3953 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 13 Mayıs 2015 13:50
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Soma'da 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan facianın yıl dönümünde yayımladığı bildiride, "mağdurlar ve mağdur aileleri için adaletin tam anlamıyla tecelli etmesini Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti engelliyor." dedi.

HRW Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb imzalı yazıda, “savcılık makamının, özel bir şirket tarafından işletilen madeni teftiş etmek ve gözlemlemekle görevli devlet denetçilerinin ve resmi kurumların bu görevlerinin ifasındaki çok sayıdaki ihmallerine yönelik soruşturma açma talebini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlarının her ikisinin de reddettiği” belirtilmekte.

Salı, 19 Mayıs 2015 19:53
Irak'ta Anbar eyaletindeki Ramadi kentini ele geçiren IŞİD militanlarının şehirdeki konumlarını sağlamlaştırmaya çalıştığı ve ev ev dolaşıp 'hükümet yanlılarını' aradığı ifade edildi.

Irak İnsan Hakları Komiserliği, IŞİD'in Ramadi'ye saldırmasının ardından 3 günde 7 bin ailenin bölgeden göç ettiğini açıkladı. Irak parlamentosuna bağlı İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Mesrur Asud, IŞİD'den kaçan ailelerden birçoğunun başkent Bağdat çevresine geldiğini söyledi. Asud, evlerini terk eden bu insanların, gıda ve insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Perşembe, 14 Mayıs 2015 19:05
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Endonezya'ya orduya katılmak isteyen kadınlara uygulanan bekaret testlerinin derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Orduya katılmak isteyen kadınlara bekaret testinin yapıldığı Endonezya'ya, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (HRW) uygulamayı kaldırma çağrısı geldi.

Cumartesi, 02 Mayıs 2015 17:36
Fatih Belediyesi ve Mazlumder, liselerde “Veda hutbesi bağlamında insan hakları anlayışı” konulu kompozisyon yarışması yapacağını duyurdu.

İstanbul Fatih Belediyesi ve Mazlumder,  liselerarası “Veda hutbesi bağlamında insan hakları anlayışı” konulu kompozisyon yarışması düzenlemeye hazırlanıyor.

İki kurumun imzasıyla ilçedeki liselere gönderilen ilanda, yarışma şartlarının yanı sıra Veda Hutbesi metni de yer alıyor.

Salı, 26 Mayıs 2015 17:26
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), F Tipi cezaevlerinin hayata geçirilmesi için 20 cezaevinde eş zamanlı olarak gerçekleşen "Hayata Dönüş" operasyonunda, Türkiye'yi yaşam hakkı da dahil olmak üzere insan hakları ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum etti.

19 Aralık 2000’de Bayrampaşa Cezaevi’nde düzenlenen operasyon sırasında tutuklu bulunan mahkumların "Hayata Dönüş" operasyonu ile ilgili şikayetleri üzerine AİHM tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan ve işkence ve kötü muameleyi yasaklayan maddelerini ihlal ettiğine karar verildi.

Pazartesi, 25 Mayıs 2015 11:47
Suriye Hava Kuvvetleri, Antik Kent Palmira çevresindeki IŞİD mevzilerini bombaladı.

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye jetlerinin Palmira çevresinde Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) mevzilerine 15 bombardıman yaptı.

SOHR, bombardımanın IŞİD'in kenti ele geçirmesinden sonraki en yoğun saldırı olduğunu kaydetti.

 

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 19:47
Nusra Cephesi bugün Şam’ın merkezinde bulunan Rukn el-Din mahallesinde intihar saldırısı düzenledi. Saldırıda bir kişi öldü, beş kişi yaralandı. Üst düzey bir subayın da saldırıda yaralandığı iddia ediliyor.

El Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi bugün Şam’ın Rukn el-Din mahallesine bir intihar saldırısı düzenledi. Uzun süredir intihar eylemlerine sahne olmayan Şam merkezi, bugün bu kanlı eylemle sarsıldı.

Saldırıda, intihar eylemcisi haricinde bir kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu bildirildi.

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 13:28
Birleşmiş Milletler toplantısında, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti yetkilisi cevap konuşmasını yaparken, ABD'nin mikrofonun kapatılmasını istemesi üzerine, Birleşmiş Milletler mikrofonu kapattı. Sonrasında BM'ye sebep sorulsa da, mikrofonun kapatılması için bir neden söylenemedi.

30 Nisan'da gerçekleşen, ABD ve Güney Kore'nin talebiyle yapılan insan hakları konulu Birleşmiş Milletler toplantısında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kendilerine yönelik iddialar üzerine cevap vermek istedi. Ancak KDHC temsilcisi konuşmaya başladıktan hemen sonra ABD'den mikrofonun kapatılmasına yönelik talep geldi. BM bu talebi anında gerçekleştirerek mikrofonu kapattı.

Perşembe, 21 Mayıs 2015 21:01
Ukrayna Parlamentosu, Rusya ile daha önce imzalanan 5 anlaşmayı iptal etti.

Ukrayna Parlamentosu'nda bugün yapılan genel kurulda, Ukrayna ile Rusya arasında daha önce imzalanan 5 anlaşmanın iptal edilmesine ilişkin konu gündeme alındı.

Pazartesi, 11 Mayıs 2015 15:22
Liderleri öldürülen Suriyeli "muhalif" grup Bedir Şehitleri Tugayı, komutanlarının öldürülmesinin ardından Halep'i bombalayarak 50 sivili öldürdü.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü'nün açıklamasına göre Suriye'de liderleri bir keskin nişancı tarafından öldürülen Bedir Şehitleri Tugayı isimli "muhalif" örgüt, Halep'i füzelerle bombalayarak 50 sivilin ölümüne sebep oldu.

Açıklamaya göre örgütün lideri Halid Hayyani 2 Mayıs'ta öldürülmüştü.

Cuma, 15 Mayıs 2015 16:32
Basın mensuplarının emniyet binasına giriş çıkışlarına izin verilmemesine ilişkin genelgeye yürütmeyi durdurma kararı verildi.

 

Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün "basın mensuplarının Emniyet bina ve eklentilerine girişlerine izin verilmemesi, merkez ve taşra birimlerinde basın mensuplarına tahsis edilen odaların iptal edilmesine" dair genelgesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Çarşamba, 27 Mayıs 2015 18:32
Haseke'deki Kürt güçleri, IŞİD kontrolündeki Mebruke'yi ele geçirerek kritik bir adım attı.

Suriye'nin Haseke vilayetinde (Cizire kantonu) bulunan Mebruke köyü, YPG tarafından kurtarıldı.

Mebruke, dün YPG ve müttefiki güçler tarafından kuşatılmıştı. Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kalesi sayılan Rakka-Tel Abyad'ın kurtarılması için stratejik önemde olan Mebruke'nin düşmesiyle birlikte, IŞİD'e bir darbe daha vuruldu.

Cuma, 22 Mayıs 2015 15:49
ABD defalarca inkar etmesinin ardından ilk kez Suriye'deki hava saldırılarının çocukları öldürdüğünü kabul etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamayla Suriye'deki hava saldırılarında 2 çocuğun öldüğünü kabul etti.

Daha önce bu yöndeki iddiaları kabul etmeyen ABD, bu açıklamayla ilk kez IŞİD karşıtı koalisyon hava saldırılarında çocukların da öldüğünü itiraf etmiş oldu.

Salı, 19 Mayıs 2015 17:39
Cinsel saldırıları bildiren ABD askerlerinin %62'sinin kendilerine karşı adım atıldığını söylediği ortaya çıktı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD ordusunun cinsel saldırılara karşı tutumuna dair bir rapor yayımladı.

Raporda ABD Savunma Bakanlığı'nın son yıllarda attığı adımların yetersiz olduğu görülürken, cinsel tacizleri bildiren askerlerin %62'sinin de kendilerine karşı adım atıldığını söylediği ortaya çıktı.

Salı, 19 Mayıs 2015 15:27
IŞİD'in antik kent Palmira'ya düzenledği saldırı püskürtüldü. Ancak muharebenin bilançosu hayli ağır: 123'ü ordu-milis, 57'si sivil toplam 295 ölü.

Suriye ordusu, Humus'un doğusunda bulunan Palmira Antik Kenti'ne yönelik Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısını püskürttü.

Muhalefete yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemeci'nin (SOHR) verilerine göre, kanlı çatışmalar sırasında 123 ordu ve milis gücü ve 57 sivil hayatını kaybetti.

Pages