62966 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 01 Mart 2015 18:35
Bakırköy'de soL okurları toplantısı, Komünist Parti Merkez Komite Üyesi ve soL Yazarı Kemal Okuyan'ın katılımıyla gerçekleşti.

Bakırköy'de Banliyo kafede gerçekleşen soL okur toplantısına katılan Kemal Okuyan "Avrupa'da sol yükseliyor mu?" başlığında Avrupa'da ve Türkiye'deki yaşanan gelişmeleri aktardı.

Pazar, 01 Mart 2015 19:07
AKP'nin cübbeli gericileri bu sefer İstanbul Sarıgazi'de ortaya çıktı. "Hanımlar tesettüre dikkat edin, örtünün!" ve "Namaz dinin direğidir" gibi ifadeler içeren iki ayrı bildiri dağıtma girişiminde bulunan şahıslar mahalle halkı tarafından engellendi.

İşçi ve Alevi yerleşiminin yoğunluğu ile bilinen Sarıgazi meydanında cübbe ve sarık giyen dört kişi "namazın yüzü güzelleştiği", "tesettürün dini bir gereklilik" olduğunu iddia eden bildiriler dağıtmak istedi.

Pazar, 01 Mart 2015 15:21
Şubat'ın son haftasında 2 kadın öldürüldü. 19 yaşındaki bir kadına tecavüz etmeye çalışan sanıklar, genç kadının direnişi sayesinde bunu gerçekleştiremeyince ceza indirimi aldı. Başka bir kadın ise kadının bedeniyle ilgili tasarrufunu erkeklere devreden uygulamalardan ancak kamuoyu baskısı sayesinde kurtuldu. Türkiye'nin kadına yönelik şiddete dair bu haftaki karnesi, yine 1'ler ve 0'larla doluydu.

Şubat ayının son haftası, Türkiye'de yaşayan kadınlar için yine şiddetle dolu geçti. 23 Şubat pazartesi günü, Denizli'de yaşayan Nuriye S., bir süredir birlikte yaşadığı Tahsin B. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Kırıkkale'de yaşayan 32 yaşındaki Sabiha T.

Pazartesi, 02 Mart 2015 16:02
Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, Küba 5'lisiyle yaptığı görüşmeyi yazdı. Fidel, "Halkımızın onurlu tarihinin bir parçası olarak onlarla birlikte vakit geçirebildiğim için kendimi çok şanslı olarak görüyorum" dedi. Fidel'in 1 Mart 2015 tarihinde Radio Rebelde'de yayımlanan yazısını soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Onları 28 Şubat Cumartesi günü misafir ettim, Küba topraklarına ayak bastıktan 73 gün sonra. Üçü, taraflı yargıçlar tarafından suçlu bulunduktan sonra gençliklerinin 15 yılını nefes almanın imkansız olduğu, küf kokulu, iğrenç bir Yanki hapisanesinde geçirmişti.

Pazar, 01 Mart 2015 15:15
Eskişehir'de Porsuk Çayı'nda kimliği henüz tespit edilemeyen bir kadın cesedi bulundu.

Alınan bilgiye göre, Kırmızıtoprak Mahallesi Ali Fuat Güven Caddesi'nin kenarından geçen Porsuk Çayı'nda suda bir kadının sürüklendiğini gören vatandaşlar durumu polise ve itfaiye ekiplerine bildirdi.

Polis ve itfaiye ekipleri tarafından sudan çıkarılan ve sol göğsünün alt kısmında bıçak yarası bulunan 30-35 yaşlarındaki kadının öldüğü belirlendi.

 

Pazartesi, 02 Mart 2015 07:45
Osman Çutsay

Mağdur olmak siyasal bir şans mı gerçekten? Öyle. Özellikle sistem içi, yani mevcut toplumun kapitalist ilişkilerini temelinden sorgulayamayan her “gayrimemnun” hareket, bu yöntemden nemalanmak zorunda kalıyor. Çürüme sürecindeki burjuva toplumunun çaresizliğinden yağ çıkarmak isteyenlerin rantı, bu yolda iktidarlaşabiliyor. Örnek çok.

Pazar, 01 Mart 2015 09:45
Özkan Öztaş

Ken Loach tarafından beyaz perdeye aktarılan İrlanda İç Savaşını anlatan Özgürlük Rüzgârı filminin bir sahnesi çok kritiktir. Filmin o sahnesinde, ülkeyi terk eden İngiliz askerlerinin ardından yürüyen İrlandalı direnişçilerin altına imza attıkları metinde ülkenin bayrağı dışında değişen herhangi bir şey yoktur.

Pazartesi, 02 Mart 2015 07:45
İzzettin Önder

Bu yazıyı bir resmi TV kanalında "28 Şubat"  başlıklı bir programı dinledikten sonra, hayret ve şaşkınlık içinde, sıcağı sıcağına yazıyorum. Öyle bir program ki, medyanın nasıl güçlü bir beyin yıkayıcı günah makinesi olarak kıllanılabileceğinin bundan daha iyi bir örneği oluşturulamaz.

Cuma, 27 Şubat 2015 14:29
soL

Kasım ayında yenilenen sitemizin büyük ilgi çeken interaktif haberlerine artık kolaylıkla ulaşılabilecek.

Okurlarımızın talebi üzerine interaktif haberlerin toplandığı bir arşiv sayfası açıldı.

Arşiv sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz: İnteraktif Haber Arşivi

Salı, 03 Şubat 2015 23:48
soL-Ankara

Aralarında Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) de yer aldığı, Alevi kurumlarının, eğitim sendikalarının ve ilerici örgütlerin çağrısıyla, 13 Şubat’ta yapılacak ‘Laik ve bilimsel eğitim boykotu’ için BHH meclisleri kolları sıvadı. Okulların boykot edildiği gün ODTÜ içerisinde bir dizi etkinlik düzenleme kararı alan BHH ODTÜ Meclisi etkinlik takvimini yayınladı.

Pazar, 01 Şubat 2015 00:12
soL dergisinin 26. sayısı çıktı. Dergi bu hafta metal işçilerinin grevini kapaktan selamlarken, dosya konusu olarak SYRIZA'yı ele alıyor.

Metal işçilerinin grevi AKP'nin kararıyla engellenmeye çalışırken soL dergisi 26. sayısında direnişi kapağına taşıdı.

"Binlerce işçi grevde, Metal işçisi patronları dağıttı" manşetiyle çıkan soL dergisi, bu hafta kapak ve dosya konularını ayırırken, dosya konusu olarak SYRIZA'yı ele aldı.

SYRİZA'DAN STRATEJİ DEVŞİRMEK

Cumartesi, 14 Şubat 2015 11:13
soL derginin bu haftaki kapak dosyası AKP'de Hakan Fidan çatlağı. Fidan'ın şeceresini de otopsi masasına yatıran soL, "kozlar kimin elinde" diye soruyor.

soL dergi bu hafta AKP'de Hakan Fidan krizini masaya yatırdı.

Cuma, 27 Şubat 2015 08:03
Merdan Yanardağ’la sohbetimizin ikinci bölümünde Birleşik Haziran Hareketi etrafında dönen seçim tartışmalarını, BHH’nin anlamını ve seçimlerdeki alternatiflerini konuştuk

Birleşik Haziran Hareketi’nin adı sıkça CHP ve HDP’yle ittifak tartışmalarıyla anılıyor. Sizce BHH bir seçim ittifakı projesi mi? CHP ve HDP’yle ittifaka nasıl bakıyorsunuz?

Cumartesi, 07 Şubat 2015 17:44
Eğitimde gericileşmeye karşı 13 Şubat'ta yapılacak olan "Bilimsel ve laik eğitim boykotu" çalışmaları kapsamında, soL okurları da Bostanlı'da bir toplantı düzenliyor.

8 Şubat 2015 Pazar günü saat 14:00'te Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı'nda düzenlenecek olan, sunum ve söyleşi olarak iki bölümde planlanan toplantının sunum başlıkları, Türkiye'de gericiliğin tarihsel rolü, gericiliğin AKP döneminde kazandığı toplumsal boyut, aydınlanma mücadelesinin olanakları ve dinsel eğitimin çocuk gelişimindeki etkileri olarak belirlendi.

Cuma, 13 Şubat 2015 12:54
Almanya'da Sol Parti, Ukrayna'daki çabaları nedeniyle Angela Merkel'i övdü.

Ukranya konusunda yaptığı diplomatik çabalardan dolayı Sol Parti yetkililerinden Başbakan Angela Merkel'e övgü dolu ifadeler geldi.

Sol Parti Grup Başkanvekili Dietmar Bartsch, SWR kanalına verdiği demeçte Merkel için ''Aklın sesi'' ifadesini kullanarak, ''İstisnai de olsa Merkel ile gurur duyuyoruz'' dedi.

Pages