966 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 04 Şubat 2016 15:35
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Cizre'ye TOKİ'nin gireceğini ve mahallekolların kurulacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Cizre'de operasyonların birkaç gün içinde biteceğini söyleyerek bölgede TOKİ'yle kentsel dönüşüm yapılacağını ve mahallekolların kurulacağını açıkladı.

Çarşamba, 03 Şubat 2016 16:15
Mimarlar UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Nevşehir’i değerlendirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Nevşehir’in tarihinin zarar gördüğünü söyleyerek Nevşehir Belediyesi'nin uygulamalarına tepki gösterdi.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 16:45
Hilal Ataş

Uzun yol katedip misafir olana türlü sorular sorulur.

"Uçakla mı geldin otobüsle mi?"

"E o kadar yol da çekilmez zaten, iyi yapmışsınız"

"Havalar nasıl oralarda, soğuk mu burası kadar?"

"Yolculuk nasıldı peki?"

Çarşamba, 06 Ocak 2016 16:37
Hava kirliliği alarm veriyor. Fabrikalar, gökdelenler, kentsel dönüşüm faaliyetleri hava kirliliğinde etken. Türkiye'de hava kirliliği nedeniyle her yıl 29 bin kişinin öldüğü açıklandı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'nın açıkladığı bilgiye göre, Türkiye'de her yıl 29 bin kişi hava kirliliği nedeniyle ölüyor.

Pazartesi, 04 Ocak 2016 14:28
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm kapsamına almak için "riskli alan" ilan ettiği mahallelerden birinde daha, "riskli alan" kararı Danıştay’dan döndü. Danıştay, Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Güngören’in bazı mahallelerinde verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından, "Pendik’in en prestijli mahallesi" olarak tanımlanan Batı Mahallesi için de benzer gerekçelerle yürütmeyi durdurma verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm kapsamında aldığı "riskli alan" kararlarından biri daha Danıştay’dan döndü.

Perşembe, 28 Ocak 2016 10:05
17-25 Aralık sürecinde görevinden ayrılan Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar, "İlk travmayı atlattım. Bana büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum, içimde ukde kaldı" dedi.

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrasında görevinden ayrılan Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar, 1973’te kurulan Bayraktar İnşaat’ın başına döndü. 

Salı, 26 Ocak 2016 14:30
Saskia Sassen/ Çeviri: Murat Serim

Editörün notu: Columbia Üniversitesi sosyoloji profesörü Saskia Sassen’in aşağıda Türkçe çevirisini yayınladığımız yazısı, Deutsche Bank ve London School of Economics and Political Science tarafından düzenlenen Urban Age kentsel araştırmalar dizisinin bir parçası olarak Guardian’da yayınlanmıştır.

Salı, 19 Ocak 2016 08:36
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari ile Şırnak şehir merkezlerinin Yüksekova ile Cizre’ye kaydırılacağını açıkladı.

AKP'nin uzun süreli sokağa çıkma yasakları ilan ettiği ve operasyonlar yürüttüğü Cizre ve Yüksekova'nın şehir merkezi yapılacağı açıklandı.

Başbakan Davutoğlu'nun Londra yolunda uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalar şöyle:

SİLOPİ, CİZRE VE SUR

Pazar, 31 Ocak 2016 10:30
Özkan Öztaş

Kamuoyu günlerdir İmralı’da yapılan görüşmelerin tutanakları ve bu tutanakların içinde geçen kimi kritik bilgilerle meşgul.

Erdoğan’ı Öcalan mı kurtardı? Gezi eylemlerinde iktidardan yana mı tavır sergilendi? İmralı’ya gelen İngiliz heyeti Mossad ajanı mıydı? Öcalan Suriye’de AKP’yle mi yoksa Esad’la mı birlikte hareket ediyor? Başkanlık meselesi özerklik talebiyle tartışılabilir mi?

Pazartesi, 11 Ocak 2016 09:30
Aydemir Güler

Bir süre yurtdışındaydım Aralık ayında. Kasım başında Türkiye ilericiliğinin bir bölümü, Türkiyeli olmaya, maddeten olmasa da en azından düşünsel olarak veda edip yurtdışına kapağı atmaya, ya da hiç olmazsa çocuklarını bu “kepazelikten” uzak tutmaya eğilim gösteriyordu. Tam o ara bir süreliğine gittim ben de.

Çarşamba, 27 Ocak 2016 10:45
Kadir Sev

Ankara Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetinde bir karış toprak bırakmamak için çok çaba gösteriyor.

Şubat’ın 4’ünde yeni ihaleler var. Ankara’nın Gölbaşı, Çankaya, Yenimahalle ve Etimesgut İlçelerinde 12 parsel satılacak. Tahmin edilen bedellerinin toplamı 55 milyon 150 bin lira ediyor.

Pazar, 24 Ocak 2016 08:45
Özkan Öztaş

Top sesleriyle uyandık yeni bir güne. 

Diyarbakır’da insanların Sur ’da patlayan top sesleriyle güne başlamaları artık bir rutinin parçası… Savaş kaç gündür devam ediyor, kaç insan göç etti ya da öldürüldü sayılmıyor artık. 

Çarşamba, 13 Ocak 2016 14:30
Çerçeve

Uzunca bir süredir sanatın sosyal, politik, ekonomik ve kültürel angajmanlar içerisinde kullanılan önemli bir enstrüman olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu konuda entelektüel bir tartışmanın verimli bir biçimde eleştirel yaklaşımla tartışılabileceği isimlere ve mecralara duyulan ihtiyaç da ortada.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 11:14
Mimarlar "Çaldağ" kentsel dönüşümünü yargıya taşıdı. Mimarlar, Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara'nın en önemli bakı noktası olan Çaldağ'da, yapmak istediği kentsel dönüşüm planlarını yargıya taşıdı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Meclisinden onaylanan Çankaya İlçesi Çaldağ Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları değişikliği işleminin yürütmesinin durdurulmasını isteyerek yargıya taşıdı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Ankara'nın en önemli bakı noktası ola

Çarşamba, 09 Aralık 2015 15:42
Ankara Mimarlar Odası, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki kentsel dönüşüm alanıyla ilgili iki mahkemenin verdiği farklı kararlara dikkat çekti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın dahil olduğu alanın kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine karşı açılan davada Danıştay 6.Dairesi'nden gelen red kararını değerlendirdi.

Pages