1077 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 09 Eylül 2017 09:40
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kentsel dönüşüm gerekçesiyle Ayşe Dün’e ait ev, içindeki eşyalarla birlikte yıkıldı. Yıkıma karşı çıkan Dün ve oğlu, polisler tarafından coplandı. Mahallelinin tepkisi üzerine havaya ateş açan polis üç kişiyi gözaltına aldı.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey Mahalleleri'ndeki yıkım aylardır sürüyor. 23 Mayıs’tan bu yana aralıklarla devam eden yıkıma tepki gösteren vatandaşlar evlerinden çıkmak istemiyor. Su ve elektriğin uzun süredir kesik olduğu iki mahallenin çevresi bir süre önce polis bariyerleriyle kapatılırken, sokaklara zırhlı araçlar, TOMA ve çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı.

Pazartesi, 11 Eylül 2017 09:10
İstanbul’a 2000’li yıllarda deniz doldurularak eklenen dolgu alanlar, neredeyse yeni bir ilçe oluşturacak büyüklüğe ulaştı. Yüz ölçümü 5 bin 313 kilometrekare olan İstanbul’un 39 ilçesi içinde en büyüğü Çatalca, en küçüğü Güngören. Oysa İstanbul’un gayriresmi bir ilçesi daha var. O da deniz doldurularak büyüklüğü altı kilometrekareye yaklaşan dolgu alanlar. 2000’den bu yana doldurulan alanların yüz ölçümü Heybeliada’dan büyük.

İstanbul’a 2000’li yıllarda deniz doldurularak eklenen dolgu alanlar, neredeyse yeni bir ilçe oluşturacak büyüklüğe ulaştı. 

Hürriyet’ten Banu Tuna’nın haberine göre yaklaşık 17 yılda İstanbul’un farklı yerlerine yapılan denize dolgu alanların yüzölçümü 2.34 kilometrekarelik Heybeliada’dan büyük bir alana ulaştı.

Çarşamba, 13 Eylül 2017 07:56
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, ODTÜ'de büyük bir orman katliamına imza attı. TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Sevim ile son yaşananları görüştük...

AKP'nin ODTÜ'den yol geçirme ve ağaçları yok etme projesinin son ayağı geçtiğimiz hafta cumartesiyi pazara bağlayan gece devreye sokuldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök arasındaki anlaşma sonrası yaşanan yıkım oldukça sarsıcı.

Pazar, 27 Ağustos 2017 12:03
Üsküdar Kirazlıtepe'de kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağı alandaki direnişin ardından Üsküdar Belediye Başkanı'ndan açıklama geldi.

Çamlıca'daki Kirazlıtepe, Güzeltepe, Sultanmurat ve Yavuztürk mahallelerini kapsayan projenin ilk etabında dönüşüme uğrayacak bina yıkımının bulunduğu yere dün direniş başlamış, dönüşüm alanına "Mülkiyet hakkı kutsaldır. Boğaziçi İmar Yasası değişmeden imar problemi çözülemez. Mahallelerimizi terk etmek istemiyoruz" yazılı pankart asılmıştı.

Perşembe, 10 Ağustos 2017 09:42
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize'de 7 Ağustos günü "Ayder'e benzer dönüşümü Uzungöl'e de yapmalıyız. Buralar çekim alanları" demesinin hemen ardından, bölge için kentsel dönüşüm ihalesi yapıldı.

Karadeniz’in dünyaca ünlü Ayder Yaylası, son yıllarda yapılaşmaya kurban verilmesiyle gündeme geliyor. Erdoğan, üç gün önce memleketi Rize’de yaptığı konuşmada, “Ayder Yaylası’nı kirlettik, rezil ettik” demişti. Erdoğan'ın "kirlettik" dediği, doğal dokunun yitirilmesi değil daha fazla ranta, imarlaşmaya açmanın bahanesi olduğu anlaşıldı. 

Perşembe, 17 Ağustos 2017 07:19
17 Ağustos 1999'da, Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve saat 03.02'de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam 18 yıl geçti. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremin üzerinden geçen 18 yılda değişen tek şey yok...

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan, 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam 18 yıl geçti.

Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı.

Salı, 08 Ağustos 2017 12:27
Karadeniz yaylalarına gözünü diken Erdoğan, dün lafı dolandırmadan konuyu Ayder'e getirdi. Erdoğan'ın bölgeyi ranta açacaklarını ilan etmesi, Ayder'in başına gelebilecek felaketin ayak seslerini şimdiden duyuruyor. Karadeniz halkı ise Ayder'e sahip çıkmaya kararlı.

Gördükleri tüm yeşil alanlara hızla iş makinelerini sokmayı marifet sayan gerici zihniyet, yeni hedefini belirledi. 

Pazartesi, 21 Ağustos 2017 12:48
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem riskini ranta çevirmek için yaptıkları plana hız verdi. Bakanlıkların sosyal tesislerini bir "yara" olarak tanımlayan Özhaseki, bakanlıklara ait tüm sosyal tesisleri satacaklarını açıkladı. Kamu emekçilerinin yararlanabildiği sosyal tesis alanlarının patronlara peşkeş çekilmesi girişimini soL'a değerlendiren Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, kamu emekçilerinin haklarının gasp edildiğini ve yeni bir rant saldırısına başlandığını söyledi.

Kamu emekçilerinin yıllardır tatil yapmak ve dinlenmek için yararlanabildiği sosyal tesisler de AKP tarafından "yük" ve "yara" olarak tanımlandı.

Deprem riskini bu kez kamuya ait sosyal tesisleri rant alanı haline çevirmek için kullanacak olan AKP, bakanlıklar bünyesindeki tüm sosyal tesisleri satmaya karar verdi.

Cuma, 18 Ağustos 2017 12:17
Avcılar'da yedi katlı bir binaya yıkım kararı alınmasına tepki gösteren yurttaşlarla polis arasında gerginlik çıktı.

Avcılar'da iddiaya göre, belediye tarafından kentsel dönüşüm bölgesinde olmamasına rağmen sahte raporlarla 7 katlı bir binaya yıkım kararı çıkarıldı.

Pazartesi, 07 Ağustos 2017 17:19
Erdoğan yaylaları imara açmamışlar gibi "Ayder'i kirlettik" dedi. Erdoğan'ın "kirlettik" dediği doğal dokunun yitirilmesi değil daha fazla ranta, imarlaşmaya açmanın bahanesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yeşil Yol" denen yaylalara otoban projesini zorlamamış gibi "Ayder'i kirlettik" dedi.

Rize'de konuşan Erdoğan, "Şu andaki Ayder bizim temsilimiz olamaz. Ayder'i kirlettik. Ayder'e benzer dönüşümü Uzungöl'e de yapmalıyız. Buralar çekim alanları" dedi.

Erdoğan'ın sözleri şöyle:

Perşembe, 17 Ağustos 2017 17:20
"17 Ağustos depreminde binlerce insan paranın saltanatı yüzünden hayatını kaybetti. Yarın da bu değişmeyecek. Zenginler daha çok kazansın diye daha çok insan ölecek, daha fazla insan yaralanacak. AKP iktidarı sürerse, depremin etkisi artacak, maliyet daha ağır olacak. Biz paranın saltanatını yıkmazsak, bu deprem İstanbul'u ve bizi yıkacak"

Türkiye Komünist Partisi, 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminin 18. yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. 

Plansız yapılaşmanın, rant amaçlı 'kentsel dönüşümün' AKP eliyle hızla devam ettiği belirtilen açıklamada, İstanbul'daki 470 deprem toplanma alanından geriye yalnızca 72 tanesinin kaldığına dikkat çekildi.

Çarşamba, 09 Ağustos 2017 07:55
AKP MKYK üyesi Ethem Sancak'ın sahibi olduğu BMC, TSK'ya 'kirpi' olarak adlandırılan 529 adet zırhlı araç satacak.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), 529 adet taktik tekerlekli araç (TTA) alımı projesinde ana yüklenici olarak AKP MKYK üyesi Ethem Sancak'ın sahibi olduğu BMC Otomotiv ile çalışma yürütülmesine karar verildiğini ve ilgili sözleşmenin imzalandığını açıkladı. 

Cumartesi, 26 Ağustos 2017 13:45
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, özel bir televizyon programının canlı yayınında soruları yanıtladı. Programda çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, ''İstanbul’da artık bir deprem bekleniyor. Dedikleri en geç 2030'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, CNN Türk'te canlı yayında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

Programda çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, ''İstanbul’da artık bir deprem bekleniyor. Dedikleri en geç 2030'' dedi.

Özhaseki canlı yayında şunları söyledi:

Cuma, 25 Ağustos 2017 13:23
Uganda hükümetinin yeni kıyafet genelgesine göre, kamu görevlisi kadınlar kolsuz bluz giymemeli, etek boyları diz üzerinde olmamalı; göğüs dekoltesi, göbek, dizler ve sırt daima kapalı olmalı. Ayrıca, renkli saçlar, saç örgüsü ya da postiş, parlak ya da çok renkli ojeler de artık yasak.

Uganda hükümeti Temmuz ayında Kamu Hizmet Bakanlığı tarafından, kadın ve erkek kamu görevlileri için katı bir kıyafet genelgesi çıkardı. 

Bu genelgeye göre, erkeklerin dar pantolon giymesi yasaklanarak, ceket giyme, kravat takma ve kısa saç zorunluluğu getirildi. Kadınlara yönelik kıyafet kuralları ise çok daha sıkıydı. 

Pazar, 20 Ağustos 2017 16:14
Antalya'da hortum ve sopalarla birbirine saldıran iki hayvan koruma derneğinin temsilcileri, kavga ardından karşılıklı şikayetçi oldu. Dernek temsilcileri birbirlerini, "Hayvanlar için para topluyoruz" diyerek insanları dolandırmakla suçladı.

Olay, 15 Ağustos günü Antalya Büyükşehir Belediyesinin Kızıllı’daki katı atık depolama tesisinde meydana geldi.

Pages