65373 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 10 Temmuz 2017 01:00
İlker Belek

Bu yürüyüşün Gezi’nin devamı olduğu iddiası, içinde yer almadan halkta biriken tepki potansiyelini etkilemenin olanaksız olduğu düşüncesi epistemolojik düzlemde bir probleme işaret eder.

*****

Kılıçdaroğlu’nun İstanbul yürüyüşü, tabandan gelen eleştirilere yanıt verme ve Partiyi toparlama hamlesidir.

*****

Perşembe, 20 Temmuz 2017 20:11
İzmir'de, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Bornova İlçe Örgütü, Bornova Belediyesi'nin şirketi olan İzbaş'ta greve çıkan işlere destek ziyaretinde bulundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Bornova İlçe Örgütü, Bornova Belediyesi'nin şirketi olan İzbaş'ta greve çıkan işlere destek ziyaretinde bulundu.

Perşembe, 20 Temmuz 2017 13:18
Türkiye Komünist Partisi (TKP) Karşıyaka İlçe Örgütü, dokuz gündür grevde olan İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzdeniz AŞ çalışanlarını, Bostanlı Vapur İskelesi'nde ziyaret etti. İzdeniz çalışanları ocak ayından beri süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine greve başlamış, kentteki deniz ulaşımını durdurmuştu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Karşıyaka İlçe Örgütü, geçtiğimiz hafta grev kararı alarak İzmir’de deniz ulaşımını durduran İzdeniz işçilerini Bostanlı Vapur İskelesi’nde ziyaret ederek dayanışma dileklerini iletti. Ziyareti memnuniyetle karşılayan işçilerden süreçle ilgili bilgi alan TKP heyeti, sınıf mücadelesinin önemini ve değerini vurguladı.

Salı, 18 Temmuz 2017 15:46
14 Temmuz 2017'de yayımlanan 692 sayılı KHK ile ihraç edilen İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri için Tüm Bel Sen öncülüğünde bir dayanışma eylemi düzenlendi. Eyleme katılan yüzlerce emekçi, "Hayır gitmiyoruz, adalet istiyoruz" pankartı açtı.

14 Temmuz 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan 692 sayılı KHK ile ihraç edilen İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri için Tüm Bel-Sen öncülüğünde bir dayanışma eylemi düzenlendi. 

Tüm Bel-Sen iş yeri temsilcisi Uğur Tepe'nin çalıştığı Yenişehir Mahallesi'ndeki itfaiye merkez binasında bir araya gelen emekçiler, ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi merkez binasına geçtiler. 

Pazar, 16 Temmuz 2017 08:06
Açlık grevinde olan eşi Semih Özakça ve akademisyen Nuriye Gülmen'in tutuklanması kararı sonrası açlık grevine başlayan Esra Özakça, geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla ev hapsine mahkum edilmişti. soL'a açıklamada bulunan Özakça, "Herkes yapabileceğini artık yapmalı, açlık grevi çok kritik bir noktada" dedi.

Açlık grevinde olan Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in tutuklanması kararı sonrası açlık grevine başlayan Esra Özakça, geçtiğimiz günlerde ev hapsine mahkum edilmişti.

Esra Özakça, açlık grevini sürdürdüğü evde, soL'a açıklamada bulundu.

Perşembe, 13 Temmuz 2017 10:45
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Afganistan'daki Alman askerlerini ziyaret etti.

Afganistan'ın Mezarı Şerif kentinindeki Alman ordusuna ait karargâhı sürpriz bir şekilde ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Afganistan'daki güvenlik durumunun giderek kötüleşmesinden dolayı burada bulunan Alman askerlerini ziyeret etme gereği duyduğunu açıkladı.

Pazar, 09 Temmuz 2017 20:23
Taksim'de bulunan Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup ÖSO'cu, Lübnan'ı protesto etti.

Taksim'de bulunan Galatasaray Lisesi önünde ÖSO bayrakları taşıyan bir grup, Lübnan protestosunda bulundu.  

Suriyeli Dernekler Federasyonu adı altında biraraya gelen ÖSO'cuların temsilcisi Vesil Hilmi, Lübnan'da Suriyeli mültecilere yönelik vahşet yaşatıldığını iddia etti. 

Cuma, 07 Temmuz 2017 18:19
Üniversite dışında Boyun Eğme satışı yaptıkları sırada gözaltına alınan TKP üyesi öğrencilere Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından soruşturma açıldı. Soruşturma dosyasında öğrencilere, "Yaptığınız eylemin 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişiminde bulunanlara destek niteliğini göze aldınız mı?" şeklinde sorular soruldu.

Geçen Salı Isparta Merkez'de Boyun Eğme satışı sırasında gözaltına alınan 7 TKP üyesi öğrenciye Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından "Cumhurbaşkanı'na hakaret ve dini değerlere hakaret yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamalarıyla soruşturma açıldı.

Salı, 04 Temmuz 2017 17:56
Kılıçdaroğlu'nun "Adalet Yürüyüşü" kortejine bugün Kocaeli'nin Derince ilçesinde katılmak isteyen iki yurttaş polis tarafından engellendi. Karakola götürülen iki yurttaş, herhangi bir işlem yapılmadan evlerine gönderildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Adalet Yürüyüşü"ne bugün Kocaeli Derince'den katılmak isteyen Nurten Orhon ve K.A. polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. 

Salı, 04 Temmuz 2017 17:28
İzmir'de bir alışveriş merkezindeki Remzi Kitabevi mağazasında çalışırken DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası'na üye olduğu için işten çıkarılan Ahmet Öğrük, yaklaşık üç yıl süren hukuki süreç sonucunda işe iade davasını kazandı.

Türkiye’nin en eski yayınevlerinden olan Remzi Yayınevi'nin mağazalar zincirinde çalışırken DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası'na üye olan ve çalışma arkadaşlarına örgütlenme çağrısında bulunan iki personelin işlerine 2014'te son verilmişti.

Salı, 04 Temmuz 2017 09:12
Barış bildirisini imzalayan 12 akademisyeni açığa alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü'ne yönelik protestolar sürüyor. Alsancak'taki rektörlük binasına her gün siyah çelenk bırakılıyor.

İzmir'de Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı barış bşldirisini imzaladıkları gerekçesiyle 12 akademisyeni açığa alan DEÜ Rektörlüğü'ne yönelik protestolar sürüyor. Her gün bir meslek odası, dernek, vakıf ya da demokratik kitle örgütü temsilcileri Alsancak'taki rektörlük binasına siyah çelenk bırakıyor. 

Pazar, 02 Temmuz 2017 17:15
33 aydının yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı'nın 24. yıl dönümünde, Eskişehir'de anma yürüyüşü düzenlendi.

 33 aydının yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı'nın 24. yıl dönümünde, Eskişehir'de anma yürüyüşü düzenlendi.

İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda müzik dinletisi ile başlayan yürüyüşe, çok sayıda yurttaş katıldı.

Valilik Meydanı'na kadar yapılan yürüyüş, basın açıklamasının okunması ile son buldu.

Cumartesi, 01 Temmuz 2017 14:09
İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Efes antik kentine bir gezi düzenlendi. TKP Merkez Komite Üyesi Prof. Dr. Erhan Nalçacı rehberliğindeki gezide marksist bakış açısıyla iyon devletleri, Helenistik ve Roma dönemlerinde Efes'in sosyokültürel ve sınıfsal yapısı değerlendirildi.

İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Efes antik kentine gezi düzenledi.

Bugün gerçekleşen geziden bir gün önce Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde TKP Merkez Komite Üyesi Prof. Dr. Erhan Nalçacı, "Tarihselci Yöntemle Efes Antik Kenti" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Cuma, 21 Temmuz 2017 11:26
Güney Afrika Komünist Partisi’nin 14. Kongresi geçtiğimiz hafta yapıldı. TKP adına kongreye katılan Genel Sekreter Kemal Okuyan kongredeki gözlemlerini ve bu gözlerden uzak ülkedeki sınıf mücadelesiyle ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Boyun Eğme'nin yeni sayısında yer alan röportajı soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Mandela’nın ülkesi... Irkçılıkla mücadelede yaşlı kıtanın sembolü olmuş, tahminlerin ötesinde örgütlü ve etkili bir komünist partiye sahip, aynı nedenle de güçlü bir sınıf mücadelesi geleneğini barındıran bir ülke Güney Afrika Cumhuriyeti. 60 milyonluk ülkede 280 bin örgütlü komünist var desek, ne demek istediğimiz anlaşılır.

Pazartesi, 17 Temmuz 2017 10:38
Milyarlarca dolar kazanan tütün şirketleri, reklamlarını yaptırdığı şirketlerin çalışanlarına pek de 'nazik' davranmıyor. Philip Morris'in reklam işlerini yapan Team Gerilla Marketing adlı şirketin 370 kişiyi Philip Morris'in talebiyle işten çıkardığını haberleştirmemizden sonra, şirkette çalışan diğer işçiler de soL ile iletişime geçti, yaşadıklarını anlattı.

Geçtiğimiz hafta soL’da, Philip Morris’in reklam ve ürün bilgilendirmelerini yapan Team Gerilla Marketing adlı şirketin, Philip Morris’in talimatıyla yüzlerce kişiyi işten çıkardığını yazmıştık.

Pages