65213 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 24 Mayıs 2017 09:15
Aydemir Güler

Türkiye’de siyasetin sol şeridi, ki zaten pek geniş sayılmaz, başkalarının tasallutu altında inim inim inler.

Perşembe, 25 Mayıs 2017 01:00
İlker Belek

Eskiden durum çok farklıydı.

Denizler idam sehpasında “kahrolsun Amerikan emperyalizmi” diye haykırmışlardı.

O zamanlar antiemperyalizm solun şirazesiydi.

*****

Hilferding ve Lenin’den beri emperyalizm sermaye birikimi ve ihracı ile tanımlanır. Lenin için emperyalizm kapitalizmin en yüksek aşamasıdır.

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 12:40
13 Mayıs 2014'teki Soma işçi katliamının yıl dönümünde Alican Mansuroğlu'nun yönettiği "Üçyüzbir" adlı belgesel bu akşam 20.00'de ilk kez soL okurlarıyla buluşacak. 28. Uluslararası Ankara Film Festivali'nde gösterime giren "Üçyüzbir"i bu akşam soL'dan izleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde tamamlanan 28. Ankara Uluslararası Film Festivalinden ve 6. Atıf Yılmaz Film Festivalinden "Jüri Özel Ödülü" ile dönen, yönetmenliğini Alican Mansuroğlu'nun yaptığı "Üçyüzbir" filmi, Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadığı en büyük katliamlardan biri olan Soma maden faciasını konu alıyor.

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 20:00
Soma Katliamı anısına hazırlanan "Üçyüzbir" belgeseli soL okurları için yayında...

28. Ankara Uluslararası Film Festivali ve 6. Atıf Yılmaz Film Festivali'nden "Jüri Özel Ödülü" ile dönen, yönetmenliğini Alican Mansuroğlu 'nun yapmış olduğu "Üçyüzbir" belgeseli yayınlandı.

Belgeseli soL okurlarına sunuyoruz...

Salı, 16 Mayıs 2017 12:23
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in tiyatro sanatçısı ve soL yazarı Orhan Aydın'a açtığı dava reddedildi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı olan AB Bakanı Ömer Çelik, yazarımız Orhan Aydın'a "Sayın Kültür Bakanı..." başlıklı yazı dolayısıyla 10 bin TL tazminat talebiyle dava açmıştı.

Mahkemenin davayı reddetmesi sonrası Çelik istinaf kanun yoluna başvururken, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi benzer bir karara imza attı.

Perşembe, 11 Mayıs 2017 09:59
AKP'nin basını sindirme çabası tüm hızıyla devam ediyor. soL Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Özgür Şen ve Boyun Eğme dergisi Yazı İşleri Müdürü Volkan Algan'a, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Geçtiğimiz haftalarda 800'ü AKP'de doğrudan görev yapmış 900 hâkim ataması yapılan Türkiye'de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren yazı yazmak ve haber yapmak adeta yasaklandı...

Cuma, 05 Mayıs 2017 10:59
soL, yarından itibaren dünyadaki krizin bir haritasını çıkarmayı deneyecek. Dünya kapitalist sisteminde yaşanan büyük tıkanmanın farklı coğrafyalardaki yansımalarına bakacağız. Somut olarak bu coğrafyalarda krizin nasıl ete kemiğe büründüğünü ele alacağız, bu krizin dinamiklerini çözümlemeye çalışacağız.

Dünyadaki sistem eşi az görülür bir krizin içinde debeleniyor. Dünyanın hemen her tarafında irili ufaklı çok sayıda çatışma devam ediyor ve insanlar bu çatışmaların büyümesinden veya çok daha büyük bölgeleri kapsayan bir savaşın tetiklenmesinden korkuyorlar.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 11:55
30 Nisan günü ilk buluşmasıyla yola çıkan Mamak Halk Komitesi, dün ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Ana gündemi “Toplumcu Anayasa” olan toplantıya konuşmacı olarak Hukukta Sol Tavır Derneği Başkanı ve soL yazarı Ali Rıza Aydın katıldı.

Mamak Halk Komitesi, ikinci toplantısını dün Hukukta Sol Tavır Derneği Başkanı Ali Rıza Aydın'ın katıldığı toplantıyla gerçeklleştirdi.

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 15:34
Tiyatro sanatçısı ve soL yazarı Orhan Aydın, Cübbeli Ahmet'i ziyaret eden dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile cinsel saldırı olaylarının odağındaki Ensar Vakfını savunan dönemin Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu'nu eleştirdiği için "hakaret" iddiasıyla cezaya çarptırıldı. Ceza ertelendi.

Tiyatro sanatçısı ve soL yazarı Orhan Aydın hakkında, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın beşinci duruşması bugün Bursa Adalet Sarayında görüldü. 

Pazartesi, 08 Mayıs 2017 09:21
Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 'Boyun Eğmeyen Fransa' çatısı altında giren Jean-Luc Melenchon, eski müttefiki Fransız Komünist Partisi'ni Haziran ayında gerçekleşecek olan genel seçim kampanyasında kendi resimlerini kullanmaması konusunda uyardı, yargıya başvuracağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 'Boyun Eğmeyen Fransa' çatısı altında giren ve yüzde yirmiye yakın oy alan Jean-Luc Melenchon, eski müttefiki Fransız Komünist Partisi'ni (PCF) Haziran ayında gerçekleşecek olan genel seçim kampanyasında kendi resimlerini kullanmaması konusunda uyaran bir açıklama yayınlayarak yargıya başvuracağını belirtti.

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 16:32
Gaziantep'te bir firmaya bağlı olarak anketörlük yapan eşcinsel Y.G., kendisine "Müslüman ülkede sizi öldürmek sevaptır, kökünüzü kazıyacağım" sözleriyle saldıran Nureddin Sürücü tarafından dövüldü. Y.G. önce darp raporu aldı, sonra polis merkezine giderek şikayetçi oldu.

Gaziantep'te bir firmaya bağlı olarak anketörlük yapan eşcinsel Y.G., cinsel yönelimi nedeniyle bir homofobik ve gerici saldırıya uğradı.

Pazar, 21 Mayıs 2017 00:58
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Atatürkçü Düşünce Topluluğu'na yönelik hukuksuz bir girişimde bulunuldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde faaliyet gösteren öğrenci topluluklarından Atatürkçü Düşünce Topluluğu'na (ADT) yönelik hukuksuz bir girişim gündemde. Üniversite yönetiminin desteğiyle ülkücü öğrencilerin ADT'yi 'olağanüstü genel kurul' sürecine sokması tepki toplamış durumda.

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 12:03
Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, "Kitap Günleri" etkinliğinin ikincisini düzenliyor. Bugün okurla buluşan "Kitap Günleri" etkinliği 31 Mayıs Çarşamba günü sona erecek.

Türkiye'nin kültürel hayatında önemli yeri olan yayınevlerine ait kitaplar Ankara NHKM Kitap Günleri'nde indirimli fiyatlarla okuyucularla buluşuyor.

Bugün başlayan "Kitap Günleri" etkinliği, 31 Mayıs çarşamba gününe kadar devam edecek.

Adres: Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - Konur 2 Sokak No: 51 Kızılay

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 13:49
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek için Yüksel'de yapılmak istenen eylem polis tarafından engellenmek istendi. Israrla alandan ayrılmayan yurttaşlar bekleyişin ardından yeniden anıtın önünde eyleme başladı.

Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in gözaltına alınmasına tepki gösteren yurttaşlar Yüksel'deki direniş alanına gelirken, polis bölgeyi ablukaya aldı.

İnsan Hakları Anıtı önü polis tarafından kapatılırken, "Nuriye Gülmen onurumuzdur", "Semih Özakça onurumuzdur", "gözaltılar serbest bırakılsın" sloganları atan kitle barikatın kaldırılmasını istedi.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 09:45
Konut-İş Sendikası, Ankara'daki çalışmalarına dün yaptığı bir toplantıyla hız verme kararı aldı. Apartman görevlilerinin katıldığı toplantıda, örgütlülüğün güçlendirilmesi ve mücadelenin büyütülmesi kararı alındı.

Konut-İş Sendikası, apartman görevlileriyle bir toplantı yaparak Ankara'daki çalışmalarına hız verme kararı aldı.

Sendikanın Genel Başkanı Alican Kayhan, Ankara Bölge Başkanı Osman Yiğit ve Ankara yönetiminden Gül Barışkan'ın katıldığı toplantıda, apartman emekçilerinin yaşadığı sorunlar ve mücadele yöntemleri konuşuldu.

Pages