532 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 08 Temmuz 2018 15:49
AKP 24 Haziran sonrası emekçilere yönelik saldırısına büyük bir adım daha eklemeye hazırlanıyor. 700 sayılı uyum KHK'sına göre, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle kıdem tazminatı fonu kurulması öngörülüyor.

AKP’nin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diye adlandırdığı yeni düzenin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Dün (7 Temmuz 2018) Resmi Gazetede yayımlanan 700 sayılı uyum KHK’sının 60’ıncı maddesine göre Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle kıdem tazminatı fonu kurulması öngörülüyor.

Salı, 03 Temmuz 2018 16:45
Migros'un satın aldığı Uyum ve Makro marketlerinde kıdem tazminatı ödenmeden işlerine son verilen işçiler, bugün Cevahir AVM'deki Migros mağazası önünde eylem yaptı. İşçiler haklarını gasp eden Migros'a boykot çağrısında bulundu.

Migros'un satın aldığı Uyum ve Makro marketlerde çalışan işçilerin uğradıkları hak ihlallerine karşı mücadeleleri sürüyor. Mart ayında yapılan satışın ardından birçok işçinin işine son verilmişti. İşten çıkarmaların ardından kıdem tazminatı ödenmeyen DİSK'e bağlı Nakliyat-İş üyesi işçiler bugün Cevahir alışveriş merkezindeki Migros'un önünde eylem yaptı.

Perşembe, 12 Temmuz 2018 17:12
Türkiye genelinde 200'den fazla mağazaya sahip teknoloji ürünleri perakendecisi Teknosa'da son bir ay içerisinde 'performans düşüklüğü' bahane edilerek 350'ye yakın çalışan tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı. Son iki yıldır mağaza sayısının azalacağı ve küçüleceği haberleriyle gündeme gelen Teknosa'nın, işçi sayısını en az maliyetle azaltmak için böyle bir yola başvurduğu iddia edildi.

Türkiye genelinde 200'den fazla mağazaya sahip teknoloji ürünleri perakendecisi Teknosa'da son bir ay içerisinde "performans düşüklüğü" bahane edilerek 350'ye yakın çalışan tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı.

Salı, 10 Temmuz 2018 07:22
Son KHK'ler iki açıdan dikkat çekiyor. Öncelikle kanunla düzenlenmesi gereken bazı konuların Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenmesinin önü açıldı. İkinci nokta da daha ilk dakikadan CB kararnamelerini yıpratmamak, tepki çekebilecek konularda sorumluluğu eski meclis ve artık olmayan Bakanlar Kurulu'nu atma çabasının belirgin olması. Anayasaya uyum için çıkarılan KHK'ler bu hal ve kapsamlarıyla Anayasaya aykırı görünüyor.

Anayasayı değiştiren 6771 sayılı Yasayla, Anayasaya Geçici 21’nci madde eklenmişti. Maddede; “Bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren en geç altı ay içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu Kanunla yapılan değişikliklerin gerektirdiği Meclis İçtüzüğü değişikliği ile diğer kanuni düzenlemeleri yapar” deniliyordu.

Pazartesi, 02 Temmuz 2018 14:17
İŞKUR’un işbaşı eğitim programları ve diğer meslek kursları dışında 'Toplum Yararına Çalışma Program'ı istihdam olarak gösteriliyor. Seçim öncesinde on binlerce kişi açılan ilanlarla “Toplum Yararına Çalışma" programı için İŞKUR'a başvurdu. Ankara'da bir hastane çalışanı, İŞKUR 'un ve geçici istihdamın "seçim yatırımı" olarak nasıl kullanıldığını yazdı.

İŞKUR’un işbaşı eğitim programları ve diğer meslek kursları dışında 'Toplum Yararına Çalışma Program'ı istihdam olarak gösteriliyor. Seçim öncesinde on binlerce kişi açılan ilanlarla “Toplum Yararına Çalışma" programı için İŞKUR'a başvurdu.

Ankara'da bir hastane çalışanı, İŞKUR 'un ve geçici istihdamın "seçim yatırımı" olarak nasıl kullanıldığını yazdı.

Cumartesi, 30 Haziran 2018 14:34
Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu’nun 23 Şubat 2018'deki kararı dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre özel okul ve eğitim kurumlarında çalışan eğitim emekçileri 'belirli süreli sözleşme' ile çalıştıkları gerekçesiyle işe iade davası açamayacak, ihbar ve kıdem tazminatı alamayacak.

Emekçilerin ekonomik, özlük, sosyal haklarına ve hak arama yöntemlerine yönelik saldırılar sürüyor. AKP iktidarı tarafından gerçekleştirilen bu saldırıların en yeni örneklerinden biri de, özel okul ve eğitim kurumlarında çalışan eğitim emekçilerine yönelik oldu. 

Perşembe, 21 Haziran 2018 18:11
Migros'un satın aldığı Uyum ve Makro Market mağazalarında çalışan yaklaşık 1500 işçinin işine son verilirken, hak ettikleri kıdem tazminatları yatırılmadı.

2018 Mart ayında Migros’un satın aldığı Uyum ve Makro Market mağazalarında çalışan işçilerinin büyük bir bölümünün işine son verildi.

İşten atılan işçilerin kıdem tazminatları ise ödenmedi.

Tazminatları ödenmeyen DİSK'e bağlı Nakliyat-İş sendikasına üye Uyum/Makro işçileri, bugün Real Market direnişçilerinin de katılımı ile Migros Genel Müdürlüğü önünde bir eylem yaptı. 

Çarşamba, 06 Haziran 2018 11:03
Arkadaş sohbetlerinde patronu için 'cimri' ve 'pinti' benzetmesi yapan bir işçi, tazminatsız şekilde işten atıldı. İş mahkemesinin 'tazminatı ödenmeli' dediği işçi, Yargıtay'dan gelen haberle yıkıldı. Yargıtay'ın emsal nitelikteki kararıyla, işvereni için 'cimri' ve 'pinti' diyen işçi tazminat ödenmeden işten atılabilecek.

Çalıştığı iş yerinden, iş sözleşmesinin işverence haksız olarak feshedildiğini ileri süren işçi, 2. İş Mahkemesi'ne müracaat ederek, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma, hafta tatili, yıllık izin ve genel tatil ücreti alacaklarını talep etti.

Cumartesi, 30 Haziran 2018 20:34
Ethica Hastanesi yönetimi tarafından işten atılan Derya Koçak 12 gündür direniyor. Koçak yaptığı açıklamada 'Haklarımı direnerek kazanacağım' dedi.

Bakırköy'de bulunan Ethica Hastanesi'nden tazminatsız atılan Derya Koçak 12 gündür direniyor. Hastane önünde direnişe geçen Koçak, bugün dayanışma amacıyla gelen ziyaretçilerine ve basına bir açıklama yaptı. Koçak "Şunu biliyorum ki hiçbir hak bize verilmez. Biz haklarımızı direnerek kazanıyoruz. Ben de haklarımı direnerek kazanacağım. Zafer benim olacak.

Salı, 05 Haziran 2018 16:12
Enerji piyasasında kârlılık artarken bir yandan da işçi kıyımları durmak bilmiyor. Bu örneklerin sonuncusu AKP iktidarında kârına kâr katan Mitaş Enerji oldu. İşte Mitaş'ın kısa öyküsü...

Mitaş Enerji Ankaralı bir firma. Enerji nakil hatlarıyla veya elektrik iletimiyle ilgili olmayanların pek de sık duyacağı bir isim değil. Ancak eğer sokağınızdaki aydınlatma lambası direğinin markasına dikkatli şekilde bakarsanız büyük ihtimalle Mitaş veya en büyük rakibi Şa-Ra’nın adını okuyacaksınız.

Çarşamba, 27 Haziran 2018 18:06
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan yeni hükümetin ana gündeminin ekonomi olmasını beklediklerini söyleyerek AKP’nin seçim beyannamesinde yer alan ‘İhracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının yüzde 4'ten yüzde 15'e çıkarılması hedefi’ni son derece doğru ve anlamlı bulduklarını vurguladı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin Haziran ayı olağan toplantısı, "Yılın İkinci Yarısına Başlarken Dünya ve Türkiye’deki Ekonomik Gelişmelere Sanayimizin Öncelikleri Açısından Bir Bakış" ana gündemi ile gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye için ana gündemin ekonomi olması gerektiğini söyledi. 

Cuma, 22 Haziran 2018 17:50
Birleşik Metal-İş Sendikası'nın Temsilciler Kurulu dün seçim gündemiyle bir araya gelerek bir sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirgede, seçim sürecinde işçi sınıfının yokmuş gibi davranılmasını reddedildi. İktidardaki AKP'ye 'Tamam' mesajı verilirken; muhalefetteki partilere de 'TÜSİAD'a, TOBB'a değil işçi sınıfına güvence verin' denildi.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın Temsilciler Kurulu dün seçim gündemiyle toplandı.

Kemal Türkler Eğitim ve Sosyal Tesisleri'ndeki toplantının ardından 24 Haziran seçimlerine yönelik bir sonuç bildirgesi yayınladı.

Perşembe, 10 Mayıs 2018 13:39
Patronla anlaşarak kıdem tazminatı alan emekçiye, aldığı tazminat 5001 TL’yi aşarsa vergi uygulanacak.

İşçi ve patronun karşılıklı anlaşarak iş akdini feshetmesi durumunda veya "ikale" sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatların vergiye tabi olup olmadığı belirsizliği, emekçilerin aleyhine bir düzenlemeyi içeren torba yasa ile giderildi. Patronla anlaşarak kıdem tazminatı alan emekçiye, aldığı tazminat 5001 TL’yi aşarsa vergi uygulanacak.

Perşembe, 31 Mayıs 2018 10:01
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ulusal bayram ve genel tatil çalışmalarına karşılık izin kullandırılamayacağına, bu günlerde yapılan çalışmalar için ücret ödemesi yapılması gerektiğine hükmetti.

İstanbul'da 1995-2013 arasında usta öğretici ve değerlendirme görevlisi olarak çalışan bir kişi, ayrıldığı iş yerinden davacı oldu.  İş vereni tarafından kendisinden istifa dilekçesi alınarak 20 bin lira ödeme yapıldığını, bunun da taksitle ödendiğini ileri süren davacı, bakiye kıdem tazminatı, fazla mesai, yıllık izin, ulusal bayram ve genel tatil alacaklarının tahsilini istedi. 

Pazartesi, 07 Mayıs 2018 14:22
İstanbul Büyükçekmece'deki Pelican Hill Batı Mahal villa projesinde çalışan inşaat işçilerini üyesi oldukları Dev-Yapı-Sen sendikasından istifa etmeye zorlayan patronlar şantiye önünde protesto edildi.

İstanbul Büyükçekmece'de Yalçınlar Fotoğraf ve Elektronik Ürünler Ticaret AŞ tarafından inşa ettirilen Pelican Hill Batı Mahal villa projesinde çalışan işçilerden sekizi, DİSK'e bağlı Dev-Yapı-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle ve işlerin büyük oranda bittiği bahanesiyle işten çıkarıldı. Bu işçilerin hakları verilerek işten çıkarıldığı için sendika itiraz etmedi.

Pages