1646 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 11 Mart 2015 18:15
soL derginin 21 Eylül 2014 tarihli sayısında yayımlanmıştır

Her sorunun çözümünü eğitime bağlayan ve “eğitim şart” cümlesiyle parodileşen eğitime yönelik liberal tezlerin aksine, eğitim politik bir inşadır. Sınıf mücadeleleri içinde gelişip şekillenen, iktidar ilişkilerinden bağımsız ele alınamayacak bir olgudur.

Perşembe, 26 Mart 2015 16:06
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kiralığa çıkardığı dört koy arasındaki Akbük'ün ihalesi tamamlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın kiralığa çıkardığı dört koy arasındaki Akbük, 1 milyon 250 bin liraya kiralandı.

İhaleyi Dalaman Sevgi Yolu’nda faaliyet gösteren Barkod Kafeterya’nın işletmecisi Hüseyin Gülen kazandı.

İhaleye toplam dokuz teklif verilmişti. 12 teklif verilen Bedri Rahmi (Taşyaka) Koyu’nun ihalesi ise sürüyor.

Salı, 24 Mart 2015 15:14
Uluslararası Orman Günü'nde bin Güney Koreli ağaçları kucaklayarak rekor denemesi yaptı.

Güney Kore'nin başkenti Seoul'de 1000'in üzerinde insan ağaçları kucakladı. Uluslararası Orman Günü'nde yapılan bu etkinlikle, 963 kişiyle ABD'nin elinde bulunan "aynı anda ağaca sarılma" rekoru Güney Kore'nin eline geçmiş oldu.

Çevreciliğin yaygın olduğu ülkede, 1950lerden beri ağaç miktarının ikiye katlandığı belirtiliyor.

Salı, 10 Mart 2015 12:58
Ak Saray'ın da aralarında yer aldığı Atatürk Orman Çiftliği'nde inşa edilen yapıların Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetine aykırı hareket edildiği iddiasıyla açılan davada vasiyetin kaybolduğu ortaya çıktı.

TMMOB'a bağlı meslek odalarınca Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerine ilişkin Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü mahkemeye, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetnamesi ve bağış senedinin kurumda bulunmadığına yönelik yazı gönderdi.

Salı, 24 Mart 2015 17:52
Kırklareli’nin Vize ilçesinde açılması planlanan kil ocağına Orman Genel Müdürlüğü de olumsuz görüş verdi. Ocak karşıtı eylemlerde küçük Hilal'in “Atalarımızdan bize emanet kalan doğamızı bozma, ben daha çocuğum. Hilal” yazılı döviz taşımasıyla ilgiliyse DAYKO Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem Hilal'in dileğinin gerçekleştiğini ifade etti.

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Doğanca ve Pazarlı köylerindeki ormanlık alanda açılması planlanan ancak yöre köylülerinin büyük tepkisini çeken kil ocağına Orman Genel Müdürlüğü de olumsuz görüş verdi. 11 Aralık 2014 tarihinde proje hakkında köylülere bilgi vermeyi amaçlayan ÇED toplantısı, halkın yoğun tepkisi ve eylemler üzerine yapılamamıştı.

Çarşamba, 18 Mart 2015 16:15
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan için Ak Saray'a manej yapılacağı iddia edildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri bugün yaptıkları basın toplantısında Atatürk Orman Çiftliği'ne yapılan Ak Saray'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pazartesi, 16 Mart 2015 11:41
TBMM'den İstanbul Kuzey Ormanları'ndan geçen üçüncü köprünün bağlantı yollarının güzergahında otel, AVM yapılmasının önünü açan bir düzenleme yapıldığı ortaya çıktı.

Meclis’ten torba yasa içinde geçirilen bir maddeyle İstanbul ’un akciğerleri olan Kuzey Ormanları’na yapılaşmaya izin verildiği öne sürüldü. İddiaya göre düzenlemeyle, inşaatı süren 3’üncü köprünün bağlantı yolları güzergahına AVM ve otel gibi tesisler yapılabilecek. Yapılaşmanın önünün Torba Yasa ile TBMM’den geçen bir madde olduğu dile getiriliyor.

Perşembe, 26 Mart 2015 12:19
Göcek ve Dalaman koylarında Bakanlık geri adım atmadı, halk tepkili, ihale sürüyor...

Muğla'nın Dalaman ilçesinde bulunan dört koyun ihale yoluyla 29 yıllığına kiralanmasına ilişkin ihale başladı. Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü'nde saat 10.00'da başlayan bugünkü ihalede, Akbük ve Taşyaka C tipi Mesire yerleri, 27 Mart'ta gerçekleşecek ihalede ise Göbün ve Küçük Sarsala koyları kiraya çıkarılacak.

Pazartesi, 09 Mart 2015 17:13
Hayvan hakları savunucuları, İBB Belediye Meclisi'nde eylem yaptı.

Hayvan hakları savunucularının karşı çıktığı Kısırkaya Hayvan Barınağı’nı protesto etmek isteyen vatandanşlar İBB Belediye Meclisi’nde eylem yaptı. Belediye Meclisi bir anda karışırken hayvan hakları savunucuları yaka paça dışarı atıldı. Meclis toplantısına da ara verildi.

Perşembe, 12 Mart 2015 12:07
İstanbul'da çeşitli "projeler" gerekçe gösterilerek 3 milyona yakın ağaç yok edildi. Kesilen ağaçlarla kimlerin zengin edildiği Bakanlık tarafından saklanmaya devam ediyor.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, İstanbul’de 3’üncü havaalanı ve köprü projesi için kesilen yaklaşık 3 milyon ağacın gelirlerini kimin aldığını gündeme taşıyarak, “Kesilen ağaçların geliri  firmalara mı bırakıldı” diye sordu.

Pazartesi, 09 Mart 2015 12:40
Dicle Nehri'nin suyunu kurutacak olan 3 HES projesi iptal edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Diyarbakır'da Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nca (EPDK) da onaylanan 3 HES projesi, projeyi yapacak firmaların vazgeçmesi nedeniyle iptal edildi.

Perşembe, 26 Mart 2015 11:17
Ankara Emek’te Maliye lojmanlarının TÜRGEV’e verildiği iddialarını gündeme getirn CHP’li Atilla Kart, taşınmazların akıbetini sordu.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Cumhurbaşkanının oğlu Bilal Erdoğan’ın, aile bireylerinin, AKP’li Milletvekili ve Belediye Başkanlarının yönetiminde bulunduğu TÜRGEV’in, kamu kaynaklarından nüfuz suiistimali yoluyla haksız çıkar sağladığına dair,  her geçen gün yeni bulgu ve iddialar ortaya çıktığını öne sürdü.

Perşembe, 12 Mart 2015 13:11
Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi olan ve Ankara'nın tam merkezi konumunda bulunan Saraçoğlu Mahallesi’nin TÜRGEV'e verildiği ileri sürüldü.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından AVM yapılmayacağı, yıkılmayacağı, restore edilerek şehre kazandırılacağı söylenerek bir proje yarışması başlatılacağı duyurulan Saraçoğlu Mahallesi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde bulunduğu vakıf olan TÜRGEV’e verildiği iddia edildi.

Cuma, 06 Mart 2015 09:50
Ak Saray arazisi içerisinde Erdoğan için yapılan yeni "ev" inşaatının sonuna gelindi. Yeni evin en dikkat çeken bölümü "kasa odası" oldu.

Atatürk Orman Çiftliği’ne yapılan 'Ak Saray’ın arazisi içinde, Erdoğan’ın oturacağı evin inşaatında sona gelindi. Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, içinde havuz, sauna, masaj odası, şömine, gıda deposu ve  153 metrekarelik mutfağı olan konutta, dev bir kasa için de yer ayrıldı. Kasanın olduğu bölüm, özel bir geçitle yatak odası ve Erdoğan’ın çalışma ofisine bağlandı…

Perşembe, 12 Mart 2015 14:00
Yusuf Yavuz

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Akgöl Kuş Cenneti, 334 kuş, 441 de bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin Ramsar Sözleşmesi kapsamında korumayı vaad ettiği Akgöl Kuş Cenneti, önce SEKA fabrikası ve sanayi atıklarıyla kirletildi, şimdi de çevresinde yapımı sürdürülen çimento fabrikası ve termik santrallerin tehdidi altında.

Pages