6515 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 07 Mayıs 2019 22:14
Irak yönetimi Exxon Mobil ve PetroChina ile 53 milyar dolarlık enerji anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. Anlaşmanın 30 yılı kapsayacağı aktarılıyor.

Irak Başbakanı Adil Abdül Mehdi, Exxon Mobil ve PetroChina ile 53 milyar dolarlık enerji anlaşması imzalamaya yaklaştıklarını duyurdu.

Anlaşmanın 30 yıllık bir süreyi kapsayacağını açıklayan Irak yönetimi, bu sürede anlaşmadan 400 milyar dolar kazanılmasının beklendiğini açıkladı.

Salı, 14 Mayıs 2019 13:58
Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı ülkedeki iki petrol pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Yemen'de Suudi koalisyonuna karşı savaşan Husiler sabah saatlerinde Suudi petrol tesislerini drone ile vurduklarını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, ülkedeki 2 petrol pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Pazartesi, 13 Mayıs 2019 14:34
Hükümetin enerji şirketlerinin 13 milyar doları bulan borçlarını kurtarmak için bankalarla yasal düzenleme için hazırlık yaptığı, 23 Haziran’daki seçimin ardından elektrik zamlarının ve santrallerin yabancı sermayeye satışının yolda olduğu bildirildi.

Reuters haber ajansı Türkiye'nin enerji sektörünün 13 milyar doları bulan ödenemeyen borçlarını kurtarmayı planladığını yazdı.

Ajansa göre bankalar enerji şirketlerinin kâra geçmesi için tek yolun elektrik zammı olduğunu savunuyor ve hükümetin de 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçiminin ardından elektrik zammına yeşil ışık yaktığı bildiriliyor.

Cuma, 17 Mayıs 2019 09:07
Genel görelilik teorisi göz ardı edilse bile, ses dalgalarının kütleye sahip olabileceği düşünülüyor. Ses dalgaları hareket ederken küçük kütleleri taşıyor olabilir. Böyle ise ses dalgalarının enerjisi, hızı ve bulundukları ortamın yoğunluğu süreci belirliyor olmalı.

Yeni teorik çalışmalar ses dalgalarının sadece enerjiye değil, kütleye de sahip olabileceğine işaret ediyor. Bu durum, kuantum mekaniği veya rölativistik enerji-kütle bağıntısı ile ilişkili olmaktan ziyade, klasik Newton mekaniği ile açıklanıyor. Ancak matematiksel sonuçların gösterdiği bu durumun, fiziksel bir açıklaması tam olarak yapılabilmiş değil.

Cuma, 17 Mayıs 2019 08:53
AKP, Merkez Bankası'nın ihtiyat akçesini Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredecek düzenlemeyi 23 Haziran seçimlerinden önce Meclis gündemine getirecek.

AKP, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden önce, acil ve öncelikli olarak belirlediği 4 teklifi yasalaştıracak.

Pazartesi, 20 Mayıs 2019 07:57
Liselerdeki yeni eğitim modelinde zorunlu dersler Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olacak, diğer dersler seçmeli olarak alınacak.

Liselerdeki yeni eğitim modelinde artık birçok ders seçmeli hâle getirildi.

Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bütün sınıflarda ortak ders oldu. Matematik ve fen bilimleri ise isteğe bağlı seçilecek.

Yeni sistemin detayları şöyle:

Salı, 14 Mayıs 2019 22:41
Rusya lideri Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı'yla görüşmesinin ardından ABD ile ilişkileri iyileştirmek için 'gerekli şartların oluştuğunu' söyledi.

Rusya lideri Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

Putin, “Bildiğiniz üzere birkaç gün önce ABD Başkanı ile telefonda görüşmekten memnuniyet duydum, Başkan (Trump’ın) Rus-ABD ilişkilerinin, temasların, karşılıklı ilgi alanımızdaki konuları ortaklaşa çözmenin eski düzeye getirilmesini istediği izlenimi oluştu” dedi.

Pazartesi, 06 Mayıs 2019 10:44
Merkez Bankası, Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Tütün grubu enflasyonundaki yükselişin Mayıs'ta da süreceği öngörüldü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporu yayımlandı. Raporda TÜFE üzerindeki ÜFE kaynaklı maliyet baskılarının güçlendiğine dikkat çekildi.

Dünya gazetesinin aktardığı habere göre üretici fiyatlarındaki artışın TÜFE üzerindeki etkisinin güçlendiğine dikkat çekilen Merkez Bankası raporunda şu tespitlere yer verildi:

Cuma, 10 Mayıs 2019 09:25
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan doğalgaz gerginliğinde 'AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin arkasında olduklarını' açıkladı. Tusk, Türkiye'den 'Kıbrıs'ın egemenlik haklarına saygı duymasını' istedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, "AB’nin tek vücut halinde, Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile gerilim yaşayan Kıbrıs’ın arkasında olduğunu" ifade etti.

Pazartesi, 13 Mayıs 2019 10:53
Basra Körfezi'nde dün petrol tankerlerinde yaşanan patlamaların ardından Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'dan 'sabotaj' açıklaması geldi. İki ülke de 'uluslararası topluma petrol tankerlerinin seyrüsefer güvenliği için sorumluluk' çağrısında bulunurken, İran olayın endişe verici olduğunu belirterek bölgedeki 'dış oyuncuların maceraları'ndan kaygı duyduklarını kaydetti ve olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

Suudi Arabistan iki petrol tankerinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) karasularında kundaklandığını açıkladı. Birleşik Arap Emirlikleri de dün yaptığı açıklamada karasularında 4 ticari tankerin sabotaj saldırısına uğradığını açıkladı.

Çarşamba, 08 Mayıs 2019 13:12
Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) tarafından üç ayda bir dijital ortamda e-dergi olarak yayımlanan Madde, Diyalektik ve Toplum dergisinin 2019 yılı ikinci sayısı okurlarıyla buluştu.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) tarafından 2018 yılı başında dijital ortamda e-dergi olarak yayımlanmaya başlanan Madde, Diyalektik ve Toplum dergisinin yeni sayısı okurlarıyla buluştu.  

Cuma, 17 Mayıs 2019 09:59
AKP iktidarında servetine servet katan isimlerden olan Limak Holding'in sahibi Nihat Özdemir, Yıldırım Demirören'in istifasının ardından yapılacak Türkiye Futbol Federasyonu seçimlerinde başkanlığa aday oldu.

İddaa ihalesini almasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'ndan istifa eden Yıldırım Demirören'in yerine göreve kimin geleceği belli oldu.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Limak Holding'in sahibi Nihat Özdemir,  Türkiye Futbol Federasyonu başkan adaylığını açıkladı.

Perşembe, 09 Mayıs 2019 14:59
Bilim ve Aydınlanma Akademisi tarafından düzenlenen 'CERN: Kolektif Bilim, Yaygın Teknoloji' başlıklı konferans İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nin (BAA) aylık konferansları kapsamında 7 Mayıs 2019’da İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde “CERN: Kolektif Bilim, Yaygın Teknoloji” konferansı gerçekleştirildi.

Perşembe, 09 Mayıs 2019 14:44
Çevre Bakanlığı, poşetin ardından 'geri kazanım payı alınacak' ambalajların sayısını artırıyor. Ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da 'katılım payı' geliyor.

​Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, "geri kazanım payı alınacak" ürünlerin sayısını artırma kararı aldı.

Bakanlık bu kapsamda hazırlanan "Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı"nı görüşe açtı. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor.

Cumartesi, 04 Mayıs 2019 23:15
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fatih Sondaj Gemisi ile Kıbrıs'ın batısında doğalgaz arama çalışmalarına başladığını açıkladı. Yunanistan ise Türkiye'nin Kıbrıs yönetimi tarafından ilan edilen münhasır ekonomik bölgede sondaj yapma kararını kınayarak bu faaliyete son verilmesini talep etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fatih Sondaj Gemisi ile Kıbrıs'ın batısında doğalgaz arama çalışmalarına başladığını açıkladı.

Pages