58 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 09 Mart 2015 19:56
BHH'nin kendi meclislerinde binlerce kişinin katılımıyla günlerce süren seçim politikasını belirlemeye yönelik tartışmaları, geçtiğimiz hafta nihayete erdi. Alınan kararlara ve bundan sonraki mücadele dönemine lişkin sorularımızı BHH Yürütme Kurulu üyeleri Önder İşleyen, İlhan Cihaner ve Mehmet Kuzulugil’e sorduk.

Birleşik Haziran Hareketi, seçimlerde herhangi bir parti ile ittifak yapılmayacağını ve asıl olarak Haziran meclislerini ve sokak mücadelesinİ güçlendireceğini vurguladı. Hareketin seçimlerle ilgili açıklamasını nasıl yorumluyorsunuz? Seçim tartışmaları sürecinde etkisiz kalma tehlikesi var mıdır Birleşik Haziran Hareketi'nin?

Cumartesi, 07 Mart 2015 10:17
soL dergisinin yeni sayısı "Türkiye'nin seçim gündemi ve Haziran seçeneği" kapağıyla çıktı. soL, bugün meydanlarda, pazar günü bayilerde.

7 Haziran seçimleri yaklaşırken seçim tartışmaları da hız kazanıyor. soL dergisi bu hafta kapağına Türkiye'nin seçimlerini ve Haziran seçeneğini taşıdı.

HAZİRAN SEÇENEĞİ

Pazartesi, 16 Şubat 2015 08:30
İzzettin Önder

Kadın cinayetleri ayyuka çıkıyor, kimsenin kılı kıpırdamıyor. Ta ki, Özgecan Aslan feci sonuca uğrayıncaya ve vefakar halklar günlerce ayakta nefretlerini haykırıncaya kadar.

Bu vahşetin karşısında insanlar günlerce ayakta direnmeseydi belki de bu vahşet bu kadar gündeme taşınmayacaktı.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 08:30
İzzettin Önder

Modern dünyada kapitalizmin bilimleri kompartımanlara bölerek birbirinden soyutlaması bütünsel algılamayı tahrip ederek, "topal ördek aydını" oluşumuna sebep olmaktadır. Kapitalizmin müthiş işine gelen bu soyutlamada siyaseti temel etmenlerinden kopararak yalın bir araç olarak kullanmak tüm alt-yapıya kör bir siyasal düşünce ve karar ortamı oluşturulması sonucunu doğurmaktadır.

Cuma, 26 Aralık 2014 13:00
Görüşme: Erkan Yıldız

Türkiye Meclisi toplanmadan önceki son görüşmemizi Birleşik Haziran Hareketi Geçici Yürütme Kurulu Üyesi Önder İşleyen’le yaptık. İşleyen’in, kuruluştan bugüne hareketin gelişimini, hareketin mücadele hattını ve seçimlere ilişkin düşüncelerini paylaştığı röportajı Hazirancılarla paylaşıyoruz.

Cumartesi, 27 Aralık 2014 10:40
Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi toplantısı bin delegenin katılımıyla Ankara'da başladı.

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Türkiye Meclisi toplantısı, sabah saatlerinde Ankara'da başladı.

Meclis'e Türkiye'nin pek çok şehrinde kurulan BHH bileşimlerinin delegeleri katılıyor.

Toplantıda yerel meclisleri temsil eden delegeler söz alıyor. 

Pazartesi, 24 Kasım 2014 11:22
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, Kürt hareketinin çıkış gerekçesi ortada durduğu sürece silahsızlanmanın da, geri çekilmenin de mümkün olmadığını belirtti. Ok, HDP'yi de eleştirdi.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, çözüm sürecine ilişkin ANF'nin sorularını yanıtladı.

Pazar, 09 Kasım 2014 21:56
İnsan hayatı sayılara indirgenemez. Ancak insan hayatını sayılardan muaf gören anlayışla da 'bir genel insanlık' söylemi üzerinde koalisyon kurulamaz. Efsanenin tanımı gereği, sayısı tam olarak bilinenden efsane türetilemez. Efsane için abartı şart. Efsane için sonradan ekleme de şart.

Tevfik Taş - soL

Herşeyden önce de, efsane için kendi aklını kullanmayı ertelemiş bir hazır algı kitlesi olmazsa olmazdır.

Berlin Duvarı niçin inşa edildi?

Berlin Duvarı'ndan dolayı insanlar öldü mü? Öldü ise bunun nedeni ve sayısı nedir?

28 YILLIK DUVARIN 25. 'YIKILIŞ' YILDÖNÜMÜ

Salı, 23 Eylül 2014 18:20
21 Eylül günü Ankara'daki ODTÜ Vişnelik Tesisleri'nde bir araya gelen siyasi parti ve hareket temsilcileriyle aydınlar, birlikte mücadele etme kararını ilan ettiler.

(soL - Haber Merkezi) İlk toplantısı 30 Ağustos'ta Ankara'da yapılan ve AKP rejimine karşı sol ve ilerici güçlerin birlikte mücadelesini öngören platformun ikinci toplantısı, 21 Eylül günü yine Ankara ODTÜ Vişnelik Tesisleri'nde yapıldı.

Pazar, 31 Ağustos 2014 16:57
30 Ağustos'ta Ankara ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik tesislerinde Korkut Boratav, Kaya Güvenç, Aydın Çubukçu, Aydemir Güler, Metin Çulhaoğlu gibi isimlerin bir araya geldiği bir toplantı ile Türkiye'de solun önümüzdeki dönem atacağı adımlar değerlendirildi.

30 Ağustos 2014 tarihinde Ankara ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik tesislerinde Türkiye solunun pek çok isminin bir araya geldiği bir toplantı düzenlendi.

Perşembe, 01 Mayıs 2014 13:03
Ankara'da 1 Mayıs kutlamaları öncesinde polis Kızılay'da büyük bir yığınak yaptı. Sıhhiye'deki mitinge ise yoğun katılım var.

Güncelleme 17:12

Polis, aralarında Cem ve İkrar Sarısülük'ün de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.


Güncelleme 16:26

Polis Sakarya Caddesi'nde gözaltılar yapıyor.

bmjyeoyieaauyus.jpg

Pazartesi, 04 Kasım 2013 18:06
Avcılık ve doğal yaşam alanlarının tahribatı sonucu ülkemizi terkettiği düşünülen, ancak dönem dönem varlığına dair izler bulunan leoparlar hepimize bir sürpriz yaptı. Diyarbakır'da ortaya çıkan ve öldürülen leoparla ilgili, yaban hayat uzmanı Önder Cırık ile görüştük.

İstem Fer - bilimsoL
Avcılık ve doğal yaşam alanlarının tahribatı sonucu ülkemizi terkettiği düşünülen, ancak dolaylı olarak da olsa dönem dönem Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne giriş yaptığına dair izler bulunan leoparlar hepimize bir sürpriz yaptı. Diyarbakır'da ortaya çıkan ve çobanlar tarafından öldürülen leoparla ilgili, yaban hayat uzmanı Önder Cırık ile görüştük.

Salı, 26 Mart 2013 23:16
Kızıldere Katliamı'nın 41. yılında, aydınlar ve siyasetçiler "41. yılında direnişin ve dayanışmanın onurlu tarihine birlikte sahip çıkıyoruz" diyerek bir bildiri yayınladılar.

30 Mart 1972'de Kızıldere'de katledilen 10 devrimci için birçok yazar, şair, gazeteci ve siyasetçi tarafından bir bildiri yayınlandı. Kızıldere'deki devrimcilere sahip çıktıklarını söyleyen isimler, 30 Mart günü yapılacak eyleme de çağrı yaptılar.

Bildiri ve imzacılar şöyle:

41. yılında direnişin ve dayanışmanın onurlu tarihine birlikte sahip çıkıyoruz

Salı, 25 Aralık 2012 14:38
Türkiye Komünist Partisi, Türkiye'yi açık bir savaş sokmak üzere Patriot füzeleri ve 1200 yabancı askerin gelmesini protesto etmek için meclise yürüdü.

Güncelleme: 14:29
TKP son NATO askeri gidene kadar mücadelesini sürdürecek
TKP heyeti adına meclise giden TKP MK üyesi Erhan Nalçacı, mektubun bir dilekçe olmadığını ve TKP'nin son askerler bu ülkeden ayrılana kadar sürecin takipçisi olacağını ve mücadeleye devam edeceğini ilan ettiğini dile getirdi.

Cumartesi, 10 Kasım 2012 22:12
HDK’nın 2. Olağan Kongresi Ankara'da Kocatepe Kültür Merkezi'nde toplandı. İki gün sürecek Kongre'nin ilk gününde yapılan konuşmaların gündeminde Kürt siyasi mahkumlarının 60 gündür sürdürdüğü açlık grevleri vardı.

HDK’nın 2. Genel Kurulu, Kocatepe Kültür Merkezi’nde toplandı.

Pages