68422 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 11 Şubat 2019 13:21
'İran 1978-2018' gibi kadınların fotoğraflarının karşılaştırıldığı biraz da korku veren görselleri mutlaka görmüşsünüzdür. Mini etekli, makyajlı pek çok kadının fotoğrafı ile çarşaflı hatta peçeli kadınların fotoğrafı yan yana. Hatta ikinci tarih ‘80’ler olarak bile resmedilebilir. Yani birkaç yıl içinde 'modern' kadın gericiliğe teslim olmuştur. Ya da o 'modern' kadın imajı neden ibaretti ki böyle hızla dönüşebildi?

Aslında bilindik bir öyküyü anlatacağız. Tarihimizde ve günümüzde bunun farklı farklı örneklerini yaşadık ve yaşıyoruz. Herhalde mücadelenin en önemli belirleyeni düşmanını ve dostunu doğru tarif edebilmek. Peki bu nasıl mümkün olacak?

Bunun nasıl mümkün olacağını öğrenmek için tarihimizde hangi hataların nasıl sorunlara yol açtığını gözlemlemek doğru bir yöntem sanırım.

Çarşamba, 06 Şubat 2019 10:25
Venezuela'daki Maduro yönetimi, ABD destekli darbe girişimleri tehdidi altında varlığını sürdürüyor. Şu sıralar yine bir saldırı altındaki halkçı iktidar ülkedeki toplumcu dönüşümleri korumak için bir dizi zorlukla mücadele ediyor. Ülkenin bağımsızlığını güvence altına alması için gerekli adımların en önemlisiyse, üretim araçları üzerindeki özel mülkiyetin tasfiyesi. Bu konuda Maduro ve selefi Hugo Chavez'in attığı önemli adımlar oldu, ancak mücadele devam ediyor.

Bugün büyük bir uluslararası kuşatmanın hedefi olan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçen yıl Kellogg's fabrikasının işçilere teslim edildiğini şöyle duyurmuştu:

Salı, 05 Şubat 2019 08:52
Türkiye Komünist Partisi'nin Hacıbektaş Belediye Başkan adayı Ali Haydar Can Sümer, seçim sonrası Hacıbektaş'ta neler yapmayı planladıklarını, nasıl bir yönetim planladıklarını açıkladı. Sümer, "Beraber üreteceğiz, beraber emek vereceğiz, beraber yöneteceğiz. Bizim yola çıktığımız insanlar Hacıbektaşlılar olacak" dedi.

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP), 31 Mart yerel seçimlerindeki Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'ndeki adayı Ali Haydar Can Sümer, seçim çalışmalarını ve seçim sonrası neler yapmayı planladıklarını soL'a anlatı.

Cuma, 15 Şubat 2019 16:32
İstanbul Beşiktaş'ta belediye işçileri Erkan Pelit ve Metin Şahin 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi'nin adayları olarak oy pusulasında yer alacak.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), 31 Mart yerel seçimleri için Beşiktaş belediyesi işçilerini aday gösterdi. Beşiktaş Belediye başkan adayı Erkan Pelit, 2010'dan beri Beşiktaş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışıyor. Belediye Meclisi üyesi adayı Metin Şahin'se 2010'dan beri Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışıyor. 

Salı, 12 Şubat 2019 17:46
Mephisto Kitabevi’nin Beşiktaş mağazasında çalışan işçiler keyfi işten çıkarmalara, mobbing ve kötü çalışma koşullarına karşı direnişlerinin 11'inci günündeler. Direniş sürerken Mephisto işçileri taleplerini soL'a anlattı. Direnişi ziyaret eden Mephisto müşterileri şaşkınlıklarını ifade ederken, insanca koşulllarda çalışmak isteyen çalışanların yanında olacaklarını söylediler.

Mephisto Kitabevi'nde emekçilerin direnişi sürüyor. 

Pazartesi, 04 Şubat 2019 10:29
Türkiye Komünist Partisi'nin seçimlere iddialı şekilde hazırlandığı yerlerden biri de Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi... TKP'nin Hacıbektaş Belediye Başkan adayı Ali Haydar Can Sümer, seçim öncesi soL HD'nin sorularını yanıtladı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), 31 Mart yerel seçimleri öncesi Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde iddialı bir seçim çalışması yürütüyor.

TKP'nin Hacıbektaş Belediye Başkan adayı Ali Haydar Can Sümer, seçim sürecine, adaylığa nasıl karar verdiğine, Hacıbektaş'ta nasıl bir seçim çalışması yürüttüklerine ve neler planladıklarına ilişkin soL HD'nin sorularına yanıt verdi.

Salı, 05 Şubat 2019 10:22
Patronu ve patronunun arkadaşı tarafından öldürülen 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet davasında ilk duruşma yarın görülecek. Olayın hemen ardından 'intihar' denilerek üstü örtülmek istenen soruşturmada yaşanan hukuksuzlukları, sanıkların iki kez gözaltına alınıp nasıl serbest bırakıldıklarını, sanık tarafının cinayet sonrası Şule'yi nasıl hedef aldıklarını ve bugüne nasıl gelindiğini Şule Çet'in ailesinin avukatı Umur Yıldırım'la konuştuk.

Çarşamba, 13 Şubat 2019 18:26
Türkiye Komünist Gençliği Ankara Örgütü, TKP'nin Hacıbektaş belediye başkan adayı Ali Haydar Can Sümer'in seçim çalışmalarına destek olmak üzere Hacıbektaş'ı ziyaret etti. Ziyarete Sümer'in mezun olduğu ODTÜ'den öğrenciler de katıldı.

Türkiye Komünist Gençliği Ankara Örgütü, TKP’nin Nevşehir Hacıbektaş ilçesi belediye başkan adayı Ali Haydar Can Sümer’i desteklemek üzere Hacıbektaş’a ziyaret gerçekleştirdi.

Cuma, 08 Şubat 2019 11:19
TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, İzmir NHKM'deki 'TKP ve yerel seçimler' konulu söyleşide, Türkiye'de düzen partilerinin içinde birbirine açılan kapıları olduğunu belirterek, 'Ülkeyi Erdoğan ve AKP yönetiyor ama aslında bu düzenin devamını sağlayan, tüm bu düzen partileri' dedi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan, İzmir NHKM'deki "TKP ve yerel seçimler" konulu söyleşide, İzmirlilerle buluştu. 

Cuma, 08 Şubat 2019 12:32
Adıyaman'ın Kömür Beldesi'nde seçimlere Türkiye Komünist Partisi adayı olarak hazırlanan Aziz Çelik, soL'un sorularını yanıtladı. Yıllarca mevsimlik tarım işçiliği, tütün işçiliği ve inşaat işçiliği yapan bir emekçi olan Çelik, 'Kömür’de genelde isimler üzerinden seçimlere girilir, bu defa tam tersi oldu ve TKP’nin adı ağır bastı... Ne iş varsa, belediye çalışanlarıyla birlikte, tüm Kömürlülerle başaracağız, Kömür’ü yeniden kendi ellerimizle yaratacağız' dedi.

Adıyaman'ın Kömür Beldesi'nde seçimlere TKP adayı olarak girecek olan Aziz Çelik, seçim öncesi soL'un sorularını yanıtladı.

Yıllarca mevsimlik tarım işçiliği, tütün işçiliği ve inşaat işçiliği yapan bir emekçi olan Çelik, Kömür'de ve Adıyaman'da yaşanan sıkıntıları, neler yapmak istediklerini, TKP'den adaylığının nasıl bir heyecan yarattığını anlattı.

Çarşamba, 06 Şubat 2019 10:22
Patronu ve patronunun arkadaşı tarafından öldürülen 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet davasının ilk duruşması Ankara'da başladı. Sanık avukatlarının Şule Çet'i hedef aldığı savunmalara karşın iki sanığın da tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Ankara'da patronu ve patronunun arkadaşı tarafından öldürülen 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet davasının ilk duruşması Ankara'da görüldü.

SANIK ÇAĞATAY AKSU: HİÇBİR SUÇLAMAYI KABUL ETMİYORUM

Sanıklar jandarma kontrolünde duruşma salonuna alınırken, duruşmayı takip etmek isteyen çok sayıda yurttaş salonun dolması nedeniyle dışarıda kaldı.

Cuma, 15 Şubat 2019 09:58
Almanya'da faaliyet yürüten ırkçı/faşist örgütler listesine ABD kökenli Ku Klux Klan (KKK) da dahil olduğu açıklandı.

Neues Deutschland gazetesinde bugün yayımlanan habere göre, Ku Klux Klan (KKK) adlı ırkçı örgütün Almanya'da da faaliyet yürütüğü tesbit edildi.

Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Hubert Reul, KKK adlı örgütün varlığını kabul ederken, bu örgütün ''somut bir tehlike'' oluşturmadığını açıkladı.

100'ÜN ÜZERİNDE SİLAH'A EL  KONDU

Çarşamba, 13 Şubat 2019 21:16
TKP Samsun İl Örgütü, seçim bildirgesini ve adaylarını il binasında düzenlenen basın toplantısında tanıttı. TKP Samsun Büyükşehir Belediye başkan adayı Belma Nur Kartal, İlkadım ilçe belediye başkan adayı Ferdi Ak ve tüm ilçelerden belediye meclis üye adaylarının katıldığı toplantıda 'Komünist başkanlara verilecek her oy; rantın, yağmanın, müteahhitlerin ve ihaleci patronların çarkına çomak sokmak, onların gemisini batırmaya çalışmaktır. Çünkü, aynı gemide değiliz' denildi.

Türkiye Komünist Partisi Samsun İl Örgütü, seçim bildirgesini ve adaylarını TKP Samsun İl binasında düzenlenen basın toplantısıyla ilan etti.

Pazar, 10 Şubat 2019 16:02
Türkiye Komünist Partisi seçim bildirgesini ve adaylarını Ankara’da düzenlediği kitlesel basın toplantısıyla duyurdu. Ankara NHKM'de yoğun katılımla yapılan etkinlikte partinin 81 ildeki adayları ve ilçe adayları tanıtıldı.

Cumartesi, 09 Şubat 2019 20:57
Kütahya'da valilik, belediye ve üniversite 2'nci Abdülhamit'i anmak için adeta seferber oldu.

Kütahya'da Dumlupınar Üniversitesi, 2'nci Abdülhamit'in ölümünün 101'inci yıldönümü nedeniyle "Serdar-ı Hakan'ı anma ve yaşatma gecesi" adı altında bir etkinlik düzenledi. Etkinlik için rektör Remzi Gören imzasıyla bir davetiye hazırlandı. 

Kütahya Valisi Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da, etkinliğe tam destek verdi. 

Pages