3940 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 17 Eylül 2019 21:12
Mantık dersi test kitabında 'Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, halay ise her yere' sözleri yer alan türkücü Mahmut Tuncer 'Benim dediğim doğru, mantık ancak A'dan B'ye götürür, halay birleştirici, konuşturucu, seviştiricidir' dedi.

Özel bir yayınevi tarafından ortaöğretim için hazırlanan Mantık dersi test kitabında Mahmut Tuncer'in, "Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, halay ise her yere" sözlerinin yer alması sosyal medyada büyük tartışma konusu olmuş, eğitimcilerin sert tepkilerinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı da, "Bizim tavsiye kitap listemizde bu kitap yok" açıklamasını yapmıştı.

Salı, 17 Eylül 2019 09:42
Üniversitelerin açılması ile birlikte, üniversitelerden zam ve dayatma haberleri de gelmeye başladı. Bu kez Türk-Alman Üniversitesi yönetimi, dönemin başlamasıyla birlikte hazırlık öğrencilerinin bu dönemden itibaren hazırlık derslerine ancak sınava dönük temin edilecek özel Almanca kitaplarla katılabileceğini duyurdu. Söz konusu kitapların tanesi ise 250 lira.

Üniversitelerin bir kısmı dün itibari ile açıldı.

Üniversitelerin açılması ile birlikte, üniversitelerden zam ve dayatma haberleri gelmeye başladı.

Salı, 17 Eylül 2019 23:32
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı eski çalışanı Edward Snowden’in hükümetin gizli izleme faliyetlerini ortaya çıkarmasına ilişkin süreçteki anılarını anlattığı, ‘Permanent Record’ (Kalıcı Kayıt) adlı kitabına, piyasaya çıkar çıkmaz, ABD hükümeti tarafından dava açıldı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’in hükümetin gizli izleme faliyetlerini ortaya çıkarmasına ilişkin süreçteki anılarını anlattığı, ‘Permanent Record’ (‘Kalıcı Kayıt’) adlı kitabına, piyasaya çıkar çıkmaz, ABD hükümeti tarafından dava açıldı.

Hükümetin açtığı davayı twitter hesabından duyuran Snowden, şöyle dedi:

Salı, 17 Eylül 2019 13:14
Milli Eğitim Bakanlığı, şarkıcı Mahmut Tuncer'e ait görselin bulunduğu kitaba ilişkin açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, şarkıcı Mahmut Tuncer'e ait görselin bulunduğu kitaba ilişkin sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

Pazartesi, 09 Eylül 2019 15:16
TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’ın yeni kitabı 'Devrimin Gölgesinde' Yazılama Yayınevi’nden çıktı. Okuyan, son çalışmasında devrimin gölgesinin düştüğü üç şehir; Berlin, Varşova ve Ankara üzerinden bir asır kadar uzun süren 1920 yılına bakıyor.

Kemal Okuyan yeni bir kitapla devrim sorununu önümüze koyuyor. TKP’nin 100. yaşına girmek üzere olduğu günlerde sadece partinin değil, Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin de doğum sancılarını ele alıyor. Ancak bu kez izlediği yol biraz farklı.

Çarşamba, 11 Eylül 2019 22:15
Gazeteci Uğur Dündar, bir yazısında Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Dündar'ın cezası ‘okuma yaptırımına' çevrildi. Dündar kararı ‘beklenen Yargı Paketi ile uyumlu olmuş’ diye yorumladı.

Gazeteci Uğur Dündar, bir yazısında AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Dündar’ın cezası, 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde "şerefe karşı suçlar" ile ilgili makale, tez, kitap okuma yaptırımına çevrildi.

Salı, 17 Eylül 2019 13:03
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı'nın eğitimde iş birliği protokolüne Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri'den tepki geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilecek olan eğitim faaliyetleri, uygulamalar ve etkinlikler kapsamında yurt genelinde yürütülecek çalışmalara ilişkin hazırlanan Eğitimde İş Birliği Protokolü, 12 Eylül 2019 Perşembe Günü, Milli Kütüphane’de imzalandı. 

'OKUL KÜTÜPHANELERİ İŞLEVSİZ KILINIYOR'

Çarşamba, 11 Eylül 2019 21:27
Çorum'da AKP'li belediyenin 2017- 2019 yılları arasında olmayan hizmetlere ihale yaptığı, birçok ihalenin AKP'ye yakın şirket ve kişilere verildiği öne sürüldü. Harcamalar arasında kentte olmayan hayvanat bahçesi ve Aqupark için yapılan ödemeler de yer alıyor. Belediye bütçesinden 2 yıl içinde cami yaptırma ve tadilat işlerine 4 milyon 700 bin TL harcama yapılması da dikkat çekti.

Çorum Belediyesi'nin 2017-2019 yılları arasında olmayan hizmetler için ihale açıp, AKP'ye yakın şirket ve kişilere verdiği öne sürüldü. Olmayan hayvanat bahçesine ve Aquapark'a yüzbinlerce harcama yapıldığı belirtildi.

Perşembe, 12 Eylül 2019 16:02
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni ders kitapları kadın düşmanı, gerici ve Osmanlı öykünmesi içeren örneklerle dolu. 9 yaşından itibaren çocukların zorunlu olarak okuyacağı kitapların içeriği velilerin ve öğretmenlerin tepkisini çekerken, kitapların içeriğini soL'a değerlendiren uzman psikolojik danışman ve rehber öğretmen, kitapların içeriğinin çocuklar için uygun olmadığına dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni ders kitapları gerici içeriğiyle, Osmanlı öykünmesiyle ve kadın düşmanlığıyla yine şaşırtmadı.

Talim Terbiye Kurulunun 18.04.2019 itibariyle beş yıllık süre boyunca ders kitabı olarak kabul ettiği 5. Sınıf Türkçe ders kitabı öğretmenlerin ve velilerin tepkisini çekti. 

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ Mİ?

Cuma, 13 Eylül 2019 00:30
Mesut Odman

Siyasal-tarihsel mi demeliydim acaba? Belki biraz daha açık anlaşılırdı, ama çok da önemli bir fark yaratmazdı; çünkü, tanımlanmış, yaygın olarak kullanılan bir terim sayılmaz bu. Okurken edindiğim ilk izlenimlerden birini yansıtmaya uygun düştüğünü sandığım için yakıştırdım. 

Çarşamba, 04 Eylül 2019 01:15
Kadir Sev

Önce Gençlik Spor Bakanlığı’nın 2018 yılı Faaliyet raporundaki şu sayılara bakalım:

- Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) 2018 yıl sonu itibariyle 689 bin yatak kapasiteli 781 yurt binası var.

Salı, 03 Eylül 2019 00:30
Oğuz Oyan

Bugünlerde elimdeki kitap Tahsin Yücel’in Gökdelen romanı (Can Yayınları). Roman 2073 yılında geçiyor ve yozlaşmış egemen sistemin emrine girmiş iflah olmaz bir yargı sisteminin özelleştirilmesinin daha iyi olup olmayacağı etrafında dönüyor.

Pazar, 01 Eylül 2019 01:00
Ayşe Şule Süzük

(*) Djelem Djelem: Londra’da, 1978 yılında oluşturulan Dünya Roman Kurultayı’nda Romanlar için resmî millî marş olarak kabul edilmiştir. Romanların çektiği acıları konu edinen, hüznü ve sevinci aynı anda hissettirebilen ender şarkılardan birisi olarak görülür. Ünlü yönetmen Tony Gatlif’in, “Gadjo Dilo” isimli filminde, final müziği olarak kullanılmıştır.

Pazar, 18 Ağustos 2019 09:45
İzinsiz olarak indirilen tüm dokümanların ‘hak gasp etmek’ olduğunu söyleyen Diyanet 'O alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırıyorsunuz' dedi.

İzinsiz olarak indirilen tüm dokümanların ‘hak gasp etmek’ olduğunu söyleyen Diyanet “O alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırıyorsunuz” dedi.

Pazartesi, 05 Ağustos 2019 12:51
Meme kanseri tedavisi gören muhabir Burbuçe Ruşiti yaşamını yitirdi.

Meme kanseri nedeniyle bir süredir hastanede tedavi gören Ruşiti, Kosova Savaşı sırasında Türkiye’deki kanal ve gazetelere haber geçiyordu.

Pages