5750 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 02 Mart 2018 16:48
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, İngiltere'nin çağrısı üzerine, Doğu Guta gündemiyle toplanacak.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, İngiltere'nin çağrısı üzerine Doğu Guta'da yaşananları görüşmek üzere "acil oturum" yapılması teklifini kabul etti.

Konsey Sözcüsü Rolando Gomez, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Konsey'in "Doğu Guta'daki insan hakları ihlallerini görüşmek üzere" bugün TSİ 17.00'de acil oturum düzenleyeceğini söyledi.

Salı, 20 Mart 2018 12:23
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a ilişkin kararını açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tutuklu Mehmet Altan ve gazeteci Şahin Alpay hakkındaki kararını açıkladı.

AİHM, ihlal kararı verdi ve 21 bin 500 avro tazminata hükmetti.

Salı, 20 Mart 2018 14:22
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi'nin Türkiye'ye yaptığı Olağanüstü Hal'i kaldırma çağrısına Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, Türkiye ile ilgili yayımladığı raporunda Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde birçok insan hakkı ihlali yaşandığını belirtti ve Türkiye'ye OHAL'i kaldırma çağrısında bulundu.

Salı, 20 Mart 2018 12:49
Birleşmiş Milletler, 'devasa insan hakları ihlallerine yol açtığını' belirterek, OHAL uygulamasının sonlandırılması için Türkiye'ye çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye'ye OHAL'i sonlandırma çağrısı yaptı.

"OHAL'in Türkiye'de yüz binlerce kişinin insan haklarının ihlal edilmesine neden olduğunu" belirten BM, "buna keyfi gözaltı ve işkencenin dahil olduğunu" da ekledi.

Pazar, 18 Mart 2018 12:15
Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi, Afrin Harekatı'nda 1500'den fazla YPG, 400'ün üzerinde ÖSO mensubunun öldüğünü açıkladı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi (SOHR) Afrin Harekatı kapsamında yaşanan çatışmalarda, bugüne kadar 1500’den fazla YPG, 400’den fazla ÖSO mensubunun öldüğünü belirtti.

BBC Türkçe'nin haberine göre SOHR, ölümlerin büyük bölümünün hava operasyonları ya da havan topu saldırıları nedeniyle yaşandığını bildirdi.

Salı, 20 Mart 2018 22:15
AİHM, bugün verdiği kararla Erdoğan'a hakaret cezası alan Cem Uzan'ın sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye'nin, Erdoğan'a hakaret cezası alan Cem Uzan'ın ifade özgürlüğünü ve makul sürede adil yargılanma hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

Pazartesi, 19 Mart 2018 12:29
Uluslararası haber ajansı AFP, ÖSO’luların Afrin'de 'dükkanlara ve evlere zorla girerek, buraları yağmaladıklarını' iddia etti.

AFP, ÖSO’luların Afrin'de yağmalama yaptığını ileri sürdü.

AFP'nin haberinde, “Savaşçıların dükkanlara, restoranlara ve evlere zorla girdiği; sonrasında gıda, elektronik alet, battaniye ve diğer eşyaların bulunduğu kamyonetlerle yola çıktığı görüldü” ifadeleri yer aldı.

Çarşamba, 07 Mart 2018 18:30
Suriye'de Hama, İdlib ve Halep'te cihatçıların iç çatışmalarında Şubat başından beri en az 223 kişi öldü.

Suriye'nin kuzeyinde cihatçı gruplar arasındaki yoğun çatışmalar devam ediyor.

"Muhalefet" yanlısı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasına göre Şubat başından beri yaşanan çatışmalarda 223 cihatçı öldü.

Cihatçılar arası çatışmaların Halep, Hama ve İdlib'de devam ettiği belirtiliyor.

Cuma, 16 Mart 2018 20:17
Birleşmiş Milletler'den (BM) yapılan açıklamada son günlerde 48 bin kişinin Afrin'den ayrıldığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler, Afrin'den son birkaç günde ayrılan sivil sayısını 48 bin olarak açıkladı. 

Cumartesi, 17 Mart 2018 01:25
AFP ve Reuters, Afrin’in en büyük hastanesinin TSK tarafından vurulduğunu, dokuz kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. TSK’den yalanlama geldi.

Bombalamaya dair ilk haber gece saatlerinde Suriyeli Kürtlerin haber ajansı ANHA ve Mezopotamya Ajansı’nın bölgedeki muhabirlerinden geldi. Haberler ilerleyen saatlerde uluslararası haber ajansları Reuters ve AFP tarafından da abonelerine duyuruldu.

Cumartesi, 03 Mart 2018 20:51
Anayasa Mahkemesi'nin haklarında tahliye kararı verdiği ancak yerel mahkemenin kararı uygulamadığı Şahin Alpay ve Mehmet Altan, AİHM'ye başvurmuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gazeteci yazar Şahin Alpay ve Prof. Mehmet Altan’ın hak ihlaline uğradıkları yönünde yaptıkları başvuru hakkında aldığı kararı 20 Mart 2018’de duyuracağını bildirdi.

Hafta içinde basına sızan haberlerde, AİHM’nin Alpay ve Altan’ın ‘ağır hak ihlali’ne uğradığı yönünde karara vardığı belirtilmişti.

Cuma, 02 Mart 2018 08:45
Ağrı'da yapılan operasyonda gözaltına alınan HDP Ağrı eski milletvekili Mehmet Emin İlhan tutuklandı.

HDP Ağrı eski milletvekili Mehmet Emin İlhan, Ağrı merkezli yapılan operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Cuma, 02 Mart 2018 07:34
Independent'ta çıkan bir yazıda, "Demirtaş'a yönelik suçlamalar arasında PKK'yi kurmak da yer alıyor. Fakat PKK, Demirtaş sadece beş yaşındayken kuruldu" ifadelerine yer verildi.

İngiltere'nin yayınlarından The Independent'ta tutuklu olan HDP'nin eski genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın son davasıyla ilgili bir yazı yayınlandı. İnsan hakları avukatı Stephen Knight imzasıyla yayınlanan yazıda, “Hakkındaki suçlamalar arasında PKK’yi kurmak da bulunuyor. Fakat PKK, Demirtaş sadece beş yaşındayken kuruldu.

Salı, 13 Mart 2018 00:45
Orhan Aydın

- Arabesk düttürünün kralı salyalarını saçıyor.

- Her şeyi ile kral olsa ne ki ağabey, güce tapınan bir cahil işte.

- En son “Benim tuzum kuru ama düşkün sanatçılar var onlar için mücadele ediyorum.” demiş.

- Bre gafil sen kimsin ki, sanat ve sanatçı hakları için mücadele ettiğini söylüyorsun. Ülkemde ve dünyada hangi sanatsal durumdan haberdarsın?

Cumartesi, 03 Mart 2018 18:04
İzmir'de engelli kadınların yaşadıkları sorunlar ve ayrımcı uygulamaları protesto etmek amacıyla bir araya gelen İzmir Engelli Kadınlar Güç Birliği üyeleri, Kars'ın Kağızman ilçesinde yüzde 50 zihinsel engelli genç kızın cinsel istismara uğraması iddialarına tepki göstererek, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Güç Birliği üyeleri, hem cinsiyetleri hem de engelleri yüzünden çoklu ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirtti.

Kendileriyle ilgili yasal düzenlemelerin uygulamaya geçirilmemesi nedeniyle birçok hak kaybına uğradıklarını, hatta evlerinden dışarı çıkamadıklarını dile getiren Emel Gölge, 2007 yılında Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığını belirterek şöyle konuştu:

Pages