63772 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 25 Temmuz 2015 18:00
soL

soL Haber Portalı, yayın hayatına başladığı günden bu yana AKP’nin baskı ve zor uygulayarak ve ideolojik mekanizmalarla toplumu zapturapt altına alma girişimlerinin tam boy karşısında konumlanmış ve tutarlı bir duruşu temsil etmiştir.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 11:25
Syriza'nın, seçildiği Ocak 2015 seçimlerinden beri vaatlerini büyük oranda gerçekleştirmediği, pek çok "hayati önemde" dediği konuda geri adım attığı görülüyor.

Ocak 2015 seçimlerinden önce pek çok vaatte bulunan Syriza, yoksulluğa karşı yeni programları, özelleştirme karşıtlığı ve borcun büyük bölümünün iptalini talep etmesiyle seçimleri kazanmış ve kimi kesimlerin de uluslararası desteğine sahip olmuştu.

Cuma, 03 Temmuz 2015 10:47
Gerçekten de Adam Smith okumak çok daha verimli ve ilerici olurdu: 18. yüzyılda ilerici düşünce kabul edilenin gerisine düşmek en azından bize umut veriyor – eğer bu terimi bir kez kullanmama izin verilirse – bir gün Marx’a bile rastlanılabilir. Böyle bir umut “postmodern Sol”un uzmanlarının sonsuz yozluğuna kapılanlar için mevcut değil.

Editörün notu: Bu yazı, 2 Nisan 2015 tarihinde "In Defense of Greek Workers" isimli blogda yayımlanmıştır.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 08:30
Osman Çutsay

Komşu darmaduman. Yunanistan’ın kaç etnik devlete bölüneceğini bilemiyoruz. Ama Avrupa’nın merkezinden bakınca, bazı şeyleri görmek zor değil: Helenlerin birçok kültür çevresi, etnik grup ve dilden oluştuğunu, Altın Şafak türü faşist çetenin telaşı ve sınırları da gösteriyor.

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 12:45
Aydemir Güler

Yangın yerine dönen ülkede sınıflar nerede?

Kimilerine göre bu arkaik, gereksiz, zamansız bir soru. “Ortalık yangın yerine dönmüş, sen neden söz ediyorsun!”

Bu tepkiyi duyan “makul insanlar”, yani kamuoyu ortalamasına denk düşen baskın çoğunluk “evet evet” diyecektir. Biz ölümden, yaşamdan söz ediyoruz, sınıfın ne alakası var…

Perşembe, 16 Temmuz 2015 19:15
Ordu'nun Fatsa-Ünye ilçeleri arasındaki Yenibahçeler Mevkiinde yapımı devam eden altın arama madenine karşı Ocak ayında yapılan kitlesel yürüyüşün düzenleme komitesinde yer alanlara açılan davada yedi kişiye beşer ay hapis cezası verildi.

Ordu’da siyanürle maden çıkarma faaliyetlerine karşı Ocak ayında yapılan kitlesel yürüyüşün düzenleme komitesinde yer alanlara açılan davada yedi kişiye beşer ay hapis cezası verildi.

Perşembe, 23 Temmuz 2015 16:22
soL yazarı Mustafa Kemal Erdemol, "terörle mücadele" konulu uluslararası bir toplantıya katılmak üzere Şam'a gitti.

Suriye'deki savaş 5. yılını doldurmaya yaklaşırken, bölgedeki silahlı gruplarla mücadele yöntemleri de tartışılıyor.

soL yazarı Mustafa Kemal Erdemol, "terörle mücadele" konulu uluslararası bir toplantı için Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

Erdemol'un toplantı notlarını ve yaptığı görüşmelerin haberlerini soL'da okuyabilirsiniz.

 

Çarşamba, 15 Temmuz 2015 19:50
Yunan emekçilerine dönük korkunç bir saldırının altına imza atan SYRIZA, bu kez gündemi kendi iç tartışmaları ile işgal etmeye ve geçiştirmeye çalışıyor. KKE'nin haber portalı 902.gr'da bu tartışamaların neye hizmet ettiğine ilişkin kısa bir makale yayımlandı. Makaleyi soL okurları ile paylaşıyoruz.

Yunanistan emekçi halkı için son derece değerli olan altı ayın harcanması ve bu esnada yeni bir saldırı programının hazırlanması üzerine, daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini savunan Yunanistan Komünist Partisi (KKE), bu kez de emekçi halkın SYRIZA-içi tartışmalara yoğunlaştırılarak düzen içi alternatiflere yönlendirilmeye çalışıldığı kanaatinde.

Cuma, 03 Temmuz 2015 10:11
Akit paçavrası dün "Müslüman'a zulmün adı Madımak" manşetinden sonra bugün de katliama "marjinal-sol destekli derin provokasyon" adı verdi.

Akit isimli paçavra yayın mide bulandıran Sivas Katliamı manşetleri atmaya devam ediyor. Dün katliamın yıldönümünde "Müslüman'a zulmün adı Madımak" sürmanşetiyle çıkan Akit, bugün de "Madımak Derin Proje" manşetiyle yakanların suçsuz olduğunu, katliamın "marjinal-sol destekli derin provokasyon" olduğunu ifade edecek kadar ileriye gitti.

Cumartesi, 11 Temmuz 2015 14:38
''Öfke, Türk Çürümesinde Sanatın Rolü'' adlı kitabı Nisan ayında okurları ile buluşan Osman Çutsay, ilk söyleşisini Hannover Arkadaş Derneği'nde yaptı.

Kitabın adının "Öfke" olmasını nedeninin Türkiye'nin son 30-35 yılına öfke olduğunu belirten Çutsay, ''Türkiye'de sanat ve düşün dünyasını belirleyen kültür endüstrisinin tepki göstermeyen, sinirleri alınmış bir itirazsız kitle yaratmayı başardığını'' belirterek, öfkenin devrimci potansiyeller taşıyan niteliğine vurgu yaptı.

Perşembe, 30 Temmuz 2015 08:53
İzmir Çiğli’de, sokak arasında yakılan bir ateş ve bu ateşle ilgili polise ulaşan bir ihbar üzerine CHP üyesi 7 genç , 4 ayrı yasadışı sol örgüte üye oldukları ve silahlı eylem yapacakları iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan gençlerden Ü.S. Dev-Sol, DHKP/C, TKİP ve TKEP/L üyeliğinden tutuklandı.

 

Pazar, 12 Temmuz 2015 22:24
Tüm Türkiye ondan bahsediyor. Kısa zamanda dalga dalga yayılan Yeşil Yol direnişinin belki de en büyük taşıyıcılarından, direnişçilerin Havva Anası hakkında çok şey yazılıp çizildi. Havva Ana Rabiye Özcan'sa yaşananları, direnişi soL'a anlattı.

Karadeniz'in bir çok ilini, yaylalarını kapsayan Yeşil Yol projesine karşı birkaç hafta önce başlayan direniş tüm Türkiye'ye yayıldı. Bu hızın en önemli sebebi de Havva Ana'nın isyanıydı. Direnişçilerin koyduğu isimle hemen her medya organında kendisine genişçe yer bulan Havva Ana'nın yaşadığı köye, yaşına hatta gerçek ismine dair çokça iddia ortaya atıldı.

Salı, 21 Temmuz 2015 14:56
İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ile Hukukta Sol Tavır Derneği, Madımak katliamı davası sürecinde yaşananları hukukçu gözüyle anlatan “Alaz” adlı belgeseli sunacak.

İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, 22 yıl önce Temmuz ayında yaşanan Madımak katliamını, “Alaz” adlı belgeselin gösterimiyle anacak. Madımak katliamı davası sürecinde yaşananların hukukçu gözüyle ve müdahil avukatların diliyle anlatıldığı, Ankara Barosu tarafından hazırlanan “Alaz” adlı belgesel, 23 Temmuz Perşembe günü 20.30’da İzmir NHKM’de gösterilecek.

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 22:10
Suruç'ta hayatını kaybedenlerden 25 kişinin cenazesi Gaziantep'e getirildi. Cenazeler cami içinde, cenaze araçlarında bekletiliyor.

Suruç'taki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerden 25 kişinin cenazesi Gaziantep'e getirildi. soL muhabirinin edindiği bilgilere göre, cenazeler Gaziantep Nakıpoğlu Camisi avlusunda, cenaze araçları içinde bekletiliyor. Asri Mezarlık içinde toplanan kitleyse cenazeleri karşılamak için bekliyor. Cenazelerin özellikle cami avlusunda, kitlenin dağılması amacıyla bekletildiği iddia ediliyor.

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 16:49
İzmir Karşıyaka’da faaliyet gösteren ünlü bir özel hastaneler zincirinin şubesine, kızının siğili için giden baba, adının önünde “doçent” sıfatı bulunan doktorun “Krem yazayım ama siz yine de yaşlı bir teyzeye okutun” demesi üzerine tedaviyi reddederek hastaneyi terk etti.

İzmir’de yaşayan İç Mimar Özkan Karabulut, 8 yaşındaki kızının yüzünde ve alnında çıkan siğiller için dün İzmir’in Karşıyaka ilçesinde faaliyet gösteren ünlü bir özel hastaneler zincirinin İzmir şubesine gitti.

Pages