626 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 05 Ağustos 2016 10:22
Yeni açılacak özel öğretim kursları "bilim grubu" olarak faaliyet gösterebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle yeni açılacak özel öğretim kursları, sadece bir bilim grubunda hizmet verebilecek.

Pazar, 14 Ağustos 2016 18:00
Galip Munzam

Epimenidis, milattan önce 7. yüzyılda Girit'te yaşadığı düşünülen, yarı mitolojik karakter kazanmış bir şair-filozof. Epimenidis yalnızca mitler ve şiirler değil; bir de kendi adıyla anılan paradoks armağan etmiştir insanlığa.

Çarşamba, 13 Temmuz 2016 18:56
Tunus'ta tezgahına el konan 43 yaşındaki bir seyyar satıcı, yapılanı protesto etmek için 5 Ağustos'ta kendisini yaktı. Tedaviye alınan adamın öldüğü açıklandı.

Tunus'ta 43 yaşındaki İmed Ghanmi, doktora öğrencisiydi ve geliri olmadığı için seyyar satıcılık yapıyordu. 3 çocuk babası Ghanmi'nin tezgahına ve motosikletine polis tarafından el konmasının ardından, olayı protesto etmek isteyen adam polis karakoluna girerek kendisini yaktı.

Perşembe, 28 Temmuz 2016 20:21
Emekli askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok, TSK'daki Gülen cemaati mensuplarının yüzde 1,5 olduğu açıklamasına tepki göstererek; "Peki, senin yüzde 98.5'in ne yapıyordu? Çokoprens almaya mı gitti?" dedi.

Emekli askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

TSK; "TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ), ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan, destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama yüzde 1,5" demişti.

Pazar, 19 Haziran 2016 14:41
ÖSYM, LYS Sosyal Bilimler ve Matematik sınavlarının sorularını ve cevaplarını açıkladı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), LYS soruları ve cevaplarını açıkladı.

Üniversite adaylarının merakla beklediği LYS Sosyal Bilimler ve Matematik sınavında yer alan soru ve cevaplar, ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlandı.

 

Cuma, 24 Haziran 2016 15:01
LYS'ye girecekler için sınav yerleri açıklandı.

LYS'ye girecek olan adayların sınav giriş yerleri açıklandı. 

Sınav giriş yerleri için tıklayınız.

Cuma, 10 Haziran 2016 10:44
ABD'de tutuklu bulunan 17-25 Aralık operasyonunun kilit isimlerineden Rıza Sarraf'ın öğretmeni konuştu.

ABD’de tutuklu bulunan 17-25 Aralık sürecinin kilit ismi Rıza Sarraf’ın mahkemeye delil olarak sunduğu belgeler ortaya çıktı. Rıza Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman, tarafından savunma dilekçesine konulan belgeler arasında, müvekkilinin İngilizcesinin yeterli olmadığını ispatlamak için ortaöğretim dönemindeki okul karnesini bulunuyor.

Salı, 07 Haziran 2016 06:45
Orhan Aydın

İmam Hatip okumuş ama Arapçası kem-küm, İngilizcesi ‘one minute’ ten ibaret, Türkçesi ‘Kasımpaşalı’ jargonu.

Okuduğu kitap bilinmiyor, gezdiği müze hiç bilinmiyor, opera bale senfoni, tiyatro ve heykele düşman olduğunu ise dünya alem biliyor.

Müzik bilgisi ilahi, acılı arabesk ve mehter marşı sınırında. Karikatürden nefret ediyor, resim haram.

Çarşamba, 15 Haziran 2016 07:00
Kadir Sev

DİN OKULLARI NE İÇİN…

“Bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur…”

Yukarıdaki sözleri, geçtiğimiz hafta açılan 35. Kitap ve Kültür Fuarında, Diyanet İşleri Başkan yardımcısı söyledi.

Bunların bilimle, sanatla hiç ilgisi yok.

Salı, 14 Haziran 2016 01:15
Nevzat Evrim Önal

Başlık kinaye değil. Ben ortaokul ve liseyi Beşiktaş Atatürk Anadolu’da okudum ve din derslerimizin hemen hepsine giren öğretmenin adı Recep’ti. Nasıl matematik hocası “matematikçi” idiyse, Recep de “dinci”ydi ve nasıl bir hocamızın lakabı “Komando” idiyse, Recep’inki de “Yobaz”dı.

Cuma, 03 Haziran 2016 11:15
Ezgi Karataş

Ezberci eğitim sistemi ve çoklu seçeneklere hapsedilmiş çocukluk ne çok zarar verdi ruhlara, bedenlere… Başarı odaklı sistem hep daha çok çalışmayı, rekabetçi düzen arkadaşlarımızla dayanışmayı ve paylaşmayı değil basamakları birbirinin üzerine basarak çıkmayı öğütledi.

Pazartesi, 04 Temmuz 2016 08:49
Aydınlanma Hareketi, zorunlu din derslerine karşı başlattığı çalışmada eğitimbilimcilerin, çocuk psikologlarının, hukukçuların ürettikleriyle yoluna devam ediyor. Yazarımız Rıfat Okçabol'un konuyla ilgili yazdığı makaleyi okurlarımıza sunuyoruz.

Bilindiği gibi insan denen varlığın geçmişten günümüze değin bilinç düzeyi, genellikle içinde bulunduğu topluluğun/toplumun gelişmişlik düzeyine ve üretim ilişkilerine bağlı olarak biçimlenmiştir.

Pazartesi, 09 Mayıs 2016 16:03
Matematik ve Toplum Çalıştayı, 7-8 Mayıs tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlendi. Çalıştayda, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, matematik felsefesinden Türkiye'de matematiğin yerine kadar birçok konuda sunum yaptı.

7-8 Mayıs tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Matematik Topluluğu tarafından gerçekleştirilen Matematik ve Toplum Çalıştayı’na yaklaşık 250 kişi katıldı. Katılımcıların büyük çoğunluğu matematik bölümü öğrencileri olmasının yanı sıra, farklı bölümlerden lisans öğrencileri ve lise öğrencilerinin de katılımı dikkat çekti.

Cumartesi, 07 Mayıs 2016 20:26
ABD'de bir uçağa binen ekonomist elindeki matematik notları "Arapça yazı" zannedilince uçaktan indirildi.

Philadelphia'dan Syracuse şehrine seyahat eden bir ekonomist yan koltuğunda oturan kadın tarafından şikayet edilince uçaktan indirildi. Gerekçe ise kadının, 40 yaşındaki Guido Menzio'nun elindeki defterdeki matematik notlarını "Arapça yazı" zannetmesi olduğu açıklandı. Arapça yazı olsa dahi uçaktan indirme gerekçesi olması ise ayrı şaşkınlık yarattı.

Perşembe, 05 Mayıs 2016 17:02
AKP'de Davutoğlu sonrası için genel başkan ve başbakan adayı tartışmaları başladı.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, NTV ekranlarında Davutoğlu sonrasını değerlendirdi.

"Ben de ‘3B’ diyorum bir matematik formülüyle. Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ ve Berat Albayrak" diyen Selvi, "Bunları 24 saat içinde belki 2B ya da 1B’ye indirebiliriz ama ‘B’li bir şey olacağı belli…" ifadelerini kullandı.

Pages