638 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 15 Temmuz 2017 14:43
Uluslararası alanda ünlü İranlı matematikçi Meryem Mirzakhani, kanserden hayatını kaybetti.

İranlı matematik dehası ve Fields madalya ödülünün ilk kadın sahibi olan Meryem Mirzakhani, kanser hastalığından hayatını kaybetti.

MehrNews'te yer alan habere göre İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, ''Dünyadaki tüm İranlılar, Meryem Mirzakhani'nin ruhu için dua ederken, dahi matematikçinin gururunu taşıyor'' dedi.

Cumartesi, 22 Temmuz 2017 12:48
"Cihat" konusunun 9’uncu sınıflara verilecek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat taslağına girmesini değerlendiren TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nun AKP'li üyesi Ahmet Hamdi Çamlı, "Cihat bilmeyen çocuğa matematik öğretmenin faydası yok" dedi.

1990'lı yıllarda Tayyip Erdoğan'ın gönüllü şoförlüğünü yapan, TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi ve AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Milli Eğitim Bakanlığınca askıya çıkarılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredat taslağında "Cihat" konusunun zorunlu din dersi kapsamında öğrencilere anlatılacak olmasını değerlendirdi.

Salı, 11 Temmuz 2017 21:33
ÖSYM, LYS'de matematikte iki sorunun değerlendirme dışı olduğunu açıkladı.

ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) sonuçlarını açıkladı.

ÖSYM’den yapılan açıklamada matematikte iki sorunun değerlendirme dışı olduğu kaydedildi.

Çarşamba, 19 Temmuz 2017 10:54
20 bin sözleşmeli öğretmenin atama sonuçları bugün Milli Eğitim Bakanlığı internet sayfasından açıklanacak. Sözleşmeli öğretmenlik için başvurular 10-17 Temmuz tarihleri arasında alınmıştı.

20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçlarının bugün açıklanacağı bildirildi.

Sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili alımlar 17 Mayıs 2017 tarihinde ilan edilip 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında sözlü sınav sonuçlarına itirazlar alınmıştı. Ardından 29 Mayıs-9 Haziran 2017 tarihleri arasında itirazlar değerlendirilip sonuçlar açıklanmıştı.

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 09:34
ÖSYM, sınav istatistiklerinde sıfır çeken aday sayısını yine vermedi.

ÖSYM, dün 1.5 milyon adayın merakla beklediği LYS sonuçlarını açıkladı. LYS-1 matematik testinin temel soru kitapçığındaki 75. ve 76. soruları, “ders kitaplarında yer almayan kazanımlardan çıktığı” gerekçesiyle iptal eden ÖSYM, sınav istatistiklerinde ise sıfır çeken aday sayısını yine vermedi.

Salı, 11 Temmuz 2017 09:04
'Ekonomiyi arz - talep mantığıyla kavramayı düşünenler bu “ucu açık” mantıksal yapıdan dehşetle korktular. Kavrayamadıkları noktada ise karalamayı tercih ettiler. Onlara göre Kapital’in mantığı tutarsızdı ve ekonominin bugününü anlamak için elverişsizdi.'

Bundan 150 yıl önce, tarihin gördüğü en büyük karakterlerden biri tarihe bir not düşmüştü.

Masasına saçılmış büyük boy el yazmalarının ortasında havadaki ağır tütün bulutuna üflerken tarihteki rolü üzerine hızlı bir muhakeme geçirmiş miydi bilemeyiz; ama o gün sıradan bir roman karakterini aşan gerçekliği işçi sınıfının kurtuluşu için mücadele edenlere armağan etmişti bunu biliyoruz.

Pazartesi, 12 Haziran 2017 08:55
LYS'de yer alan iki sorunun müfredatta yer almadığı için iptali gündemde.

1 milyon 72 bin 396 adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları’nın ikinci gün oturumu LYS-1 (Matematik) dün yapıldı. LYS’lerin en geniş katılımcısı olan LYS-1’e 839 bin 124 aday başvurdu. Öğrenciler, 135 dakikada 80 soru yanıtladı. 

Perşembe, 01 Haziran 2017 14:25
Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde üniversite öğrencisi 24 yaşındaki Uğur Coşkun Yürek, trafikte yol verme yüzünden tartıştığı öğretmen Ş.K. tarafından beyzbol sopasıyla dövüldü.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğrenci Uğur Coşkun Yürek, dün kız arkadaşıyla birlikte Menteşe’nin Yeniköy Mahallesi’nde motosikletle eve gitmek üzere yola çıktı. Bu sırada karşı yönden bir lisede matematik öğretmeni olan Ş.K.’nın kullandığı 48 AB 744 plakalı otomobil ile Yürek’in yönetimindeki motosiklet yolda karşı karşıya geldi.

Perşembe, 08 Haziran 2017 10:02
Türkiye’nin farklı bölgelerinde bazı milli eğitim müdürlüklerinin 10 yaşından küçük çocuklara yarım gün oruç anlamına gelen "tekne orucu" tutturulması tepkiyle karşılandı. Eğitimciler ve psikiyatrlar çocuklara oruç tutturulmasının travmaya yol açabileceğini söylediler.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde milli eğitim müdürlükleri tarafından 10 yaşından küçük öğrencilere "tekne orucu" tutturulmasına eğitimciler ve psikiyatrlardan tepki yağıyor.

Cumhuriyet’ten Deniz Ülkütekin’in haberine göre Kocaeli’nin Gölcük ve Van’ın Bahçesaray ilçelerindeki okullarda "değerler eğitimi" çerçevesinde öğrencilere tekne orucu tutturuldu.

Cuma, 16 Haziran 2017 12:49
Fen bilimleri sınavı LYS-2 ve yabancı dil sınavı sınavı LYS-5 yarın, edebiyat-coğrafya sınavı LYS-3 ise 18 Haziran Pazar günü yapılacak.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan ve geçen hafta sonu başlayan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonu, yarın ve 18 Haziran Pazar günü de devam edecek.

Adaylar, 10 Haziran'da yapılan sosyal bilimler LYS-4 ve 11 Haziran'da yapılan matematik LYS-1 sınavının ardından, yarın fen bilimleri LYS-2 ve yabancı dil LYS-5, 18 Haziran Pazar günü ise edebiyat-coğrafya LYS-3'e girecek.

Perşembe, 29 Haziran 2017 01:15
Taylan Kara

“Ali Nesin ,…. çocuklarla yatmaktadır.”*

Yukarıdaki iğrenç cümle için en baştan herkesten özür dilerim.

Yazarken bile son derece rahatsız olduğum, tüylerimi diken diken eden bu cümleyi gerçekten yazacak olsaydım, bu benim gözümde bir suç olurdu. Ancak Ali Nesin’e göre bu suç değildir, olmamalıdır.

*

Salı, 30 Mayıs 2017 10:35
ODTÜ Matematik Topluluğu “ODTÜ Matematik Topluluğu Çalıştayı” düzenledi. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte matematiğin tarihinden evrimle olan ilişkisine kadar çeşitli konulara değinilirken, bilimsel üretim ve aydınlanmanın toplumsal mücadelede önemine vurgu yapıldı; KHK ile işten atılan eğitim emekçilerine destek mesajı verildi.

ODTÜ Matematik Topluluğu'nun Türk Matematik Derneği ile birlikte düzenlediği “ODTÜ Matematik Topluluğu Çalıştayı, 27-28 Mayıs tarihlerinde ODTÜ'de gerçekleşti.

Çarşamba, 31 Mayıs 2017 17:22
LYS giriş belgeleri erişime açıldı. LYS'ye başvuran adaylar sınava giriş belgesini ÖSYM'nin internet adresinden edinebilecek.

Üniversite adaylarının gireceği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) giriş belgeleri erişime açıldı.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 10, 11, 17 ve 18 Haziran'da yapılacak LYS'ye başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

Perşembe, 18 Mayıs 2017 19:36
Yapay zekanın insani önyargılardan asude olacağı görüşü, İngiliz araştırmacıların yaptığı bir çalışmada reddedildi. Sonuçlara göre, yapay zekan bir iyilik perisi değil, varolan kültürün bir uzantısı.

Yapay zekanın en büyük vaatlerinden biri, insani önyargıların olmadığı bir dünyadır. Öyle ki bir algoritma tarafından işe alımda, kadın ve erkeklere eşit şans verilecektir. Ancak, güncel bir araştırma bilgisayarların da, özellikle bizden öğrendikçe önyargı sahibi olabileceğini gösterdi.

Cuma, 26 Mayıs 2017 16:42
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, futbol stadyumlarındaki "arena" isimlerini kaldırılacaklarını ifade ederek, "Biz arenalara karşıyız, bakana talimatı verdim, arena isimlerini stadyumlardan kaldıracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kasımpaşa'da İmam Hatip Gençlik Buluşması'nda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Pages