708 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 02 Şubat 2019 00:30
Orhan Gökdemir

12 Haziran 1934 yılında çıkartılan 2525 sayılı kanunla her yurttaşın bir soyadı taşıması zorunluluğu getirildi. Soyadları Türkçe olacaktı. Rütbe, memurluk, yabancı ırk ve millet adları ile ahlaka aykırı ve gülünç kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı. O kanunla; “ağa, hacı, hafız, hoca, molla, efendi, paşa” gibi, eski toplumun ayrıcalıklarını hatırlatan unvanlar da kaldırıldı.

Cuma, 01 Şubat 2019 00:15
Mesut Odman

Aslında güncelliği azalmış sayılabilir biraz. Bu yazıya yol açan televizyon programının demek istiyorum, programın kendisinin ve orada konuşulanların çoğunun güncelliği, evet, azalmıştır, nereden baksanız on günü geçmiş durumda yayımlanalı.

Pazartesi, 21 Ocak 2019 12:30
Emre Fidan

Bir kuşağı anlatabilmek kuşkusuz oldukça zor bir iştir.

Cumartesi, 26 Ocak 2019 00:45
Orhan Gökdemir

Saptama Fatih Yaşlı’nın sanırım; İçinden geçtiğimiz olağanüstü dönemde olmasak merkez sağın önemsiz figürü olacak tip ülkenin en önemli muhalif yazarı haline geldiğinden söz ediyordu. Adedi 2 bin 500 liradan kitap basıp satıyordu haliyle. Kuyruktaydı müşterileri. Mevzu Atatürk. Ama şu düşük eski rejimin içini boşaltıp devrimsiz hale getirdiği zararsız Atatürk.

Cumartesi, 29 Aralık 2018 11:15
İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinde yer alan bir makalede, Erdoğan'ın Hindistan müslümanları üzerinde nüfuzunu artırma çabasında olduğu belirtilerek, Erdoğan'ın 'halifelik ihtiraslarının' Hindistan'daki yansımaları tartışılıyor.

İsrail gazetesi Haaretz’de önceki gün “Halife Erdoğan: Türkiye’nin Cumhurbaşkanı neden sessizce Hint müslümanlarına kur yapıyor” başlıklı bir makale yayımlandı.

Cumartesi, 01 Aralık 2018 08:15
Orhan Gökdemir

Daha önce belirtmiştim; Cumhuriyeti silersen Abdülhamit’e varırsın. Neden Abdülhamit? Mecburiyetten. Misal, Vahdettin’in nesine varacaksın? Böylesine kirletilmiş ve cehalete itilmiş bir ülkede bile İngiliz gemisiyle sıvışmış bir soytarıdan aziz çıkaramazsın. Bu durumda tek numarası iktidarını umutsuzca uzatmaya çalışmak olan Hamit’in kapısını çalacaksın.

Salı, 13 Kasım 2018 09:01
AKP'ye yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, Engin Ardıç'ın Mustafa Kemal'i hedef alan yazısına ve Diyanet Başkanı'nın 10 Kasım öncesi Mustafa Kemal'e hakaret eden Kadir Mısıroğlu'na ziyarette bulunmasına gösterilen tepkilere ilişkin, 'Kemalist vesayet artıklarının bu hastalıklı yapının üzerinden yürüyerek ve uyuyan FETÖ hücreleri ile güçlerini birleştirmeyi düşündüklerini sezinliyorum' dedi.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, Sabah yazarı Engin Ardıç'ın 10 Kasım'da Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef almasına ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 10 Kasım öncesi Atatürk'e hakaret eden Kadir Mısıroğlu'na ziyarette bulunmasına destek verirken, bu iki ismi hedef alanları Cemaat'le iş tutmakla suçladı.

Salı, 13 Kasım 2018 15:30
Mustafa Kemal Atatürk'e 10 Kasım'da hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Emine Şahin'e destek videosu paylaşan çarşaflı bir kadın, 'Bu tür ifadeler fikir özgürlüğü değil suç teşkil ediyorsa, günlerdir sosyal medyada 'istersen hocaları, müritleri asalım', 'imam hatipleri kapatalım' diyerek Türkiye'de kaosa, bölücülüğe teşvik edici videolar çeken Kemalist kesimdeki herkesin tutuklanmasını istiyoruz' dedi.

10 Kasım töreni sırasında saygı duruşunda bulunanlara "Burada neden bekliyorsunuz, burada ne oluyor. Bu bir kıyamdır, Allah'ın kanunu bilmiyorsunuz, batılı inançları getirtti, yazılı kanunları kaldırttı, puta tapıyorsunuz, puta saygı duyuyorsunuz" diyen Emine Şahin, Atatürk'e hakaret suçlamasıyla tutuklanırken, Şahin'e tuhaf bir destek mesajı geldi.

Salı, 20 Kasım 2018 10:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İlhan Yaşar Hacısalihoğlu'nu atadı. Atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Hacısalihoğlu, televizyonlardaki tartışma programlarında AKP yanlısı tavrıyla dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğüne ilişkin atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Pazar, 04 Kasım 2018 09:00
Serpil Güvenç

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul’a alınması tartışmaları bağlamında bir kaç gazetede Mustafa Kemal, Cumhuriyet ve Kurtuluş Savaşı gibi konularda sosyalist solun tutumu ele alındı.

Salı, 20 Kasım 2018 07:15
Oğuz Oyan

Nedir 5,5 yıl sonra yeniden alevlenen bu Gezi takıntısı? Bizce iki temel nedeni var. Birincisi, 15 Temmuz 2016 ile "hesaplaşma" eskidi; toplumun ilgisini çekmek bakımından fazla uzadı. Ama daha önemlisi, bu "hesaplaşmanın" anadamara, kendilerine kadar uzanan siyasi damara, hiçbir zaman ulaşamayacak bir sığlıkta ve samimiyetsizlikte götürülmekte oluşu.

Cumartesi, 17 Kasım 2018 08:00
Orhan Gökdemir

Herkes öyle sanıyor ama Fesli Kadir sıradan bir meczup değildir. Bize meczupluk olarak görünen şey cumhuriyete karşı duyulan gerici kininin ete kemiğe bürünmesidir. 200 yıllık aydınlanma mücadelemizin karanlık yüzünde cehaletin hareke geçmesi, yobazlığın meşruiyet kazanmasıdır. Kadir gecesinde laikliğe fes giydirilmesidir.

Cuma, 09 Kasım 2018 08:00
Korkut Boratav

Dünyada ve Türkiye’de düzen karşıtı bir kalkışmayı temsil eden 1968’in ellinci yıldönümünü bugünlerde anıyoruz. 

“Düzen karşıtı”, yani, anti-kapitalist, anti-emperyalist, bir anlamda “enternasyonalist”  özellikleri ağır basan  bir kalkışma… 

1968’den bir anı

Pazartesi, 29 Ekim 2018 10:30
Serdal Bahçe

[Not: 1919 ile 1923 arasında bu topraklarda gerçekleşen devrimin niteliğiyle ilgili geliştirilen reddiyeci argümanlar tırnak içinde verilecektir, bu argümanlar kesinlikle bize ait değildir.]

“Aydın-Asker-Eşraf hareketiydi, bir burjuva devrimi bile değildi. Zaten ortada hesaba katılacak bir burjuvazi de yoktu.”

Salı, 30 Ekim 2018 07:15
Orhan Gökdemir

1861 yılında Çar II. Alexander yüzyıllardır süren serfliği ortadan kaldırdı ve nüfusun çoğunluğunu teşkil eden köylüleri serbest bıraktı. Fakat böylece köylüler topraklarından da olmuşlardı. Yüzyıllardır ekip biçtikleri toprakları büyük bedeller ödeyerek geri almak zorunda kaldılar. Haksızlık o kadar açık, o kadar parmağım kör gözüne şeklindeydi ki şiddet eylemleri baş gösterdi.

Pages