350 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 15 Mart 2015 21:31
Soma'daki madenci katliamının sorumlusu şirket, yeniden başlattığı işe alımlarda madencilere "Kıdem tazminatı ve diğer haklarından vazgeçme" koşulunu dayatıyor.

Soma Holding'in işlettiği Eynez ocağında 13 Mayıs 2014'te yaşanan büyük madenci katliamı sonrası, aynı şirketin işlettiği Atabacası ocağında da kömür üretimine ara verilmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince yapılan denetimler sonrası, Atabacası ocağına “üretime elverişli” raporu verilmesi üzerine, şirket tekrar işçi alımına başladı.

Cumartesi, 14 Mart 2015 20:35
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in Soma TKİ önündeki direniş çadırını ziyaretinde soL'un sorusuna verdiği yanıt, bir skandalı ortaya çıkardı.

Maden işçilerinin direnişini desteklemek amacıyla direniş çadırına gelip işçilerle görüşen Milletvekili Özel'in, soL’un sorusuna verdiği yanıt bir skandalı da ortaya çıkardı.

İşte soL Muhabiri Ali Cengiz İnce ve Özel arasında geçen diyalog:
 

Cumartesi, 21 Mart 2015 12:35
Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde özel bir maden ocağında 2 aylık ücretlerini alamadıkları için ocaktan çıkmama eylemi yapan 7 maden işçisi, işten çıkarıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan kiraladığı sahada üretim yapan ve ihale süresinin sona ermesiyle ocakta söküm işine başlayan özel maden ocağı işletmesinde çalışan 13 maden işçisinden 7'si, geçen Pazartesi günü 2 aydır maaş alamadıkları için ocaktan çıkmama eylemi yaptı.

Salı, 10 Şubat 2015 14:05
Somalı maden işçileri, maden faciasının ardından aylar geçmesine rağmen kıdem tazminatını alamadıklarını belirterek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Soma'da maden facianın ardından aylar geçmesine rağmen kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını öne süren Somalı madenciler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 18:38
Hükümetin ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Soma maden işçileri hiçbir şekilde mağdur edilmeyecek” demesine rağmen, Soma Holding’in işten attığı 3 bine yakın maden işçisine tazminatları halen ödenmiş değil.

301 arkadaşlarını maden katliamında yitiren Somalı maden işçileri, yetkililer tarafından kendilerine verilen onca söze rağmen, şimdi de kıdem tazminatlarını alamıyorlar. Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Soma Holding ve bölge milletvekilleri ile görüşen maden işçileri tazminatların ödenmesi konusunda hiçbir muhatap bulamamaktan şikayetçi.

Çarşamba, 18 Şubat 2015 09:30
Kadir Sev

Devlet Demiryollarında son yıllarda sevinçli bir telaş dikkati çekiyor. Kolay değil görücüye çıkarılacak.

Perşembe, 08 Ocak 2015 12:18
Son yapılan yasal düzenlemenin ardından Çanakkale Belediyesi taşeron işçilerle üç yıllık sözleşme yapacak.

Çanakkale Belediyesi, mart ayında yapılacak ihaleden önce taşeron işçilere kıdem tazminatı hakkı verdi. Belediye, daha önce uygulanan 1 yıllık sözleşme yerine 3 yıllık sözleşme yapacak. Bu sözleşmeyle işçiler, kıdem tazminatı gibi birçok haktan faydalanmış olacak.

Cuma, 30 Ocak 2015 09:50
10. Ekonomik Kalkınma Planını açıklayan Başbakan Davutoğlu, kıdem tazminatı konusunda da düzenleme yapacaklarını söylerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, seçimlere kadar ‘kıdem tazminatını sorunu’nu çözeceklerini söyledi.

Kıdem tazminatına ilişkin planlama 62. Hükümet programında yer alıyor. Hükümet, kıdem tazminatını fona aktarmak istiyor.  Önceki AKP hükümetleri döneminde de gündeme gelen fon uygulamasını işçi sendikaları grev nedeni sayacaklarını belirterek, karşı çıkmış hükümet önerisini geri çekmek zorunda kalmıştı.

Çarşamba, 28 Ocak 2015 12:46
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kıdem tazminatlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapacaklarını söylerken, üniversitelere ilişkinse "üniversitelerde 3 sömestr uygulamasını yaygınlaştıracağız" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programı'nı tanıttığı konuşmada, işsizlik sigortasına ilişkin yeni düzenleme hazırlığında olduklarını söyledi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Cuma, 05 Aralık 2014 19:05
Muğla'da Yatağan Termik Santrali ve Yatağan Kömür İşletmesi'nin özelleştirilmesine karşı çıkan işçiler,sürdükleri eylemlerini bugün akşam saatlerinde sona erdirdi.

Muğla'da Yatağan Termik Santrali ve Yatağan Kömür İşletmesi'nin özelleştirilmesine karşı çıkan işçiler, 446 gündür devam eden ve son 5 gündür işyerlerini terk etmeme eylemine dönüşen direnişlerini bugün akşam saatlerinde sona erdirdi. İhaleyi alan şirketle görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleyen Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, açıklamanın sabah yapılacağı belirtti.

Salı, 28 Ekim 2014 20:23
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, önceki gün yaptığı açıklamada, kıdem tazminatının artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını iddia ederek, “fon” gündemini yeniden ortaya attı. Peki AKP kıdem tazminatını neden kaldırmak istiyor?

(Yıldız Koç - soL) Çalışma yaşamının en kıdemli tartışma başlığı olan kıdem tazminatı fonu, iktidarın her dönem ısıtıp ısıtıp masaya getirdiği başlıkların başında geliyor.

Çarşamba, 15 Ekim 2014 14:42
Aşkın Süzük

2015-2017 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP), geçen hafta kamuoyuna açıklandı. Programın makroekonomik hedef ve tahminlerine topluca bakıldığında, hükümetin uzun süredir dilinden düşürmediği 2023 hedeflerinin bir hayal olduğunu artık sahiplerinin de kabul ettiği görülüyor.

Perşembe, 04 Eylül 2014 19:14
Çalışma Bakanı Faruk Çelik 61. hükümetin programında yer alan "kıdem tazminatı" konusunda açıklama yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, merakla beklenen kıdem tazminatı kaldırılıyor mu sorusuna, TBMM Genel Kurulu'nda 62. hükümetin programı başlamadan cevap verdi.
62. Hükümet programında, kıdem tazminatı için fon kurulacağı ifadesi yer almayınca, "hükümet bu fondan vaz mı geçti" soruları ortaya atılmıştı.

Pazar, 07 Eylül 2014 19:23

Sovyetler Birliği yıkıldığında bu en çok söylenen şey “yeni” dünya düzeniydi. Bu düzen sınırları ortadan kaldırarak insanları özgür kılacaktı. Çünkü özgürlüklerin önünde ki engel sosyalizmdi. 20. Yy’a damgasını vuran bu sorun ortadan kalktıktan sonra, bir daha aynı sorunla karşılaşmamak için, her takıma uygun mücadele yöntemleri geliştirip bir daha ortaya çıkmasının önü kesilmeliydi.

Çarşamba, 03 Eylül 2014 14:00
Aşkın Süzük

Sermayenin 10 Ağustos'un ardından, ekonomide tehlike sinyalleri de artarken, “siyasi ve ekonomik istikrar” ihtiyacına daha fazla işaret etmeye başlaması şaşırtıcı değil. Ağustos ayı boyunca hem sermaye çevreleri hem de eski ve yeni hükümet tarafından bu yönlü mesajlar verildi. Ancak mesajların birer temenninin ötesine geçmesinin önünde ciddi bazı engeller var.

Pages