921 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 06 Mart 2015 09:04
Eski Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve ailesinin 2 yıl önce 42 milyon liraya aldığı Koşuyolu'ndaki 10 dönüm arsa tek bir binayla kentsel dönüşüme sokuldu. Aile, yaklaşık 50 milyon lira vergi muafiyeti sağlanan arsadan 114.4 milyon lira gelir elde edecek. 2 yıllık kârları ise 72.4 milyon lira.

"İstanbul Koşuyolu’ndaki 10 dönüm arsada tek bir bina vardı, içinde de bir kişi oturuyordu. Bu riskli bina sayesinde yeni işimiz kentsel dönüşüm projesi oldu. Gayrimenkul projemizden 80 milyon dolar (208 milyon lira) ciro bekliyoruz. Bunun yüzde 55’i arsa sahibinin. Kentsel dönüşümde en büyük pay arsa sahibine düşüyor. İnşaatı yapan firmalar ufak karlarla ilerliyor.

Cumartesi, 28 Mart 2015 16:28
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, muhalefetten gelen "ÇED almayanı dövüyorlar" eleştirilerine "Hizmet için gelenlere yol oluruz, asfalt oluruz. Biz adama kurban oluruz. Can veririz” karşılığını verdi.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde kentsel dönüşüm protokol töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce "ÇED raporu" eleştirilerine yanıt verdi.

Pazar, 15 Mart 2015 14:53
Eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın ayrılmasından sonra KİPTAŞ'ın başına getirilen İsmet Yıldırım'ın atandığı 1999 yılında sadece 4.5 dönem tarlası bulunuyordu. Bugün ise İstanbul'un oldukça değerli ilçelerinde milyon dolarlık arsa ve ev sahibi.

Eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın yerine 1999 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından KİPTAŞ Genel Müdürlüğü görevine getirilen İsmet Yıldırım'ın 16 yılda edindiği mal varlığı ortaya çıktı. İlk atandığında üzerinde sadece 4.5 dönümlük bir tarla kayıtlı olan Yıldırım bugün İstanbul'un pek çok yerinde arsa ve evlerin sahibi.

Cuma, 27 Mart 2015 08:15
Efe Peker

Son iki yazımda, Türkiye’de kendini solda tanımlayan kesimlerin din ile olan ilişkisinin iki uç arasında savrulduğunu ileri sürmüştüm.

Perşembe, 26 Mart 2015 08:15
Ali Rıza Aydın

Para ve din ile özdeşleşen devlet, AKP düzeni ile öyle ilişkilere manşet oluyor ki, evlere şenlik. Mızrak çuvala sığmıyor. Paranın, cismi bir yerlere sığmadığı gibi düşüncesi de beyinlere sığmıyor, tüm ilişkileri ağızlardan sapır sapır dökülüyor. 

Pazar, 15 Mart 2015 12:19
CNN Türk'te, Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi Vahap Şahin, 1 Mayıs hakkında gelen bir soruya, "Toplantı ve gösteri yapılabilecek yerler belli. Taksim bunlardan biri değil" cevabını verdi. Şahin, konuşmasının devamında, "dilencilik yapan ve rahatsız edici görüntü oluşturan Suriyeli" göçmenlerle ilgili de konuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Çoğunlukla trafikle ilgili konuşan Vali Şahin, 1 Mayıs'la ilgili de açıklamada bulundu. Taksim Meydanı'nın, toplantı ve gösteri yapılabilecek yerlerden biri olmadığını söyleyen Şahin, konuyla ilgili daha fazla konuşmaktan ise kaçındı. Vali Şahin'in konuşmasının öne çıkan noktaları şu şekilde:

Cumartesi, 07 Şubat 2015 17:11
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakan adayının Hakan Fidan olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde "Sosyal Demokrat Belediyecilik ve Kentsel Dönüşüm" konulu konferans düzenledi. Konferansa CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, bazı İstanbul milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile ilçe parti başkanları katıldı.

Perşembe, 05 Şubat 2015 14:37
Fikirtepe'nin yeni halinin maketini yapan KVP Koordinatörü Sıla Akalp'e göre projeler tamamlandığında 134 hektarlık alandaki 40 bin nüfusun Bodrum nüfusuna yaklaşacağı öngörülüyor. Her bölgeye ise 1 AVM düşüyor.

Kentsel Vizyon Platformu (KVP), yaklaşık 4 yıl önce Kentsel Dönüşüm alanı İlan edilen Fikirtepe'nin 2019 yılındaki halini tasarlayarak makete aktardı. Bölgede çalışma yürüten İnşaat firmalarına ait projelerin bir araya getirildiğiFikirtepe maketinde, yüksek yapılaşma ve nüfus yoğunluğu dikkat çekiyor.

Çarşamba, 28 Ocak 2015 21:31
2010’da açılan ve pek çok oyunu sahneleyen Mekan Artı kapanıyor. Üftade sokaktaki mekanın yerine çamaşırhane açılacak.

2010’dan bu yana alternatif oyunlara sahne açan Mekan Artı’nın kapanacağı duyuruldu.

Salı, 13 Ocak 2015 10:31
Kocaeli Çayırova'daki kentsel dönüşüme karşı mücadele eden bölge halkı, projeyi iptal ettirdi.

Kocaeli -Çayırova'da Çayırova, Emek ve İnönü Mahalleleri'nin kapsayan kentsel dönüşüme karşı kurulan Çayırova, İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği, Çayırova Belediyesi'ne dava açarak projenin iptalini talep etmişti.

Cumartesi, 03 Ocak 2015 08:49
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ inşaatlarında kalitesiz ürün kullanıldığını kabul etti ve bu malzemelerin artık TOKİ inşaatlarına girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.

İnşaat sektöründe kalitesiz olduğu için “TOKİ musluğu ve “TOKİ suntası” gibi tanımlarla anılan TOKİ’nin Başkanı Ergün Turan eski disipline göre malzeme üretenlerle iş yapmayacaklarını belirterek müteahhitlere ve taşeronlara “Bundan sonra TOKİ’ye kalitesiz malzeme girmeyecek. Taviz vermeyeceğimiz noktalardan birisi kalite olacak.

Perşembe, 22 Ocak 2015 19:49
Galatasaray Üniversitesi'nin tarihi binasında 2 yıl önce çıkan yangın ve binanın AKP'li bir mimara teslim edilmesi, yangının yıldönümünde öğrenciler tarafından protesto edildi. Tarihi Saray binasının ranta teslim edilmesini kabul etmeyeceklerini belirten öğrencilere akademisyenler de destek verdi.

Galatasaray Üniversitesi'ndeki (GSÜ) yangının ikinci yıldönümünde okullarını rantçılara bırakmayacaklarını ilan eden öğrenciler eylem yaptı. Üniversitenin sahilindeki alanda toplanan öğrencilere, akademisyenler ve AKP'nin kıskacındaki Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi'nde "#HaydarapaşayıKoru" diyen öğrenciler de destek verdi. 

Cumartesi, 03 Ocak 2015 16:15
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun skandal 'kariyer' açıklamasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı İdris Güllüce de 2014 yılı çevre yılı oldu diyerek 2015'te yapacağı 'tuhaf' açıklamalarına başlamış oldu.

İdris Güllüce, üçüncü havalimanı ve köprü projeleri icin Kuzey Ormanları’nın katledildiği, Marmara’nın yıkımının planlandığı, sadece Yırca’da göz göre 6 bin ağacın köklendiği, neredeyse tüm Türkiye’de kentsel dönüşü, santral ve maden projelerine toplumsal muhalefetin yükseldiği 2014 yılını ‘çevre yılı’ ilan etti.

Çarşamba, 14 Ocak 2015 09:15
Kadir Sev

1934 yılında çıkarılmış bir İskân Yasası vardı; “Muhacir ve mültecilerle göçebelerin ve gezginci çingenelerin yurt içinde yerleştirilmeleri”ni düzenliyordu. AKP, bu Yasayı 2006 yılında yeniledi.

Cumartesi, 03 Ocak 2015 12:05
Sayıştay'ın hazırladığı TOKİ Denetim Raporu'na göre, TOKİ'nin, Kuzey Ankara Kent Girişi Projesi’nden 825 milyon TL, Ak Saray'dan ise 409 milyon TL alacağı olduğu belirtildi.

Sayıştay’ın TOKİ 2013 Denetim Raporu’na göre mezra taburları ve kalekol sözleşmelerinde “inşaatlarda kesinlikle hazır beton kullanılacaktır” hükmü yer alıyor.

Pages