4439 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 06 Şubat 2016 21:28
İki FBI ajanının öldürülmesi suçlamasıyla hapse atılan yerli hakları savunucusu Leonard Peltier bugün, işlemediği bu cinayetlerden ötürü cezaevindeki 40’ıncı yılını doldurdu.

Yerli hakları savunucusu Leonard Peltier, bugün cezaevindeki 40’ıncı yılını doldurdu. 26 Haziran 1975’te Amerikan yerlilerine ait Pine Ridge rezervasyonunda çıkan çatışmada iki FBI ajanını öldürmek suçlamasıyla 6 Şubat 1976’da tutuklanarak cezaevine konulan Peltier, işlemediği bu cinayetlerden ötürü 40 yıldır hapiste.

‘HAPİSTEKİ 40 YILIM’

Cuma, 05 Şubat 2016 00:45
Yandaş kanal ATV'de soL'u hedef alan programın sunucusu, yandaş yazar Melih Altınok'un, program sırasında "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi"ne dayandırarak söylediği sözlerden haberinin olmadığı ortaya çıktı.

Demet Akalın isimli şarkıcının 2 yaşındaki kızının kafasını örterek namaz kıldırmasını ve bunu sosyal medyada malzeme yapmasını "Gericilik her yerde" başlığıyla duyuran soL, hız kaybetmeden yandaşların hedefine girdi.

Salı, 09 Şubat 2016 18:50
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 17 Ağustos 1999 depreminde Yalova'da evleri yıkılan mağdurların yaptığı şikayeti haklı buldu. Türkiye karar gereği, başvuru sahiplerine yaklaşık 90 bin Euro maddi tazminat ödeyecek.

19 kişinin 2005 yılında yaptığı ortak başvuruyu karara bağlayan AİHM, "Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkının garanti altına alınmasını öngören 6. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti.

Türkiye karar gereği, başvuru sahiplerine yaklaşık 90 bin Euro maddi tazminat ödeyecek.

Cumartesi, 13 Şubat 2016 00:06
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), sokağa çıkma yasağının 14 Aralık'tan bu yana devam ettiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde 3 farklı bodrum katında yaralı olduğu belirtilen kişiler için savunma istedi. Avukat Ramazan Demir, "Tedbir talebimiz kabul edilseydi 100'ü aşkın insan katledilmiş olmayacaktı" dedi.

AİHM, Özgürlükçü Hukukçular Derneği'nden Ramazan Demir'in başvurusuyla yaralı olduğu belirtilen Mehmet Balcal, Mehmet Güri Ayaz, Mehmet Çağdavul, Abdullah Çıkmaz, Abdülkerim Özbek, Osman Tankan, Ömer Çörek, Fidan Dadak ve Harun Barın'ın sağlık durumlarının ne olduğunu, acil servisler tarafından nasıl bir girişim yapıldığını, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) durumun aciliyeti karşısında nasıl bir inc

Salı, 02 Şubat 2016 21:19
İnsan Hakları Derneği (İHD), 2015 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu’nu açıkladı. Rapora göre bölgede geçen yıl içinde 2015 yılında bölgede, güvenlik güçlerinin hedefi olan 61 çocuk yaşamını yitirirken, 55 çocuk ise yaralandı.

İHD, 2015 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu’nu açıkladı. Raporu açıklayan İHD Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi Başkanı avukat Mahsun Kaya, çocuklara yönelik hak ihlallerinin hiçbir dönemde görülmediği kadar artış göstererek devam ettiğini vurguladı. 

Cumartesi, 13 Şubat 2016 18:22
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye'nin bugün Suriye'nin Halep kentinin YPG kontrolündeki bölgelerini top ateşiyle vurduğunu duyurdu. Reuters de Türk hükümet yetkililerinin, Halep çevresindeki YPG mevzilerinin vurulduğunu doğruladığını duyurdu. Suriye Demokratik Güçleri komutanlarından Ebu Ömer ise "Türkiye'nin saldırdığı bölgede YPG yok sadece biz varız" dedi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye'nin bugün Suriye'nin Halep kentinin YPG kontrolündeki bölgelerini top ateşiyle vurduğunu duyurdu.

Cuma, 05 Şubat 2016 20:43
Halep'te Suriye ordusu ve cihatçı teröristler arasında süren çatışmalarda 120 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Kuzey Halep'te Suriye ordusu ve cihatçı teröristler arasında süren çatışmalarda iki taraftan 120 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Dailystar'ın İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırdığı haberine göre cihatçı terörislerin kontrolü ele geçirmeye çalıştığı Ratyan'da şiddetli çatışmalarda 120 kişi yaşamını yitirdi.

Salı, 02 Şubat 2016 19:28
AİHM, Cizre'deki sokağa çıkma yasağıyla ilgili tedbir talebini reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), sokağa çıkma yasağının 14 Aralık'tan bu yana devam ettiği Şırnak'ın Cizre ilçesi için yasakların kaldırılması ve operasyonların durdurulması için tedbir konması yönündeki başvuruyu tekrar reddetti.

Mahkeme, 12 Ocak'ta yapılan başvuruyu da reddetmişti.

Perşembe, 11 Şubat 2016 16:25
HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’e birer mektup gönderdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’e HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş imzasıyla birer mektup gönderildi.

Mektupta, Güneydoğu’da süren operasyonlar ve insan hakları ihlali idddialarına ilişkin ifadelere yer verildi.

HDP’nin Avrupa’lı gönderdiği mektup şöyle:

Pazartesi, 08 Şubat 2016 14:58
CHP'li Sezgin Tanrıkulu Cizre'de TRT'nin iddiasına göre 60, Valiliğe göre 10 kişinin öldürüldüğü sırada bölgede çatışma olmadığını yaşananın infaz olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cizre’de yaşananlara ilişkin, “Bölgeden gelen haberler, söz konusu operasyon sırasında herhangi bir çatışma olmadığı yönündedir. Dolayısıyla yaşananın toplu infaz olduğu şüphesi söz konusudur. Olayın bu boyutunun derhal araştırılması ve kamuoyuna sağlıklı bilginin sunulması, bölgenin bağımsız gözlemci ve basına açılması gerekmektedir” dedi.

Salı, 02 Şubat 2016 20:34
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Magnitsky listesini genişletmesine yanıt olarak 5 ABD vatandaşının Rusya'ya girişini yasakladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD'nin Ortaçağ işkencelerini 21. yüzyıl başlarında resmen yasallaştırarak aktif şekilde uyguladığını hatırlatmak zorundayız. Biz bunu unutmadık. Washington'un Rusya karşıtı politikasına yanıt olarak Rusya'ya girişi yasaklanan ABD'nin 'emniyet' sisteminden 5 kişinin listesini yayınlıyoruz" denildi.

Pazartesi, 01 Şubat 2016 18:10
Nestle, Tayland'da deniz ürünü üretim merkezlerinde kölelerin çalıştığını itiraf etti.

The Guardian'ın haberine göre, gıda şirketi Nestle, Tayland'daki deniz ürünü üretim merkezlerinde kölelerin ve istismar edilen göçmenlerin çalıştırıldığını kabul etti. Tayland'daki çalışanların maaş almadığı ve çok kötü şartlarda yaşadıkları bildiriliyor.

Pazartesi, 01 Şubat 2016 12:45
İngiltere'de faaliyet gösteren iki büyük giyim markası Next ve H&M'in, Türkiye'deki tedarikçi zincirlerinde Suriyeli çocukları çalıştırdığı tespit edildi.

Suriyeli mültecilerin patronlar tarafından ucuz işçi olarak kullanıldığı "herkesçe bilinen bir sır."

Independent'ın haberine göre, iki ünlü İngiliz giyim firması, Next ve H&M'in Türkiye'deki tedarikçi zincirleri Suriyeli çocukları çalıştırıyor.

Cuma, 05 Şubat 2016 18:07
Alman devlet televizyonu ARD’nin primetime’daki haber programında Ankara-Berlin ilişkilerine ağır eleştiride bulunuldu. Programda; “Berlin satın mı alındı?” ifadeleri kullanıldı.

Alman hükümetinin Türkiye’ye destek politikasına içeriden tepkiler giderek büyüyor. Almanya’nın en etkili devlet televizyonu ARD’de perşembe akşam saatlerinde yayımlanan ünlü “Monitor” haber programında, içsavaş sahneleri altında Kürtleri bombalayan bir Türkiye resmi verilirken, Berlin’in insan haklarını ayaklar altına alan Erdoğan rejimine açık desteği sert bir dille eleştirildi.

Pazar, 14 Şubat 2016 12:35
PYD lideri Salih Müslim, Menag havaalanını terk etmeyeceklerini açıkladı.

Türkiye’nin, YPG’nin Azez’den çekilmesi ve Minak Askeri Hava Üssü’nü boşaltması yönündeki taleplerine PYD’den tepki geldi.

Suriye'nin içişlerinin Türkiye'yi ilgilendirmediğini belirten PYD Eş Başkanı Salih Müslim, müdahale halinde Suriyelilerin kendilerini savunacaklarını söyledi.

Pages