63886 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 11 Ağustos 2015 14:00
soL

Bugün saat 12:00 civarlarında, soL Haber Portalı'na yönelik yoğun bir DDoS saldırısı başladı.

Saldırı nedeniyle sitemiz kısa bir süre erişilemez hale geldi. Teknik ekibimiz, ilk dalganın büyük oranda atlatıldığını söylerken, saldırının hala sürdüğünü belirtiyor.

Konu hakkındaki teknik açıklama ve tablolar aşağıda:

Pazartesi, 24 Ağustos 2015 14:55
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bugün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Silvan'da bulunan soL muhabiri Mesut Bayram, "Sistemli bir şekilde askeri araçlar şehrin etrafını kuşatıyor" bilgisi aktardı.

GÜNCELLEME 15:58

Gazeteci heyeti belediye binasına önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Gazetecilere yapılan engellemeyle halkın haber alma özgürlüğü engellenmiştir. Burada olup bitenler halktan gizlenmeye çalışılıyor" vurgusu yapıldı. Heyet, Silvan ziyaretinin ardından Lice'ye gideceklerini açıkladı. 

Salı, 18 Ağustos 2015 16:45
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği kurucu YK üyesi

Biz avukatlar duruşmalara giderken genellikle yanımızda cübbe taşımayız. Adliyelerde bulunan baro odalarında 1 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında cübbe kiralanıyor sonuçta. Hatta Anadolu’daki birçok şehirde cübbe için para bile vermek gerekmiyor. Ancak duruşmaların yoğun olduğu Salı ve Perşembe günleri İstanbul’da cübbe bulmak biraz sıkıntılı oluyor. Bazense neredeyse imkânsız...

Çarşamba, 19 Ağustos 2015 12:35
Pazartesi, 24 Ağustos 2015 09:54
Zamanında, Galatasaray eski teknik direktörü İngiliz Brian Birch’ün İstanbul’a son gelişinde bir gazeteye göz atıp, "Metin Kurt’u arıyorum. Daha başbakan olmadı mı?" sorusuna Metin Kurt cevabını TEKEL direnişinde vermişti.

Ailesini geçindirebilme amacıyla girdiği spor dünyasında, tanıklık ettiği adaletsizliklere "boyun eğmemeyi" tercih etmişti. Dürüst ve devrimci kişiliği, sporcuların haklarına ilişkin ikirciksiz tutumu ve yürüttüğü sendikal faaliyetler, kulübünden aforoz edilmesine neden olsa da, bu durum Metin Kurt’u bir adım geri atmaya hiçbir zaman ikna edemedi.

Perşembe, 06 Ağustos 2015 09:11
İETT'nin 2014 sonunda başlattığı "Vefa Durakları" çalışmasında Erbakan'dan Özal'a, Yazıcıoğlu'ndan Menderes'e "sağcı", "muhafazakâr", "gerici" isimlere yer verilmesi, AKP'li İstanbul Belediyesi'nden "sola vefa göstermesini" beklemenin anlamsız olacağını düşündürttü.

İETT’nin 2014 sonunda Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümünü anmak amacıyla başlattığı "Vefa Durakları" projesi, Türkiye sağının ünlü isimleriyle devam ederken, "solcu" kimliğiyle tanınan isimlere "vefa gösterilmeyişi" dikkat çekti. Mehmet Akif’le başlayan ‘vefa’ yolculuğu Barış Manço’yla devam etti ve bugüne kadar 10 isim onlara ‘özel’ duraklarda fotoğrafları ve hayat hikâyeleriyle anıldı. 

Pazartesi, 24 Ağustos 2015 20:27
Diyarbakır'ın sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan ilçesindeki durumu değerlendiren Baro Başkanı, daha önce soL'un ilçeden aktardığı bilgileri doğruladı. Baro Başkanı Elçi, "Gerçekten olağanüstü bir durum yaşanıyor. Bazı mahalleler tamamen boşalmış. Siviller bir takım kaygılarla, can güvenliği korkusuyla kenti terk etmişler" dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Silvan’da olağanüstü bir durumun yaşandığını söyledi. Elçi, "Bugün sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Gerçekten olağanüstü bir durum yaşanıyor. Bazı mahalleler tamamen boşalmış. Siviller bir takım kaygılarla can güvenliği korkusuyla kenti terk etmişler. Bu üzücü bir durum" dedi. 

Cuma, 07 Ağustos 2015 09:06
Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Latin Amerika'daki sol hükümetlerin kendilerini yok etmeyi amaçlayan yeni bir soğuk savaşla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Latin Amerika ülkelerindeki sol hükümetlerin siyasi istikrarsızlaştırma stratejileriyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bunun yeni bir "Soğuk Savaş" olduğunu söyleyen Correa, amacın kendilerini "yok etmek" olduğunu duyurdu. Ülkede çoğunluğu aşırı sağ gruplar olmak üzere hükümet karşıtı grupların eylem yaptığı bildiriliyor.

Perşembe, 06 Ağustos 2015 13:54
Almanya'nın sosyalist yayın organı Junge Welt'te devam eden SYRIZA tartışmasına Yunanistan Komünist Partisi de katıldı. Komünistler, Avrupa solunun AB illüzyonunu da masaya yatırırken, SYRIZA'nın cunta sonrası Yunan halkına en fazla zarar veren parti olduğunu vurguladılar.

Sosyalist günlük gazete Junge Welt'in Yunanistan üzerine hazırladığı dosyanın Thomas Sablowski'ye ait ilk yazısı 18 Temmuz'da yayınlanmıştı. SYRIZA hükümetinin yenilgisini tartışan ''Yenilgi aşaması'' maklesine yanıt 28 Temmuz'da Andreas Wehr'den gelmişti: ''SYRIZA içinde darbe''. Andreas Wehr, Thomas Sablowski ile karşıt pozisyonda olduğunu belirtmişti.

Perşembe, 06 Ağustos 2015 14:29
İzmir Barosu Bağımsız Savunma Avukatlar Grubu, dün yürürlüğe giren Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın uygulanmasına dair yeni yönetmeliği “Deli Dumrul yönetmeliği” olarak nitelendirerek, ilerici ve aydın kamuoyunu “Yeni Türkiye’nin hukuk dışı yönetmeliklerine karşı harekete geçmeye” çağırdı.

İzmir Barosu Bağımsız Savunma Avukatlar Grubu, dün SoL Haber Portalı’nın “8 maddede yürüyüş ve eylemlere karşı yeni ‘yönetmelik’ kalkanı” başlığıyla manşetten duyurduğu yeni yönetmeliğe tepki gösterdi. Dün yürürlüğe giren yönetmeliği “Deli Dumrul yönetmeliği” olarak tanımlayan Bağımsız Savunma Avukatlar Grubu, yazılı bir açıklama yayınladı.

Cumartesi, 29 Ağustos 2015 17:35
NASA, Mars’ta yaşamı Hawaii’de taklit edecek. Altı gönüllü, 11 metre genişliğinde prefabrik bir kubbe altında Mars’taki koşullara benzer şartlarda bir yıl boyunca yaşayacak.

NASA tarafından seçilen altı gönüllü, Mars’taki koşulların bir benzerini Hawaii’de kurulacak prefabrik bir platformda yaşayacak. Dün başlatılan proje çerçevesinde gönüllüler, bir yıl boyunca sürekli gözlem altında tutulacak.

Perşembe, 27 Ağustos 2015 16:44
Bursa Yenişehir'de faaliyet gösteren MFK fabrikasında sendikalaşmak isteyen işçiler, pompalı tüfek kullanılarak ölümle tehdit edildi.

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde metal sektöründe faaliyet gösteren Makina Fireze Kalıp San. Tic. fabrikasında çalışan işçiler Birleşik Metal İş üyesi olup diğer arkadaşlarını da buraya örgütlenmeye çalışınca 26 Ağustos Çarşamba günü hukuksuzca işten atıldılar.

Salı, 25 Ağustos 2015 21:18
Bilim insanları, çok daha uzun süre dayanan ve mevcut pillerin patlama riski gibi sorunlarına sahip olmayan bir malzeme üzerinde çalışıyor.

Bilim insanları pil ömrü sorununun büyük ölçüde aşılmasını sağlayacak yeni bir malzeme üzerinde çalışıyor. MIT ve Samsung bünyesinde çalışan araştırmacılar, katı haldeki malzemeye dayalı pillerin mevcut sıvı elektrolit pillerin birçok sorununu giderebileceği görüşünde.

Cumartesi, 22 Ağustos 2015 19:55
Bilim insanları belirli bir mantar enfeksiyonuna yakalanan karıncaların, normalde zehirli olan hidrojen peroksit yiyerek kendi kendilerini tedavi ettiklerini gözlemledi.

Karıncaların normal şartlarda tüketilmesi zararlı olan bir maddeyi tüketerek, belirli bir mantar enfeksiyonuna karşı kendilerini tedavi ettikleri gözlemlendi.

Cuma, 21 Ağustos 2015 10:47
İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin Ağustos ayı Edebiyat Sohbetleri etkinliğinde polisiye roman yazarı Suphi Varım, “Polisiyede Altın Çağ ve Amerikan İdeolojisi"ni anlatacak.

İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde "Edebiyat Sohbetleri" Ağustos'ta da devam ediyor. 

Edebiyat Sohbetleri'nde bu ay "Polisiyede Altın Çağ ve Amerikan İdeolojisi" konulu söyleşi gerçekleştirilecek. Polisiye roman yazarı Suphi Varım'ın sunumunu yapacağı söyleşi 25 Ağustos 2015 Salı saat 20.30'da düzenlenecek. 

Pages