2197 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 07 Şubat 2017 16:27
Denizli'nin Sarayköy ilçesinde Zorlu Holding'e ait jeotermal enerji firmasında taşeron olarak çalışan 30 yaşındaki işçi, iş cinayetinde hayatını kaybetti.

Denizli'nin Sarayköy ilçesindeki bir jeotermal enerji firmasında taşeron olarak inşaat işinde çalışan işçi 30 yaşındaki Ufuk Çerdik, üzerine demir profillerin düşmesiyle öldü. 

Cuma, 17 Şubat 2017 19:25
Boğaziçi Üniversitesi'nde taşeron şirket, 4 işçiyi "performans eksikliği" ve "uygunsuz davranış" bahanesiyle işten çıkarttı.

Geçtiğimiz ay çalışanların yemekhane ücretlerine uygulunan zam ile gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi’nde, taşeron bir şirkete bağlı tüm yemekhane işçileri kötü çalışma koşulları ve işten çıkarmalara maruz kalıyor.

Cumartesi, 18 Şubat 2017 16:21
İstanbul Seyrantepe'deki Skyland şantiyesinde çalışan taşeron işçilerin iş bırakma eylemi üçüncü gününde de devam etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Devrimci Yapı İşçileri Sendikası’na üye 26 işçi, fazla mesai ücretlerini ve kötü çalışma koşullarını protesto ederek üç gün önde iş bırakmıştı. Seyrantepe’de bulunan Eroğlu İnşaat firmasına bağlı taşeron Çağla Grup Elektrik firmasında çalışan işçiler, eylemlerini bugün de sürdürdüler. 

Çarşamba, 01 Şubat 2017 13:19
İstanbul Kadıköy Fikirtepe'de kentsel dönüşüm projesi inşaatında taşeron işçi olarak çalışan Ali Gitmez, işe başladığı gün iskeleden düşerek hayatını kaybetti.

İstanbul Kadıköy'deki Fikirtepe kentsel dönüşüm projesini yapan BAYSAŞ şantiyesine bağlı taşeron Altaş Mermer firmasının işçisi Ali Gitmez, iskeleden düşerek hayatını kaybetti. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin Twitter'dan duyurduğu habere göre, bu sabah meydana gelen olayda işçi Ali Gitmez’in iş kapsamında sahaya ilk kez çıktığı öğrenildi.

Pazartesi, 27 Şubat 2017 13:36
Şanlıurfa'da işçi servisiyle otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

Şanlıurfa'da işçi servisi ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

Kaza, öğle saatlerinde Paşabağı Mahallesi'nde meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi'nin asfalt yapım işinde taşeron olarak çalışan işçileri taşıyan minibüs, sürücüsü ve plakası öğrenilemeyen otomobille çarpıştı.

Cumartesi, 11 Şubat 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Uluslararası ilişkiler üzerine köşe yazan bir kişi bence bu hafta tatile çıkmalıydı. Zaten gündelik gelişmelere göre bir doğrultu saptamanın çoğu kez yanıltıcı bir yanı var, bir de emperyalist siyasetin iki yüzlü, yalana dayanan politikaları bu hafta gerçeğin anlaşılmasını iyice güçleştirdi.

Bu haftaki bulanıklığa bir kez bakın:

Cumartesi, 11 Şubat 2017 12:39
ÜKD, üniversitelerin hedef haline getirilişine ve son yaşanan akademisyen kıyımına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD), akademisyenlerin KHK'lar ile üniversitelerden ihracına ilişkin bir açıklama yayınladı. Hedefin üniversitelerin taşıdığı ilerleme fikri ve toplumsal sorumluluk bilinci olduğunu belirten ÜKD'nin açıklamasının tam metni şöyle;

Üniversiteler KHK’lara boyun eğmeyecek!

Pazartesi, 20 Şubat 2017 01:00
Serpil Güvenç

AKP iktidarı, 15 Temmuz  “FETÖ” darbe girişimini gerekçe yaparak,  büyük bir tasfiyeye girişti.

Salı, 03 Ocak 2017 11:13
"Fiberliyoruz" sloganıyla Avea ve TTNET'i aynı marka altında birleştiren, yüzde 55'i Oger Telekom'a, yüzde 30'u Hazine Müsteşarlığına ait Türk Telekom'un altyapı, bakım, arıza ıslah, hat tesis ve nakil işlerini gerçekleştiren taşeron işçiler, kölelik koşullarında çalışıyorlar. Türk Telekom'a taşeron hizmeti veren Akçadağ firmasına bağlı çalışan işçilere yemek parası olarak ayda 20 lira veriliyor, asgari ücretle çalışan işçiler kendilerine zimmetlenen arabaların mazotu bitince ceplerinden ödemek zorunda kalıyor!

2016 başında büyük reklam kampanyalarıyla ve "fiberliyoruz" sloganıyla Avea ve TTNET'i aynı marka altında birleştiren Türk Telekom, altyapı, bakım, arıza ıslah, hat tesis ve nakil işlerini taieron firmalara yaptırıyor. Türk Telekom'a hizmet veren taşeron firmalardan biri de Akçadağ İnşaat Ticaret Taahhüt Limited Şirketi.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 14:59
Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi PSA’nın Fransa’nın Poissy kentindeki fabrikasından bir işçi, 5 Aralık’tan beri taşeron firmada sürmekte olan direnişi anlatıyor...

Paris’e 25 km mesafedeki Poissy’deki PSA fabrikasının taşeron firması MC Syncro’da 5 Aralık’tan beri 22 işçi taşeronlaşmaya direniyor.

PSA emekçisi, CGT sendikası temsilcisi Rolland Ruiz, Révolution Permanente’taki röportajında, firmadaki çalışma koşullarını, taşeronlaşmayı ve işçilerin örgütlenmeyi engellemesi için alınan tedbirleri anlatıyor.

Salı, 24 Ocak 2017 14:15
İzmir'de DSİ 2. Bölge Müdürlüğünde sendika üyesi 17 taşeron işçiye işbaşı yaptırılmadı. Yeni ihale sürecinde, sendikalı işçilerin yerine Bölge Müdürü Çelenk'in yakınlarının işe alındığını iddia edildi.

Türk İş'e bağlı Tes-İş Sendikasının örgütlü olduğu DSİ 2. Bölge Müdürlüğünde çalışan sendika üyesi 17 taşeron işçi yeni ihale sonucunda tekrardan işe alınmadı.

Evrensel'de yer alan habere göre, Tes-İş Sendikası işten çıkarmalarla ilgili sendika bölge müdürlüğü önünde açıklama yaparak üyelerine işbaşı yaptırılmasını istedi.  

Pazartesi, 16 Ocak 2017 14:00
Alman Sol Partisi ve şürekasının önerdiği şey, özetle Syrizalaşmaktır. Düzenin sol bacağı olarak var olmayı sosyalist seçenek olarak kodluyorlar. Sol Parti, Almanya'nın neresinde yönetsel bir konuma geldiyse orada hızla özelleştirmeci oldu. Taşeron işçi çalıştırılmasına kem küm de etse, onay verdi.

Cumartesi günü Rosa Luxemburg adına 22.'si düzenlenen konferansa katılımın geçen yıldan daha fazla olduğunu açıklayan Junge Welt gazetesi, konferansın başarılı geçtiğini belirtti.

Perşembe, 19 Ocak 2017 14:00
Boğaziçi Üniversitesinde akademik ve idari personelin yemek ücretleri zamlandı. Eğitim Sen İş Yeri Temsilciliği, üniversite yönetimi zamları geri alana ve makul, eşit bir artış öngörene kadar yemekleri boykot etme kararı aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterliği, önceki gün akademik ve idari personele gönderdiği e-postayla yemek ücretlerine zam yapıldığını duyurdu. Zammın, yemek yardımının üstünde bir fiyata denk düştüğünü gören Eğitim Sen boykot kararı aldı. 

YEMEKLERİ BOYKOT EDECEKLER

Eğitim Sen'den yapılan açıklamada, şöyle denildi: 

Cuma, 13 Ocak 2017 09:29
Siirt'in Şirvan ilçesinde 17 Kasım'da 16 işçinin hayatını kaybettiği Ciner Grubu'na ait madende iş akitleri feshedilen 450 işçinin yerine Çinli işçilerin çalıştırılacağı iddia edildi. Sömürü tezgahı, günlük ücretin 1-2 dolar olduğu, iş cinayetlerinin kanıksandığı Çin’den getirilecek işçilerle sürecek.

Siirt’in Şirvan İlçesi Maden Köyü’nde Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik tarafından işletilen bakır madeni sahasında 17 Kasım 2016’da şev kayması nedeniyle yaşanan göçükte 16 işçi hayatını kaybetmişti.

Çarşamba, 25 Ocak 2017 12:16
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Marmaray'da işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarının uygulanmadığını savundu. BTS İstanbul 1 No'lu Şube Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Marmaray'da iş cinayetlerinin artmasına dikkat çekti.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İstanbul 1 No'lu Şube Yönetim Kurulu, 23 Ocak 2017 tarihinde saat 03.00 sularında TCDD İstanbul Marmaray Hattının Kazlıçeşme-Yedikule istasyonları arası kısmındaki ihata çalışması işinde taşeron elemanı olarak görev yapan Ferdi Ay ve Nuri Açıkyürek adlı işçiler 25 bin volt yüksek gerilim hattına kapılarak yaralandığını açıkladı.

Pages