5190 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 12 Eylül 2019 11:13
Emniyet Müdürlüğü'nün kürtaj yaptıran kadınların listesini istemesi tepki çekmeye devam ederken, Ankara Tabip Odası'nın eski Genel Sekreteri, Aile Hekimi Dr. Ebru Basa, konuya ilişkin soL'un sorularını yanıtladı. Basa, 'Kişisel verilerin hangi gerekçeyle ve hangi kurum/kuruluş tarafından talep edildiğinden bağımsız olarak kamu sağlık otoritesine ve meslektaşlarıma hekimlerin her şeyden önce bir sır saklama yükümlülüğü bulunduğunu, hasta-hekim ilişkisindeki mahremiyetin kadim bir etik sorumluluk, meslek ahlakının da gereği olduğunu hatırlatmak isterim' diyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 'ivedi' ve ‘gizli’ ibareleriyle İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazı göndererek İstanbul’daki tüm hastanelerden ‘polikistik over sendromu’ olan ve kürtaj yaptıran 30 ile 40 yaş aralığındaki kadınların listesini istemesi tepki çekmişti.

Pazartesi, 02 Eylül 2019 11:52
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen adli yıl açılış töreninde konuştu. Erdoğan, 'Önümüzdeki dönemde ilk çözmemiz gereken meselenin barolar başta olmak üzere tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin temsili demokrasiye uygun hale getirilmesi olduğuna inanıyorum' dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen adli yıl açılış töreninde konuşuyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Salı, 17 Eylül 2019 02:21
Fransa’da doktorlar, hemşireler, avukatlar, vergi dairesi ve maliye çalışanları ile pilotlar ve hostesler iş bırakarak hükümetin emeklilik reformunu protesto etti.

Fransa’da avukatlar, maliyeciler, doktorlar, hemşireler, pilotlar ve hostesler hükümetin emeklilik reformu planını protesto etti.

Başkent Paris başta olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerde meslek mensupları iş bırakarak hükümetin emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören planını protesto etti. 

Pazartesi, 09 Eylül 2019 21:26
Emniyet Genel Müdürlüğü, İBB’nin AKP döneminde çok sayıda emniyet binası inşa edilmesi için ihale yaptığı, belediye kasasından yaklaşık 445 milyon TL harcandığının ortaya çıkması sonrası açıklama yaptı. Emniyet’in açıklamasına göre imzalanan protokol kapsamında İBB’nin halen Emniyet’e borcu bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin AKP döneminde, 11 farklı şehirde 12 emniyet binası inşa edilmesi için ihale yaptığının ortaya çıkmasının ardından konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Pazar, 08 Eylül 2019 11:31
TBB’nin 504 delegesinden 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u İzmir Barosu seçimlerinde belirlenirken AKP, üyesi fazla olan illerin delege sayısını düşürerek diğer il barolarının etkisini artırmak istiyor.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı’nın seçiminde delegelerinin etkili olduğu İstanbul ve Ankara ile diğer iller arasındaki delege farkının kapatılması için formül aranıyor.

Pazar, 15 Eylül 2019 13:12
Erzurum'da görevden alınıp yerine kayyum atanan Hınıs Ziraat Odası Başkanı Abdulsamet Demir, ikinci kayyumun yerine kayyum olarak atandı.

Yurt dışına gönderdiği 5 çiftçinin PKK ile irtibatı olduğu iddiasıyla görevden alınıp yerine kayyum atanan Hınıs Ziraat Odası Başkanı Abdulsamet Demir, ikinci kayyumun yerine kayyum olarak atandı.

Cumartesi, 14 Eylül 2019 13:51
ABD'nin New Mexico eyaletinde hava kuvvetlerinde albay rütbesiyle görev yapan bir rahip, katolik kilisesi korosundaki bir çocuğa cinsel tacizde bulunma suçundan 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Hava Kuvvetleri'nde rahiplik yapan ve albay rütbesi bulunan Arthur Perrault, geçtiğimiz Nisan ayında 1991 ve 1992 yıllarında Alberquerque'teki Kirtland Askeri Havaüssü'nde 6 çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla jüri tarafından suçlu bulunmuştu. Perrault'nun cezası dün kesinleşti.

Cuma, 13 Eylül 2019 22:27
Tele 1 Yayın Kurulu Üyesi, ABC Gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Nahit Duru yaşamını yitirdi.

Tele 1 Yayın Kurulu Üyesi, ABC Gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Nahit Duru yaşamını yitirdi. Nahit Duru’nun dün akşam saatlerinde kalp krizi geçirdiği, bugün organ yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumduğu öğrenildi.

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Duru’nun ölümünü Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu:

Cuma, 13 Eylül 2019 14:42
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde yer alan Cuma hutbesinde, 'Anne karnında hayat bulduğu andan itibaren ölünceye kadar her can saygındır. İslam’ın çizdiği hukuki ve ahlaki sınırlara göre, bir bebek, annesinin hayatını tehlikeye atma gibi tıbbi bir gerekçe olmadıkça, keyfi sebeplerin kurbanı olarak kürtajla yok edilemez' denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde yer alan ve şiddetin konu edildiği Cuma hutbesinde kürtajdan da bahsedildi. Sitedeki açıklamada "annesinin hayatını tehlikeye atma gibi tıbbi bir gerekçe olmadıkça" kürtaj yapılamayacağı söylendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan ve Cuma namazı öncesinde camilerden okunan hutbenin ilgili bölümü şöyle:

Cuma, 13 Eylül 2019 10:13
Fransa’da hükümetin yapmayı planladığı 'emeklilik reformuna' karşı toplu taşıma çalışanları tarafında ülke çapında grev düzenleyecek.

 

Fransız ulaşım sendikalarına üye çalışanlar hükümetin yapmaya hazırlandığı 'emeklilik reformuna' karşı bugün toplu iş bırakma grevi gerçekleştirilecek. Yapılacak büyük eylem kapsamında, ülke çapında toplu taşımada ciddi sıkıntılar yaşanması bekleniyor.

Perşembe, 12 Eylül 2019 17:44
İstanbul Emniyet Müdürlüğü sağlık kuruluşlarından polikistik over sendromu olan ve kürtaj yaptıran kadınların listesinin talep edilmesi kararını geri çekti.

İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün sağlık kuruluşlarından polikistik over sendromu olan ve kürtaj yaptıran kadınların listesinin talep edilmesi kararının geri çekildiğini duyurdu.

Perşembe, 12 Eylül 2019 10:49
Fırıncılar, gelecek ay 250 gram ekmeğin 1,75 liraya çıkmasını talep edecek. Dün yapılan toplantıda talepleri reddedilen fırıncılar maliyetlerindeki artış nedeniyle önümüzdeki ay yeniden zam teklifi sunacaklarını belirttiler.

Fırıncılar ekmekteki zam talebini yineledi. Fırıncılar, gelecek ay 250 gram ekmeğin 1,75 TL’ye çıkmasını talep edecek.

Çarşamba, 11 Eylül 2019 11:29
İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün kentteki tüm hastanelerde kürtaj yaptıran kadınların listesini istemesi üzerine, 'Kürtaj bir sağlık hizmetidir. Damgalama ve fişleme aracı olarak kullanılamaz!' başlıklı bir açıklama yayımladı. Komisyon, kürtaj ile fişleme yapılmasının suç olduğunu belirtti.

İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün kentteki tüm hastanelerde "polikistik over sendromu" olan ve kürtaj yaptıran 30 ile 40 yaş aralığındaki kadınların listesini istemesi üzerine bir açıklama yayımladı. 

Perşembe, 05 Eylül 2019 12:45
Akif Akalın

Üzerinden neredeyse yarım asır geçmesine rağmen Şili’nin 1970 – 1973 yılları arasında, toplam 3 yıl 1 hafta kadar süren “sosyalizm” deneyimi solda yeterince tartışılmış, değerlendirilmiş ve önümüzü aydınlatmak için gerekli dersler çıkartılmış değil. En azından sağlık alanındaki deneyim daha fazla tartışılmaya muhtaç.

Pazartesi, 09 Eylül 2019 08:17
AKP’li İBB yönetiminin 11 farklı şehirde 12 emniyet binası inşa edilmesi için ihale yaptığı, belediye kasasından yaklaşık 445 milyon TL harcandığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP döneminde vakıflara aktardığı paraların yanı sıra imzalanan protokoller çerçevesinde farklı şehirlere çok sayıda emniyet müdürlüğü binası, polis lojmanı ve çevik kuvvet hizmet binası inşa ettiği ortaya çıktı. İBB’nin emniyet binalarını Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu’nun bulunduğu arazinin kendilerine devredilmesi karşılığında yaptığı öğrenildi.

Pages