4556 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 26 Nisan 2016 13:57
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) malvarlığına el koyma kararıyla ilgili CHP'nin açtığı davada kararını açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin açtığı davada Ankara’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) toplantı ve dernek kurma özgürlüğünü düzenleyen 11. maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

Perşembe, 07 Nisan 2016 19:41
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suudi koalisyonunun Yemen saldırısında kullandığı bombaların ABD yapımı olduğunu bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 15 Mart'ta Yemen'de Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri tarafından kalabalık bir pazar yerine bırakılan 2 bombanın, Amerikan yapımı olduğunu iddia etti.

Birleşmiş Milletler (BM), saldırıda 97 kişinin öldüğünü, ölenlerden 25'inin çocuk olduğunu duyurmuştu.

Cuma, 08 Nisan 2016 00:09
İnsan Hakları Derneği, AKP iktidarı boyunca 17 bin işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Özel İstihdam Büroları düzenlemesi ve emekçilere dayatılan kölelik şartlarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

Perşembe, 07 Nisan 2016 13:38
Diyarbakır'da 2010 yılında açılan ve Kürtçe eğitim veren Ali Erel Eğitim Destek Merkezi'nin geçen ay kapatılması üzerine avukat Erhan Ürküt, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yaptı. Başvuru Kürtçe yapıldı.

Diyarbakır'da 2010 yılında açılan ve Kürtçe eğitim veren Ali Erel Eğitim Destek Merkezi'nin geçen ay kapatılması üzerine avukat Erhan Ürküt, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yaptı. Avukat Ürküt, ilk kez AHİM'e Kürtçe bir başvuru yapıldığını belirterek, başvuru konusunun ana dilde eğitim olması nedeniyle bu yolu tercih ettiklerini söyledi.

Salı, 26 Nisan 2016 14:57
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) bugün saat 11.30- 11.45 arasında büyük dairede görülen duruşmada, Türkiye'de yaşayan Alevilerin tüm hakların yerine getirilmesi, cemevlerine yasal statü tanınması gerektiği yönünde karar bildirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) bugün saat 11.30- 11.45 arasında büyük dairede görülen duruşmada, Türkiye'de yaşayan Alevilerin tüm hakların yerine getirilmesi, cemevlerine yasal statü tanınması gerektiği yönünde karar bildirdi.

Pazartesi, 11 Nisan 2016 15:37
Komünist Parti, Mersin'de Milli Eğitim ile Müftülük'ün ortaklaşa hazırladığı "okul-cami bütünleşmesi projesi"ne dava açtı. Mersin İdare Mahkemesi'ne verilen dilekçede, söz konusu projenin laik hukuk devleti ilkesine, Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne tamamen aykırı olduğu vurgulanarak, yürütmenin durdurulmasına ve işlemin iptaline karar verilmesini talep etti.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük arasında “çocuklara maneviyat kazandırma” adı altında hazırlanan, çocukların 4 gün okula, 1 gün camiye götürülmesinin planlandığı “Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında” projesinin iptali için Komünist Parti dava açtı. Dava, davalı idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması talebiyle Mersin İdare Mahkemesi'nde açıldı.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 02:20
ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Pat Ryder, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yapılan operasyonlar sırasında ABD Hava Kuvvetleri tarafından öldürülen sivil sayısını açıkladı.

Eylül 2015 ve Şubat 2016 tarihleri arasında yapılan saldırılarda 20 sivilin öldüğü, 11'inin ise yaralandığını belirten Ryder, "Saldırılar sonucunda kasıtsız olarak hayatını kaybeden ve yaralananlar için derin üzüntü duyuyoruz" dedi.

Cuma, 22 Nisan 2016 22:00
Almanya Başbakanı Merkel, 4 Nisan'da yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ti'ye alan Alman komedyen Jan Böhmermann'ın, şiirini "bilinçli hakaret" olarak değerlendirmekle hata yaptığını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, mültecilerin Almanya'ya uyumu konusunda eyalet başbakanlarıyla yaptığı bir toplantının ardından, Başbakanlık'ta düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Cumartesi, 23 Nisan 2016 12:42
Alman siyasetinin önde gelen isimleri Merkel’in Türkiye ziyaretinde sığınmacı krizinin yanı sıra ülkedeki hak ihlallerini de mercek altına alması gerektiği görüşünde.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Almanya Başbakanı Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile birlikte sığınmacı krizini değerlendirmek üzere Türkiye'ye gidiyor. Merkel'in bu kritik Türkiye ziyareti Alman siyasetinde yankı buldu.

Cuma, 15 Nisan 2016 16:35
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Sputnik'in Türkiye'de engellenmesi hakkında bir açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Sputnik'in Türkiye'de engellenmesini 'yasadışı bir eylem' olarak tanımladı.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rus Dışişleri'nden gelen açıklamada, "Sputnik'in engellenmesi tamamen hukuk dışı bir eylem ve ifade özgürlüğü ile bilgiye erişme özgürlüğü gibi temel insan hakları ve özgürlüklerinin de bariz bir ihlali" denildi.

Cumartesi, 16 Nisan 2016 16:14
AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi "kadınlara özel" vagon için, metro ve tramvay duraklarında anket yapmaya başladı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından metro ve tramway duraklarında yaptırılan memnuniyet anketinde, "Almanya, Japonya, Singapur'daki gibi İstanbul'da da metro ve tramvaylarda kadınlara özel vagon olmasını ister misiniz?" şeklinde bir soru yer aldı.

Cumartesi, 09 Nisan 2016 12:12
IŞİD, Şam'ın doğusunda kaçırdığı işçileri serbest bıraktı.

IŞİD’in, başkent Şam yakınlarındaki Dumeyr’de bulunan bir çimento fabrikasından kaçırdığı işçilerden 170’inin daha serbest bırakıldığı duyuruldu.

Sputnik'in aktardığına göre 140 işçi, IŞİD'in elinden kaçmayı başarırken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Dumeyr'deki aşiret liderlerinin devreye girmesiyle IŞİD geri kalan 170 işçiyi daha serbest bıraktı.

Çarşamba, 13 Nisan 2016 18:06
HDP lideri Selahattin Demirtaş, New York Times için bir yazı kaleme aldı. Demirtaş, ABD kamuoyunu, Erdoğan hakkındaki eleştirilerinde eksik kaldığı için eleştirdi.

New York Times (NYT), 2 gün önce PYD lideri Salih Müslim'in yazdığı yazıdan sonra bir başka Kürt siyasetçinin yazısına daha ev sahipliği yaptı.

Cumartesi, 30 Nisan 2016 00:10
CHP Şarköy Gençlik Kolları üyesi Burak Besli, 23 Nisan’da düzenlenen yürüyüşte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde, 23 Nisan’da gerçekleştirilen "Ulusal Egemenlik ve Bağımsızlık" yürüyüşüne katılan CHP üyesi Burak Besli, yürüyüşün ardından polislerce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. İfadesinin ardından mahkemeye çıkarılan Besli, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Perşembe, 21 Nisan 2016 01:23
Rusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, ittifakın tüm üyelerini, Minsk anlaşmasını uygulaması ve silahlı yöntemden vazgeçmesi için Kiev’e baskı yapmaya çağırdıklarını açıkladı.

Rusya-NATO Konseyi toplantısının ardından gazetecilere konuşan Aleksandr Gruşko, “Rusya, tüm konsey üyelerini, krizi silah yoluyla çözme yöntemlerinden vazgeçmesi ve siyasi yükümlülüklerini tam yerine getirmesi için Kiev üzerinde etkilerini kullanmaya çağırdı.

Pages