2636 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 06 Şubat 2019 12:45
Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı gazeteci Ahmet Çınar, MHP-AKP bloğunun MHP'li adayı ile CHP-İyi Parti bloğunun eski AKP'li adayı karşısında, kentin ilerici, kamucu, aydınlanmacı, laik, yurtsever, sol, sosyalist seçeneği oluşturduklarını söylüyor. Uzun soluklu sosyalizm mücadelesinde seçimlerin sadece bir uğrak olduğunu belirten Çınar'la, Manisa'yı, seçimleri ve TKP'nin oluşturduğu seçeneği konuştuk...

Türkiye Komünist Partisi 30 büyük şehir, 51 il merkezinde, çok sayıda ilçede belediye başkan adaylarıyla, hemen hemen her ilçede belediye meclis üyesi adaylarıyla yerel seçimlere katılıyor.

Perşembe, 07 Şubat 2019 13:13
Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı eğitimci-gazeteci Belma Nur Kartal, CHP ile İYİP'in, AKP ile MHP'nin al gülüm-ver gülüm ticaretine karşı Samsun halkına gerçek bir seçenek sunduklarını belirtiyor. Kentteki toplumsal mücadelelerde her zaman işçi sınıfının yanında durduğunu ve işçilerin 'TEKEL abla'sı, 'Makro Abla'sı' olarak tanındığını vurgulayan Belma Nur Kartal'la Samsun'u, seçimleri ve TKP'yi konuştuk...

Türkiye Komünist Partisi 30 büyük şehir, 51 il merkezinde, çok sayıda ilçede belediye başkan adaylarıyla, hemen hemen her ilçede belediye meclis üyesi adaylarıyla yerel seçimlere katılıyor.

TKP’nin aday gösterdiği büyükşehirlerden biri de Samsun. 

Perşembe, 07 Şubat 2019 00:15
Ali Rıza Aydın

Yerel seçim havası ısınırken çürüme de devam ediyor.

Toplumsal, kültürel, siyasal ve ekonomik, bütünsel çürümenin kaynağını oluşturan sömürü düzeni, seçim ve siyaset sathının aynı havuzun içinde erimeye bırakılmasını, kimi solun da bu erimeye katkısını ellerini ovuşturarak izliyor.

Çarşamba, 13 Şubat 2019 21:16
TKP Samsun İl Örgütü, seçim bildirgesini ve adaylarını il binasında düzenlenen basın toplantısında tanıttı. TKP Samsun Büyükşehir Belediye başkan adayı Belma Nur Kartal, İlkadım ilçe belediye başkan adayı Ferdi Ak ve tüm ilçelerden belediye meclis üye adaylarının katıldığı toplantıda 'Komünist başkanlara verilecek her oy; rantın, yağmanın, müteahhitlerin ve ihaleci patronların çarkına çomak sokmak, onların gemisini batırmaya çalışmaktır. Çünkü, aynı gemide değiliz' denildi.

Türkiye Komünist Partisi Samsun İl Örgütü, seçim bildirgesini ve adaylarını TKP Samsun İl binasında düzenlenen basın toplantısıyla ilan etti.

Cumartesi, 09 Şubat 2019 11:56
1979 İslam Devrimi’nin kırkıncı yılında Middle East Eye’da yayımlanan bir makalede, İngiltere’nin İran politikasının dünü ve bugünü ele alındı. Makalede, Sovyetler Birliği’ne karşı yeni bir odak olarak görülen İslamcı İran’dan Batı emperyalizminin Ortadoğu planları için stratejik bir tehdit olarak gördüğü İran’a, İngiltere’nin 1979’dan beri elinde tuttuğu Şah rejimine ait 1,25 milyar pounddan Tudeh’e yapılan saldırılarda MI6 parmağına çeşitli ayrıntılara yer verildi.

1979 İslam Devrimi’nin kırkıncı yılında Middle East Eye’da Mark Curtis tarafından kaleme alınan makalede, İngiltere’nin çoğu zaman saf menfaate dayanan ve buna dayalı taktik değişikliklerin sık yapıldığı İran politikasının dünü ve bugünü ele alınıyor.

Cumartesi, 02 Şubat 2019 00:30
Orhan Gökdemir

12 Haziran 1934 yılında çıkartılan 2525 sayılı kanunla her yurttaşın bir soyadı taşıması zorunluluğu getirildi. Soyadları Türkçe olacaktı. Rütbe, memurluk, yabancı ırk ve millet adları ile ahlaka aykırı ve gülünç kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı. O kanunla; “ağa, hacı, hafız, hoca, molla, efendi, paşa” gibi, eski toplumun ayrıcalıklarını hatırlatan unvanlar da kaldırıldı.

Pazar, 20 Ocak 2019 21:18
Kıbrıs'ta ana muhalefet konumunda bulunan AKEL, mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimelerinde akademisyen Niyazi Kızılyürek'i aday göstererek, ilk kez listesinde Kıbrıslı Türk adaya yer vermiş oldu.

Kıbrıs'ta ana muhalefet konumunda bulunan Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Merkez Komitesi, 26 Mayıs’ta yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilliği seçimlerinde yarışacak 6 adayını belirledi. Akademisyen ve yazar Niyazi Kızılyürek AKEL’den aday olarak açıklandı. AKEL’in aday listesinde ilk kez Kıbrıslı Türk aday yer aldı. 

Perşembe, 17 Ocak 2019 17:29
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, 'Avrupa'da liderlik kalibresinde kimse yok. Ne İngiltere'de, ne Almanya'da, ne de Fransa'da var. Biz, tarihin böyle bir dönüm noktasında önümüzde güçlü bir liderimiz olduğu için şanslıyız' dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, "Avrupa’da liderlik kalibresinde kimse yok. Ne İngiltere'de, ne Almanya'da, ne de Fransa'da var. Biz, tarihin böyle bir dönüm noktasında önümüzde güçlü bir liderimiz olduğu için şanslıyız" dedi.

Cuma, 25 Ocak 2019 12:42
Türkiye Komünist Partisi, Venezuela'daki ABD destekli yeni saldırıya ilişkin 26 Ocak Cumartesi saat 15.00'de Kadıköy'de bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Türkiye Komünist Partisi, Venezuela'daki ABD yanlısı son darbe girişimine karşı Kadıköy'de bir basın açıklaması düzenleyecek.

Açıklamaya ilişkin TKP'den yapılan çağrı şu şekilde:

ABD'nin Venezuela'da son darbe girişimi ve iç savaş kışkırtması, emperyalizmin karakterini bir kez daha açığa çıkarttı. 

Salı, 22 Ocak 2019 16:18
ABD, İngiltere, Yunanistan ve İran’dan sonra Afrika ülkesi Zimbabve’de de eğitimciler ayağa kalktı. Akaryakıt fiyatlarının üç katına çıkarılmasına karşı halkın sokaklara çıktığı Zimbabve’de öğretmenler de greve hazırlanıyor.

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zimbabve, ekonomik krizle çalkalanıyor.

Cumartesi, 05 Ocak 2019 10:22
ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvara ilişkin Kongre üyelerine gönderdiği mektupta, 'Duvarlar işe yarıyor. Onun için zengin, güçlü ve başarılı insanlar evlerinin etrafına duvar örerler' ifadesini kullandı. Trump ayrıca duvarın inşası için Kongre'yi devre dışı bırakarak 'acil durum' ilan etmekle tehdit etti.

ABD Başkanı Donald Trump, bütçe krizine dönüşerek, federal hükümetin iki haftadır kapalı kalmasına yol açan Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarla ilgili Kongre üyelerine mektup gönderdi.

Perşembe, 10 Ocak 2019 10:00
Sudan'da yolsuzluklar ve ekonomik zorluklar sebebiyle başlayan hükümet karşıtı eylemler devam ediyor. Aralarında Türkiye Komünist Partisi'nin de bulunduğu komünist partiler Sudan halkıyla dayanışma mesajı yayımladı.

Sudan'da geçtiğimiz ay başlayan hükümet karşıtı eylemler, polisin ve ordunun sert müdahalesiyle bastırılmaya çalışılıyor. 

Ekonomik sıkıntılara ve yolsuzluklara karşı yapılan eylemlerde, emniyet güçlerinin saldırıları sonucunda onlarca kişinin öldüğü bildiriliyor.

Çarşamba, 23 Ocak 2019 22:31
Sosyalist Meclisler Federasyonu'nun, 22 Ocak günü Dersim’de düzenlediği bir basın toplantısıyla Mazgirt’de Derya Öz, Pülümür’de Birgül Çiçek Ateş, Hozat’ta Yılmaz Cesur, Ovacık’ta Hayati Güngören ve Dersim Merkez’de Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Türkiye Komünist Partisi listesinden adaylıkları duyuruldu.

Cuma, 25 Ocak 2019 01:15
Korkut Boratav

Amerika’da canlanan sosyalizme niçin şaşıralım? Ustalarımız da 1872’de Birinci Enternasyonal’i (koşulların da zorlamasıyla) New York’a taşımadılar mı? Taşırlarken de Amerika’nın, sosyalizme barışçı yollardan ulaşabilecek (İngiltere ve Hollanda ile birlikte) ender ülkelerden biri olduğunu ileri sürmediler mi? (bk. August H.

Pazar, 06 Ocak 2019 09:03
Türkiye Komünist Partisi’nin önderlerinden Celalettin Kesim katledilişinin 39. yıldönümünde Berlin’de dostları ve yoldaşlarıyla birlikte anıldı.

Türkiye Komünist Partisi ve Alman Komünist Partisi’nin (DKP) ortak çağrısıyla 39. yıl önce katledilen Celalettin Kesim için Berlin'de anma düzenlendi.

Pages