233 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 01 Mart 2015 11:53
İsrail, füze savunma sistemlerini geliştirmek üzere ABD Kongresi'nden 317 milyon dolar istedi.

İsrail'in füze savunma sistemlerinin direktörü Yair Ramati, ABD Kongresi'nden 317 milyon dolar istedi. Füze savunma sistemlerinin geliştirilmesi için yapılan bu istekte İsrail teamüllere aykırı davranarak ABD Başkanı ve Pentagon'u aradan çıkartarak doğrudan Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunlukta olduğu kongreye başvurdu.

Pazartesi, 19 Ocak 2015 15:13
Çinli hackerların 2007 yılında ele geçirdiği ABD'ye ait F-35 planlarının 50 terabayt büyüklüğünde olduğu ortaya çıktı.

Eski NSA çalışanı Edward Snowden, 2007 yılında Çinli hackerlar tarafında ele geçirilen F-35 Joint Strike Fighter savaş uçağı planlarının boyutunun 50 terabayt olduğunu açıkladı.

Daha önce planların boyutu "birkaç terabayt" olarak açıklanmıştı. Ancak Der Spiegel tarafından yayımlanan yeni belgelere göre, bu boyut 50 terabayt.

Cumartesi, 13 Aralık 2014 22:54
ABD Senatosu Israil'in Demir Kubbe füze sistemi için 350 milyon doları da içeren milyar dolarlık askeri harcamayı onayladı.

Senato destek tasarısını 89'a 11 oyla kabul etti. Senet Beyaz Saray'a Başkan Barack Obama'nın imzasıyla gönderildi. 2015 savunma yetki seneti aynı zamanda Savunma Bakanlığı operasyonları için 521.3 milyar dolar ve denizaşırı askeri operasyonlar için de yaklaşık 64 milyar dolar sağlanmasını da içeriyor.

Pazartesi, 08 Eylül 2014 17:58
Tayyip Erdoğan, uzun menzilli füze savunma sistemi projesinde Çin firmasıyla yaşanan uyuşmazlıklar nedeniyle Fransız firmasıyla da görüşmelere başlandığını açıkladı.

NATO zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Recep Tayyip Erdoğan , “Çin’le füze savunma sistemi görüşmelerinde ortak üretim ve know-how meselesinde bazı uyuşmazlıklar çıktı. Buna rağmen arkadaşlar görüşmeye devam ediyor ama ikinci sıradaki Fransa yeni tekliflerle önümüze geldi. Şu anda Fransa ile de görüşmelerimiz sürüyor.

Pazartesi, 08 Eylül 2014 22:10
Türkiye ile füze savunma sistemi ihalesinde en iyi teklifi veren Çinli şirket arasında 10 aydan uzun süren müzakerelerde henüz sonuç alınmadı. Çin’den gelecek sistemin NATO’ya uyumlu olmadığı gerekçesiyle ABD ve NATO’nun tepki verdiği ihale süreci, en son 26 Ağustos’ta dört aylık süre için uzatılmıştı.

Türkiye'de kurulacak füze savunma sistemi ihalesinde en iyi teklifi veren Çinli firmayla görüşmeler sonuçlanmıyor. NATO'nun tepki gösterdiği ve Galler'deki zirvede gündeme getireceğini açıkladığı ihaleyle ilgili Erdoğan, zirve sonrası 'İkinci sıradaki Fransa'yla da görüşüyoruz' açıklaması yaptı.

Cumartesi, 02 Ağustos 2014 00:12
ABD Senatosu, İsrail'in füze savunma sisteminin yenilenmesine 225 milyon dolar aktarılmasını onayladı.

Pentagon'un, İsrail'e cephane sevkiyatı yapılacağını duyurmasından bir gün sonra Senato'da yapılan oylamada, İsrail'in füze savunma sistemi Demir Kubbe için 225 milyon verilmesi kabul edildi.

Temsilciler Meclisi'nin de yaz tatiline girmeden önce 225 milyon dolarlık yardımı onaylaması bekleniyor.

Cumartesi, 09 Ağustos 2014 12:13
İsrail ordusu, ateşkes bittiğinden bu yana, Gazze'deki 67 hedefe saldırı düzenlediklerini, Filistinli grupların ise 75 füze attığını açıkladı.

İsrail ordusu, 72 saatlik ateşkesin sona ermesinden bu yana, Gazze'deki 67 hedefe saldırı düzenlediklerini, Filistinli grupların ise 75 füze attığını bildirdi.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Filistinli grupların ateşkes bittiğinden bu yana 75 füze attığı ve bu füzelerden 5'inin 'Demir Kubbe' savunma sistemi ile etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Perşembe, 14 Ağustos 2014 11:09
Mustafa Türkeş

IŞİD’in Irak ve Suriye’de terör estirmesi, Irak’ta Maliki yönetiminin taktiksel geri çekilişi (Musul bölgesinde hiç çatışmasız geri çekildi), IŞİD’in petrol şirketlerinin çıkarlarını tehdit edecek noktaya ulaşan ilerleyişi ABD’nin suret-i haktan görünerek insan haklarını gerekçe gösterip IŞİD’a karşı 8 Ağustos’tan itibaren havadan müdahalesine yol açtı.

Salı, 29 Temmuz 2014 16:52
Çinli hacker’ların İsrail’in füze savunma sistemi Demir Kubbe başta olmak üzere çok sayıda askeri projesine dair bilgileri ele geçirdiği iddia ediliyor.

(soL - Dış Haberler) Çinli bilgisayar korsanlarının (hacker), üç Yahudi savunma müteahhitinin veri tabanına sızarak, İsrail’in Demir Kubbe füze savunma sistemine dair bilgiler ele geçirdikleri iddia ediliyor.

Çarşamba, 23 Temmuz 2014 22:26
Putin, Moskova'da yapılan Güvenlik Konseyi toplantısında, NATO'nun sınırlarının Rusya'ya doğru genişlemesine karşılık verileceğini söyledi.

(soL - Dış Haberler) NATO, Ukrayna krizinin tırmandığı günlerde Baltık Denizi ve Akdeniz'e savaş gemileri göndermiş, Rusya sınırındaki Doğu Avrupa ülkelerinde askeri varlığını arttırmıştı.

Öte yandan Ukrayna'da stabil bir durumun sağlanamaması dolayısıyla da NATO, Rusya'yı suçluyordu.

Pazartesi, 21 Temmuz 2014 14:04
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada NATO’nun Kürecik’teki radarının İsrail'i koruduğu iddialarına yanıt verildi. Bakanlık bu iddiaların mesnetsiz olduğunu savundu.

Dışişleri Bakanlığ İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili tartışmalar sırasında NATO’nun Kürecik’teki radarın İsrail'e güvenlik sağladığına yönelik iddiaların gündeme getirilmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Perşembe, 10 Nisan 2014 02:07
Seymour Hersh'in, Pazar günü London Review of Books'ta yayınlanan ve geçen yıl Ağustos ayında Suriye’de düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Türkiye hükümetinin olduğunu iddia ettiği makalesinin tam metnini, soL Portal okurları için yayınlıyoruz.

Çeviri: Merve Özrak, Reşat Bilici

Kırmızı Çizgi ve Gizli Hat

Cuma, 28 Mart 2014 21:23
Dün gece üçlü kararnameyle görevinden alınan Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, aynı gün içinde Başbakanlık Başmüşaviri olarak atandı.

(soL - Haber Merkezi) Bayar’ın yerine ise yeni müsteşar atanana kadar Müsteşar Yardımcısı Faruk Özlü vekalet edecek.

Bayar'ın görevden alındığı bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile açıklanmıştı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, "Bayar'ın Başbakanlık Başmüşaviri olarak atanması uygun görülmüştür" denildi.

Çarşamba, 12 Şubat 2014 22:13
Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti’yle yaptığı 3,4 milyon dolarlık uzun menzilli füze ihalesi görüşmelerine tepki gösteren ABD ile kritik bir sözleşmeye imza atıyor.

(soL-Haber Merkezi) Türkiye Çinli CPMIEC firmasıyla ihale görüşmelerine başlanan 3,4 milyar dolarlık uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemine tepki gösteren ABD ile bir "telafi" sözleşmesi gerçekleştirecek.

Perşembe, 06 Şubat 2014 19:09
Münih’te düzenlenen Güvenlik Konferansı’nda ve öncesinde Berlin’den gelen mesajlar, Almanya’nın uluslararası arenada daha müdahaleci bir dış politikaya yöneleceğini gösteriyor. Bu değişimin ilk sarsıntıları ise Avrupa Birliği ve Ukrayna’da hissedilecek.

(soL - Dış Haberler) Almanya’nın Münih kentinde 50’ncisi düzenlenen Güvenlik Konferansı, Berlin yönetiminin küresel sistemde daha fazla role talip olduğunu gösterdi. ABD ise Konferans’ta Almanya’nın bu yeni rolünü destekleyen mesajlar verdi.

Pages