2077 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 03 Nisan 2016 15:58
İktidarda kaldıkları süre boyunca işçilerle ve haklarıyla oyun oynadılar. Yapılan düzenlemeleri önce hak veriliyormuş gibi pohpohlayarak kendilerini yücelttiler, uygulamaya geçildiğinde yaldızlar döküldü. Şimdi aynı döngü taşeron işçilerine kadro oyunuyla sergileniyor.

AKP, kamunun istihdam politikasını sözleşmeli personel uygulaması ile esnetti ve bu uygulama gittikçe genişletildi. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda “istisna” olan sözleşmeli personel uygulaması yaygınlaştı. KHK’lar ile öğretmenlik, sağlık personeli kadroları, sözleşmeli pozisyonlarla yeniden yapılandırıldı.

Çarşamba, 13 Nisan 2016 13:04
DİSK, Başkanlar Kurulu toplantısının kararlarına ilişkin bir açıklama yayınlarken 1 Mayıs'ta Taksim kararı alındığı, "ülkenin içinden geçtiği koşullar göz önüne alınarak, anlamına uygun biçimde ve en kitlesel şekilde 1 Mayıs'ın kutlanabilmesi ile ilgili yol haritasının beraberce belirleneceğini" duyurdu.

DİSK, 1 Mayıs öncesi topladığı Başkanlar Kurulu'nun aldığı kararları açıkladı.

Açıklanan kararlar şöyle:

Cumartesi, 09 Nisan 2016 09:08
ABD'nin, Suriye'deki ateşkes süresince, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'dan aldığı tonlarca silah ve mühimmatı Türkiye ve Ürdün aracılığıyla silahlı çetelere göndermeye devam ettiği ortaya çıktı.

ABD ile Rusya'nın Suriye'de sürdürmeye çalıştığı ateşkes, özellikle ABD ve müttefiklerinin müdahaleleriyle sona ermek üzere.

ABD'nin ateşkesi nasıl bozduğuna ilişkin son bilgi, Suriye'ye sokulan silah ve mühimmatlarla ilgili.

İngiliz askeri enformasyon servisi Janes, ABD hükümetine ait FedBizOps.gov'da (FBO) yayımlanan deniz nakliye talebine ulaştı.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 02:00
Özgür Şen

Niye kaybedildi hep unutuluyor. Elde avuçta çok fazla kazanım yoktu zaten ama onların da birer birer gitmesi kabul edilebilir mi? Bu cumhuriyet hiçbir zaman bizim olmadı tamam da tarihin çarkının ileriye değil geriye doğru dönmesi önemsiz görülebilir mi?

Perşembe, 21 Nisan 2016 01:00
Alpaslan Savaş

Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulabilmesi, yani kiralık işçilik; kıdem tazminatının fona devredilmesi, yani tasfiyesi; taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel haline getirilmesi, yani taşerona kadro masalı. Bu üçü, çalışma yaşamında son birkaç ayın en çok tartışılan gündemleri oldu.

Salı, 19 Nisan 2016 13:58
Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuşuyor.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Perşembe, 21 Nisan 2016 16:00
Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin 29’uncu sayısı, geçen hafta İstanbul Bostancı'da gerçekleşen "Karanlığa meydan okuyoruz" etkinliğini kapağına taşıyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin yeni sayısı, yarın “Bu memleket bizim, değiştireceğiz” manşetiyle çıkıyor. 17 Nisan Pazar günü İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde Komünist Parti tarafından düzenlenen “Karanlığa meydan okuyoruz” etkinliğini kapağına taşıyan dergi, etkinlikten notlar ve değerlendirmelere de yer veriliyor.

Perşembe, 07 Nisan 2016 21:57
Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin 27’nci sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME, 27’nci sayısı ve “Adalet yok mülk var” manşetiyle yarın meydanlarda, caddelerde, Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde ve Komünist Parti bürolarında okurlarıyla buluşacak.

Dergide yer alan konu, başlık ve yazarlar şöyle:

Davalardan al haberi... (Volkan Algan)

Perşembe, 28 Nisan 2016 17:20
Türkiye'de yaşanan her dört "iş kazasından" sadece 1'i kayıt altına alınırken, meslek hastalıklarının ise tamamının kayıtdışı olduğu öğrenilidi. Ülkede gün geçtikçe artan iş cinayetleri oranının ise Avrupa'dakinden 6 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi tarafından TÜİK, SGK ve Eurostat verileri üzerinden hazırlanan İş Cinayetleri ve Kayıtdışılık Raporu, Türkiye’de işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşanan sorunun görünmeyen boyutlarını ortaya koydu.

Rapora göre her dört "iş kazasından" sadece 1’i kayıt altına alınırken meslek hastalıkları neredeyse yok sayılıyor.

Pazar, 10 Nisan 2016 02:45
Akif Akalın

Geçtiğimiz hafta Belçika, Fransa, İspanya ve Yunanistan başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde Sağlığın Ticarileştirilmesine Karşı Eylem Günü çerçevesinde Brüksel’de merkezi bir eylem örgütlenirken, diğer Avrupa şehirlerinde sağlık kurumlarında eylemler ve etkinlikler düzenlendi.

Salı, 29 Mart 2016 13:16
AKP'nin taşeron işçilere "kadro verilecek" açıklamasının altından yine oyun çıktı. İşçilere kadro verilecek denilerek binlerce işçinin işten çıkarılmasına kapı aralanırken işçilere 3 yıllık sözleşme imzalatılarak geçmiş tüm haklarından vazgeçmesi istenecek. Üç yılın ardından ise sözleşme yenilenip yenilenmeyeceğine ilişkin en ufak güvence yok.

Başbakan Davutoğlu, bir süredir müjde olarak "taşeron işçilere kadro" açıklamasında bulunurken açıklamaların ardında büyük bir aldatmca olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Buna göre işçilerden geçmiş haklarından vazgeçmesi, yeni sözleşme için kapsamı belirsiz bir sınava girmesi, üç yıllık sözleşme imzalaması, "özel sözleşmeli personel" adı altında güvencesiz bir şekilde çalışması istenecek.

Çarşamba, 23 Mart 2016 17:47
Taşeron işçi uygulamasının kalkmayacağı Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından itiraf edildi. Ağbal, taşeron işçilerin "özel sözleşmeli personel" olarak alınacağını belirterek şunları söyledi: "Bu kişiler özel sözleşmeli personel olacak ve 3 yılda bir sözleşmeleri yenilecek."

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV'deki canlı yayında, taşeron işçilerin “özel sözleşmeli personel” statüsüne alınacağını belirtti. Ağbal, “Bu kişiler özel sözleşmeli personel olacak. 3 yılda bir sözleşme yenilecek. 3 yıllık arayla bu statüler yenilenecek. Kadroya alındıktan sonra 3 yıl sonra sözleşmeler yenilenecek” dedi. 

Salı, 01 Mart 2016 16:12
Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışan taşeron işçiler yemek ücretlerine yapılan zam ve kendilerine sağlanan servislerin ücretli hale getirilmesinden dolayı eyleme başladı.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki taşeron işçiler dün akşam aldıkları bir mesajla yemek ücretlerinin 2.75 TL'den 8.25TL'ye çıkarılması ve daha önceden ücretsiz olan servislerin kendileri ve çocukları için ücretli hale gelmesi üzerine eyleme başladı. 

Perşembe, 03 Mart 2016 13:49
Yemek ücretlerine yapılan zam ve servislerin ücretli hale gelmesinden dolayı dün eyleme başlayan Boğaziçi Üniversitesi taşeron işçilerine Komünist Gençlik'ten destek geldi. Komünist Gençlik'ten yapılan açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi, akademisyeninden öğrencisine taşeron işçilerinin yanındadır. Boğaziçi'nde insanlık dışı, güvencesiz, taşeron koşullarında işçi çalıştırmaya son vermelidir" denildi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yapan taşeron işçilerin direnişine Komünist Gençlik'ten destek geldi. Yemek ücretlerine yapılan zam ve servislerin ücretli hale gelmesi üzerine dün eylem yapan taşeron işçilerin yanında olduklarını açıklayan Komünist Gençlik üyesi öğrenciler, "Boğaziçi Üniversitesi insanlık dışı, güvencesiz, taşeron koşullarında işçi çalıştırmaya son vermelidir" dedi. 

Perşembe, 31 Mart 2016 01:15
Alpaslan Savaş

Farkında mısınız bilmem ama AKP, işçi haklarını ilgilendiren bir düzenleme gündeme getirdiğinde hep aynı numarayı çekiyor. Önce konu bıktırırcasına uzatılıyor. Sık sık yandaş medyada “işçilere müjde” haberleri yaptırılıyor. Arada bir en kötü ihtimallerin dillendirilmesi ihmal edilmiyor.

Pages