614 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 09 Mayıs 2016 16:03
Matematik ve Toplum Çalıştayı, 7-8 Mayıs tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlendi. Çalıştayda, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, matematik felsefesinden Türkiye'de matematiğin yerine kadar birçok konuda sunum yaptı.

7-8 Mayıs tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Matematik Topluluğu tarafından gerçekleştirilen Matematik ve Toplum Çalıştayı’na yaklaşık 250 kişi katıldı. Katılımcıların büyük çoğunluğu matematik bölümü öğrencileri olmasının yanı sıra, farklı bölümlerden lisans öğrencileri ve lise öğrencilerinin de katılımı dikkat çekti.

Cumartesi, 07 Mayıs 2016 20:26
ABD'de bir uçağa binen ekonomist elindeki matematik notları "Arapça yazı" zannedilince uçaktan indirildi.

Philadelphia'dan Syracuse şehrine seyahat eden bir ekonomist yan koltuğunda oturan kadın tarafından şikayet edilince uçaktan indirildi. Gerekçe ise kadının, 40 yaşındaki Guido Menzio'nun elindeki defterdeki matematik notlarını "Arapça yazı" zannetmesi olduğu açıklandı. Arapça yazı olsa dahi uçaktan indirme gerekçesi olması ise ayrı şaşkınlık yarattı.

Perşembe, 05 Mayıs 2016 17:02
AKP'de Davutoğlu sonrası için genel başkan ve başbakan adayı tartışmaları başladı.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, NTV ekranlarında Davutoğlu sonrasını değerlendirdi.

"Ben de ‘3B’ diyorum bir matematik formülüyle. Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ ve Berat Albayrak" diyen Selvi, "Bunları 24 saat içinde belki 2B ya da 1B’ye indirebiliriz ama ‘B’li bir şey olacağı belli…" ifadelerini kullandı.

Pazartesi, 23 Mayıs 2016 12:13
Halen sinemalarda gösterimde olan 'Sonsuzluk Teorisi', 20. yy. başında yaşamış Hintli matematikçi Ramanujan'ın hayatının bir kesitini anlatıyor.

Hindistan, İngiltere'nin sömürgesidir. Ramanujan'ın eğitim almadan genç yaşında kendi kendine sayılar teorisi üzerine yaptığı çalışmalar Cambridge Üniversitesi'nde o alanda çalışmalar yapan bilim adamlarının çalışmalarının ötesindedir.

Pazartesi, 16 Mayıs 2016 22:41
TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Araştırma Projeleri Yarışması”nda kendi bölgelerinde yarışacak projeler belirlendi. Bölge elemeleri anlamına da gelen bölge sergisine davet edilen projeler arasında yer alan “Kanser Hastalığını Yenmede Dini İnancın, Duanın ve Olumlu Düşünmenin Etkisi Üzerine Bir Araştırma” başlıklı çalışma dikkat çekti.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın bu yıl 47’ncisini düzenlediği “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda büyük finale yaklaşıldı. Ön elemeyi geçerek kendi bölgelerinde yarışmaya hak kazanan öğrencilerin ve projelerin listesi TÜBİTAK’ın resmi internet sitesinde yayınlandı. 

Cumartesi, 14 Mayıs 2016 18:37
Mersin'de bir üniversite öğrencisi evlerinin bulunduğu apartmana annesiyle girmek üzereyken silahla vurularak hayatını kaybetti.

Mersin Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Kandemir Yaluk, Adana’da annesiyle birlikte evlerinin bulunduğu apartmana girmek üzereyken kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin tabancalı saldırısına uğradı. Annesinin gözleri önünde vurulan ve vücudunun çeşitli yerlerine çok sayıda mermi isabet eden Yaluk, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Salı, 31 Mayıs 2016 14:12
Berlin’de iki yüksek okulda çalışan Wolfgang Hebold'un işine, Müslümanlara karşı ayrımcı ders içeriği kullanması nedeniyle son verildi.

Berlin’de iki yüksek okulda çalışan Wolfgang Hebold'un işine, Müslümanlara karşı ayrımcı ders içeriği kullanması nedeniyle son verildi.

Der Spiegel’in 26 Mayıs’ta yer verdiği habere göre Hebold Teknoloji ve Ekonomi Yüksekokulu ile Ekonomi ve Hukuk Yüksekokulu’nda sözleşmeli olarak matematik derslerine giriyordu.

Çarşamba, 11 Mayıs 2016 09:00
Kadir Sev

Türkiye’de her yıl, kapitalizmle sorunu olmayan; sömürüyü, adaletsizliği, yoksulluk ve yolsuzluğu umursamayan; üstelik sorunu olanlara karşı kullanılmaya hazır, milyonlarca insan yetiştiriliyor.

Salı, 26 Nisan 2016 13:36
Pedagoji Derneği adlı gerici kuruluş, internet sayfasında "Maneviyatı Konu Alan Derslere Pedagojik Yaklaşım" başlıklı yazısında, öğretmenlere, "Maneviyatı konu alan derslerde öğretmenler önce kendini sevdirmelidir, bu derslerde not olmamalıdır, öğrencilere 'Kuran sevdalısı' ve 'Kuran dostu' gibi sertifikalar verilmelidir" gibi tavsiyelerde bulundu. Yazıda ayrıca "Matematik dersinin Kuran dersinden önemli olmadığı" savunuldu!

Pedagoji Derneği adlı kuruluş, resmi internet sayfasında "Maneviyatı Konu Alan Derslere Pedagojik Yaklaşım" başlıklı yazısında, öğretmenlere, "Maneviyatı konu alan derslerde öğretmenler önce kendini sevdirmelidir, bu derslerde not olmamalıdır" gibi tavsiyelerde bulundu. 

Pazartesi, 25 Nisan 2016 10:54
Adana'da 10 öğrenciye cinsel istismarla suçlanan 61 yaşındaki matematik öğretmeni bugün hakim karşısına çıktı. Sanığa 220 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Adana'da bir ortaokulda 10 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan 61 yaşındaki matematik öğretmeninin yargılanmasına başlandı.

Çarşamba, 06 Nisan 2016 16:10
​Kayseri'de lise öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K.'ya cinsel istismarda bulunarak intiharına neden olan, matematik öğretmeni Bayram Özcan, yarın 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Kayseri'de, matematik öğretmeni Bayram Özcan'ın cinsel saldırısına maruz kaldıktan sonra yaşamına son veren 17 yaşındaki lise öğrencisi Cansel Buse K.'nın davası yarın başlıyor.

Pazartesi, 25 Nisan 2016 11:56
Uşak Karahallı Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 15 kız öğrencinin bir öğretmen tarafından taciz edildiği iddiası üzerine, söz konusu öğretmen başka bir okula nakledildi. Karahallı İmam Hatip Lisesi Müdürü ve aynı zamanda Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Özcan Taşdemir, iddialar karşısında "Sayı o kadar değil" diyerek savunma yaptı.

Uşak'ın Karahallı ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 15 kız öğrenci, matematik öğretmeni R.C.'nin kendilerini elle ve SMS ile tacizde bulunduğu iddia etti. Tacizci öğretmen başka bir okula gönderilirken, olayın ört bas edilmek istendiği iddia edildi.

Çarşamba, 20 Nisan 2016 10:19
Cansel Buse K.'ya cinsel istismarda bulunarak intihara sürükleyen Bayram Ö. hakkında verilen tahliye kararına itiraz edildi.

Lise öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K.'ya cinsel istismarda bulunarak intiharına neden olan, çıkarıldığı mahkemece tahliye edilen matematik öğretmeni Bayram Ö. hakkında verilen karara itiraz edildi.

Salı, 12 Nisan 2016 16:47
Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, TEOG’un ertesi günü olan 29 Nisan Cuma tatil değil, öğrenciler eğitime devam edecek.

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları “Cuma günü tatil olacak mı?” sorusunu gündeme getirdi.

Perşembe, 07 Nisan 2016 14:57
Kayseri'de lise öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K.'ye cinsel istismarda bulunarak intiharına neden olan öğretmen hakim önüne çıktı. Öğretmen Bayram Ö. "Pişmanım" dedi. Duruşma 12 Nisan'a ertelendi.

Kayseri'de lise öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K.'ya cinsel istismarda bulunarak intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklanan matematik öğretmeni Bayram Ö. bugün 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Pages