406 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 08 Ekim 2016 10:02
AKP hükümeti, kamudaki binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren Orta Vadeli Plan'da taşeron işçilerle ilgili maddeyi yeni plana almadı. Kamuda ve özel sektörde taşeron işçi sayısı 2 milyona yaklaşırken, AKP yine taşeronu görmezden geldi.

AKP hükümeti, kamudaki binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren Orta Vadeli Plan'da taşeron işçilerle ilgili maddeyi yeni plana almadı. Kamuda ve özel sektörde taşeron işçi sayısı 2 milyona yaklaşırken, AKP yine taşeronu görmezden geldi. 

Salı, 11 Ekim 2016 12:00
Av. Ozan Gülhan

Sürekli avukatlık işi olanlar, belli bir süreden sonra hangi avukatın hangi sorunları halledebileceğini ve bunlar için ne kadar ücret isteyeceğini üç aşağı beş yukarı tahmin etmeye başlarlar. Peki, ya olmayanlar? Tecrübesiz müvekkiller? İşte okumakta olduğunuz bu yazı, bilmediği lüks restorana gidip bir aylık maaşını bırakma potansiyeli taşıyan müvekkil adayları için yazılmıştır.

Çarşamba, 21 Eylül 2016 11:50
Çalışma Bakanlığı, patronları kıdem tazminatı yükünden kurtaracak yeni düzenleme için "halkla ilişkiler" çalışmalarını başlattı. Kamuoyunu yeni düzenleme konusunda ikna etmek ve işçilerin "dünden razı" olduğunu göstermek için "ısmarlama anket yapan Bakanlık, sonuçları basına servis etti.

AKP'nin "çalışma hayatında ilerleme" olarak lanse ettiği "kıdem tazminatının fona devredilmesi" uygulaması, uzunca bir süredir gündemde. Ancak henüz uygulamanın nasıl olacağına dair ayrıntılar netlik kazanmadı.

Cumartesi, 17 Eylül 2016 12:04
Kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesinden sonra tüm çalışanlar gibi, kapıcıların da (apartman görevlisi) kıdem tazminatları toplu ödeme yerine her ay hesaplarına yatacak. Yeni sistemle yıllık kıdem tutarı bin 647 lira olan bir kapıcı için apartman yönetiminin her ay 137 lira 25 kuruş ek kaynak ayırması gerekirken, bu 14 daireli bir apartmanda aidatların yaklaşık 10 lira yükselmesi anlamına gelecek.

Kıdem tazminatının fona devredileceği yeni sistemle ilgili tartışmalar devam ederken, yeni sistemin çalışma yaşamına olası yansımaları da konuşulmaya başladı. Bunların başında ise kapıcıların mevcut sisteme göre toplu olarak ödenen kıdem tazminatlarının yeni sistemde nasıl ödeneceği geliyor.

Çarşamba, 28 Eylül 2016 14:50
15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmada tutuklanan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Türk Hava Yolları’nda (THY) uzman olarak görev yapan oğlu Hasan Tahsin Mutlu’nun da görevine son verildi.

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun THY'de uzaman olarak çalışan oğlu Hasan Tahsin Mutlu'nun görevine son verildi.

Salı, 27 Eylül 2016 01:00
Oğuz Oyan

Tıkırında olmadığı açık. Moody's'in not indirimi bunu bir kez daha teyit etti. Bir diğer uluslararası derecelendirme kuruluşu olan Standard and Poors'un daha önceden Türkiye'yi "yatırım yapılabilir ülke" eşiğinin altına indirmesinin üzerine eklenince bizim hükümet yetkilileri ve başlarındaki RTE küplere binmiş görünüyor.

Perşembe, 25 Ağustos 2016 12:55
Akfa Holding bünyesinde bulunan Delta Mühendislik firmasına bağlı olarak Torunlar şantiyesinde çalışan işçiler, Akfa Holding yöneticilerinin Cemaat bağlantısı gerekçesiyle tutuklanması sonrası maaşlarını alamadı. İşçiler Torunlar İnşaat'ın kendilerine yanıt vermemesine tepkili.

Cemaat operasyonu kapsamında Akfa Holding yöneticilerinin tutuklanması sonrası, Torunlar şantiyesinde çalışan işçiler ne şirketten, ne de Torunlar'dan yanıt alabiliyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği, "FETÖ bahanesiyle hakkımıızn yenmesine göz yummayacağız" dedi.

Açıklamada şöyle denildi:

Cuma, 19 Ağustos 2016 13:47
Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, darbe tehdidi ile AKP diktası arasında sıkıştırılan Türkiye’de 4 Eylül Mitingi'nin gerçekleri söylemek için çok önemli olduğunu belirtti.

4 Eylül'de İstanbul Kartal'da yapılacak olan "Emperyalizme, gericiliğe, darbecilere boyun eğmeyeceğiz" mitinginin çağrıcıları arasında bulunan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, darbe tehdidi ile AKP diktası arasında sıkıştırılan Türkiye’de 4 Eylül mitinginin gerçekleri söylemek için çok önemli olduğunu belirtti.

Salı, 16 Ağustos 2016 01:00
Oğuz Oyan

İktidar coştukça coşuyor. Ekonomi alanındaki cüreti ve iştahı da sınır tanımıyor. Olayın, ekonomi alanını dahi aşan muhtelif boyutları var. Gerçi 7 Haziran 2016 tarihli yazımızda çerçeveyi çizmiştik; şimdi yeni tasarı için hangi eklemeler yapılabilir ona bakalım.

Perşembe, 07 Temmuz 2016 14:31
Yargıtay, mesai saatinde internete girerek işini aksattığı iddiasıyla işten çıkarılan işçinin, haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesiyle işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödemesi gerektiğine karar verdi.

Cep telefonları başta olmak üzere teknolojiye, internete ve sosyal medyaya erişimin kolaylaşması işçi-işveren ilişkilerinde yeni ihtilafların yaşanmasına neden oluyor. İnternet ve sosyal medya kullanımı konusunda Yargıtay içtihatları daha çok işçi aleyhine gerçekleşiyor. 

Salı, 05 Temmuz 2016 17:16
Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) katılım oranı aynı dönemin önceki yılına kıyasla %30 azaldı.

13 yıldır uygulanmakta olan BES sistemine katılım oranı bu yıl geçtiğimiz yılın Ocak-Haziran dönemine göre yaklaşık %30 azalmış durumda. Bireysel Emeklilik Gözetim Merkezi’nin verilerine göre Geçen yıl ocak-haziran döneminde 467 bin 556 kişi sisteme girerken, bu yılın aynı döneminde bu sayı 148 bin 689 kişi birden azalarak 318 bin 867’ye geriledi. 

Perşembe, 14 Temmuz 2016 09:57
Suriyelilere vatandaşlık verilmesi gündemiyle ilgili tartışma sürüyor. Komünist Parti alışılmış yorumların dışına çıkarak hem AKP'nin bu hamlesindeki tuzaklara dikkat çekti hem de Suriyeli emekçilerin artık Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin bir parçası olduğunun altını çizerek birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Ülkelerindeki vekalet savaşı nedeniyle yurtlarını terketmek zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin kaderi Erdoğan'ın politik hesapları ve sermaye sınıfının ucuz iş gücü iştahı arasına sıkıştırılmak isteniyor. Tablonun bir diğer ucunda ise, AKP iktidarının yarattığı bütün sorunları ülkesini terketmek zorunda kalan Suriyelilere yıkmak için hazır bekleyen bir "muhalefet" görünüyor.

Salı, 07 Haziran 2016 01:00
Oğuz Oyan

Başlangıç sorusu şudur: Kıdem tazminatı fonunu (KTF) iktidar ve sermaye neden bu kadar büyük arzuyla isterler?

Sermaye açısından bu sorunun yanıtı basit gibidir: Kıdem tazminatı yükünü azaltmak ve zamana dengeli yaymak. İktidar açısından da basit gibidir: Sermayenin iktidarı olduğuna göre, bu yıllanmış talebi yerine getirmekten daha doğal ne olabilir?

Cuma, 10 Haziran 2016 03:45
Alpaslan Savaş

Oğuz hocanın (Oyan) bu haftaki yazısını kaçıran varsa dönüp mutlaka okumalı. Oğuz hoca, İşsizlik Sigortası Fonu’nun yanına aynı şekilde rezerv fon işlevi gören yeni bir fon daha eklenmek istendiğinin altını çiziyor.

Çarşamba, 22 Haziran 2016 15:21
408 bin memur emeklisinin beklediği kıdem tazminatı farkına ilişkin yasa tasarısı görüşmeleri bayramdan sonraya bırakıldı.

Meclis'teki 408 bin memur emeklisinin tazminat farklarını almak amacıyla beklediği yasa tasarısının görüşmeleri ertelendi. Komisyon süreci tamamlanan ve Genel Kurul’da bu hafta gündeme alınması planlanan tasarı Ramazan Bayramı’ndan sonraya bırakıldı. 

Pages