365 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 08 Şubat 2016 16:07
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 9 ve 10 Şubat 2016 tarihlerini "Kıdem tazminatının gaspına karşı genel eylem ve direniş günü” ilan etti.

DİSK'ten yapılan açıklamada, konfederasyonun "Kıdem tazminatı iş güvencemizdir, dokunma" sloganıyla yürütülen çalışmaları 25 Ocak'tan beri ülke çapında devam ettiği vurgulandı. 

Cuma, 12 Şubat 2016 12:53
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatı düzenlemesinin bu ay içinde Meclis'e gönderileceğini açıkladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun "Kıdem tazminatı bizim 100 yıllık vermiş olduğumuz mücadelenin sonunda kazanılmış bir haktır. Bu hakkı AKP'ye kaptıracak DİSK'te göz yoktur.

Cumartesi, 06 Şubat 2016 19:43
2015'te toplam çalışan işçi sayısı 14 milyon, ancak aynı yıl "işçi çıkış bildirgesi" sayısı 18 milyon oldu. İşçilerin yüzde 86'sı kıdem tazminatı alamadan işten ayrıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, çalışanların yüzde 86’sının kıdem tazminatı alamadan işten ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Cuma, 12 Şubat 2016 15:42
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun protestolar sonucunda salondan ayrılmasını değerlendirdi. "Sayın Bakanla sürekli görüşüyorum" diyen Beko, "İşçi sorunlarını birinci derecede çalışma bakanıyla görüşerek çözmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun eleştirilmesinden rahatsız oldu.

Perşembe, 04 Şubat 2016 17:43
Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin, kapak konusunu Tayyip Erdoğan’ın bölge politikalarına ayırdığı 18'inci sayısı yarın çıkıyor. Dergi “Yurtta bela, cihanda bela” manşetini taşıyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin 18’inci sayısı yarın çıkıyor.

Bu hafta Tayyip Erdoğan’ın bölge politikalarını masaya yatıran BOYUN EĞME, Erdoğan’ın tüm bölgeyi içine çektiği tuzağı konu ediniyor.

“Yurtta bela, cihanda bela” manşetiyle çıkan BOYUN EĞME’de şu konu, başlık ve yazarlar yer alıyor:  

1- Bu kadarı da fazla mı? (Volkan Algan)

Salı, 09 Şubat 2016 14:54
Esnek çalışma modellerine ilişkin düzenlemeyi içeren, işçiler ve sendikalar tarafından "kölelik yasası" olarak nitelendirilen "İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" TBMM Başkanlığı'na sunuldu. “Güvenceli esneklik” olarak yutturulmaya çalışılan yeni yasayla birlikte, çalışma hayatı adeta köle pazarına dönüşecek!

AKP hükümeti, işsizliğe çare olacağını savunduğu, sendikaların “kölelik” olarak nitelendirdikleri özel istihdam bürolarına (ÖİB) geçici iş ilişkisi kurma, yani “işçi kiralama” yetkisi veren düzenleme ile “uzaktan çalışmayı” düzenleyen yasa tasarısının Meclis’e sundu.

TASARI YASALAŞIRSA ŞU DÜZENLEMELER HAYATA GEÇECEK:

Perşembe, 28 Ocak 2016 11:58
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, fona dönüştürülmesi planlanan ancak yeni sistemle işçilerin hak kaybına uğrayacağı 'kıdem tazminatı fonu' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada kıdem tazminatıyla ilgili son ayrıntıları açıkladı.

Cuma, 29 Ocak 2016 00:20
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun "Kıdem tazminatı yükü yüzünden çalışanını işten çıkaramayan işverene de kolaylık sağlanacak“ ifadelerini kullandığı "kıdem tazminatı fonu" ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kıdem tazminatının işçilerin elinden alınacağına dair söz verdi.

İstanbul Sanayi Odası'nın Tepebaşı'ndaki yönetim binasında düzenlenen Aylık Olağan Meclis Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sanayicilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, hükümetin Kıdem Tazminatı Fonu'nu hayata geçireceğini söyledi.

Pazartesi, 18 Ocak 2016 16:51
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "AKP tüm emekçileri kuralsız ve güvencesiz çalıştırmak istiyor. Kıdem tazminatı kaldırılmak isteniyor" dedi. DİSK üyesi işçiler Şişli Camisi önünde stant kurup "Kıdem tazminatımız iş güvencemizdir, dokunma" başlıklı imza kampanyası başlattı.

DİSK üyesi bir grup, kıdem tazminatına ilişkin İstanbul'da Şişli Camisi önünde stant kurup "Kıdem tazminatımız iş güvencemizdir, dokunma" başlıklı bir imza kampanyası başlattı. 

KANİ BEKO: AKP KIDEM TAZMNİNATINI KALDIRMAK İSTİYOR

Çarşamba, 06 Ocak 2016 13:04
AKP hükümeti milyonlarca işçinin, emekçinin, çalışanın hayatını etkileyecek yeni düzenlemelere hazırlanıyor. Kıdem tazminatının yarıya düşürülmesi, iş güvencesini ortadan kaldıracak olan esnek çalışma, özel istihdam bürolarıyla modern kölelik sisteminin yaygınlaştırılması, işten atmanın kolaylaştırılması gibi düzenlemelerin faturasını emekçiler ödeyecek.

Hükümet, önümüzdeki en geç bir yıl içerisinde milyonlarca çalışanı, emekçiyi, işçiyi etkileyecek kritik düzenlemeler çıkarmayı hedefliyor. Acele edilmesinin nedeni ise, emekçilere ağır fatura çıkaracak türdeki reformları hemen seçimin ertesinde gerçekleştirip bir dahaki seçimlere kadar düzenlemelerin seçmen üzerindeki olumsuz etkilerinin unutturulması.

Perşembe, 31 Aralık 2015 01:00
Alpaslan Savaş

2016 yılı için geçerli olacak asgari ücret tartışmalarında dün birinci perde kapandı. Birinci perde diyorum zira bu tartışmanın 2016 yılına taşınacak boyutları var. Onlara bakacağız, önce dünden başlayalım.

Salı, 29 Aralık 2015 09:30
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK Üyesi

Derya Hanım hışımla odaya girdiğinde dilekçe yazmaya çalışıyordum. “Bir dakika hanımefendi, avukat bey müsait değil” diyen sekreterin suratına kapıyı bir güzel çarpıp, masamın önündeki koltuğa kuruluverdi. Hiç istifini bozmadan telefondaki arkadaşına hararetli hararetli  laf anlatmaya devam etti: “Aynen öyle şekerim. O yelloz bana dedi bunları. Sen kimsin ya?

Perşembe, 26 Kasım 2015 15:32
Geçen mayıs ayında Bursa ve Kocaeli merkezli olarak başlayan otomotiv grevi sırasında Türk Metal Sendikası'ndan istifa ederek Birleşik Metal-İş'e üye olan ve eylemlere katılan Enpay fabrikasından 55 işçi işten atılmıştı. Mahkeme işçilerin işe iadesine ve sendikal tazminat ödenmesine hükmetti.

Geçen mayıs ayında Bursa ve Kocaeli merkezli olarak başlayan otomotiv grevi sırasında işten çıkarılan 55 işçi, mahkeme kararıyla işe iade edildi. 

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberine göre, grevler sırasında işten atılan 55 işçi mahkeme kararıyla hem işe iade, hem de sendikal tazminat hakkı kazandı.

Cuma, 13 Kasım 2015 09:00
Hakan Aydın

Toplumsal klasik olmuş bir soru değil mi? Kapitalizm hergün yeni hikayeler üretiyor, bu hikayelerin ayrıntılarında ise bu soru yeniden kendini gösteriyor.

İşte yeni bir hikaye daha...

Salı, 04 Ağustos 2015 12:51
Yargıtay, tüm işçileri ilgilendiren ve emsal niteliğinde bir karar imza attı. Karara göre, prim günü dolan işçi hangi nedenle istifa ederse etsin tazminatını alabilecek.

Operasyon yetkilisi olarak çalıştığı işyerinde 15 yıl sigortalılık süresi ve 3 bin 600 gün prim ödeme gün sayısını dolduran kişi işten ayrıldı. Mahkeme, işveren aleyhine dava açarak kıdem tazminatı, yıllık izin, fazla mesai ve ücret alacaklarının ödetilmesi talep eden işçiye kıdem tazminatı ödenmemesi gerektiğine hükmetti.

Pages