67056 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 01 Haziran 2018 14:43
soL Dergi'nin yeni sayısında, Haziran direnişini beşinci yıldönümünde farklı boyutlarıyla değerlendiren birçok yazıya yer veriliyor. Bu Düzen Değişmeli Platformu’nun Diyarbakır ve Bursa adaylarıyla söyleşiler, Suriyeli mülteciler, Şostakoviç’in 14. senfonisi ve spor gazeteciliği yine bu haftanın ilgi çekici konuları arasında.

Haftalık olarak dijital platformda yayımlanan soL Dergi’nin 14’üncü sayısı çıktı. Derginin yeni sayısında, beşinci yıldönümünde Haziran Direnişi farklı boyutlarıyla ele alınıyor.

Alpaslan SavaşHaziran’ın sınıfı yok mu?” başlıklı yazısında, direnişin Türkiye işçi sınıfının örgütlenme dinamiklerine dair verdiği önemli işaretleri değerlendiriyor.

Cuma, 08 Haziran 2018 15:32
soL Dergi bu haftaki sayısında Ali Koç’un Fenerbahçe Kulübü başkanlığına seçilmesiyle başlayan tartışmalara odaklanıyor. Sömürü düzeninin meşrulaştırılmasına karşı her alanda verilen mücadele ve toplumun ‘çürüyen’ değerlerini karşıya alma cesareti yeni sayının ana temasını oluşturuyor.

Haftalık olarak dijital platformda yayımlanan soL Dergi’nin 15'inci sayısı bugün çıktı.

Çarşamba, 13 Haziran 2018 09:09
TKP Genel Sekreteri ve İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı Kemal Okuyan, Gündemin Ötesi'nde programında gazeteci Barış Terkoğlu'nun sorularını yanıtlayacak. NHKM Konak Sineması'nda İzmir halkın katılımıyla gerçekleşecek Program bugün 21.00'de soL'dan canlı yayınla karşınızda olacak.

24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala TKP Genel Sekreteri ve Bu Düzen Değişmeli Platformu İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı Kemal Okuyan, gündeme ilişkin merak edilen tüm soruları yanıtlayacak.

Gündemin Ötesi'nde programında gazeteci Barış Terkoğlu soracak, Kemal Okuyan yanıtlayacak.

Cumartesi, 16 Haziran 2018 10:55
Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda kapitalizmin alternatifinin sosyalizm olamayacağını iddia ederken kendine sosyalist diyenlerin de genellikle can sıkıcı ve mizah duygusundan yoksun olduğunu öne sürdü. Toplam dört cümleye bütün anti-komünist klişeleri sığdırmayı başaran 'teknoloji simsarı', 'can sıkıcı' ve 'mizah duygusu'ndan yoksun sosyalistlerin pahalı kolejlere gittiğini vurgulamayı da ihmal etmedi. Elon Musk'ın 'başarısı sorgulanan' projesi Tesla'da binlerce işçinin işten çıkarılacağı açıklanmıştı. Musk, Tesla'da işçileri bayıltana kadar çalıştırmasıyla da gündeme gelmişti.

ABD'nin uzay çalışmalarının taşeronluğuyla serpilen, SpaceX'teki ABD devleti destekli "başarısı", elektrikli araç projesi Tesla'da büyük bir "hayal kırıklığı"na dönüşen Elon Musk, sosyal medya paylaşımlarıyla popülaritesini korumaya, gündem dağıtmaya çalışıyor.

Cuma, 15 Haziran 2018 10:04
Türkiye işçi sınıfı, 48 yıl önce bugün dönemin hükümeti tarafından çıkarılmak istenen emek düşmanı sendika yasasına karşı ilk ve en büyük ayaklanmasını gerçekleştirdi. Tarihe 15-16 Haziran direnişi olarak geçen işçi kalkışması, Türkiye’deki işçi sınıfı hareketi için bir dönemeç oldu.

Kırk sekiz yıl önce bugün, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı sendikalara üye yüz binlerce işçi, İstanbul ve Kocaeli’nde fabrikalarından çıkıp kent merkezlerine aktılar. Yürüyüşleri boyunca, güzergâhları üzerindeki diğer fabrikaları da saflarına katan işçileri durdurmak için polis ve jandarma harekete geçirildi.

Çarşamba, 06 Haziran 2018 12:37
Yunanistan’da işçiler SYRIZA-ANEL hükümetinin yeni saldırı programına karşı ayakta. Geçen haftaki genel grevin ardından bugün Pire Limanı işçileri bir günlük grev yapıyor. Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) Yürütme Kurulu üyesi ve Yunanistan İnşaat ve Hizmet İşçileri Federasyonu Başkanı Yiannis Tassioulas ile ‘kurtarma planı’ ve Yunan işçilerinin mücadelesini konuştuk.

Yunanistan’da SYRIZA-ANEL hükümeti sermaye yanlısı yeni bir “kurtarma planı”nın hazırlıklarını yapıyor. Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) Yürütme Kurulu üyesi ve Yunanistan İnşaat ve Hizmet İşçileri Federasyonu Başkanı Yiannis Tassioulas soL Haber’in sorularını yanıtladı.

Pazar, 17 Haziran 2018 21:54
Erdoğan Yenikapı mitinginde Kanal İstanbul projesinden söz etti. AKP yandaşı basında da bu günlerde Kanal İstanbul'un yapılmasıyla gemi geçişinden yıllık 8 milyar dolar elde edileceği iddiası yineleniyor. Panama Kanalı ve Süveyş Kanalı'ndan geçen gemi sayılarına bakıp ikna oldukları görülüyor. Peki her şey nicelik mi? Geçen gemilerin ne taşıdığı, nereden gelip nereye gittiği önemsiz mi?

Kanal İstanbul, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın miting konuşmalarının vazgeçilmezlerinden. AKP yandaşı basın da Kanal İstanbul "güzellemesi" yapan haberlerin sıklığını artırdı. Yıllık gelirinin 8 milyar doları geçeceğinden, İstanbul'a "iki butik şehir" ekleneceğine bir dizi argüman dile getiriliyor. 

Perşembe, 14 Haziran 2018 13:23
Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu'nun bugün gerçekleşecek toplantısında, faiz artışı için zaman çizelgesi kararlaştırılması bekleniyor. Avrupa'da alınacak kararın Türkiye'yi Fed kararından daha çok etkileyeceği ifade ediliyor. Ancak Türkiye'nin pek çok kanaldan yüksek dışa bağımlılığı her iki kurumun kararlarından doğrudan ve dolaylı güçlü bir biçimde etkileneceğine işaret ediyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurlu bugün Riga'da toplanacak. Toplantıda, bir süredir uygulanan tahvil alımı yani parasal genişleme programından çıkışa ilişkin zaman çizelgesinin kararlaştırılması bekleniyor.

Çarşamba, 13 Haziran 2018 13:35
Flormar Direnişi'nin başından bu yana, şirketin asıl patronu olan Yves Rocher, kendini 'temiz' tutmaya çalıştı. Ancak markalar ayrı olsa da, Flormar'ın asıl patronu Yves Rocher'nin de kurucusu ve sahibi olan Rocher ailesi.

Flormar Direnişi'nin başından bu yana şirketin asıl patronu olan Yves Rocher, kendini "temiz" tutmaya çalıştı. Fransız kozmetik devi Yves Rocher'yi protesto edenlere "biz ayrı markayız" yanıtını verdi. Ancak markalar ayrı olsa da, Flormar'ın asıl patronu Yves Rocher'nin de kurucusu ve sahibi olan Rocher ailesi. Flormar'daki işçi düşmanı uygulamalar, Yves Rocher'yi de doğrudan bağlıyor.

Pazartesi, 11 Haziran 2018 14:38
2018 yılının ilk çeyreğinde GSYH artışı yüzde 7,4 oldu. Kur, petrol fiyatları artışının üretim fiyatlarına yansıdığı ve GSYH'nin olduğundan fazla hesaplandığı tahmin ediliyor. İkinci çeyrekte daha zayıf bir büyüme beklenirken, üçüncü ve dördüncü çeyreklerde daralma öngörülüyor.

Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 7 büyümesi bekleniyordu.

İlk çeyrekte sanayi yüzde 8,8, inşaat sektörü yüzde 6,9 büyüdü. Tarım sektörü ise ilk çeyrekte yüzde 4,6 büyüme kaydetti.

Hanehalkı nihai tüketim harcamalarında yüzde 11 artış yaşanırken, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 3,4 arttı.

Pazartesi, 11 Haziran 2018 00:10
Uluslararası Finans Enstitüsü tahminlerine göre, Türkiye gelişmekte olan ülkeler içinde 51,3 milyar dolar ile en fazla sermaye girişi beklenen ülke. Türkiye'yi Arjantin ve Brezilya izliyor. Dış kaynak bağımlılığı ülkeler sermaye girişlerini garanti altına almak üzere reel faizi de artırıyor. Türkiye için öngörülen tutar geçen yıldan yüksek. Ancak cari açıktaki artış ve dış borç servisi dikkate alındığında öngörülen tutardan daha fazla sermaye girişine ihtiyaç olduğu görülüyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tahminlerine göre bu yıl 17 gelişmekte olan ülkenin 12'sine 264 milyar dolarlık sermaye girişi, 5 ülkeden de 221,7 milyar dolarlık sermaye çıkışı öngörülüyor. 17 ülke birlikte değerlendirildiğinde net 42,3 milyar dolar sermaye girişi bekleniyor. 

Cumartesi, 09 Haziran 2018 15:15
Otomotiv verileri sanayi üretim ve GSYH büyümesinde yavaşlamaya işaret ediyor. Ocak-Mayıs döneminde üretim ve ihracat geriledi. Avrupa talebi güçlü olmasına rağmen Türkiye'nin ihracatının azalması kur ve emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yükselen maliyetler nedeniyle başka ülkelerin tercih edildiğini gösteriyor.

Türkiye'de toplam otomotiv üretimi Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 adet oldu. Hem yurtiçi satışların hem de ihracatın adet bazında gerilediği görülüyor. Sanayi üretim içinde yan sanayi dolayısıyla "geri bağlantı" etkisi en yüksek sektör olan otomotivdeki gerileme sanayi üretimde de yavaşlamaya işaret ediyor.

Çarşamba, 06 Haziran 2018 09:25
CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce, büyükelçilere Türkiye’nin Batı’ya olan 450 milyar dolarlık borcunu ödeyeceğini söyledi. İnce’nin sözünü ettiği borcun yüzde 70’i özel sektörün borcu. Son 16 yılı kar rekorlarıyla geçiren sermayenin borcunu üstlenme hevesi nereden geliyor?

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, önceki akşam katıldığı televizyon programında Nazlı Çelik’in sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı seçilirse Batı’nın Türkiye’den alacağı 450 milyar doları ödeyeceğini büyükelçilere söylediğini aktaran İnce’nin sözleri şöyle:

Pazartesi, 04 Haziran 2018 15:38
TÜSİAD listesiyle Fenerbahçe yönetimine aday olan Ali Koç seçildi. Bu sonuçta memleketin geleceği adına büyük bir umut görenler oldu. Unutanlar ve bilmeyenler için Koç grubu...

Koç grubu AKP döneminin en fazla kazananı oldu. 2002 yılında grubun cirosu 8,5 milyar dolardı, 2017 yılında 27 milyar dolara ulaştı. Grubun konsolide karı da 1 milyar dolar civarından 2002-2017 döneminde ortalama 2,5 milyar dolara çıktı. Grubun AKP dönemi karı kabaca 40 milyar dolar oldu. 

Cuma, 01 Haziran 2018 23:57
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'yerli otomobil' projesinin başına Almanya Bosch'tan Mehmet Gürcan Karakaş'ın getirileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Biz 2021'de elektrikli ve akıllı sürüşü olan bu otomobili üreteceğiz. Ne yaptık? Ben '5 tane babayiğit' dedim, 5 tane babayiğit çıktı ve bir konsorsiyum oluşturdular. Oluşturdukları bu konsorsiyumla beraber adımı attık. Şimdi başına da Mehmet Gürcan Karakaş diye bir arkadaşımızı Bosch'tan transfer ettik.

Pages