476 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 16 Ağustos 2017 17:38
Metal sektöründe çalışan on binlerce metal işçisini kapsayan 2017-2019 dönemi MESS grup toplu iş sözleşmesi süreci başlıyor. Birleşik Metal-İş'te örgütlü 31 iş yeri ve işletmeden 8 bin 500 üyeyi kapsayan toplu iş sözleşmesi hazırlıkları başladı.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü 31 iş yeri ve işletmeden yaklaşık 8 bin 500 üyeyi kapsayan 2017-2019 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi hazırlıkları başladı.

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:10
AKP 16. yaşını kutluyor... Patronlara dost, işçiye düşmanlıkla geçen 16 koca yıl... İşçi sınıfının tüm kazanımlarına göz diken, ülkenin kamusal varlıklarını patronların yağmasına açan, binlerce işçi cinayetinde en az 20 bin işçinin hayatını kaybettiği 16 yılın acı ve vahşet dolu öyküsü...

Kurulduğu 2001, iktidara geldiği 2002’den bu yana tam 16 yıldır işçi düşmanlığına bir gün bile ara vermeyen bir partiden söz ediyoruz: Patron partisi AKP’den.

Cuma, 04 Ağustos 2017 11:02
İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Meris Tekstil’de anayasal hakları olan sendikaya üye olan 40 işçi patronları tarafından sorgusuz sualsiz kapının önüne konuldu. Yıllarca kuralsız, denetimsiz, hukuksuz bir biçimde sömürülen işçiler “artık yeter” diyor, kararlı ve örgütlü mücadelenin gücünü fark ediyor. Patronlarla konuşarak anlaşamayacaklarını anlayan Meris işçileri örgütleniyor... Teksif Sendikasında buluştuğumuz Meris işçileri yaşadıklarını soL’a anlattı…

İzmir’in Gaziemir ilçesinden yolu geçenler bilir. Çok geniş bir alana yayılan ve kısa adı ESBAŞ olan Ege Serbest Bölgesi, çeyrek yüzyıldır yüz binlerce işçinin emeği ve alın teriyle var olmuş bir sanayi bölgesi.

Çarşamba, 05 Temmuz 2017 10:55
AKP'nin kıdem tazminatına yönelik saldırı hazırlığı sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Paydaşlara 13 Temmuz'a kadar 4 konu başlığında süre verdik. 13 Temmuz'dan sonra kararı Başbakan'a götüreceğiz" dedi.

AKP'nin kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin bu kez tarih açıklaması geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Paydaşlara 13 Temmuz'a kadar 4 konu başlığında süre verdik. 13 Temmuz'dan sonra kararı Başbakan'a götüreceğiz. Kıdem tazminatında paylaşlarımızla yüzde 70'in üzerinde uzlaşı olmalı" dedi.

 

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 08:18
AKP'nin Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planı geçtiğimiz gece Resmi Gazete'de sessiz sedasız yayımlanarak yürürlüğe girdi... Patronlara ucuz iş gücü sağlayan, işçilere ise esnek, kuralsız, taşeron çalışma yöntemlerini dayatan yeni bir kölelik vesikası... Yazarımız Kadir Sev, Resmi Gazete'de yayınlanan işçi düşmanı bu planı inceledi...

Dün akşam saatlerinde (7 Temmuz 2017) mükerrer sayılı Resmi Gazete'de Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) ve (2017-2019) Eylem Planı yayımlandı. (UİS Eylem Planı olarak kısaltılacaktır.)

Çarşamba, 19 Temmuz 2017 13:45
Ersin Erol

Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta patronlara hitaben yaptığı konuşmada, OHAL'in patronları koruduğunun altını çizen bir açıklama yaptı ve ''Şimdi grev tehdidi olan yerlere OHAL'den istifade edip izin vermiyoruz" dedi.

Bu açıklama, Erdoğan'ın işçi düşmanlığını itiraf ettiği ilk açıklaması değil.

Çarşamba, 26 Temmuz 2017 17:23
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Ankara’da gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında “OHAL değil, demokrasi ve adalet istiyoruz! Keyfi, hukuksuz, kıyım rejimi ve OHAL derhal kaldırılmalıdır” dedi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Ankara’da gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında “OHAL değil, demokrasi ve adalet istiyoruz! Keyfi, hukuksuz, kıyım rejimi ve OHAL derhal kaldırılmalıdır” dedi.  

Perşembe, 20 Temmuz 2017 12:14
DİSK, birinci yılında "Emeğin OHAL bilançosu" başlıklı bir rapor yayımlandı. Raporda, "Bir yıllık OHAL döneminde 112.530 kişi kamudan ihraç edilmiş, Cumhuriyet tarihinin en büyük kamu görevlisi tasfiyesi yaşanmıştır" denildi ve bu ihraçların ayrıntılarına yer verildi.

DİSK, 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL'in birinci yıl dönümü dolayısıyla bir rapor yayımladı.

Perşembe, 27 Temmuz 2017 08:30
Türk Telekom'da yaşanan krizin faturası kurumdaki emekçilere kesilmeye devam ediliyor. Samsun Telekom’da son beş yıldır Enerji ve Soğutma Sistemleri Müdürlüğü yaparken görevden alınan EMO Şube Başkanı Mehmet Özdağ, soL'a Telekom'da yaşananları aktardı...

Oger Grubu‘nun özelleştirme bedeli için aldığı krediye karşılık Türk Telekom hisselerini rehin bırakmasıyla geçtiğimiz günlerde Türk Telekom’da başlayan işten çıkarmalar… Bölge Müdürü, İl Müdürü, İhtisas Müdürü gibi saha organizasyonundaki yönetici kadronun büyük kısmının kurumdan uzaklaştırılması… Türk Telekom yönetiminin sorumlu olduğu krizin faturasının kurumda deneyimli kadrolara kesilmesi…

Çarşamba, 07 Haziran 2017 08:30
Kadir Sev

Patronlar yaklaşık 42 yıldır, kıdem tazminatının yükünü, kurulacak bir fonun üzerine yıkmaya çalışıyor. Kurgu şöyle; ödedikleri ücretlerin, yasayla belirlenecek orandaki tutarını fona yatıracaklar, kıdem tazminatları, havuzda biriken paradan karşılanacak. Böylelikle ceplerinden ayrıca para çıkmadan işçilerini atabilecekler.

Perşembe, 15 Haziran 2017 23:19
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bugün Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda kıdem tazminatı eylemi yaptı.

DİSK Genel İş üyesi bir grup öğlen saatlerinde Yoğurtçu parkında toplandı. Grup "Kıdem Tazminatımıza sahip çıkıyoruz" yazılı bir pankart açarak, "Emekçiye bütçe, savaşa değil", "Baskılar bizi yıldıramaz" şeklinde slogan attı. Eyleme, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP Parti Meclisi üyesi Kadir Gökmen Öğüt de katıldı. 

"TAŞERONLUK KALDIRILSIN, TAZMİNAT DEĞİL"

Salı, 06 Haziran 2017 12:13
Başbakan Binali Yıldırım, "Gerek kıdem tazminatı, gerek çalışma hayatıyla ilgili alacağımız tüm kararları olgunlaştırmadan önce mutlaka sosyal taraflarla bir araya geliriz" açıklamasında bulundu. AKP'nin bir süredir kıdem tazminatına yönelik saldırı hazırlığında olduğu bilinirken, Yıldırım'ın "Çalışma hayatının iyileştirilmesi için her türlü tedbiri alan iktidar AK Parti iktidarıdır" sözü ise diyecek söz bırakmadı.

AKP'nin kıdem tazminatına yönelik saldırı hazırlığı sürerken, Binali Yıldırım'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Cuma, 09 Haziran 2017 09:20
AKP'nin kıdem tazminatına saldırı hazırlığı işçiler tarafından tepkiyle karşılanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bütün kesimler mevcudun devamından yanayız diyorlarsa o zaman alır bir kenara koyarız” dedi.

AKP'nin kıdem tazminatı saldırısına karşı geçtiğimiz günlerde DİSK birçok ilde basın açıklamaları yaparken, işçiler düzenlemeye tepki göstermeyi sürdürüyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bütün kesimler mevcudun devamından yanayız diyorlarsa o zaman alır bir kenara koyarız” dedi.

 

Çarşamba, 07 Haziran 2017 11:50
İzmir'de DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar ile TMMOB'a bağlı meslek odaları ve aralarında Türkiye Komünist Partisi'nin de olduğu bazı siyasi partiler, AKP'nin kıdem tazminatı gaspına yönelik düzenlemelere karşı sokağa çıktı. Ankara'da Çalışma Bakanlığı önünde ve İstanbul'da İşkur önünde işçiler sokaktaydı.

AKP'nin kıdem tazminatı hakkını budamaya yönelik girişimlerine karşı izmir'de sendika, meslek odası ve siyasi partiler eylem gerçekleştirdi. 

Çankaya'daki İşkur binası önünde toplanan yüzlerce işçi ve çalışan, "Kıdem haktır gasp edilemez", "Kıdeme uzanan eller kırılsın", "AKP şaşırma sabrımızı taşırma", "Genel grev genel direniş" sloganları attı. 

Pazartesi, 12 Haziran 2017 14:05
AKP iktidarının patronların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda kıdem tazminatına yönelik saldırıları sürerken, Cübbeli Ahmet Hoca adlı gericinin "Kıdem tazminatı helal değil" fetvası yeniden gündeme geldi. Cübbeli'nin patronlar lehine bu fetvası sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Kıdem tazminatı tartışmalarının yoğunlaştığı son günlerde, Cübbeli Ahmet Hoca adıyla tanınan Ahmet Mahmut Ünlü'nün "kıdem tazminatı helal değil" şeklindeki fetvası yeniden gündeme geldi. 

AKP'nin ve patronların büyük hayaline gericilerden gelen destek şaşırtmadı.

İşte Cübbeli Ahmet'in "Kıdem tazminatı helal değil" fetvası verdiği video: 

Pages