260 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 30 Temmuz 2019 00:45
Orhan Aydın

Önceleri hiç umursanmıyordu ne zaman ki Haziran Direnişi’nde ağaç katliamına karşı insanlık sokaklara, meydanlara taştı o zaman anlaşıldı hayat düşmanlığının ne boyutta olduğu.

Ülke ormanları, yeşil alanlar, zeytinlikler, hayaletler mezarlığına döndükçe "ne oluyor" denmeye başladı. 

Pazartesi, 08 Temmuz 2019 02:30
Osman Çutsay

Hep söylüyoruz ve sadece biz üzerine üzerine gidiyoruz: Solun içinde en az 42 yıldır yoğun bir sosyalizm korkusu var. Hâlâ yenemediğimiz ve Türkiye’de her türlü ilericiliğin üzerine ölü toprağı serpebilen bir korku bu.

Salı, 26 Mart 2019 00:30
Orhan Gökdemir

Mansur Yavaş. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kadrolu Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı. MHP’li. Düğünde çekilmiş bir videosunu yayınladılar, eğlenirken bile bozkurt işareti yapıyordu. Başka bir videosunda ülkücülere nutuk atmaktaydı. Solculara, devrimcilere küfür ederek başladı. Arkasından Deniz Gezmiş’i terörist, Yılmaz Güney’i ve Yaşar Kemal’i hain ilan etti.

Çarşamba, 13 Şubat 2019 17:40
Mephisto Kitabevi direnişçilerine bir destek de bugün sanatçı ve yazarlardan geldi. Mephisto emekçileri direnişlerinin 12'nci gününü geride bıraktı...

Son dönemde artan baskılar, düşük yemek ücretleri ve işten çıkarmalarla gündeme gelen Mephisto Kitabevi’nde emekçilerin başlattığı direniş on ikinci gününde.

Mephisto direnişçilerine bir destek de bugün sanatçı ve yazarlardan geldi.

İŞTE DESTEKLEYEN SANATÇILAR VE MESAJLARI...

Cumartesi, 26 Ocak 2019 15:29
Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Fransız 'felsefeci' Bernard-Henri Levy'nin girişimiyle 21 ülkeden 30 tanınmış entelektüel ortak bir manifesto yayımlayarak 'Avrupa gözlerimizin önünde parçalanıyor' dedi. ABD ve İngiltere'nin Avrupa'yı terk ettiği belirtilerek Rusya'nın Avrupa üzerindeki etkisinin artmasından yakınılan manifestoda, kıtada 'liberal değerlerin tehdit altında olduğu' savunuldu.

Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi 21 ülkeden 30 tanınmış entelektüel, ortak bir manifestoyla milliyetçiliğin ve popülizmin güç kazandığını ve "liberal demokrasi değerlerinin tehlike altında" olduğunu belirterek "Avrupa gözlerimizin önünde parçalanıyor" uyarısında bulundu.

Cumartesi, 19 Ocak 2019 08:00
Orhan Gökdemir

Kenevir otu, (Cannabis) cannabaceae familyasından tek yıllık bir bitki. Bazı bölgelerde yabani olarak yetişiyor. Pek çok bitki gibi lifli, ancak lifleri kaba dokumacılıkta kullanılabildiğinden pek makbul değil. Tohumları yağlı, hayvan yemi ve yakıt olarak kullanmak mümkün. Yaprakları tıp ve kozmetik sektöründe kullanılıyor. Ana vatanı Hindistan olduğundan Hint keneviri olarak biliniyor.

Cuma, 28 Aralık 2018 20:02
İsrailli yazar Amos Oz, 79 yaşında hayatını kaybetti.

"Benim Mikailim" ve "Aşk ve Karanlık" gibi eserleriyle tanınan İsrailli yazar Amos Oz yaşamını yitirdi. 

Pazar, 09 Aralık 2018 10:54
50 yıla yayılan 22 şiir kitabının ve yayınlanmamış son şiirlerinin 'Ateşi Solumak' adıyla tek ciltte toplandığı şair Nihat Behram, kitaba ve 50 yıllık mücadelesine ilişkin Cansu Fırıncı'nın sorularını yanıtladı. Behram, 'İlk yazdığım şiire ihanet etmedim, şiire yaşam silahım gibi sarıldım, çünkü yazmasam, ayakta kalamayacağımı anladım. Şiir soluk almamın biçimi oldu. “Ateş” de hayatın kendisidir. Hayatın kalbinde tutuşması onu solumaktan geçer' dedi.

Şair Nihat Behram, 50 yıla yayılan 22 şiir kitabının ve yayınlanmamış son şiirlerinin 'Ateşi Solumak' adıyla tek ciltte toplandığı esere ilişkin Cansu Fırıncı'nın sorularını yanıtladı.

Cumartesi, 20 Ekim 2018 08:15
Orhan Gökdemir

Yaşı denk gelenler bilir, 1990’lı yıllarda meşhur bir milletvekilimiz vardı. Adı Kubilay Uygun’du ama ondan daha çok “Fırıldak Kubi” diye bilinirdi. Fırıldaklığının sebebi çok parti değiştirmiş olması. Bu konuda o kadar ustalaşmıştı ki geçişlerde neredeyse ışık hızını yakalamıştı. Şöyle özetleyeyim:

Pazartesi, 24 Eylül 2018 14:55
Futbol yorumcusu Ali Ece, dün oynanan Akhisar-Galatasaray karşılaşmasının hakemine dikkat çekici bir göndermede bulundu.

Futbol yorumcusu ve yazarı Ali Ece, Akhisar-Galatasaray karşılaşmasının hakemi Yaşar Kemal Uğurlu'ya tepki gösterirken, ilginç bir göndermede bulundu.

Cumartesi, 15 Eylül 2018 09:49
15 Eylül’de doğan, tüm hayatı boyunca emekçilerin hikayesini anlatan Orhan Kemal’in doğum günü... Erkan Yıldız, Eskici ve Oğulları’nı yazdı...

Mehmet Raşit Öğütçü, bilinen adıyla Orhan Kemal, yaşasaydı 104 yaşında olacaktı.

Yaşadığı süre boyunca emekçilerin hikayesini yazdı. O kadar yazdı ki cenazesini karşılayan işçiler “Biz işçiler, hatıran önünde saygıyla eğiliriz“ yazılı döviz taşıyorlardı.

Cumartesi, 15 Eylül 2018 08:15
Orhan Gökdemir

Osman’la tanışıklığımız 1980’li yılların sonuna rastlıyor. Ben “Toplumsal Kurtuluş” cephesindeydim, Osman ve arkadaşları “Edebiyat Dostları” adlı bir başka cephe açmışlardı. Dönemin etkili iki dergisidir. Dergi çıkarmıyorduk, savaşıyorduk. Çoğumuz genç adamlardık.

Salı, 19 Haziran 2018 16:09
Twitter'da @aysenur adlı kullanıcı 'Türkiye Roman Haritası'nı internet üzerinden yayımladığını duyurdu. İnteraktif haritada Türkiye'nin illeri birer romanla temsil ediliyor ve tıklandığında sözkonusu romandan bir alıntıya ve romana dair bilgilere erişilebiliyor.

"Türkiye Roman Haritası" adlı çalışma Twitter'daki @aysenur adlı kullanıcı tarafından yayımlandı. http://www.turkiyeromanharitasi.com adlı adresten izlenebilen haritada Türkiye'nin illeri ayrı bir romanla temsil ediliyor.

Salı, 08 Mayıs 2018 07:15
Orhan Aydın

- Tut şu ipin ucunu... Yürü şimdi dört adım ileri... Gergin tut gergin.. İşte tam oraya çak o kazığı ve ipi sıkı bağla... Kördüğüm atma sökerken kolaylık olsun.

- Büyük mü bu, kaç kişilik?

- İçine kulis yapacak kadar büyük. Haydi, gel şimdi diğer tarafların kazıklarını çakalım.

- Bir yandan şu bizim sahneyi ezber mi geçsek?

Cumartesi, 21 Nisan 2018 01:00
Orhan Gökdemir

İlker Başbuğ, Türkiye Cumhuriyeti’nin son genelkurmay başkanlarından biri. Terör örgütü yöneticiliğinden ve darbeye teşebbüsten müebbet aldı. Yattı çıktı. Fethullahi örgüt astlarını bir bir derdest ederken kuvvet komutanlarını yanına alıp sert bir ifadeyle çıkıştığı günü hatırlıyorum. O kızgın ifadesinin altında ürkmüş bir fani vardı.

Pages