414 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 14 Mayıs 2018 11:50
İyi Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener seçim kampanyası töreninde konuştu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'da seçim kampanyasının resmi başlangıcını yapıyor.

Akşener'in yol haritasını açıkladığı konuşmasından bazı bölümler şöyle:

Cumartesi, 17 Mart 2018 09:45
Akif Akalın

Son yıllarda dünyada “halk sağlığı” disiplinine yönelik eleştiriler giderek artıyor ve şiddetleniyor. Halk sağlığının “varlık nedenini” (raison d'étre) inkar ettiğinden (1), “topluma zararlı” (public nuisance) hale geldiğine (2) kadar uzanan sert eleştiriler karşısında halk sağlığı suskunluğunu koruyor ve “işine” devam ediyor.

Perşembe, 18 Ocak 2018 14:06
Cumhuriyetin ilk kamu yatırımlarından Turhal Şeker Fabrikası'nın üstünde kara bulutlar dolaşıyor. Son KHK'yle Şeker Kurumu'nu kapatan AKP, ülkedeki çok uluslu şeker tekellerinin daha çok kazanması için tarihi kamusal kurumlarını özelleştirmenin zeminini yaratıyor... Turhal Şeker Fabrikası emekçileri yıllardır kendilerine dayatılan koşulları ve yaşadıkları sömürüyü soL'a anlattı...

Tokat'ın Turhal ilçesindeki şeker fabrikası, cumhuriyetin ilk kamu yatırımlarından ve Türkiye'deki 25 şeker fabrikasından biri... 

19 Ekim 1935'te açılan fabrikanın üzerinde son günlerde kara bulutlar dolaşıyor. 

Perşembe, 07 Aralık 2017 16:10
2012 yılında Binali Yıldırım tarafından "Türkiye'nin ilk çağrı merkezi oteli Call Center Hotel" sloganıyla açılan çağrı merkezinin arkasından bir işçi sömürüsü hikayesi çıktı. Türk Telekom'un çağrı merkezinde işe alınan işçiler, hem emek sömürüsüne maruz kalıyor hem de bir suç işlemiş gibi işten çıkarılıyor. İşten çıkarılan işçilerden biri, yaşadıklarını ve Türk Telekom'un yalanlarını soL'a anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma ve Habercilik Bakanı olduğu dönemde açılan "Türkiye'nin ilk çağrı merkezi oteli Call Center Hotel"de çalışan bir işçi yaşadıkları emek sömürüsünü soL'a anlattı.

Salı, 05 Aralık 2017 11:06
Koç Ailesi “laik” ama AKP’nin 15 yıldır işbirlikçisi... “Cumhuriyetçi” ama özelleştirmelerle halkın kamusal varlıklarını yağmalayarak her fırsatta cumhuriyetin kazanımlarıyla alay eden bir patron ailesi... Türkiye’deki patron sınıfının en eski ve daimi temsilcisi… AKP döneminde kârlarını katlarken, emek düşmanı uygulamalarıyla emekçilerin belini bükmeye devam eden Koç’un en büyük kâr kalemlerinden biri olan Yapı Kredi Bankası’ndaki sömürünün boyutlarını ve “Koç’lu olmanın” gerçek yüzünü bankadan ayrılmak zorunda bırakılan bir emekçi ile konuştuk.

Patronlar ekonomik kriz ortamını fırsata çevirmeye çalışırken, sömürü koşulları da giderek derinleşiyor. Bu duruma, insanların eskiden kurtuluş gözüyle baktığı bankalar da dahil.

Emek düşmanı uygulamaların sınır tanımadığı bankalarda turnikeler kapatılıp çalışanlar şirkete hapsediliyor, mesai ücretleri verilmiyor, yeri geliyor grevler engelleniyor.

Çarşamba, 13 Aralık 2017 08:58
soL Kültür'ün Aydınlanma Dosyası devam ediyor... 1929 yılında Lunaçarskiy’nin "Iskustvo i molodyoş" (Sanat ve Gençlik) derlemesinde yayımlanan bu makalesi, 27 Şubat 1927'de Beethoven’ın ölümünün yüzüncü yıl dönümü dolasıyla düzenlenen konserin açış konuşmasının gözden geçirilmiş steno tutanağıdır.

soL Kültür'ün Notu: 1929 yılında Lunaçarskiy’nin ‘Iskustvo i molodyoş’ (Sanat ve Gençlik) derlemesinde yayımlanan makalesi, 27 Şubat 1927'de Beethoven’ın ölümünün yüzüncü yıl dönümü dolasıyla düzenlenen konserin açış konuşmasının gözden geçirilmiş steno tutanağıdır. Makalenin kısaltılmış bir metni, “Beethoven” başlığıyla, 20 Mart 1927’de, “Komsomolskaya Pravda”nın 64.

Çarşamba, 01 Kasım 2017 11:00
Öncelikle Amerika’da ve dünyada aşırı hava olaylarının sayısının ve şiddetinin gidererek artması doğrudan iklim değişikliği ile alakalı. Her olaydan sonra Amerika basınındaki gericilerin “Yaşanan felaketi politikleştirmeyelim” çağrıları aslında son derece politik ve bu bağlantıyı gizlemeye yönelik.

Çevresel adaletsizlik kapitalist sistemin normal işleyişiyse felaket zamanları eşitsizlikleri daha da derinleştiren, adaletsizliğin hızlı çekimde yaşandığı zamanlar diyebiliriz.

Cumartesi, 25 Kasım 2017 15:39
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mısır’daki katliama tepki göstererek, "Bunlar Müslüman değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir’de Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı’nda bin 518 muvazzaf astsubayın mezuniyet törenine katıldı.

Çarşamba, 22 Kasım 2017 10:54
Türkiye'de bir "ucuz et oyunu" sahneleniyor. Bu oyunun ardından küresel finans oligarşisinin tezgahladığı politikalar yatıyor. Araştırmacı yazar Erhan Ünal, "Toprak Biterken" ve "Ekmek Biterken" adlı kitaplarında beslenme bağımsızlığının adım adım nasıl yok edildiğini ve bu planın ardındaki kapitalist tezgahı yadı...

Hatalı tarım politikaları yüzünden kırmızı et ihtiyacını karşılayamaz duruma düşen Türkiye, üretimdeki açığını canlı hayvan ve et ithal ederek karşılamaya çalışıyor. Birçok Avrupa ülkesinden canlı hayvan ve et ithal eden Türkiye’de, Gürcistan’dan aldıkları ucuz etleri gövdelerine sarıp sınırdan geçerek 30 liraya satan fırsatçıların haberleri bu konudaki gelinen noktayı gözler önüne serdi.

Perşembe, 26 Ekim 2017 21:45
Efe Dirim

Sağlık, eğitim, çalışma koşulları, işsizlik, alım gücü… Bugün Türkiye’de aklı başında hiçbir kişi bizim bu alanlarda iyi durumda olduğumuzu iddia edemez. Ancak toplumun büyük çoğunluğu da sosyalizme karşı mesafeli. Sosyal devlet kavramı da bunun bir ürünü aslında. 

Salı, 22 Ağustos 2017 12:26
Patron partisi AKP'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 13 Mayıs'ta "Hedef sıfır kaza" kampanyasını başlattı. O tarihten bu yana tam üç ay geçti ve çeşitli iş cinayetlerinde en az 582 işçi hayatını kaybetti. Ölen işçilerin 128'i inşaat sektöründen... İnşaat firmaları AKP eliyle büyütülürken, inşaat işçileri onar onar ölmeye devam ediyor...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 13 Mayıs 2017'de 3. havalimanında "İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon" imza töreni düzenlenmişti. İş cinayetlerinin sıfıra indirilmesi hedeflenen kampanya üç ayı geride bıraktı.

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:10
AKP 16. yaşını kutluyor... Patronlara dost, işçiye düşmanlıkla geçen 16 koca yıl... İşçi sınıfının tüm kazanımlarına göz diken, ülkenin kamusal varlıklarını patronların yağmasına açan, binlerce işçi cinayetinde en az 20 bin işçinin hayatını kaybettiği 16 yılın acı ve vahşet dolu öyküsü...

Kurulduğu 2001, iktidara geldiği 2002’den bu yana tam 16 yıldır işçi düşmanlığına bir gün bile ara vermeyen bir partiden söz ediyoruz: Patron partisi AKP’den.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 08:13
Küba'da sosyalizm yalnızca ada halkına eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini sağlamadı; aynı zamanda Küba'da bu alanda yaratılan insan kuvveti uluslararası dayanışmanın hizmetine sokuldu. Fidel’in mirası sağlık tugaylarını bugün Kübalı sağlık emekçileri büyük bir gururla yürütüyor. 

Küba sosyalizmin en büyük başarılarından birisi sağlıktır. Küba'da sosyalizm yalnızca ada halkına eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini sağlamadı; aynı zamanda Küba'da bu alanda yaratılan insan kuvveti uluslararası dayanışmanın hizmetine sokuldu. Sağlık konusunda Küba’nın dünyadaki ülkelerle gerçekleştirdiği uluslararası dayanışması Fidel’in miraslarından biri oldu.

Perşembe, 01 Aralık 2016 16:55
"Kübalılar sporu para için veya gözü dönmüş bir hırsla değil, insanca yaşamın mutluluk verici bir veçhesi olarak paylaşımcı bir duyguyla yapıyorlar. Fidel önderliğinde halka kazandırılan bu değerler sayesinde Kübalılar her alanda olduğu gibi sporda da göz yaşartıcı güzellikte zaferlere imza atmaya devam edecekler."

Kübalı sporcularla ilk tanışmam 2009 yılında Küba’da katıldığım Uluslararası Dayanışma Kampında gerçekleşti.

Pazartesi, 05 Aralık 2016 08:22
Kasım ayında 123 THY Do&Co işçisi, sendikaya üye oldukları için işten atıldı. Örgütlenme hakkını kullandığı için çalışma hakkına el konan işçilerden biri, yaşadıklarını soL'a anlattı.

THY Do&Co'da çalışan 123 işçi, DİSK'e bağlı Dev Turizm-İş sendikasına üye oldukları için işten çıkarıldı.  

İstanbul'da Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara, Antalya, İzmir, Bodrum, Trabzon, Dalaman ve Adana’da yer alan havalimanlarında bulunan firma, bu noktalardaki ünitelerinde üretilen emeği, 60’dan fazla ulusal ve uluslararası havayolu şirketine hizmet olarak sunuyor.

Pages