286 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 21 Mart 2017 12:21
Güney Kore Ulusal Savunma Bakanlığı sözcüsü Moon Sang-gyun'un açıklamalarına göre THAAD füze sisteminin kurulmaya başlanmasının ardından, ülkeye yönelen siber saldırılarda artış gözlendi.

Güney Kore'de Muhafazakar Parti'nin 9 Mayıs seçimlerinden önce aceleyle ABD'nin THAAD füze sistemlerini ülkeye kurmaya başlamasının ardından gerilim yükseliyor. 

Bugün Güney Kore Ulusal Savunma Bakanlığı sözcüsü Moon Sang-gyun'un açıklamalarına göre, THAAD'ların ardından orduya dönük siber saldırılarda artış gözlendi. Ancak, sözcüye göre saldırılar ciddi bir hasar yaratmadı.

Çarşamba, 08 Mart 2017 16:04
Çin Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore'nin son füze denemeleriyle tırmanan gerginliğin yatıştırılması için Pyongyang, Seul ve Washington yönetimlerine karşılıklı taviz çağrısı yaptı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) son balistik füze denemeleri ve ABD'nin tehditleri sonrasında bölgede gerilim yeniden tırmanırken Çin taraflara karşılıklı tavizler içeren bir öneride bulundu.

Cumartesi, 11 Mart 2017 01:30
Erhan Nalçacı

Bu yüzyılın kaybedeni olan ABD son savaşına hazırlanıyor. Suriye’de vekâlet savaşı ABD’nin açık işgaline dönüşüyor. Bir yandan da sıra Çin’e gelmeden menzile giren iki ülke var: İran ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC)

Pazartesi, 13 Mart 2017 13:21
El Bab’ı IŞİD’den kurtarma konusunda başarıya ulaşmış olsa da, Türk koalisyonunun operasyonu daha önemli denebilecek diğer amacına ulaşmayı başaramadı. Bu amaç, Kürtlerin kuzeydoğu Suriye’de ellerinde tuttukları bölgeleri, rejimin elindeki Halep civarındaki bölgelerle birleştirmesini engellemekti. PYD, YPG ve Şam arasında açıkça yürüyen işbirliği düşünüldüğünde, bu gelişme Türkiye çıkarlarını doğrudan tehdit etmekte.

soL'un notu: TSK ve desteklediği cihatçı grupların El Bab operasyonu, askeri olarak başarıya ulaşmış gibi görünüyor. War Is Boring'de yazan Tom Cooper, Ankara için durumun pek de parlak olmadığı bir tablo çiziyor.

Çarşamba, 22 Şubat 2017 12:30
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Türkiye’nin olmazsa olma noktalarından biri Münbiç’te PKK-PYD varlığının sonlandırılması. Bunu ABD yapmazsa, Türkiye bu operasyonu değerlendirecektir" açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündeme dair açıklamalarda bulundu. NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Bakan Işık hava savunma sistemi için "Acil ihtiyacımız için değişik ülkelerle görüşüldü, en yakın Rusya'nın S400 füzeleri görünüyor, görüşmelerde belli bir ilerleme sağlandı" diye konuştu.

Fikri Işık'ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

Salı, 21 Şubat 2017 08:54
Türkiye hava savunma sistemi almak için Rusya'da görüşmeler yapmaya devam ediyor.

Rus devletine bağlı teknoloji şirketi Rostech'in Genel Müdürü Sergey Çemezov, Rusya ve Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerinin satışı konusunda görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Çemezov, "Görüşmeler sürüyor. Şu anda mali konular üzerinde çalışma yapılıyor" dedi. 

Cuma, 20 Ocak 2017 21:22
Trumplı yeni Beyaz Saray, İran ve KDHC'den gelebilecek "füze saldırılarına" karşı askeri hazırlığı ön plana alacağını duyurdu.

ABD'nin 45. Başkanı olarak görevine başlayan Donald Trump'ın savunma stratejisine ilişkin bir açıklama geldi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, İran ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden (KDHC) gelebilecek füze saldırılarına karşı daha fazla savunma sistemi geliştirme konusunda zaman kaybedilmeyeceği söylendi.

Pazar, 18 Aralık 2016 10:46
Azerbaycan İsrail’den “Demir Kubbe” isimli füze savunma sistemini satın alıyor.

Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanı Yaver Cemalov, ülkesinin İsrail ile “Demir Kubbe” füzesavar sistemini satın alma konusunda anlaştığını söyledi.

Cemalov, Azerbaycan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı ve İsrail Savunma Bakanlığına bağlı askeri sanayi enstitüsü arasında bir anlaşma imzalandığını belirtti.

Pazar, 25 Aralık 2016 08:39
Çin birkaç Güneydoğu Asya Milletleri Birliği (ASEAN) üyesinin muhalefetini gerek ASEAN’ı tümüyle manipüle ederek gerekse de ekonomik ve askeri nüfuzunu kaldıraç olarak kullanarak idare edebileceğini hissediyor. Pekin ayrıca Birleşik Devletler’in Güney Çin Denizi’nde Çin ile gerçek bir çatışmadan kaçınmaya çalışacağına oynayarak Washington’ı idare edebileceğine inanıyor. Şimdiye kadar durum buydu.

soL'un notu: ABD'nin "gölge CIA" olarak bilinen düşünce kuruluşu Stratfor'da, dünyanın yeni sıcak bölgesi Güney Çin Denizi'ne ilişkin dikkat çekici bir makale yayımlandı. Bu makalede, Washington, Pekin ve Tokyo'nun Asya-Pasifik'teki çatışan çıkarlarına ilişkin, ABD cenahının ne düşündüğüne ilişkin önemli tespitler yer alıyor.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 22:26
Yemen'e hava saldırıları düzenleyen ve binlerce insanın ölümüne neden olan Suudi Arabistan'a bu kez Yemen'den balistik füze atıldı.

Yemen'e bombalı saldırılarını aralıksız sürdüren Suudi Arabistan'a bu kez Yemen'den balistik füze atıldı. 

Salı, 15 Kasım 2016 15:33
Rusya, İdlib ve Humus başta olmak üzere Suriye'deki cihatçılara karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin Akdeniz'e gönderilen tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov'daki bombardıman uçaklarının Suriye'nin İdlib ve Humus kentlerinde terörist gruplara yönelik gerçekleştirilen operasyonlara katıldığını açıkladı. Bu, Rusya donanmasının tarihinde bir ilk oldu.

Cuma, 14 Ekim 2016 10:14
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, füze savunma sistemi konusunda "Rus Devlet Başkanı Sayın Putin’le de Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul’daki görüşmesinde bu konunun ana çerçevesini konuştular ve bu konuda mutabık kaldılar" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin uzun dönemdir planladığı uzun menzilli hava savunma sistemi için Rusya’dan teklif alınması gündemde mi?

Cuma, 14 Ekim 2016 15:30
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın, Türkiye'ye hava savunma sistemi sağlayabileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın füze savunma sistemi konusunda "Rus Devlet Başkanı Sayın Putin’le de Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul’daki görüşmesinde bu konunun ana çerçevesini konuştular ve bu konuda mutabık kaldılar" açıklamasının ardından bir açıklama da Rusya'dan geldi.

Cuma, 28 Ekim 2016 12:54
Yemen iç savaşında ve Suudi işgalinde ilk kez, Husi güçleri önemli bir Suudi Arabistan kentine füze fırlattı.

Yemen'de Husilerle Ali Abdullah Salih'a bağlı Yemen ordusunun Suudi Arabistan işgaline karşı direnişi sürerken bir ilk yaşandı.

Al Masdar'ın haberine göre, Husi güçleri ilk kez büyük bir Suudi kentine füze attı.

Cidde'deki Kral Abdülaziz Havaalanı'nı hedefleyen Husilerin kullandıkları füze, Burkan-1.

Salı, 04 Ekim 2016 19:36
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Tartus üssü ve bölgedeki gemilerin güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye'ye S-300 hava savunma füze sistemi gönderildiğini açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'ye S-300 hava savunma füze sistemi gönderdiklerini duyurdu.

Konaşenkov, Rus basınına yaptığı açıklamada, S-300 hava savunma sisteminin, Rusya'nın Suriye'deki deniz üssü Tartus ve bölgedeki gemilerinin havadan gelecek tehlikelere karşı korunması amacıyla konuşlandırıldığını belirtti. 

Pages