1927 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 11 Şubat 2015 08:45
Kadir Sev

Taşeron işçi denildiğinde güvencesiz ve kölelik koşullarında çalışma akla gelir. Devlet, personel gereksinmesini karşılamak için işçi almaz, taşeron adı verilen işçi ağalarını aracı kullanır. Bu yönteme ihale yasalarında hizmet alımı deniyor. Hizmet Alımı sözleşmesi yapıldığında İş Yasasına göre Devlet ile taşeron arasında asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulmuş oluyor.

Cuma, 13 Şubat 2015 14:34
Afyonkarahisar’da kar yağışının ardından başlatılan temizlik çalışmalarında taşeron firma emniyet şeridini işçinin koluna bağladı.

Afyon'da iki gündür devam eden kar yağışının ardından kar temizleme çalışması yapan taşeron firma bir insanlık ayıbına imza attı.

Temizleme çalışması sırasında yola çekilen emniyet şeridinin bir ucu  çöp tenekesine diğer ucu ise işçilerden birinin koluna bağlandı.

İşçi bu şekilde yolun ortasına geçip temizlik çalışması süresince bekledi. 

İşte o fotoğraf:

Cuma, 13 Şubat 2015 17:30
Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu, Afyonkarahisar'daki taşeron skandalından sonra olayı soruşturmak için bir müfettiş görevlendirdi.

Afyonkarahisar'da bir taşeron işçisinin direk gibi kullanılmasına ilişkin, bakanlık yetkilileri bunun insanlık onuruna aykırı olduğunu belirterek, İş Kanunu 5.madde başta olmak üzere denetim yapılacağını söyledi.

Cuma, 06 Şubat 2015 10:43
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde taşeron şirkete bağlı bir temizlik işçisinin taciz edilmesi üzerine bir idari sorumlu görevden alındı.

TBMM'de idari bir sorumlunun, biriminde çalışan temizlik işçisini taciz etmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre bir süre önce Meclis Destek Hizmetleri Başkanlığı’nda idari sorumlu olarak görev yapan A.Ç., biriminde taşeron şirkete bağlı temizlik işçisi olarak görev yapan bir kadına cinsel tacizde bulundu.

Perşembe, 12 Şubat 2015 15:36
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde taşeron firmalarında çalışırken işten atılan yaklaşık 500 işçinin belediye binasına yürümesine polis biber gazıyla saldırdı.

DİSK'e bağlı Genel- İş Sendikası'nda toplanan kırmızı yelekler giymiş işçiler, sağanak yağmura rağmen İstiklal Caddesi üzerinden, 'Direne direne kazanacağız' sloganları ile Mersin Büyükşehir Belediye binasına doğru yürüyüşe geçti. Atatürk Caddesi'ndeki belediye hizmet binasına 100 metre kala barikat kuran polis, işçilerin yürümesine izin vermedi.

Salı, 10 Şubat 2015 16:06
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 16 işçi işten çıkarıldı. İşçilerin Alevi oldukları için işten çıkarıldığı belirtiliyor.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde taşeron şirket bünyesinde çalışan 16 işçi, dün sabah saatlerinde işten çıkarıldı.

İşçilerin işten çıkarılmasından kısa süre önce taşeron firma yetkilileri tarafından skandal bir anket yapılmış, işçilere, “Nerelisin, mezhebin ne, neden evlenmiyorsun, hangi partiye oy veriyorsun?" gibi sorular sorulmuştu.

Cuma, 20 Şubat 2015 17:05
ABD'de 30 bin işçiyi temsil eden sendika, petrol tekeli Shell'in toplu sözleşme önerisini 7. kez reddetti.

ABD'de petrol sanayinde greve çıkan on binlerce işçi, dünyaca ünlü petrol tekeki Royal Dutch Shell'den gelen 7. iş sözleşmesi teklifini de reddetti.

30 binden fazla petrol işçisini temsil eden The United Steelworkers (USW) sendikası, üyelerini bilgilendirerek, Shell'in yeni teklifini de reddettiğini açıkladı.

Salı, 10 Şubat 2015 11:14
Mahkeme kararına rağmen inşa edilen ve yüksek maliyetiyle gündemden düşmeyen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ek olarak inşa edilen cami ve kongre salonunun son fotoğrafları ortaya çıktı.

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yargı kararlarına rağmen inşa edildiği için “Kaçak Saray” olarak adlandırılan konuta yapılan ek binaların da ruhsatı yok. Sarayın yapım işini üstlenen Rönesans firmasından bir yetkiliden alınan bilgiye göre saraya ek olarak at çiftliği, lojman ve sosyal tesis de yapılacak.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 18:38
Hükümetin ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Soma maden işçileri hiçbir şekilde mağdur edilmeyecek” demesine rağmen, Soma Holding’in işten attığı 3 bine yakın maden işçisine tazminatları halen ödenmiş değil.

301 arkadaşlarını maden katliamında yitiren Somalı maden işçileri, yetkililer tarafından kendilerine verilen onca söze rağmen, şimdi de kıdem tazminatlarını alamıyorlar. Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Soma Holding ve bölge milletvekilleri ile görüşen maden işçileri tazminatların ödenmesi konusunda hiçbir muhatap bulamamaktan şikayetçi.

Pazar, 01 Şubat 2015 19:33
Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2014 yılının başarılı gazetecilerini açıkladı. Onu ödülleri maden cinayetlerinde “sedye kirlenmesin” diyen işçi ile ağabeyinin cesedini taşıdığı battaniyeyi Kızılay’a iade eden işçi yakınına verildi.

Yapılan başvuruları değerlendiren Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından belirlenen 2014 yılının başarılı gazetecileri şöyle:

Özel Onur Ödülü: Devletin malının kendilerine, çocuklarına, yakınlarına peşkeş çekildiği, doğmamış çocuklarımızın haklarıyla KAÇAK SARAYLAR yaptırıldığı, kısaca hırsızlığın 24 saat sürdüğü günümüzde;

Çarşamba, 18 Şubat 2015 10:44
Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu, 7 Haziran genel seçimlerine ilişkin meclislerinde tartışma başlatmayı kararlaştırdı. Tartışmalar için meclislere bir de metin gönderildi.

Birleşik Haziran Hareketi'nin seçim tartışmalarına ilişkin hazırladığı tartışma metni

Haziran Meclisleri’nde yapılacak tartışmanın ardından seçim sürecine ilişkin tutumumuz 28 Şubat-1 Mart tarihlerindeki Yürütme Kurulu toplantısında belirlenecektir.

Seçim, HAZİRAN ve İlkeler

Perşembe, 08 Ocak 2015 12:18
Son yapılan yasal düzenlemenin ardından Çanakkale Belediyesi taşeron işçilerle üç yıllık sözleşme yapacak.

Çanakkale Belediyesi, mart ayında yapılacak ihaleden önce taşeron işçilere kıdem tazminatı hakkı verdi. Belediye, daha önce uygulanan 1 yıllık sözleşme yerine 3 yıllık sözleşme yapacak. Bu sözleşmeyle işçiler, kıdem tazminatı gibi birçok haktan faydalanmış olacak.

Çarşamba, 07 Ocak 2015 17:35
Kocaeli'nin Darıca ilçesinde Belediyenin temizlik işlerini yapan 15 taşeron işçi işten çıkartıldı. Kışın ortasında işten çıkartılan ve çoğu engelli olan 15 taşeron işçi hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi.

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde Belediyenin temizlik işlerini yapan 15 taşeron işçi işten çıkartıldı. Kışın ortasında işten çıkartılan ve çoğu engelli olan 15 taşeron işçi hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi. 

Perşembe, 01 Ocak 2015 22:19
Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde KYK yurdunda çalışan taşeron işçilerden 11’i hiçbir gerekçe gösterilmeden “seçme yapılarak” işten çıkarıldı.

Manisa Alaşehir’de bulunan KYK’da çalışan 11 işçi işten çıkarıldı. Gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan 11 işçiden biri yaşadıklarına ilişkin soL’a açıklamalarda bulundu.

Perşembe, 15 Ocak 2015 15:06
Koç Holdinge ait İkiz Kulelerde taşeron iş yapan Kuazar Mühendislik çalışanları kötü çalışma koşullarından, yemekhane şartlarından ve düzenli ödenmeyen maaşlardan ötürü direnişe geçerek iş bıraktı.

İşçilerden aldığımız bilgiye göre yemek saatinde gelen malzemenin indirilmesi talebi sırasında çıkan tartışmadan dolayı Kuazar Mühendislik firmasına bağlı olarak kule inşaatında taşeron olarak çalışan yedi işçiden dördü iş bırakarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürüdü. 

Pages