381 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 02 Mayıs 2016 08:27
M. Şehmus Güzel’in “Türkiye’de İşçi Hareketi Tarihi 1908-1984” ile “İşçiler Örgütleniyor (1939-1950)” başlıklı kitapları, Türkiye’de işçilerin de bir “Tarih”i olduğunu ispatlıyor, ispatlamaya çalışıyor. Bu iki kitap aslında, özünde, temelinde birbirini tamamlayıcı nitelikte. Hem akraba, hem yoldaş...

Araştırmacı-yazar M.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 09:33
Kalkınma Bakanlığı’nın kıdem tazminatı için yaptığı çalışma büyük tartışma yaratacak. Bakanlık, işçilere ödenilen kıdem tazminatı miktarının da, işverenin aylık olarak yatırdığı prim miktarının da yarıya düşürülmesini önerdi. Çalışma Bakanı'nı ziyaret eden bir patron derneğinin de "Kıdem tazminatında prim oranının yüzde 3.75’e indirilmesi için çalışma başlatıldı" açıklaması dikkat çekmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kıdem tazminatıyla ilgili çalışmalarını sürdürürken Kalkınma Bakanlığı’ndan çok tartışılacak bir öneri geldi.

Perşembe, 21 Nisan 2016 01:00
Alpaslan Savaş

Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulabilmesi, yani kiralık işçilik; kıdem tazminatının fona devredilmesi, yani tasfiyesi; taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel haline getirilmesi, yani taşerona kadro masalı. Bu üçü, çalışma yaşamında son birkaç ayın en çok tartışılan gündemleri oldu.

Perşembe, 28 Nisan 2016 10:37
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, bir çalışanın mesai saatleri dışında başka bir yerde çalışmasının, işten çıkarılması için haklı neden olamayacağına hükmetti. Kararda, mesai sonrasında başka bir iş yerinde çalışmayı yasaklayan bir hükmün, iş sözleşmesinde ya da hukuk sisteminde bulunmadığı belirtildi.

Yargıtay, milyonlarca çalışanı ilgilendiren önemli bir karara imza atarak ek iş yapmanın işten atılma nedeni olamayacağına hükmetti.

Perşembe, 07 Nisan 2016 08:10
Çalışma Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerinin işyerlerinde yaptıkları inceleme ve denetimlerin ardından açıkladıkları raporda yer alan konularla, SGK, İŞKUR ve ALO 170 hattına yapılan şikayet konularının uyumluluk gösterdiği öğrenildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerinin işyerlerinde yaptıkları inceleme ve denetimleri sonucunda düzenledikleri teftiş raporları, ülkemizde en çok ihlal edilen işçi haklarını gözler önüne seriyor.

Pazartesi, 11 Nisan 2016 10:30
İGDAŞ, 4 çalışanın iş akdini "sosyal medyadan cumhurbaşkanına hakaret" ve "iş yerinde AKP'lilerin huzurunu bozmak" gibi iddialarla feshetti. Yapılan açıklamada, "Kendi dışındaki herkesi terörist ve hain gören, 'bizden olmayan kurumlarımızda barınamaz' anlayışının son örneği olan bu uygulamayla İGDAŞ çalışanı 4 arkadaşımız tazminat ve haklarından mahrum bırakılarak ihraç edildi" denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ (İGDAŞ), 4 çalışanının iş akdini, sosyal medyadan cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla ve hukuksuz bir şekilde feshetti. Hasan İleri, Umut Yıldırım, Deniz Gökçe Örs ve Nehir Aksoy adlı İGDAŞ çalışanları, neyle suçlandıklarını ısrarla öğrenmek istemelerine karşın, gerçek neden kendilerine söylenmedi; “iş sah

Salı, 29 Mart 2016 13:16
AKP'nin taşeron işçilere "kadro verilecek" açıklamasının altından yine oyun çıktı. İşçilere kadro verilecek denilerek binlerce işçinin işten çıkarılmasına kapı aralanırken işçilere 3 yıllık sözleşme imzalatılarak geçmiş tüm haklarından vazgeçmesi istenecek. Üç yılın ardından ise sözleşme yenilenip yenilenmeyeceğine ilişkin en ufak güvence yok.

Başbakan Davutoğlu, bir süredir müjde olarak "taşeron işçilere kadro" açıklamasında bulunurken açıklamaların ardında büyük bir aldatmca olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Buna göre işçilerden geçmiş haklarından vazgeçmesi, yeni sözleşme için kapsamı belirsiz bir sınava girmesi, üç yıllık sözleşme imzalaması, "özel sözleşmeli personel" adı altında güvencesiz bir şekilde çalışması istenecek.

Çarşamba, 16 Mart 2016 11:00
Kadir Sev

Önceki gün, Artvin İdare Mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişiler, Cerattepe’de maden işletip para kazansın diye Cengiz Holding’e verilen ÇED olumlu raporunu değerlendirmek için keşif yaptı. Karadeniz Teknik ve Samsun 19 Mayıs üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünün çeşitli fakültelerinden yedi akademisyenin düzenleyeceği rapor, Artvin’in geleceğini belirleyecek.

Cumartesi, 26 Mart 2016 16:45
Coşkun Gök

Karayolları Genel Müdürlüğü’nde taşeron işçi olarak çalışan 6500 işçi adına açılan dava 2011 yılında sonuçlanmış ve mahkeme bu işçilerin kadroya alınmasına karar vermiştir.

Salı, 01 Mart 2016 10:15
Oğuz Oyan

Başlık "malumun ilanı" gibi gözükebilir. Kapitalist sistem zaten doğası gereği bir emek hırsızlığı değil midir? Emek sömürüsü birincil bölüşüm ilişkileri düzeyinde başlayıp bitiyor olsaydı, "malumun ilanı" yaklaşımı haklı olabilirdi. Ama kapitalist sömürü düzeneği bunun ötesinde, ikincil bölüşüm ilişkileriyle birlikte çevrimini tamamlamakta.

Perşembe, 18 Şubat 2016 20:33
Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, kıdem tazminatları için, 22 Şubat Pazartesi gününden itibaren, 15 Mart'a kadar çeşitli illerde hergün alanlara çıkacak.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, kıdem tazminatları için, 22 Şubat Pazartesi gününden itibaren, 15 Mart'a kadar çeşitli illerde hergün alanlara çıkacak.

Pazartesi, 22 Şubat 2016 18:12
Metal işçileri, kıdem tazminatı hakkının gaspına karşı protesto yürüyüşü ve eylemlerini sürdürüyor. Bugün de Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan yürüyüşte “Kıdem tazminatımıza dokundurtmayacağız, kiralık işçi bürolarını kabul etmeyeceğiz” denildi.

İzmir'de metal işçileri Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptıkları yürüyüşle “Kıdem tazminatımıza dokundurtmayacağız, kiralık işçi bürolarını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 16:07
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 9 ve 10 Şubat 2016 tarihlerini "Kıdem tazminatının gaspına karşı genel eylem ve direniş günü” ilan etti.

DİSK'ten yapılan açıklamada, konfederasyonun "Kıdem tazminatı iş güvencemizdir, dokunma" sloganıyla yürütülen çalışmaları 25 Ocak'tan beri ülke çapında devam ettiği vurgulandı. 

Cuma, 12 Şubat 2016 12:53
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatı düzenlemesinin bu ay içinde Meclis'e gönderileceğini açıkladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun "Kıdem tazminatı bizim 100 yıllık vermiş olduğumuz mücadelenin sonunda kazanılmış bir haktır. Bu hakkı AKP'ye kaptıracak DİSK'te göz yoktur.

Cuma, 26 Şubat 2016 20:37
Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde, Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri, esnek çalışma modeli tasarısı ve kıdem tazminatı düzenlemelerini protesto etti.

Birleşik Metal-İş Sendikası, Gebze'de esnek çalışma modeli tasarısı ve kıdem tazminatı düzenlemesini protesto etti. Hacı Halil Mahallesi'nde toplanan metal işçileri adına konuşma yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu "Sermayenin ve AKP hükümetinin işçi sınıfının kazanılmış haklarını talana yönelik saldırılarının ardı arkası kesilmiyor.

Pages