353 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 26 Kasım 2015 15:32
Geçen mayıs ayında Bursa ve Kocaeli merkezli olarak başlayan otomotiv grevi sırasında Türk Metal Sendikası'ndan istifa ederek Birleşik Metal-İş'e üye olan ve eylemlere katılan Enpay fabrikasından 55 işçi işten atılmıştı. Mahkeme işçilerin işe iadesine ve sendikal tazminat ödenmesine hükmetti.

Geçen mayıs ayında Bursa ve Kocaeli merkezli olarak başlayan otomotiv grevi sırasında işten çıkarılan 55 işçi, mahkeme kararıyla işe iade edildi. 

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberine göre, grevler sırasında işten atılan 55 işçi mahkeme kararıyla hem işe iade, hem de sendikal tazminat hakkı kazandı.

Cuma, 13 Kasım 2015 09:00
Hakan Aydın

Toplumsal klasik olmuş bir soru değil mi? Kapitalizm hergün yeni hikayeler üretiyor, bu hikayelerin ayrıntılarında ise bu soru yeniden kendini gösteriyor.

İşte yeni bir hikaye daha...

Salı, 04 Ağustos 2015 12:51
Yargıtay, tüm işçileri ilgilendiren ve emsal niteliğinde bir karar imza attı. Karara göre, prim günü dolan işçi hangi nedenle istifa ederse etsin tazminatını alabilecek.

Operasyon yetkilisi olarak çalıştığı işyerinde 15 yıl sigortalılık süresi ve 3 bin 600 gün prim ödeme gün sayısını dolduran kişi işten ayrıldı. Mahkeme, işveren aleyhine dava açarak kıdem tazminatı, yıllık izin, fazla mesai ve ücret alacaklarının ödetilmesi talep eden işçiye kıdem tazminatı ödenmemesi gerektiğine hükmetti.

Salı, 25 Ağustos 2015 15:45
Hüseyin Ekinci

12 Eylül Faşist Darbesinin üzerinden 35 yıl geçti.

Bu cümle, çok kolay yazıldı... 

Kolayca da söyleniyor, "12 Eylül faşist darbesinin üzerinden 35 yıl geçti." 

Oysa gerçek başka. Gerçeklerin anlatılması kolay değil.  

12 Eylül 1980 darbesi üzerinden 35 yıl geçti, geçti ama, deldi de geçti!…

Cuma, 10 Temmuz 2015 13:04
Yargıtay "işyerinde sigara içtiği için işten atılan" çalışan için emsal olacak bir karar vererek " “İşverenin işin tehlikeye düşürüldüğü yönünde bir iddiası olmadığından davacının tuvalette sigara içmesi eylemi, haklı fesih sebebi oluşturmaz. Bu eylem olsa olsa geçerli fesih sebebi sayılabilir." dedi.

Yargıtay, işyerindeki soyunma odasında ve tuvalette gizlice sigara içen işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılmasına ilişkin mahkeme kararını bozdu. Milliyet Gazetesi’nden Kemal Göktaş’ın haberine göre İstanbul’da bir işçi, işyerindeki tuvalette sigara içerken yakalanınca tazminatsız olarak işten atıldı.

Perşembe, 04 Haziran 2015 18:37
Soma Holding'in işten attığı madencilere TMSF'nin ödeyeceği söylenen kıdem tazminatları bugün yatırılmadı. Yarın yatırılacağı söylenen tazminatın miktarı ise, işçilerin deyimiyle "çerez parası".

Soma Holding'in işten attığı 2831 işçinin kıdem tazminatlarının TMSF aracılığıyla ödeneceği sözü üzerine bankaya giden işçilere, paralarının yarın ödeneceği, bu paranın da 1500 lira civarında olacağı söylenerek, işçiler geri çevrildi.

Cuma, 19 Haziran 2015 14:26
Üniversiteye giremeyen 1.1 milyon lise mezunu ve üniversiteyi bitiren 600 bin kişiye Genel Sağlık Sigortası pirim borçları çıkarılacak.

Liseyi bitirip geçen hafta ve bu hafta sonu yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) bir üniversite kazanamayanlar ile üniversitelerden mezun olan gençler, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunun içine çekiliyor.

Pazartesi, 20 Nisan 2015 19:40
Ülker'in fabrikasında süren 140 günlük direniş, direnişteki işçilerin bütün haklarını kazanmasıyla sonuçlanmıştı. Mücadeleleri hakkında konuştuğumuz Ülker direnişçisi Mustafa Çakar, 140 günü "insan direnişe geçtiği zaman anlıyor. Direnişin bize insanlığımızı öğretti" sözleriyle özetledi.

Kaç yıl Ülker’de çalıştınız?

Çarşamba, 08 Nisan 2015 08:00
Kadir Sev

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2003 yılında 4904 sayılı Yasayla İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun yerine kuruldu. 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasasıyla oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu bu Kuruma bağlı.

Pazar, 15 Mart 2015 21:31
Soma'daki madenci katliamının sorumlusu şirket, yeniden başlattığı işe alımlarda madencilere "Kıdem tazminatı ve diğer haklarından vazgeçme" koşulunu dayatıyor.

Soma Holding'in işlettiği Eynez ocağında 13 Mayıs 2014'te yaşanan büyük madenci katliamı sonrası, aynı şirketin işlettiği Atabacası ocağında da kömür üretimine ara verilmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince yapılan denetimler sonrası, Atabacası ocağına “üretime elverişli” raporu verilmesi üzerine, şirket tekrar işçi alımına başladı.

Cumartesi, 14 Mart 2015 20:35
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in Soma TKİ önündeki direniş çadırını ziyaretinde soL'un sorusuna verdiği yanıt, bir skandalı ortaya çıkardı.

Maden işçilerinin direnişini desteklemek amacıyla direniş çadırına gelip işçilerle görüşen Milletvekili Özel'in, soL’un sorusuna verdiği yanıt bir skandalı da ortaya çıkardı.

İşte soL Muhabiri Ali Cengiz İnce ve Özel arasında geçen diyalog:
 

Cumartesi, 21 Mart 2015 12:35
Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde özel bir maden ocağında 2 aylık ücretlerini alamadıkları için ocaktan çıkmama eylemi yapan 7 maden işçisi, işten çıkarıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan kiraladığı sahada üretim yapan ve ihale süresinin sona ermesiyle ocakta söküm işine başlayan özel maden ocağı işletmesinde çalışan 13 maden işçisinden 7'si, geçen Pazartesi günü 2 aydır maaş alamadıkları için ocaktan çıkmama eylemi yaptı.

Salı, 10 Şubat 2015 14:05
Somalı maden işçileri, maden faciasının ardından aylar geçmesine rağmen kıdem tazminatını alamadıklarını belirterek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Soma'da maden facianın ardından aylar geçmesine rağmen kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını öne süren Somalı madenciler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 18:38
Hükümetin ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Soma maden işçileri hiçbir şekilde mağdur edilmeyecek” demesine rağmen, Soma Holding’in işten attığı 3 bine yakın maden işçisine tazminatları halen ödenmiş değil.

301 arkadaşlarını maden katliamında yitiren Somalı maden işçileri, yetkililer tarafından kendilerine verilen onca söze rağmen, şimdi de kıdem tazminatlarını alamıyorlar. Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Soma Holding ve bölge milletvekilleri ile görüşen maden işçileri tazminatların ödenmesi konusunda hiçbir muhatap bulamamaktan şikayetçi.

Çarşamba, 18 Şubat 2015 09:30
Kadir Sev

Devlet Demiryollarında son yıllarda sevinçli bir telaş dikkati çekiyor. Kolay değil görücüye çıkarılacak.

Pages