3831 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 04 Mart 2015 23:03
İnsan Hakları Derneği, her sene yayınladığı İnsan Hakları İhlalleri Raporunu yayınladı. 2014 İnsan Hakları İhlalleri Raporunda yaşam hakkından gösteri ve toplantı özgürlüğüne pek çok başlık yer aldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) 2014 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporunu yayınladı.

Cumartesi, 21 Mart 2015 08:15
Murat Beşer

Yağmurun o gün sokağa çıkanlara pek de merhametli davranmadığı bir gündü; Unkapanı plakçılar çarşısının alt katı ayak bileklerini aşacak seviyede sular altında, merdivenler baraj bendine dönmüştü. 1974 yılının kurban bayramı arifesinde, esnafı, amelesi yarım işgününü tamamlamış, akraba ziyaretleri ve tanzim edilecek etler uğruna alelacele kaçmıştı.

Perşembe, 05 Mart 2015 10:04
İHD'nin 2014 yılında meydana gelen insan hakları ihlallerine ilişkin raporu çarpıcı veriler içeriyor.

İnsan Hakları Derneği’nin yayınladığı 2014 insan hakları ihlalleri raporuna göre 19’u intihar olmak üzere cezaevlerinde 45 kişi hayatını kaybederken, 2014 yılı boyunca 11 bin 262 kişi gözaltına alındı. Rapora göre 2014 yılında en az 886 işçi iş 'kaza'larında yaşamını yitirdi.

Salı, 03 Mart 2015 09:03
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu'nun açıkladığı kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri raporuna göre, ocak ve şubat aylarında 52 kadın öldürüldü.

Kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri raporunu açıklayan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, yılın ilk iki ayında 52 kadının öldürüldüğünü, 55 kadının yaralandığını, 9 kadının ise tecavüze uğradığını belirtti. imctv.com.tr'nin haberine göre, İHD'nin Ocak-Şubat ayları kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri raporu şu şekilde:

Ocak

Pazartesi, 23 Mart 2015 15:28
İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından hazırlanan raporda, Suriye'deki silahlı grupların sivilleri öldürmek için bombalı araç ve roket saldırıları düzenlediği saptandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Ocak 2012 ile Nisan 2014 arasında Suriye'deki silahlı gruplar tarafından yapılan saldırıları inceleyen bir rapor yayımladı.

Raporda ayrım gözetmeksizin yapılan bombalı araç, havan topu ve güdümsüz roket saldırılarına odaklanıldı. Bu saldırıların, nüfusun yoğun olduğu hükümet kontrolündeki bölgelere düzenlendiğine dikkat çekildi.

Çarşamba, 18 Mart 2015 14:14
İnsan Hakları Gözlemevi, Kiev hükümetinin ulaşım kısıtlamaları ve sosyal güvenlik kesintileri nedeniyle doğu Ukrayna halkının tıbbi hizmetlere erişiminin engellendiğini belirtti.

İnsan Hakları Gözlemevi (HRW) tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna hükümeti tarafından ülkenin doğu bölgelerine dönük olarak uygulanan “ulaşım sınırlamalarının” ilaç ve diğer medikal gereçler başta olmak üzere insani yardımların ulaştırılmasına engel olduğunu açıkladı.

Pazartesi, 23 Mart 2015 17:45
İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair-Webb, "Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasında işçilerin yaşam hakları ihlal edildi. İşçi sağlık ve işçi güvenli Türkiye'de ciddiye alınmalıdır. Bizim amacımız bu" dedi.

Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili araştırma yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair-Webb, hayatını kaybeden işçilerin aileleri ile yaralı kurtulan madencilerin avukatlığını yapan Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız'ı ziyaret etti. Balkız'dan bugüne kadar yapılan hukuksal çalışmalar ve tutulan raporlar hakkında bilgi aldı.

Pazar, 15 Mart 2015 10:34
Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na, gönüllü ve yarı zamanlı doktor çalıştırdığı için 130 bin lira ceza kesildi. Vakıf, Haziran Direnişi'nde yaralananlara tedavi hizmeti vermişti.

Haziran Direnişi sırasında yaralılara tedavi desteği veren Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV), “Kayıtdışı ve gönüllü doktor çalıştırdığı” gerekçesiyle 130 bin lira ceza kesildi. “Ceza, kasıtlı ve intikam amaçlı” diyen vakfın itirazları sonuç vermedi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verdiği ceza kesinleşti.

Pazartesi, 16 Mart 2015 19:33
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından Türkiye ile ilgili alınan kararlarda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) verilen ihlal kararlarına ilişkin ilave önlemler alınması istendi.

Bakanlar Komitesi, Oya Ataman isimli vatandaşın AİHM'e "toplanma ve gösteri özgürlüğünün ihlal edildiği" şikayetiyle yaptığı başvuru ve AİHM'in 2007 yılında bu başvuru ile ilgili verdiği ihlal kararının sonuçlarının denetimine ilişkin karar yayımladı.

Cuma, 20 Mart 2015 23:09
Göç Politikasından Sorumlu Bakan Yardımcısı Tasia Hristodulopulu Yunanistan genelinde bazı kapalı tip göçmen merkezlerinin kapatılmayacağını söyledi. Toplama kamplarını andıran bu mekanlar Yunanistan'da insan hakları ihlallerinin yaşandığı mekanlar olarak biliniyor.

Bakan Yardımcısı Hristodulopulu’nun kararı, kendisiyle görüşen Yunanistan Sınır Polisleri Federasyonu’nu memnun etti. Federasyon görüşme sonrası yayımladığı açıklamada “Sayın Hristodulopulu, gerek varlıklarına ihtiyaç duyulması gerekse de özel şartlar nedeniyle bazı kapalı tip göçmen merkezlerinin çalışmaya devam edeceğine açıklık getirdi” ifadelerine yer verdi.

Pazartesi, 23 Mart 2015 15:08
Küba'da homofobiyle mücadele ve cinsel çeşitlilik hakları konusunda 1977 yılından beri önemli bir mücadele yürüten CENESEX'i (Cinsel Eğitim Merkezi), doktora tezinin konusu da bu olan İngiliz akademisyen Dr. Emily J. Kirk'le konuştuk.

1977 yılında kurulan CENESEX (Ulusal Cinsellik Eğitim Merkezi), uzun yıllar homofobiklik ve maçolukla eleştirilen Küba'da, LGBT eşitliği için ciddi bir mücadele verdi.

Çarşamba, 04 Mart 2015 20:16
Suriye'nin Halep kentindeki bir istihbarat binasına düzenlenen saldırıda çok sayıda Suriyeli asker ve güvenlik görevlisinin yanı sıra, pek çok muhalif hayatını kaybetti.

İngiliz kaynaklı Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi' nin bildirdiğine göre Halep'te bulunan isthibarat binasının altına yerleştirilen bombaların muhalifler tarafından patlatılması üzerine şehirde çatışmalar başladı. Saldırıyı düzenleyen islamcıi gruplar, Reuters'a binanın önemli bir kısmının yok edildiğini bildirdiler.

Pazartesi, 23 Mart 2015 17:01
Bir kadının "Kuran yaktığı" iddiasıyla linç edilerek öldürülmesini protesto için binlerce kişi Kabul'de toplandı.

Afganistan'ın başkenti Kabul'de binlerce kişi "Kuran yaktığı" iddia edilen kadının linç edilmesini protesto etti.

27 yaşındaki kadının katledilmesini protesto edenler arasında insan hakları eylemcileri ve üniversite öğrencileri yer aldı.

Çarşamba, 18 Mart 2015 15:19
Suriye ordusu, kritik bölgedeki Handarat'ı İslamcı çetelerin elinden aldı.

Suriye ordusu ve yerel milisler, Halep'in kuzeyindeki Handarat'ı ele geçirdi.

Muhalefete yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) 10 günlük sert çatışmaların ardından El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve diğer İslamcı gruplardan Handarat'ın alındığını açıkladı.

Çarşamba, 04 Mart 2015 15:13
2012 yılında referandumla reddedilmesinin ardından Slovenya meclisi eşcinsel evliliğini ve eşcinsellerin çocuk evlat edinmesini yasallaştırdı.

Slovenya, 2012 yılında eşcinsel evliliğine dair referanduma gitmiş ve halkın çoğunluğu hayır oyu vermişti. Ancak bunun ardından ülkede yapılan tartışmalarda insan hakları konusunda referandum yapılamayacağı kararına varıldı ve 2013 yılında bu yönde alınan karar yasalaştırıldı.

Pages