931 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 14 Mayıs 2015 22:00
Üsküdar'da kentsel dönüşümün başlamasına ilişkin imar planı değişikliği teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

İstanbul'un Üsküdar ilçesi için, kentsel dönüşümün başlamasına ilişkin imar planı değişikliği teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Salı, 19 Mayıs 2015 13:00
Merve N. Gürbüzel

1960’larden önce, Londra’nın Islington mahallesi eski, bakımsız Viktoryan üsluplu evlerin birden çok işçi ailesine kiralandığı, harap bir bölgeydi. 1960’lara gelindiğinde gitgide artan sayıda orta ve orta-üst gelir grubundan insan, evler alıp buraları yenileyerek mahalleye yerleştiler. Bu akım sonra Londra’nın kent içindeki başka eski  mahallelerine de yayıldı.

Çarşamba, 13 Mayıs 2015 12:33
Soma’da Türkeri İnşaat’ın sahibi İsmail Türkeri madencilerin ailelerini ev vaadiyle 40 milyon lira dolandırıp ortadan kayboldu.

AKP Soma İlçe Teşkilatı’nda yönetim kurulu üyesi olan Kemal Türkeri ve Soma’da kentsel dönüşüm işlerini alan kardeşi Şerafettin Türkeri’yle ortaklığı bulunan İsmail Türkeri 200’ün üzerinde aileyi dolandırdı.

Salı, 19 Mayıs 2015 11:20
Okmeydanı'nda yapılan operasyonda gözaltına alınan iki çocuk daha "örgüt" gerekçesiyle tutuklandı, pankart ve slogan delil sayıldı.

Okmeydanı'ndaki Gençlik Federasyonu adlı derneğe yapılan gece baskınında, o esnada binada uyumakta olan iki çocuk ile bir arkadaşları gözaltına alındı.

İkisi tutuklanan üç gence "yasadışı örgüt üyeliği ve propagandası" suçlarından dava açıldı. Gençlerin, pankart açıp slogan atmaları delil sayıldı.

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 13:55
C. Suna Oba

Tahsin Yücel Gökdelen adlı romanında[1], özelleştirilmeyen bir tek hukukun kaldığı, onun da özelleştirilmesinin tartışmaya açıldığı 2073 yılında, insan ilişkilerini, iktidar ilişkilerini, toplumsal yapıyı ve İstanbul’un nasıl dönüşmüş olduğunu kurguluyor.

Pazartesi, 27 Nisan 2015 19:40
Sırbistan'ın başkenti Belgrad için öngörülen kentsel gelişim projesine itiraz eden şehir halkı, süngerden yapılma dev bir ördekle planı protesto etti.

Sava Nehri kıyısı boyunca uygulanması öngörülen projenin Belgrad'ın görüntüsünü tamamıyla değiştireceğini savunan protestocular, ellerinde oyuncak ördeklerle başkent sokaklarına döküldü.

Sırpçada "patka" (ördek) sözcüğü genellikle "yolsuzluk" için kullanılıyor. Dolayısıyla protestocular da kentsel dönüşüm projesine itirazlarını ifade etmek için ördeği sembol olarak seçti.

Pazar, 05 Nisan 2015 11:52
Pendik Belediyesi'nin yaklaşık bir yıl önce Aydos (Ertuğrulgazi) ve Sülüntepe mahallelerinde yaşayanları borçlandırdığı "tapu uygulamasına" karşı mahalleliler, geçtiğimiz hafta çağrısını yaptıkları eylemlerine başladı.

Pendik Belediyesi'nin yaklaşık bir yıl önce Aydos (Ertuğrulgazi) ve Sülüntepe mahallelerinde ki yapılara tapu vereceği söylemleri üzerine; belediye mahallelerdeki arazileri Milli Emlak’tan devralarak satışını gerçekleştirmek istedi.

Pazar, 12 Nisan 2015 11:03
Damla Baytekin

Son yıllarda hepimizin gündeminde olan bir konu var: kentsel dönüşüm. Bu furyanın özellikle yoğun olduğu İstanbul’da yaşayanlar mutlaka yıkılacak evinin yerine kaç kat ev yapılacağını hesaplayan, bu işten nasıl daha fazla kâr edeceğine kafa yoran birilerine rastlamış ya da inşaat şirketlerinin toplantı çağrılarına maruz kalmıştır.

Çarşamba, 22 Nisan 2015 18:24
AKP'nin Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurmak için Sağlık Bakanlığı'na devrettiği Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde öğrenciler bir panel gerçekleştirdi. Panele CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de katıldı.

Marmara Üniversitesi'nin Haydarpaşa Kampüsü'nün 17 Mart tarihinde Meclis Genel Kurul'unda onaylanması ve 15 Nisan tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanması sonucu yeni kurulacak Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredilmesi kesinlik kazandı.

Perşembe, 02 Nisan 2015 15:45
Selçuk Işık

Mülkiyet ilişkilerinin ortaya çıktığı ve kentsel devrim sürecinin başladığı tarihin ilk anlarından itibaren inşa edilen yapıların büyük çoğunluğu zorbaca zapt edilen toplum emeğinin üstünde tepinen egemen/seçkin sınıfların emekçi sınıflarla kurduğu ilişkiyi, iktidar gösterisini imleyen simgeler haline dönüşmüştür.

Cuma, 06 Mart 2015 09:04
Eski Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve ailesinin 2 yıl önce 42 milyon liraya aldığı Koşuyolu'ndaki 10 dönüm arsa tek bir binayla kentsel dönüşüme sokuldu. Aile, yaklaşık 50 milyon lira vergi muafiyeti sağlanan arsadan 114.4 milyon lira gelir elde edecek. 2 yıllık kârları ise 72.4 milyon lira.

"İstanbul Koşuyolu’ndaki 10 dönüm arsada tek bir bina vardı, içinde de bir kişi oturuyordu. Bu riskli bina sayesinde yeni işimiz kentsel dönüşüm projesi oldu. Gayrimenkul projemizden 80 milyon dolar (208 milyon lira) ciro bekliyoruz. Bunun yüzde 55’i arsa sahibinin. Kentsel dönüşümde en büyük pay arsa sahibine düşüyor. İnşaatı yapan firmalar ufak karlarla ilerliyor.

Cumartesi, 28 Mart 2015 16:28
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, muhalefetten gelen "ÇED almayanı dövüyorlar" eleştirilerine "Hizmet için gelenlere yol oluruz, asfalt oluruz. Biz adama kurban oluruz. Can veririz” karşılığını verdi.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde kentsel dönüşüm protokol töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce "ÇED raporu" eleştirilerine yanıt verdi.

Pazar, 15 Mart 2015 14:53
Eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın ayrılmasından sonra KİPTAŞ'ın başına getirilen İsmet Yıldırım'ın atandığı 1999 yılında sadece 4.5 dönem tarlası bulunuyordu. Bugün ise İstanbul'un oldukça değerli ilçelerinde milyon dolarlık arsa ve ev sahibi.

Eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın yerine 1999 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından KİPTAŞ Genel Müdürlüğü görevine getirilen İsmet Yıldırım'ın 16 yılda edindiği mal varlığı ortaya çıktı. İlk atandığında üzerinde sadece 4.5 dönümlük bir tarla kayıtlı olan Yıldırım bugün İstanbul'un pek çok yerinde arsa ve evlerin sahibi.

Cuma, 27 Mart 2015 08:15
Efe Peker

Son iki yazımda, Türkiye’de kendini solda tanımlayan kesimlerin din ile olan ilişkisinin iki uç arasında savrulduğunu ileri sürmüştüm.

Perşembe, 26 Mart 2015 08:15
Ali Rıza Aydın

Para ve din ile özdeşleşen devlet, AKP düzeni ile öyle ilişkilere manşet oluyor ki, evlere şenlik. Mızrak çuvala sığmıyor. Paranın, cismi bir yerlere sığmadığı gibi düşüncesi de beyinlere sığmıyor, tüm ilişkileri ağızlardan sapır sapır dökülüyor. 

Pages