2186 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 03 Ocak 2017 11:13
"Fiberliyoruz" sloganıyla Avea ve TTNET'i aynı marka altında birleştiren, yüzde 55'i Oger Telekom'a, yüzde 30'u Hazine Müsteşarlığına ait Türk Telekom'un altyapı, bakım, arıza ıslah, hat tesis ve nakil işlerini gerçekleştiren taşeron işçiler, kölelik koşullarında çalışıyorlar. Türk Telekom'a taşeron hizmeti veren Akçadağ firmasına bağlı çalışan işçilere yemek parası olarak ayda 20 lira veriliyor, asgari ücretle çalışan işçiler kendilerine zimmetlenen arabaların mazotu bitince ceplerinden ödemek zorunda kalıyor!

2016 başında büyük reklam kampanyalarıyla ve "fiberliyoruz" sloganıyla Avea ve TTNET'i aynı marka altında birleştiren Türk Telekom, altyapı, bakım, arıza ıslah, hat tesis ve nakil işlerini taieron firmalara yaptırıyor. Türk Telekom'a hizmet veren taşeron firmalardan biri de Akçadağ İnşaat Ticaret Taahhüt Limited Şirketi.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 14:59
Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi PSA’nın Fransa’nın Poissy kentindeki fabrikasından bir işçi, 5 Aralık’tan beri taşeron firmada sürmekte olan direnişi anlatıyor...

Paris’e 25 km mesafedeki Poissy’deki PSA fabrikasının taşeron firması MC Syncro’da 5 Aralık’tan beri 22 işçi taşeronlaşmaya direniyor.

PSA emekçisi, CGT sendikası temsilcisi Rolland Ruiz, Révolution Permanente’taki röportajında, firmadaki çalışma koşullarını, taşeronlaşmayı ve işçilerin örgütlenmeyi engellemesi için alınan tedbirleri anlatıyor.

Pazartesi, 16 Ocak 2017 14:00
Alman Sol Partisi ve şürekasının önerdiği şey, özetle Syrizalaşmaktır. Düzenin sol bacağı olarak var olmayı sosyalist seçenek olarak kodluyorlar. Sol Parti, Almanya'nın neresinde yönetsel bir konuma geldiyse orada hızla özelleştirmeci oldu. Taşeron işçi çalıştırılmasına kem küm de etse, onay verdi.

Cumartesi günü Rosa Luxemburg adına 22.'si düzenlenen konferansa katılımın geçen yıldan daha fazla olduğunu açıklayan Junge Welt gazetesi, konferansın başarılı geçtiğini belirtti.

Perşembe, 19 Ocak 2017 14:00
Boğaziçi Üniversitesinde akademik ve idari personelin yemek ücretleri zamlandı. Eğitim Sen İş Yeri Temsilciliği, üniversite yönetimi zamları geri alana ve makul, eşit bir artış öngörene kadar yemekleri boykot etme kararı aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterliği, önceki gün akademik ve idari personele gönderdiği e-postayla yemek ücretlerine zam yapıldığını duyurdu. Zammın, yemek yardımının üstünde bir fiyata denk düştüğünü gören Eğitim Sen boykot kararı aldı. 

YEMEKLERİ BOYKOT EDECEKLER

Eğitim Sen'den yapılan açıklamada, şöyle denildi: 

Cuma, 13 Ocak 2017 09:29
Siirt'in Şirvan ilçesinde 17 Kasım'da 16 işçinin hayatını kaybettiği Ciner Grubu'na ait madende iş akitleri feshedilen 450 işçinin yerine Çinli işçilerin çalıştırılacağı iddia edildi. Sömürü tezgahı, günlük ücretin 1-2 dolar olduğu, iş cinayetlerinin kanıksandığı Çin’den getirilecek işçilerle sürecek.

Siirt’in Şirvan İlçesi Maden Köyü’nde Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik tarafından işletilen bakır madeni sahasında 17 Kasım 2016’da şev kayması nedeniyle yaşanan göçükte 16 işçi hayatını kaybetmişti.

Perşembe, 19 Ocak 2017 13:40
Siirt'in Şirvan ilçesinde 17 Kasım 2016 tarihinde 16 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağında çalışan işçiler, işten atılan arkadaşlarına destek için iş bırakma eylemi yaptı. İş bırakma eylemi yapan işçiler, bir ay içinde tüm madencilerin işten atılacağını belirttiler.

16 işçinin hayatını kaybettiği Şirvan maden ocağında, yaklaşık iki ay önce açık işletme sahasında taşeron firma bünyesinde çalışan 450 işçinin işten çıkarıldığı, iki gün önce de ana firma bünyesinde çalışan 142 işçinin daha işten atılması üzerine toplanan madenciler, iş bırakma eylemi yaptı.

Salı, 17 Ocak 2017 15:29
Filipinler'in ABD'ye karşı sivri siliyle tanınan başkanı Duterte'nin, tekellerden yana ekonomi politikalarını popülist söylemi ile örtmeye çalıştığına dair iddialar gündeme geliyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD ve Başkan Barack Obama'ya karşı sert söylemi, yer yer küfürleriyle dünya gündemine oturmuş bir lider.

Ancak Duterte'nin makamındaki ilk 6 ayının, ekonomi politikaları açısından pek de "halkçı" olmadığı söyleniyor.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 18:41
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ak Saray'da yaptığı açıklamada, "Yeni KHK hazırlıkları sürüyor. OHAL bildiğiniz gibi laf olsun diye çıkartılmış bir karar değildir. İhtiyaca göre çıkartıldı. OHAL gerektiği kadar devam edecektir" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ak Saray'da açıklama yaptı.

Perşembe, 01 Aralık 2016 16:49
Erzurum'da Sağlık Bakanlığına ait hastanenin inşaatında çalışan taşeron işçi, ücretini alamayınca vince çıkarak eylem yaptı.

Sağlık Bakanlığı'na ait hastane ve acil servis inşaatında çalışan ve 3 aydan beri ücret alamadığını belirten işçi 30 yaşındaki Asım Aydın, 50 metre yükseklikteki kule vince çıkarak eylem yaptı. Kar yağışı ve soğuk altında 4 saat kalan Aydın, “Ücretler ödenecek" sözü ile kule vinçten indirildi.

Perşembe, 22 Aralık 2016 09:22
İzmir'in Aliağa İlçesi'nde Star Rafinerisi inşaatında çalışan Şenol Elmas (51) adlı taşeron işçi, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Edinilen bilgiye göre Aliağa'daki Star Rafinerisi’nin inşaatında çalışan ve bir taşeron firmada işçi olduğu öğrenilen Şenol Elmas (51), önceki gün mesai saatindeyken rahatsızlık geçirdi.

Pazartesi, 26 Aralık 2016 09:46
İstanbul Esenyurt’ta "özel istihdam bürosu" adı altında faaliyet sürdüren bir taşeron işçi bürosunun patronu, işçilerin ücretlerini ödemeden tabelasını sökerek kaçtı.

İstanbul Esenyurt'taki "Ev Yatırım ve Danışmanlık" adlı özel istihdam bürosu patronunun, işçilerin alacaklarıyla ortadan kaybolmasına tanık olan DİSK Gıda-İş İstanbul Bölge Sorumlusu İbrahim Kızılyer, “Biz kiralık işçi bürolarının böyle sonuçları olacağını yasa çıkmadan önce uyarmıştık ve maalesef haklı çıktık” dedi.

Çarşamba, 21 Aralık 2016 09:01
Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DESKİ) tarafından yürütülen kanalizasyon çalışmaları sırasında, 18 yaşındaki taşeron işçi Murat Aksan, üç metre derinliğe boru döşerken göçük altında kalarak hayatını kaybetti.

Denizli'nin Kale ilçesinde altyapı çalışmaları sırasında meydana gelen göçükte toprak altında kalan işçi hayatını kaybetti.

Cuma, 30 Aralık 2016 13:11
CHP’li Ataşehir Belediyesi, bünyesinde çalışan 65 sözleşmeli memurun, sözleşmelerinin sona erdiği bildirildi. Sözleşmeleri sona erdirilen memurların geçen sene de aynı şeyi yaşadıkları ancak 45 gün sonra belediyenin sözleşmeleri yenilediği ortaya çıktı.

CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde yaşanan sözleşmeli işçi skandalı, emek sömürüsünde başvurulan kurnazlıkları bir kez daha ortaya çıkardı.

Cuma, 02 Aralık 2016 21:13
Ankara'da Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında başladı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında, Çankaya Köşkü’nde toplandı.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 15:40
Erdoğan 'engelli haklarını geliştirdik' dese de, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın görme engelli vatandaşa dedikleri halen zihinlerdeki yerini koruyor.

Bugün 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü. 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edildi ve pek çok ülkede bir dizi etkinlik düzenleniyor.

İstanbul'da AVM açılışına katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, bugünkü konuşmasında engellilere AKP döneminde sağlanan haklardan bahsetti.

Pages