63801 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 10 Kasım 2015 11:00
soL ekibi

Geçtiğimiz yıl 10 Kasım'da tasarımı ve içeriği tamamen yenilenen, internet haberciliğinin en yeni teknik özellikleriyle yayıncılığını geliştiren soL, aradan geçen bir yılda bu atılımın meyvelerini aldı. 

Pazartesi, 16 Kasım 2015 12:17
​8 insanın öldürüldüğü 12 gün süren sokağa çıkma yasağı, devletin “gücünü” gösterdiği duvar yazılamaları, evleri, işyerleri kurşunlanan bölge halkı. Silvan’da yaşananlar ve geriye kalanlar...

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 12 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından geriye yıkılmış mahalleler, yazılamalarla dolu duvarlar, evleri, işyerleri yıkılmış, evlatları vurulmuş bir halk kaldı. Ancak görünen vahşet, yaşananları, sebepleri açıklamakta yetersiz kalıyor.

Salı, 17 Kasım 2015 09:36
Silvan’da yaşananlar birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. AKP’nin saldırılarına rağmen bölgedeki yöneticiler “yeniden müzakere” söyleminde ısrarlı. Özyönetim tartışmasına ilişkin ise "Bu yeni değil, zaten çözüm sürecinde masada olan bir konu idi" diyorlar. Önümüzdeki süreçte ne olacağına ilişkin ise kimsenin net bir tarif yapamadığı görülüyor.

Günlerce süren sokağa çıkma yasağı, yol ortasında vurulanlar, devletin “gücünü” gösterdiği duvar yazıları, taranan ev ve iş yerleri... Yaşananlar kimine göre “devlet geleneği” ancak yine de müzakere devam etmeli.

Salı, 24 Kasım 2015 12:00
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK Üyesi

Yoğun bir şekilde banka takipleri yapan bir icra bürosunda üç kuruş paraya sabahtan akşama kadar köpek gibi çalıştığım zamanlar... Yaptığım işte üç kişilik bir ekibin başı pozisyonunda kaşe, numaratör ve mühürden sorumluyum. Düşünün, üç kişiden en kıdemlisinin yaptığı iş bu! Ben kıdemli avukat olarak bunları yapıyorum ama bir yandan da halime şükrediyorum; çünkü beterin beteri var.

Cumartesi, 14 Kasım 2015 04:00
Erhan Nalçacı

Bütün dünyada radikal renklerle süslenmiş ve sol olmayan bir sol rüzgarı esiyor. Yunanistan’dan sonra sıra Portekiz ve İspanya’da. Hatta İngiltere ve ABD’de.

Salı, 10 Kasım 2015 20:06
Geçtiğimiz hafta koalisyon kurma kararı alan Portekiz Komünist Partisi, Sosyalist Parti ve Sol Blok, sağcı azınlık hükümetini devirdi.

Portekiz’de sağcı azınlık hükümeti, iş başına geldikten iki hafta sonra sol partilerin oylarıyla  devrildi. Hükümet bugün yapılan oylamada, geçtiğimiz hafta koalisyon kurmak konusunda uzlaşan Sosyalist Parti, Portekiz Komünist Partisi ve Sol Blok’un oylarıyla devrildi.

Salı, 03 Kasım 2015 18:40
Hukukta Sol Tavır Derneği Başkanı Ali Rıza Aydın, "türbanlı hakim" döneminin fiilen başlamış olmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Hukukta Sol Tavır Derneği Başkanı Ali Rıza Aydın, soL'un kamuoyuna duyurduğu "türbanlı hakim" haberi üzerine bir açıklama yaptı. "Yargıç, giysi, simge, davranış ya da söz gibi her ne olursa olsun, yargıladığı kişilerin gözünde bağımsız ya da tarafsız olma konusunda kuşku doğuruyorsa, yargılama ve bağımsızlık ilkesi zedelenir. Bu konuda kuşku yeterlidir.

Cuma, 13 Kasım 2015 08:48
Silvan'da 11. gününe giren sokağa çıkma yasağı ve ilçedeki diğer hukuksuz uygulamalar hakkında bir açıklama yapan Hukukta Sol Tavır Derneği, Silvan halkı ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

"Bugün Silvan'da yaşanmakta olanlar, 1 Kasım genel seçimi öncesinde yaratılan baskı döneminin devamı niteliğindedir" denilen açıklamada her seçim döneminde OHAL'i kaldırmakla övünen AKP'nin bugün bütün Güneydoğu'yu adım adım OHAL bölgesi haline getirdiği vurgulandı. Hukukta Sol Tavır Derneği'nin açıklamasında şöyle:

Perşembe, 12 Kasım 2015 12:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve gelmesinin ardından gündemden düşmeyen "Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu", Hukukta Sol Tavır Derneği tarafından masaya yatırılıyor.

Hukukta Sol Tavır Derneği, bu akşam Ankara'da önemli bir atölye çalışması gerçekleştirecek.

"Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu" adı altında son dönemde artan gözaltı ve tutuklamaları konu alacak çalışama, bu akşam saat 18.30'da Ankara Barosu Eğitim Merkezi 8. Kat'ta yapılacak.

 

 

Cuma, 13 Kasım 2015 13:31
Yunanistan Komünist Partisi (KKE), tarafından yapılan açıklamada, "sol kanat" Syriza'nın patronlarla birlikte işçilere saldırdığı ve grevdeki işçilere saldırısında polisi kullandığı bildiriliyor.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE), tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki genel greve Syriza tarafından polis gönderilmesine tepki gösterilerek, "sol kanat" Syriza hükümetinin patronlarla birlikte işçilere saldırdığı söyleniyor.

Cuma, 27 Kasım 2015 12:56
Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına ilişkin Hukukta Sol Tavır Derneği bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, "Son karar, haberi doğrulamıştır. Bundan öte bir anlam ifade etmeyecek, gerçekler halktan gizlenemeyecektir" denildi.

Hukukta Sol Tavır Derneği, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına ilişkin "Adalet bir gün herkese lazım olur" başlıklı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şöyle denildi:

Pazar, 29 Kasım 2015 12:29
"Tahir Elçi, toplum için ve kültür varlıklarını korumak için barış çağrısı yaparken öldürüldü. Öylesine karmaşık bir olay içinde öldürüldü ki, olay yeri incelemesi ve delil toplanması bile olanaksız hale getirildi. Cinayeti işleyen/işleten kurşun adamlar, kendi hukuklarını da kurşunlarla belirledi."

Hukukta Sol Tavır Derneği, dün Diyarbakır'ın Sur İlçesi'den düzenlenen basın açıklamasında öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için bir açıklama gerçekleştirdi.

Hukukta Sol Tavır Derneği tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

YETER ARTIK!

Gün geçmiyor ki ülkenin bir köşesinden kıyım haberi gelmesin.

Cumartesi, 07 Kasım 2015 14:29
Portekiz Komünist Partisi, Sosyalist Parti ve Sol Blok ile görüşmelerin ardından koalisyon kurma kararı aldı.

Telegraph'ın haberine göre, Portekiz Komünist Partisi (PCP), Sosyalist Parti ve Sol Blok ile görüşmelerin ardından farklılıklarda anlaşarak koalisyon kurma kararı aldı.

Üçlü koalisyonun güven oylaması ile hükümeti düşürerek iktidara gelmeye çalışacağı belirtilirken, PCP'nin internet sitesinden mevcut azınlık hükümetini indirmek için "koşulların uygun olduğu" duyuruldu.

Pazartesi, 16 Kasım 2015 08:50
Middle East Eye sitesine göre Britanya istihbarat yetkilileri kısa süre önce Suriye’den dönen ve Türkiye’den geçen bir hücrenin üzerinde duruyor. Bazı saldırganların Türkiye’de alınmış sahte belgeler olması muhtemel Suriye pasaportları kullanıp sığınmacı gibi görünerek Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçtiği belirtildi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Bataclan konser salonunda katliam yapan canlı bombalardan biri 29 yaşındaki Fransız vatandaşı Ömer İsmail Mostefai. Bir diğerinden çıkan Suriye pasaportu 25 yaşındaki Ahmed Almuhamed’e ait gözüküyor. Sırbistan’ın Bliç gazetesine göre Almuhamed bir başka canlı bombayla birlikte 3 Ekim’de Türkiye’den Yunanistan’ın Leros Adası’na ulaştı.

Cumartesi, 28 Kasım 2015 16:14
Kule vinç, bir futbol sahasına devrildi. Şu ana kadar enkazdan 2 ceset çıkarıldı, 2 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

GÜNCELLEME:
soL'a bilgi veren mahalle sakinleri, vincin tam çouklar antrenman sahasına girerken yaşandığını, birkaç saniye farkla  çocuklardan yaralanan olmadığını söyledi.

Söz konusu inşaatın diğer taraflarındaysa iki okul bulunuyor. 

Pages