423 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 01 Şubat 2017 08:34
AKP uzun süredir kamu emekçilerinin bağlı olduğu 657 olarak da bilinen Devlet Memurları Yasasını değiştirerek emekçilerin iş güvencesini kaldırmayı planlıyor. Bunun dışında kıdem tazminatına yönelik saldırı için de düzenleme hazırda bekletiliyor. AKP iki başlıkta da referandumu "evet"le atlatıp adım atmaya hazırlanıyor.

AKP referandum öncesi emekçilere yönelik saldırılarına "kısa süre" ara vermeye hazırlanıyor.

Uzun süredir bekletilen kıdem tazminatı saldırısı ve 657'yi tümden değiştirecek düzenlemeler için referandum beklenecek.

Çarşamba, 08 Şubat 2017 12:07
OHAL döneminde yine bir kanun hükmünde kararname saldırısı gerçekleşti. Bu KHK'ya dayanarak verilen Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'nin en önemli kuruluşları Türkiye Varlık Fonu'na devredildi. Söz konusu devirler, işçi sınıfına büyük bir saldırı dalgasının da startını verecek. AKP, referandumu sınıfa saldırarak kazanmaya çalışacak.

5 Şubat günü Resmi Gazete'de yayımlanan 2017/9756 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Hazine Müsteşarlığı'na bağlı bazı kamu kuruluşlarının Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devredilmesi kararlaştırıldı. 24 Ocak 2017 tarihli bu Bakanlar Kurulu kararının yaklaşık iki hafta sonra Resmi Gazete'de yayınlandığı anlaşılıyor.

Salı, 07 Şubat 2017 01:15
Oğuz Oyan

Geçen haftaki yazımı, "haftaya gündem değişmezse buradan devam" diye bağlamıştım. Beklenen oldu ve Türkiye Varlık Fonu (TVF) gündeme yeniden yerleşiverdi. Kaçınılmaz olarak buna giriyoruz. Ama bunun ele almak istediğimiz  Türkiye ekonomisi gündeminden çok uzak olmadığı da açık.

Pazartesi, 06 Şubat 2017 15:03
Berat Albayrak'a gönderdiği biat, bağlılık ve övgü e-postaları Wikileaks tarafından açıklanan ekonomist Kerem Alkin, Erdoğan Ailesi tarafından Varlık Fonu A.Ş. yönetiminde görevlendirilerek ödüllendirildi. Alkin, Albayrak'a gönderdiği bir e-postada "Hayat kurgum, gönül bağım olan insanlara karşı aidiyet hissetmek üzerine kuruludur. Bu durum, Sayın Cumhurbaşkanımız için de, sizin için de geçerli" yazmıştı.

AKP döneminde tanınan ekonomistlerden Kerem Alkin, şimdi de Yiğit Bulut'la birlikte Varlık Fonu A.Ş.'nin yönetim kurulunda görevlendirildi. Alkin, geçtiğimiz günlerde Wikileaks tarafından açıklanan e-postalarla gündeme gelmişti. Alkin'in Erdoğan Ailesi'ne biat, bağlılık, aidiyet duyduğunu ifade eden övgü dolu e-postaları dikkat çekmişti.

Pazar, 08 Ocak 2017 20:00
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi ücreti verilmiş olsa bile yılda 270 saatten fazla mesayi yaptırılan çalışanın iş sözleşmesini tek taraflı sonlandırması halinde işçiye, kıdem tazminatının ödeneceğine hükmetti.

Konya'da bir fabrikada makine bakım ustası olarak çalışan işçi, ücreti ödenmesine rağmen fazla çalıştırıldığı gerekçesiyle iş sözleşmesini tek taraflı feshetti. Patronun kıdem tazminatını ödememesi üzerine işçi, avukatı Önder Özer aracılığıyla mahkemeye başvurdu.

Salı, 15 Kasım 2016 15:45
Kıdem tazminatı konusu gündemden düşmüyor. Son olarak hükümet programına göre, Mart 2017 tarihine kadar kıdem tazminatının gasbına ilişkin yasal düzenleme yapılması planlanıyor. Kıdem tazminatı konusunun tüm ayrıntılarını ele alıyoruz.

Kıdem Tazminatı tartışmaları son dönemde AKP’li bakanlar tarafından yeniden gündeme taşındı. Bakanların bu açıklamaları ile birlikte “Kıdem tazminatı nedir?”, “Patronlar kıdem tazminatından neden kurtulmaya çalışır?”, “Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?” gibi sorularda yeniden gündemde yerini aldı.

Çarşamba, 16 Kasım 2016 14:56
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatını hedef alan fona ilişkin çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatına ilişkin çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Perşembe, 17 Kasım 2016 10:07
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Madem asgari ücret işi enflasyon oranından kurtarıldı, bu sene geçen seneki zammı da gözeterek, enflasyonun altında bir rakamla geçen senenin dengelenmesini gündeme getirmek istiyoruz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017’de asgari ücrete enflasyonun altında zam yapılmasını, böylece ihracatçı patronların elinin güçlendirilmesini gündeme getirdi.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 12:53
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, kadınlar için çalışma hayatı ve evliliğin birlikte yürütülemeyeceğini düşünüyor.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, ailevi nedenlerle işten ayrılmayı kadın için haklı fesih nedeni kabul etti ve tazminat verilmesini karlaştırdı. Kararda "Evliliğin kadına yüklediği toplumsal sorumluluğun bir gereği olarak, yasada belirtilen fesih hakkı tanınmıştır.

Salı, 29 Kasım 2016 10:26
AKP’nin çalışma hayatına saldırı başlıklarından biri de ücretli izin hakkı oldu. Son yapılan düzenlemeyle, ücretli izinlerin ilk 10 günü haricindeki günlerin sonsuz kere bölünebileceği esası getirildi. Bunun pratik sonucu ise işçinin izninin sadece 10 günlük kısmını blok olarak kullanabilmesi olacak.

AKP iktidarının patron yanlısı kimliğini bilmeyen yok... Her fırsatta emek düşmanı yasalarla ve uygulamalarla karşımıza çıkan patron partisi AKP, 2003 yılında düzenlediği İş Kanunu ve yine 2012 yılında çıkardığı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası ile birlikte sınıfsal karakterini, yani emekçi sınıfa düşman kimliğini net bir şekilde hissettirdi, hissettiriyor.

Cuma, 25 Kasım 2016 07:41
Dünya görmüş burjuvalar ya da AKP'li patronlar... Kadına dönük şiddetten, hangisi daha az sorumlu sayılabilir ki? Bir 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde daha, etrafımız yaşamımıza kastedenlerle çevrili. Kimin ayaklarının altındaki kaideyi yıkacağımız, başının üstündeki hareyi yok edeceğimiz halen açık değil mi?

Bugün 25 Kasım.  AKP, takvimler Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'ne giderken, vazgeçilmez silahlarından birini cepheye sürmekte tereddüt etmedi. Geçtiğimiz Perşembe gecesi Türkiye, “istismar yasası” olarak nitelenebilecek bir yasa önergesiyle sarsıldı. AKP, yükselen şiddetli tepkiyle “şimdilik” uğraşmaya lüzum görmemiş olacak ki, önerge komisyona geri çekildi.

Salı, 29 Kasım 2016 02:15
Oğuz Oyan

Siyasetin gündemi hiç soğumuyor. Bu arada ekonomi gündemi de ısınıyor.

Cumartesi, 12 Kasım 2016 12:29
1996’da başlayan "suç" hayatınından AKP’lilerle ortaklığa kadar çok defa medyanın gündemine girmiş Metro Turizm'in patronu Galip Öztürk'ün, AKP ve Erdoğan’la olan ilişkisinde sınır yok. Defalarca kez çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve kasten adam öldürmek gibi suçlarından yargılanmasına rağmen her seferinde beraat etmeyi başaran Öztürk'ün 23 Ekim’de geri döndüğü Türkiye’de elini kolunu sallaya sallaya gezmesinin nedeni herkes tarafından biliniyor.

1980’li yıllarda İstanbul’a gelerek Topkapı Otogarı’nda çay ocağı işletmeciliğinden "güçlü sermaye" yolunda hızla ilerleyen Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün, AKP'li yıllardaki yükselişi tesadüf değil.

Perşembe, 10 Kasım 2016 10:58
OHAL fırsatçılığı yapan hükümet, kamusal emeklilik hakkını da özelleştirmek için epey yol aldı. 45 yaş altı çalışanların zorunlu olarak dahil edileceği Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), zor durumdaki ekonominin ve sermayenin yeni can simidi olacak. soL, zorunlu BES uygulamasının amacını ve genel çerçevesini mercek altına aldı.

OHAL döneminde birçok yasal düzenlemeye imza atan hükümetin icraatlarından en önemlisi bireysel emeklilik sisteminin (BES) yaygınlaştırılmasına dönük bir kanun çıkarmak oldu. 45 yaş altında çalışanların ücretlerinden yapılacak kesintilerle, milyonlarca ücretli sisteme zorunlu olarak dahil edilecek.

Pazartesi, 31 Ekim 2016 12:12
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, evlenmeden 10 gün önce iş yerinden istifa eden kadına kıdem tazminatı ödenmesine hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu.

Sakarya'da evlilik hazırlığı yapan bir kadın işçi, 3 yıldır çalıştığı iş yerine dilekçe vererek, evleneceği gerekçesiyle iş akdinin feshedilmesini ve kıdem tazminatının ödenmesini istedi.

Pages