344 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 08 Ocak 2015 12:18
Son yapılan yasal düzenlemenin ardından Çanakkale Belediyesi taşeron işçilerle üç yıllık sözleşme yapacak.

Çanakkale Belediyesi, mart ayında yapılacak ihaleden önce taşeron işçilere kıdem tazminatı hakkı verdi. Belediye, daha önce uygulanan 1 yıllık sözleşme yerine 3 yıllık sözleşme yapacak. Bu sözleşmeyle işçiler, kıdem tazminatı gibi birçok haktan faydalanmış olacak.

Cuma, 30 Ocak 2015 09:50
10. Ekonomik Kalkınma Planını açıklayan Başbakan Davutoğlu, kıdem tazminatı konusunda da düzenleme yapacaklarını söylerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, seçimlere kadar ‘kıdem tazminatını sorunu’nu çözeceklerini söyledi.

Kıdem tazminatına ilişkin planlama 62. Hükümet programında yer alıyor. Hükümet, kıdem tazminatını fona aktarmak istiyor.  Önceki AKP hükümetleri döneminde de gündeme gelen fon uygulamasını işçi sendikaları grev nedeni sayacaklarını belirterek, karşı çıkmış hükümet önerisini geri çekmek zorunda kalmıştı.

Çarşamba, 28 Ocak 2015 12:46
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kıdem tazminatlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapacaklarını söylerken, üniversitelere ilişkinse "üniversitelerde 3 sömestr uygulamasını yaygınlaştıracağız" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programı'nı tanıttığı konuşmada, işsizlik sigortasına ilişkin yeni düzenleme hazırlığında olduklarını söyledi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Cuma, 05 Aralık 2014 19:05
Muğla'da Yatağan Termik Santrali ve Yatağan Kömür İşletmesi'nin özelleştirilmesine karşı çıkan işçiler,sürdükleri eylemlerini bugün akşam saatlerinde sona erdirdi.

Muğla'da Yatağan Termik Santrali ve Yatağan Kömür İşletmesi'nin özelleştirilmesine karşı çıkan işçiler, 446 gündür devam eden ve son 5 gündür işyerlerini terk etmeme eylemine dönüşen direnişlerini bugün akşam saatlerinde sona erdirdi. İhaleyi alan şirketle görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleyen Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, açıklamanın sabah yapılacağı belirtti.

Salı, 28 Ekim 2014 20:23
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, önceki gün yaptığı açıklamada, kıdem tazminatının artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını iddia ederek, “fon” gündemini yeniden ortaya attı. Peki AKP kıdem tazminatını neden kaldırmak istiyor?

(Yıldız Koç - soL) Çalışma yaşamının en kıdemli tartışma başlığı olan kıdem tazminatı fonu, iktidarın her dönem ısıtıp ısıtıp masaya getirdiği başlıkların başında geliyor.

Çarşamba, 15 Ekim 2014 14:42
Aşkın Süzük

2015-2017 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP), geçen hafta kamuoyuna açıklandı. Programın makroekonomik hedef ve tahminlerine topluca bakıldığında, hükümetin uzun süredir dilinden düşürmediği 2023 hedeflerinin bir hayal olduğunu artık sahiplerinin de kabul ettiği görülüyor.

Perşembe, 04 Eylül 2014 19:14
Çalışma Bakanı Faruk Çelik 61. hükümetin programında yer alan "kıdem tazminatı" konusunda açıklama yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, merakla beklenen kıdem tazminatı kaldırılıyor mu sorusuna, TBMM Genel Kurulu'nda 62. hükümetin programı başlamadan cevap verdi.
62. Hükümet programında, kıdem tazminatı için fon kurulacağı ifadesi yer almayınca, "hükümet bu fondan vaz mı geçti" soruları ortaya atılmıştı.

Pazar, 07 Eylül 2014 19:23

Sovyetler Birliği yıkıldığında bu en çok söylenen şey “yeni” dünya düzeniydi. Bu düzen sınırları ortadan kaldırarak insanları özgür kılacaktı. Çünkü özgürlüklerin önünde ki engel sosyalizmdi. 20. Yy’a damgasını vuran bu sorun ortadan kalktıktan sonra, bir daha aynı sorunla karşılaşmamak için, her takıma uygun mücadele yöntemleri geliştirip bir daha ortaya çıkmasının önü kesilmeliydi.

Çarşamba, 03 Eylül 2014 14:00
Aşkın Süzük

Sermayenin 10 Ağustos'un ardından, ekonomide tehlike sinyalleri de artarken, “siyasi ve ekonomik istikrar” ihtiyacına daha fazla işaret etmeye başlaması şaşırtıcı değil. Ağustos ayı boyunca hem sermaye çevreleri hem de eski ve yeni hükümet tarafından bu yönlü mesajlar verildi. Ancak mesajların birer temenninin ötesine geçmesinin önünde ciddi bazı engeller var.

Çarşamba, 13 Ağustos 2014 23:01
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet göstermekte olan ICF Isı Cihazları Fabrikası’nda, Birleşik-Metal İş Sendikası'nın yürüttüğü faaliyet dolayısıyla 2 işçi işveren tarafından tazminatsız işten çıkarılırken, 7 işçi ise sebep gösterilmeden izne çıkarıldı.

(soL - Eskişehir) 177 çalışanı bulunan fabrikanın 109 işçisinin üyelik işlemlerini 31 Temmuz’da tamamlayan Birleşik-Metal İş Sendikası 11 Ağustos’ta ilgili bakanlıktan çoğunluk yetkisini aldı.

Bu gelişmelerden rahatsız olan patronun tazminatsız işten çıkardığı 2 işçi ile sebep göstermeden izne çıkarılan 7 işçi, 8 gündür fabrika önünde direnişe devam ediyor.

Cumartesi, 07 Haziran 2014 15:34

2012 yılının Ağustos ayında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın alt işveren işçisinin durumuna yönelik düzenlemeleri yasalaştırma girişimi, ulusal ölçekte yayın yapan gazetelerin neredeyse tamamında “müjde” ifadesiyle birlikte verildi. Gazetelere göre, kanun tasarısı taslağının içeriği tamamlanmış durumdaydı.

Pazar, 01 Haziran 2014 15:42
Burak Gürbüz

Yukarıdaki başlıktan okur ilk başta bir şey anlamıyor tabiatıyla. Bu haftaki konumuz aslında liberallere göre işçinin emek verimliliğinin artmasında çalışanın geleceğinin belirsiz olması savını incelemek olacaktır. Çünkü biliyoruz ki, tüm iş gücü piyasalarıyla ilgili yazılan raporlarda, iş güvenliği eleştirilmekte ve işsizliğe neden olarak gösterilmektedir.

Salı, 03 Haziran 2014 16:49
AKP Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, CNN muhabirine "dalkavuk" diyerek Gezi direnişine çattı. Gündemdeki konulara ilişkin sert açıklamalar yapan Erdoğan'ın hedefinde, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da vardı.

Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın Bakanlar Kurulu'na yaptığı sunumun rutin bir çalışma olduğunu belirterek, "Faiz noktasındaki yaklaşımlarını asla olumlu bulmuyorum. O yaklaşımı kabul etmiyorum. Bu konudaki şeyleri zaten kendilerine tarafımızdan da iletilmiştir" dedi.

Grup toplantısındaki konuşmasında ise Erdoğan, gündemdeki konulara ilişkin sert açıklamalar yaptı.

Çarşamba, 21 Mayıs 2014 17:08
Antalya'da bir kişi, iş makinesi kiralayıp kendisinden boşanmak için dava açan eşinin yaşadığı evini yıktırdı. Evi yıkılan kadın suç duyurusunda bulundu.

DHA'nın haberine göre, Antalya'da 16 yıl önce evlenen G. D. ve eşi Ö.D. arasında birkaç ay önce anlaşmazlık başladı.

İddiaya göre 7 yıldır çalıştığı işyerinden çıkarıldığı için kıdem tazminatı alan G. D. ile ayakkabı tamircisi olan eşin arasında tartışma yaşandı. Bir süre sonra evi terk eden Ö. D., önce elektrik ve suyunu kestiği evden eşinin çıkmasını istedi.

Cuma, 23 Mayıs 2014 19:09
Soma’da katliam yaşanan madenin devlete ait ve muvazaalı (hileli) olduğunun açığa çıkmasıyla, işçilere ödenmesi gereken tazminatların miktarı çok yükseliyor. AKP’nin “taşerona çözüm olacak” diye pazarladığı yasa taslağı, tam da bu durumlarda, AKP hükümetinin tüm sorumluluğu üzerinden atmasını sağlayacak.

Yıldız Koç - soL

Bugüne kadarki tartışmalar genel olarak taslağın taşeronluğu meşrulaştırdığı ve yaygınlaşmasını amaçladığı yönünde oldu.

Pages