436 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 22 Nisan 2017 07:58
Referandumdan sonra patronların yaptığı reform çağrısına hükümetten hemen yanıt geldi. Çalışma Bakanı, kıdem tazminatı düzenlemesi üzerinde gelecek haftadan itibaren çalışma başlatacaklarını ve bu yıl sonuna kadar düzenlemeyi nihayetlendirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu iki gün önce yaptığı açıklama ile kıdem tazminatı düzenlemesi üzerinde gelecek haftadan itibaren çalışmaya başlayacaklarını belirtti. Müezzinoğlu referandum sonuçlarını da değerlendirdiği açıklamalarında kıdem tazminatına ilişkin yol haritasını kamuoyuna duyurdu.

Pazartesi, 10 Nisan 2017 10:19
TOKİ inşaatında sıvacı olarak çalışırken 5'inci kattan düşerek ağır yaralanan ve sol kolunu kullanamaz hale gelen 24 yaşındaki işçi, iş mahkemesi kararıyla 236 bin lira tazminat kazandı. Anca işçi, kazandığı tazminatı taşeron firmadan hâlâ tahsil edemedi.

Elazığı İş Mahkemesi, TOKİ inşaatında çalışırken 5'inci kattan düşerek yaralanan işçiye taşeron firma ve TOKİ'nin toplam 236 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. TOKİ, temyize başvurarak tazminatı taşeron firmanın ödemesi kararı aldırdı, ancak taşeronun hiç bir banka hesabı ve üzerine kayıtlı mal varlığı bulanamadığı için sakat kalan işçi tazminatı alamadı.

Çarşamba, 19 Nisan 2017 15:00
Çalışma Bakanı Müzezzinoğlu açıkladı... AKP hükümetinin, şaibeli referandumdan sonraki ilk icraatı, işçinin kıdem tazminatını fona devretme adımını hızlandırmak oldu. Bu gelişmeyi soL'da 28 Mart'ta "AKP'den işçilere büyük saldırı hazırlığı: 16 Nisan'ı bekliyorlar" başlığıyla duyurmuştuk.

AKP hükümetinin, şaibeli referandumdan sonraki ilk icraatı, işçinin kıdem tazminatını fona devretme adımını hızlandırmak oldu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV'nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

KIDEM TAZMİNATI FONA: PATRONLARIN HİZMETİNE!

Çarşamba, 05 Nisan 2017 14:37
5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla İşçi Avukatlar Merkezi bir açıklama yaparak, "Biz işçi avukatlar sömürüye karşı mücadelemizi daha ileriye taşımak, 5 Nisan Avukatlar Gününü onurlu bir şekilde kutlayabilmek, gericiliğe güçlü bir tokat atmak için sınıf kardeşlerimizle birlikte referandumda Hayır diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

İşçi Avukatlar Merkezi, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Pazar, 09 Nisan 2017 08:41
Referandum sürecinde farklı görsel malzemelerin geçidi oldu. Önce "Hayır" videoları yayıldı. Sonrasında ise "Evet" için etrafa saldıranların videoları geldi. PsikesoL Kolektifi ile yaptığımız söyleşinin bugünkü bölümünde bu görsel malzemeleri, içeriğini ve Erdoğanlaşan bireyleri konuştuk.

Geçtiğimiz günlerden İstanbul’dan bir taksi şöförünün videosu yayıldı. Oldukça ilgi de çekti. Çünkü o videoda bizzat Erdoğan’ın kendisi orada gibiydi. Haliyle aklımıza da kefenle mitinge gelenler, bir beden bölgesinin kılı olanlar geldi. Nasıl bir zihin hali bu?

Salı, 28 Mart 2017 13:46
​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı çalışmasının referandumdan sonrasında devam edeceğini açıkladı.

AKP'nin kıdem tazminatı saldırısına ilişkin bir açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi.

Müezzinoğlu, kıdem tazminatı çalışmasının referandumdan sonrasında devam edeceğini açıkladı.

Müezzinoğlu, şunları söyledi:

Perşembe, 09 Mart 2017 13:32
Adana'da konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu yıl içinde kıdem tazminatına dair adımların atılacağını söyledi.

Çeşitli toplantı ve etkinliklere katılmak üzere Adana'ya giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu yıl içinde kıdem tazminatıyla ilgili reformun gerçekleştirileceğini söyledi.

Müezzinoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Perşembe, 09 Mart 2017 14:59
AKP'nin uzun süredir gözünü diktiği kıdem tazminatına ilişkin konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, "İşçinin 10-20 senelik hakkının işverenin cebinde durmasını doğru bulmuyoruz, kurulacak fon sayesinde işçi ve işveren arasındaki problemlerin gidereceğiz" dedi.

AKP'nin uzun süredir gasp etmeye çalıştığı kıdem tazminatı hakkında ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan açıklama geldi.

Çarşamba, 29 Mart 2017 14:43
Kıdem tazminatının fona devredilmesine ilişkin tartışmalar üzerine DİSK bir açıklama yayınladı. 10 maddelik açıklamada, "Kıdem tazminatında yeni oyunlara hayır. Tazminatın fona devredilerek tırpanlanmasına ve yok edilmesi girişimlerine hayır diyoruz" denildi.

AKP hükümetinin kıdem tazminatını fona devredeceğine ilişkin tartışmalar üzerine DİSK'ten bir açıklama yapıldı. "Kıdem tazminatında yeni oyunlara hayır" başlıklı açıklamada, "Kıdem tazminatının fona devredilerek tırpanlanacağı ve yok edileceği" belirtildi. 

DİSK'in bu konudaki 10 maddelik açıklaması şöyle: 

Cuma, 24 Mart 2017 21:18
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "Yüzde 85 civarında kıdem tazminatından faydalanamayan bir kitle var. 12 milyon çalışanın yüzde 80’i dediğimizde 10 milyon çalışan kıdem tazminatından faydalanamıyor. Bu bizim göz yumabileceğimiz bir rakam değil" dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, başkanlık sistemine ilişkin konuşarak, "Millet adına güçlü olan bir sistem. Kimse öyle eften püften partilerle koalisyon kurarak, partileri bölüp parçalayarak koalisyonlarla var olan bir sistem yok. Millet vicdanının yüzde 50’sinden fazlasının olacağı bir sistem olacak." dedi.

Salı, 28 Mart 2017 08:45
AKP, milyonlarca emekçinin kıdem tazminatı hakkına yönelik saldırı hazırlığında son aşamaya geldi. Düzenlemenin başkanlık referandumu sonrası gündeme getirilmesi bekleniyor. İşçi konfederasyonları daha önce konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, kıdem tazminatına yönelik düzenlemenin genel grev nedeni sayılacağını duyurmuştu.

AKP, emekçilerin kıdem tazminatı hakkını fona devrederek gasp hazırlığında son aşamaya geldi.

Başkanlık referandumu öncesi tepki çekmek istemeyen AKP, düzenlemeyi uygulamaya koymak için 16 Nisan'ı bekliyor.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, yasa yürürlüğe girdikten sonra işe başlayanlar ile mevcut çalışanlar yeni düzenlemeye tabi olacak. 

Pazar, 26 Mart 2017 22:26
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Saray'a gitmesiyle ilgili "Kuzu kuzu geldi" sözlerini eleştirerek, “Bunlardaki gerginlik, kaybediyor oluşlarındandır. Cumhurbaşkanına, Başbakana, Devlet Bahçeli’ye hak ettikleri üslupta bir cevap verilmeyecek. Ama onlara kötü bir haberim var, 16 Nisan’da ‘Hayır’ kazanacak” dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, partisinin Manisa’nın merkez Şehzadeler İlçe Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. 

Cuma, 17 Mart 2017 14:29
Aralarında akademisyen, sendikacı, yazar ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu 178 kişi, işçi sınıfına yönelik yoğun saldırılara karşı "Birliğe, mücadeleye, dayanışmaya çağrı" başlıklı bir açıklama yaptı.

AKP iktidarının işçi sınıfına yönelik yoğun saldırılarına karşı 178 imzacı "Birliğe, mücadeleye, dayanışmaya çağrı" başlıklı bir açıklama yaptı.

Ankara'da Eğitim Sen 5 Nolu Şube'de imzacılar adına yapılan basın açıklamasına Oğuz Oyan, Ali Rıza Aydın, Kaya Güvenç ve Burcu Sarı katıldı.

Çarşamba, 01 Şubat 2017 08:34
AKP uzun süredir kamu emekçilerinin bağlı olduğu 657 olarak da bilinen Devlet Memurları Yasasını değiştirerek emekçilerin iş güvencesini kaldırmayı planlıyor. Bunun dışında kıdem tazminatına yönelik saldırı için de düzenleme hazırda bekletiliyor. AKP iki başlıkta da referandumu "evet"le atlatıp adım atmaya hazırlanıyor.

AKP referandum öncesi emekçilere yönelik saldırılarına "kısa süre" ara vermeye hazırlanıyor.

Uzun süredir bekletilen kıdem tazminatı saldırısı ve 657'yi tümden değiştirecek düzenlemeler için referandum beklenecek.

Çarşamba, 08 Şubat 2017 12:07
OHAL döneminde yine bir kanun hükmünde kararname saldırısı gerçekleşti. Bu KHK'ya dayanarak verilen Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'nin en önemli kuruluşları Türkiye Varlık Fonu'na devredildi. Söz konusu devirler, işçi sınıfına büyük bir saldırı dalgasının da startını verecek. AKP, referandumu sınıfa saldırarak kazanmaya çalışacak.

5 Şubat günü Resmi Gazete'de yayımlanan 2017/9756 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Hazine Müsteşarlığı'na bağlı bazı kamu kuruluşlarının Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devredilmesi kararlaştırıldı. 24 Ocak 2017 tarihli bu Bakanlar Kurulu kararının yaklaşık iki hafta sonra Resmi Gazete'de yayınlandığı anlaşılıyor.

Pages