdettin'in kimi kaynaklarda Rauf Bey'e (Orbay) söylediği iddia edilen sözleri akla getirdi. 

Pazar, 13 Nisan 2014 14:51
Antalya'da iki öğretmen hakkında "derse siyaset karıştırma", "Gezi olaylarına destek verme" gerekçeleriyle soruşturma açıldı.

Vatan Gazetesi haberine göre Antalya 75’inci Yıl Cumhuriyet Lisesi’nde felsefe ve tarih derslerine giren iki öğretmen hakkında, ’derste siyaset konuşmak ve Gezi olaylarına destek vermekten, öğrencilere siyasi içerikli kitap tavsiye etmeye’ kadar bir dizi gerekçeyle soruşturma açıldı.

Salı, 01 Ekim 2013 15:21
soL yazarı Orhan Aydın, yeni tiyatro sezonunun açılışına ilişkin kaleme aldığı yazısında "Diren tiyatro" dedi.

Diren tiyatro…

Yeni bir tiyatro sezonu daha açılıyor.

İnsanlık tarihinin bu en eski ve en saygın mesleği, her ülkenin sanat kahramanlarınca bütün saldırılara karşı inatla kendini var ediyor.

Salı, 01 Ekim 2013 11:59
Orhan Aydın

Yeni bir tiyatro sezonu daha açılıyor.

İnsanlık tarihinin bu en eski ve en saygın mesleği, her ülkenin sanat kahramanlarınca bütün saldırılara karşı inatla kendini var ediyor.

Dünya’nın çok az ülkesinde altın yıllarını, büyükçe bir bölümünde ise yıkım ve yok oluşunu yaşayan ve teslim olmamak için direnen tiyatro yaratıcıları, elbette zor zamanlar yaşıyoruz.

Cumartesi, 28 Eylül 2013 16:18
Yaptığı belgeseller ve tartımalı "Şu Çılgın Türkler" kitabıyla kamuoyunda tanınan Turgut Özakman hayatını kaybetti.

Hürriyet'in haberine göre, bürokrat, avukat ve yazar Turgut Özakman'ın yaşama veda ettiği öğrenildi.

Türkiye'de Özakman'ın kitlelerce tanınması "Şu Çılgın Türkler" adlı belgesel-romanıyla gerçekleşti. Kitap, haftalarca en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmedi.

Cuma, 11 Şubat 2011 09:30
Kaan Arslanoğlu

“Şu Çılgın Türkler”in yazarı Turgut Özakman’ın “Atatürk Yeniden Samsun’da” “romanı”nı yazacaktım ki, ülkenin şu çılgın gündemi rahat bırakmadı.

Bir kavgadır gidiyor. Süheyl Batum TSK için “kağıttan kaplan çıktılar” demiş.

Cumartesi, 05 Eylül 2009 10:30
Elif Şafak bu yılın en çok ciro yapan yazarları arasına girdi. Listenin başındaki bu isim ve bu ismin romanla kurduğu "duygusal" ilişki, parayla çoksatar edebiyatın bağını gözler önüne seriyor.

Forbes dergisinin son sayısında yayımlanan en iyi satan edebiyatçılar haberi edebiyatla para arasındaki ilişkinin ülkemizde nasıl algılandığına açıklık getirdi. Üstelik bu haberin iş dünyasına hitap eden bir dergide yayımlanmış olması bu algının sorgulanmadığını da örnek teşkil etti.

Çarşamba, 02 Eylül 2009 10:58
Elif Şafak, 300 bin kopya satan Aşk adlı romanından 1,2 milyon lira kazanç sağladı. Tasavvufî aşkı konu eden kitabın satışları, yoğun bir tanıtım kampanyasının yanında çeşitli pazarlama hamleleri ile desteklenmişti.

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yayımlanan ekonomi ve iş dünyası dergisi Forbes Türkiye, son sayısında ‘Türkiye’nin en çok kazanan yazarları’ konusunu kapağına taşıdı. Dergideki dosyaya göre 2008 Ocak – 2009 Ağustos döneminde Türkiye’de en çok satan 20 yerli kitap toplamda 2 milyon kopyalık satış rakamına ulaştı. Kitapları en çok satan 20 yazar, toplamda 42 milyon liralık ciro yarattı.

Salı, 16 Aralık 2008 10:30
Küba’nın Türkiye Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, Küba Devrimi'nin 50. yıldönümü dolayısıyla Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’nde bir basın toplantısı düzenledi. Devrimin 50. yılı, tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Toplantıda, Türkiye'de düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi verildi.

soL (Ankara) Küba'nın Türkiye Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, Küba Devrimi'nin 50. yıldönümü dolayısıyla, Ankara'daki Küba Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenledi.