65874 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 20 Kasım 2017 08:00
soL Kültür - Mehmet Barış

Uzun süren yolculuklarda uyuyamam; bir yol arkadaşı bulurum kendime. Bu kez, Ahmet Günbaş’ın “Foça’da Aşkla” adlı romanı yol arkadaşlığı yaptı bana.

Perşembe, 02 Kasım 2017 20:30
Arka arkaya iki hekim ve bir tıp fakültesi öğrencisinin intiharı akıllara aynı soruyu getirdi: Hekimler neden intihar ediyor?

Arka arkaya iki hekim ve bir hekim adayının intiharı akıllara "hekimler neden intihar ediyor" sorusunu getirdi.

Meslek örgütleri ve hekimler konuyu sağlık sisteminin piyasalaşmasına bağlıyor.

soL HD, mikrofonunu konunun ilgililerine uzattı, sorunun boyutlarının ne denli korkutucu olduğu ortaya çıktı.

Pazartesi, 20 Kasım 2017 20:54
Milyonlarca çocuğun açlığa, istismara ve kötü koşullarda yaşamaya mahkum edildiği günümüzde 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ne ifade ediyor?

Dünya genelinde 6 ila 17 yaş arasındaki 260 mi̇lyonun üzerinde çocuk hiç eğitim görmedi. 

5 yaş altı 155 milyon çocuk yetersiz beslenme nedeniyle yaşına uygun gelişmiyor.

Yaklaşık 250 bin kız ve erkek çocuk zorla savaştırılıyor.

Cuma, 10 Kasım 2017 20:30
Türkiye'yi ziyaret ederek kârlı anlaşmalarla geri dönen Elon Musk; Anıtkabir, hamam ve kebapçı ziyaretleriyle gündemde "sempatik" bir yer tutmaya çalıştı.

Önce Airbus'la ve paralelinde SpaceX'le yapılan anlaşmaların ardından resmi ağızlardan gelen açıklamalar, Türkiye'nin uzay çalışmalarında "uçuşa geçeceği" gibi bir atmosfer yarattı.

Peki gerçekten "uzaya mı çıkıyoruz" ya da Türkiye bu alanda önemli bir üretici ve uluslararası aktör olabilecek mi?

soL HD'nin merceğinde...
 

Salı, 21 Kasım 2017 20:48
Türkiye'nin en yakıcı gündemi haline gelen Rıza Sarraf davasına ilişkin iddialara her gün bir yenisi ekleniyor... 'Rıza Sarraf' adının sadece "itirafçı" olarak geçtiği davanın geldiği aşama soL HD'nin gündeminde...

Önce itirafçı olduğu, daha sonra da tanık koruma programıyla ortadan kaybolduğu iddia edilen Rıza Sarraf'ın "sanık" listesinden adının çıkarıldığı kesinleşti. 

Pazartesi, 13 Kasım 2017 22:40
Nâzım Hikmet'in eserlerinin telif ve yayın haklarını elinde bulunduran Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık, büyük şairin şiirlerini sansürlemeye devam ediyor.

Nâzım Hikmet'in "Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim" romanının 25 yerde sansürlü olarak yayımlanması ve sansürün doğrudan komünizmle ilgili olduğunun görülmesinin adından Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM), Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık A. Ş. Yönetim Kurulu’na ve Nâzım Hikmet'in vârislerine hitaben bir açık mektup yayımladı. 

Cuma, 17 Kasım 2017 20:49
2018 yılında yaşanacak olası bir ekonomik krizin kapıda olduğu söylentileri soL HD’nin merceğinde…

İsviçreli küresel yatırım firması Global Asset Management’a göre Türkiye’yi 2018 yılında kriz bekliyor. soL yazarı Korkut Boratav’ın görüşü beklenilen sürecin kriz olmasa bile Türkiye’yi zorlu bir döneme sürükleyeceği yönünde.

İktisatçı Mustafa Sönmez’se tüm işaretler yan yana getirildiğinde artık belli önlemlerin alınması gereken bir yola girildiği kanısında…  

Perşembe, 09 Kasım 2017 20:30
AKP'nin emek düşmanı politikaları nedeniyle günden güne artan iş cinayetleri soL HD'nin gündeminde.

Dün Bursa'da yaşanan fabrika patlamasıyla hayatını kaybeden işçiler, bugün de Çamlıca TV Radyo Kulesi'nin inşaatında çalışan bir işçinin 220 metreden düşerek hayatını kaybetmesi... Daha onlarcası...

İşçi düşmanı, patron dostu AKP'nin emek karşıtı politikalarının sonuçlarını işçiler hayatları ile ödüyor. 

İş cinayetleri soL HD'nin gündeminde. 

Çarşamba, 01 Kasım 2017 20:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maliyeti soL HD'nin merceğinde...

Cumhurbaşkanlığı’nın 845 milyon 365 bin TL'lıki 2018 bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Erdoğan'ın aylık net maaşıysa 35 bin 295 liradan 39 bin 71 liraya yükseltildi.

Sayılarla Cumhurbaşkanı maliyeti, soL HD BÜLTENİ'NDE...

 

Salı, 14 Kasım 2017 22:05
BBC'nin açıkladığı ve ABD'nin IŞİD militanlarını tahliye etmesi için yaptığı gizli anlaşma soL HD'nin gündeminde.

BBC; Amerika Birleşik Devletleri ve YPG'ye bağlı Kürt milislerin operasyonuyla kurtarıldığı belirtilen Rakka’dan IŞİD militanlarının aslında bir anlaşmayla çıkarıldığını ortaya koyan bir haber yayımladı.

BBC tarafından ortaya atılan iddia daha önce Suriye tarafından gündeme getirilmişti. 

Öte yandan belgeler Rusya'nın uydu üzerinden çektiği konvoy fotoğraflarıyla desteklendi.

Çarşamba, 08 Kasım 2017 17:16
Ekim Devrimi, 100. yılında soL HD'nin merceğinde.

Büyük Ekim Devrimi’nin üzerinden tam 100 yıl geçti. 

Ekim Devrimi 100. yıl dönümünde çağımıza ve günümüze nasıl ışık tutuyor?

Tüm sorular ve yanıtları soL HD'nin hazırladığı belge niteliğindeki videoda. 

Pazartesi, 06 Kasım 2017 20:30
Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığı döneminden beri hayalini kurduğu AKP'nin Taksimi'ni inşa etmeye soyundu. Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılmasıyla başlayacak olan sürecin nereye evrileceği merak konusu.

Cumhurbaşkanı bugün Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan bir toplantıyla Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılacağını açıkladı.

Perşembe, 02 Kasım 2017 09:18
Sahibini dünyanın en zengin dördüncü kişisi yapan Zara mağazalarının, bunu nasıl “başardığını” Zara emekçileri soL Haber'e anlattı... Ücretsiz fazla mesailer, mobbing, sömürü ve ayrımcılık gibi hukuksuzluklara karşı mücadele vurgusu yapan Zara emekçileri emeğinin karşılığını almakta kararlı...

Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius gibi pek çok ünlü giyim markasına sahip olan Inditex grubu, sahibi Amancio Ortega’yı dünyanın en zengin dördüncü insanı yaparken, Türkiye’deyse iş yerlerindeki hukuksuzluklar ve çocuk işçi kullanımıyla anılıyor.

Çarşamba, 01 Kasım 2017 09:31
soL Kültür ekibi, Ekim Devrimi'nin 100. yılı dolayısıyla kapsamlı bir dosya hazırladı. Ekim Devrimi Dosyası bugünden itibaren soL okurlarının ilgisine sunulacak...

“İnsanlık tarihinde ilk defa...” kalıbını içeren pek çok cümle kurulabilir. Ancak bu cümlelerin tamamı “1917 Ekim Devrimi ile birlikte insanlık tarihinde ilk defa sınıfsız bir toplumun yolu açıldı,” cümlesinin gölgesinde kalacaktır.

Çarşamba, 15 Kasım 2017 20:30
Haziran Direnişi'nde başına gelen gaz fişeğiyle yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın geç gelen davasında üçüncü duruşma yapılıyor. Bu duruşmada görüntülerin inceleme sonuçları gündeme gelirse davanın seyri değişebilir.

Yarın üçüncü duruşması görülecek olan Berkin Elvan davası öncesi, Berkin’in babası Sami Elvan herkesi destek olmaya çağırdı; avukat Özge Demir, davada yaşanan yeni gelişmeleri soL Haber'e değerlendirdi.

Pages