399 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 19 Ağustos 2016 13:47
Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, darbe tehdidi ile AKP diktası arasında sıkıştırılan Türkiye’de 4 Eylül Mitingi'nin gerçekleri söylemek için çok önemli olduğunu belirtti.

4 Eylül'de İstanbul Kartal'da yapılacak olan "Emperyalizme, gericiliğe, darbecilere boyun eğmeyeceğiz" mitinginin çağrıcıları arasında bulunan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, darbe tehdidi ile AKP diktası arasında sıkıştırılan Türkiye’de 4 Eylül mitinginin gerçekleri söylemek için çok önemli olduğunu belirtti.

Salı, 16 Ağustos 2016 01:00
Oğuz Oyan

İktidar coştukça coşuyor. Ekonomi alanındaki cüreti ve iştahı da sınır tanımıyor. Olayın, ekonomi alanını dahi aşan muhtelif boyutları var. Gerçi 7 Haziran 2016 tarihli yazımızda çerçeveyi çizmiştik; şimdi yeni tasarı için hangi eklemeler yapılabilir ona bakalım.

Perşembe, 07 Temmuz 2016 14:31
Yargıtay, mesai saatinde internete girerek işini aksattığı iddiasıyla işten çıkarılan işçinin, haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesiyle işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödemesi gerektiğine karar verdi.

Cep telefonları başta olmak üzere teknolojiye, internete ve sosyal medyaya erişimin kolaylaşması işçi-işveren ilişkilerinde yeni ihtilafların yaşanmasına neden oluyor. İnternet ve sosyal medya kullanımı konusunda Yargıtay içtihatları daha çok işçi aleyhine gerçekleşiyor. 

Salı, 05 Temmuz 2016 17:16
Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) katılım oranı aynı dönemin önceki yılına kıyasla %30 azaldı.

13 yıldır uygulanmakta olan BES sistemine katılım oranı bu yıl geçtiğimiz yılın Ocak-Haziran dönemine göre yaklaşık %30 azalmış durumda. Bireysel Emeklilik Gözetim Merkezi’nin verilerine göre Geçen yıl ocak-haziran döneminde 467 bin 556 kişi sisteme girerken, bu yılın aynı döneminde bu sayı 148 bin 689 kişi birden azalarak 318 bin 867’ye geriledi. 

Perşembe, 14 Temmuz 2016 09:57
Suriyelilere vatandaşlık verilmesi gündemiyle ilgili tartışma sürüyor. Komünist Parti alışılmış yorumların dışına çıkarak hem AKP'nin bu hamlesindeki tuzaklara dikkat çekti hem de Suriyeli emekçilerin artık Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin bir parçası olduğunun altını çizerek birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Ülkelerindeki vekalet savaşı nedeniyle yurtlarını terketmek zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin kaderi Erdoğan'ın politik hesapları ve sermaye sınıfının ucuz iş gücü iştahı arasına sıkıştırılmak isteniyor. Tablonun bir diğer ucunda ise, AKP iktidarının yarattığı bütün sorunları ülkesini terketmek zorunda kalan Suriyelilere yıkmak için hazır bekleyen bir "muhalefet" görünüyor.

Salı, 07 Haziran 2016 01:00
Oğuz Oyan

Başlangıç sorusu şudur: Kıdem tazminatı fonunu (KTF) iktidar ve sermaye neden bu kadar büyük arzuyla isterler?

Sermaye açısından bu sorunun yanıtı basit gibidir: Kıdem tazminatı yükünü azaltmak ve zamana dengeli yaymak. İktidar açısından da basit gibidir: Sermayenin iktidarı olduğuna göre, bu yıllanmış talebi yerine getirmekten daha doğal ne olabilir?

Cuma, 10 Haziran 2016 03:45
Alpaslan Savaş

Oğuz hocanın (Oyan) bu haftaki yazısını kaçıran varsa dönüp mutlaka okumalı. Oğuz hoca, İşsizlik Sigortası Fonu’nun yanına aynı şekilde rezerv fon işlevi gören yeni bir fon daha eklenmek istendiğinin altını çiziyor.

Çarşamba, 22 Haziran 2016 15:21
408 bin memur emeklisinin beklediği kıdem tazminatı farkına ilişkin yasa tasarısı görüşmeleri bayramdan sonraya bırakıldı.

Meclis'teki 408 bin memur emeklisinin tazminat farklarını almak amacıyla beklediği yasa tasarısının görüşmeleri ertelendi. Komisyon süreci tamamlanan ve Genel Kurul’da bu hafta gündeme alınması planlanan tasarı Ramazan Bayramı’ndan sonraya bırakıldı. 

Çarşamba, 08 Haziran 2016 08:15
Kadir Sev

Birileri ülkeyi bilerek, isteyerek, planlanmış eylemlerle, yani taammüden kaosa sürüklüyor.

Terörle mücadele gerekçesiyle, dokunulmazlıkların kaldırılması öngörülerek, bu doğrultuda büyük bir adım atıldı.

Daha çok bomba, daha çok yıkım göreceğiz. Artık daha çok düşman olacağız birbirimize.

Cuma, 17 Haziran 2016 00:48
'Çok basit bir şey var bir de, kapitalist bir ülkede yaşıyorsan örgütlü olmaktan değil örgütsüz olmaktan korkacaksın.'

Gebze’de metal fabrikalarında çalışan partili işçilerle, komünist bir metal işçisi olmak, metal sanayiinde komünist işçi örgütlenmesinin olanakları üzerine konuştuk. Atalay, Erdoğan ve çalıştığı fabrikada işyeri sendika temsilcisi olan Mehmet, sorularımızı yanıtladı

Salı, 21 Haziran 2016 01:30
Oğuz Oyan

Karanlık yüz her yerden kendini gösteriyor. İktidarın ve kurduğu karanlık rejimin yüzü değil sadece görünen. Sokak aralarında günlük yaşamın bir parçası olarak gezinmeye başlayan sıradan faşizmin yüzü de her yerden sırıtmaya başlıyor. Kışkırtıldıkça, hoşgörüldükçe, sırtı sıvazlandıkça meydanı daha da boş buluyor.

Salı, 31 Mayıs 2016 09:21
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kıdem tazminatı konusunda, kendilerinin önerdiği ve işçinin kıdem tazminatı hakkının yarı yarıya düşürülmesini öngören Avusturya modeline Çalışma Bakanlığı’nın sıcak baktığını bildirdi. Model uygulanırsa, işçinin kıdem tazminatı hakkı yarı yarıya düşecek.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kıdem tazminatı konusunda daha önce kendilerinin önerdiği ve işçinin kıdem tazminatı hakkının yarı yarıya düşürülmesini öngören Avusturya modeline Çalışma Bakanlığı’nın sıcak baktığını bildirdi.

Perşembe, 26 Mayıs 2016 17:52
Otobüste cinsel saldırının yaşandığı Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün, yıllar önce işten attığı müdürüne kıdem tazminatı ödememek için kafasına silah dayayarak zorla senet imzalattığı ortaya çıktı. Öztürk'ü savcılığa şikayet eden mağdur müdür ve avukatı, savcının "Koskoca Galip Öztürk öyle şey yapar mı" yanıtıyla karşılaşmış.

Metro Turizm'e ait yolcu otobüsünde dün yaşanan cinsel saldırı kamuoyunda tartışılırken, gözler Metro Turizm'in AKP'ye yakınlığıyla tanınan sahibi Galip Öztürk'e çevrildi. Galip Öztürk, muavinin mastürbasyon yoluyla üniversite öğrencisi bir kadın yolcuyu taciz etmesi olayını, "Paralel yapıya" bağlaması dikkat çekti. 

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 15:38
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, hamileliği nedeniyle işten atılan ve "iş güvencesi tazminatı" alan kadın işçiye, işverenin bir de "ayrımcılık tazminatı" ödemesine hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay, hamilelikten dolayı işten çıkarmayı "ayrımcılık" saymadı!

Yargıtay, hamileliği nedeniyle işten atılan ve "iş güvencesi tazminatı" alan kadın işçiye, işverenin bir de "ayrımcılık tazminatı" ödemesini kararlaştıran yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.

ZORLA İSTİFASI ALINARAK İŞTEN ATILMIŞTI

Cuma, 20 Mayıs 2016 02:00
Alpaslan Savaş

Milletvekillerinin dokunulmazlık tartışması süredursun, işçi hakları konusunda patronlara dokunulmazlık sağlayacak yeni bir yasal düzenleme meclise sevk edilmek üzere. Hükümet, “İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı”nda hazırlıklarını tamamladı.

Pages