2605 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 12 Şubat 2019 10:17
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cemaat'in TSK'den Alevileri tasfiye etmeye çalıştığını belirtti, listelerin MİT'ten geldiğini söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cemaat'in MİT'in listeleriyle ordudan Alevileri tasfiye ettiğini dile getirdi.

Salı, 05 Şubat 2019 20:58
Cumhuriyet Halk Partisi’nin 70 bin civarı 'İhlaszede'yi ilgilendiren yasa teklifi Meclis’te AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında "hortumcu piyasa ekonomisi ve vatandaşın cebinden yandaşlara para aktarılmasından" şikayet ederken "İhlaszedeleri" örnek vermişti.

Çarşamba, 13 Şubat 2019 00:00
Volkan Algan

Son yazıda Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın ses getiren kitabı Metastaz’ı ele almış, kitabın devlette yaşanan krizle ilgili verimli bir tartışmayı açtığını söylemiştim. Hatırlatmak için bir kaç paragrafı tekrar aktarıyorum:

Salı, 12 Şubat 2019 00:15
Özgür Şen

İran'da mollalar 1 Şubat 1979'da Humeyni'nin sürgünden dönüşüyle başlayan ve 10 gün sonra iktidarı aldığı kabul edilen islamcı devrimin 40. yılını kutluyorlar. Devrimden 40 yıl sonra İslami rejim İran'da gücünü koruyor. Bu gücün en büyük kanıtı ise İran'da kendisine taban bulabilen muhalefetin de devrimin temel niteliklerine sahip çıkıyor oluşu.

Cuma, 08 Şubat 2019 11:19
TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, İzmir NHKM'deki 'TKP ve yerel seçimler' konulu söyleşide, Türkiye'de düzen partilerinin içinde birbirine açılan kapıları olduğunu belirterek, 'Ülkeyi Erdoğan ve AKP yönetiyor ama aslında bu düzenin devamını sağlayan, tüm bu düzen partileri' dedi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan, İzmir NHKM'deki "TKP ve yerel seçimler" konulu söyleşide, İzmirlilerle buluştu. 

Salı, 05 Şubat 2019 23:45
Volkan Algan

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın yeni kitabı Metastaz, devletteki krizin boyutunu göstermesi bakımından çarpıcı bir çalışma olmuş. Sayısı giderek azalan nitelikli gazetecilik emeğiyle, cesurca ve “bir dert taşıyarak” yazılan kitabın hak ettiği gibi tartışılmasını dileyerek başlayalım. 

Cumartesi, 16 Şubat 2019 09:37
Yine 'güvenlik', 'dünya barışı', 'diyalog' sözcüklerinin savrukça kullanıldığı bir uluslararası konferansa start verildi. Mottosu 'Diyalog ile barış' olan 55'inci Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı, 15-17 Şubat tarihleri arasında onlarca devlet ve hükümet yetkilisini bir araya getiriyor. Münih Güvenlik Konferansı aslında ne anlama geliyor, düzenleyicileri, sponsorları ve tarihsel arka planı...

Ne zaman "güvenlik" denilse, biliyoruz ki, saldırı hazırlığı yapılıyordur. Ne zaman "reform" denilse, biliyoruz ki, karşıdevrim taarruza geçmiştir. Ne zaman "barış" denilse, biliyoruz ki, sıtmaya razı etme dayatmaları gündemdedir.

Salı, 12 Şubat 2019 00:15
Oğuz Oyan

Başlıktaki soru Özal dönemi ve sonrası  özelleştirmeci sağ iktidarların klişilerinden biriydi. Sadece manavlık değil, sütçülük, kasaplık, marketçilik yapar mı diye uzatılıyordu. Bu bir klişeden fazlasıydı; özelleştirmenin gerekçelerinden biriydi.

Cuma, 01 Şubat 2019 00:00
Korkut Boratav

Dylan Riley’in “Trump Nedir?” (“What is Trump?”) başlıklı bir makalesi, New Left Review’un Kasım-Aralık 2018 (114.) sayısında yayımlandı.

Yazar, “Trump Kimdir?” sorusunu sormuyor; yani ABD Başkanı’nın servetinin kökenleri; karmakarışık özel hayatı; ruh sağlığı gibi ilginç ve renkli konularla ilgilenmiyor. 

Cuma, 18 Ocak 2019 16:05
2010 yılında Cemaat hakkında başlattığı soruşturma nedeniyle Adalet Bakanlığı ve Cemaat savcısı Osman Şanal tarafından kurgu operasyonla tutuklatılan dönemin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, kendisine yönelik operasyonun baş aktörlerinden biri olan Osman Şanal hakkında 15 yıl hapis cezası istenen dünkü duruşmayı yerinde takip etti. Cihaner, dünkü duruşmaya ve aradan geçen 9 yıla ilişkin soL'a dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Cemaat'e ilişkin kara para aklama, hukuk dışı yapılanma, sınav sorularının çalınması, kadrolaşma ve yurt dışı cemaat yapılanmalarında CIA lehine casusluk gibi başlıklarla Cemaat hakkında soruşturma başlatan dönemin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Cemaat'in özel yetkili savcısı Osman Şanal tarafından makam odasında gözaltına alınmış, ardından kurmaca suçlamalarla tutuklanmıştı.

Cumartesi, 05 Ocak 2019 08:30
Orhan Gökdemir

22 Temmuz 2004’te Sakarya-Pamukova’da büyük bir tren kazası oldu. 41 kişinin ölümü, 100’den fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kaza “hızlandırılmış tren kazası” olarak kayda geçti. Türkiye AKP iktidarıyla yeni tanışıyordu. Uzmanlık, liyakat kapı dışarı ediliyor, yerine büyük bir hızla iktidarın adamları buyur ediliyordu. Uzmanlar kazadan önce yetkilileri defalarca uyarmışlardı.

Perşembe, 17 Ocak 2019 07:45
Özgür Şen

Türkiye 2019 yılına Palu ailesinin maceralarını takip ederek, bu aileyi tartışarak girdi. Bir televizyon programı vesilesiyle tanınan ailenin AKP Türkiyesi'nin sosyal yapısına dair fikir verdiğine şüphe yoktu. Bu nedenle üzerine çokça yorum yapıldı. Bu yapılan yorumlar başka tartışmaların önünü açtı.

Salı, 15 Ocak 2019 07:45
Oğuz Oyan

Geçen yılın sonunda, 19 Aralık'ta, Trump'ın Suriye'den çekilme kararını Erdoğan'a telefonda açıklayıp IŞİD ile mücadeleyi de Türkiye üzerine yıktığında, iktidarın sözcüleri ve medyası büyük coşkuya kapılmıştı "Güçlü" lider Erdoğan pompalaması üzerinden bunun AKP iktidarının büyük bir zaferi olduğu, Türkiye'nin büyük güçler arasındaki kıvrak dansının sonuç verdiği, bölgede Türkiye olmadan adım a

Salı, 22 Ocak 2019 00:00
Orhan Gökdemir

Bu ülkede rejim çok sık değişir. Değişen rejimleri birbirine bağlayan ortak nokta laik cumhuriyete düşmanlıklarıdır. Darbeyle, silah zoruyla, gizlide örgütlenerek veya açıktan seçimle gelirler, devleti ele geçirirler. Tek hedefleri vardır, rejimi değiştirmek. Menderes geldi, değiştirdi. 12 Mart’ta değişti, 12 Eylül değişeni yeniden değiştirdi.

Pazartesi, 21 Ocak 2019 10:09
'Yüzyıllık deneyim, haç ile çarmıhın eş anlamlı olmasa da, eş çağrışımlı olarak algılanmasına yol açmıştır. Açık olan şey, haç siyaset aracı olarak kullanılageldiği oranda, çarmıha gerilenin istisnasız işçi sınıfı olacağı gerçeğidir. Haç genelgesi çıkartan Markus Söder, emekçileri çarmıha germenin mesajını vermektedir. Yanıt hakkını 'halk partileri'yle bir bütün olarak hesaplaşmak olarak kullanan bir işçi sınıfı, Almanya'nın gereksinim duyduğu sahici tek seçenektir.'

24 Eylül 2017 genel seçimleri ile krizi derinleşen Alman siyasetinde bir parti başkanı daha koltuğunu devretmek zorunda kaldı.

Pages