5623 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 11 Aralık 2017 20:44
soL HD, Dünya İnsan Hakları Günü'nün ertesinde, dünya çapında yaşanan insan hakları ihlallerini, kapitalizmin günümüzde yaşadığı çelişkilerin özellikle Türkiye'ye nasıl yansıdığını değerlendiriyor.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü geride bırakılırken, dünyada yaşanan hak gaspları şüphesiz tartışmaya değer bir konu. Bu gaspların en çok yaşandığı ülkelerden birisi de AKP dönemi Türkiye​si​.

Ülkemizde grev yasağından​,​ ​ifade özgürlüğüne ​çok temel standartlar tartışma konusu haline gelmişken soL HD, Dünya İnsan Hakları Günü'n​e​ ​bu standartları aşan bir yaklaşımla bakıyor.

Salı, 05 Aralık 2017 19:58
Küba, Honduras'ta seçim sonrası, Honduras hükümetinin protestoculara karşı polis şiddetini insan hakları ihlali olarak değerlendirdi.

Küba, Honduras'ta seçimde yaşanan hileler üzerine ülke genelinde protestolar düzenleyen Salvador Nasralla taraftarlarına, polisin sert müdahalesini eleştirerek, hükümetin müdahalesini insan hakları ihlali olarak değerlendirdi.

Perşembe, 14 Aralık 2017 09:07
Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Sumitomo lastik fabrikasında, sekiz işçi sendikal faaliyette bulunduğu için işten atıldı. Yüzlerce işçi direnişe geçerek üretimi durdurdu. İşçilerin direnişi sürüyor.

Çankırı'daki Japon kökenli Sumitomo Rubber Ako Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ fabrikasında bine yakın işçi üretimi durdurdu. 

Lastik-İş Sendikası'nın örgütlenme çalışması başlattığı Sumitomo'da sendikal faaliyetten dolayı sekiz işçi işten çıkarıldı. Fabrika'da çalışan işçilerin büyük bir bölümü iş bırakma eylemi yaptı.

Pazartesi, 11 Aralık 2017 13:02
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle düzenlenen programda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararına ilişkin olarak "Bugün Kudüs'ün sahibi olduklarını sananlar, yarın arkasına saklanacak ağaç bile bulamayacak" dedi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle düzenlenen programda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Perşembe, 14 Aralık 2017 23:06
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamaya göre, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait uçakların, Suriye’nin doğusundaki IŞİD'in kontrolü altındaki köylere yönelik bombardımanda 8’i çocuk 23 sivil yaşamını yitirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman yaptığı açıklamada, Suriye’nin doğusunda Deyrezzor kırsalında uluslararası koalisyonun IŞİD'e yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısında 8’i çocuk 23 sivilin öldüğünü belirtti.

Çarşamba, 13 Aralık 2017 10:46
280 gündür açlık grevinde olan bir akademisyen Nuriye Gülmen… Eline “işimi geri istiyorum” dövizini alıp İnsan Hakları Anıtı önünde eyleme başlayalı 400 gün oldu. Ve yine işini geri istediği için tam 6 ay hapishanede tutuldu. Tahliye kararı sonrası soL’a açıklamalarda bulunan Nuriye Gülmen, OHAL Komisyonu’na seslendi: “Ne zaman karar vereceksiniz, biz 15 kiloya mı düşmeliyiz? Açlık grevinde olan iki eğitim emekçisi ve 150 bin kamu emekçisi için soruyorum: Daha ne kadar bekleyeceğiz?"

Nuriye Gülmen’in Yüksel’deki İnsan Hakları Anıtı önüne ilk çıktığı günün üzerinden tam 400 gün geçti. 400 gündür işi için eylemde olan Nuriye Gülmen, 280 gündür de açlık grevinde. 1 Aralık günü tahliye edilerek yeniden özgürlüğüne kavuşan Nuriye Gülmen, tahliyesinin ardından soL’un sorularını yanıtladı.

Cuma, 08 Aralık 2017 20:02
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Lozan Anlaşması'na uygun davranmasına rağmen, Yunanistan'da Türklere verilmesi gereken hakların tanınmadığını söyledi.

CKP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, Londra'da, düşünce kuruluşu Chatham House'da konuştu. Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'daki konuşmalarına dair soruyu yanıtlayan Kılıçtaroğlu "Lozan Anlaşması'na göre Türkiye'de azınlıklar kendi liderlerini seçebiliyorlar. Yunanistan'da da Türklerin kendi dini liderlerini seçmeleri gayet doğal, anlaşmanın gereği.

Salı, 12 Aralık 2017 13:39
HDP milletvekili Aycan İrmez, Elazığ Cezaevi'nde altı kadın tutuklunun açlık grevinde olduğunu açıkladı. İrmez, Adalet Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

HDP milletvekilleri Aycan İrmez, İbrahim Ayhan ve Mehmet Emin Adıyaman, HDP Genel Merkezi’nde Elazığ Cezaevi’nde gerçekleştiği iddia edilen hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Perşembe, 14 Aralık 2017 14:47
9-15 yaş arasındaki çocukların evlendirilebileceğini savunan Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'na CHP’den tepki geldi.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Narlıca Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde velilere yönelik verdiği konferansta, İslam'a göre, çocukların anne ve babaları üzerinde bazı hakları olduğunu kaydederek, bunlardan birinin de çocuğun ergenlik çağına eriştiğinde babası tarafından evlendirilmesi olduğunu, 9-15 yaş arasında evlendirilebileceğini savundu. 

Perşembe, 07 Aralık 2017 23:26
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile görüştü.

İngiliz parlamentosunda basına kapalı gerçekleşen Kılıçdaroğlu - Corbyn görüşmesi, yaklaşık bir saat sürdü.

CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Corbyn ve Kılıçdaroğlu görüşmede, Türkiye’deki insan hakları ve azınlıklarla ilgili sorunların yanı sıra Kıbrıs konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Salı, 05 Aralık 2017 23:06
Çorum'da İl Genel Meclisi toplantısında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü dolayısı ile söz alan CHP’li Burçin Solmaz Polat, kadına yönelik şiddet olaylarına değinince tartışma çıktı. Çıkan tartışmada İl Genel Meclisi Başkanı AKP'li Halil İbrahim Kaya, 'Adam öldürüyorsa cezasını çekiyor' dedi.

Çorum'da İl Genel Meclisi toplantısında, CHP’li meclis üyeleri Yıldız Bek ve Burçin Solmaz'ın Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83’üncü yıldönümü nedeniyle konuşma yapması üzerine  tartışma çıktı.

Cumartesi, 09 Aralık 2017 12:15
İstanbul'un Eyüp ilçesinde Serdar Aksun İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi oğullarının zorunlu din dersinden muaf tutulmasını isteyen anne-babanın talebi reddedildi. Güneş ve Cemal Gül çifti konuyu mahkemeye götürdü. İdare mahkemesi ret işlemini hukuka aykırı buldu.

Türkiye'de zorunlu din dersi zorbalığı sürerken, diğer yandan aileler çocuklarının din dersinden muaf tutulmasına ilişkin hukuk mücadelelerini sürdürüyorlar. 

Zorunlu din dersi zorbalığına karşı bir hukuk zaferi haberi daha İstanbul Eyüp'ten geldi. 

MİLLİ EĞİTİM MUAFİYET TALEBİNİ REDDETTİ

Cuma, 01 Aralık 2017 15:45
​AİHM, Deniz Naki'nin başvurusunu kabul etti. 12 maçlık ceza için Türkiye'den savunma istendi.

Diyarbakır'da, Amedspor oyuncusu Deniz Naki'ye, geçen yıl Bursaspor ile oynadıkları Ziraat Türkiye Kupası maçının ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu'nca verilen 12 müsabakadan men ve 19 bin 500 lira para cezası ve başka bir maçta takımına verilen 3 puan silme cezası ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yapılan baş

Çarşamba, 13 Aralık 2017 13:22
Ezidiler, Şengal ve Başika’ya giden yolların yeniden kullanıma açılmasını talep ediyor.

Ezidi aktivist topluluğu Yazda, Şengal ve Başika’ya giden yolların evlerine dönebilmeleri için yeniden açılması için çağrısı yaptı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Duhok’ta sığınmacı konumunda olan Ezidiler, IŞİD'in Irak'taki yenilgisinin sonrasında bile binlerce yıldır yaşadıkları Şengal ve Başika’ya dönemiyor.

Salı, 12 Aralık 2017 12:32
Suriye'nin kuzeyinde "tedavi" gören IŞİD üyesi, tutuklanma riski daha az olduğu için Türkiye'ye gelebileceğini söylüyor.

Suriye'nin kuzeyindeki Mare kasabasında "muhalifler", açtıkları "aşırılıkla mücadele" merkezinde, IŞİD üyesi cihatçıları 'tedavi etmeye' çalışıyor.

Fransız haber ajansı AFP, merkezi görüntüledi ve eğitime tabi tutulan "eski" militanlarla görüştü. Kasım ayında kurulan merkezin resmi adıysa "Suriye Köktenci İdeolojiyle Mücadele Merkezi".

Merkezde yaklaşık 100 cihatçı kalıyor.

Pages