714 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 02 Nisan 2018 11:47
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda belediye başkan adaylığına ilişkin soruyu yanıtladı.

Melih Gökçek'in istifa etmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Mustafa Tuna, “Benim prensibimde aday olunmaz, aday gösterilir. Aday gösterilme durumu olursa, bana verilen görevi ben sonuna kadar en güzel şekilde yapmaya gayret ederim” dedi.

Salı, 17 Nisan 2018 14:45
Ozan Akar

Bugün 17 Nisan 1940'da kurulan Köy Enstitülerinin 78. kuruluş yıl dönümü... Türkiye'nin 21 ilinde kurulan Köy Enstitüleri, cumhuriyet aydınlanmasının eğitim alanındaki en özgün ve en etkili eğitim kurumları olmuşlardır.

Üzerine çok yazılıp, çizildiyse de bu yazının konusu Köy Enstitülerinin pek bilinmeyen yönlerini ele almak olacaktır.

Cumartesi, 24 Mart 2018 08:47
Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi, matematik alanındaki en önemli ödüllerden biri olan Abel Ödülü'ne Princeton Üniversitesi emekli öğretim üyesi 81 yaşındaki Robert Langlands'ı layık gördü.

Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi, matematik alanındaki en önemli ödüllerden biri olan Abel Ödülü'ne Princeton Üniversitesi emekli öğretim üyesi 81 yaşındaki Robert Langlands'ı layık gördü. 

Tarihe geçen bütün matematikçilerin aksine Robert Langlands bir teoremin kanıtı ya da çalışmaları ilerletici bir varsayımda bulunarak değil bir "program" ile bu ödüle layık görüldü.

Salı, 27 Mart 2018 08:51
Milli Eğitim Bakanlığınca, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına geçiş işlemleriyle ilgili usul ve esasları düzenleyen Ortaöğretime Geçiş Yönergesi hazırlandı.

Resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin (GEM) 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla Bakanlıkça merkezi sınav yapılacak.

Cuma, 02 Mart 2018 22:49
Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yapılan değerlendirilmelerin 'ezen-ezilen, sömüren-sömürülen, sınıf ilişkileri' konjonktüründe yapılması gerektiğini kaydeden CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, " 'Türkiye toplumunun tamamı sağcıdır, muhafazakardır. CHP de sağcı bir aday göstermelidir' gibi yaklaşımları cehenneme giden yola çok sağlam taşlar döşemek olarak görüyoruz" dedi.

CHP'nin şubat başında gerçekleştirdiği 36. Olağan Kurultay öncesinde yaptıkları ortak açıklamayla çağrıda bulunan CHP İzmir Milletvekili Selin Böke ve İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Medyascope TV'de Gökçe Çiçek Kösedağı ve Burak Tatari'nin konuğu oldu.

Salı, 20 Mart 2018 00:45
Orhan Aydın

- Bütün dengelerle oynandı ağabey, sistemin tüm ayarları yerle bir edildi, yenisini de kuramıyorlar, sıkıştıkça kuduruyorlar. Ekonomik denge diye bir şey hiç kalmadı.

Huzursuzlar. Dışarıdaki bataklıktan öyle kolay kolay çıkamayacaklarını da biliyorlar.

Cuma, 16 Mart 2018 14:46
Özel okul çalışanı öğretmenlerin anlattıkları, sömürünün boyutunu gözler önüne seriyor. Maruz kaldıkları mobbing ve üstlerine yüklenen angaryalardan, öğrencilere vermek zorunda bırakıldıkları yüksek notlara kadar yaşadıklarını soL'a anlatan eğitim emekçileri K.T. ve C.Y., sömürünün önüne geçmek için örgütlenmek gerektiğinin önemini vurguluyorlar.

AKP hükümeti döneminde eğitimde birçok değişiklik oldu. Bunların başını çeken gericileşmenin yanı sıra piyasalaşma da tam gaz devam etti. Özellikle son yıllarda özel okul sayılarında yüzde 100'lere varan artışlar yaşandı ve sadece İstanbul’da 2017 itibariyle özel okul sayısı devlet okulu sayısını geçti.

Salı, 06 Şubat 2018 08:38
CHP'de genel başkanlığa aday olan ve beklenenden yüksek bir oy alan Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerini sürdürüyor. İnce, CHP'nin cumhurbaşkanı adayının nasıl seçilmesi gerektiğine ilişkin açıklamada bulunurken, Abdullah Gül iddialarına ilişkin de konuştu.

CHP'de kurultay sonrasında da tartışma sürüyor.

Genel başkanlığa aday olan ve Kılıçdaroğlu karşısında beklenenden yüksek bir oy alan Muharrem İnce, 2019 seçimlerine ilişkin açıklamada bulundu.

CHP'nin adayının seçimle belirlenmesini talep eden İnce, şöyle konuştu:

Salı, 27 Şubat 2018 00:45
Orhan Aydın

Tiyatro oyunlarının, konserlerin, resitallerin dolu olması şaşırtıcı.

Bir şeyler oluyor.

Baskı arttıkça yasaklar, sansür, ötekileştirme, sanat ve sanatçılara küfür ve tehdit gündelikleştikçe yurttaş sanata sarılıyor.

Perşembe, 15 Şubat 2018 14:24
AKP yandaşı, gerici 'gazete' Akit, manşetten peş peşe yayımladığı haberlerle Cağaloğlu Anadolu Lisesi velilerini hedef aldı. Okul Aile Birliği'ni 'azgın azınlık' olarak nitelendiren gazete, velileri DHKP-C ve PKK bağlantılı olmakla suçladı.

Hedef gösterme, tetikçilik ve yandaşlık konusunda sınır tanımayan gerici "gazete" Akit, İstanbul'daki Cağaloğlu Anadolu Lisesi velilerine karşı karalama kampanyasına başladı. Okul Aile Birliği'ni "azgın azınlık" olarak niteleyen Akit, velilerin "DHKP-C ve PKK bağlantılı marjinal grup" olduğunu iddia etti. 

Salı, 20 Şubat 2018 13:59
AKP yandaşı gerici 'gazete' Akit, bugün adeta bir kampanyayı duyururcasına 'Kuran ve siyer zorunlu olsun' sürmanşetiyle çıktı. Zorunlu din dersi zorbalığıyla yetinmeyen AKP, kağıt üzerinde seçmeli görünen ama adeta zorunluymuşcasına öğrencilere dayatılan Kuran ve Siyer derslerinin 'resmen' zorunlu olması için kamuoyu yaratmaya çalışıyor. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi ve Eğitim İş Sendikası'na bu gerici hamleyi sorduk...

AKP yandaşı gerici "gazete" Akit, bugün adeta bir kampanyayı duyururcasına "Kuran ve siyer zorunlu olsun" sürmanşetiyle çıktı.

Zorunlu din dersi zorbalığıyla yetinmeyen AKP, kağıt üzerinde seçmeli görünen ama adeta zorunluymuşcasına öğrencilere fiili olarak dayatılan Kuran ve Siyer derslerinin "resmen" zorunlu olması için kamuoyu yaratmaya çalışıyor.

Cuma, 09 Şubat 2018 15:12
Yurtdışına gitme hayali kuran öğrencilerin sayısı giderek artıyor. Hayat pahalılığı, okurken çalışmak zorunda kalmak, milyonlarca genci üniversiteye başlamadan hemen önce tonla borcun altına imza attıran uygulamalar... Peki sorun sadece Türkiye'de mi? Yurtdışına gitmek gerçekten çözüm mü? Üç yıldır Avrupa'da lisans eğitimi gören İlayda Çuvalcı yurtdışı macerasını bizimle paylaştı...

Ülkenin içinde olduğu siyasi krizden çok mu sıkıldınız? Eğitim sistemindeki çarpıklıklar yüzünden yurtdışı eğitim programlarını çözüm olarak mı görüyorsunuz? Türkiye’de okurken çalışmak zorunda kalıyorum, "bize zor ülke düşmüş" mü diyorsunuz?

Perşembe, 01 Şubat 2018 13:34
Kadınlar daha az kazanıyor, daha uzun borçlanıyor, emeklilik sorunlarıyla daha fazla boğuşuyor. Mevcut üretim ilişkilerine sadakat, bu 'eski meseleler'le kadınların başını ağrıtmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu kez işe yarayan, sadakatsizlik neden olmasın?

İngiliz Sigorta Enstitüsü (CII) tarafından yürütülen bir çalışma,  "Ülkedeki genç kadınları bugün, annelerinden ve büyükannelerinden daha güvenli bir maddi gelecek bekliyor mu?" sorusunun yanıtının, "kocaman bir hayır" olduğunu söylüyor.

Perşembe, 18 Ocak 2018 10:43
İl müftüsü Ali Hayri Çelik, Sinop Fen Lisesi öğrencilerine 'Fizik ve matematik bir yerde biter, iman ve ahlak bizi ebediyete taşır' dedi!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlattığı “Gençlerle Medeniyet Dünyamıza” projesi kapsamında Sinop Fen Lisesi’ni ziyaret eden Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, öğrencileri sabah namazına davet etti.

Çarşamba, 10 Ocak 2018 17:12
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Yaşanan süreçten görüyoruz ki; yavru muhalefetin hedefi de yavru iktidar olmakmış. Bugün gelinen nokta bir yavru iktidar üslubu. Erdoğan'ı eleştiriyoruz, cevap sayın Bahçeli'den geliyor. 'Recep Tayyip Erdoğan'dan Cumhurbaşkanı olmaz' diye bir tekerlemesi vardı. Şimdi ne oldu? Yeni bir matematik mi buldunuz? Biz iktidar olmaya talibiz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, CHP MYK toplantısının ardından basın toplantısında gündemi değerlendirdi. 

Pages