2237 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 05 Mayıs 2017 19:33
İTÜ'de çalışan bir taşeron işçi, 3. kattan düşerek yaşamını yitirdi.

İTÜ'de yaşanan iş cinayetinde, taşeron temizlik işçisi Murat Danacı 3. kattan düşerek yaşamını yitirdi.

Konuyla ilgili İTÜ tarafından yapılan açıklama şöyle:

Salı, 02 Mayıs 2017 13:14
İşçiler, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ta da iş cinayetlerinde can vermeye devam etti. Adana'daki iş cinayetinden sonra bir haber de Bursa'dan geldi. Gemlik ilçesinde bir fabrikada çalışan işçi, tavan vincinin kancasının çarpması sonucu hayatını kaybetti.

İşçiler, 1 Mayıs'ta da iş cinayetlerinde hayatını kaybetmeye devam etti. Adana'da bir mobilya atölyesinde yaşanan iş cinayetinden sonra dün bir başka iş cinayeti haberi de Bursa'dan geldi. 

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 16:55
İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) geçtiğimiz cuma günü cam silerken 3. kattan düşen temizlik işçisi Murat Danacı'nın ölümü, üniversite öğrencileri ve iş arkadaşları tarafından protesto edildi.

İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) geçtiğimiz cuma günü cam silerken 3. kattan düşen temizlik işçisi Murat Danacı'nın ölümü, üniversite öğrencileri ve iş arkadaşları tarafından protesto edildi.

İşçi ölümlerinin durdurulmasını isteyen grup üyeleri, Murat Danacı'nın hayatını kaybettiği noktada basın açıklaması yaptı.

Cuma, 05 Mayıs 2017 16:20
AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “İzmit Akçaray Tramvay” projesinde işçilerin maaşları ödenmedi. Duruma isyan eden iki işçi ücretlerinin yatırılmamasını protesto etmek için yol üzerinde trafik tabelasına çıktı.

Olay, İzmit Yahya Kaptan Mahallesi TEM yolu Kandıra gişeleri girişinde meydana geldi. Tramvay projesinde taşeron firmaya bağlı çalışan Mehmet Kara ile Şuayip Demirsığdıran firmanın ücretlerinin yatırmaması nedeniyle yol üzerindeki trafik tabelasına çıktı.

Pazartesi, 01 Mayıs 2017 10:35
İstanbul Bakırköy'de 1 Mayıs mitinginde binlerce kişi buluştu.

İstanbul'da Bakırköy 1 Mayıs'ı için toplanmalar başladı.

Türkiye Komünist Partisi üyeleri saat 10.00 itibariyle Marmara Forum önünde kortejini oluşturmaya başladı.

Sendikalar da alana gelişlere başladı.

Marmara Forum önünde toplanan TKP korteji alana giriş yaptı. 

Perşembe, 18 Mayıs 2017 08:57
Yıllardır AKP ve Cemaatçilerin doldurduğu devlet kadroları, 15 Temmuz sonrası sadece AKP'lilere tahsis ediliyor. AKP'lilerin verdiği "yakınımdır" ya da "partilimizdir" kartı olanlar memurluğa girerken, birçok kurumda KPSS şartı ya kaldırılıyor ya da sözlü sınavla etkisi tamamen ortadan kaldırılıyor.

Son yıllarda birçok aday uzun süre hazırlandığı KPSS'den ve kurumların yaptıkları sınavlardan oldukça yüksek puan almasına rağmen atanamıyor.

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 11:14
Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ve makam şoförü Muzaffer Akşehirli'nin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili, kazaya neden olan kamyon şoförünün yanı sıra aracın sahibi de gözaltına alındı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ve makam şoförü Muzaffer Akşehirli'nin yaşamını yitirdiği, koruma polisi Ramazan Uğur'un ise yaralandığı kazayla ilgili, kazaya neden olan kamyon şoförünün yanı sıra, aracın sahibi de gözaltına alındı.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 13:57
Şişecam işçilerinin anayasal güvence altında olan grev hakkı, patron partisi AKP tarafından "milli güvenliği bozacağı" bahanesiyle yasaklandı. Şişecam grevi AKP'nin yasakladığı 12. grev oldu. Şişecam fabrikalarındaki yetkili sendika Türk İş'e bağlı Kristal İş yönetiminden öğle saatlerine kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararıyla, Kristal-İş Sendikası tarafından Trakya Cam AŞ, Paşabahçe Cam AŞ, Anadolu Cam Elyaf AŞ, Anadolu Cam Yenişehir AŞ, Trakya Yenişehir Cam AŞ ve Şişecam Otomotiv AŞ ile bunlara bağlı işyerlerinde aldığı grev kararı, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendi.

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 12:04
Fakat ABD Irak’taki operasyonlarına son vermeye karar verdiğinde, bütçeler daraldı ve özel askeriye endüstrisi farklı sözleşmeler teklif etmeye başlamak zorunda kaldı. Bunların sonucu olarak da, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerden gelen daha ucuz askerler alınmaya başlandı.

soL'un notu: Al Jazeera'da 1 Mayıs günü yayımlanan bu makale, özel güvenlik şirketlerinin çocuk askerleri savaş bölgelerinde nasıl kullandığını anlatıyor. Özel güvenlik şirketleri, konvansiyonel orduların hukuki yaptırımlardan bağımsız "paralı askerleri" olarak değerlendirilmelidir.

Salı, 09 Mayıs 2017 12:32
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir atölye çalışması yapacak olan Doç. Dr. Ahsen Deniz Morva ile kendisini, atölyeyi ve KHK ile uzaklaştırılma sürecini konuştuk.

Doç. Dr. Ahsen Deniz Morva, İstanbul Ünivesitesi’nde görev yaparken, 29 Ekim KHK’sı ile görevinden ihraç edildi. O günden bu güne, ne “sınıf”sız kaldı, ne öğrencisiz. Birçok mekânda derslerine devam eden Morva, 10 Mayıs Çarşamba günü de Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde “1960’dan 1980’e Türkiye’de Sinema” başlıklı bir atölye çalışması başlatacak.

Cuma, 14 Nisan 2017 00:37
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, AKP'li belediyelere iş yapan taşeron firmaların, çalışanlarına referandumda "evet" oyu vermeleri ve bunu cep telefonuyla fotoğraflayıp kendilerine getirmeleri için baskı yaptıkları yönünde pek çok şikayet aldıklarını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, referandum çalışmaları kapsamında CHP Bağcılar İlçe Başkanlığı'nın organizasyonuna katıldı.

“NUMARALI KAĞIT VE PUSULALI FOTOĞRAF”

Salı, 25 Nisan 2017 12:29
Isparta Sütçüler'de inşa edilen Melikler Köprüsü'nün çöktüğü ve teslim tarihinin yaklaşık 9 ay geciktiği yönündeki haberimize, yüklenici firma ve Isparta İl Özel İdaresi'nden açıklama geldi. Yüklenici 'Kürşat Rest. İnş. Ltd. Şti.' Müdürü Alper Alptekin köprünün kirişlerinin çökmediğini, montajı yapan taşeron firma tarafından düşürüldüğünü söyleyerek, sorumluluğun taşeron firmada olduğunu savundu.

Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Melikler köyünde inşa edilen ve bağlantı yollarıyla birlikte toplam 17 milyon liraya mal olması beklenen Melikler Köprüsü'nün iki kirişinin çöktüğüne ilişkin haberimizin ardından müteahhit firma ve projenin sorumlusu Isparta İl Özel İdaresi'nden açıklama geldi.

Pazartesi, 10 Nisan 2017 10:19
TOKİ inşaatında sıvacı olarak çalışırken 5'inci kattan düşerek ağır yaralanan ve sol kolunu kullanamaz hale gelen 24 yaşındaki işçi, iş mahkemesi kararıyla 236 bin lira tazminat kazandı. Anca işçi, kazandığı tazminatı taşeron firmadan hâlâ tahsil edemedi.

Elazığı İş Mahkemesi, TOKİ inşaatında çalışırken 5'inci kattan düşerek yaralanan işçiye taşeron firma ve TOKİ'nin toplam 236 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. TOKİ, temyize başvurarak tazminatı taşeron firmanın ödemesi kararı aldırdı, ancak taşeronun hiç bir banka hesabı ve üzerine kayıtlı mal varlığı bulanamadığı için sakat kalan işçi tazminatı alamadı.

Cuma, 14 Nisan 2017 10:28
Vekil veya danışmanı görünce ayağa kalkmazsa azar işiten, ailesini geçindirmek için ek iş yapmak zorunda kalan, taşeron statüsüyle iki kat sömürüye maruz kalan, vekiller tarafından maaş kartlarına el konulan ve sürekli baskıya maruz kalan emekçilerle dolu TBMM... İnşaatlar, fabrikalar, plazalar derken, işte karşınızda sömürünün yasalarını çıkaran TBMM'den manzaralar...

İnşaat işçileri, temizlik işçileri, metal işçileri, eğitim emekçileri, Koton, Starbucks ve Kahve Dünyası'nda çalışan emekçilerle yaptığımız röportajların ardından şimdi de sözü, yaşanan tüm bu sömürünün "yasal" dayanağı olarak işlev gören TBMM'de çalışan bir emekçiye verdik. Görüşme sonrası ortaya çıkan manzarada şaşırtıcı tek bir detay yok. 

Pazartesi, 24 Nisan 2017 01:20
Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi maden ocağında 7 Ocak 2013 tarihinde 8 madencinin hayatını kaybettiği faciada, "Taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan tutuksuz yargılanan 10 sanık arasında bulunan Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, kuruma vekaleten genel müdür olarak atandı.

2013 yılında yerin 630 metre altında ani metan gazı püskürmesi sonucu meydana gelen faciada, taşeron firmada çalışan 8 maden işçisi hayatını kaybetti.

Pages