5291 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 06 Haziran 2017 18:19
ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD'nin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nden çekilebileceğini söyledi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD'nin BM İnsan Hakları Konseyi'ndeki varlığını "incelemekte olduğunu" söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin sürekli olarak "İsrail karşıtı" olduğunu öne süren Haley, konseyin "güçlendirilmesi gereken alanlar olduğunu" belirtti.

ABD geçmişte de BM İnsan Hakları Konseyi'nin İsrail'e karşı yaklaşımını eleştirmişti.

Pazar, 04 Haziran 2017 20:23
Yüksel direnişini desteklemek için İnsan Hakları Anıtı'na çiçek bırakmak isteyen kadın yurttaşa polisler saldırdı.

KHK'larla ihraç edildikleri işlerine geri dönmek isteyen ve başlattıkları açlık grevinin 76'ncı gününde tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmadan önce direnişlerini sürdürdükleri yer olan Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı'nda yine bir polis skandalı yaşandı. 

Pazartesi, 12 Haziran 2017 11:33
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), KHK kararıyla ilgili kendilerine başvuran bir öğretmene şu yanıtı verdi: "OHAL İnceleme Komisyonu'na başvurun."

AİHM, 25 Temmuz 2016'da olağanüstü hal tedbirleri kapsamında açığa alınan ve 1 Eylül 2016'da, 672 sayılı KHK ile görevinden uzaklaştırılan Erzurum’da bulunan 1071 Malazgirt ilköğretim okulu öğretmeni Gökhan Köksal’ın başvurusunu reddetti.

Perşembe, 01 Haziran 2017 14:04
CHP Milletvekili Mustafa Akaydın, CHP'li 15 akademisyen milletvekiliyle birlikte Türkiye'de barış, demokrasi ve insan hakları adına bildiri hazırladıklarını söyledi.

CHP Milletvekilleri Mustafa Akaydın, Selin Sayek Böke, Okan Gaytancıoğlu ve Sibel Özdemir, TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında CHP’nin akademisyen kökenli milletvekilleri olarak hazırladıkları bildiriyi okudu.

Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, bildirinin Fransızca ve İngilizce çevirilerinin de yapıldığını belirterek şunları söyledi: 

Perşembe, 22 Haziran 2017 11:08
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi, “cemevlerine ayrımcılık yaparak inanç özgürlüğünü ihlal etmekten” mahkum etti. Davada, Diyanet'in Cem Vakfı’na toplam 54 bin 400 Euro tazminat ödenmesine karar verildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cem Vakfı’nın (Cumhuriyetçi Eǧitim ve Kültür Merkezi Vakfı) başvurusu sonucu verdiği ayrımcılık kararına yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı'nı tazminata mahkum etti.

Pazartesi, 05 Haziran 2017 09:54
ABD’nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşmeye ilişkin, "Bayağı sinirlendi, bana bağırdı ve 'İnsan hakları konusunda ders dinleyeceğim son ülke Amerika Birleşik Devletleri' dedi" ifadelerini kullandı.

ABD’nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Gazete Habertürk'ten Nalan Koçak'a açıklamalarda bulundu.

Perşembe, 08 Haziran 2017 10:10
ABD'li Demokratların kuruluş yeminlerinden olan “kadınların eşitliği”, yalnızca bir şovun parçası olma özelliğini koruyor. Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin ikiyüzlü cilveleşmeleri bir yana, kürtaj hakkına erişemeyen emekçi kadınlar hakları için savaşmak zorunda.

Demokrat Parti, 2016’dan sonra yeniden yapılanmanın yollarını ararken sürdürdüğü iç hesaplaşmasına devam ederken, kürtaj haklarının güncel ekonomi politikasının merkezinde yer almasını konu alan tartışmalar çirkin yüzünü gösterdi.

Cumartesi, 03 Haziran 2017 09:43
AKP tarafından anayasal hakları olan grevleri yasaklanan Şişecam işçileri yaşadıkları süreci, gelinen noktayı ve bundan sonra ne yapacaklarını soL'a anlattı... İşçiler, "Madem hakkımızı arayacağız, o halde fedakarlık da yapacağız. Direnişimize destek her geçen gün güçleniyor. Türkiye işçi sınıfına kıvılcım olmaya çalışıyoruz. Cam işçisinin geleneğinde direniş ve mücadele vardır" diyor...

AKP hükümeti, "milli güvenliği bozacağı" bahanesiyle Şişecam işçilerinin grevini yasakladı. Yasağı tanımayan Şişecam işçleri eylemlerini sürdürüyor, fabrikaları terk etmiyor ve direniyor.

Pazar, 11 Haziran 2017 15:48
Katar merkezli eş-Şark'ın haberine göre, Suudi Arabistanlı yetkililer, Katar vatandaşlarını Mekke’deki Mescid-i Haram’a almadı.

Katar’daki Ulusal İnsan Hakları Komitesi’ne Katar kriziyle ilgili şikayetler iletiliyor.

Katar merkezli eş-Şark gazetesine göre, Mekke’de umre ziyaretini yapan Katar vatandaşları, Kabe’nin de içerisinde bulunduğu Mescid-i Haram’a Suudi Arabistan'ın engellemesi sebebiyle giremedi.

Pazar, 04 Haziran 2017 14:23
Suriye ordusu Halep'te IŞİD'in elinde son kalan kasaba olan Meskene'yi kurtardı.

Suriye ordusu ve müttefik güçleri, Halep'te IŞİD'in elinde son kalan kasaba olan Meskene'yi kurtardı.

SANA'nın haberine göre ordu Halep'in doğu kırsalında önemli bir ilerleme kaydederek kasabayı geri aldı.

Kasabanın kurtarılması İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından da doğrulandı.

Cuma, 16 Haziran 2017 21:23
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar'a yönelik uyguladıkları ablukanın, "ulusal güvenliği korumayı amaçlayan bir egemenlik hakkı" olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri tarafından yapılan ortak açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd bin Raad el Hüseyin'in, "Katar ile diplomatik ve ekonomik ilişkileri kesme kararının insan hakları üzerindeki olası etkileri konusunda endişe duyduğu" yönündeki açıklaması değerlendirildi.

Cuma, 16 Haziran 2017 18:14
Katarlı yetkili Ali bin Smaikh al-Marri, Katar'ın "kuşatıldığını" öne sürerek, Suudi Arabistan'ın yaptırımları "Berlin Duvarı'ndan daha sert" olarak nitelendirdi.

Katar'ın ulusal insan hakları komitesi başkanı Ali bin Smaikh al-Marri, Katar'a uygulanan yaptırımları eleştirerek, ülkenin "kuşatıldığını" söyledi.

Suudi Arabistan'ın uyguladığı yaptırımları "Berlin Duvarı'ndan daha sert" diyerek nitelendiren al-Marri, uluslararası toplumu krize müdahale etmeye çağırdı.

Pazar, 11 Haziran 2017 13:03
Türkiye tarafından düzenlenen "Fırat Kalkanı" operasyonuna dahil olan bir "muhalif komutan"ın birliğiyle birlikte Suriye ordusuna katıldığı öne sürüldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi, Türkiye tarafından düzenlenen "Fırat Kalkanı" operasyonuna dahil olan Ahrar Menbic birliği komutanının, birliğinden kimi üyelerle birlikte taraf değiştirerek Suriye ordusuna katıldığını öne sürdü.

Açıklamada "muhalif" komutanın Halep'in kuzeydoğusunda bulunan Suriye birliklerine katıldığı söylenildi.

Perşembe, 08 Haziran 2017 11:40
Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, IŞİD'in 26 Mayıs'tan beri Musul'dan kaçmaya çalışan en az 231 sivili öldürdüğü söyleniyor.

Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi, IŞİD'in Musul'da öldürdüğü sivillere dair açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamaya, güvenilir raporlar cihatçıların kentin batısından kaçmaya çalışan en az 231 sivili 26 Mayıs tarihinden bugüne öldürüldüğünü gösteriyor. Bunların en az 204'ünün geçtiğimiz hafta 3 gün içerisinde yaşandığı bildiriliyor.

Pazartesi, 19 Haziran 2017 13:58
Bahreyn'de muhalefete yönelik siyasi yasaklar sürerken ülkenin tek bağımsız gazetesi olan El-Vasat kapatıldı.

Bahreyn yetkilileri, ülkenin tek bağımsız gazetesi olan El-Vasat süresiz olarak askıya alınması yönünde bir karar çıkardı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Bahreyn'den çıkarılan kararın derhal iptal edilmesini talep etti.

Pages