936 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 23 Haziran 2015 22:03
Amasya Üniversitesi'nin düzenlediği "Ululararası Kentsel Araştırmalar Sempozyumu"nun ilki 24-26 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Kentsel Araştırmalar Sempozyumu"nun ilki, 24-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan sempozyumun teması, ‘Tarihi Kentsel Çevre’ olarak belirlendi.

Çarşamba, 24 Haziran 2015 14:09
Her fırsatta "camiler ahır yapıldı, yıkıldı" açıklaması yapan AKP'liler camiyi kendileri yıkınca ise yazılı bir savunma açıklaması yaptılar.

Konya'da Meram Belediyesi, yeni hizmet binasının önündeki 31 yıl önce yapılan Et ve Balık Kurumu Camii'nin yıkımına başladı. Belediye Başkanı AKP'li Fatma Toru, yıkılan Et ve Balık Kurumu Camii'nin kentsel dönüşüm sahasında kaldığını, depreme dayanıklı olmadığını, yaklaşık 200 metre ilerisine de belediye tarafından 1800 kişi kapasiteli yeni cami yapıldığını söyledi.

 

Çarşamba, 24 Haziran 2015 09:15
Kadir Sev

Dün dolu dolu bir Resmi Gazete yayımlandı. İçinde 14 atama kararnamesi; 9 Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı; 9’u Kentsel dönüşüm, biri Cari Hizmet Maliyetlerine öğrenci katkısı hakkında Kararda değişiklik yapılmasına ilişkin olmak üzere 10 Bakanlar Kurulu Kararları vardı.

Perşembe, 25 Haziran 2015 19:14
Galatasaray Üniversitesi restorasyon projesinin başına atanan mimar Sinan Genim geçtiğimiz hafta beklenmedik biçimde istifasını sundu. Koç ailesiyle ve iktidar çevreleriyle yakın ilişki içinde olduğu bilinen Genim'in istifasının kişisel bir karar doğrultusunda gerçekleşmediği ve süreci tıkama amacı taşıdığı iddia ediliyor.

GSÜ restorasyon projesinin başına atanan mimar Sinan Genim geçtiğimiz hafta beklenmedik biçimde istifasını sundu. Koç ailesiyle ve iktidar çevreleriyle yakın ilişki içinde olduğu bilinen Genim'in istifasının kişisel bir karar doğrultusunda gerçekleşmediği ve süreci tıkama amacı taşıdığı iddia edildi.

Perşembe, 14 Mayıs 2015 22:00
Üsküdar'da kentsel dönüşümün başlamasına ilişkin imar planı değişikliği teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

İstanbul'un Üsküdar ilçesi için, kentsel dönüşümün başlamasına ilişkin imar planı değişikliği teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Salı, 26 Mayıs 2015 19:35
Çiğli Ataşehir Mahallesi’nde yurttaşlar evlerinin imar dışına çıkartılarak hukuki durumunun belirsiz hale getirilmesine veya şuyulandırılarak kentsel dönüşüm kapsamına alınmasına isyan etti.

Bölgede oturan yurttaşlar, evlerinin imar dışına çıkarılarak belirsiz hale getirilmesine ve evlerin şuyulandırılarak kentsel dönüşüm kapsamına alınacağı söylentilerine karşı eylem yaptılar. Uzun süredir evleri üzerindeki belirsizliğin giderilmemesi üzerine yurttaşlar, Ataşehir Mahallesi Muhtarı Adem Sertçelik’in de katılımıyla Çiğli’nin merkezindeki marketler bölgesinde toplandı.

Salı, 19 Mayıs 2015 13:00
Merve N. Gürbüzel

1960’larden önce, Londra’nın Islington mahallesi eski, bakımsız Viktoryan üsluplu evlerin birden çok işçi ailesine kiralandığı, harap bir bölgeydi. 1960’lara gelindiğinde gitgide artan sayıda orta ve orta-üst gelir grubundan insan, evler alıp buraları yenileyerek mahalleye yerleştiler. Bu akım sonra Londra’nın kent içindeki başka eski  mahallelerine de yayıldı.

Çarşamba, 13 Mayıs 2015 12:33
Soma’da Türkeri İnşaat’ın sahibi İsmail Türkeri madencilerin ailelerini ev vaadiyle 40 milyon lira dolandırıp ortadan kayboldu.

AKP Soma İlçe Teşkilatı’nda yönetim kurulu üyesi olan Kemal Türkeri ve Soma’da kentsel dönüşüm işlerini alan kardeşi Şerafettin Türkeri’yle ortaklığı bulunan İsmail Türkeri 200’ün üzerinde aileyi dolandırdı.

Salı, 19 Mayıs 2015 11:20
Okmeydanı'nda yapılan operasyonda gözaltına alınan iki çocuk daha "örgüt" gerekçesiyle tutuklandı, pankart ve slogan delil sayıldı.

Okmeydanı'ndaki Gençlik Federasyonu adlı derneğe yapılan gece baskınında, o esnada binada uyumakta olan iki çocuk ile bir arkadaşları gözaltına alındı.

İkisi tutuklanan üç gence "yasadışı örgüt üyeliği ve propagandası" suçlarından dava açıldı. Gençlerin, pankart açıp slogan atmaları delil sayıldı.

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 13:55
C. Suna Oba

Tahsin Yücel Gökdelen adlı romanında[1], özelleştirilmeyen bir tek hukukun kaldığı, onun da özelleştirilmesinin tartışmaya açıldığı 2073 yılında, insan ilişkilerini, iktidar ilişkilerini, toplumsal yapıyı ve İstanbul’un nasıl dönüşmüş olduğunu kurguluyor.

Pazartesi, 27 Nisan 2015 19:40
Sırbistan'ın başkenti Belgrad için öngörülen kentsel gelişim projesine itiraz eden şehir halkı, süngerden yapılma dev bir ördekle planı protesto etti.

Sava Nehri kıyısı boyunca uygulanması öngörülen projenin Belgrad'ın görüntüsünü tamamıyla değiştireceğini savunan protestocular, ellerinde oyuncak ördeklerle başkent sokaklarına döküldü.

Sırpçada "patka" (ördek) sözcüğü genellikle "yolsuzluk" için kullanılıyor. Dolayısıyla protestocular da kentsel dönüşüm projesine itirazlarını ifade etmek için ördeği sembol olarak seçti.

Pazar, 05 Nisan 2015 11:52
Pendik Belediyesi'nin yaklaşık bir yıl önce Aydos (Ertuğrulgazi) ve Sülüntepe mahallelerinde yaşayanları borçlandırdığı "tapu uygulamasına" karşı mahalleliler, geçtiğimiz hafta çağrısını yaptıkları eylemlerine başladı.

Pendik Belediyesi'nin yaklaşık bir yıl önce Aydos (Ertuğrulgazi) ve Sülüntepe mahallelerinde ki yapılara tapu vereceği söylemleri üzerine; belediye mahallelerdeki arazileri Milli Emlak’tan devralarak satışını gerçekleştirmek istedi.

Pazar, 12 Nisan 2015 11:03
Damla Baytekin

Son yıllarda hepimizin gündeminde olan bir konu var: kentsel dönüşüm. Bu furyanın özellikle yoğun olduğu İstanbul’da yaşayanlar mutlaka yıkılacak evinin yerine kaç kat ev yapılacağını hesaplayan, bu işten nasıl daha fazla kâr edeceğine kafa yoran birilerine rastlamış ya da inşaat şirketlerinin toplantı çağrılarına maruz kalmıştır.

Çarşamba, 22 Nisan 2015 18:24
AKP'nin Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurmak için Sağlık Bakanlığı'na devrettiği Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde öğrenciler bir panel gerçekleştirdi. Panele CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de katıldı.

Marmara Üniversitesi'nin Haydarpaşa Kampüsü'nün 17 Mart tarihinde Meclis Genel Kurul'unda onaylanması ve 15 Nisan tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanması sonucu yeni kurulacak Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredilmesi kesinlik kazandı.

Perşembe, 02 Nisan 2015 15:45
Selçuk Işık

Mülkiyet ilişkilerinin ortaya çıktığı ve kentsel devrim sürecinin başladığı tarihin ilk anlarından itibaren inşa edilen yapıların büyük çoğunluğu zorbaca zapt edilen toplum emeğinin üstünde tepinen egemen/seçkin sınıfların emekçi sınıflarla kurduğu ilişkiyi, iktidar gösterisini imleyen simgeler haline dönüşmüştür.

Pages