1131 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 04 Şubat 2019 17:11
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin tüm silah kontrol sistemlerini ortadan kaldırma politikası izlediğini belirterek bunun 'üzüntü verici' olduğunu söyledi. ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesine teknik ve askeri olarak karşılık vereceklerini belirten Lavrov ancak bunun yeni bir Soğuk Savaş'a yol açacağını sanmadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’i ziyaretinde ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilmesinin yeni bir Soğuk Savaş’ın habercisi olmadığı açıklamasında bulundu.

Perşembe, 07 Şubat 2019 13:29
Alman basınında yer alan bir yazıda, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler anlaşmasından çekilmesi sonrasında yaşanabilecek senaryolar değerlendirilirken, Rusya'nın savaş planlarına dair iddialar ve NATO içerisinde çatlak olasılıkları ele alınıyor.

ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) antlaşmasından çekilme kararı almasının ardından Avrupa’da nükleer silahlanma tartışmaları yeniden başladı.

Spiegel’de yayımlanan “Silahlanma Yarışı: Avrupa Nükleer Güç Oyunlarının Kurbanı Mı Olacak?” başlıklı bir yazıda NATO ve Rusya arasındaki yeni nükleer silahlanma yarışının olası sonuçları ele alındı.

Pazar, 17 Şubat 2019 20:47
ülkesinin askeri operasyonlara son vermesinin mümkün olmadığını belirten Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, 'Ukrayna ateş etmeyi bırakırsa Ukrayna diye bir şey kalmaz' dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, ülkesinin askeri operasyonlara son vermesinin mümkün olmadığını belirterek mevcut durumunu "bir başarının tarihi" olarak nitelendirdi.

Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Eğer Rusya ateş etmeyi bırakırsa barış başlar. Eğer Ukrayna ateş etmeyi bırakırsa Ukrayna diye bir şey kalmaz" ifadelerini kullandı.

Çarşamba, 06 Şubat 2019 22:33
ABD ordusu, Minuteman III kıtalararası balistik füzesini denedi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) denemeyi canlı olarak yayınladı.

ABD ordusu, Minuteman III adlı kıtalararası balistik füzesini denedi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) denemeyi canlı olarak yayınladı.

Cuma, 01 Şubat 2019 22:08
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ABD'nin INF'yi askıya almasını değerlendirdi.

ABD'nin Rusya ile Soğuk Savaş döneminde varılan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) askıya alma kararına ilişkin İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'ten değerlendirme geldi.

Cumartesi, 16 Şubat 2019 09:37
Yine 'güvenlik', 'dünya barışı', 'diyalog' sözcüklerinin savrukça kullanıldığı bir uluslararası konferansa start verildi. Mottosu 'Diyalog ile barış' olan 55'inci Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı, 15-17 Şubat tarihleri arasında onlarca devlet ve hükümet yetkilisini bir araya getiriyor. Münih Güvenlik Konferansı aslında ne anlama geliyor, düzenleyicileri, sponsorları ve tarihsel arka planı...

Ne zaman "güvenlik" denilse, biliyoruz ki, saldırı hazırlığı yapılıyordur. Ne zaman "reform" denilse, biliyoruz ki, karşıdevrim taarruza geçmiştir. Ne zaman "barış" denilse, biliyoruz ki, sıtmaya razı etme dayatmaları gündemdedir.

Cumartesi, 09 Şubat 2019 17:31
Kısa adı 'Berlinale' olan Uluslararası Berlin Film Festivali, 69'uncu kez düzenleniyor. 7 Şubat'tan 17 Şubat'a kadar sürecek festival, Marlene Dietrich Alanı'nda sükseli bir açılışla başladı.

Uluslararası Berlin Film Festivali, kısa adıyla "Berlinale", 69'uncu kez düzenleniyor. 7 Şubat'tan 17 Şubat'a kadar sürecek festival, Marlene Dietrich Alanı'nda sükseli bir açılışla başladı.

Çarşamba, 13 Şubat 2019 20:31
Polonya’nın başkenti Varşova’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in düzenlediği İran karşıtı konferansa AB Yüksek Temsilcisi ile Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları katılmıyor.

ABD Soğuk Savaş döneminde Sovyet karşıtı operasyonlarının merkezi yaptığı Polonya'yı bu kez İran karşıtı zirve için kullanıyor.

Pazartesi, 18 Şubat 2019 07:00
Osman Çutsay

Hafta sonundaki bir militarist konferans, ki gelenekseldir, muktedirlerin, hegemonların, efendilerin vs. birbirlerine “kafa göz girmeye başladığını” gösterdi. Sadece bizde değil, dünyada da kriz iklimi yayılıyor.

Salı, 29 Ocak 2019 19:46
Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Ukrayna'nın Rusya ile 'soğuk barış' yapmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, "Ukrayna'nın Rusya ile 'soğuk barış' yapmaya ihtiyacı olduğunu" ifade etti.

Sputnik'in haberine göre Kiev'deki bir forumda konuşan Poroşenko, "İnsanlar savaştan bıktı. Rusya'nın propagandası, bu acı verici duygu üzerinde etkili oluyor" dedi.

Perşembe, 31 Ocak 2019 00:00
Alpaslan Savaş

Geçtiğimiz Pazar günü İstanbul Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir karikatür sergisi açıldı. Karikatürist Canol Kocagöz’ün “Direnişten Greve” isimli sergisi üç katlı kültür merkezinin duvarlarını birer mizah dergisi sayfasına dönüştürmüş durumda.

Perşembe, 03 Ocak 2019 14:27
Tiyatro, edebiyat, müzik, fotoğraf, kültür ve ideolojiler alanına dair pek çok atölye yarından itibaren Ocak ve Şubat ayları boyunca Ankara NHKM'de katılımcılarını bekliyor.

Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde yarından itibaren başlayacak atölyeler ile sanatseverler pek çok başlıkta derinleşme ve birlikte üretme olanağı yakalayacak.

Cuma, 18 Ocak 2019 22:43
ABD’nin dün açıkladığı yeni füze savunma stratejisine tepki gösteren Rusya, uzayda tehlikeli bir silahlanma yarışına sebep olacak bu girişimin Reagan dönemindeki ‘yıldız savaşları’ adıyla bilinen askeri tasarıyı yeniden canlandırmak anlamına geldiğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un dün açıklanan yeni füze savunma stratejisine Rusya’dan tepki geldi.

Çarşamba, 09 Ocak 2019 12:23
Annesini öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan ve İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nden 'şizofreni' raporu verilen Selçuk Bakıryapan'ın yüksek güvenlikli sağlık kurumunda tutuklu olarak tedavi edilmesini kararı alınmıştı. Tedavi için hastaneye gönderilmek üzere Bursa E Tipi Cezaevi B-12 koğuşunda bekletilen Selçuk Bakıryapan, koğuşta yediği dayak sonucu yaşamını yitirmişti. Bakıryapan'ı koğuşta öldüren mahkumlar, '18 kişilik koğuşta, 30 kişi kalıyorduk. Selçuk’un hemen her gün koğuşta dövülmesi rutin hale gelmişti. Herkes Selçuk’u dövüyordu' savunması yaptı.

Bursa'da, annesi Mazez Bakıryapan'ı (67), öldüren Selçuk Bakıryapan'ı (43) tutuklu bulunduğu cezaevinin koğuşunda döverek öldürdükleri öne sürülen 7 sanığın yargılanmasına başlandı. Haklarında 'kasten adam öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan sanıklar, Selçuk Bakıryapan’ın öldürülmesi olayında birbirlerini suçladılar.

Çarşamba, 30 Ocak 2019 00:45
Volkan Algan

Emperyalizmin krizi artık sistemin merkezlerinin de en önemli tartışma konusu. Oysa Sovyetler Birliğinin dağılmasını tarihin sonu geldi diyerek alkışlamışlardı. Onlara göre bir grup entelektüelin dayattığı, insan doğasına aykırı bir sistem olan sosyalizm ortadan kalkmış, soğuk savaş bitmiş, duvarlar yıkılmıştı. Şimdi 3. Dünya Savaşı senaryoları yazıyorlar. 

Pages