500 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 04 Aralık 2017 09:22
Zamlar ve hijyenden uzak yemekleriyle sık sık gündeme gelen Ankara Üniversitesi yemekhanesinde işçiler ücretsiz izine çıkarılıyor. Öğrencilerin niteliksiz yemekleri reddetmesiyle kâr elde edemeyen şirket, bedeli işçilere ödetiyor.

Yüksek yemek ücretleri ve kalitesiz yemekleriyle bilinen Ankara Üniversitesi yemekhanesi tepki çekmeye devam ediyor.

Çarşamba, 06 Aralık 2017 11:55
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçi düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtladı.

Sarıeroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Perşembe, 07 Aralık 2017 13:44
ABD’nin üçüncü en büyük pizza zinciri Little Caesars Pizza'nın Mersin şubelerinden biri, çalışanı işten attı, haklarını vermemek için süreci 'istifa' gibi göstermeye çalıştı. 27 yaşındaki işçi, yaşadıklarını soL'a anlattı.

Little Caesars Pizza, ABD’nin üçüncü en büyük pizza zinciri. Şirketin, dünyanın pek çok yerinde şubeleri bulunuyor. 

ABD ve dünya çapındaki şube sayısı 6 bini bulan fast food devi 58. yılını, benzerleri gibi düşük ücret politikaları, ödenmeyen mesai ücretleri, işten atma tehdidiyle tamamlamış gözüküyor. 

27 yaşındaki işçi H.A., şirkette yaşadıklarını soL’a anlattı.

Cuma, 08 Aralık 2017 16:40
AKP, yıllardır işçileri taşeron adı altında sömürürken, yandaş şirketleri de verdiği ihalelerle zengin etti. Taşeron işçilerin yıllardır verdiği mücadelenin sonunda gelen kadro adımını, AKP'nin hazırladığı düzenlemeden dikkat çeken ayrıntıları TKP Emek Merkezi'nden Kadir Sev, soL'a değerlendirdi.

Yılın bitmesine 20 gün kala, üstelik Meclis bütçe yasası ile uğraşıyorken, birdenbire Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan yardımcısı, Maliye ve Çalışma Bakanları ardı ardına basına demeçler verip taşeron yönteminden vazgeçeceklerini açıkladılar. Verdikleri takvime göre, yıl bitmeden bir yasa çıkarılacak ve 3 ay içinde kadroya geçirilecekler.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 13:19
Denizli'de hazır beton, asfalt, hafriyat, medya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren ve bir süre önce ulusal basında "80 yaşındaki hanım ağanın başarı öyküsü" başlığıyla haberleri yayımlanan Akça şirketler grubu, geçen hafta bir iş cinayetiyle yeniden gündeme geldi. Grubun çalışanları, yaşadıkları hak gaspı, mobbing ve ücretli emek sömürüsünü soL'a anlattı.

Denizli'de hazır beton, asfalt, hafriyat, medya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren ve bir süre önce ulusal basında "80 yaşındaki hanım ağanın başarı öyküsü" başlığıyla haberleri yayımlanan Akça şirketler grubu, geçen hafta bir iş cinayetiyle yeniden gündeme geldi.

Grubun çalışanları, yaşadıkları hak gaspı, mobbing ve ücretli emek sömürüsünü soL'a anlattı. 

Salı, 05 Aralık 2017 11:06
Koç Ailesi “laik” ama AKP’nin 15 yıldır işbirlikçisi... “Cumhuriyetçi” ama özelleştirmelerle halkın kamusal varlıklarını yağmalayarak her fırsatta cumhuriyetin kazanımlarıyla alay eden bir patron ailesi... Türkiye’deki patron sınıfının en eski ve daimi temsilcisi… AKP döneminde kârlarını katlarken, emek düşmanı uygulamalarıyla emekçilerin belini bükmeye devam eden Koç’un en büyük kâr kalemlerinden biri olan Yapı Kredi Bankası’ndaki sömürünün boyutlarını ve “Koç’lu olmanın” gerçek yüzünü bankadan ayrılmak zorunda bırakılan bir emekçi ile konuştuk.

Patronlar ekonomik kriz ortamını fırsata çevirmeye çalışırken, sömürü koşulları da giderek derinleşiyor. Bu duruma, insanların eskiden kurtuluş gözüyle baktığı bankalar da dahil.

Emek düşmanı uygulamaların sınır tanımadığı bankalarda turnikeler kapatılıp çalışanlar şirkete hapsediliyor, mesai ücretleri verilmiyor, yeri geliyor grevler engelleniyor.

Perşembe, 07 Aralık 2017 16:10
2012 yılında Binali Yıldırım tarafından "Türkiye'nin ilk çağrı merkezi oteli Call Center Hotel" sloganıyla açılan çağrı merkezinin arkasından bir işçi sömürüsü hikayesi çıktı. Türk Telekom'un çağrı merkezinde işe alınan işçiler, hem emek sömürüsüne maruz kalıyor hem de bir suç işlemiş gibi işten çıkarılıyor. İşten çıkarılan işçilerden biri, yaşadıklarını ve Türk Telekom'un yalanlarını soL'a anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma ve Habercilik Bakanı olduğu dönemde açılan "Türkiye'nin ilk çağrı merkezi oteli Call Center Hotel"de çalışan bir işçi yaşadıkları emek sömürüsünü soL'a anlattı.

Pazartesi, 20 Kasım 2017 12:57
Koçtaş emekçilerine yönelik hak gaspı, sömürü ve mobbingin sonu gelmiyor. Geçen hafta yayımladığımız "Koçtaş'a gidiyorum, işimi hiç sevmiyorum" başlıklı söyleşiden sonra haber merkezimize ulaşan pek çok Koçtaş mağduru, yaşadıkları hak gasplarını anlattılar... Koçtaş patronlarının en iyi bildiği iş, bir yılı doldurmasına bir gün kala işçi çıkartıp kıdem tazminatı ödememek!

“Koçtaş’a gidiyorum, evimi çok seviyorum” sloganıyla faaliyetini sürdüren Koç Holding’e bağlı yapı market, dekorasyon ve ev yenileme mağazası Koçtaş’ta çalışanlar, geçen hafta yayımladığımız "Koçtaş'a gidiyorum, işimi hiç sevmiyorum" başlıklı röportajımızdan sonra haber merkezimize ulaşarak kendi yaşadıkları hak gaspı, psikolojik baskı ve mobbingi anlattılar.

Çarşamba, 01 Kasım 2017 07:30
Kadir Sev

Kapitalist sistemin, işsizliği ortadan kaldırma gibi bir yeteneği yoktur.

Başarabileceğini iddia edenlere boş verin. Sanıyorlar ki Devlet, varını yoğunu patronları desteklemeye özgüler; üzerlerindeki “ücret yükünü” azaltacak önlemler alır; bir de müşteri bulmalarına yardımcı olabilirse, yeni yatırımlara girişirler, daha çok işçi çalıştırırlar. Böylelikle işsizlik azalır.

Perşembe, 02 Kasım 2017 09:18
Sahibini dünyanın en zengin dördüncü kişisi yapan Zara mağazalarının, bunu nasıl “başardığını” Zara emekçileri soL Haber'e anlattı... Ücretsiz fazla mesailer, mobbing, sömürü ve ayrımcılık gibi hukuksuzluklara karşı mücadele vurgusu yapan Zara emekçileri emeğinin karşılığını almakta kararlı...

Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius gibi pek çok ünlü giyim markasına sahip olan Inditex grubu, sahibi Amancio Ortega’yı dünyanın en zengin dördüncü insanı yaparken, Türkiye’deyse iş yerlerindeki hukuksuzluklar ve çocuk işçi kullanımıyla anılıyor.

Çarşamba, 15 Kasım 2017 09:45
Kadir Sev

İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu'nun 9 Kasım günü düzenlediği; “iş hukukunda yargılamanın tasfiyesi ya da zorunlu arabuluculuk” başlıklı söyleşiye, Avukat Deniz Aktaş ile birlikte katıldık.

Pazartesi, 27 Kasım 2017 07:49
20 bine ulaşan sayılarıyla tıbbi mümessiller, satış baskısı ve işlerini kaybetme korkusuyla hayatlarını kazanmaya çalışıyor. İlaç tekellerinin tehditkâr atmosferinde çalışan emekçiler, soL'a konuştu.

Hastanelere yolu düşen pek çok kişi, şık giyinen, iyi görünümlü, güler yüzlü ve akıcı bir şekilde konuşan; kendileriyle birlikte polikliniklerde ya da doktor odaları önünde sıra bekleyen ancak hasta olmadığı belli olan kişilerle karşılaşmıştır.

Salı, 21 Kasım 2017 14:07
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Türkiye'yi iyi yönetemiyorlar. Ekonomi, tam bir felaket. Eğitim politikası, hiç kimse memnun değil. İktidar partisine oy veren anne de memnun değil" açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Çarşamba, 29 Kasım 2017 13:42
"Şubelerde Devrim" adlı reklam filmiyle ekranı güler yüzlü müşterilerle, çalışanlarla dolduran Garanti Bankası'nda sahne arkasında emekçi düşmanı bir karanlık yatıyor. AKP iktidarında kârlarını katlayan Garanti Bankası da diğer bankalar gibi krizin faturasını emekçilere kesmeye kararlı. İki şube emekçisiyle bu teknolojik dönüşümün emekçilere maliyetini ve şubelerdeki giderek ağırlaşan sömürü koşullarını konuştuk.

AKP iktidarında kârlarını katlayan, geçtiğimiz dönem net kârını 1.57 milyar TL'ye yükselten Garanti Bankası, yaklaşan ekonomik krizin faturasını emekçilere kesmeye kararlı.

Bu konuda, yabancı sermaye BBVA’nın gelişiyle hız kazanan teknolojik altyapı dönüşüm projeleri önemli rol oynayacak.

Cuma, 06 Ekim 2017 15:35
Hileli iflas kurbanı olarak kıdem tazminatı haklarını yitiren Real işçileri uzun zamandır kent merkezlerinde direniyor, haklılıklarını anlatıyor.

Real Hipermarket işçileri kıdem tazminatlarını alabilmek için aylardır direnişe devam ediyor. Beğendik firmasına ait olan Real market zincirlerinin Ankara, İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Antalya'da bulunan 12 şubesinin hileli iflas kararıyla kapatılması sonucu, bin 700 işçi kıdem tazminatlarını alamadan işten çıkarıldı.

Pages