66 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 24 Nisan 2018 11:06
Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu edildiği ve 18 yazar ile yöneticinin yargılandığı davanın sekizinci duruşması Silivri'de başladı. Cuma gününe dek sürmesi planlanan duruşmaların ardından hükmün açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyet gazetesinin 18 yazar ve yöneticisinin, gazetenin yayın politikasının suçlama konusu edilerek yargılandığı davaya bugün devam ediliyor.

Sekizinci duruşma bugün Silivri Cezaevi’nin karşısında bulunan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Cuma gününe dek sürmesi planlanan duruşmaların ardından hükmün açıklanması bekleniyor. 

Pazar, 11 Mart 2018 18:06
Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) 9. Olağan Kongresi tamamlandı. Kongre sonrası Alper Taş, Önder İşleyen, Pelin Bektaş, Çiçek Çatalkaya ve İlknur Başer Başkanlar Kurulu üyesi oldu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) 9. Olağan Kongresi Ankara Yenimahalle'deki Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Dün gerçekleştirilen konferans ile başlayan kongre, bugün Başkanlar Kurulu, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu'nun seçimleriyle devam etti.

Salı, 12 Eylül 2017 02:15
Oğuz Oyan

1980'lerdeki programın başlarında, sanayisizleştirme sürecine sokulan ve ithalat bağımlılığı yükseltilen Türkiye'de geriye 3-T (Tarım-Ticaret-Turizm) üzerinde uzmanlaşma alanı bırakılıyor diye yazmıştım.

Perşembe, 20 Nisan 2017 12:32
Büyük seçim usulsüzlüklerine sahne olan ve mühürsüz oyların damga vurduğu referandumun ardından sonuçları tanımadığını belirten milyonlarca yurttaş bulunurken, "Evet"i kabul etmeyen yurttaşlara yönelik gözaltılar başladı. Yaşanan gözaltılara ilişkin ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen soL'a açıklamalarda bulunurken, Sendika.org da bürolarına yapılan polis baskınına ilişkin bir açıklama yayınladı.

AKP'nin referandum sonrası ortaya çıkan şaibe iddialarına yanıtı gözaltı olurken, atılan bu adım şaibe iddialarını daha da güçlendirdi. Geçtiğimiz günlerde aralarında ÖDP üyelerinin de bulunduğu 38 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılırken, bugün de sendika.org'a polis baskını düzenlenerek site editörü Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı.

Pazartesi, 27 Şubat 2017 01:00
İzzettin Önder

AKP iktidarı, elemanlarının çoğu iş çevresinden geldiği için, genel niteliği ile iş insanı partisi olarak görülebilir. Devlet yönetimini ele geçiren kadro iş insanı ağırlıklı olunca da, kamusal faaliyetlerin yönlendirildiği alan ve karar alma süreçleri gibi çeşitli açılardan alışılagelmiş devlet yönetimi mantığı ile uyuşmuyor.

Pazartesi, 21 Kasım 2016 01:15
İzzettin Önder

Darvin yasası doğa ile ilgilidir. Doğada işleyen bu yasayı kimi sosyal kurumcular sosyal alana da uygulayıp, genel ifadesi ile, “ortama uyum sağlayanların bekası” görüşünü ortaya atmışlardır. Dikkat edilirse, bu görüşe göre, zaman zaman yanlış anlaşıldığı ve ifade edildiği şekliyle güçlüler değil, duruma uyum sağlayanların yaşamlarını sürdürebileceğidir.

Pazartesi, 18 Temmuz 2016 02:30
İzzettin Önder

Anlaşılamaz acemice darbe girişimi ile Türk demokrasisi birçok açıdan çok ciddi yara aldı. Bu yara, olay salt paralel guruba yıkılarak temizlenemeyeceği gibi, halkın demokrasiye sahip çıkarak kalkışı def ettiği şeklindeki traji-komik aldatmaca ile de defedilemez.

Pazartesi, 21 Mart 2016 00:30
İzzettin Önder

Hukuk, bireyi diğer bireylerle ilişkilerinde emniyet ve güven sağlayabildiği ve karşılıklı hakları güvence altına alabildiği için, bu işlevleri hakkıyla yerine getirebildiği derecede uygulanabilir kurallar olarak meşruiyet kazanır.

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 00:45
İzzettin Önder

"Tatil" sözcüğü "atalet" kavramıyla ilintili olarak, "boş kalma" ya da "çalışmaya ara verme" anlamına geldiğinden, biyolojik faaliyetleri için kullanılabilir, ancak beyinsel faaliyetler açısından abes bir kavramdır. Kısacası, beynimiz tatil yapmıyor, fakat farklı ortamlarda farklı doz ve fazlarda olarak devamlı çalışıyormuş. Rüya görmemiz bunun en önemli kanıtı olsa gerek.

Perşembe, 14 Mayıs 2015 16:21
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yaptığı açıklamada, "Saraylar da yapsanız içinde adalet duygusu yoksa, adaletin güven kazanmamışsa sarayların çok fazla bir kıymeti yok" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, tutuklanan hakimler ve görevden ihraç edilen savcılar ile ilgili "Suç işleyen, kadına şiddet uygulayanlar bile artık 'ben adalet mağduruyum' diyor. Niye? Çünkü örneklerini gördü, HSYK'nın yaptıklarını gördü, savcıların yaptıklarını gördü, hakimlerin yaptıklarını gördü. Sahte delil üretenleri gördü bu yargıya güven kalmadı.

Pazartesi, 09 Mart 2015 19:56
BHH'nin kendi meclislerinde binlerce kişinin katılımıyla günlerce süren seçim politikasını belirlemeye yönelik tartışmaları, geçtiğimiz hafta nihayete erdi. Alınan kararlara ve bundan sonraki mücadele dönemine lişkin sorularımızı BHH Yürütme Kurulu üyeleri Önder İşleyen, İlhan Cihaner ve Mehmet Kuzulugil’e sorduk.

Birleşik Haziran Hareketi, seçimlerde herhangi bir parti ile ittifak yapılmayacağını ve asıl olarak Haziran meclislerini ve sokak mücadelesinİ güçlendireceğini vurguladı. Hareketin seçimlerle ilgili açıklamasını nasıl yorumluyorsunuz? Seçim tartışmaları sürecinde etkisiz kalma tehlikesi var mıdır Birleşik Haziran Hareketi'nin?

Cumartesi, 07 Mart 2015 10:17
soL dergisinin yeni sayısı "Türkiye'nin seçim gündemi ve Haziran seçeneği" kapağıyla çıktı. soL, bugün meydanlarda, pazar günü bayilerde.

7 Haziran seçimleri yaklaşırken seçim tartışmaları da hız kazanıyor. soL dergisi bu hafta kapağına Türkiye'nin seçimlerini ve Haziran seçeneğini taşıdı.

HAZİRAN SEÇENEĞİ

Pazartesi, 16 Şubat 2015 08:30
İzzettin Önder

Kadın cinayetleri ayyuka çıkıyor, kimsenin kılı kıpırdamıyor. Ta ki, Özgecan Aslan feci sonuca uğrayıncaya ve vefakar halklar günlerce ayakta nefretlerini haykırıncaya kadar.

Bu vahşetin karşısında insanlar günlerce ayakta direnmeseydi belki de bu vahşet bu kadar gündeme taşınmayacaktı.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 08:30
İzzettin Önder

Modern dünyada kapitalizmin bilimleri kompartımanlara bölerek birbirinden soyutlaması bütünsel algılamayı tahrip ederek, "topal ördek aydını" oluşumuna sebep olmaktadır. Kapitalizmin müthiş işine gelen bu soyutlamada siyaseti temel etmenlerinden kopararak yalın bir araç olarak kullanmak tüm alt-yapıya kör bir siyasal düşünce ve karar ortamı oluşturulması sonucunu doğurmaktadır.

Cuma, 26 Aralık 2014 13:00
Görüşme: Erkan Yıldız

Türkiye Meclisi toplanmadan önceki son görüşmemizi Birleşik Haziran Hareketi Geçici Yürütme Kurulu Üyesi Önder İşleyen’le yaptık. İşleyen’in, kuruluştan bugüne hareketin gelişimini, hareketin mücadele hattını ve seçimlere ilişkin düşüncelerini paylaştığı röportajı Hazirancılarla paylaşıyoruz.

Pages