483 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 06 Ekim 2017 15:35
Hileli iflas kurbanı olarak kıdem tazminatı haklarını yitiren Real işçileri uzun zamandır kent merkezlerinde direniyor, haklılıklarını anlatıyor.

Real Hipermarket işçileri kıdem tazminatlarını alabilmek için aylardır direnişe devam ediyor. Beğendik firmasına ait olan Real market zincirlerinin Ankara, İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Antalya'da bulunan 12 şubesinin hileli iflas kararıyla kapatılması sonucu, bin 700 işçi kıdem tazminatlarını alamadan işten çıkarıldı.

Perşembe, 19 Ekim 2017 19:31
Milyonlarca işçinin alacakları konusunda mahkemeye başvurma hakkını elinden alan yeni yasa, arabuluculuk masrafını da patronla işçiye 'eşit' bölüştürüyor.

15 milyon işçi ve 1.7 milyon patronu ilgilendiren işçi ve patron arasındaki alacak, tazminat ve işe iade davalarında "arabulucu" dönemi başlıyor.

Cumartesi, 02 Eylül 2017 16:40
Performans düşüklüğü gerekçesiyle tazminatsız olarak işten çıkarılan işçi, 6 yıllık hukuk mücadelesini kazanımla sonuçlandırdı.

Delikli makine operatörü olarak çalıştığı iş yerinden, iddiaya göre performansı düşürdüğü gerekçesiyle çıkarılan işçiye 6 yıl sonra yargıdan müjdeli haber geldi.

Perşembe, 21 Eylül 2017 12:17
İşten çıkarılırken kodu "29" olarak belirtilen çalışanlar, işsizlik maaşı alamıyor. Kodun kaldırılması için çalışanın patrona dava açıp kazanması gerekiyor.

İşten çıkarmalarda "29 numaralı kod" uyarısı…

Akşam yazarı Okan Güray Bülbül, “İşveren İŞKUR’a işten çıkış kodunu ‘29’ olarak belirtmişse, çalışan işsizlik ödeneğini alamaz. Bunun için ya işverenin durumu düzeltmesi ya da dava açılarak haksız yere işten çıkarıldığının ispatlanması gerekiyor” dedi.

Pazartesi, 25 Eylül 2017 10:43
AKP yeni bir devlet mi inşa ediyor? Bunda birçok kişi hemfikir fakat AKP’nin yeniyi kurmakta zorlandığı da malum. Kurdukları arasında kalıcı ve geçici unsurların tasnifi burada önem kazanıyor. Uzun yıllar devlette önemli görevler almış emekli bürokrat, iktisatçı Mahmut Kartal bu konudaki gözlemlerini soL'a anlattı...

AKP yeni bir devlet mi inşa ediyor? Bunda birçok kişi hemfikir fakat AKP’nin yeniyi kurmakta zorlandığı da malum. Kurdukları arasında kalıcı ve geçici unsurların tasnifi burada önem kazanıyor. Gerek AKP içi mücadelelerde, gerek AKP’ye karşı düzen içi alternatif arayışlarında, gerekse devrimci alternatifler üretilmesinde...

Pazar, 27 Ağustos 2017 10:03
Patronunun babası hakaret ettiği gerekçesiyle iş yerinden ayrılan işçi, tazminatını mahkeme kararıyla aldı.

Denizli'de bir iş yerinde meydana gelen olayda işçiler arasında 'patron' olarak tanınan işverenin öğretmen babası D.A., Ramazan ayında iş yerine geldiğinde, ayağı kırılmış bir sandalyenin dışarıda olduğunu görünce işçilere hakaretler yağdırmaya başladı.

Çarşamba, 16 Ağustos 2017 17:38
Metal sektöründe çalışan on binlerce metal işçisini kapsayan 2017-2019 dönemi MESS grup toplu iş sözleşmesi süreci başlıyor. Birleşik Metal-İş'te örgütlü 31 iş yeri ve işletmeden 8 bin 500 üyeyi kapsayan toplu iş sözleşmesi hazırlıkları başladı.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü 31 iş yeri ve işletmeden yaklaşık 8 bin 500 üyeyi kapsayan 2017-2019 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi hazırlıkları başladı.

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:10
AKP 16. yaşını kutluyor... Patronlara dost, işçiye düşmanlıkla geçen 16 koca yıl... İşçi sınıfının tüm kazanımlarına göz diken, ülkenin kamusal varlıklarını patronların yağmasına açan, binlerce işçi cinayetinde en az 20 bin işçinin hayatını kaybettiği 16 yılın acı ve vahşet dolu öyküsü...

Kurulduğu 2001, iktidara geldiği 2002’den bu yana tam 16 yıldır işçi düşmanlığına bir gün bile ara vermeyen bir partiden söz ediyoruz: Patron partisi AKP’den.

Çarşamba, 30 Ağustos 2017 09:35
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı tatilleri birleşince çalışanlar 10 günlük izin olanağına kavuştu. Bayram tatilinde çalışanlar için İş Kanunu'ndaki düzenlemeler hatırlatıldı. Bayramda çalışan işçilere verilecek ücretin, normal zamanda elde ettikleri ücretin iki katı tutarında olması gerektiği vurgulandı. Ayrıca bayram tatilinde kimsenin çalışmaya zorlanamayacağı ifade edildi.

Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı'nda çalışmak zorunda kalanların, ücretlerinin iki kat olması gerektiği hatırlatıldı. 

Cuma, 04 Ağustos 2017 11:02
İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Meris Tekstil’de anayasal hakları olan sendikaya üye olan 40 işçi patronları tarafından sorgusuz sualsiz kapının önüne konuldu. Yıllarca kuralsız, denetimsiz, hukuksuz bir biçimde sömürülen işçiler “artık yeter” diyor, kararlı ve örgütlü mücadelenin gücünü fark ediyor. Patronlarla konuşarak anlaşamayacaklarını anlayan Meris işçileri örgütleniyor... Teksif Sendikasında buluştuğumuz Meris işçileri yaşadıklarını soL’a anlattı…

İzmir’in Gaziemir ilçesinden yolu geçenler bilir. Çok geniş bir alana yayılan ve kısa adı ESBAŞ olan Ege Serbest Bölgesi, çeyrek yüzyıldır yüz binlerce işçinin emeği ve alın teriyle var olmuş bir sanayi bölgesi.

Çarşamba, 05 Temmuz 2017 10:55
AKP'nin kıdem tazminatına yönelik saldırı hazırlığı sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Paydaşlara 13 Temmuz'a kadar 4 konu başlığında süre verdik. 13 Temmuz'dan sonra kararı Başbakan'a götüreceğiz" dedi.

AKP'nin kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin bu kez tarih açıklaması geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Paydaşlara 13 Temmuz'a kadar 4 konu başlığında süre verdik. 13 Temmuz'dan sonra kararı Başbakan'a götüreceğiz. Kıdem tazminatında paylaşlarımızla yüzde 70'in üzerinde uzlaşı olmalı" dedi.

 

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 08:18
AKP'nin Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planı geçtiğimiz gece Resmi Gazete'de sessiz sedasız yayımlanarak yürürlüğe girdi... Patronlara ucuz iş gücü sağlayan, işçilere ise esnek, kuralsız, taşeron çalışma yöntemlerini dayatan yeni bir kölelik vesikası... Yazarımız Kadir Sev, Resmi Gazete'de yayınlanan işçi düşmanı bu planı inceledi...

Dün akşam saatlerinde (7 Temmuz 2017) mükerrer sayılı Resmi Gazete'de Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) ve (2017-2019) Eylem Planı yayımlandı. (UİS Eylem Planı olarak kısaltılacaktır.)

Çarşamba, 19 Temmuz 2017 13:45
Ersin Erol

Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta patronlara hitaben yaptığı konuşmada, OHAL'in patronları koruduğunun altını çizen bir açıklama yaptı ve ''Şimdi grev tehdidi olan yerlere OHAL'den istifade edip izin vermiyoruz" dedi.

Bu açıklama, Erdoğan'ın işçi düşmanlığını itiraf ettiği ilk açıklaması değil.

Çarşamba, 26 Temmuz 2017 17:23
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Ankara’da gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında “OHAL değil, demokrasi ve adalet istiyoruz! Keyfi, hukuksuz, kıyım rejimi ve OHAL derhal kaldırılmalıdır” dedi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Ankara’da gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında “OHAL değil, demokrasi ve adalet istiyoruz! Keyfi, hukuksuz, kıyım rejimi ve OHAL derhal kaldırılmalıdır” dedi.  

Perşembe, 20 Temmuz 2017 12:14
DİSK, birinci yılında "Emeğin OHAL bilançosu" başlıklı bir rapor yayımlandı. Raporda, "Bir yıllık OHAL döneminde 112.530 kişi kamudan ihraç edilmiş, Cumhuriyet tarihinin en büyük kamu görevlisi tasfiyesi yaşanmıştır" denildi ve bu ihraçların ayrıntılarına yer verildi.

DİSK, 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL'in birinci yıl dönümü dolayısıyla bir rapor yayımladı.

Pages