4070 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Temmuz 2015 12:05
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün IŞİD’in Kobanê’de yüzlerce sivili katlettiği saldırıdan sağ kurtulanlarla görüşerek hazırladığı rapor, yaşanan dehşetin boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD’in Kobanê’ye yönelik 25 Haziran sabahı başlattığı saldırıdan sağ kurtulmayı başaranlarla yaptığı görüşmeleri rapor haline getirdi. Katliamdan kurtulmayı başaranların anlattıkları, yaşanan dehşetin boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

SALDIRININ HEDEFİ SİVİLLER

Çarşamba, 15 Temmuz 2015 20:20
Meksika, uyuşturucu baronu El Chapo'nun kaçışından, insan hakları örgütlerini sorumlu tutuyor.

Meksika hükümeti, uyuşturucu baronu El Chapo'nun (Joaquin Guzman) yüksek güvenlikli hapishaneden kaçış görüntülerini yayınladı.

El Chapo'nun 60 metrekarelik hücresinin tamamı, duş alanının bir bölümü dışında kameralarla kaplıydı. Joaquin Guzman, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'na başvurduğu dilekçeyle mahremiyetini korumak amacıyla duş alanının görüntülenmemesi talebinde bulunmuştu.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 20:56
Irak İnsan Hakları Bakanlığı "IŞİD çeteleri, 100 Suriyeli kadını getirdiği Felluce'de inşa ettiği 'cinsel kölelik pazarı'nda sattı" açıklaması yaptı.

Irak İnsan Hakları Bakanlığı, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak Felluce'de inşa ettiği köle pazarında 100 Suriyeli kadını sattığını açıkladı.

Bakanlığa göre  Suriyeli kadınlar, her gün iftardan sonra açılan pazarda, "cihat nikahı" kılıfıyla 500 ila 2 bin Amerikan doları karşılığında köle olarak satılıyor.

KUR'AN-I KERİM EZBERİNE ÖDÜL

Pazar, 26 Temmuz 2015 11:13
Avrupa İnsan Hakları Sözmeşmesi’nin en önemli maddesi sayılan "yaşam hakkı garantisi" konusunda, AİHM Türkiye'yi 2015’in ilk yarısında 3 cezaya mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) son dönemde sonuca bağladığı Türkiye davalarında, sağlık alanında yaşanan sorunlar ve ihmallerle ilgili olan kararlar dikkat çekiyor. Yaşanan aksaklıkları gösterip gerekli önlem alınmasını sağlayan bu kararlar, genelde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) en önemli maddesi olarak görülen ve Avrupa insan hakları sistemine dahil ülkelerin sicillerin

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 15:06
ABD'nin "insan hakları ödülü"nü ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir "aktivist"e vermesinin ardından Kırgızistan'ın tepkileri büyüyor. Devlet Başkanı Atambayev, ABD'yi ülkede karışıklık çıkartmak istemekle suçladı.

ABD ile 1993'te imzalanan işbirliği anlaşmasını geçen hafta tek taraflı olarak fesheden Taşkent yönetimi, Washington'a tepki göstermeyi sürdürüyor.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, ABD'nin ödülü Askarov'a vererek, Kırgızistan'da yönetilebilir kaos yaratmaya çalıştığını belirtti.

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 15:13
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye aleyhine açılan beş davayı karara bağladı. İçlerinde dün açıklanan Demirbank’ın TMSF’ye devri ve HSBC’ye satılması ile ilgili davanın da olduğu beş davanın 3’ünde Türkiye tazminat ödemeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye aleyhine açılan beş davayı karara bağladı. İçlerinde dün açıklanan Demirbank’ın TMSF’ye devri ve HSBC’ye satılması ile ilgili davanın da olduğu beş davanın 3’ünde Türkiye tazminat ödemeyecek. Bu 5 davada Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin dört maddesini ihlal ettiğine hükmedildi.

Pazar, 26 Temmuz 2015 13:36
Beşar Esad; Suriye ve halkını hedef alan devletlerin, cihatçıları “devrimci, özgürlük talepçisi, insan hakları, demokrasi, muhalefet” ve benzeri isimlerle adlandırmalarını eleştirerek "Onların kendi ülkelerinde muhalefetin silah taşımasını kabul edip etmeyecekleri" sorusunu sordu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesindeki iç savaşın sona ermesi için "her türlü siyasi diyaloğu" destekleyeceğini ancak terörle mücadele temelinde olmayan bir girişimin "içi boş" ve "anlamsız" olacağını söyledi.

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 09:37
AFP haber ajansı, Suriye'deki Kürt güçlerinin kontrolündeki bir köyün Türk tankları tarafından vurulduğunu öne sürdü.

AFP haber ajansı, Suriye'nin kuzeyinde Kürt güçlerinin kontrolündeki  Zor Mağar isimli bir köyün vurulduğunu öne sürdü. Saldırıyı Türk tanklarının yaptığı belirtiliyor.

İddiaya kaynak olaraksa Suriye İnsan Hakları Gözlemevi gösterildi.

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 01:00
IŞİD'in Cuma hutbesinde Türkiye'ye yönelik tehditlerde bulunduğu iddia edildi.

Halep'teki IŞİD imamın bugünkü Cuma hutbesinde, "Türkiye İslam'ı savunmuyor. Haçlılara katıldılar" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Bu iddayı Radyo Sawa'nın Washington Muhabiri Zaid Benjamin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi SOHR'a dayandırdığı bir tweet'le ortaya attı.

Salı, 21 Temmuz 2015 16:00
ABD'li oyuncu George Clooney, Afrika'daki savaşlardan kimin kazanç sağladığını, bu savaşları kimin finanse ettiğini bulmak ve ifşa etmek için girişim başlattı.

ABD'li oyuncu George Clooney, Afrika'daki savaşları kimin finanse ettiğini ve bunlardan kimin kazanç sağladığını bulmak için ABD'li "insan hakları aktivisti" John Prendergast ile birlikte The Sentry isimli bir proje başlattı. 

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 11:28
IŞİD'in Haziran sonunda bir Kürt köyüne kimyasalla saldırdığı belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü (SOHR), IŞİD'in Suriye'nin Haseke şehrine bağlı bir Kürt köyünde kimyasal gaz kullanıldığını açıkladı. Saldırının ardından YPG üyelerinde kusma, nefes darlığı ve göz yanması başladıığı aktarılıyor.

Pazar, 12 Temmuz 2015 14:47
Suriye ordusunun Palmira'da en az 30 IŞİD üyesini öldürdüğü duyuruldu.

Suriye ordusunun Palmira ve çevresinde en az 30 IŞİD üyesini öldürdüğü duyuruldu. Cihatçıların Suriye ordusunun Palmira'yı kurtarmak için yaptığı operasyonlar sırasında öldüğü belirtilirken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye ordusundan da 12 kişinin öldüğünü iddia etti.

Cuma, 03 Temmuz 2015 12:55
WikiLeaks'in kurucusu Assange, Fransız Le Monde gazetesinin yayımladığı mektubuyla, Fransa'ya sığınma başvurusunda bulundu.

Wikileaks kurucusu Julian Assange, Fransız Le Monde gazetesine yazdığı bir mektupla, Fransa hükümetinden sığınma hakkı istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a açık mektup kaleme alan Julian Assange, insan hakları ihlalleri ve tartışmalı uygulamaları ifşa ettiği için ABD hükümetinin kurbanı olduğunu yazdı.

Pazartesi, 27 Temmuz 2015 13:48
YPG, haftalar süren kuşatmanın ardından Kobani'nin güneyindeki Sırrin'i ele geçirdi. Sırrin, Rakka-Halep arasındaki temel ikmal hatlarından birisiydi.

YPG savaşçıları, Kobani'nin güneyinde IŞİD'in elinde bulunan Sırrin kasabasını ele geçirdi.

21 gündür kuşatma altında bulunan Sırrin'in kurtarıldığını muhalefete yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de doğruladı.

Sırrin, IŞİD'in "fiili başkenti" Rakka'dan Halep'e uzanan hattın ortasında yer alıyordu. Bölge, IŞİD'in önemli ikmal hatlarından birisi.

Salı, 14 Temmuz 2015 14:14
Bugün 14 Temmuz… Fransız Devrimi’ne ve feodalizmin yıkılmasına öncülük eden Bastille Baskını’nın 226. yıldönümü. Orta Çağ’ı ve kralın mutlak otoritesini temsil eden Bastille Hapishanesi’ne yönelik hücum, dünyayı yeniden Orta Çağ koşullarına döndürmek isteyen emperyalizm için hâlâ bir tehdit.

Bugün 14 Temmuz.

Fransız devriminin parlama noktası olan Bastille Baskını’nın 226. yıldönümü.

Paris'deki Orta Çağ kalesi ve hapishanesi olan Bastille, sadece bir hapishane değil monarşik otoriteyi temsil eden bir semboldü.

Pages