64587 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 02 Aralık 2016 19:04
‘Küba mucizesinin’ bir boyutunu da, LGBT özgürleşmesinde kapitalist ülkelerdeki kimlik siyasetinden farklı bir yol izlenmesi oluşturuyor. Havana’da 2013 yılında düzenlenen Onur Yürüyüşü’nün temel sloganı, Comandante’nin ülkesinde eşcinsel olmaya dair yeterince şey anlatıyor: “Sosyalizme evet, homofobiye hayır!”

Sosyalizmin özü, insanların cinsel yönelimlerinden dolayı dışlanması değil kapsanmasıdır.
Ricardo Alarcón, Halk İktidarı Ulusal Meclis Başkanı

Perşembe, 01 Aralık 2016 11:31
“(...) 10 yıl boyunca çifte ablukaya direndik, SSCB çözüldüğünde iki kat ablukaya maruz kaldık ve Devrim’in 30 yıl boyunca oluşturduğu eser ile direndik, çünkü politik kültür ve büyük bir dayanışma ruhuna sahip bir ülke, bir halkımız vardı. Yarım milyon Kübalı uluslararası görevleri gönüllü olarak yerine getirdi! Ve 6 bin doktor sağlayabileceğimizi söylediğimde abartmıyordum. Bizim haftalar içinde 6 bin doktoru gönüllülük temelinde mobilize edebilecek kaynaklarımız var, her zaman yaptıkları gibi.”

“21. Yüzyılda Birleşmiş Milletlerin Rolü” konuşulurken bunları söylüyordu Fidel. Tüm ülkelere nasıl olabildiğinin mesajını veriyordu. Çiçeği burnunda devrimin Kübalı doktorları değil miydi 63’ün Mayıs’ında Cezayirli bağımsızlık savaşçılarının yaralarını saran.

Cuma, 02 Aralık 2016 10:34
"Biz insan sermayemiz sayesinde hayatta kalacağız. Bu insan sermayesiyle pek çok insana yardım edebiliriz; deneyimimizle pek çok insana yardım edebiliriz; bu deneyimle kendi kendimize yardım edebiliriz."

Fidel, Ignacio Ramonet’le yaptığı ve Türkiye dahil birçok ülkede yayınlanan nehir söyleşide şöyle diyordu: “Biz insan sermayemiz sayesinde hayatta kalacağız.

Pazar, 04 Aralık 2016 08:42
Tıbbi etkileri nesiller süren Çernobil kazasının sonuçlarını katmerleştiren şey Sovyetler Birliği’nin dağılması ve bölgedeki sağlık sisteminin çökmesi oldu. Aynı sebeple derin bir iktisadi krize sürüklenen Küba ise bu en karanlık döneminde 10 bin kilometre uzaktaki çocuklara yardım elini uzatmakta tereddüt etmedi. Hem de sembolik olarak değil, 25 yıl boyunca...

“Bizim bakış açımızın sırrı ne? Olgular gösteriyor ki insan sermayesi, finansal sermayeden daha fazlasını beceriyor.

Pazar, 04 Aralık 2016 19:57
Küba insani gelişme performansı bakımından dünya birinciliğini kimseye kaptırmıyor.

İstisnasız her yıl böyle.

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNDP (BM Kalkınma Fonu), uzun süredir insani gelişme indeksi (İGİ) denilen bir göstergeyi bütün devletler için hesaplıyor. 2015 yıllığında 188 ülke için 2014 verileri yayınlandı.

Cuma, 02 Aralık 2016 14:48
Küba demokrasisi burada bitmiyor. Seçilmişler, seçmenler tarafından bir sonraki seçimleri beklemeden görevden alınabilirler. Seçilmişler seçildikleri görevler için maaş almazlar. Görevleri bir iş değil toplumsal sorumluluktur. Küba'da seçimler sırasında sandık güvenliği ilköğretim öğrencileri tarafından sağlanır. 16 yaşın üzerindeki her vatandaş oy kullanabilir.

Küba'nın yeni trova akımı içinde şekillenen ve çok sevilen müzisyenlerinden birisi Gerardo Alfonso'nun evine konuk olma şansı bulmuştum. Yabancı merakıyla toplumsal konular hakkında sorular soruyordum. Önde gelen bir sanatçının gözünden sosyalizmi merak ediyordum. Büyük bir nezaketle vakit ayırmıştı. Tüm Kübalılar gibi pek çok şeyden şikayet ediyordu. Hem de ağır bir eleştirel dille.

Pazar, 04 Aralık 2016 15:19
"Küba sosyalizminin toplumsal düzenlemeleri ve ideolojik öncelikleri her zaman kalkınmaya insani bir boyut ekledi. İnsani olan doğayla uyumdur. O nedenle, Fidel sadece insanların toplumsal kurtuluşuna değil; havanın, suyun, toprağın ve canlıların da kurtuluşuna önderlik etmiştir."

Fidel’in önderliğinde Küba Devrimi, emperyalizmin sömürüsünden sadece bir halkı kurtarmadı; onunla birlikte toprakları, denizleri, bitkileri ve hayvanları, göğü, havayı ve börtü böceği de kurtardı. Fidel’in ülkesinde toplumun doğa ile ilişkilerinde insanlığın bugünü ve geleceği için çok önemli bir örnek yaratıldı.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 08:13
Küba'da sosyalizm yalnızca ada halkına eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini sağlamadı; aynı zamanda Küba'da bu alanda yaratılan insan kuvveti uluslararası dayanışmanın hizmetine sokuldu. Fidel’in mirası sağlık tugaylarını bugün Kübalı sağlık emekçileri büyük bir gururla yürütüyor. 

Küba sosyalizmin en büyük başarılarından birisi sağlıktır. Küba'da sosyalizm yalnızca ada halkına eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini sağlamadı; aynı zamanda Küba'da bu alanda yaratılan insan kuvveti uluslararası dayanışmanın hizmetine sokuldu. Sağlık konusunda Küba’nın dünyadaki ülkelerle gerçekleştirdiği uluslararası dayanışması Fidel’in miraslarından biri oldu.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 16:36
Bu yazıyı, Kübalı kadınların yaşamından öğrenen, eşitliğe ve özgürlüğe inanan Türkiyeli kadınların Fidel’e ve Küba sosyalizmine  şükran ifadesi olarak okuyabilirsiniz. Fidel, sosyalist Küba için çok şey ifade ediyor. Kadınlar nezdinde ifade ettiklerinden söz etmek ise, sosyalizmin kadınların yaşamına nasıl değdiğini anlatmakla mümkün.

İnsanlık, geçtiğimiz hafta binlerce yıllık tarihinin en kıymetlilerinden birini yitirdi. Sosyalist Küba’nın kurucusu, Küba devriminin lideri Fidel, aramızdan ayrıldı. Kuşkusuz Fidel’in ardından çok şey söylendi ve söylenmeye devam edecek. Yirminci yüzyıla damgasını vuran bu eşsiz lidere dair suskun kalmak mümkün mü?

Pazar, 04 Aralık 2016 22:56
Bugün İstanbul'da Boyun Eğme'nin 56. sayısının satışını yapmak isteyen Komünist Parti üyeleri, polisin engelleme girişimi ve sataşmalarıyla karşı karşıya kaldı.

İstanbul'un Gaziosmanpaşa İlçesi'nde bulunan Vailand Alışveriş Merkezi önünde Boyun Eğme'nin 56. sayısını yurttaşlarla buluşturan Komünist Partililer, 2 adet akrep tipi zırhlı araçtan inen terörle mücadele polislerinin engelleme girişimiyle karşı karşıya kaldı. 

Cuma, 02 Aralık 2016 14:31
Fidel Castro'nun yaşamını yitirmesi sonrası Ankara'daki Küba Büyükelçiliği bünyesinde açılan taziye defterini bugün belediye ve Ostim işçileri doldurdu.

Küba Devriminin efsanevi lideri Fidel Castro'nun aramızdan ayrılışının ardından Ankara'daki Küba Büyükelçiliği bünyesinde açılan taziye defterine ziyaretler sürüyor. Pak Sokak No.1, Ayrancı adresinde yer alan elçilik başkentin çok farklı kesimlerinden vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor.

Cuma, 02 Aralık 2016 10:51
Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesinde, Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin yayımladığı "Tarikat ve Cemaatlerin Varlığı Suçtur!" açıklamasını üniversiteye asan öğrenciler "tarikat" kelimesinin kullanılması sebebiyle engellendi. 

Adana'da çocukların tarikat yurdunda hayatını kaybetmesi sonrası Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin yayımladığı "Tarikat ve Cemaatlerin Varlığı Suçtur!" açıklamasını üniversiteye asan öğrenciler engellendi.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 17:48
İzlanda’da hükümeti kurma görevi Korsan Parti lideri Birgitta Jonsdottir’e verildi.

Kasım ayı sonunda İzlanda’da yapılan parlamento seçimlerinde önce Bağımsızlık Partisi ve Sol Parti liderlerine verilen hükümet kurma çalışmalarının başarısızlığa uğramasının ardından hükümeti kurma görevi üçüncü büyük parti olarak çıkan Korsan Parti liderine verildi.

Perşembe, 01 Aralık 2016 19:18
Sinema teknik imkanlara çok bağlı bir sanat olduğu ve gerekli malzemeler ithal edildiği için film üretim süreci ABD ambargosundan en fazla etkilenen alanların başında gelse de dayanışma ve satın alma yolu ile ham film tedarik ederek film üretimini Sovyetlerin çözülüşünden sonra yaşanan “özel dönemde” bile devam ettirdi Kübalılar.

Küba’nın en doğusunda, Baracoa ilinin dağ köyü Los Munos’ta hayatında ilk kez bir film izleyen Kübalıya ne düşündüğünü sorduğunda başlıktaki yanıtı alır “Por Primera Vez” (İlk Kez) belgeselinin yönetmeni Octavio Cortázar.

Perşembe, 01 Aralık 2016 16:55
"Kübalılar sporu para için veya gözü dönmüş bir hırsla değil, insanca yaşamın mutluluk verici bir veçhesi olarak paylaşımcı bir duyguyla yapıyorlar. Fidel önderliğinde halka kazandırılan bu değerler sayesinde Kübalılar her alanda olduğu gibi sporda da göz yaşartıcı güzellikte zaferlere imza atmaya devam edecekler."

Kübalı sporcularla ilk tanışmam 2009 yılında Küba’da katıldığım Uluslararası Dayanışma Kampında gerçekleşti.

Pages