1015 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 05 Aralık 2016 15:11
İstanbul Bağcılar'da Demirkapı Mahallesi'nde kentsel dönüşüm dayatmasına itiraz eden bir sitenin sakinleri evlerinden atılmak isteniyor. Bölgede "Belediye, kentsel dönüşüm şirketi ve polis işbirliğiyle bir zorbalık sahneleniyor. Albayrak Sitesi sakinleri, yaşadıklarını soL'a anlattı.

Bağcılar Demirkapı Mahallesi Albayrak Sitesi’nde kentsel dönüşüm sözleşmesini imzalamadıkları için sokağa atılmak istenen site sakinleriyle sohbet ettik.

Başak A.Ş ile Bağcılar Belediyesinin işbirliğinde devam eden süreci soL'a anlattılar.

Mahallenizde kentsel dönüşüm gündemi ne zaman başladı?

Salı, 06 Aralık 2016 07:53
Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı bazı alanlar, kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı bazı alanlar, kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi.

Bakanlar Kurulunun kentsel dönüşüm ile riskli alan ilanına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cuma, 09 Aralık 2016 12:21
İstanbul Bağcılar’da kentsel dönüşümle ilgili yıkımların sürdüğü bir sitede bulunan yanmış erkek cesedinin 51 yaşındaki Halil Sarı’ya ait olduğu öğrenildi.

Bağcılar Demirkapı Mahallesi Altunel Sokak’ta bulunan ve kentsel dönüşümle ilgili yıkımların devam ettiği Albayraklar Sitesi’nde dün gece ölü bulunan şahsın kimliği belli oldu.

Cuma, 02 Aralık 2016 19:58
Bağcılar Belediye Başkanı Çağırıcı’nın da ortağı olduğu Başak A.Ş. isimli firma, Albayrak Sitesi’nde evlerini vermek istemeyen yurttaşları karda kışta sokağa atmak istiyor.

Bakanlar Kurulu kararı ile 'riskli alan' ilan edilen İstanbul Bağcılar'da Demirciler Mahallesi'ndeki Albayrak Sitesi'nin sakinleri, kentsel dönüşüm sözleşmesini imzalamadıkları için kış günü sokağa atılmak isteniyor.

Çarşamba, 16 Kasım 2016 11:02
Kentsel dönüşümde yönetmelik değiştirildi. Yeni yönetmelikle projelerin hızlanması bekleniyor. Kentsel dönüşüm şirketlerinin işini daha da kolaylaştıracak, patronlara avantajlar sağlayacak, kuralsızlığı bir adım daha öteye taşıyacak olan yönetmelik değişikliği, kentsel dönüşümün rantını artıracak düzenlemeler içeriyor. Yönetmelikteki değişiklikleri Şehir Plancısı Zafer Mutluer'e sorduk...

Kamuoyunda akıllara önce "rantsal dönüşüm"ü getiren kentsel dönüşüm kavramı, son yıllarda sık kullanılan kavramlardan biri. 

Patron dostu AKP, geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşüm yönetmeliğini, patronların ve sermayedarların önünde hiçbir hukuki engel bırakmayacak şekilde değiştirdi. 

Pazar, 13 Kasım 2016 08:04
3 ilin 3 ilçesinde kentsel dönüşüm yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Malatya'nın Yeşilyurt, Kayseri'nin Kocasinan, İzmir'in Çiğli ilçelerine bağlı bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çarşamba, 23 Kasım 2016 17:04
Rize’de 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda şimdi de TOKİ tarafından Kentsel Dönüşüm projesi uygulanacak.

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi'nde bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 'Turizm Merkezi' ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı.

Çarşamba, 02 Kasım 2016 10:35
Merkezi AKP iktidarının, yerel CHP yönetiminin, patronların yağma ve talan projelerinin merkezi haline gelen İzmir Bayraklı'daki Tepekule ve Çay mahallesi sakinleri, halkı müteahhitlerin insafına terk eden 1/1000 ölçekli imar plan revizyonuna karşı bayrak açtı.

CHP'li Bayraklı Belediyesince hazırlanan, Tepekule ve Çay mahallelerini yakından ilgilendiren 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu, bölgede yaşayan yurttaşların tepkisine yol açtı. Bayraklı Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar kentsel yağmaya izin vermeyeceklerini belirterek, imar plan revizyonuna karşı eylem yaptı.

Perşembe, 03 Kasım 2016 11:04
İstanbul'da CHP'li Maltepe Belediyesi'nin bilgilendirme ofisine silahlı saldırı düzenlendi.

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'nin makam aracının kurşunlanmasının ardından Maltepe Belediyesi'ne bağlı Başıbüyük Mahallesi Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Ofisi'nin de silahlı saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre saldırı dün gece saat 01.00'da gerçekleşti.

Saabah saatlerinde ise polis ekipleri olay yerinde inceleme yaptı.

Cuma, 25 Kasım 2016 13:57
Karadeniz’in el değmemiş doğal dokusuyla tanınan yaylalarına TOKİ giriyor... Başta sit alanı Ayder yaylası olmak üzere bölge yaylalarına TOKİ tarafından revaklı, teleferikli, Osmanlı tarzı binalar yapılacak. İnşaatlar baharda başlayacak...

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), üç bakanlıkla birlikte yaylaları dönüştürmek için harekete geçti...

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, sit alanı olan Rize’nin ünlü Ayder yaylasında başlayacak kentsel dönüşüm projesinde, iki katlı yayla evleri, avlu, köşk, revakların yanı sıra teleferik de olacak.

Salı, 15 Kasım 2016 08:00
Özgür Şen

2018 yılının Mart ayında Global Girişimcilik Kongresi İstanbul'da toplanacak, 10 bine yakın katılımcı girişimcilik konuşmak için Türkiye'ye gelecekmiş. Bu organizasyonu yapacak kurulun başkanlığını da kendisini iddialı bir girişimci olarak gören Ali Sabancı üstlenmiş.

Çarşamba, 16 Kasım 2016 13:34
Çin, toplam üretim söz konusu olduğunda 2014 itibariyle ABD'yi geride bırakmış durumda. Ancak büyük bir hızla kentlileşen devasa nüfusun beslenme sorunu Çin'in en önemli dezavantajlarından biri.

Çin ekonomisi, 2014 yılında toplam üretim açısından dünya üretiminin yüzde 16,32'sini üreterek, aynı yıl yüzde 16,14'ünü üreten ABD ekonomisini geride bıraktı. Çin aynı zamanda, satın alma gücü paritesine göre hesaplandığında brüt yurtiçi üretim (GSYİH) açısından Avrupa Birliği'ni de, ABD'yi de geride bırakarak dünyanın en büyük ekonomisini teşkil ediyor.

Çarşamba, 02 Kasım 2016 08:47
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sermaye çevreleriyle, patronlarla, para babalarıyla birlikte İzmir'e dayatmaya çalıştığı "Yeni Kültürpark Projesi" tartışılmaya devam ediyor. Biz de soL olarak, geçtiğimiz günlerde "İzmir patronların para hırsına teslim edilemez" başlıklı bir açıklama yayınlayan Komünist Parti İzmir İl Örgütü bünyesindeki Kent Komitesi'yle uzun bir söyleşi gerçekleştirdik... Patronların göz diktiği Kültürpark'ın dününü, bugününü, geleceğini, başına gelenleri, atlattığı badireleri, yaklaşan tehlikeleri ve çözüm yollarını konuştuk.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilen ve adına “Yeni Kültürpark Projesi” denilen projeye ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Salı, 25 Ekim 2016 17:22
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümü 'Rantsal dönüşüm' olarak niteleyenleri eleştirerek "Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, adaletli bir şekilde bu rantı dağıtmak" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bursa'da Kentsel Dönüşüm Rüzgarı" paneline katıladı. Özhaseki, "Rant olmadan hayat olmaz" dedi. 

Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüm olarak nitelendirenleri eleştiren Özhaseki, şöyle konuştu:

Cumartesi, 22 Ekim 2016 15:24
İstanbul Küçükarmutlu’da alternatif kentsel dönüşüm projesi yürüten Yrd. Doç. Senem Doyduk, telefonda kullandığı ‘cephe’ sözcüğü gerekçesiyle DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Mimar, kullandığı sözcüğün mimari terim olduğunu söyledi.

İstanbul Küçükarmutlu’da alternatif kentsel dönüşüm projesi yürüten Yrd. Doç. Senem Doyduk, telefonda kullandığı ‘cephe’sözcüğü gerekçesiyle DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Mimar, kullandığı sözcüğün mimari terim olduğunu söyledi.

Pages