466 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 07 Haziran 2017 08:30
Kadir Sev

Patronlar yaklaşık 42 yıldır, kıdem tazminatının yükünü, kurulacak bir fonun üzerine yıkmaya çalışıyor. Kurgu şöyle; ödedikleri ücretlerin, yasayla belirlenecek orandaki tutarını fona yatıracaklar, kıdem tazminatları, havuzda biriken paradan karşılanacak. Böylelikle ceplerinden ayrıca para çıkmadan işçilerini atabilecekler.

Perşembe, 15 Haziran 2017 23:19
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bugün Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda kıdem tazminatı eylemi yaptı.

DİSK Genel İş üyesi bir grup öğlen saatlerinde Yoğurtçu parkında toplandı. Grup "Kıdem Tazminatımıza sahip çıkıyoruz" yazılı bir pankart açarak, "Emekçiye bütçe, savaşa değil", "Baskılar bizi yıldıramaz" şeklinde slogan attı. Eyleme, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP Parti Meclisi üyesi Kadir Gökmen Öğüt de katıldı. 

"TAŞERONLUK KALDIRILSIN, TAZMİNAT DEĞİL"

Salı, 06 Haziran 2017 12:13
Başbakan Binali Yıldırım, "Gerek kıdem tazminatı, gerek çalışma hayatıyla ilgili alacağımız tüm kararları olgunlaştırmadan önce mutlaka sosyal taraflarla bir araya geliriz" açıklamasında bulundu. AKP'nin bir süredir kıdem tazminatına yönelik saldırı hazırlığında olduğu bilinirken, Yıldırım'ın "Çalışma hayatının iyileştirilmesi için her türlü tedbiri alan iktidar AK Parti iktidarıdır" sözü ise diyecek söz bırakmadı.

AKP'nin kıdem tazminatına yönelik saldırı hazırlığı sürerken, Binali Yıldırım'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Cuma, 09 Haziran 2017 09:20
AKP'nin kıdem tazminatına saldırı hazırlığı işçiler tarafından tepkiyle karşılanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bütün kesimler mevcudun devamından yanayız diyorlarsa o zaman alır bir kenara koyarız” dedi.

AKP'nin kıdem tazminatı saldırısına karşı geçtiğimiz günlerde DİSK birçok ilde basın açıklamaları yaparken, işçiler düzenlemeye tepki göstermeyi sürdürüyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bütün kesimler mevcudun devamından yanayız diyorlarsa o zaman alır bir kenara koyarız” dedi.

 

Çarşamba, 07 Haziran 2017 11:50
İzmir'de DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar ile TMMOB'a bağlı meslek odaları ve aralarında Türkiye Komünist Partisi'nin de olduğu bazı siyasi partiler, AKP'nin kıdem tazminatı gaspına yönelik düzenlemelere karşı sokağa çıktı. Ankara'da Çalışma Bakanlığı önünde ve İstanbul'da İşkur önünde işçiler sokaktaydı.

AKP'nin kıdem tazminatı hakkını budamaya yönelik girişimlerine karşı izmir'de sendika, meslek odası ve siyasi partiler eylem gerçekleştirdi. 

Çankaya'daki İşkur binası önünde toplanan yüzlerce işçi ve çalışan, "Kıdem haktır gasp edilemez", "Kıdeme uzanan eller kırılsın", "AKP şaşırma sabrımızı taşırma", "Genel grev genel direniş" sloganları attı. 

Pazartesi, 12 Haziran 2017 14:05
AKP iktidarının patronların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda kıdem tazminatına yönelik saldırıları sürerken, Cübbeli Ahmet Hoca adlı gericinin "Kıdem tazminatı helal değil" fetvası yeniden gündeme geldi. Cübbeli'nin patronlar lehine bu fetvası sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Kıdem tazminatı tartışmalarının yoğunlaştığı son günlerde, Cübbeli Ahmet Hoca adıyla tanınan Ahmet Mahmut Ünlü'nün "kıdem tazminatı helal değil" şeklindeki fetvası yeniden gündeme geldi. 

AKP'nin ve patronların büyük hayaline gericilerden gelen destek şaşırtmadı.

İşte Cübbeli Ahmet'in "Kıdem tazminatı helal değil" fetvası verdiği video: 

Salı, 06 Haziran 2017 13:56
AKP'nin kıdem tazminatı saldırısına karşı eylem kararı alan DİSK, birçok ilde yapacağı eylemlerin programını açıkladı.

DİSK Yönetim Kurulu'nun kıdem tazminatı konusunda almış olduğu eylem kararı doğrultusunda planlanan basın açıklamalarının programları duyuruldu.

Perşembe, 01 Haziran 2017 14:22
İşsizlik maaşı fonu tehlikeye girebilir... Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni kıdem tazminatı düzenlemesiyle birlikte işsizlik maaşı fonunun tehlikeye gireceği sinyalini verdi. Bakan Zeybekci, patronlara yük getirmeden ve zarar vermeden çözüm bulmak gerektiğini vurguladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yeni kıdem tazminatı fonu düzenlemesiyle birlikte işsizlik maaşı fonunun tehlikeye gireceği sinyalini verdi.

Pazar, 11 Haziran 2017 11:47
Bursa, Görükle Halk Komitesi, 2. toplantısını gerçekleştirerek, 15-16 Haziran'ı ve Yenişehir'le Kemalpaşa'da yaşanan işçi hareketlenmelerini konuştu.

Bursa'da işçilerin ve öğrencilerin yoğunlukta olduğu Görükle'de bir araya gelen Halk Komitesi 2. Toplantısını gerçekleştirdi. Gündemde Yenişehir ve Kemalpaşa'da yaşanan işçi hareketlenmeleri ve 15-16 Haziran yıl dönümü vardı. 

Salı, 13 Haziran 2017 20:11
Türkiye Komünist Partisi, 15-16 Haziran 1970'teki işçi sınıfı kalkışmasının yıl dönümünde sokağa çıkacak, etkinlikler düzenleyecek.

Türkiye işçi sınıfı, 15-16 Haziran 1970'te,  dönemin hükümeti tarafından çıkarılmak istenen emek düşmanı sendika yasasına karşı ilk ve en büyük ayaklanmasını gerçekleştirdi.

Salı, 06 Haziran 2017 13:46
Mefar İlaç işçilerinin 20 Haziran'da başlatacağı grevin AKP tarafından "genel sağlığı bozucu" bahanesiyle yasaklanmasının ardından, iş yerinde örgütlü Petrol-İş Sendikasından açıklama geldi. Açıklamada, "İşçinin emek mücadelesi bitirilmek isteniyor, boyun eğmeyeceğiz, mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi.

AKP hükümetinin Mefar İlaç Sanayii AŞ iş yerinde 20 Haziran'da başlayacak olan grevi yasaklamasına, iş yerinde yetkili sendika olan Petrol-İş'ten sert tepki geldi. Yapılan açıklamada, "OHAL döneminde hükümet, sermayedarlara kıdem tazminatı gibi en temel hakkımızın tırpanlanması dahil her türlü teşvik ve desteği sunarken, işçinin hak mücadelesini engellemek için elinden geleni yapmaktadır.

Perşembe, 01 Haziran 2017 01:15
Ali Rıza Aydın

Yazarımız Oğuz Oyan’ın,  geçtiğimiz Salı günkü “Emeğe karşı piyasa ve din” başlıklı yazısı; “Piyasa (sermaye düzeni) tek başına emeği dize getiremezdi. Hele de sınıf çıkarları etrafında örgütlenmiş emeği. Bu nedenle yardımcı kuvvetler hep devreye sokulmak zorundadır.

Perşembe, 22 Haziran 2017 07:45
Akif Akalın

Dikkatinizi çekmiştir, dün soL’da bir haber yayınlandı: “AKP Hafta Tatili Kanunu’nu kaldırdı”.

Pazar, 28 Mayıs 2017 10:48
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatıyla ilgili konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu sabah katıldığı bir televizyon programında kıdem tazminatı ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili hazırlanan düzenlemenin yarın bakanlar kuruluna sunulacağını açıkladı.

Bakanın kıdem tazminatıyla ilgili sözleri şöyle:

Pazartesi, 29 Mayıs 2017 14:10
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası kıdem tazminatına ilişkin açıklamada bulundu.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pages