582 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 06 Ekim 2016 16:56
CHP'li Çetin Osman Budak "F noktasından G noktasına doğru" örneği verildiği ve bu örnekte Fethullah Gülen'in isminin baş harfleri olması gerekçesiyle matematik ders kitaplarının iptal edildiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, "FETÖ"ye yakın olduğu gerekçesiyle bazı yayın evlerine ait ders kitaplarının dağıtımını durduğunu açıkladı.

Pazar, 09 Ekim 2016 12:54
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bütün okullara dağıtılan ilkokul ikinci sınıf 'Matematik' kitabında sayıların basamak değeri konusunda '48' sayısının okunuşu, 'altmış dört' olarak gösteriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı kararıyla 2012- 2013 yılından itibaren 5 yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilen 'İlköğretim Matematik 2' ders kitabında bir hata dikkati çekti. Bu yıl da tüm ilkokullarda ikinci sınıf öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtımı yapılan kitapta, birinci ünitede sayılar konusu işleniyor.

Pazar, 16 Ekim 2016 02:00
İzge Günal

Bilim tarihinde önemli işler yapmış öyle kişiler vardır ki hiç kimse onları tanımaz. Aslında bu kişiler için bilinçli bir biçimde unutturulmuştur demek daha doğru olur çünkü genellikle otoriteyle ciddi sorunları olmuştur. Tokatlı Lütfi veya Sarı Lütfi adlarıyla da bilinen Molla Lütfi bunlardan biridir. 

Çarşamba, 19 Ekim 2016 12:19
Okullar açılalı bir ay oldu... Eğitim yılının ilk haftasında öğrencilerin eğitim hakları "15 Temmuz Demokrasi Zaferi" adı altında gasp edildi. Şimdi de okullarda ders kitabı krizi yaşanıyor. İlk, orta ve liselerde bazı derslerin kitapları, "FETÖ" operasyonu kapsamında iptal edildi. Öğrenciler kitapsız eğitime mahkum edildi.

Darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen cemaatine yönelik operasyonlar nedeniyle birçok ders kitabının iptal edildiği Türkiye'de, okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen, öğrenciler yeni ders kitaplarına kavuşamadı. Yazarları cemaat operasyonunda gözaltına alınan ya da tutuklanan kitaplar imha edildi, okullarda dersler kitapsız işlenmeye başlandı. 

Salı, 18 Ekim 2016 10:47
ÖSYM 2017 sınav takvimini açıkladı. Buna göre YGS 12 Mart'ta yapılacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017 sınav takvimini internetsitesinden duyurdu. Buna göre, binlerce öğrencinin iyi bir üniversiteye girebilmek için heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart’ta yapılacak. Sonuçları ise 28 Mart’ta açıklanacak.

Çarşamba, 19 Ekim 2016 11:20
Bodrum'da bir lisede İstiklal Marşı okunurken kahkaha attığı ileri sürülen müdür yardımcısına soruşturma açıldı.

Muğla Bodrum’daki Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı 34 yaşındaki P.K. hakkında, bayrak töreninde İstiklal Marşı okunması için ses sistemini kurmadığı ve marşın okunması sırasında kahkaha atarak saygısızlıkta bulunduğu iddialarıyla soruşturma başlatıldı.

Cumartesi, 15 Ekim 2016 01:30
Ahmet Say

Bütün çocuklar gibi Fazıl da yeteneklerini iki yaşındayken belli etmeye başlamıştı: birincisi, kimse öğretmediği halde, 4-5 haneli rakamlardan hızla toplama ve çıkarma yapıyordu. Eve gelen arkadaşlara Fazıl, doğum tarihini soruyor, aldığı cevaba göre birkaç saniye içinde arkadaşın yaşını söylüyordu.

Salı, 27 Eylül 2016 13:47
Türk medyasında da gündem olan "NASA, burçların değiştiğini açıkladı" haberlerine yanıt, yine NASA'dan geldi.

Türk medyasında da "yeni" olarak gündeme gelen, NASA'nın "burçların değiştiğine" yönelik bir açıklama yaptığı haberlerini, daha önce soL'da konu edinmiştik.

Çarşamba, 21 Eylül 2016 18:44
Muğla'da yaşayan kadınlar, "şeriat hukukunu kabul etmeyeceğiz" diyerek, kadınlara yönelik gerici saldırılara karşı eylem gerçekleştirdi.

Muğla'nın Ula ilçesi, Akyaka mahallesinde yaşayan kadınlar, son günlerde yaşanan kadınlara dönük gerici sokak saldırılarına karşı bir eylem ve basın açıklaması yaptı.

Eylem bugün saat 11:00'de Akyaka Pazarında yapıldı.

Basın açıklamasını Muğla Üniversitesi'nden emekli matematik profesörü Zeynep Koçak okudu.

Cumartesi, 03 Eylül 2016 20:01
2016-YDS Sonbahar Dönemi ile Askeri Lise Mezunları İçin Üniversiteye Geçiş Sınavı yarın gerçekleştirilecek.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2016-YDS Sonbahar Dönemi) ile Askeri Lise Mezunları İçin Üniversiteye Geçiş Sınavı (2016-ALÜGS) yarın yapılacak.

YDS Sonbahar dönemi sınavı, yarın saat 9.30'da başlayacak ve 180 dakika sürecek.

Sonbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden gerçekleştirilecek. Sınavda adaylara 80 soru yöneltilecek.

Cuma, 09 Eylül 2016 17:24
15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden Adil Öksüz’ün gözaltına alınan 2 baldızından Belkıs Nur Tetik adliyeye sevk edilirken, "Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; Onunla görüşme talebim var. Bütün aileyi bir kişi için yaktılar. Devlet için her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Adapazarı’nda dün akşam Adil Öksüz’ün tutuklanan kayınpederiCevat Yıldırım’ın baldızları Belkıs Nur Tetik ile Seyyide Öznur Yıldırım’ı gözaltına aldı.

Pazar, 25 Eylül 2016 13:28
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, norm ve ihtiyaç fazlası öğretmenlere yönelik yapılan atamalarla ilgili branşlara göre tercih yapılabilecek okul listesini yayınlandı. Okulların "ihtiyaç duyduğu" öğretmen listesinde, 739 kişi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğrenmenlerinin ilk sırada yer alması dikkat çekti.

Resmi Gazete'de 2014-15 eğitim öğretim yılı öncesi yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı "Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi" bu yıl yeniden gündeme geldi. Yönetmeliğin 48'inci maddesinde düzenlenen azami çalışma süresi, adaylık dahil 8 yıl olarak belirlendi.

Cuma, 05 Ağustos 2016 10:22
Yeni açılacak özel öğretim kursları "bilim grubu" olarak faaliyet gösterebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle yeni açılacak özel öğretim kursları, sadece bir bilim grubunda hizmet verebilecek.

Pazar, 14 Ağustos 2016 18:00
Galip Munzam

Epimenidis, milattan önce 7. yüzyılda Girit'te yaşadığı düşünülen, yarı mitolojik karakter kazanmış bir şair-filozof. Epimenidis yalnızca mitler ve şiirler değil; bir de kendi adıyla anılan paradoks armağan etmiştir insanlığa.

Pazartesi, 29 Ağustos 2016 14:04
Bir devrimci, bir komünist örneği arandığında, daha üstün bir sembol, daha iyi bir imaj, daha kesin bir düşünce bulunamaz. Böyle söylüyorum, çünkü buna inanıyorum. Buna her zaman inandım. Bu inanç belki de bugün, 18 Ekim 1967'de "Savaşçılarımız, devrimcilerimiz, militanlarımız, çocuklarımız nasıl olmalıdır?" diye sorduğum ve "Che gibi olmalarını istiyoruz, çünkü Che bu yeni insanın, komünist toplumun bu onurlu insanının canlı bir örneğidir.” cevabını verdiğim andan çok daha derindir.

soL'un notu: TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Che Guevara'ya "eşkıya" demesinin ardından büyüyen tepkileri, aslında Fidel Castro Ruz, bundan 19 sene önce yaptığı bir konuşmasında dile getirmişti. Fidel'in "Che'nin düşünceleri bugün de bütünüyle geçerlidir" başlıklı konuşması 8 Ekim 1987 tarihinde, Che'nin katlinin 20. yıldönümünde yapılmıştı.

Pages