64744 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 02 Ocak 2017 01:00
Osman Çutsay

Büyük Ekim’in 100’üncü yılına girdik. Sahneye bakalım ve en yakınımızdakilerden başlayarak soralım: Yunanistan ile Avusturya’yı, AB’nin bir zenginiyle aynı AB’nin sürünen bir yoksulunu birleştiren neydi?

Salı, 10 Ocak 2017 09:30
Urfa'nın Haliliye ilçesinde görev yaptığı çöp toplama kamyonu TIR'a çarpan temizlik işçisinin kolu koptu. Tedavi altına alınan işçi hayatını kaybetti.

Şanlıurfa'da, park halindeki mısır yüklü TIR'a arkadan çarpan çöp toplama kamyonunda temizlik görevlisi Süleyman Çiftçi'nin kolu koptu. Ekipler, kopan kolu bulmak için seferber oldu. Yarım saat süren arama sonunda temizlik işçisinin kopan kolu mısırların arasında bulundu. Acil serviste tedavi gören Süleyman Çiftçi hayatını kaybetti. 

Cuma, 06 Ocak 2017 12:41
AKP'lilerin aklına yeni gelen "İncirlik Üssü kimin" sorusunun yanıtını, bu ülkede yarım asırdan fazladır solcular veriyor: İncirlik, Türkiye sağcılığını, piyasacılığını, gericiliğini, Amerikancılığını var eden emperyalizmin kalesidir ve İncirlik'le mücadele solun işidir.

İncirlik Üssü, Türkiye siyasi tarihinde önemli bir sembol.

ABD emperyalizminin ülkemiz ve Ortadoğu üzerindeki hegemonyasının en önemli sembollerinden biri. Peki bu İncirlik Üssü ne zaman, neden, nasıl kuruldu, bugüne kadar ne işlevler gördü, İncirlik Üssü’ne karşı kimler mücadele etti, İncirlik’in ülkemizdeki tarihsel koruyucu ve savunucuları kimlerdi…

Salı, 10 Ocak 2017 13:39
İzmir Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği ile Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı hastanelerin bilgisayarlarından soL Haber Portalı'na erişim engellendi. Bu bilgisayarlardan tetikçi Akit "gazete"si, tecavüz olaylarının odağındaki Ensar Vakfı, cihatçı çete destekçisi İHH ve gerici Nurettin Yıldız'ın başkanı olduğu Sosyal Doku Vakfı'nın sitelerine rahatlıkla girilebiliyor.

İzmir'in kamu hastanelerinde hekimlerin, hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının kullandığı bilgisayarlarda soL Haber Portalı'na erişim engellendi. 

Bu sabah soL Haber Portalı'na girmek isteyen yüzlerce sağlık çalışanı, monitörde şu ibareyle karşılaştı: 

Cuma, 20 Ocak 2017 13:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde açtığı arıtma tesisinin, deşarj deresinden Marmara Denizi'ne pislik akıyor. soL'un defalarca gündeme getirdiği skandala ilişkin herhangi bir çalışma başlatılmazken, Marmara Denizi'nin katledilişi AKP'li büyükşehir belediyesi tarafından seyrediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaklaşık 3 sene önce önce açılışını yaptığı  "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avcılar Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi"nin deşarj deresi, Marmara Denizi'ni kirletmeye devam ediyor.

Söz konusu skandalın yaşandığı Haramidere'deki deşarj deresi soL tarafından bir kez daha görüntülendi.

Çarşamba, 18 Ocak 2017 17:50
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı, güz yarı yılı bütünleme sınavı saatini "cuma namazı" gerekçesiyle bir saat ileri kaydırdı.

Kamusal alanın dinsel referans ve belirlemelerle düzenlemesi uygulaması her geçen gün daha da artıyor. 

Çarşamba, 18 Ocak 2017 10:33
Eski Fransa Başbakanı Manuel Valls, Bretonya’daki gezisi sırasında yuhalandı ve sonrasında 19 yaşında bir genç tarafından tokatlandı.

Görevini geçtiğimiz ay bırakan eski başbakan Manuel Valls, cumhurbaşkanı aday adayı olduğu Sosyalist Parti’nin (PS) önseçimleri nedeniyle düzenlediği Bretonya gezisi sırasında ziyaret ettiği Lamballe şehrinde önce yuhalandı, sonrasında da vatandaşlarla el sıkışırken 19 yaşındaki bir genç tarafından tokatlandı.

Salı, 17 Ocak 2017 14:17
İzmir'de diş teknisyeni Zafer Yılmaz, silikozisten hayatını kaybetti. Yılmaz'ın ölümünü, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu Twitter hesabından "Çalışırken ölmek 'kader'imiz değildir" diyerek duyurdu.

İzmir'de geçtiğimiz aylarda granit taş ve kum tozundan etkilenip silikozis hastalığına yakalanarak hayatını kaybeden diş teknisyenleri Hasan Arslan ve Ferhat Arslan'dan sonra, yine aynı meslekten Zafer Yılmaz aynı hastalığa yakalanarak hayatını kaybetti. 

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Twitter hesabından, diş teknisyeni Zafer Yılmaz'ın ölümünü şu sözlerle duyurdu: 

Pazartesi, 16 Ocak 2017 22:01
Fransa’nın Avignon kentinde Auchan adlı süpermarket zincirine bağlı bir markette çalışan 19 yaşındaki emekçi kasiyere hamile olduğu öğrenildikten sonra ‘yoluna gitmesi’ söylenirken, bebeği kadının yaşadığı baskılardan sonra prematüre olarak dünyaya geldi.

Fransa’nın güneyindeki Avignon kentinin Le Pontet adlı banliyösünde Auchan adlı süpermarket zincirine bağlı bir markette çalışan 19 yaşındaki emekçi kasiyere amirleri hamile olduğu öğrendikten sonra ‘yoluna gitmesini’ söylediler. Emekçi kadın üzerindeki baskı hamileliğini de olumsuz yönde etkileyince bebeği gebelik süresi tamamlanmadan dünyaya geldi.

Çarşamba, 11 Ocak 2017 02:19
Türk Lirası'nın değer kaybı genel olarak ABD Doları ve Avro üzerinden değerlendirilse de Lira diğer para birimleri karşısında da 'rekor' üzerine 'rekor' kırıyor.

Hükümetten piyasaları rahatlatmaya çalışan açıklamalar ve kurdaki gelişmeleri komplolarla açıklama girişimleri son hızla sürerken, Lira'nın değer kaybı tarihsel boyutlara ulaşmış durumda. ABD Doları ve Avro için 'rekor tazeledi' haberleri basında sık sık yer bulurken TL'nin diğer para birimleri karşısında da hızla gerilediği gözleniyor.

Salı, 10 Ocak 2017 16:37
İzmir'in Karabağlar Belediyesi şirketi Karbel AŞ'de çalışan 915 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki anlaşmazlık nedeniyle DİSK'e bağlı Genel-İş sendikası grev kararı aldı.

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası yöneticileri ve işçiler, bu sabah başlayan yoğun kar yağışı altında Karabağlar Belediyesi kapısına grev ilanını astı.

Salı, 10 Ocak 2017 10:43
İzmir'in merkez ilçeleri Bornova ve Buca'nın bazı mahallelerinde kent içi ulaşımı sağlayan ESHOT otobüsleri yolda kaldı. Kar yağışı kent içi ulaşımı olumsuz etkiledi. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin bazı bölümlerinde bugünkü sınavların iptal edildiği öğrenildi.

İzmir, güne kar yağışıyla uyandı. 

Şehir merkezinde de oldukça etkili olan yağış 6 ilçede eğitimi durdurdu. İzmir’de Çarşamba gününden itibaren bu kez sağanak yağış etkili olacak.

Urla, Karaburun, Tire, Bergama, Kiraz ve Kınık’ta okullar 1 gün tatil edildi.

Salı, 10 Ocak 2017 10:14
Denizli Pamukkale Üniversitesinde, Elmaskalem Eğitim ve Kültür Derneği adlı dernek harem-selamlık düzeniyle Osmanlıca yarışması gerçekleştirdi. Yarışmanın ilk aşama sınavının açılışı Rektör Hüseyin Bağ'ın konuşmasıyla yapıldı. Sınav kara çarşaflı gözetmenler eşliğinde tamamlandı.

Denizli Pamukkale Üniversitesi, bir derneğin düzenlediği harem-selamlık düzeniyle gerçekleştirilen Osmanlıca yarışmasına sahne oldu. 

Pazartesi, 09 Ocak 2017 12:19
OHAL kapsamında geçen hafta sonu kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen akademisyenlere öğrencileri sahip çıktı. Ege Üniversitesi edebiyat ve iletişim fakültesi öğrencileri bugün okulda bir araya gelerek bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Bu karanlığı dağıtacağız" denildi.

OHAL kapsamında geçtiğimiz hafta sonu 679, 680, 681 numaralı kararnamelerle görevlerinden ihraç edilen akademisyenlere, öğrencileri sahip çıktı. 

Ege Üniversitesinde ihraç edilen 4 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent ve 1 araştırma görevlisi akademiden ihraç edilmişti. Haftanın ilk günü Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden bir araya gelen öğrenciler, hocalarına sahip çıktı.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 14:59
Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi PSA’nın Fransa’nın Poissy kentindeki fabrikasından bir işçi, 5 Aralık’tan beri taşeron firmada sürmekte olan direnişi anlatıyor...

Paris’e 25 km mesafedeki Poissy’deki PSA fabrikasının taşeron firması MC Syncro’da 5 Aralık’tan beri 22 işçi taşeronlaşmaya direniyor.

PSA emekçisi, CGT sendikası temsilcisi Rolland Ruiz, Révolution Permanente’taki röportajında, firmadaki çalışma koşullarını, taşeronlaşmayı ve işçilerin örgütlenmeyi engellemesi için alınan tedbirleri anlatıyor.

Pages