62775 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 11 Ocak 2015 21:00
soL Ekibi

İnternet haberciliğinin başındaki en büyük hastalıklardan biri, "tık avcılığı".

soL olarak okuru aptal yerine koyan her türlü yaklaşımdan uzak durarak sitemizin okunurluğunu artırmak hedefinde olduğumuzu daha önce birçok kez ilan etmiştik.

Biliyoruz ki internet okuru da anaakım haber sitelerinin yaklaşımından son derece rahatsız.

Cuma, 30 Ocak 2015 14:25
soL Ankara
Birleşik haziran hareketi Mamak meclisi paneli

Gerici eğitime karşı 13 Şubat'ta yapılacak 'bilimsel ve laik eğitim için uyarı boykotu' çalışmaları kapsamında bir panel düzenlenecek. Bu akşam(30 Ocak) saat 19.00'da yapılacak panelde 'Türkiye'de gericileşme ve laiklik', 'Gericilik, laiklik ve Aleviler' ve 'Eğitimde gericileşme ve laiklik' konulu başlıklar tartışılacak. Panel Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği'nde yapılacak.

Çarşamba, 14 Ocak 2015 12:30
soL Yayın Kurulu

soL Haber Portalı ve soL Dergisi, Charlie Hebdo karikatürlerinden bir seçki yayımladığı için polisin ve gericilerin hedef tahtasına oturtulan Cumhuriyet gazetesine dayanışma duygularını iletmektedir.

Yine, Charlie Hebdo dergisinin kapağını köşelerinde yayımlayan Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya yönelen gerici tehditleri şiddetle kınamaktadır.

Cumartesi, 10 Ocak 2015 22:11
Haftalık haber-yorum dergisi soL bu hafta "Gericiliğe karşı ayaktayız" kapağıyla çıkıyor. Pazar günü bayilerde.

Paris'te yaşanan katliam tüm insanlığa aydınlanma değerlerinin önemini bir kez daha hatırlattı. Gerici karanlığın üzerine kabus gibi çöktüğü Türkiye'nin ilericileriyle Paris'te katledilen kardeşlerinin acısını daha bir yürekten hissettiler. Gericiliğin ülkemizi boğan karanlığına karşı Türkiye ve dünyaya yeni bir aydınlanma gerektiğini düşünenlerse çoktan kolları sıvadı.

Perşembe, 29 Ocak 2015 20:03
Binlerce metal işçisi bugün greve çıkarken, soL direnişin ilk günün kısa belgeselini hazırladı.

Toplam 10 ilde ve 22 fabrikada 15 bin metal işçisinin grevi bugün başlarken, binlerce işçi grev önlüklerini giydi.

Grevin ilk günü büyük coşkuya sahne olurken, metal işçileri kararlı biçimde "açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz" sloganları attı.

 

 

Pazar, 25 Ocak 2015 19:29
Yunanistan'da sandıkların neredeyse tamamı açıldı. Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) oyların yüzde 36.34'ünü alarak 149 milletvekili çıkarttı.

GÜNCELLEME 09:07
Oyların neredeyse tamamı sayıldı. Sonuçlara göre SYRIZA oyların yüzde 36.34'ünü alırken, Yeni Demokrasi'nin oy oranı 27.81'de kaldı.

Faşist Altın Şafak yüzde 6.28 ile 3. parti olurken, Potami yüzde 6.05, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ise yüzde 5.47 oranında oy aldı. PASOK'un oy oranı ise yüzde 4.68'de kaldı.

Çarşamba, 28 Ocak 2015 08:45
Aydemir Güler

Yunanistan seçimlerini soL yeterince tartıştı. Syriza'nın ne kadar sol olduğu daha da tartışılabilir; ama beraberinde bir soruyla: Bir sol dalga mı geliyor?

Kitlelerdeki arayışın sadece Yunanistan'a özgü olmadığını, yolunu bulmaya çalışanların yüzlerini sola döndüğünü kimse reddetmiyor. Ama dalga biraz bulanık...

Pazartesi, 12 Ocak 2015 12:25
Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde (DHMİ) tüm üst düzey bürokratların fişlendiği ortaya çıktı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın DHMİ'de kapsamlı bir fişleme yaptığı ortaya çıktı. "Dürüstkamu" adlı sitede yer alan belgelere göre, bürokratların merkez ve taşra şeklinde ayrı ayrı fişlendiği görülüyor.

Pazartesi, 12 Ocak 2015 10:40
Sloven düşünür Slavoj Žižek, New Statesman'de yayımlanan makalesinde Paris katliamının ardından dincilikle liberalizmin ilişkisini yazdı: "Liberal demokrasiyi eleştirmekten kaçınanlar, dinci köktencilik konusunda susmalı."

Slavoj Žižek
News Statesman
10 Ocak 2015
Çeviri: Ege Galip

Salı, 13 Ocak 2015 15:54
Almanya ve dünya işçi sınıfının tarihsel önderleri Rosa Luxemburg ile Karl Liebknecht, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir yürüyüş ve konferansla anıldı. Bu yılki anmada, Almanya'nın emperyalist sistem içerisinde daha etkin hala gelmesi ön plana çıktı. Tevfik Taş, izlenimlerini soL için yazdı.

Alman işçi sınıfı hareketinin önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebkneckt'in Ocak 1919'da  Alman gericiliği tarafından katledilmelerinin anısına 20'li yıllardan beri düzenlenen yürüyüş ve anmaya, 1996 yılından itibaren bir de uluslararası konferans etkinliği eklenmişti. Bu yıl 20.'si örgütlenen Rosa Luxemburg Konferansı'nın başlığı ''NATO Yerine Barış'' oldu.

Salı, 13 Ocak 2015 19:58
İstanbul Arap Alevi Gençlik Meclisi üyeleri, Suriye'de, Fransa'da, Kobani'de ve son olarak Lübnan'daki bir Alevi mahallesine dönük gerici saldırıları kınayan bir eylem yaptı. Polislerin yolu işgal ettikleri gerekçesiyle tehdit ettikleri gençler, eylemlerini Arapça ve Türkçe sloganlarla sürdürdü.

Lübnan'ın kuzeyinde bulunan Trablusşam kentinin Alevi mahallesi Cebel Muhsin'e El-Kaide tarafından düzenlenen ve 9 kişinin ölümüne neden olan saldırıya, İstanbul Arap Alevi Gençlik Meclisi Kadıköy'den tepki verdi.

Pazar, 04 Ocak 2015 21:43
Direnişin ilk günlerinden itibaren Yatağan mücadelesinin bir parçası olan soL dergisi, bugün işçilerle birlikte soL okur toplantısı yaptı.

Geçtiğimiz yılın karanlığı içinde yürüttükleri mücadeleyle umut olan Yatağan işçileri bugün soL dergisi yazarlarıyla buluştu. soL dergisi yazarı Alpaslan Savaş ile soL dergisi emek editörü Yıldız Koç’un konuşmacı olduğu ve çok sayıda enerji ve maden işçisinin katıldığı etkinlik, sanatçı İrfan Ertel’in türküleri ve dia gösterisiyle başladı.

Salı, 13 Ocak 2015 09:07
Berlin'de Birleşik Haziran Hareketi toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılan Aydemir Güler, halktan yana, kamucu, antiemperyalist ve gericilik karşıtı bir konumlanmanın Türkiye'nin en temel siyasal gerekliliği olduğunun altını çizdi.

Komünist Parti MK üyesi Aydemir Güler, Birleşik Haziran Hareketi Berlin Girişimi'nin davetlisi olarak Allmende Derneği'nde bir konuşma yaptı. Yaklaşık üç saat süren toplantı, Haziran Direnişi'nde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Pazartesi, 12 Ocak 2015 20:35
Bursa'da Sütaş'a ait bir fabrikanın, Uluabat Gölü ve çevresini kirlettiği yönünde halkın yürüttüğü kampanyanın ardından, Çevre Bakanlığı'nın fabrikaya ceza kestiği ortaya çıktı.

Sendikalı işçileri işten atmasıyla uzun süredir gündemde olan, TÜSİAD'ın sâbık başkanı Sütaş patronu Muharrem Yılmaz'a, sahibi olduğu Uluabat fabrikasının deşarj standartlarını sağlamadığından ötürü geçtiğimiz günlerde 42 bin lira ceza kesildiği ortaya çıktı.

Çarşamba, 07 Ocak 2015 08:51
Junge Welt gazetesi yazarı, Alman soluyla PKK ilişkilerine dair bir makale kaleme aldı.

Alman solundan Petra Scharrrelmann, PKK'nin yeni yönelimini sorgululayarak, Almanya'da Kürt hareketinin örgütlediği yürüyüşlerde dikkati çeken sloganlar meselesini ve bunun arkaplanını mercek altına alan bir makale kaleme aldı. 

Pages