386 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 26 Mayıs 2016 17:52
Otobüste cinsel saldırının yaşandığı Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün, yıllar önce işten attığı müdürüne kıdem tazminatı ödememek için kafasına silah dayayarak zorla senet imzalattığı ortaya çıktı. Öztürk'ü savcılığa şikayet eden mağdur müdür ve avukatı, savcının "Koskoca Galip Öztürk öyle şey yapar mı" yanıtıyla karşılaşmış.

Metro Turizm'e ait yolcu otobüsünde dün yaşanan cinsel saldırı kamuoyunda tartışılırken, gözler Metro Turizm'in AKP'ye yakınlığıyla tanınan sahibi Galip Öztürk'e çevrildi. Galip Öztürk, muavinin mastürbasyon yoluyla üniversite öğrencisi bir kadın yolcuyu taciz etmesi olayını, "Paralel yapıya" bağlaması dikkat çekti. 

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 15:38
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, hamileliği nedeniyle işten atılan ve "iş güvencesi tazminatı" alan kadın işçiye, işverenin bir de "ayrımcılık tazminatı" ödemesine hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay, hamilelikten dolayı işten çıkarmayı "ayrımcılık" saymadı!

Yargıtay, hamileliği nedeniyle işten atılan ve "iş güvencesi tazminatı" alan kadın işçiye, işverenin bir de "ayrımcılık tazminatı" ödemesini kararlaştıran yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.

ZORLA İSTİFASI ALINARAK İŞTEN ATILMIŞTI

Cuma, 20 Mayıs 2016 02:00
Alpaslan Savaş

Milletvekillerinin dokunulmazlık tartışması süredursun, işçi hakları konusunda patronlara dokunulmazlık sağlayacak yeni bir yasal düzenleme meclise sevk edilmek üzere. Hükümet, “İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı”nda hazırlıklarını tamamladı.

Cuma, 20 Mayıs 2016 08:23
Meclis Genel Kurulunda 6 Mayıs günü kabul edilen İş Yasası ile Türkiye İş Kurumu Yasasında değişiklik öngörülen 6715 sayılı Yasa, bugünkü Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Meclis Genel Kurulunda 6 Mayıs günü kabul edilen İş Yasası ile Türkiye İş Kurumu Yasasında değişiklik öngörülen 6715 sayılı Yasa, bugünkü Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özel istihdam büroları aracılığıyla kiralık işçilik ilişkisi kurulabilmesinin öngörüldüğü kölelik yasası, sendikaların büyük tepkisiyle karşılaşmıştı, bu nedenle de Genel Kurulda görüştürmek için uygun ortam bekliy

Perşembe, 26 Mayıs 2016 08:03
Üzerinde çalışılan taslak yasalaşırsa Bireysel Emeklik Sistemi (BES) zorunlu hale getirilecek.

Bireysel Emeklik Sistemi (BES) Türkiye'de 2001 yılından beri uygulanan, 2012 yılından itibaren de devletin tamamlayıcı bir rol üstlendiği özel sigorta sistemi ile devam ettirilen bir uygulama. Devlet, sosyal güvenlik sistemine ek olarak BES’i tercih edenlere %25 devlet desteği sağlıyor.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 08:27
M. Şehmus Güzel’in “Türkiye’de İşçi Hareketi Tarihi 1908-1984” ile “İşçiler Örgütleniyor (1939-1950)” başlıklı kitapları, Türkiye’de işçilerin de bir “Tarih”i olduğunu ispatlıyor, ispatlamaya çalışıyor. Bu iki kitap aslında, özünde, temelinde birbirini tamamlayıcı nitelikte. Hem akraba, hem yoldaş...

Araştırmacı-yazar M.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 09:33
Kalkınma Bakanlığı’nın kıdem tazminatı için yaptığı çalışma büyük tartışma yaratacak. Bakanlık, işçilere ödenilen kıdem tazminatı miktarının da, işverenin aylık olarak yatırdığı prim miktarının da yarıya düşürülmesini önerdi. Çalışma Bakanı'nı ziyaret eden bir patron derneğinin de "Kıdem tazminatında prim oranının yüzde 3.75’e indirilmesi için çalışma başlatıldı" açıklaması dikkat çekmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kıdem tazminatıyla ilgili çalışmalarını sürdürürken Kalkınma Bakanlığı’ndan çok tartışılacak bir öneri geldi.

Perşembe, 21 Nisan 2016 01:00
Alpaslan Savaş

Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulabilmesi, yani kiralık işçilik; kıdem tazminatının fona devredilmesi, yani tasfiyesi; taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel haline getirilmesi, yani taşerona kadro masalı. Bu üçü, çalışma yaşamında son birkaç ayın en çok tartışılan gündemleri oldu.

Perşembe, 28 Nisan 2016 10:37
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, bir çalışanın mesai saatleri dışında başka bir yerde çalışmasının, işten çıkarılması için haklı neden olamayacağına hükmetti. Kararda, mesai sonrasında başka bir iş yerinde çalışmayı yasaklayan bir hükmün, iş sözleşmesinde ya da hukuk sisteminde bulunmadığı belirtildi.

Yargıtay, milyonlarca çalışanı ilgilendiren önemli bir karara imza atarak ek iş yapmanın işten atılma nedeni olamayacağına hükmetti.

Perşembe, 07 Nisan 2016 08:10
Çalışma Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerinin işyerlerinde yaptıkları inceleme ve denetimlerin ardından açıkladıkları raporda yer alan konularla, SGK, İŞKUR ve ALO 170 hattına yapılan şikayet konularının uyumluluk gösterdiği öğrenildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerinin işyerlerinde yaptıkları inceleme ve denetimleri sonucunda düzenledikleri teftiş raporları, ülkemizde en çok ihlal edilen işçi haklarını gözler önüne seriyor.

Pazartesi, 11 Nisan 2016 10:30
İGDAŞ, 4 çalışanın iş akdini "sosyal medyadan cumhurbaşkanına hakaret" ve "iş yerinde AKP'lilerin huzurunu bozmak" gibi iddialarla feshetti. Yapılan açıklamada, "Kendi dışındaki herkesi terörist ve hain gören, 'bizden olmayan kurumlarımızda barınamaz' anlayışının son örneği olan bu uygulamayla İGDAŞ çalışanı 4 arkadaşımız tazminat ve haklarından mahrum bırakılarak ihraç edildi" denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ (İGDAŞ), 4 çalışanının iş akdini, sosyal medyadan cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla ve hukuksuz bir şekilde feshetti. Hasan İleri, Umut Yıldırım, Deniz Gökçe Örs ve Nehir Aksoy adlı İGDAŞ çalışanları, neyle suçlandıklarını ısrarla öğrenmek istemelerine karşın, gerçek neden kendilerine söylenmedi; “iş sah

Salı, 29 Mart 2016 13:16
AKP'nin taşeron işçilere "kadro verilecek" açıklamasının altından yine oyun çıktı. İşçilere kadro verilecek denilerek binlerce işçinin işten çıkarılmasına kapı aralanırken işçilere 3 yıllık sözleşme imzalatılarak geçmiş tüm haklarından vazgeçmesi istenecek. Üç yılın ardından ise sözleşme yenilenip yenilenmeyeceğine ilişkin en ufak güvence yok.

Başbakan Davutoğlu, bir süredir müjde olarak "taşeron işçilere kadro" açıklamasında bulunurken açıklamaların ardında büyük bir aldatmca olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Buna göre işçilerden geçmiş haklarından vazgeçmesi, yeni sözleşme için kapsamı belirsiz bir sınava girmesi, üç yıllık sözleşme imzalaması, "özel sözleşmeli personel" adı altında güvencesiz bir şekilde çalışması istenecek.

Çarşamba, 16 Mart 2016 11:00
Kadir Sev

Önceki gün, Artvin İdare Mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişiler, Cerattepe’de maden işletip para kazansın diye Cengiz Holding’e verilen ÇED olumlu raporunu değerlendirmek için keşif yaptı. Karadeniz Teknik ve Samsun 19 Mayıs üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünün çeşitli fakültelerinden yedi akademisyenin düzenleyeceği rapor, Artvin’in geleceğini belirleyecek.

Cumartesi, 26 Mart 2016 16:45
Coşkun Gök

Karayolları Genel Müdürlüğü’nde taşeron işçi olarak çalışan 6500 işçi adına açılan dava 2011 yılında sonuçlanmış ve mahkeme bu işçilerin kadroya alınmasına karar vermiştir.

Salı, 01 Mart 2016 10:15
Oğuz Oyan

Başlık "malumun ilanı" gibi gözükebilir. Kapitalist sistem zaten doğası gereği bir emek hırsızlığı değil midir? Emek sömürüsü birincil bölüşüm ilişkileri düzeyinde başlayıp bitiyor olsaydı, "malumun ilanı" yaklaşımı haklı olabilirdi. Ama kapitalist sömürü düzeneği bunun ötesinde, ikincil bölüşüm ilişkileriyle birlikte çevrimini tamamlamakta.

Pages