915 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 07 Şubat 2015 17:11
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakan adayının Hakan Fidan olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde "Sosyal Demokrat Belediyecilik ve Kentsel Dönüşüm" konulu konferans düzenledi. Konferansa CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, bazı İstanbul milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile ilçe parti başkanları katıldı.

Perşembe, 05 Şubat 2015 14:37
Fikirtepe'nin yeni halinin maketini yapan KVP Koordinatörü Sıla Akalp'e göre projeler tamamlandığında 134 hektarlık alandaki 40 bin nüfusun Bodrum nüfusuna yaklaşacağı öngörülüyor. Her bölgeye ise 1 AVM düşüyor.

Kentsel Vizyon Platformu (KVP), yaklaşık 4 yıl önce Kentsel Dönüşüm alanı İlan edilen Fikirtepe'nin 2019 yılındaki halini tasarlayarak makete aktardı. Bölgede çalışma yürüten İnşaat firmalarına ait projelerin bir araya getirildiğiFikirtepe maketinde, yüksek yapılaşma ve nüfus yoğunluğu dikkat çekiyor.

Çarşamba, 28 Ocak 2015 21:31
2010’da açılan ve pek çok oyunu sahneleyen Mekan Artı kapanıyor. Üftade sokaktaki mekanın yerine çamaşırhane açılacak.

2010’dan bu yana alternatif oyunlara sahne açan Mekan Artı’nın kapanacağı duyuruldu.

Salı, 13 Ocak 2015 10:31
Kocaeli Çayırova'daki kentsel dönüşüme karşı mücadele eden bölge halkı, projeyi iptal ettirdi.

Kocaeli -Çayırova'da Çayırova, Emek ve İnönü Mahalleleri'nin kapsayan kentsel dönüşüme karşı kurulan Çayırova, İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği, Çayırova Belediyesi'ne dava açarak projenin iptalini talep etmişti.

Cumartesi, 03 Ocak 2015 08:49
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ inşaatlarında kalitesiz ürün kullanıldığını kabul etti ve bu malzemelerin artık TOKİ inşaatlarına girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.

İnşaat sektöründe kalitesiz olduğu için “TOKİ musluğu ve “TOKİ suntası” gibi tanımlarla anılan TOKİ’nin Başkanı Ergün Turan eski disipline göre malzeme üretenlerle iş yapmayacaklarını belirterek müteahhitlere ve taşeronlara “Bundan sonra TOKİ’ye kalitesiz malzeme girmeyecek. Taviz vermeyeceğimiz noktalardan birisi kalite olacak.

Perşembe, 22 Ocak 2015 19:49
Galatasaray Üniversitesi'nin tarihi binasında 2 yıl önce çıkan yangın ve binanın AKP'li bir mimara teslim edilmesi, yangının yıldönümünde öğrenciler tarafından protesto edildi. Tarihi Saray binasının ranta teslim edilmesini kabul etmeyeceklerini belirten öğrencilere akademisyenler de destek verdi.

Galatasaray Üniversitesi'ndeki (GSÜ) yangının ikinci yıldönümünde okullarını rantçılara bırakmayacaklarını ilan eden öğrenciler eylem yaptı. Üniversitenin sahilindeki alanda toplanan öğrencilere, akademisyenler ve AKP'nin kıskacındaki Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi'nde "#HaydarapaşayıKoru" diyen öğrenciler de destek verdi. 

Cumartesi, 03 Ocak 2015 16:15
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun skandal 'kariyer' açıklamasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı İdris Güllüce de 2014 yılı çevre yılı oldu diyerek 2015'te yapacağı 'tuhaf' açıklamalarına başlamış oldu.

İdris Güllüce, üçüncü havalimanı ve köprü projeleri icin Kuzey Ormanları’nın katledildiği, Marmara’nın yıkımının planlandığı, sadece Yırca’da göz göre 6 bin ağacın köklendiği, neredeyse tüm Türkiye’de kentsel dönüşü, santral ve maden projelerine toplumsal muhalefetin yükseldiği 2014 yılını ‘çevre yılı’ ilan etti.

Çarşamba, 14 Ocak 2015 09:15
Kadir Sev

1934 yılında çıkarılmış bir İskân Yasası vardı; “Muhacir ve mültecilerle göçebelerin ve gezginci çingenelerin yurt içinde yerleştirilmeleri”ni düzenliyordu. AKP, bu Yasayı 2006 yılında yeniledi.

Cumartesi, 03 Ocak 2015 12:05
Sayıştay'ın hazırladığı TOKİ Denetim Raporu'na göre, TOKİ'nin, Kuzey Ankara Kent Girişi Projesi’nden 825 milyon TL, Ak Saray'dan ise 409 milyon TL alacağı olduğu belirtildi.

Sayıştay’ın TOKİ 2013 Denetim Raporu’na göre mezra taburları ve kalekol sözleşmelerinde “inşaatlarda kesinlikle hazır beton kullanılacaktır” hükmü yer alıyor.

Salı, 13 Ocak 2015 19:07
Kağıtların, plastik ambalajların, karton kutuların yanı sıra umutlarını ve geleceklerini de çöpten çıkaranlarla konuştuk bu sayıda. Yani meslek hastalıkları ve çöp topladıkları için cezaları tanımlı ama meslekleri tanımsız olan katı atık işçileriyle…

Sabahın ilk saatlerinde düşerler yola… Bir çöp bidonundan süt şişelerini, deterjan kutularını toplarlar, diğerinden atılmış gazeteleri, içinde yenmemiş dilimlerin de olduğu pizza kutusunu… Bu toplumda biri için yiyemediği dilimlerle birlikte pizza kutusudur çöp olan, diğeri o yarım pizza dilimlerini bırakıp, kutuyu atar çuvalına.

Cuma, 12 Aralık 2014 11:52
Türkiye'nin tapusu olmayan tek ilçesi olan Urfa’ya bağlı Ceylanpınar ilçesinde kamu arazileri, iş güvenliği hazırlanan torba yasayla satışa çıkarılıyor.

Hazine’ye ait olan taşınmazlar 'kentsel dönüşüm' adı altında yurttaşlara satılacak. Söz konusu dönüşüm üzerinden ciddi bir rant alanı oluşması bekleniyor.

Böyle bir düzenleme yapılmasının gerekçesi ise “Ceylanpınar İlçesi’nin kurulu olduğu bölgede bulunan taşınmazların büyük bölümünün Hazine’ye ait olması” olarak gösteriliyor.

Pazar, 21 Aralık 2014 09:13
Kentsel dönüşüm kapsamında plansızca yıkılan eski binaların çoğunda kullanılan asbestin kanserojen özellik taşıdığı ve yıkım işkemi sırasında toz halinde havaya dağıldığı tespit edildi.

Kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul’un pek çok ilçesinde afet riskli alanlarda binalar yıkılırken yeterli tedbirin alınmaması büyük bir tehlikeyi beraberinde getiriyor. Özellikle eski binaların çoğunda (hem beton malzemeleri hem iç malzemeler) kanserojen madde olan asbestin kullanıldığı biliniyor. Bu madde, binalar yıkılırken kristal iğnecikler şeklinde toz halinde havaya dağılıyor.

Cuma, 12 Aralık 2014 09:10
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan ve kamuoyunda TMMOB yasası olarak anılan düzenleme iki yıl aradan sonra yeni torba yasa ile bir kez daha gündemde. Gezi direnişi sırasında hükümetle meslek odaları arasında yaşanan gerilimin intikamı olarak yorumlanan düzenlemeyle TMMOB’un yapısı sil baştan değiştiriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan ve yeni torba yasa ile Meclis gündemine getirilen İmar Kanunu’nda meslek odalarının yetkileri ellerinden alınıyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB)’un kuruluş kanunu olan 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu, yeni taslakla sil baştan değiştiriliyor.

Perşembe, 11 Aralık 2014 16:09
Maliklerin talebi üzerine yapılacak imar planı değişikliklerinde, emsal artışı olan parsellerin artan değerinin yüzde 40’ı kamuya ödenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, “Amaç, imardaki haksız kazancı, kirli ilişkileri engellemek” diyor.

Ekonomi yönetimi, maliklerin talebi üzerine yapılacak imar planı değişikliklerinde, emsal artışı olan parsellerin, artan değerinin yüzde 40’ını, kamuya değer artış payı olarak almayı planlıyor.

Cuma, 12 Aralık 2014 08:43
İş güvenliği için hazırlanan torba yasayla Türkiye’nin tek tapusuz ilçesi olan Şanlıurfa’ya bağlı Ceylanpınar ilçesi satışa çıkarılıyor.

İş güvenliği için hazırlanan ve Meclis’e sunulan torba yasa paketiyle bir ilçe satışa çıkarılıyor. Buna göre paketin yasalaşmasının ardından Şanlıurfa’ya bağlı Ceylanpınar ilçesi, kentsel dönüşüm kapsamına alınacak ve büyük bölümü Hazine’ye ait olan taşınmazlar, onları kullanan ilçe halkına satılacak.

Pages