590 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 06 Aralık 2016 22:41
2015 PISA sonuçları açıklandı. Singapurlu öğrenciler en yüksek performansı sergilerken, OECD ülkeleri ortalaması büyük bir sıçrayış gösteremedi. Türkiye listenin sonlarında yer alan ülkeler arasına girdi.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirmesi Programı (PISA) 2015 yılı sonuçları açıklandı. "Öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta kullanıp kullanamadıklarını ölçme” amacını taşıyan program kapsamında, 72 farklı ülkeden toplam 15 yaşındaki 540 bin gencin çeşitli alanlardaki performansları değerlendirmeye alındı.

Cuma, 09 Aralık 2016 14:05
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye'de eğitimin çok iyi bir noktaya ilerlediğini" savundu... Uluslararası Öğrenci Değerlendirmesi Programı PISA verilerine göre 72 ülke arasında sonlarda yer alan Türkiye'nin Milli Eğitim Bakanı'nın bu açıklaması, "Bu Bakan Türkiye'de yaşamıyor mu" dedirtti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulunun "Mesleki Eğitimdeki Yenilikler" konulu toplantısında, işitenleri gülümseten bir açıklama yaptı. "Türkiye'de eğitimin çok iyi bir noktaya ilerlediğini" ifade eden Yılmaz'ın bu açıklaması dinleyicileri şaşırttı. 

EĞİTİMDE "SANAYİ ODASINI ÇÖZÜM ORTAĞI OLARAK GÖRÜYORLAR"MIŞ! 

Cuma, 09 Aralık 2016 09:17
35 öğrenciye ders vermek için İzmir'in Karabağlar İlçesi'ne bağlı bir köye giden 6 gönüllü öğretmen, 4 erkeğin cinsel saldırısına uğradı.

İzmir’in Karabağlar İlçesi’ne bağlı bir köyde kursa gidemeyen 35 öğrenciye gönüllü olarak ders veren 6 kadın öğretmen, misafir olarak kaldıkları konteyner evde tecavüze uğramaktan son anda kurtuldu. Saldırı, kadınların şikâyetçi olup dava açmalarıyla ortaya çıktı.

Perşembe, 08 Aralık 2016 19:55
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, tek bir kritere bakılarak, Türkiye'nin eğitim durumunu değerlendirmenin hata olduğunu savunarak, "Türkiye, geçmişe kıyasla eğitime daha çok önem veriyor, eğitime daha fazla kaynak ayırıyor ve eğitimde de alınan sonuçlar çok daha iyi durumdadır. Eksiklerimizin farkındayız, ama geçmişe göre çok iyi durumdayız." dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi'nde Bakanlık ve Anadolu Üniversitesinin iş birliğinde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Çarşamba, 23 Kasım 2016 13:30
Matematik Öğretmeni 42 yaşındaki Halil Serkan Öz'ü azarlayarak ölümüne neden olduğu belirtilen eski Yalova Valisi'nin, Cem Yılmaz hakkında açtığı davada beraat kararı çıktı.

Komedyen Cem Yılmaz, eski Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na sosyal paylaşım hesabından hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada beraat etti.

Perşembe, 10 Kasım 2016 19:55
Sosyalist Küba, sokaklarında pek çok satranç kulübü görebileceğiniz, kaldırımda satranç oynayan insanlara rastlayacağınız belki de tek ülke...

4 yaşındaki Ana henüz okuma yazma bilmiyor ve sayı saymayı yeni öğreniyor ancak iyi bir satranç oyuncusu, çünkü o bir Kübalı.

1959'da devrimini yapan Küba'da satranç, devrimin eğitim ve sosyal yaşamı dönüştürme programının önemli tercihlerinden biri oldu. Devrimin liderleri Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara'nın da, iyi birer satranç oyuncusu olduğu biliniyor.

Perşembe, 10 Kasım 2016 12:38
Çankaya Üniversitesinde keyfi ve hukuk dışı uygulamalar sürüyor. Fizik dersinde personel fazlalığı iddiasıyla sözleşmesi yenilenmeyen ve işten çıkartılan Uzman Hakan Gündüz, mahkeme kararıyla işe iade edildi. Ancak üniversite yönetimi 30 gün içinde uygulaması gereken mahkeme kararını 3 aydır uygulamadı.

1997'den beri yüksek öğrenim veren Çankaya Üniversitesinde, 2014 Kasım'ındaki rektör atamasından bu yana sular durulmuyor.

Çarşamba, 09 Kasım 2016 09:30
Kadir Sev

 

Brezilya’da “Topraksız Kır İşçileri Hareketi” (MST) adlı bir örgütün üyeleri, 1979 yılından beri, Devletin ya da özel kişilerin mülkiyetindeki toprakları işgal edip yerleşik bir yaşam kuruyorlar.

Kendilerine şöyle bir soru sormuşlar: İnsansız bu kadar toprak varken, neden topraksız bu kadar insan var? Bu soruya verilebilecek en tutarlı yanıtın gereğini yerine getiriyorlar.

Perşembe, 06 Ekim 2016 16:56
CHP'li Çetin Osman Budak "F noktasından G noktasına doğru" örneği verildiği ve bu örnekte Fethullah Gülen'in isminin baş harfleri olması gerekçesiyle matematik ders kitaplarının iptal edildiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, "FETÖ"ye yakın olduğu gerekçesiyle bazı yayın evlerine ait ders kitaplarının dağıtımını durduğunu açıkladı.

Pazar, 09 Ekim 2016 12:54
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bütün okullara dağıtılan ilkokul ikinci sınıf 'Matematik' kitabında sayıların basamak değeri konusunda '48' sayısının okunuşu, 'altmış dört' olarak gösteriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı kararıyla 2012- 2013 yılından itibaren 5 yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilen 'İlköğretim Matematik 2' ders kitabında bir hata dikkati çekti. Bu yıl da tüm ilkokullarda ikinci sınıf öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtımı yapılan kitapta, birinci ünitede sayılar konusu işleniyor.

Pazar, 16 Ekim 2016 02:00
İzge Günal

Bilim tarihinde önemli işler yapmış öyle kişiler vardır ki hiç kimse onları tanımaz. Aslında bu kişiler için bilinçli bir biçimde unutturulmuştur demek daha doğru olur çünkü genellikle otoriteyle ciddi sorunları olmuştur. Tokatlı Lütfi veya Sarı Lütfi adlarıyla da bilinen Molla Lütfi bunlardan biridir. 

Çarşamba, 19 Ekim 2016 12:19
Okullar açılalı bir ay oldu... Eğitim yılının ilk haftasında öğrencilerin eğitim hakları "15 Temmuz Demokrasi Zaferi" adı altında gasp edildi. Şimdi de okullarda ders kitabı krizi yaşanıyor. İlk, orta ve liselerde bazı derslerin kitapları, "FETÖ" operasyonu kapsamında iptal edildi. Öğrenciler kitapsız eğitime mahkum edildi.

Darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen cemaatine yönelik operasyonlar nedeniyle birçok ders kitabının iptal edildiği Türkiye'de, okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen, öğrenciler yeni ders kitaplarına kavuşamadı. Yazarları cemaat operasyonunda gözaltına alınan ya da tutuklanan kitaplar imha edildi, okullarda dersler kitapsız işlenmeye başlandı. 

Salı, 18 Ekim 2016 10:47
ÖSYM 2017 sınav takvimini açıkladı. Buna göre YGS 12 Mart'ta yapılacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017 sınav takvimini internetsitesinden duyurdu. Buna göre, binlerce öğrencinin iyi bir üniversiteye girebilmek için heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart’ta yapılacak. Sonuçları ise 28 Mart’ta açıklanacak.

Çarşamba, 19 Ekim 2016 11:20
Bodrum'da bir lisede İstiklal Marşı okunurken kahkaha attığı ileri sürülen müdür yardımcısına soruşturma açıldı.

Muğla Bodrum’daki Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı 34 yaşındaki P.K. hakkında, bayrak töreninde İstiklal Marşı okunması için ses sistemini kurmadığı ve marşın okunması sırasında kahkaha atarak saygısızlıkta bulunduğu iddialarıyla soruşturma başlatıldı.

Cumartesi, 15 Ekim 2016 01:30
Ahmet Say

Bütün çocuklar gibi Fazıl da yeteneklerini iki yaşındayken belli etmeye başlamıştı: birincisi, kimse öğretmediği halde, 4-5 haneli rakamlardan hızla toplama ve çıkarma yapıyordu. Eve gelen arkadaşlara Fazıl, doğum tarihini soruyor, aldığı cevaba göre birkaç saniye içinde arkadaşın yaşını söylüyordu.

Pages