111 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:10
AKP 16. yaşını kutluyor... Patronlara dost, işçiye düşmanlıkla geçen 16 koca yıl... İşçi sınıfının tüm kazanımlarına göz diken, ülkenin kamusal varlıklarını patronların yağmasına açan, binlerce işçi cinayetinde en az 20 bin işçinin hayatını kaybettiği 16 yılın acı ve vahşet dolu öyküsü...

Kurulduğu 2001, iktidara geldiği 2002’den bu yana tam 16 yıldır işçi düşmanlığına bir gün bile ara vermeyen bir partiden söz ediyoruz: Patron partisi AKP’den.

Çarşamba, 16 Ağustos 2017 17:38
Metal sektöründe çalışan on binlerce metal işçisini kapsayan 2017-2019 dönemi MESS grup toplu iş sözleşmesi süreci başlıyor. Birleşik Metal-İş'te örgütlü 31 iş yeri ve işletmeden 8 bin 500 üyeyi kapsayan toplu iş sözleşmesi hazırlıkları başladı.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü 31 iş yeri ve işletmeden yaklaşık 8 bin 500 üyeyi kapsayan 2017-2019 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi hazırlıkları başladı.

Salı, 18 Temmuz 2017 13:01
Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu, Hükümet’in Ulusal İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı hakkında bir rapor yayımladı. Rapora göre belge, esneklik ve güvencesizlikte ısrarın belgesi. Kadın işsizliği ise, istihdam politikalarının hedefinin aksine, Mart 2017 verilerine göre son yedi yılın en yüksek rakamı olan yüzde 25’e ulaştı. Açıklama, kadının bir hükümet politikası olarak aile ile özdeşleştirildiğini, çalışma hayatında ise kadına esnek, ucuz, güvencesiz çalışmanın dayatıldığını söylüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2017-2019 dönemi güncellenmiş “Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) ve Eylem Planı 7 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cuma, 16 Haziran 2017 12:29
Bugün Uluslararası Ev İşçileri Günü. Başkalarının yemeklerini pişiren, ütülerini yapan, evlerini temizleyen, çocuklarına ve yaşlılarına bakan bu insanlar; neredeyse hiçbir yasal haktan yararlanamadan, güvencesiz şekilde çalışmayı sürdürüyor.

Bugün Uluslararası Ev İşçileri Günü. Tahminlere göre çoğunluğu kadın olmak üzere 67,1 milyon insan ev işçisi olarak çalışıyor. 

Cuma, 17 Mart 2017 14:29
Aralarında akademisyen, sendikacı, yazar ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu 178 kişi, işçi sınıfına yönelik yoğun saldırılara karşı "Birliğe, mücadeleye, dayanışmaya çağrı" başlıklı bir açıklama yaptı.

AKP iktidarının işçi sınıfına yönelik yoğun saldırılarına karşı 178 imzacı "Birliğe, mücadeleye, dayanışmaya çağrı" başlıklı bir açıklama yaptı.

Ankara'da Eğitim Sen 5 Nolu Şube'de imzacılar adına yapılan basın açıklamasına Oğuz Oyan, Ali Rıza Aydın, Kaya Güvenç ve Burcu Sarı katıldı.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 14:59
Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi PSA’nın Fransa’nın Poissy kentindeki fabrikasından bir işçi, 5 Aralık’tan beri taşeron firmada sürmekte olan direnişi anlatıyor...

Paris’e 25 km mesafedeki Poissy’deki PSA fabrikasının taşeron firması MC Syncro’da 5 Aralık’tan beri 22 işçi taşeronlaşmaya direniyor.

PSA emekçisi, CGT sendikası temsilcisi Rolland Ruiz, Révolution Permanente’taki röportajında, firmadaki çalışma koşullarını, taşeronlaşmayı ve işçilerin örgütlenmeyi engellemesi için alınan tedbirleri anlatıyor.

Salı, 24 Ocak 2017 11:00
Feride E. Tetik

2017 Küresel Kadın Yürüyüşü kapsamında yapılan dünya çapındaki 673 yürüyüşten en dikkat çekeni, ABD’de gerçekleşti.

Merkezinde seçim döneminde de aktif olan “Trump'a karşı kadınlar”ın (Women against Trump) olduğu yürüyüşe Madonna, Scarlett Johansson gibi ünlülerin yanı sıra toplamda yaklaşık 500 bin kişi katıldı.

Pazartesi, 26 Aralık 2016 09:46
İstanbul Esenyurt’ta "özel istihdam bürosu" adı altında faaliyet sürdüren bir taşeron işçi bürosunun patronu, işçilerin ücretlerini ödemeden tabelasını sökerek kaçtı.

İstanbul Esenyurt'taki "Ev Yatırım ve Danışmanlık" adlı özel istihdam bürosu patronunun, işçilerin alacaklarıyla ortadan kaybolmasına tanık olan DİSK Gıda-İş İstanbul Bölge Sorumlusu İbrahim Kızılyer, “Biz kiralık işçi bürolarının böyle sonuçları olacağını yasa çıkmadan önce uyarmıştık ve maalesef haklı çıktık” dedi.

Çarşamba, 23 Kasım 2016 15:06
OHAL ülkesinde işçi sınıfına hayatı dar eden yönetmelikler eksik olmuyor. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren “Analık izni sonrası kısmi süreli çalışmalar yönetmeliği” işçi kadına liberallerin deyişiyle ‘hem çocuk hem kariyer’ fırsatı gösterip, emeğinin karşılığının ödenmemesini meşrulaştırıyor. Çocuk bakımına dair yükümlülükler bir kez daha işçi kadının üzerinde tanımlanırken, bunu bedelsiz yapması bekleniyor.

Ülkemizde çocuk bakımına dair maddi yükümlülükler çocuk sahibi ailenin, en çok da annenin üzerinde tanımlanıyor. Bu durum yalnızca toplumsal bir olgu olarak değil aynı zamanda çalışma hayatındaki düzenlemelerle de kendisini gösteriyor.

Salı, 11 Ekim 2016 18:35
Kölelik yasası olarak bilinen “Özel İstihdam Büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması”na ilişkin Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Özel istihdam bürolarına (ÖİB) geçici iş ilişkisi kurma, yani “işçi kiralama” yetkisi veren yönetmelik, 11 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün yürürlüğe giren ÖİB Yönetmeliği ile birlikte, ÖİB’ler aracılık faaliyetinin dışında işyerlerine işçi kiralayan “işçi simsarlığı” kurumları haline geldiler. 

Cuma, 23 Eylül 2016 01:00
Alpaslan Savaş

TÜİK, hafta başında işsizlik oranının yüzde 10,2’ye yükseldiğini açıkladı. 3 milyonun üzerinde işsiz demek bu. Üstelik hesaplamada dikkate alınmayan işsizler var. İş arama kanallarını son bir ay içinde kullanmayanları, mevsimlik işçileri, eksik istihdam edilenleri TÜİK işsiz kategorisine sokmuyor. Bu sayede işsizlik oranı olduğundan düşük gösterilebiliyor.

Cuma, 20 Mayıs 2016 08:23
Meclis Genel Kurulunda 6 Mayıs günü kabul edilen İş Yasası ile Türkiye İş Kurumu Yasasında değişiklik öngörülen 6715 sayılı Yasa, bugünkü Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Meclis Genel Kurulunda 6 Mayıs günü kabul edilen İş Yasası ile Türkiye İş Kurumu Yasasında değişiklik öngörülen 6715 sayılı Yasa, bugünkü Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özel istihdam büroları aracılığıyla kiralık işçilik ilişkisi kurulabilmesinin öngörüldüğü kölelik yasası, sendikaların büyük tepkisiyle karşılaşmıştı, bu nedenle de Genel Kurulda görüştürmek için uygun ortam bekliy

Çarşamba, 04 Mayıs 2016 14:34
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Türkiye'deki sendikal hakların genişletilmesi için 2 yıl sürecek bir dizi kampanya kararı aldı. Kampanyanın başlangıcını Özel İstihdam Büroları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi talebiyle başlatan ITUC, 100'ü aşkın ülkedeki üye sendikalarının Başbakan Ahmet Davutoğlu'na göndermesi için bir mektup kaleme aldı.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Türkiye'deki sendikal hakların genişletilmesine dair 2 yıl boyunca yürütmek üzere bir dizi kampanya kararı aldı. Kampanyanın başlangıcını Özel İstihdam Büroları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi talebiyle başlatan ITUC, 100'ü aşkın ülkedeki üye sendikalarının Başbakan Ahmet Davutoğlu'na göndermesi için bir mektup kaleme aldı.

Salı, 24 Mayıs 2016 11:04
İşçi Sağlığı ev İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin açıkladığı rapora göre, Türkiye'de son 40 ayda en az 392 işçi, aşırı çalışmaya bağlı olarak kalp krizi ya da beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ev İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin açıkladığı rapora göre, Türkiye'de son 40 ayda en az 392 işçi, aşırı çalışmaya bağlı olarak kalp krizi ya da beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti. 

Pages