4954 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 11 Ocak 2017 20:14
İngiltere, insan hakları ihlalleriyle bilinen Bahreyn kuvvetlerine eğitim veriyor.

Bahreyn güvenlik güçleri, insan hakları ihlalleri sebebiyle yoğun eleştirilerin hedefi olurken, eleştirilere aldırmayan İngiltere, Bahreyn ordusuna verdiği eğitimi sürdürüyor.

İngiliz komandolar, Bahreyn güvenlik güçlerini keskin nişancılık ve hafif silahlar konusunda eğitirken, Bahreyn'in 2011 protestolarında keskin nişancıları kullanarak sivilleri hedef aldığı biliniyor.

Pazartesi, 16 Ocak 2017 16:34
AKP Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Leyla Şahin Usta'nın "keMal'in CHP'si" şeklindeki tweetine tepki yağdı.

AKP Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Leyla Şahin Usta, Twitter hesabı üzerinden büyük tepki çeken bir paylaşımda bulundu.

Perşembe, 19 Ocak 2017 12:49
IŞİD Palmira'da aralarında öğretmenlerin ve memurların da bulunduğu 12 kişiyi infaz etti.

Palmira'yı yeniden ele geçiren IŞİD üyelerinin en az 12 kişiyi infaz ettikleri duyuruldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada öldürülenlerin arasında memular ve öğretmenlerin de bulunduğu söylendi.

Ölenlerden 4'ününse Suriye ordusunsa asker olduğu belirtiliyor.

Salı, 03 Ocak 2017 22:01
ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Barack Obama'ya seslenerek, Guantanamo'dan kimseyi serbest bırakmamasını istedi.

ABD Başkanı Barack Obama'ya seslenen Donald Trump, görev süresi bitmek üzere olan Obama'dan Guantanamo hapishanesindeki kimseyi serbest bırakmamasını istedi.

ABD Başkanı seçilen Trump, Guantanamo'da tutulmakta olan 59 kişi için "bunlar son derece tehlikeli insanlar ve savaş alanına dönmelerine izin verilmemeli" dedi.

Pazartesi, 09 Ocak 2017 20:30
Serpil Güvenç

Bir süredir, cezaevlerinde insan hakları ihlâllerinin arttığına dair haberler gündemde önemli bir yer tutmaktadır. Bu kısa değerlendirmede, söz konusu ihlâllerin sadece bir bölümü ve özellikle de kitap kısıtlaması üzerinde durulacaktır.

Cuma, 13 Ocak 2017 21:15
Anayasa Mahkemesi, bir polis şefi hakkında "işkence" iddialarını dile getiren soL yazarı Nihat Behram'ın mahkûmiyetini anayasaya uygun buldu.

Polis S.S. Ay’a ”işkenceci ve tecavüzcü” dediği için Nihat Behram’a verilen ve Avukat Suzan Yaltı tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınan mahkûmiyet kararını Anayasa Mahkemesi oy birliği ile “Anayasa’ya uygun” buldu.

Anayasa Mahkemesi bu kararını “Polis S.S.Ay’ın hakkında işkence ve tecavüzden kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olmamasına” dayandırdı.

Pazar, 15 Ocak 2017 14:10
Bahreyn bu sabah, asılsız delillerle mahkum ettiği üç Şii eylemciyi infaz etti.

Bahreyn'de, 3 polis memurunu öldürdükleri iddiasıyla hüküm giyen 3 kişi, bu sabah idam edildi.

Öldürülen polislerden birinin Arap Emirlikleri Subayı olması, Suud destekli Bahreyn rejiminin davaya yaklaşımına etki etmişti. Emirlik subayı, 2011'de ülkenin Şii yerleşimlerindeki protestoları bastırmak isteyen hükümetin, Suudi öncülüğündeki Körfez kuvvetlerinde yer alıyordu.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 13:28
Balıkesir Üniversitesi öğrencisi, LGBT aktivisti ve 10 Ekim katliamından kılpayı kurtulan Uğur Büber, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi ve LGBT aktivisti Uğur Büber, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. 

KaosGL'de yer alan habere göre, jandarma tarafından gözaltına alınan Büber'e, sorgu sırasında kişisel Facebook hesabından arkadaşlarıyla paylaştığı siyasi gündeme ilişkin yorum, analiz ve eleştiriler soruldu. 

Çarşamba, 18 Ocak 2017 12:31
Çocuklarının "zorunlu" din dersinden muaf tutulmasını isteyen bir aile daha hukuki mücadeleyi kazandı. İdare Mahkemesi'ne açılan muafiyet davasında mahkeme, “Din derslerine katılmamayı tercih etmenin en tabii hak” olduğu hükmüne vardı. Karar metninde “Din dersine katılmanın tamamen isteğe bağlı hale getirilmesi” üzerinde duruldu.

Çocuklarının zorunlu din dersinden muaf tutulmasını isteyen velilerin hukuk mücadelesinde bir dava daha kazanıldı.

Dava kararında, ebeveynlerin, çocuklarının “din derslerine katılmalarının tamamen isteğe bağlı hale getirilerek, din derslerine katılmamayı tercih edebilecekleri en tabii haklarıdır” değerlendirmesi yer aldı.

Cuma, 06 Ocak 2017 01:36
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, ABD'yi hedef aldığını iddia ettiği Sputnik haber ajansı ve Russia Today (RT) televizyonunun faaliyetlerinden büyük bir rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Rusya'ya yönelik hack iddialarının gündemde olduğu Senato toplantısında Senatör Martin Heinrich, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper'a 'Rus propaganda aracı olarak gördüğü Sputnik ve RT'den duyduğu tedirginliğin düzeyini’ olduğunu sordu. 

Salı, 03 Ocak 2017 17:50
UNICEF Çocuk Dostu Şehirler Programı kapsamında yerel yönetimlerde çocuk yaşta evliliklerin önlenmesine yönelik temel eğitim çalıştayı düzenledi. Çalıştayda, 2016 yılında dünya genelinde 15 milyon kız çocuğunun yaşı küçük evlendirildiğine dikkat çekildi.

Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlenmesi çalıştayında İzmit Belediyesi’nin yanı sıra 15 belediyenin 27 çocuk çalışmaları temsilcisi de yer aldı.

Salı, 17 Ocak 2017 13:54
Batı Şeria'daki Beytüllahim yakınlarındaki Tuku kasabasında, İsrail güçleri ve Filistinli eylemciler arasında çıkan çatışmada bir Filistinli genç vurularak öldürüldü.17 yaşındaki gencin göğsünden en az 3 defa vurulduğu aktarıldı.

Batı Şeria'nın güneyinde yer alan Beytüllahim kenti yakınlarındaki Tuku kasabasında bugün öğleden sonra İsrail güçleri ve Filistinli eylemciler arasında yoğun çatışmalar yaşandı.

Maan News'e konuşan Filistin Kızılayından bir yetkili, 17 yaşında Kusey Hasan el-Umur isimli Filistinli bir gencin göğsünden en az 3 kez vurularak katledildiğini aktardı.

Çarşamba, 11 Ocak 2017 10:39
Ethem Sarısülük'ü katleden polis Ahmet Şahbaz ilgili gerekçeli kararında mahkeme, silahın polise geri verilmesine karar verdi.

Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük davasındaki gerekçesinde sanık polis Ahmet Şahbaz’ın delil olarak saklanan silahının, sanığa teslim işlemlerinin yapılması için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne verilmesine karar verdi.

Salı, 03 Ocak 2017 13:35
Batı medyası ve Anadolu Ajansı, Şam'ın suyunu zehirleyen El Kaide'cileri korumak için seferber oldu.

Suriye ordusu ve müttefikleri, İran-Rusya-Türkiye üçlüsünün vardığı mutabakat uyarınca, IŞİD ve Nusra Cephesi'ne yönelik operasyonlarını sürdürüyor.

Ordu, son olarak Şam'ın batısında bulunan ve başkentin bin yıllardır su kaynağı olan Vadi el-Barada'da Nusra Cephesi'ne müdahale etmeye başladı.

Cuma, 13 Ocak 2017 01:00
Rıfat Okçabol

Başkanlık sistemini getirmeye yönelik anayasa değişikliği tasarısı, “Hakimiyet milletindir” afişlerinin içeriğinin sınandığı bir sürece dönüşürken sorular da peş peşe geliyor.  Örneğin egemenliğin millette olduğuna inananlar, tüm yetkinin bir kişide toplanmasını isterler ve böylesine bir tasarıyı gündeme getirirler mi? 

Pages