64094 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 02 Şubat 2016 09:30
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK Üyesi

Hâlbuki hukuk fakültesine ne hayallerle başlamıştım. Hep o Amerikan filmlerinin yüzünden işte. Ne beklentilerim vardı. Gözlerimi bir kapatıyordum; kocaman bir duruşma salonda, yüzlerce izleyicinin önündeyim. Bir başlıyorum konuşmaya, durdurabilene aşkolsun. Böyle ellerimle bir hareketler yapıyorum, suratıma ilginç ifadeler veriyorum.

Perşembe, 04 Şubat 2016 15:43
soL yazarı Doç. Dr. İlker Belek, İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde "Piyasacı ve Gerici Düzen Kıskacında Sağlık Alanını Neler Bekliyor?" konulu bir konferans verecek.

soL yazarı Doç. Dr. İlker Belek, piyasacı ve gerici düzenin sağlık alanını nasıl ranta ve kâra dönüştürdüğünü İzmirli okurlarına anlatacak. 

İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde 6 Şubat Cumartesi günü 14.00'te gerçekleşecek olan "Piyasacı ve Gerici Düzen Kıskacında Sağlık Alanını Neler Bekliyor?" konuşu etkinlik, Boyun Eğmeyen Sağlıkçılar tarafından düzenlenecek. 

Salı, 09 Şubat 2016 13:15
Okulların açılmasıyla birlikte Ankara'daki reklam panolarını bir afiş kapladı. İmzasız afişte, "Seçmesi bir dakika, faydası iki dünya" ifadeleriyle, öğrencilerden seçmeli ders hakkını din derslerinden yana kullanmaları isteniyor.

Ankara'da, metro hattı başta olmak üzere kentin birçok yerindeki reklam panolarından gerici propaganda yapılıyor. Sömestr tatilinin bitmesinin ardından panolara asılan imzasız afişlerle gericiler, öğrencilerden seçmeli ders haklarını dini derslerden yana kullanmalarını istiyor.

Salı, 09 Şubat 2016 12:45
Son aylarda okul içindeki "güvenlik" önlemleriyle gündeme gelen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü, bir kez daha öğrencileri hiçe saydı ve üniversitede mescit için oda tahsis etti.

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ ve İTÜ’de yaşanan mescit-cami provokasyonları, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde de (MSGSÜ) dönem sonunda yankı bulmuştu. MSGSÜ Bomonti Kampüsü’nde “inanç özgürlüğü” bahanesiyle, mescit için imza toplayan gericilerin yaptıkları çalışma, öğrenciler arasında destek bulamamasına rağmen hızlı bir biçimde üniversiteye mescit açılmasıyla sonuçlandı. 

Pazartesi, 08 Şubat 2016 10:05
Manisa'nın Turgutlu İlçesi'ndeki Çal Dağı'nda sürdürülen vahşi madencilik projesine itiraz eden yöre halkı, 10 Şubat Çarşamba günü görülecek ÇED raporu karar duruşmasını kitlesel olarak izleyecek. Turgutlu Çevre Platformu'ndan yapılan açıklamada, "Sen de duruşunu göster, ÇED raporu iptal edilsin, Çal Dağı'ndaki maden kapatılsın" denildi.

Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde yöre halkının yaklaşık 10 yıldır Çal Dağı'ndaki vahşi madencilik projesine karşı sürdürdüğü mücadelede karar aşamsına gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanan ÇED raprounun iptali için açılan dava 10 Şubat 2016 Çarşamba günü Manisa 2. İdare Mahkemesi'nde görülecek.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 09:00
Almanya Başbakanı Angela Merkel Avrupa Birliği ülkelerine sığınmacı akınını engelemek için bir kez daha Türkiye'ye geliyor. Merkel ile Davutoğlu'nun buluşmasının ana gündemini sığınmacıların Avrupa Birliği sınırlarının dışında tutulması olduğu bildirildi.

Der Spiegel yazarı Philipp Wittrock'un bu ziyarete ilişkin kaleme aldığı yazısında şu ifadeler dikkat  çekti: ''Merkel Erdoğan'dan hoşlanmıyor ama ona ihtiyacı var.''

Pazar, 07 Şubat 2016 15:42
Salihli'de, "Türkiye dinsel kurallarla yönetilemez" bildirisinin dağıtımını yapan Komünist Parti üyeleri, polis tarafından gözaltına alındı.

Manisa'nın Salihli ilçesinde Komünist Parti üyeleri, partilerinin "Türkiye dinsel kurallarla yönetilemez" başlıklı bildirisini dağıtırken gözaltına alındı.

Polis ekipleri, bugün öğle saatlerinde Manisa Salihli'de bildiri dağıtımı yapan 8 KP üyesini hiçbir gerekçe göstermeden gözaltına aldı.

Pazar, 07 Şubat 2016 10:16
Boyun eğmeyen sağlıkçılar, İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluştu; piyasacı ve gerici düzen kıskacında sağlık alanını nelerin beklediğini konuştu.

Sağlıkçılar, “Piyasacı ve gerici düzen kıskacında sağlık alanını neler bekliyor?” başlıklı söyleşiyle, İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde (NHKM) bir araya geldi.

Perşembe, 04 Şubat 2016 15:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Kocaeli'de yaptığı miting sırasında TKP il binasından "Katil hırsız Erdoğan, Kocaeli'den defol" yazılı pankart asıldığı gerekçesiyle 6 TKP'li hakkında açılan davadan hapis cezası çıktı.

23 mart 2014 Pazar günü AKP seçim mitingi için Kocaeline gelen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan şehre girdiği anda TKP Kocaeli il binasından “Katil Tayyip Kocaeli'nden defol” yazılı pankart sallandırıldı.

Olay sonrasında TKP’lilere açılan "Başbakana hakaret davası"nın karar duruşması bugün görüldü.

Perşembe, 04 Şubat 2016 02:20
Emet Çayı üzerindeki hidroelektrik santralinin işletmesinin, daha önce aynı bölgede madenci katliamını yaşatan "Bükköy Madenciliğe" verildiği öğrenildi.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'ne bağlı Devecikonağı köyünde Emet Çayı üzerine inşa edilen hidroelektrik santralinin işletmesinin, yine aynı bölgede madenci katliamını yaşatan "Bükköy Madenciliğe" verildiği ortaya çıktı. 

Salı, 02 Şubat 2016 20:57
Londra’nın önde gelen üniversitelerinden UCL’de öğrenciler yüksek yurt ücretlerini boykot ediyor. Öğrenciler aylık 1800 TL ile 6000 TL arasında değişen yurt ücretlerini ödemeyi reddediyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan ve Londra’nın en kalabalık üniversitelerinden biri olan University College London’a (UCL) bağlı iki yurtta öğrenciler yüksek yurt ücretlerini ödemeyi reddetti. Öğrenciler yurt ücretlerinin düşürülmesi konusunda imza kampanyası başlattı.

Pazartesi, 01 Şubat 2016 14:02
Manisa'da AKP yanlısı, gerici Ensar Vakfı, kentin ana caddelerine yerleştirdiği reklam panolarıyla ilk, orta ve lise öğrencilerine "Kuran", "Arapça", "Peygamberin Hayatı" ve "Temel Dini Bilgiler" derslerini seçmeleri konusunda propaganda çalışması yapıyor. Bu 4 dersin seçmeli olduğu Türkiye'de öğrenciler ayrıca zorunlu olan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersini de alıyorlar.

AKP yanlısı, gerici Ensar Vakfı, lise öğrencilerinin 12 Şubat, ilk ve ortaokul öğrencilerinin 19 Şubat'a kadar seçmesi gereken "seçmeli dersler" konusunda reklam panolu propaganda faaliyetine başladı.

Cuma, 05 Şubat 2016 22:55
Diyarbakır'da bu gece alış veriş merkezine el yapımı patlayıcı ve taşlarla saldırı düzenlenirken, başka bir olayda polise el yapımı patlayıcı atmak isteyen 19 yaşındaki S.T.'nin patlayıcının elinde patlaması sonucu sol kolu koptu.

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi'nde bulunan bir alışveriş merkezi önüne gelen yüzleri maskeli bir grup, AVM'nin önüne el yapımı patlayıcılar atıp, taşlarla saldırdı. AVM'de bulunan vatandaşlar büyük panik yaşarken saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Saldırı nedeniyle AVM'deki bazı esnaflar iş yerlerini kapattı. Polisin olay yerine gelmesi üzerine grup dağıldı.

Çarşamba, 03 Şubat 2016 11:03
Suriye hakkındaki Cenevre görüşmeleri umut vermeden başlarken, sahadaki askeri durum da hızla Şam lehine değişiyor. Konunun siyasi ve askeri boyutlarını, Cenevre görüşmelerinin ve Suriye'nin geleceğini soL editörleri Buğra Işık ve Erman Çete ile gazeteci Hasan Sivri tartıştı.

İki yıl arayla yapılan "Cenevreler"in sonuncusu, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın arabuluculuğunda başladı. Başladı demek belki de pek uygun değil, zira özellikle bölgesel ve uluslararası ihtilaflar "muhalefet"in belirlenmesi konusunda engel yaratmış durumda. Yanı sıra, Kürtleri yönelik Ankara'nın düşmanca tutumu masanın bir bacağını daha zayıf bıraktı.

Pazartesi, 01 Şubat 2016 08:30
Son dönemde "Yeni Anayasa" ve "Başkanlık"la birlikte Türkiye'nin en önemli tartışma başlıklarından biri de özerklik meselesi. soL bu başlığı 1 hafta sürecek dizisinde hukukçu, yazar, akademisyen ve siyasetçilerle masaya yatıracak. İlk konuğumuz, eski Dersim milletvekili Hüseyin Aygün.

CHP eski Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün söze "özerklik ilanlarını" eleştirerek başlıyor.

Pages