4061 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 09 Şubat 2019 12:25
AKP'li Antalya Büyükşehir Belediyesinin 2. Abdülhamid'i dizi oyuncularıyla anması sosyal medyada alay konusu oldu. Biz de soL Haber Portalı olarak 2. Abdülhamid'i Mahmut Şevket Paşa'ya anlattırdık; üstelik dizi oyuncularıyla değil, Paşa'nın kendi sesinden...

AKP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2. Abdülhamid'i ölümünün 101'inci yıldönümünde anmak için bir konferans düzenledi ancak konferansa tarihçiler yerine 'Payitaht: Abdülhamid' adlı dizinin oyuncuları çağrıldı. Bu durum, sosyal medyada alay konusu oldu. 

Cumartesi, 09 Şubat 2019 10:42
AKP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2. Abdülhamid'i ölümünün 101'inci yıldönümünde anıyor. Ancak konferansa tarihçiler yerine 'Payitaht: Abdülhamid' adlı dizinin oyuncuları çağrıldı.

AKP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2. Abdülhamid'i ölümünün 101'inci yıl dönümünde bir konferansla anacak. 

Perşembe, 07 Şubat 2019 09:30
Dizi film setlerindeki insanlık dışı çalışma koşulları pek çok kez gündeme gelmişti... Dizilerdeki çocuk oyuncuların durumunu ise setleri içeriden tanıyan bir isimle, setlerde psikolojik danışmanlık yapan Elif Ayaz'la konuştuk...

“6 aylık bebeklerin biberonlarına kahve konuyor.”

Oyuncu Meltem Cumbul 2015 senesinde setlerdeki çalışma ortamına ilişkin yaptığı bir açıklamada bunları söylemişti. Bitmek bilmeyen çalışma saatleri, tuvalet bulunmayan setler, geç saatlerde yapılan çekimlerde yaşanan yemek problemi, maaş kesintileri...

Salı, 12 Şubat 2019 15:51
KESK cezaevlerinde yaşanan ihlallere ilişkin 'Cezaevleri alarm veriyor' başlıklı bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, 2018 yılında 211 kişinin darp, ters kelepçe başta olmak üzere bir dizi işkence gördüğü açıklandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin  "Cezaevleri alarm veriyor" başlıklı bir açıklama yayımladı.

Perşembe, 14 Şubat 2019 11:16
Muğla'da çeşitli skandallarla gündeme gelen Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 63 yaşındaki bir hastaya yanlışlıkla fazla miktarda karbonmonoksit verildi. Hasta yoğun bakıma kaldırılırken, sorumlular hakkında soruşturma başlatıldı. Aynı hastanede daha önce de ameliyat sırasında tavan düşmüş, bazı birimler sular altında kalmış, geçen ay da hastane içindeki asansör düşmüş, bir hekimin dizi kırılmıştı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir skandal daha yaşandı. 69 yaşındaki Mehmet Nuri Sipero’ya fazla miktarda karbonmonoksit verildi. Hasta yoğun bakıma kaldırıldı. Hastane yönetimi sorumlular hakkında soruşturma başlattı. Hastanede daha öncede ameliyat sırasında tavanlar düşmüş, bazı birimler sular altında kalmıştı.

Çarşamba, 06 Şubat 2019 10:25
Venezuela'daki Maduro yönetimi, ABD destekli darbe girişimleri tehdidi altında varlığını sürdürüyor. Şu sıralar yine bir saldırı altındaki halkçı iktidar ülkedeki toplumcu dönüşümleri korumak için bir dizi zorlukla mücadele ediyor. Ülkenin bağımsızlığını güvence altına alması için gerekli adımların en önemlisiyse, üretim araçları üzerindeki özel mülkiyetin tasfiyesi. Bu konuda Maduro ve selefi Hugo Chavez'in attığı önemli adımlar oldu, ancak mücadele devam ediyor.

Bugün büyük bir uluslararası kuşatmanın hedefi olan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçen yıl Kellogg's fabrikasının işçilere teslim edildiğini şöyle duyurmuştu:

Salı, 05 Şubat 2019 14:16
Ağrı Patnos’ta biri zihinsel engelli üç kız kardeş, babaları tarafından yıllarca cinsel istismara maruz kaldı. Kardeşlerden büyük olanı 18 yaşını geçer geçmez babası hakkında hukuki süreç başlattı. Üç yıl süren zorlu bir davanın ardından istismarcı baba 66 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Davanın avukatı Müjde Tozbey Erden, 'Dava sürecince bir dizi tehdit aldık, bu davadan çekilmezsem olayın kan davasına döneceğini söylediler. Zorlu geçen üç yılda yılmadık, boyun eğmedik. Babaya 66 yıl ceza aldırdık' dedi.

Ağrı'nın Patnos ilçesinde biri engelli olan üç kız kardeş babaları tarafından yıllarca cinsel istismara uğradı.

Bundan üç yıl önce istismara uğrayan ortanca kardeş, 18 yaşını doldurduktan sonra hukuki süreç başlattı.

Ağrı Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda baba, iki kardeşe istismardan 54 yıl hapis cezası aldı. 

Cumartesi, 02 Şubat 2019 00:14
ABD'de "doğum turizmi" ilk kez federal bir mahkemede suç kapsamında değerlendirildi. Varlıklı hamile kadınlar için Çin'den ABD'ye turlar düzenleyen 3 kişi gözaltına alındı.

ABD'de "doğum turizmi" ilk kez federal bir mahkemede suç kapsamında değerlendirildi.

Pazar, 10 Şubat 2019 11:53
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov 'Alınan karardan basitleştirilip vize serbestisi olarak bahsediliyor, fakat bu pek de doğru değil. Zira Türkiye için alınan karar, hususi ve hizmet pasaportu sahiplerini ve TIR şoförlerini kapsıyor' diye konuştu.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Ankara’da Rus gazetecilere verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in vizesiz seyahat kararı hakkında, "Alınan karardan basitleştirilip vize serbestisi olarak bahsediliyor, fakat bu pek de doğru değil. Zira Türkiye için alınan karar, hususi ve hizmet pasaportu sahiplerini ve TIR şoförlerini kapsıyor" dedi.

Pazar, 03 Şubat 2019 14:24
GfK ve Cereyan Medya işbirliğiyle yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de her 10 kişiden 8'inin bir sosyal medya hesabı bulunuyor ve bu kişiler günde ortalama 4 saatini bu mecrada geçiriyor.

Araştırma kuruluşu GfK ve Cereyan Medya işbirliği ile Türkiye'de 15 ilde 15 yaş ve üzeri 2 bin 473 kişiyle görüşülerek sosyal medya kullanımı ve sosyal medya fenomenlerinin etkisine ilişkin değerlendirme yapıldı.

Perşembe, 21 Şubat 2019 16:13
Tayvan'da, akıllı telefonunu iki yıldır maksimum ekran parlaklığında kullanan genç kadının korneasında yaklaşık 500 delik oluştu.

Tayvan'da bir kadının korneasında telefonunun ışığı sebebiyle delikler oluştu.

İsmini açıklamayan 25 yaşındaki Chen soyadlı kadın, Tayvan'da sekreter olarak çalışıyordu.

Hem işinde hem de sosyal hayatında cep telefonunu sık sık kontrol eden Chen'in telefonundaki ekran parlaklığı sürekli maksimum seviyedeydi.

RAHATSIZLIK HİSSETMEYE BAŞLADI

Salı, 12 Şubat 2019 15:08
15-17 Şubat tarihlerinde toplanacak olan 55. Münih Güvenlik Konferansı’nın raporu açıklandı. Raporda ‘liberal dünya düzeninde yönetim boşluğu’ vurgusuna yer verilirken bu boşluğu kimin dolduracağı sorgulanıyor. ABD Başkanı Trump’ın ‘dünya genelinde diktatörlere rahatsız edici ölçüde ilgi’ gösterdiği belirtilen raporda bu durumun geçen aralık ayında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo tarafından dile getirilen ‘yeni bir liberal düzen kurma’ sözünün altını oyduğu vurgulandı. Konferans Başkanı Ischinger ABD’den Demokratların da konferansa katılacak olmasını sevinçle karşıladığını açıkladı.

55. Münih Güvenlik Konferansı 15-17 Şubat tarihlerinde toplanıyor. Konferans başkanı eski diplomat Wolfgang Ischinger bu yılki konferansa 35 ülkeden hükümet ve devlet başkanları ile 100’e yakın ülkeden savunma ve dışişleri bakanının katılacağını açıkladı.

Pazar, 17 Şubat 2019 09:27
Ekonomide yaşanan durgunluğun aşılması için vatandaşlar daha fazla borçlandırılacak. Merkez Bankası bankaların piyasaya yaklaşık 10 milyar lira daha fazla kredi kullandırmalarının önünü açtı.

Ekonomideki durgunluğu vatandaşı borçlandırarak gidermeye çalışan ekonomi yönetiminden birbiri ardına paketler geliyor.

Pazartesi, 04 Şubat 2019 22:49
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 4 Şubat Ulusal Onur Günü'nde uyarılarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın darbe girişimine destek veren bir dizi ülke Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu 'Geçici Devlet Başkanı' olarak tanırken, seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 4 Şubat Ulusal Onur Günü'nde uyarılarda bulundu.

İMZA KAMPANYASI BAŞLIYOR

Cumartesi, 09 Şubat 2019 14:44
Matematik tarihinde Évariste Galois (1811-1832) kadar trajik çok az hayat yer bulmuştur sanırım. Zamanının politik ortamında hiç çekinmeden cumhuriyet saflarında yerini alan Galois, sadece bu devrimci tutumuyla değil aynı zamanda matematik alanında çığır açan buluşlar yapmasıyla da tarihi etkilemiştir.

Évariste Galois 25 Ekim 1811 tarihinde Nicholas-Gabriel Galois ve Adélaïde-Marie çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Babası kasabadaki liberal partide bulunan bir cumhuriyetçiydi ve 1814 yılında kasabanın belediye başkanı olarak göreve başladı. 28 Temmuz 1829’da kasabanın rahibi ile aralarında geçen şiddetli bir politik tartışmadan sonra Galois’nın babası intihar etti.

Pages