510 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 06 Şubat 2018 18:09
Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü'ne bağlı hızar servisinde taşeron firmada çalışan ve kadroya geçemeyen sekiz işçi, sabah işe geldiklerinde iş akitlerinin sona erdirildiğini öğrendi. Duruma tepki gösteren işçiler, yetkililerden destek beklediklerini söyledi.

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocaklarında kullanılan tahta direk ve tahkimatların hazırlandığı hızar servisini kapatmaya karar verdi.

Çarşamba, 03 Ocak 2018 11:38
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "Geçiş yapan taşeron çalışanların kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin konusunda kazanılmış hakları saklıdır" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çarşamba, 10 Ocak 2018 12:04
Yeni yılla birlikte işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 5.001,76 TL oldu.

Ocak ayı ile birlikte işçilere verilecek asgari ücret brüt 2.029 lira net ücret ise 1.603 lira olarak belirlendi. Asgari ücretteki bu değişiklik sonrası kıdem tazminatı hesaplaması da değişti.

Salı, 30 Ocak 2018 16:38
Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçiler ile patron sendikası MESS arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sendikadan yapılan açıklamada, 'Bu sözleşmenin imzalanması, grev yasaklarına rağmen grev yasağını tanımıyoruz diyen metal işçilerinin kazanımıdır. Bu sözleşme, taviz vermeyen metal işçisinin ve bu mücadeleye önderlik eden Birleşik Metal-İş Sendikasının kazanımıdır' denildi.

Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçiler ile patron sendikası MESS arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sendikadan yapılan açıklamada, "Bu sözleşmenin imzalanması, grev yasaklarına rağmen grev yasağını tanımıyoruz diyen metal işçilerinin kazanımıdır. Bu sözleşme, taviz vermeyen metal işçisinin ve bu mücadeleye önderlik eden Birleşik Metal-İş Sendikasının kazanımıdır" denildi. 

Salı, 09 Ocak 2018 12:19
AKP'nin taşeron KHK'si sonrası ortada birçok yanlış bilgi dolaşıyor. Sürenin sonuna yaklaşırken neler yapılması gerektiğini sıraladık...

1 Ocak Günü Resmi Gazete'de taşeron işçilerinin sürekli kadrolara atanmasında uyulması gereken kuralların ayrıntılı olarak açıklandığı “Usul ve Esaslar” yayımlandı.

Bunun yanısıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ve SGK Halkla İlişkiler Müdürlüğünün duyuruları bulunuyor.

Ayrıca, basında da yapılması gerekenlerin madde madde sıralandığı haberler yer alıyor.

Çarşamba, 03 Ocak 2018 09:45
Kadir Sev

İşçi düşmanı üç yasa şunlar: taşeron işçilerinin sürekli kadrolara alınması, zorunlu arabuluculuk ve otomatik BES.

Bu yasalar, besleme basında da çok yer buldu, müjdelerden geçilmiyordu. Oysa bir tanesinde bile emekçilerin çıkarına olabilecek bir düzenleme yer almıyor.

Perşembe, 04 Ocak 2018 01:00
Ahmet Çınar

Gericiliğin ikiz kardeşi nedir?

Öyle çift yumurta ikizi falan değil tek yumurta ikizinden bahsediyorum. Göbekleri birbirine bağlı, aynı anda döllenip birlikte ete kemiğe bürünen, genetik yapıları bile aynı olan ikizler.

Piyasacılıktır gericiliğin ikiz kardeşi. 

Çarşamba, 31 Ocak 2018 08:00
Kadir Sev

Metal grevi, önce ertelendi, daha doğrusu yasaklandı. Ardından, patronların sendikası MESS, isteklerin bir bölümünü kabul edeceğini duyurdu. Böylelikle grev, daha başlamadan ve dal budak salmadan “kapatıldı”.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 09:22
Zamlar ve hijyenden uzak yemekleriyle sık sık gündeme gelen Ankara Üniversitesi yemekhanesinde işçiler ücretsiz izine çıkarılıyor. Öğrencilerin niteliksiz yemekleri reddetmesiyle kâr elde edemeyen şirket, bedeli işçilere ödetiyor.

Yüksek yemek ücretleri ve kalitesiz yemekleriyle bilinen Ankara Üniversitesi yemekhanesi tepki çekmeye devam ediyor.

Cumartesi, 30 Aralık 2017 10:08
AKP'nin işçi sınıfına yeni saldırısı olan arabuluculuk uygulaması başlıyor. 1 Ocak'tan itibaren işçi ile patron arasında 400 bin dosya arabulucuya gelecek.

AKP'nin işçi sınıfına yeni saldırısı olan arabuluculuk uygulaması başlıyor. 1 Ocak'tan itibaren işçi ile patron arasında 400 bin dosya arabulucuya gelecek. 

Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, 1 Ocak 2018'den itibaren işçi ve işveren arasındaki 400 bin dosyanın arabuluculuk yoluna geleceğini açıkladı. 

Çarşamba, 06 Aralık 2017 11:55
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçi düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtladı.

Sarıeroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Perşembe, 07 Aralık 2017 13:44
ABD’nin üçüncü en büyük pizza zinciri Little Caesars Pizza'nın Mersin şubelerinden biri, çalışanı işten attı, haklarını vermemek için süreci 'istifa' gibi göstermeye çalıştı. 27 yaşındaki işçi, yaşadıklarını soL'a anlattı.

Little Caesars Pizza, ABD’nin üçüncü en büyük pizza zinciri. Şirketin, dünyanın pek çok yerinde şubeleri bulunuyor. 

ABD ve dünya çapındaki şube sayısı 6 bini bulan fast food devi 58. yılını, benzerleri gibi düşük ücret politikaları, ödenmeyen mesai ücretleri, işten atma tehdidiyle tamamlamış gözüküyor. 

27 yaşındaki işçi H.A., şirkette yaşadıklarını soL’a anlattı.

Pazartesi, 18 Aralık 2017 14:03
Türkiye'nin en eski ve en bilinen şarap markalarından biridir Kavaklıdere... Peki üzüm bağından şarap kavına, oradan da sofranıza gelen bu şarapları üreten emekçiler ne durumda? Bir Kavaklıdere emekçisi yaşadıkları sömürüyü, angaryayı, üretim ve satış baskısını, hak gasplarını ve mobbingi soL'a anlattı...

Kavaklıdere şarapları, Türkiye'nin en eski şarap firmalarından... Patronluğunu Başman ailesinin sürdürdüğü Kavaklıdere şaraplarına ait farklı bölgelerde 650 hektar bağ mevcut. Firma yılda 20 milyon litre kapasiteyle şarap üretiyor. 

Cuma, 08 Aralık 2017 16:40
AKP, yıllardır işçileri taşeron adı altında sömürürken, yandaş şirketleri de verdiği ihalelerle zengin etti. Taşeron işçilerin yıllardır verdiği mücadelenin sonunda gelen kadro adımını, AKP'nin hazırladığı düzenlemeden dikkat çeken ayrıntıları TKP Emek Merkezi'nden Kadir Sev, soL'a değerlendirdi.

Yılın bitmesine 20 gün kala, üstelik Meclis bütçe yasası ile uğraşıyorken, birdenbire Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan yardımcısı, Maliye ve Çalışma Bakanları ardı ardına basına demeçler verip taşeron yönteminden vazgeçeceklerini açıkladılar. Verdikleri takvime göre, yıl bitmeden bir yasa çıkarılacak ve 3 ay içinde kadroya geçirilecekler.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 13:19
Denizli'de hazır beton, asfalt, hafriyat, medya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren ve bir süre önce ulusal basında "80 yaşındaki hanım ağanın başarı öyküsü" başlığıyla haberleri yayımlanan Akça şirketler grubu, geçen hafta bir iş cinayetiyle yeniden gündeme geldi. Grubun çalışanları, yaşadıkları hak gaspı, mobbing ve ücretli emek sömürüsünü soL'a anlattı.

Denizli'de hazır beton, asfalt, hafriyat, medya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren ve bir süre önce ulusal basında "80 yaşındaki hanım ağanın başarı öyküsü" başlığıyla haberleri yayımlanan Akça şirketler grubu, geçen hafta bir iş cinayetiyle yeniden gündeme geldi.

Grubun çalışanları, yaşadıkları hak gaspı, mobbing ve ücretli emek sömürüsünü soL'a anlattı. 

Pages