278 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 11 Mayıs 2017 09:59
AKP'nin basını sindirme çabası tüm hızıyla devam ediyor. soL Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Özgür Şen ve Boyun Eğme dergisi Yazı İşleri Müdürü Volkan Algan'a, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Geçtiğimiz haftalarda 800'ü AKP'de doğrudan görev yapmış 900 hâkim ataması yapılan Türkiye'de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren yazı yazmak ve haber yapmak adeta yasaklandı...

Pazar, 21 Mayıs 2017 00:58
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Atatürkçü Düşünce Topluluğu'na yönelik hukuksuz bir girişimde bulunuldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde faaliyet gösteren öğrenci topluluklarından Atatürkçü Düşünce Topluluğu'na (ADT) yönelik hukuksuz bir girişim gündemde. Üniversite yönetiminin desteğiyle ülkücü öğrencilerin ADT'yi 'olağanüstü genel kurul' sürecine sokması tepki toplamış durumda.

Perşembe, 18 Mayıs 2017 15:35
Geçtiğimiz aylarda İzmir, İstanbul, Adana ve Ankara’da gerçekleşen "Çürüme Edebiyatı’nın Anatomisi" etkinliği yarın Çanakkale’de Ece Ayhan Evi’nde gerçekleşecek.

"Çürüme Edebiyatı’nın Anatomisi" başlığıyla yapılan etkinliklerin Çanakkale ayağı yarın gerçekleştirilecek.

Etkinliğin daha önce yapılan oturumlarında "Edebiyatta Lümpenleşme", "Yeni Dergicilik ve Yeni Edebiyatın Soy Kütüğü" gibi konular işlenmişti.

Pazar, 21 Mayıs 2017 09:41
21 Mayıs 1864 tarihinde gerçekleşen ve zamana yayılarak sürdürülen Çerkes sürgünlerine dair Çerkes Dili ve Edebiyatı Derneği'nden (ÇDED) Berat Kutbi Kılınçer ile bir röportaj gerçekleştirdik...

21 Mayıs Çerkes Sürgünü etkinliklerine diğer Kafkas ve Çerkes kurumları anma ve protesto eden etkinlikler yaptılar, fakat siz farklı bir çalışma başlattınız? Pek çok kurum ve kuruluş sürgüne ve anımsamaya işaret ederken siz daha çok dile ve kültüre dair bir işaretleme yaptınız. "Çerkes sürgününü unutmadık ama Çerkesçeyi unuttuk" diyerek neye dikkat çekmeye çalışıyorsunuz?

Cumartesi, 20 Mayıs 2017 00:17
Çürüme Edebiyatı’nın Anatomisi etkinlikleri, İstanbul, Adana ve Ankara'nın ardından bugün de Çanakkale’de yapıldı.

İlki İzmir’de yapılan, sonrasında İstanbul, Adana, Ankara’da gerçekleştirilen Çürüme Edebiyatı’nın Anatomisi etkinlikleri bugün Çanakkale’de yapıldı.

Etkinliğe yoğun katılım olduğu gözlenirken, katılımcılar arasında yazar Taylan Kara, soL Haber Portalı yazarı Nevzat Evrim Önal ve İzmir NHKM Yönetim Kurulu üyesi Metin Tülü vardı.

Perşembe, 02 Mart 2017 18:44
Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsünde "Referandum Sürecinde Memleket ve Üniversiteler" adlı etkinlikte, soL Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Özgür Şen ve Birgün gazetesi Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin konuştu.

soL Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Özgür Şen ve Birgün gazetesi Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin, Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsünde "Referandum Sürecinde Memleket ve Üniversiteler" adlı etkinlikte konuştu.

Salı, 21 Şubat 2017 09:36
Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören Karadeniz Kitap Fuarı, 21 Şubat – 26 Şubat 2017 tarihleri arasında üçüncü kez kitapseverlerle Samsun’da buluşuyor. Bu yıl soL yazarları Aydemir Güler, Erhan Nalçacı, Orhan Gökdemir'in yanı sıra Enver Aysever ve Ataol Behramoğlu da fuardaki etkinliklere katılacak.

İkincisi 2016'da gerçekleşen kitap fuarında İslamcı yayınevlerinin ağırlığı hissedilmiş, öte yandan Yazılama Yayınevi'nin en çok satan kitabı Komünist Manifesto olmuştu. Bunun yanında "Laiklik ve Dinselleşme", "Dünden Bugüne Küba" etkinlikleri ilgi görmüştü.

Pazartesi, 27 Şubat 2017 20:19
Samsun’da gerçekleştirilen 3. Karadeniz Kitap Fuarı'nda cumhuriyet, başkanlık seçimi, aydınlanma içerikli söyleşiler büyük ilgi gördü.

Samsun’da gerçekleştirilen 3. Karadeniz Kitap Fuarı dün kapılarını kapattı. TÜYAP'ın düzenlediği kitap fuarı boyunca birçok etkinlik, imza günü, söyleşi düzenlendi. Geçtiğimiz seneye göre ziyaretçi sayısının daha az olduğu gözlemlenen kitap fuarında, katılımcı yayınevlerinden Yazılama Yayınevi’nde bu sene de en çok satılan kitap Komünist Manifesto oldu.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 12:15
Tunca Özlen

LGBT hareketi denildiğinde, görünürlüğü ve eylem gücü zirveye Onur Yürüyüşü’nde çıkan bir dinamik akıllara geliyor. Her sene İstiklal Caddesi’ni bir uçtan diğerine dolduran, gökkuşağı bayrakları ve pankartlar taşıyan on binlerce insan, gizliliğe itilenlerin de adına sloganlar atarak yürüyordu. İstanbul, uzunca bir süre dünyanın en kitlesel Onur Yürüyüşlerinden birine sahne oldu.

Çarşamba, 14 Aralık 2016 11:24
Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bu akşam soL editörlerinin katılımıyla "AKP'nin kirli savaşları" başlıklı bir söyleşi düzenlenecek.

Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bu akşam, Hillary Clinton e-postalarında ortaya serilen AKP'nin kirli savaşları hakkında bir söyleşi düzenlenecek.

soL Haber Portalı editörleri Erman Çete ve Tulga Buğra Işık, yayımladıkları kitap ve bölgedeki son gelişmeler hakkında konuşacaklar.

Söyleşinin afişi şöyle:

Cumartesi, 10 Aralık 2016 18:54
Mavi Marmara’da “kazık yiyenler”, bu kazığı yalnızca AKP’den yemediler. O gemi, Amerikan ittifak sisteminde yeni bir dönemi de müjdeliyordu. Müjdenin tadı kaçınca, gemi sökümünden geriye zehirli atıklar kaldı.

Hem afili, hem filinta bazı şiirbazların “ah o gemide ben de olsaydım” dedikleri(1) Mavi Marmara’nın davası, AKP’nin İsrail’le anlaşması gerekçe gösterilerek, düştü.

Davanın düşmesiyle birlikte hem islamcılar arası bir atışma peyda oldu, hem de maske taktıkları varsayılan islamcılara ilişkin bizim cenahtan -hâliyle- müstehzi sataşmalar patladı.

Çarşamba, 30 Kasım 2016 08:17
soL, Jose Marti Küba Dostluk Derneğinin desteğiyle, Fidel'in ölümünün ardından, çok sayıda başlıkta, Fidel'in ülkesini anlatmaya devam ediyor...

Küba Devrimi'nin hemen sonrasında bir “emperyalist saldırılara karşı savunma” birimi oluşturuldu Havana'da. Bu, düşmanın darbe, provokasyon, sabotaj vs. girişimlerini önceden haber alarak daha düşman bu işlere girişmeden, kan dökülmeden, Küba halkı zarar görmeden saldırının önlenmesi kaygısıyla örgütlenmişti.

Cumartesi, 19 Kasım 2016 23:42
Adana Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, 1. yaşını Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlendiği bir etkinlikle kutladı.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Çukurova topraklarındaki birinci yaşını Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde Nâzım dostlarının katıldığı bir etkinlikle kutladı.

Salı, 08 Kasım 2016 07:36
İmam Hatip lisesinde meydana gelen cinsel istismar haberine jet hızıyla sansür geldi. Haberi yapan birçok internet sitesinin ilgili linkine erişim engellendi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın Adıyaman'ın Gerger İlçesi'ndeki İmam Hatip lisesinde öğrencilere cinsel istismarda bulunulduğuna ilişkin yaptığı açıklamaya Gerger Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

Cuma, 14 Ekim 2016 14:04
Bugün soL portalın tarihinde bir önemli adım daha atıyor ve soL'un İngilizce yayını olan 'soL International'ı okuyucularımızla buluşturuyoruz. İnternet haberciliğinde 10’uncu yılını dolduran soL haber portalı, İngilizce haber yayınına başlıyor.

Türkiye’den ve dünyadan haberleri soldan, emekten, aydınlanmadan yana bir bakış açısıyla sunan soL, bu on yıl içinde hem ana akım medyaya alternatif başlıca haber kaynaklarından biri haline geldi, hem de solun değerleri adına verilen mücadelenin önemli araçlarından biri oldu.

Pages