3894 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2015 12:01
Küba'nın isteği ve ABD'nin kabul etmesi üzerine başlayan "insan hakları" görüşmeleri sürüyor. Küba temsilcileri ABD'den insan haklarına uygun davranmasını istiyor.

Küba, 2014 yazında ABD ile "insan hakları" üzerine görüşmeler yapmayı talep etmişti. ABD'de bu talebi Ocak 2015'de kabul etmişti. Bunun üzerine başlayan görüşmeler sürerken Küba'lı temsilciler yayımladıkları açıklama ile ABD'den insan haklarına uygun davranmasını istiyor.

Pazartesi, 13 Nisan 2015 11:51
İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail yerleşimlerinde 11 yaşından başlayarak Filistinli çocukların ucuza çocuk işçi olarak kullanıldığını açıkladı.

74 sayfalık bir rapor yayımlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü, Batı Şeria'daki İsrail yerleşimlerinde Filistinli çocukların çalıştırıldığını ortaya koydu.

11 yaşından itibaren çocukların çok ucuza tarlalarda çalıştığı belirtilen raporda, çocuklara yaptırılan işlerin çok ağır olduğu da belirtildi.

Çarşamba, 15 Nisan 2015 17:28
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD militanlarının sistematik olarak tecavüz ettiği Ezidi kadınların dehşet verici öykülerini raporlaştırdı.

IŞİD’in insanlığa karşı işlediği suçların bir diğeri İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından raporlaştırıldı. HRW, IŞİD militanlarının sistematik olarak tecavüz ettiği onlarca Ezidi kadının yaşadığı dehşeti araştırdı.

Aralarında 12 yaşındaki kız çocuklarının da bulunduğu onlarca Ezidi kadın IŞİD militanları tarafından “seks kölesi” olarak kullanıldı.

Pazar, 19 Nisan 2015 11:08
Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkan Vekili Alparslan Altan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen ifade özgürlüğü konulu dosyaların yarısının Türkiye’yle ilgili olduğunu söyledi.

Türk Hukuk Enstitüsü Kayseri Şubesi’nin davetlisi olarak Kayseri’ye giden Altan, "Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru" konulu bir konferansında, AİHM’e Türkiye’den giden dosyaların büyük bölümünün özgürlük, güvenlik ve adil yargılama hakkı olduğunu anlattı. 

Cuma, 03 Nisan 2015 20:40
30 Mart 2014 yerel seçiminde Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve seçimi 32 bin oy farkla kaybeden Mansur Yavaş, iç hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Yerel seçimde ‘hile yapıldığı’ iddiasıyla önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), ardından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunan Mansur Yavaş, buradan bir sonuç elde edemeyince ‘sunduğu delillerin yeterince incelenmediği’ gerekçesini ileri sürerek konuyu AİHM’e taşıdı.

Pazar, 12 Nisan 2015 09:12
Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü, kendi bünyesindeki Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı tarafından düzenlenmesi planlanan ve katılımcıları arasında sosyolog İsmail Beşikçi'nin de olduğu, 'İnsan Hakları Bağlamında Aleviler' başlıklı sempozyuma salon tahsis etmedi.

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Uğur Kara, “İnsan Hakları Bağlamında Aleviler” başlıklı bir sempozyum yapmaya karar verdi. Hazırlıklarını gecen mart ayı sonunda tamamlayan Kara, 25 Mart’ta salon tahsisiyle ilgilenen birimle temasa geçti. Kendisine 22 Mayıs’ta üniversite salonlarından Salon 2009’un müsait olduğu söylenince rezervasyon yaptırdı.

Cuma, 17 Nisan 2015 12:23
İzmir’de kurulan Taraftar Hakları Derneği, milletvekili adaylarından 9 maddelik taahhütname imzalamalarını isteyecek.

İzmir’de kurulan Taraftar Hakları Derneği (THD) milletvekili genel seçimlerine kısa bir süre kala, bir bildiri yayınlayarak, adaylardan 9 maddeden oluşan bir taahhütname imzalamalarını talep edecek. Dernek bildirisinde,  “6222’yi kaldırın, Passolig’i çöpe atın, endüstriyel futbola hayır” dedi.

Salı, 21 Nisan 2015 12:09
New York’ta bir mahkeme laboratuvarda deney hayvanı olarak kullanılan iki şempanzenin “hükmi şahıs” olarak sayılmasına karar verdi. Karar, hayvan hakları açısından bir ilk.

New York’ta bulunan Manhattan Yüksek Mahkeme Hakimi Barbara Jaffe, hayvan hakları açısından tarihi bir karara imza attı. Hakim Jaffe, Long Island’da bulunan Stony Brook Üniversitesi’nde biyomedikal deneylerde kullanılan iki şempazenin “hükmi şahıs” olarak değerlendirilmesine karar verdi.

Pazartesi, 20 Nisan 2015 19:40
Ülker'in fabrikasında süren 140 günlük direniş, direnişteki işçilerin bütün haklarını kazanmasıyla sonuçlanmıştı. Mücadeleleri hakkında konuştuğumuz Ülker direnişçisi Mustafa Çakar, 140 günü "insan direnişe geçtiği zaman anlıyor. Direnişin bize insanlığımızı öğretti" sözleriyle özetledi.

Kaç yıl Ülker’de çalıştınız?

Salı, 14 Nisan 2015 15:38
CHP, "Milletçe Alkışlıyoruz" reklam filmini yayımlamadığı gerekçesiyle TRT hakkında Ankara İdare Mahkemesine dava açtı.

CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamada, Ankara ikinci bölge birinci sıra milletvekili adayı Avukat Şenal Sarıhan'ın, mahkemeye verdiği dava dilekçesine yer verildi.

Salı, 07 Nisan 2015 14:57
Mücahit Ordusu isimli cihatçı koalisyonu, hükümet güçlerinin elinde bulunan bir komutan karşılığında 15 kadın ve 10 çocuğu serbest bıraktı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasına göre, Mücahit Ordusu isimli cihatçı koalisyonu, hükümetin elinde bulunan Yusuf Zava isimli komutanın serbest bırakılması karşılığında 15 kadın ve 10 çocuğu serbest bıraktı. Açıklamada anlaşmanın YPG'nin aracılığıyla yapıldığı belirtiliyor.

Pazartesi, 06 Nisan 2015 18:32
Kobane kantonu Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Nassan, Nusra Cephesi’nin dün 300 kişiyi kaçırdığını söyledi.

İdris Nassan, Pazar akşamı YPG’nin kontrolündeki Efrin’den Halep ve Şam’a gitmekte olan 300 Kürdün El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi tarafından kaçırıldığını açıkladı.

Cuma, 17 Nisan 2015 10:54
4 yıldır devam eden davanın karar duruşmasında Kerem Altan, 2 ay 15 gün hapis cezası almış ancak cezası ertelenmişti. Bu sonuca itiraz eden anne AYM'ye başvurdu.

2011'de gazeteci Kerem Altan'ın evinde ölü bulunan sunucu Defne Joy Foster'ın annesi Hatice Foster, AYM'ye başvurdu.

Cuma, 10 Nisan 2015 15:03
Polis teşkilatının 170. yıldönümünde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Emniyet teşkilatımız kullandığı güçle işkence gibi faaliyetlerin içinde olamaz" dedi. Davutoğlu'nun işkence ile ilgili kullandığı sözlerin karşısına ise 2002 yılından 2014'e kadar işkence görenlerin sayısının 7 bin 629 kişi olduğu gerçeği çıkıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Polis Teşkilatı'nın 170'inci kuruluş yıldönümü törenine katıldı. Törende konuşan Davutoğlu "Emniyet teşkilatı şu veya bu yaklaşımın, şu veya bu çevrenin teşkilatı değildir. Hiçbir şekilde emniyet teşkilatımız kullandığı güç ile özgürlük ve güvenlik dengesini sarsacak bir yapı içinde olamaz.

Çarşamba, 08 Nisan 2015 16:35
Suudi Arabistan, gerilen ilişkiler sebebiyle İsveç'teki bir hayvanat bahçesinden alacağı 4 maymunu almaktan vazgeçti.

Geçtiğimiz aylarda İsveç Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlalleriyle ilgili eleştirilerde bulunmuştu. Bunun ardından iki ülke arasındaki ilişkiler hızla gerilmiş, Suudi Arabistan, İsveç'teki elçiliğini kapatarak İsveçli işadamlarına vize vermeyeceğini açıklamıştı.

Pages