3776 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 03 Mart 2015 09:03
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu'nun açıkladığı kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri raporuna göre, ocak ve şubat aylarında 52 kadın öldürüldü.

Kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri raporunu açıklayan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, yılın ilk iki ayında 52 kadının öldürüldüğünü, 55 kadının yaralandığını, 9 kadının ise tecavüze uğradığını belirtti. imctv.com.tr'nin haberine göre, İHD'nin Ocak-Şubat ayları kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri raporu şu şekilde:

Ocak

Salı, 03 Mart 2015 11:24
Cezaevlerinde işkence ve tecavüz skandallarına her gün bir yenisi ekleniyor. Antalya'da tecavüzle suçlanan koğuş mümessilinin başka bir cezaevine sevk edildiği ve orada yine koğuş mümessili yapıldığını ortaya çıktı..

Başbakanlık İnsan Hakları Kurumu'nun, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki cinsel saldırı ve şiddet iddialarına ilişkin hazırladığı rapor, cezaevlerinde yaşanan skandallara yeni örnekler ekledi.

Pazartesi, 02 Mart 2015 20:41
Canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 35 oy istiyorsa istifa etmesi gerektiğini söyledi.

A Haber'de yayımlanan programda soruları yanıtlayan Başbakan Davutoğlu gündeme dair bazı açıklamalarda bulundu. MHP’den gelen Şah Fırat operasyonu eleştirileri için

Pazartesi, 16 Şubat 2015 21:43
AKP'nin kadın düşmanı politikaları toplumda karşılık bulurken, vahşice katledilen son kadın Özgecan Aslan için Ankara eylemdeydi. Eyleme katılımın yoğun olduğu gözlenirken kadınlardaki öfke ise had safhadaydı.

Bugün saat 18.30'da Sakarya Caddesinde gerçekleşen buluşmanın çağrıcılığını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Komünist Partili Kadınlar, ÖDP'li Kadınlar gibi çeşitli ilerici kadın örgütleri düzenledi.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 22:26
Hukukta Sol Tavır Derneği kurucu üyelerinden avukat Özgü Türk'e göre evli kadınların kürtaj olabilmesi için eşlerinin rızasının aranmasının hukuken bir dayanağı bulunmuyor.

Sevgilisi tarafından kolundan vurulan ve hamile olduğu için hastanenin enfeksiyona karşı ilaç vermekte direndiği Ayşe Kocaoğlu yarın sabah saatlerinde kürtaj olacak. Eğer ilaçlar verilmeseydi Kocaoğlu’nun kolu kesilmek zorunda kalınacaktı. Fakat hastane yönetimi bu kararı 2 hafta sonra ve olayın gündem haline gelmesinin ardından oluşan baskılardan sonra alabildi.

Cuma, 27 Şubat 2015 09:58
İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD tehdidi nedeniyle boşaltılan tartışmalı bölgelere Arapların dönmesinin, Kürdistan yönetimi tarafından engellendiğini rapor etti.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) nedeniyle topraklarını terk eden insanlar, yeni bir durumla karşı karşıya.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından hazırlanan rapora göre, Erbil ve Nineva'da Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) IŞİD nedeniyle göç etmiş Arapların geri dönmesini engelliyor.

Çarşamba, 18 Şubat 2015 09:29
Türk hükümetinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) din ve ahlak kültürü derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen kararına yaptığı itiraz reddedildi.

Ankara, Strasbourg Mahkemesi'nin "Mansur Yalçın ve diğerleri" olarak bilinen dava hakkında 16 Eylül 2014 tarihinde açıkladığı karara aralık ayında itiraz etmiş ve davanın mahkeme tarafından esastan yeniden görülmesini istemişti.

Cumartesi, 07 Şubat 2015 20:44
İnsan Hakları Derneği, Makine Mühendisleri Odası, Türkiye Tabipler Birliği gibi 30 demokratik kitle örgütünden oluşan Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, 2014 yılı biber gazı raporunu açıkladı.

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi tarafından hazırlanan rapora göre biber gazı kullanımından dolayı geçen yıl 8 kişi hayatını kaybederken, en az 453 kişi de yaralandı. Rapora göre geçen yıl 365 günün 224 günü biber gazı kullanıldı. Biber gazının en yoğun olarak kullanıldığı ay ise 24 günle Kobanê protestolarının yaşandığı Ekim ayı.

Çarşamba, 18 Şubat 2015 10:19
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) temyiz organı olarak görev yapan Büyük Daire, Türkiye’nin zorunlu din dersiyle ilgili bir karara ilişkin itirazını reddetti.

AİHM, 2011’de açılan “Mansur Yalçın ve diğerleri” davasında 16 Eylül 2014’te oybirliğiyle aldığı kararda, Türk hükümetinden zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını da sağlayacak yeni bir sisteme geçmesini talep etmişti.

Cuma, 06 Şubat 2015 14:17
CHP, Gülen Cemaati'ne yönelik operasyonda tutuklanan isimleri ziyaret edecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, soL'a yaptığı açıklamada, ziyaretin nedenini "insan hakları ihlali" ve "basın özgürlüğü" olarak açıkladı.

CHP, Cemaat'e yönelik olarak yapılan 14 Aralık operasyonunda tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'yı ziyeret edecek.

Görüşme için Adalet Bakanlığı'na başvuru yapılırken, başvurunun bugün yanıtlanması bekleniyor.

Pazar, 15 Şubat 2015 16:59
Başbakan elleri kıracak, Bakan ağlayacak, erkekler önce insan değil "adam" olacak, kadınlar pembe otobüse binecek. Gericiliğin kadınların önüne koyabildiği tablo bu ancak yanılıyorlar, ne onların "pembe otobüs"lerine bineceğiz ne de pembe yalanlarına kanacağız. Kadını metalaştıran sömürü düzenine karşı da, kadın sömürüsünden el alan dinci gericiliğe karşı da mücadeleyi bir saniye olsun geri çekmeyeceğiz.

"Kadına uzanan eller kırılsın!" Başbakan Davutoğlu, Antalya'da katıldığı AKP İl Kadın Kongresi'nde bu cümleyi 3 kere tekrarlamış ve özellikle de erkeklerin bu sloganı her yere yaymasını istemiş. 13 yıldır iktidarda olan bir partinin son dönem başbakanının kadın hakları konusunda yürütmeyi umduğu planın çekirdeği bu.

Salı, 10 Şubat 2015 19:34
Sivas Askeri Ceza Mahkemesi vicdani retçi ve LGBTİ aktivisti Mehmet Tarhan hakkında “emre itaatsizlik” suçlamasından, AİHM'nin aksi yöndeki kararına rağmen; 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL ağır para cezası verdi.

Mahkeme bu kararla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Tarhan’ın haklarının ihlal edildiği kararı dikkate almamış oldu.
 
Tarhan, “Sivas Askeri Ceza Mahkemesi bu kararla birlikte hem Anayasa’yı hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını tanımadığını göstermiş oldu. Karara ilişkin Yargıtay’a gideceğiz” dedi.

Pazartesi, 09 Şubat 2015 11:55
Daha önce Esad yönetimine karşı savaşmış gruplardan oluşturulan Vefa Ordusu, Şam çevresinde İslam Ordusu isimli çeteye karşı savaşmaya başladı.

Suriye ordusu ve Hizbullah, Suudi destekli İslam Ordusu'na karşı Şam'ın doğusunda büyük bir saldırı başlatırken, bu saldırıya taraf değiştiren eski muhaliflerin de katıldığı belirtiliyor.

Muhalefete yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) haberine göre, Duma merkezli İslam Ordusu'na karşı savaşanlar arasında Vefa Ordusu isimli eski muhalifler de yer alıyor.

Pazartesi, 02 Şubat 2015 16:33
Beşiktaş Belediye Meclisi, cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşmasıyla ilgili sunulan önergeyi oy birliğiyle kabul etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, konuyla ilgili mecliste CHP Grup Başkanvekili Eyüp Birgün'ün söz aldığı belirtildi. Birgün'ün meclise sunduğu yazılı önergesinde şu ifadelere yer verildi: "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2 Aralık 2014 tarihli kararı, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14-6 ve 15. maddesinin 5.

Salı, 03 Şubat 2015 22:33
İsrail'in Gazze saldırısını ve savaş suçu iddialarını araştırmakla görevli William Schabas, İsrail baskısını gerekçe göstererek görevinden istifa etti.

William Schabas, BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olarak, İsrail'in savaş suçu işlediği iddialarını araştırmak için Gazze'de bulunuyordu.

İngiltere'de yaşayan Kanadalı akademisyen Schabas, Ağustos ayında bu göreve atanmıştı. Schabas'ın bu göreve adaylığı sırasında, İsrail tarafından "İsrail karşıtı" olma iddialarıyla hedef alındığı biliniyor.

Pages