3737 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 01 Şubat 2015 08:30
Nazım Sinan Odabaşı

ABD'nin uluslararası politikasına hakim olan "motto" nedir diye sorulacak olursa, hem toplumun büyük bölümünde hem de yönetici elitin zihinlerine sağlam bir biçimde yerleşmiş olan exceptionalism, ya da Türkçe ifade etmeye çalışırsam, istisna olma hali, yanıtını verebilirim.

Pazar, 01 Şubat 2015 08:35
Çevre, enerji ve fizik gibi alanların dışında istatistik konusunda da bilimsel çalışmaları bulunan nükleer fizikçi Prof. Dr. D. Ali Ercan ile ‘2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’ vesilesiyle Türkiye’nin su politikalarını konuştuk.

Ardı ardına çıkartılan yasa ve yönetmeliklerle sularını ticarileştiren Türkiye’nin iddia edilenin aksine akarsulardan enerji elde etmek konusunda dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu vurgulayan Ercan, hidroelektriğin elektrik üretimindeki payının dünya ortalamasının yüzde 5, Türkiye’de ise yüzde 10 olduğunu belirterek “bence her türlü HES inşaatı derhal durdurulmalıdır” görüşünü savunuyor.

Cuma, 30 Ocak 2015 22:46
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2014 yılı raporunu yayınladı. Rapora göre son yılda AİHM en çok Türkiye ile ilgili ifade özgürlüğü kararı verdi.

AİHM'nin raporunda Türkiye, etkili soruşturmanın yetersizliği, adil yargılanma hakkı ihlali ve eğitim hakkı ihlali davalarında da birinci sırada yer alıyor. Türkiye hakkında açıklanan 101 kararın 94’ünde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) en az bir maddesinin ihlal edildiğine hükmedildi.  Türkiye’nin hiçbir hakkı ihlal etmediğine yönelik ise yalnızca bir karar bulunuyor.

Pazartesi, 26 Ocak 2015 14:48
4 ayı aşkın süredir IŞİD'le savaşan Kobani'nin yüzde 90'ının çetelerden temizlendiği iddia edildi. IŞİD'li Çeçen militanlar da kentten çekildiklerini söylediler.

Muhalefete yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Kobani'nin yüzde 90'ının IŞİD'den temizlendiğini duyurdu.

Kürt kaynaklar ise, Kaniye Kurda'nın kurtarıldığını bildiriyorlar.

Öte yandan, IŞİD'in Çeçen militanlarının oluşturduğu Katiba el-Aksa'ya bağlı Alman vatandaşı bir Çeçen militan, çete üyesi militanların Kobani'den çekilmeye başladığını ileri sürdü.

Pazar, 18 Ocak 2015 19:53
Irak'ta IŞİD'in elinden kurtulduğu belirtilen kızlardan ikisinin tecavüze uğramaları nedeniyle intihar ettiği açıklandı.

Irak İnsan Hakları Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, IŞİD'in elinden kurtulan biri 16, diğeri 18  yaşındaki Yezidi kız intihar etti.
 
Açıklamada, "Genç kızlar, IŞİD'in eline geçtikten sonra defalarca kez  tecavüze uğramaları nedeniyle, yaşadıkları şoku üzerilerinden atamayarak intihar etti" denildi. 
 

Cuma, 16 Ocak 2015 13:51
Geçtiğimiz Cuma günü Cidde'de kırbaç ile cezalandırılan 30 yaşındaki internet yayıncısı Raif Badewi, bugün yine kırbaçlanacak.

''İslam'a hakeret ettiği'' gerekçesiyle geçen yıl yargılanıp, 10 yıl hapis cezası ve bin kırbaç ile cezalandırılan Badewi, bir yıldan beri cezaevinde  tutuluyor. Rauf Badewi,  ''Liberal Suudi Network'' adlı sitede Suudi rejimini eleştirmiş, din polisinin uygulamalarını protesto eden yazılara yer vermişti.

Pazar, 25 Ocak 2015 21:35
Dünyanın en fazla silah ihracatı yapan ülkelerinden Almanya'da Federal Güvenlik Konseyi'nin (Bundessicherheitsrat) Suudi Arabistan'a silah satışına onay vermediği iddia edildi.

Bild am Sonntag gazetesindeki habere göre, tamamen gizli olan konsey toplantısında Başbakan Angela Merkel ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Suudi Arabistan'a silah satışı yapılmaması kararı aldı.

Perşembe, 15 Ocak 2015 14:01
Şırnak'ın Cizre ilçesinde başından vurularak öldürüldüğü söylenen Nihat Kazanhan'ın otopsi raporundan sonra Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı yetkilileri, Kazanhan'ın silahtan çıkan bir kurşunla öldürülmediğinin ortaya çıktığını söyledi.

Cizre'de başından vurularak öldürülen Nihat Kazanhan'ın cenazesi kesin ölüm nedeninin saptanması için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Şekli roket başlığına benzeyen ancak küçük olan mühimmatın cinsinin ne olduğunun öğrenilmesi için uzman ekip çağrıldı, onlar da bu cisim için 'tanımlanamayan mühimmat' dedi. Cisim, incelenmek üzere Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı'nı gönderildi.

Cuma, 30 Ocak 2015 20:42
Cumhuriyet gazetesi, tartışma yaratan yönetim değişikliğine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Gazete adına açıklama, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay tarafından yapıldı.

Açıklama şöyle;

Cuma, 30 Ocak 2015 17:37
Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu, Utku Çakırözer’i Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden aldı.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu, Utku Çakırözer’i Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden aldı.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle:

Salı, 13 Ocak 2015 11:15
AKP'nin yandaş kalemlerinden Sevilay Yükselir, Hamburg'da uğradığı protestoya içerleyerek "Bir daha da gelmem Hamburg'a" başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı.

Yandaş yazar Sevilay Yükselir, Hamburg'da uğradığı protestoyu köşe yazısında anlattı.

"Hem pişman oldum hem de üzüldüm. 'Keşke gelmeseydim' dedim" ifadelerini kullanan Yükselir, uğradığı protestoyu şu sözlerle anlattı:

Salı, 27 Ocak 2015 18:22
Kadıköy'de 2013 yılı Eylül ayında Gezi eylemleri sırasında çıkan olaylarla ilgili davada 15 kişi beraat etti. Mahkeme biber gazına karşı tedbir almayı normal, izinsiz yürüyüşü hukuki buldu, polisin ise silah kullanamayacağına vurgu yaptı.

19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında mahkeme, eylemciler hakkında "Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama", "Görevi Yaptırmamak İçin Direnme" suçlarından dava açıldığını ve yüklenen suçun eylemciler tarafından işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle 15 kişinin beraatına karar verdi.

Salı, 27 Ocak 2015 11:25
Adana’da, iki yıl önce düzenlenen bir halı saha turnuvası ve bir pikniğin "terör eylemi" gibi kamerayla takip edildiği ortaya çıktı.

Çukurova Üniversitesi’nde okuyan Kadir Seven geçen 16 Ocak’ta Adana Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguya alındı. Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDGH) adlı gruba üye olduğu iddia edilen Seven’e, “20 Nisan 2013 günü yapılan teknik takibinizde, Yeşilyurt Mahallesi’ndeki halı sahada futbol turnuvası düzenlediğiniz, sizin de turnuvada oynadığınız tespit edilmiştir.

Pazartesi, 26 Ocak 2015 09:44
Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği madenin sahibi Can Gürkan'ın, kaza sonrası rapor hazırlayan ve 5 yıldır yangının bilindiğini ortaya koyan bilirkişilerden şikayetçi olarak 'zararının tazminini' istediği ortaya çıktı. Savcılık bilirkişilerle ilgili takipsizlik kararı verdi ama Gürkan'ın da bu karara itiraz edeceği öğrenildi.

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının raporunu hazırlayan dört bilirkişi hakkında Soma A.Ş.’nin şikayetiyle soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

Pazartesi, 12 Ocak 2015 14:29
6 yaşındaki çocukların evlenebileceğini iddia eden Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunu gerçekleştiren CHP'li milletvekilleri, yaptıkları açıklamada, "Bizler suç duyurusunda bulunmaktan bıktık, bu zihniyetler konuşmaktan bıkmadılar" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Nur Serter, "6 yaşındaki çocuklar evlenebilir" açıklamasıyla gündeme gelen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştiren milletvekillerinden Nazlıaka, "Bizler suç duyurusunda bulunmaktan bıktık, bu zihniyetler konuşmaktan bıkmadılar.

Pages