4238 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 20 Kasım 2015 12:51
Suudi Arabistan, "insan hakları ihlalleri" sebebiyle Suriye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet ederek, BM'den Suriye'yi kınamasını istedi.

AFP'nin haberine göre, insan hakları ihlalleriyle bilinen Suudi Arabistan, "insan hakları ihlalleri" sebebiyle Suriye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti. Birleşmiş Milletler oynamasında 115'e karşı 15 oyla Suriye'nin kınanması kabul edildi, 51 ülkeyse çekimser oy kullandı.

Perşembe, 12 Kasım 2015 17:18
İnsan Hakları Derneği, 7 Haziran'dan bu yana 602 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi,  7 Haziran ile 1 Kasım arasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporu açıkladı.

Salı, 24 Kasım 2015 15:00
İnsan Hakları Derneği (İHD), Nusaybin ve Silvan'da sokağa çıkma yasağı ilan edilen günlerde yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporu paylaştı.

İHD'nin oluşturduğu heyetin Silvan'da yaptığı incelemeler sonrası oluşturulan rapor derneğin İstanbul Şubesi'nde basın mensupları ile paylaşıldı.

Perşembe, 19 Kasım 2015 12:26
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, başkent Şam’ın doğusundaki Guta’da ateşkese varılamadığını açıkladı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamaya göre, Suriye ordusu ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve İslam Ordusu arasındaki ateşkes görüşmeleri başarısız oldu.

El Masdar'ın Şam'daki askeri kaynaklardan aktardığına göre, ateşkes önerisini reddeden taraf İslam Ordusu oldu. Anlaşma için İran, Rusya ve Türkiye yakın bir şekilde çalıştı.

Perşembe, 19 Kasım 2015 10:02
Adalet Bakanlığı 5 yeni çocuk cezaevi açacak. İnsan hakları savunucuları çocukların cezaevi yerine ailelerine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı 5 yeni çocuk cezaevi açacak. 2016 yılında Diyarbakır, Hatay ve Tarsus’ta, 2018’de de Kayseri ve Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde toplam 1440 kapasiteli yeni çocuk cezaevi açılması planı, insan hakları ve çocuk hakları savunuculuğu yapan hak örgütleri tarafından “endişe verici” bulunuyor.

Cuma, 20 Kasım 2015 16:31
İnsan Hakları Savunucuları Derneği adlı gerici dernek, Akit TV'nin "Zulüm 1938'de bitti" sözlerine destek açıklamasına bulunurken "Bu ifade suçsa biz de aynı suçu işliyor ve insan hakları savunucuları olarak 'Zulüm 1938'de bitti' ifadesini kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Akit TV'nin tepki çeken yayınına destek gerici bir dernekten geldi. "Zulüm 1938'de bitti" sözlerine destek verdiğini açıklayan İnsan Hakları Savunucuları Derneği, Atatürkçüleri de kendileri hakkında dava açmaya çağırdı.

Derneğin Genel Başkanı Ali Akbaş tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:,

Salı, 17 Kasım 2015 19:06
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1999 depreminde hayatını kaybedenlerin ailelerinin yaptığı başvuruyu kabul etti. Davacıları haklı bulan mahkeme “yaşam hakkının ihlali” maddesi gereğince Türkiye'yi 128 bin Avro tazminat ödemeye mahkum etti.

Cihan Haber Ajansı'nın haberine göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1999 depreminde hayatını kaybedenlerin ailelerinin yaptığı başvuruyu kabul etti. Davacıları haklı bulan Strasbourg mahkemesi Türkiye’nin “yaşam hakkının ihlali” maddesi gereğince 128 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Salı, 10 Kasım 2015 23:33
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Guantanamo kampındaki tutukluların insan haklarının ihlal edildiğini belirterek, kampın acil kapatılmasını istedi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi, "Guantanamo'daki Tutukluların İnsan Hakları Durumu" başlıklı 280 sayfadan oluşan raporunu kamuoyuna açıkladı. ABD hükümet yetkilileri, askeri görevliler, avukatlar, sivil toplum örgütleri ve eski tutuklular ile yapılan görüşmelere dayandırılan raporda, AGİT yetkililerinin kamptaki tutuklular ile görüşmelerine izin verilmediği belirtildi.

Cuma, 06 Kasım 2015 08:19
Burdur Cezaevi’ne 2000’da düzenlenen katliam gibi operasyonda, cezaevi duvarını yıkmaya çalışan dozerin kepçe darbesiyle kolu kopan, önce kopan kolu için ödenen tazminatın geri alınmasına, sonra da Burdur Cezaevi’nin yıkılan duvarının bedelini ödemesine karar verilmesi büyük tepki uyandıran Veli Saçılık’ı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararı da koruyamadı. AİHM’nin, Saçılık hakkında verdiği, tazminat bedelinin geri alınamayacağı yönündeki kararına rağmen Saçılık’a kopan kolunun bedeli olarak ödenen tazminatı geri ödemesi için icra müdürlüğü kanalıyla yazı gönderildi.

Milliyet Gazetesi'nden Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, Burdur Cezaevi’ne düzenlenen, Saçılık’ın kolunun koptuğu, çok sayıda mahkumun işkenceye maruz kaldığı operasyondan sonra açılan soruşturmalarda askerler, komutanlar ve gardiyanlar hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

Cuma, 20 Kasım 2015 13:25
Suriye BM Daimi Temsilcisi, Suudilerin BM gündemini getirdiği "Suriye'yi kınama" tasarısına karşı sert bir konuşma yaptı. Temsilci, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'yi terörün en büyük destekçisi olmakla suçladı.

Suriye Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM'de çok sert bir konuşma yaptı.

Suudi Arabistan tarafından BM gündemine getirilen ve kabul edilen "Suriye'nin insan hakları ihlalleri dolayısıyla kınanması"na ilişkin tasarıya ilişkin konuşan Caferi, Körfez ülkelerini ve Türkiye'yi suçladı.

Perşembe, 12 Kasım 2015 09:11
Anayasa Mahkemesi, Passolig uygulamasının iptali istemini bugün karara bağlayacak

Taraftar Hakları Dayanışma Derneği tarafından açılan ve mahkeme tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürülen Passolig davasında, karar bugün verilecek.

Anayasa Mahkemesi, Passolig uygulamasının iptali istemini bugün karara bağlayacak.

Taraftar Hakları Dayanışma Derneği, Passolig uygulamasının iptali için dava açmıştı.

Perşembe, 05 Kasım 2015 12:46
Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 1993–1995 yılları arasında meydana gelen 20 faili meçhul cinayetle ilgili haklarında dava açılan, kamuoyunda "Cizre JİTEM davası" olarak bilinen ve aralarında emekli Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu davanın karar duruşması bugün görülüyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 1993–1995 yılları arasında meydana gelen 20 faili meçhul cinayetle ilgili haklarında dava açılan ve kamuoyunda "Cizre JİTEM davası" olarak bilinen ve aralarında emekli Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu davanın karar duruşması bugün görülüyor.

Çarşamba, 18 Kasım 2015 14:23
El Kaide'nin Suriye kolu, İdlib'de 2 Rus İHA'sı düşürdüğünü ileri sürdü.

El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi, İdlib'de Rusya'ya ait 2 İHA düşürdüğünü açıkladı.

Düşürdüğünü iddia ettiği İHA'ların enkaz fotoğraflarını yayımlayan Nusra, araçların Ebu Duhur Üssü üzerinde uçarken hedef alındığını söyledi.

Pazartesi, 02 Kasım 2015 17:51
İngiltere, 1971 yılından bu yana ilk kez "Süveyş'in doğusunda" bir deniz üssü inşa ediyor.

İngiltere, "insan hakları karnesi" çok kötü olan Bahreyn monarşisi ile askeri ilişkilerini geliştiriyor.

Independent'ın haberine göre, İngiltere 1971 yılından bu yana ilk kez "Süveyş'in doğusunda" bir deniz üssü kazanacak.

Cumartesi, 21 Kasım 2015 11:58
Paris savcısı François Molins tarafından yapılan açıklamaya göre 13 Kasım Salı günü Stade de France’ın H ve D girişlerinde üzerlerinde taşıdıkları bombaları patlatan IŞİD'lilerin Avrupa’ya Yunanistan üzerinden girdikleri tespit edildi.

3 Ekim’de Leros Adası’na çıkan ve burada parmak izleri alınan IŞİD'lilerin yanında Mohammad al Mahmud ve Ahmad al Mohammad adlarına düzenlenmiş 2 Suriye pasaportu bulundu.

Pages