419 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 08 Ocak 2017 20:00
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi ücreti verilmiş olsa bile yılda 270 saatten fazla mesayi yaptırılan çalışanın iş sözleşmesini tek taraflı sonlandırması halinde işçiye, kıdem tazminatının ödeneceğine hükmetti.

Konya'da bir fabrikada makine bakım ustası olarak çalışan işçi, ücreti ödenmesine rağmen fazla çalıştırıldığı gerekçesiyle iş sözleşmesini tek taraflı feshetti. Patronun kıdem tazminatını ödememesi üzerine işçi, avukatı Önder Özer aracılığıyla mahkemeye başvurdu.

Salı, 15 Kasım 2016 15:45
Kıdem tazminatı konusu gündemden düşmüyor. Son olarak hükümet programına göre, Mart 2017 tarihine kadar kıdem tazminatının gasbına ilişkin yasal düzenleme yapılması planlanıyor. Kıdem tazminatı konusunun tüm ayrıntılarını ele alıyoruz.

Kıdem Tazminatı tartışmaları son dönemde AKP’li bakanlar tarafından yeniden gündeme taşındı. Bakanların bu açıklamaları ile birlikte “Kıdem tazminatı nedir?”, “Patronlar kıdem tazminatından neden kurtulmaya çalışır?”, “Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?” gibi sorularda yeniden gündemde yerini aldı.

Çarşamba, 16 Kasım 2016 14:56
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatını hedef alan fona ilişkin çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatına ilişkin çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Perşembe, 17 Kasım 2016 10:07
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Madem asgari ücret işi enflasyon oranından kurtarıldı, bu sene geçen seneki zammı da gözeterek, enflasyonun altında bir rakamla geçen senenin dengelenmesini gündeme getirmek istiyoruz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017’de asgari ücrete enflasyonun altında zam yapılmasını, böylece ihracatçı patronların elinin güçlendirilmesini gündeme getirdi.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 12:53
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, kadınlar için çalışma hayatı ve evliliğin birlikte yürütülemeyeceğini düşünüyor.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, ailevi nedenlerle işten ayrılmayı kadın için haklı fesih nedeni kabul etti ve tazminat verilmesini karlaştırdı. Kararda "Evliliğin kadına yüklediği toplumsal sorumluluğun bir gereği olarak, yasada belirtilen fesih hakkı tanınmıştır.

Salı, 29 Kasım 2016 10:26
AKP’nin çalışma hayatına saldırı başlıklarından biri de ücretli izin hakkı oldu. Son yapılan düzenlemeyle, ücretli izinlerin ilk 10 günü haricindeki günlerin sonsuz kere bölünebileceği esası getirildi. Bunun pratik sonucu ise işçinin izninin sadece 10 günlük kısmını blok olarak kullanabilmesi olacak.

AKP iktidarının patron yanlısı kimliğini bilmeyen yok... Her fırsatta emek düşmanı yasalarla ve uygulamalarla karşımıza çıkan patron partisi AKP, 2003 yılında düzenlediği İş Kanunu ve yine 2012 yılında çıkardığı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası ile birlikte sınıfsal karakterini, yani emekçi sınıfa düşman kimliğini net bir şekilde hissettirdi, hissettiriyor.

Cuma, 25 Kasım 2016 07:41
Dünya görmüş burjuvalar ya da AKP'li patronlar... Kadına dönük şiddetten, hangisi daha az sorumlu sayılabilir ki? Bir 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde daha, etrafımız yaşamımıza kastedenlerle çevrili. Kimin ayaklarının altındaki kaideyi yıkacağımız, başının üstündeki hareyi yok edeceğimiz halen açık değil mi?

Bugün 25 Kasım.  AKP, takvimler Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'ne giderken, vazgeçilmez silahlarından birini cepheye sürmekte tereddüt etmedi. Geçtiğimiz Perşembe gecesi Türkiye, “istismar yasası” olarak nitelenebilecek bir yasa önergesiyle sarsıldı. AKP, yükselen şiddetli tepkiyle “şimdilik” uğraşmaya lüzum görmemiş olacak ki, önerge komisyona geri çekildi.

Salı, 29 Kasım 2016 02:15
Oğuz Oyan

Siyasetin gündemi hiç soğumuyor. Bu arada ekonomi gündemi de ısınıyor.

Cumartesi, 12 Kasım 2016 12:29
1996’da başlayan "suç" hayatınından AKP’lilerle ortaklığa kadar çok defa medyanın gündemine girmiş Metro Turizm'in patronu Galip Öztürk'ün, AKP ve Erdoğan’la olan ilişkisinde sınır yok. Defalarca kez çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve kasten adam öldürmek gibi suçlarından yargılanmasına rağmen her seferinde beraat etmeyi başaran Öztürk'ün 23 Ekim’de geri döndüğü Türkiye’de elini kolunu sallaya sallaya gezmesinin nedeni herkes tarafından biliniyor.

1980’li yıllarda İstanbul’a gelerek Topkapı Otogarı’nda çay ocağı işletmeciliğinden "güçlü sermaye" yolunda hızla ilerleyen Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün, AKP'li yıllardaki yükselişi tesadüf değil.

Perşembe, 10 Kasım 2016 10:58
OHAL fırsatçılığı yapan hükümet, kamusal emeklilik hakkını da özelleştirmek için epey yol aldı. 45 yaş altı çalışanların zorunlu olarak dahil edileceği Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), zor durumdaki ekonominin ve sermayenin yeni can simidi olacak. soL, zorunlu BES uygulamasının amacını ve genel çerçevesini mercek altına aldı.

OHAL döneminde birçok yasal düzenlemeye imza atan hükümetin icraatlarından en önemlisi bireysel emeklilik sisteminin (BES) yaygınlaştırılmasına dönük bir kanun çıkarmak oldu. 45 yaş altında çalışanların ücretlerinden yapılacak kesintilerle, milyonlarca ücretli sisteme zorunlu olarak dahil edilecek.

Pazartesi, 31 Ekim 2016 12:12
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, evlenmeden 10 gün önce iş yerinden istifa eden kadına kıdem tazminatı ödenmesine hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu.

Sakarya'da evlilik hazırlığı yapan bir kadın işçi, 3 yıldır çalıştığı iş yerine dilekçe vererek, evleneceği gerekçesiyle iş akdinin feshedilmesini ve kıdem tazminatının ödenmesini istedi.

Cumartesi, 08 Ekim 2016 10:02
AKP hükümeti, kamudaki binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren Orta Vadeli Plan'da taşeron işçilerle ilgili maddeyi yeni plana almadı. Kamuda ve özel sektörde taşeron işçi sayısı 2 milyona yaklaşırken, AKP yine taşeronu görmezden geldi.

AKP hükümeti, kamudaki binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren Orta Vadeli Plan'da taşeron işçilerle ilgili maddeyi yeni plana almadı. Kamuda ve özel sektörde taşeron işçi sayısı 2 milyona yaklaşırken, AKP yine taşeronu görmezden geldi. 

Çarşamba, 26 Ekim 2016 15:56
İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi işçileri, iş yeri toplantılarıyla toplu iş sözleşmesi taslağını oluşturdu. İnsanca yaşam talebini dile getiren işçiler, bu mücadelelerinin OHAL bahanesiyle engellenmek istenmesine karşı da mücadele edeceklerini bildirdiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi ile Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasında gerçekleşecek toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlıyor.

Cuma, 28 Ekim 2016 13:27
Zonguldak Türk Taşkömürü Kurumu’na bağlı çalışan ve kendini “mücadeleci maden işçileri” olarak adlandıran maden işçileri geçtiğimiz günlerde bir çağrı metni yayımlamıştı. TTK Gelik İşletme Müdürlüğü’nde Ocak Mekanik Şefi İsmet Hacıbektaşoğlu’yla bu çağrı metnini ve Zonguldaklı maden işçilerinin mücadele gündemlerini konuştuk.

"Mücadeleci maden işçileri" yayımladıkları çağr metni ve mücadele gündemlerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Salı, 11 Ekim 2016 12:00
Av. Ozan Gülhan

Sürekli avukatlık işi olanlar, belli bir süreden sonra hangi avukatın hangi sorunları halledebileceğini ve bunlar için ne kadar ücret isteyeceğini üç aşağı beş yukarı tahmin etmeye başlarlar. Peki, ya olmayanlar? Tecrübesiz müvekkiller? İşte okumakta olduğunuz bu yazı, bilmediği lüks restorana gidip bir aylık maaşını bırakma potansiyeli taşıyan müvekkil adayları için yazılmıştır.

Pages