2015 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 09 Temmuz 2015 13:59
HP, taşeron işçilerin kadrolu işçi yapılması için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Taşeron İşçilerinin Kadrolu İşçi Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 17:21
Sarıyer Belediyesi'ne bağlı çalışan taşeron işçiler, zam ve sosyal haklarında iyileştirme talepleri karşılanana kadar CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde süresiz açlık grevine başladıklarını açıkladı.

Sarıyer Belediyesi'ne bağlı çalışan taşeron işçiler CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde sürdürdükleri oturma eylemini süresiz açlık grevine çevirdi.  Zam ve sosyal haklarında iyileştirme talep eden işçiler "Yaşasın onurlu direnişimiz", "İş, ekmek, adalet istiyoruz", "Direne direne kazanacağız" sloganları atarak, pankart açtı.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 15:59
Sağlık Bakanlığı, sağlık personeli olmayan 3 bin kişiyi 112 ambulanslarına taşeron usulü şoför olarak alınca, acil tıp teknisyen ve teknikerleri İzmir’de sokağa çıktı, “112’de taşeronlaşmaya hayır” sloganı attı.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak, sağlık personeli olmayan kişilerin taşeron şoför olarak 112 ambulanslarında işe alınmaya başladığını belirterek, “bu uygulamayla ambulanslardaki sağlık personeli sayısı 3’ten 2’ye düşecek, hastalara etkin müdahale zorlaşacak ve hizmette kalite düşecektir” dedi.

Cumartesi, 11 Temmuz 2015 20:16
Bartın'ın Amasra İlçesi'nde Hattat Holding’e bağlı HEMA A.Ş. ile taşeron şirket DENFA’da çalışan madencilerin, işverenin en az 2 asgari ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle 6 Temmuz 2015 tarihinde başlattıkları mücadele sonuç verdi.

Amasra'da faaliyet gösteren HEMA A.Ş.'ye bağlı 3 kuyunda çalışan 306 işçi, işverenin, 11 Eylül 2014 tarihinde torba yasayla yürürlüğe giren düzenlemede yer alan linyit ve taşkömürü çıkarılan madenlerde işçilere en az 2 asgari ücret ödenmesi yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle 6 Temmuz 2015 tarihinde iş bırakmıştı.

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 15:59
AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Yeşil Yol Projesi'ne karşı mücadele eden yöre halkını suçlayarak, "Biz kendi meselemizi kendimiz tartışırız, bir eksiklik varsa kendimiz ortadan kaldırırız. Anadolu’ya sirayet etmeye kalkmasınlar" dedi. Soylu PKK ve KCK’nin BHH’yi taşeron olarak kullanıp Karadeniz’e sızmak istediğini iddia etti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "PKK ve KCK, Birleşik Haziran Hareketi'ni taşeron kullanarak Karadeniz'e sızmaya çalışmaktadır. Bunu da Yeşil Yol üzerinden, HES üzerinden yapmaktadır" dedi.

AA’nın haberine göre, Soylu Karadeniz Bölgesi'nde yürütülen Yeşil Yol Projesi'ne tepkileri değerlendirdi.

Cuma, 03 Temmuz 2015 21:56
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi'nde bir ameliyathanenin tavanı çöktü. Bir işçi yaralandı.

Bugün 16:00 sularında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi ameliyathanesinde bulunan merkezi sterilizasyon ünitesinde tavan çöktü. Orada bulunan Mehmet Büyükyıldız isimli taşeron işçisi yaralandı. 

Olayın ardından sendika işyeri temsilcisi yıkıntının fotoğrafını çekmek istedi. Ancak sendika temsilcisine engel olunmak için ameliyathaneye güvenlik çağırıldı. 

Çarşamba, 15 Temmuz 2015 14:29
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’nin seçimden sonra ortaya koyduğu ilkeler üzerinden görüşmeleri yürüteceğini söyleyerek, “Önceliğimiz vatandaşların sorunlarını çözecek bir hükümet kurulması olacak” dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel gündeme ve koalisyon görüşmelerine dair açıklamalarda bulundu.

CHP’li Özgür Özel yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“KAPILARI KAPATANLAR BEDELİNİ ÖDER”

Pazar, 05 Temmuz 2015 09:15
AKP'nin koalisyon döneminde muhalefet partileriyle görüşmeye başlamasından evvel yol haritasının belirlediği iddia edildi.

AKP'nin koalisyon turları öncesinde oluşturulan 4 komisyonun çalışmaları sürüyor.

Buna göre görüşmeler 4 aşamada yapılacak. İlk 2 adım tamamlandı. ‘Dosya çalışması’ yapan komisyonlar, partilerin vaatlerini taradı, ‘ortak noktaları’ ve ‘olabilir vaatleri’ tasnif etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, AKP’nin koalisyon görüşmelerindeki yol haritası şöyle:

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 16:05
Bugün, Türkiye'de işçi sınıfı mücadelesine kattığı değerlerle anılan Kemal Türkler'in katledilişinin 35. yılı. İşçi sınıfı mücadelesi geriye çekilse de, kazanım elde etse de, bu 35 yılın her anında Türkler'in ve mücadele arkadaşlarının günümüze kadar sürüklenen emeklerinin değeri büyük.

1926 yılında Denizli’de doğan Kemal Türkler, yoksul hayatı geçirdi. Genç yaşta terzi çırağı olarak çalışmaya başlayan Türkler, daha sonra gömlek ustalığı, ayakkabıcı çıraklığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bu dönemde, işçi sınıfı mücadelesine dair düşünceler edindi.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 10:58
Isparta'nın Sütçüler ilçesi Yukarı Köprüçay Havzası'nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesi için kesilen meşe ağaçları, Aralık 2014’te çalındı.

Yukarı Köprüçay Havzası'nda büyük bölümü çam ve meşe ormanlarıyla kaplı alanda yapımı devam eden Kasımlar Barajı ve HES projesi için kesimi yapılan meşe ağaçları geçtiğimiz Aralık ayında çalındı.

Çarşamba, 08 Temmuz 2015 13:07
Isparta’nın Sütçüler ilçesinde yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesinin suları altında kalacak olan karayolunun yerine yapılan yeni yolun inşaatında skandal: Kamulaştırma kararı bulunmayan özel araziye iş makinelerini sokarak 6-7 metre genişliğinde yol açan HES şirketi, mülk sahiplerine bilgi vermeden yaptığı çalışma sırasında arazideki meyve ve meşe ağaçlarını söktü.

Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesi, bölgedeki bir çok köyün ulaşım yollarını su altında bırakacak. Bir kaç ay sonra su tutulmaya başlanması planlanan göl havzasındaki çalışmalar da hızlandı. Bölgede su altında kalacak olan köy yollarının yerine yeni bir yol yapılıyor.

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 14:00
Cemil Fuat Hendek

Geçen haftaki yazımı "maske" ve "balo" sözcükleri üzerine kurduysam, amacım ne "geyik“, ne de "edebiyat“ yapmaktı.

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 10:54
Yıllardır Çal Dağı’nda “sülfürik asit liçi yöntemiyle” nikel çıkartılmasına ve vahşi madenciliğe karşı mücadele eden Turgutlu ve çevre köylerin halkı, maden şirketini dize getirdi. 2 Haziran’daki keşifte halkın madene karşı kararlı tavrını gören şirket tüm hisselerini satarak Çal Dağı’nı terk etti. Resmi rakamlara göre Çal Dağı'nda 160 bin ağaç kesilmiş, 2 milyon ağacın kesilmesine de onay verilmişti.

2000’lerin ortasından bu yana Turgutlu-Ahmetli-Gölmarmara ilçelerinin tam ortasında ve bereketli Gediz Ovası’nın tam ortasında yükselen Çal Dağı’nda dünyanın hiçbir yerinde izin verilmeyen “sülfürik asit liçi yöntemiyle” nikel çıkarmak isteyen maden şirketi, halkın kararlı tavrı ve mücadelesi karşısında ilçeyi terk etti.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 10:08
AKP’ye destek verme konusunda bir zamanlar birbirleriyle yarışan isimler, şimdi birbirlerini “cici demokratlık”, “U dönüşü yapmak” ve “müptezellikle” suçladı. Ali Bayramoğlu-Ergun Babahan polemiği sert geçeceğe benziyor.

Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, dün Millet gazetesindeki köşesinde kendisi hakkında "Cici demokratın U dönüşü" başlıklı bir yazı yazan Ergun Babahan'ın kirli çamaşırlarını ortaya döktü.

Pazartesi, 01 Haziran 2015 11:33
Üçüncü köprü projesinin yol, tünel ve harfiyat işlerini üstlenen üç taşeron firma dolardaki yükselişin getirdiği maliyet artışını gerekçe göstererek borçlarını ödemedi. ESA İnşaat, İSDEM Yapı ve Saryapı İnşaat şirketleri borçlarını ödeyemeyince mahkemeler tedbir kararları aldı.

Yapımı devam eden 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yol, tünel ve hafriyat işleri yapan 3 ayrı taşeron firma iflas erteleme istedi.

Pages