575 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 27 Eylül 2016 13:47
Türk medyasında da gündem olan "NASA, burçların değiştiğini açıkladı" haberlerine yanıt, yine NASA'dan geldi.

Türk medyasında da "yeni" olarak gündeme gelen, NASA'nın "burçların değiştiğine" yönelik bir açıklama yaptığı haberlerini, daha önce soL'da konu edinmiştik.

Çarşamba, 21 Eylül 2016 18:44
Muğla'da yaşayan kadınlar, "şeriat hukukunu kabul etmeyeceğiz" diyerek, kadınlara yönelik gerici saldırılara karşı eylem gerçekleştirdi.

Muğla'nın Ula ilçesi, Akyaka mahallesinde yaşayan kadınlar, son günlerde yaşanan kadınlara dönük gerici sokak saldırılarına karşı bir eylem ve basın açıklaması yaptı.

Eylem bugün saat 11:00'de Akyaka Pazarında yapıldı.

Basın açıklamasını Muğla Üniversitesi'nden emekli matematik profesörü Zeynep Koçak okudu.

Cumartesi, 03 Eylül 2016 20:01
2016-YDS Sonbahar Dönemi ile Askeri Lise Mezunları İçin Üniversiteye Geçiş Sınavı yarın gerçekleştirilecek.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2016-YDS Sonbahar Dönemi) ile Askeri Lise Mezunları İçin Üniversiteye Geçiş Sınavı (2016-ALÜGS) yarın yapılacak.

YDS Sonbahar dönemi sınavı, yarın saat 9.30'da başlayacak ve 180 dakika sürecek.

Sonbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden gerçekleştirilecek. Sınavda adaylara 80 soru yöneltilecek.

Cuma, 09 Eylül 2016 17:24
15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden Adil Öksüz’ün gözaltına alınan 2 baldızından Belkıs Nur Tetik adliyeye sevk edilirken, "Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; Onunla görüşme talebim var. Bütün aileyi bir kişi için yaktılar. Devlet için her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Adapazarı’nda dün akşam Adil Öksüz’ün tutuklanan kayınpederiCevat Yıldırım’ın baldızları Belkıs Nur Tetik ile Seyyide Öznur Yıldırım’ı gözaltına aldı.

Pazar, 25 Eylül 2016 13:28
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, norm ve ihtiyaç fazlası öğretmenlere yönelik yapılan atamalarla ilgili branşlara göre tercih yapılabilecek okul listesini yayınlandı. Okulların "ihtiyaç duyduğu" öğretmen listesinde, 739 kişi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğrenmenlerinin ilk sırada yer alması dikkat çekti.

Resmi Gazete'de 2014-15 eğitim öğretim yılı öncesi yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı "Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi" bu yıl yeniden gündeme geldi. Yönetmeliğin 48'inci maddesinde düzenlenen azami çalışma süresi, adaylık dahil 8 yıl olarak belirlendi.

Cuma, 05 Ağustos 2016 10:22
Yeni açılacak özel öğretim kursları "bilim grubu" olarak faaliyet gösterebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle yeni açılacak özel öğretim kursları, sadece bir bilim grubunda hizmet verebilecek.

Pazar, 14 Ağustos 2016 18:00
Galip Munzam

Epimenidis, milattan önce 7. yüzyılda Girit'te yaşadığı düşünülen, yarı mitolojik karakter kazanmış bir şair-filozof. Epimenidis yalnızca mitler ve şiirler değil; bir de kendi adıyla anılan paradoks armağan etmiştir insanlığa.

Pazartesi, 29 Ağustos 2016 14:04
Bir devrimci, bir komünist örneği arandığında, daha üstün bir sembol, daha iyi bir imaj, daha kesin bir düşünce bulunamaz. Böyle söylüyorum, çünkü buna inanıyorum. Buna her zaman inandım. Bu inanç belki de bugün, 18 Ekim 1967'de "Savaşçılarımız, devrimcilerimiz, militanlarımız, çocuklarımız nasıl olmalıdır?" diye sorduğum ve "Che gibi olmalarını istiyoruz, çünkü Che bu yeni insanın, komünist toplumun bu onurlu insanının canlı bir örneğidir.” cevabını verdiğim andan çok daha derindir.

soL'un notu: TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Che Guevara'ya "eşkıya" demesinin ardından büyüyen tepkileri, aslında Fidel Castro Ruz, bundan 19 sene önce yaptığı bir konuşmasında dile getirmişti. Fidel'in "Che'nin düşünceleri bugün de bütünüyle geçerlidir" başlıklı konuşması 8 Ekim 1987 tarihinde, Che'nin katlinin 20. yıldönümünde yapılmıştı.

Çarşamba, 13 Temmuz 2016 18:56
Tunus'ta tezgahına el konan 43 yaşındaki bir seyyar satıcı, yapılanı protesto etmek için 5 Ağustos'ta kendisini yaktı. Tedaviye alınan adamın öldüğü açıklandı.

Tunus'ta 43 yaşındaki İmed Ghanmi, doktora öğrencisiydi ve geliri olmadığı için seyyar satıcılık yapıyordu. 3 çocuk babası Ghanmi'nin tezgahına ve motosikletine polis tarafından el konmasının ardından, olayı protesto etmek isteyen adam polis karakoluna girerek kendisini yaktı.

Perşembe, 28 Temmuz 2016 20:21
Emekli askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok, TSK'daki Gülen cemaati mensuplarının yüzde 1,5 olduğu açıklamasına tepki göstererek; "Peki, senin yüzde 98.5'in ne yapıyordu? Çokoprens almaya mı gitti?" dedi.

Emekli askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

TSK; "TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ), ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan, destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama yüzde 1,5" demişti.

Pazar, 19 Haziran 2016 14:41
ÖSYM, LYS Sosyal Bilimler ve Matematik sınavlarının sorularını ve cevaplarını açıkladı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), LYS soruları ve cevaplarını açıkladı.

Üniversite adaylarının merakla beklediği LYS Sosyal Bilimler ve Matematik sınavında yer alan soru ve cevaplar, ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlandı.

 

Cuma, 24 Haziran 2016 15:01
LYS'ye girecekler için sınav yerleri açıklandı.

LYS'ye girecek olan adayların sınav giriş yerleri açıklandı. 

Sınav giriş yerleri için tıklayınız.

Cuma, 10 Haziran 2016 10:44
ABD'de tutuklu bulunan 17-25 Aralık operasyonunun kilit isimlerineden Rıza Sarraf'ın öğretmeni konuştu.

ABD’de tutuklu bulunan 17-25 Aralık sürecinin kilit ismi Rıza Sarraf’ın mahkemeye delil olarak sunduğu belgeler ortaya çıktı. Rıza Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman, tarafından savunma dilekçesine konulan belgeler arasında, müvekkilinin İngilizcesinin yeterli olmadığını ispatlamak için ortaöğretim dönemindeki okul karnesini bulunuyor.

Salı, 07 Haziran 2016 06:45
Orhan Aydın

İmam Hatip okumuş ama Arapçası kem-küm, İngilizcesi ‘one minute’ ten ibaret, Türkçesi ‘Kasımpaşalı’ jargonu.

Okuduğu kitap bilinmiyor, gezdiği müze hiç bilinmiyor, opera bale senfoni, tiyatro ve heykele düşman olduğunu ise dünya alem biliyor.

Müzik bilgisi ilahi, acılı arabesk ve mehter marşı sınırında. Karikatürden nefret ediyor, resim haram.

Çarşamba, 15 Haziran 2016 07:00
Kadir Sev

DİN OKULLARI NE İÇİN…

“Bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur…”

Yukarıdaki sözleri, geçtiğimiz hafta açılan 35. Kitap ve Kültür Fuarında, Diyanet İşleri Başkan yardımcısı söyledi.

Bunların bilimle, sanatla hiç ilgisi yok.

Pages