949 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 09 Ağustos 2015 17:57
İstanbul'da üniversitelerin olduğu semtlerde kira fiyatları yüzde yüz arttığını söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, "Bir talep oluştu, fiyatlar bir anda tavan yaptı. Bunun sebepleri arasında kentsel dönüşümün hızlanmasıyla evi yıkılacak vatandaşların kiraya çıkması da var" dedi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, üniversitelerin bulunduğu semtlerde kira fiyatlarının yüzde yüz arttığını söyledi.

Perşembe, 13 Ağustos 2015 19:50
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul'un deprem açısından 1999 yılına göre daha iyi bir durumda olmadığını söyledi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, 17 Ağustos 1999 depreminin 16'ıncı yıldönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Gökçe, Gölcük merkezli depremin ardından 16 yıl geçmesine rağmen İstanbul'un deprem açısından 1999 yılına göre daha iyi bir durumda olmadığının altını çizdi.

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 13:14
​17 Ağustos 1999 yılında merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 7,5 büyüklüğündeki depremde hasar gören 4 katlı bina depremden tam 16 yıl sonra yıkıldı. Yıkım işleminin depremden 16 yıl sonra yapılması ise merak konusu oldu.

17 Ağustos 1999 yılında sabaha karşı 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli/Gölcük merkezli deprem, richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşti ve deprem büyük çapta can ve mal kaybına neden oldu. Resmi raporlara göre, 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken, 23 bin 781 kişide yaralandı. Yaklaşık 16 milyon insan depremden etkilendi.

Cuma, 07 Ağustos 2015 11:33
Tarihi Yarımada'nın siluetini bozduğu için tepki çeken, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Mesut Toprak sahibi olduğu 16/9 Kuleleri'nin yanındaki 15 yıllık okul kısa süre önce imam hatipe çevrilmişti. Okula öğrenci talebi olmazsa TÜRGEV'e devri gündemde. Veliler zaten imam hatip dönüşümünün okulu peşkeş çekmek için kılıf olduğunu söylüyor.

Sözcü'den Nil Soysal'ın haberine göre Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, İstanbul’un siluetini bozduğu gerekçesiyle eleştirdiği İstanbul Zeytinburnu’ndaki 16/9 Kuleleri’nin yanındaki Kazlıçeşme Abay Ortaokulu’nun imam hatibe çevrilmesinin altından rant çıktı…. İlçede İstanbul’un en büyük imam hatip lisesi de dahil olmak üzere 5 imam hatip okulu bulunuyor.

Perşembe, 27 Ağustos 2015 08:45
Ahmet Çınar

Dün Assos’taki Aristoteles heykeline saldırmışlar.

Haberde “kimliği belirsiz kişilerin” saldırdığı yazıyordu.

Kimliği belirsiz olur mu hiç! Kimliği, kişiliği, zihniyeti o kadar belli ki yıkıcıların. O denli tanıdıklar ki…

Bu ülkede heykel ilk kez yıkılmıyor. Bu coğrafyada ilk kez kırılmıyor heykeller. IŞİD’i, Taliban’ı hatırlayın.

Cuma, 14 Ağustos 2015 01:45
Bakanlar Kurulu’nun 2005’te ‘Afet Risk Alanı’ ilan ettiği İstanbul Avcılar’ın Ambarlı Mahallesi’nde iki binanın daha yıkılmasına başlandı, 2 binanın da su ve elektriği kesildi. Kendilerine hiçbir bedel ödenmeden tapulu, iskanlı, ruhsatlı evlerinin yıkılması için terk etmelerinin istendiğini belirten mahalle sakinleri bölgenin ranta açılmak istendiğini belirtti. Evlerinin yıkılmasını bekleyen semt sakinlerinin endişeli bekleyişi ise sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Bakanlar Kurulu’nun 2005 yılında "Afet Risk Alanı" ilan ettiği Ambarlı Mahallesi’ndeki Bayırlı, Badem ve Bahçe Sokak’ta geçen Aralık ayında 47 binadan 13’ünü yıktı.  Geçen hafta diğer konutların da yıkılması için harekete geçildiği mahalleye, çevik kuvvet ve zabıtalar çağırılırken 4 binanın su, elektrik ve bazılarının doğalgazı kesildi.

Perşembe, 30 Temmuz 2015 09:52
Yassıada ve Sivriada projesinin mimarı AKP Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a 5 yılda 78 gençlik merkezi ve 11 kentsel dönüşüm projelendirme işi verildiği öğrenildi.

Yassıada ve Sivriada’nın Turizm- Kültürel Tesis Alanı olarak ilan edilmesinden sonra adaların yap işlet- devret modeliyle TOBB’a tahsis edilmesi sonucu hazırlanan otel, kongre merkezi, liman ve diğer turistik tesislerin mimari çizimini AKP Samsun Milletvekili Çiğdem Karaslan’ın eşiyle ortak olduğu Arme Concept şirketi gerçekleştirdi.

Salı, 07 Temmuz 2015 16:13
İstanbul Sarıyer’de kentsel dönüşüme karşı akademisyenler, mimarlar, peyzaj mimarları ve kent plancıları ile mahalle halkı beraber mücadele ediyor. Mahallelinin kamusal yararı ve barınma hakkı için, Küçük Armutlu’da bir proje yarışması düzenleniyor.

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan, resmi adıyla Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, fakat mahalle halkı tarafından Küçük Armutlu olarak anılan mahalle için bölgenin karşı karşıya bulunduğu kentsel dönüşüm projesine karşı Pir Sultan Abdal Derneği Sarıyer Şubesi ile akademisyenler, mimarlar, peyzaj mimarları, kent plancıları ve mahalle halkı işbirliğiyle bir proje yarışması düzenleniyor.

Cuma, 10 Temmuz 2015 11:38
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Kaçak Sarayın kaçacak yeri kalmadı, karar büyük yerden" dedi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 5 meslek odasının itirazını kabul etti.

Atatürk Orman Çiftliği alanının, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılabilmesi için "T.C Başbakanlık Gazi Yerleşkesi (OGM) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı" ilan edilmesine ilişkin 2012/3074 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali hakkında 5 meslek odasının itirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından haklı bulundu.

Cumartesi, 11 Temmuz 2015 13:53
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır uğraştığı, ancak Danıştay’ın durdurduğu Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi’nin önü yeniden açıldı. 22 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Danıştay’ın durdurma kararı yürürlükten kaldırıldı.

Uzun yıllardır Ulus projesine karşı bilimsel mücadele yürüten Şehir ve Bölge Plancısı Prof. Dr.

Salı, 14 Temmuz 2015 03:30
Orhan Aydın

Beyimize defalarca çağrı yaptım.

“Gelin, sizin seçtiğiniz bir televizyon kanalında, olmadı bir form düzenleyerek yine sizin seçtiğiniz bir mahalle de Beyoğlu'nda talan ettiğiniz kültürel varlıkları konuşalım”

Ses yok.

Salı, 14 Temmuz 2015 22:14
Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı gönüllülerinden yazar Tülin Tankut ile Haziran ayında çıkan “Ne Zaman Ki İçime Bir Kurt Düştü” adlı kitabı vesilesiyle kütüphanenin hangi ihtiyaçları karşıladığını ve Türkiye’deki kadın hareketinin gerekliliklerini konuştuk.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, 14 Nisan 1990’da beş kadın tarafından, “kadınların geçmişini iyi tanımak, toplanan bilgileri kadın araştırmacılarına derli toplu bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini gelecek kuşaklara aktarmak” amacıyla kurulmuş. Kuruluşundan bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği Fener’deki tarihi binada çalışmalarını sürdürüyor.

Pazartesi, 13 Temmuz 2015 11:15
Bugün, eski sosyalist ülkelerde yaşayan çok sayıda yurttaş, "eski güzel günler"e, işsizliğin olmadığı, herkesin barınma ve çalışma hakkının olduğu bir ülkeye özlem duyuyor. Kapitalizmin tüm vahşiliği ile üzerine çullandığı Bulgaristan da bu ülkelerden biri. Political Affairs'ten F.S.'nin yazdığı 2 Ekim 2013 tarihli bu makale, Sosyalist Bulgaristan deneyimine ışık tutuyor.

“Bugünlerde Komünist Manifesto’ya göz gezdirdiğinizde adeta birkaç hafta önce yazılmış hissine kapılırsınız… Doğu Avrupa ve Üçüncü Dünyanın deneyimleri, barbarlığın değişik türlerine karşı tek gerçek alternatif olarak enternasyonal bir sola olan acil ihtiyacı gösteriyor.” [1]

Salı, 23 Haziran 2015 22:03
Amasya Üniversitesi'nin düzenlediği "Ululararası Kentsel Araştırmalar Sempozyumu"nun ilki 24-26 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Kentsel Araştırmalar Sempozyumu"nun ilki, 24-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan sempozyumun teması, ‘Tarihi Kentsel Çevre’ olarak belirlendi.

Çarşamba, 24 Haziran 2015 14:09
Her fırsatta "camiler ahır yapıldı, yıkıldı" açıklaması yapan AKP'liler camiyi kendileri yıkınca ise yazılı bir savunma açıklaması yaptılar.

Konya'da Meram Belediyesi, yeni hizmet binasının önündeki 31 yıl önce yapılan Et ve Balık Kurumu Camii'nin yıkımına başladı. Belediye Başkanı AKP'li Fatma Toru, yıkılan Et ve Balık Kurumu Camii'nin kentsel dönüşüm sahasında kaldığını, depreme dayanıklı olmadığını, yaklaşık 200 metre ilerisine de belediye tarafından 1800 kişi kapasiteli yeni cami yapıldığını söyledi.

 

Pages