4022 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Temmuz 2015 12:05
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün IŞİD’in Kobanê’de yüzlerce sivili katlettiği saldırıdan sağ kurtulanlarla görüşerek hazırladığı rapor, yaşanan dehşetin boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD’in Kobanê’ye yönelik 25 Haziran sabahı başlattığı saldırıdan sağ kurtulmayı başaranlarla yaptığı görüşmeleri rapor haline getirdi. Katliamdan kurtulmayı başaranların anlattıkları, yaşanan dehşetin boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

SALDIRININ HEDEFİ SİVİLLER

Perşembe, 02 Temmuz 2015 20:56
Irak İnsan Hakları Bakanlığı "IŞİD çeteleri, 100 Suriyeli kadını getirdiği Felluce'de inşa ettiği 'cinsel kölelik pazarı'nda sattı" açıklaması yaptı.

Irak İnsan Hakları Bakanlığı, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak Felluce'de inşa ettiği köle pazarında 100 Suriyeli kadını sattığını açıkladı.

Bakanlığa göre  Suriyeli kadınlar, her gün iftardan sonra açılan pazarda, "cihat nikahı" kılıfıyla 500 ila 2 bin Amerikan doları karşılığında köle olarak satılıyor.

KUR'AN-I KERİM EZBERİNE ÖDÜL

Cuma, 03 Temmuz 2015 12:55
WikiLeaks'in kurucusu Assange, Fransız Le Monde gazetesinin yayımladığı mektubuyla, Fransa'ya sığınma başvurusunda bulundu.

Wikileaks kurucusu Julian Assange, Fransız Le Monde gazetesine yazdığı bir mektupla, Fransa hükümetinden sığınma hakkı istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a açık mektup kaleme alan Julian Assange, insan hakları ihlalleri ve tartışmalı uygulamaları ifşa ettiği için ABD hükümetinin kurbanı olduğunu yazdı.

Cuma, 03 Temmuz 2015 14:35
Yemen'de, "kız isteme" töreni nedeniyle toplanan iki ailenin bulunduğu evi Suudi uçakları bombaladı. Saldırıda 17'si çocuk 27 kişi hayatını kaybetti.

Yemen'in kuzeyindeki Saada kentinde bir eve düzenlenen Suudi saldırısında 17'si çocuk 27 sivil hayatını kaybetti.

Velid el-İbbi, eşini, babasını, 4 çocuğunu ve 21 diğer akrabasını kaybettiği saldırıdan sağ kurtuldu. Ölen çocuklardan birisi 1 aylık bir bebek.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 17:43
ODTÜ Rektörlüğü tarafından işten atılması yönünde karar verilen iki çalışan, on gündür Rektörlük önünde kurdukları çadırda direnmeye devam ediyor. Bugün de 48 kurumun imzasıyla hazırlanan metin, Rektörlüğe iletildi.

ODTÜ Rektörlüğünün sendikalı araştırma görevlisi Mert Kükrer ve teknisyen Barış Çelik'in işten atılması yönünde verdiği karara karşı olduğunu ve ODTÜ'deki direnişi desteklediğini bildiren 48 kurumun imza metni, bugün "Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği" tarafından ODTÜ Rektörlüğü'ne teslim edildi.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 08:30
Ali Rıza Aydın

“Onur yürüyüşü”, amacıyla birlikte, hem yürüyüşe katılanların öz saygıları hem de katılmayanların onlara gösterdiği saygının değeri yönünden anlamlıydı.

“Onur”, hukukla yaratılmaz; hukukla çiğnenemez, yok edilemez. Onur, derecelendirilemez.

Cuma, 03 Temmuz 2015 12:39
Çeviri: Merve N. Gürbüzel

Güney Kore’deki Songdo’dan Hindistan’daki Lavasa’ya, oradan Mısır’ın isimsiz yeni başkentine, gözümüzü çevirdiğimiz her yerde birileri yepyeni kentler inşa ediyor. Ne kadar zor olabilir ki?

Cuma, 03 Temmuz 2015 01:30
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Meclis Başkanlığı seçimi sonrası oluşan siyasi tablo hakkında açıklamalarda bulundu.

Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından varolan siyasi atmosfer hakkında açıklama yapan Haluk Koç CHP'nin kaybettiğine yönelik yapılan yorumlara katılmadığını belirterek "Kaybeden CHP değil, halka verilen sözlere rağmen AKP'nin kazanması için teşne olanlardır. Olmaması gereken bir tabloydu; çünkü verilen sözler ortadaydı" dedi.

Salı, 30 Haziran 2015 16:47
ABD, Bahreyn tarafından yapılan insan haklarına rağmen "anlamlı ilerlemeler" olduğunu iddia ederek ülkeye askeri desteği sürdürüyor.

ABD'nin Bahreyn Krallığı'na yaptığı askeri desteğin süreceği açıklandı. Bahreyn'in ABD'nin Ortadoğu'daki ana müttefiklerinden biri olduğu bilinirken, desteğin 2011 yılında ülkede gerçekleşen insan hakkı ihlallerinin ardından durdurulduğu biliniyordu.

Pazartesi, 29 Haziran 2015 11:31
IŞİD saldırıları sonrası Türkiye'ye sığınan Ezidilerin Avrupa'ya gitmek istemesine ilişkin İnsan Hakları Derneği Mülteci Hakları Komisyonu tarafından bir açıklama yapıldı.

İnsan Hakları Derneği Mülteci Hakları Komisyonu, "Ezidiler niçin kaçıyor?" başlıklı bir açıklama yaptı.

Cuma, 26 Haziran 2015 08:17
ABD'nin geleneksel olarak yayınladığı İnsan Hakları Raporu'nda, Türkiye'ye 'kırık not' verildi.

2014 yılına yönelik Ülkelerin İnsan Hakları Uygulamaları Raporu'nda, hemen hemen her otoriter yönetimlerde yolsuzlukların yaygınlaştığı, şeffaflık ve hesap verebilirliğin azaldığı vurgulandı.

Çarşamba, 24 Haziran 2015 16:47
İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yayınlanan bir rapor Kolombiya ordusunun kendisini “başarılı” göstermek için binlerce sivili katledip kayıtlara “isyancı” diye geçirdiğini ortaya çıkardı.

İnsan Hakları Gözlemevi’nin (HRW) hazırladığı kapsamlı bir rapor, Kolombiya hükümetinin Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri'ne (FARC) karşı savaşta “ilerleme kaydediyormuş” gibi görünmek için binlerce masum sivili katlettiğini ortaya koydu.

Pazartesi, 22 Haziran 2015 11:26
Wikileaks belgelerine göre, Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne seçilmek için 100 bin dolarlık bir "kampanya" örgütledi. Ancak BM seçimlerinde "seçim kampanyası" olmadığı için, bu paranın nereye harcandığı merak konusu.

Wikileaks'in yayımladığı yüz binlerce Suudi Arabistan gizli belgesi, taranmaya devam ediyor.

Bir belgeye göre, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'deki (BM) Suudi temsilcisine 100 bin dolar para gönderiyor.

Bakanlık, bu paranın BM İnsan Hakları Konseyi'ne üyelik için yapılacak seçimde kullanılmasını istiyor.

Perşembe, 25 Haziran 2015 15:14
Türbanlı öğrencilerine AYM, AİHM ve Danıştay kararlarını hatırlattığı gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan, dört buçuk ay kaldığı cezaevi’nden tahliye olan Prof. Dr. Rennan Pekünlü'nün adil yargılama yapılmadığı gerekçesiyle avukatı Murat Fatih Ülkü aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) yaptığı başvuru, kabul edildi.

Türbanlı öğrencilerine Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve AİHM kararlarını hatırlattığı için bir türbanlı öğrencinin şikâyeti üzerine “eğitim özgürlüğünü ihlal” gerekçesiyle yargılanan, 2 yıl 1 ay hapsi cezası alan ve 4 ay 16 gün Foça Cezaevi’nde yatan Prof. Dr.

Salı, 30 Haziran 2015 19:10
IŞİD, Suriye’nin Deyrezzor kentinde iki kadını “büyücülük” suçlamasıyla kafalarını keserek katletti.

Alman Die Welt gazetesi, IŞİD militanlarının Suriye’nin Deyrezzor kentinde iki kadını “büyücülük” gerekçesiyle kafalarını keserek katlettiğini yazdı. Haberini Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandıran gazete, IŞİD’in ilk kez kadınları kafalarını keserek infaz ettiğini kaydetti.

Pages