64374 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 14 Ekim 2016 14:04
Bugün soL portalın tarihinde bir önemli adım daha atıyor ve soL'un İngilizce yayını olan 'soL International'ı okuyucularımızla buluşturuyoruz. İnternet haberciliğinde 10’uncu yılını dolduran soL haber portalı, İngilizce haber yayınına başlıyor.

Türkiye’den ve dünyadan haberleri soldan, emekten, aydınlanmadan yana bir bakış açısıyla sunan soL, bu on yıl içinde hem ana akım medyaya alternatif başlıca haber kaynaklarından biri haline geldi, hem de solun değerleri adına verilen mücadelenin önemli araçlarından biri oldu.

Cumartesi, 15 Ekim 2016 11:47
"6 yaşında çocukla evlenilebilir”, “Çalışan kadınlar fuhuş sürecine destek oluyor”, “Kadın spiker izlemek günahtır”, “Kadınlar dayak yedikleri için sabaha kadar şükretmelidir” gibi sözleriyle tanınan gerici ve yandaş ilahiyatçı Nurettin Yıldız, soL yazarı Ohan Gökdemir'e "Tuhafazakar süslümanlığın ekonomi politiği" başlıklı yazısından dolayı "hakaret" davası açtı.

"6 yaşında çocukla evlenilebilir”, “Çalışan kadınlar fuhuş sürecine destek oluyor”, “Kadın spiker izlemek günahtır”, “Kadınlar dayak yedikleri için sabaha kadar şükretmelidir” gibi sözleriyle tanınan gerici ve yandaş ilahiyatçı Nurettin Yıldız, soL yazarı Ohan Gökdemir'e "Tuhafazakar süslümanlığın ekonomi politiği" başlıklı yazısından dolayı "hakaret" davası açtı. 

Cumartesi, 08 Ekim 2016 08:57
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin ilk çağrıcılarından ve soL yazarı Orhan Gökdemir'e, "Cübbeli Ahmet" adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü tarafından hakaret davası açıldı. Dava Bakırköy 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 6 Aralık 2016'da görülecek.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin ilk çağrıcılarından ve soL yazarı Orhan Gökdemir'e, "Cübbeli Ahmet" adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü tarafından hakaret davası açıldı.

Cuma, 21 Ekim 2016 14:20
Hukukta Sol Tavır Derneği, AKP'nin KHK ile kapattığı YARSAV'ın Genel Başkanı olan Murat Arslan'ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Açıklamada, "Eşitlik ve adalet herkes içindir. YARSAV ve Başkanıyla birlikte, haksızlığa uğrayan, hak arama özgürlüğü sınırlanan, masumiyet karinesi ihlal edilenlerin yanında mücadeleye devam edeceğimizi duyurarak, halkımızı ve emekçileri bu mücadeleye çağırıyoruz" denildi.

YARSAV'ın kapatılması sonrası Genel Başkanı Murat Arslan da geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Hukukta Sol Tavır Derneği, "Hukuka ve yargıya ilişkin gerçekler ile hukuk ve yargı tarafından yaratılan iktidar güdümlü gerçekler arasında, bireylerin ve toplumun ezilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Cumartesi, 15 Ekim 2016 23:59
Adana Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde soL Haber Portalı yazarı İlker Belek'in katılımıyla Memleket Sohbetleri kapsamında "Laiklik ve Sömürü" adlı bir söyleşi düzenlendi.

Adana Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde soL Haber Portalı yazarı İlker Belek'in katılımıyla Memleket Sohbetleri kapsamında "Laiklik ve Sömürü" adlı bir söyleşi düzenlendi.

Cuma, 21 Ekim 2016 14:28
İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin yeni sezon etkinlikler dizisi arasında yer alan İzmir Sohbetleri'nin ilki 22 Ekim Cumartesi günü 16.00'da gerçekleştirilecek. "Sermaye kentimizi işgal ederken..." konulu etkinliğin sunumunu soL Haber Portalı Editörü ve Yazarı Ahmet Çınar yapacak.

İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin yeni sezon etkinlikleri arasında yer alan İzmir Sohbetleri'nin ilki yarın (22 Ekim Cumartesi) saat 16.00'da gerçekleşecek. 

İzmir Sohbetleri'nin ilkini konusu "Sermaye kentimizi işgal ederken..." olacak. Sunumunu soL Haber Portalı Editörü ve Yazarı Ahmet Çınar'ın yapacağı etkinlikte şu konular detaylı bir şekilde ele alınacak: 

Cumartesi, 01 Ekim 2016 09:27
Maaşları ödenmeyen Mersin Şehir Hastanesi inşaatı işçileri, bu sabah iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Şantiyeye gelen polis ekipleri, hak arayan işçileri "OHAL var, yaptığınız yasal deği" diyerek tutuklamakla tehdit etti.

AKP'nin propaganda malzemesi olarak yıllardır kullandığı Mersin Şehir Hastanesi inşaatında, işçilere maaş ödenmiyor. Geçen hafta iki aydır maaşlarını alamayan işçiler iş bırakma eylemi gerçekleştirmişlerdi. Eylem sonrası alt taşeron şirket olan Çağla Grup, işçilere paralarının yatacağı sözünü vermişti.

Cumartesi, 22 Ekim 2016 19:14
Memleket Sohbetleri kapsamında "15 Temmuz'dan Bugüne Siyasal Durum ve Görevler" adlı bir söyleşi gerçekleştiren Aydemir Güler, "15 Temmuz'dan sonra geleneksel sermaye ile AKP arasındaki mesafe sıfırlanmıştır" dedi.

Adana Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Memleket Sohbetleri" etkinliğine katılan soL yazarı ve Komünist Parti MK üyesi Aydemir Güler, 15 Temmuz'dan sonraki siyasal durumu güncel başlıklar üzerinden değerlendirdi. Güler, 15 Temmuz'dan sonra geleneksel sermayeyle AKP arasındaki mesafenin sıfırlandığını söyledi.

Pazar, 23 Ekim 2016 21:50
Antalya'da Evrim Çalışma grubunun "Neden Evrim?" başlıklı ilk toplantısı Antalya Tabip Odası'nda gerçekleştirildi.

Antalya'da Evrim Çalışma grubunun "Neden Evrim?" başlıklı ilk toplantısı Antalya Tabip Odası'nda Prof.Dr. Erol Eroğlu'nun konuşmacı olarak katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıya aralarında soL yazarı Doç. Dr. İlker Belek'in de bulunduğu Akdeniz Üniversitesi'nde görev yapan akademisyenler de katkıda bulundu.

Perşembe, 20 Ekim 2016 20:09
Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt hareketi öncülüğünde düzenlenen konferansta, demokrasi için NATO’ya çağrı yapmakta sakınca görmeyenlerle, Esad’ı eli kanlı bir diktatör olarak resmedenler buluştu.

Fransa’nın başkenti Paris’te, Kürt hareketi/HDP öncülüğünde, çeşitli Fransız siyasi partileriyle birlikte Türkiye ve Fransa’dan sendika, meslek ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı bir konferans düzenlendi.

Salı, 18 Ekim 2016 17:06
Türkiye Petrolleri'nin Batman Bölge Müdürlüğü kapsında dün toplanarak müdürlük binasına yürüyen işçiler, basın açıklamasının ardından, kurumlarındaki dönüşüm sürecini, yaşadıkları problemleri ve bundan sonrasını nasıl gördüklerini soL'a anlattı.

1954 yılından bu yana faaliyet gösteren köklü kamu kuruluşu Türkiye Petrolleri'nde (TP) işçiler pazartesi günü (17 Ekim 2016) iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde iş bırakan Petrol-İş üyesi binlerce petrol işçisi, tepkilerini göstermek ve uyarı amacıyla yarım gün boyunca işbaşı yapmadı.   

Pazar, 23 Ekim 2016 21:56
53. Uluslararası Antalya Film Festivali, düzenlenen kapanış ve ödül töreniyle son buldu.

Bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu. Sekiz tane ilk filmin yarıştığı festivalde Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer) yine, Adana Film Festivalinde olduğu gibi pek çok ödül aldı.

Cumartesi, 22 Ekim 2016 17:34
Altın Portakal Film Festivali'nde bu yıl da dikkat çekici filmler yer alıyor. Filmin gösterimleri tamamlanırken festival yarın tamamlanacak.

Bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmlerin gösterimleri tamamlandı.

Bu sene ilk filmlerin bir hayli çok olduğu festivalde, on iki tane ulusal yarışma filmi bulunuyor. Aralarında Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt), Derviş Zaim (Rüya) gibi yönetmenlerin filmleri de yarışıyor.

Cumartesi, 22 Ekim 2016 10:56
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugün toplu açılış töreni için geleceği Bursa'da, törenin yapılacağı meydana bakan TOKİ konutlarında polisler daireleri gezerek tek tek yurttaşlara GBT sorgulaması yaptı. Ayrıca Erdoğan gelecek diye bugün Bursa'da kent içi ulaşımın bedava olduğu duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugün toplu açılış töreni için geleceği Bursa'da, törenin yapılacağı meydana bakan TOKİ konutlarında polisler tek tek yurttaşlara GBT sorgulaması yaptı. 

Cumartesi, 22 Ekim 2016 02:33
Geçtiğimiz Temmuz ayında yaşamını yitiren Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi ve ressam Mustafa Okan Adana Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

1 Temmuz'da beynindeki tümör nedeniyle yaşamını yitiren Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi ve ressam Mustafa Okan için Adana Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bir anma etkinliği düzenlendi.

Pages