392 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 18 Ekim 2016 08:45
Akif Akalın

Biri Nazilere toplama kamplarındaki Yahudileri toplu imha edebilmeleri için Zyclon B gazını, diğeri ABD ordusu için yoksul Vietnam köylülerine karşı kullanılmak üzere portakal gazını üreten iki dev şirket, Bayer ve Monsanto, bugün “insanlığın geleceğini kurtarmak” için birleşti!

KENDİLERİ İÇİN BİR ŞEY İSTİYORLARSA NAMERTLER

Salı, 16 Ağustos 2016 09:00
Necati Çıtak

General Noriega eski bir CIA ajanıydı. 1950’lerde CIA'in en değerli istihbarat kaynaklarından biri olmasının yanı sıra, Orta ve Güney Amerika boyunca ABD destekli kontrgerilla güçleri için yasadışı silah, askeri teçhizat ve nakit sağlanmasında birincil kanallardandı. Sonrasında ABD onu Panama ordusunun içine yerleştirmiş ve yükselmesini sağlamıştı.

Pazartesi, 29 Ağustos 2016 14:04
Bir devrimci, bir komünist örneği arandığında, daha üstün bir sembol, daha iyi bir imaj, daha kesin bir düşünce bulunamaz. Böyle söylüyorum, çünkü buna inanıyorum. Buna her zaman inandım. Bu inanç belki de bugün, 18 Ekim 1967'de "Savaşçılarımız, devrimcilerimiz, militanlarımız, çocuklarımız nasıl olmalıdır?" diye sorduğum ve "Che gibi olmalarını istiyoruz, çünkü Che bu yeni insanın, komünist toplumun bu onurlu insanının canlı bir örneğidir.” cevabını verdiğim andan çok daha derindir.

soL'un notu: TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Che Guevara'ya "eşkıya" demesinin ardından büyüyen tepkileri, aslında Fidel Castro Ruz, bundan 19 sene önce yaptığı bir konuşmasında dile getirmişti. Fidel'in "Che'nin düşünceleri bugün de bütünüyle geçerlidir" başlıklı konuşması 8 Ekim 1987 tarihinde, Che'nin katlinin 20. yıldönümünde yapılmıştı.

Çarşamba, 06 Temmuz 2016 11:45
Irkçılığı suçlamak kolayına kaçmak. Aşırı sağ, kemer sıkma nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizin günah keçisini göçmenler olarak belirlemiş durumda. Ancak sorunun temeli, neoliberalizmde yatıyor, sağcı siyasetçiler ise sol bir alternatifin yokluğunda bunu fırsata çeviriyor.

soL'un notu: Ben Norton'un 1 Temmuz 2016 tarihine Salon'da yayımlanan bu makalesi, Brexit konusunda bazı kestirmeci yargılara ve Corbyn-Sanders gibi "yeni solcular"dan fazla beklentlere sahip olmasına rağmen, Brexit ve Trump'ın etrafında kopartılan "ırkçılık" tartışmalarının kapitalizmin son 40 yılındaki serüvenine bağlı bulunduğunu ve sistemin merkezine tutunarak bunlarla mücadele edil

Çarşamba, 25 Mayıs 2016 21:10
Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları hastanesi sağlık emekçileri, "Barış" amaçlı açıklamanın ardından açılan soruşturmalara tepki gösterdi.

Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları hastanesi sağlık emekçileri haklarında, 23 Aralık 2015 te KESK, TTB ve DİSK in aldığı ortak karar sonucu iş yerlerinde "Barış" amaçlı gerçekleştirilen basın açıklamasına katılmaları gerekçe gösterilerek, açılan soruşturmaya karşı Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Pazartesi, 16 Mayıs 2016 10:45
Cüneyt Göksu

Zanzibar, kara kıtanın hemen doğu kıyısında, Tanzanya’ya bağlı bir özerk bölge. Geçmişte, adı daha çok korkunç köle ticareti ve baharatlarıyla anılırken, günümüzde uzak, egzotik, romantik tatil bölgesi olarak biliniyor.

Zanzibar'a gitmenin en kısa yolu havadan, onun da birkaç seçeneği var.

Salı, 08 Mart 2016 09:30
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK Üyesi

Avukat Semra bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Zırh gibi sertleşmiş sırtının üstünde yatmaktaydı ve başını biraz kaldırdığında  yay biçimi çizgilerle parsellere ayrılmış karnını ve çok sayıda bacağı gördü. “Ne olmuş bana böyle?” diye düşündü ama duruma çok şaşırmadı.

Cumartesi, 26 Mart 2016 16:30
Çeviri: Selçuk Işık

Editörün notu: ABD ile Küba arasında yeniden kurulan ilişkiler, özellikle ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba'ya yaptığı tarihi ziyaret, tüm dünyada Küba dostlarının haklı olarak kaygılanmasına neden oldu. Bu "süreç"in dikkat çekmeyen bir boyutunu ise Küba'daki ekonomik gelişmeler oluşturuyor.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 16:45
Hilal Ataş

Uzun yol katedip misafir olana türlü sorular sorulur.

"Uçakla mı geldin otobüsle mi?"

"E o kadar yol da çekilmez zaten, iyi yapmışsınız"

"Havalar nasıl oralarda, soğuk mu burası kadar?"

"Yolculuk nasıldı peki?"

Pazar, 07 Şubat 2016 03:15
Nazım Sinan Odabaşı

Yılın o günü geldi çattı. Açıkça söylemem gerekirse bir yıl boyunca pek de ilgilenmediğim ancak Şubat ayının başlarında hakkında söylenenlere kulak kabarttığım spor Amerikan Futbolunun, ünü kendisini aşan final maçı organizasyonu Super Bowl'un 50.si, bu akşam San Francisco Körfezi yerleşimlerinden Santa Clara'daki stadyumda gerçekleşecek.

Perşembe, 04 Şubat 2016 08:26
soL'un özerklik röportaj dizisinin dördüncü konuğu eski Sayıştay Denetçisi ve Devlet Denetleme Kurulu eski üyesi Kadir Sev oldu.

Özerklik tartışmalarında röportajlarımız sürüyor. Hüseyin Aygün, İzzettin Önder ve Mustafa Türkeş'in ardından dördüncü konuğumuz eski Sayıştay Denetçisi ve Devlet Denetleme Kurulu eski üyesi Kadir Sev oldu. 

Pazartesi, 04 Ocak 2016 12:46
DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen'in raporuna göre 2015 yılında 99 iş "kaza"sı yaşandı, 73 maden işçisi hayatını kaybetti, 92 işçi yaralandı.

DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen'in hazırladığı rapora göre 2015 yılında "iş kazası" adı altında yaşanan 99 olayda 73 maden işçisi hayatını kaybetti, 92 işçi de yaralandı. Hastanelerde tedavi görenlerin tedavilerinin ne kadarının başarıyla sonuçlandığını ve bu yaralılar içinde kaç kişinin kurtarılamadığını öğrenebilmek ise mümkün olmadı.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 15:18
DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen, 2015 yılı Kasım ayı maden cinayetleri raporunu açıkladı. "İş cinayetlerinde istikrar bozulmadı" denilen raporda Kasım ayı içerisinde 4 madencinin öldüğü, 13 madencinin yaralandığı hatırlatıldı.

DİSK'e bağlı maden işçileri sendikası Dev Maden-Sen, 2015 yılı Kasım ayı maden cinayetleri raporunu açıkladı.

Türkiye ekonomisinin en ağır faturasının çalışanlara çıktığının vurgulandığı raporda, şöyle denildi: 

Pazartesi, 14 Aralık 2015 10:13
Geçtiğimiz haftadan işçi gündemleri, eylemler, direnişler... soL'un işçi günlüklerinin üçüncüsüyle karşınızdayız.

İşçilerin ülke genelinde yaptığı tüm eylem, açıklama ve direnişleri günlük olarak duyuran soL, her pazartesi işçi gündemlerine ilişkin tüm gelişmeleri okurlarına sunuyor.

Perşembe, 24 Aralık 2015 09:15
Av. Erdem Oktar

Bir gün bir avukat, köye hâkim bir dağın zirvesine çıkan yağız delikanlı gibi bağırır: ‘UYAP yoook…’ Sesi yankılanır bütün köyde, civar köylerde, yaban ellerde… Sınırları aşar, derelerden atlar, bulutlardan seker, yurdun dört bir yanına ulaşır bu alarm zili: ‘UYAP yoook…’ Evet, UYAP yok. Sayamadığım günler kadar yok. Benim babam komada kaldı, UYAP’tan daha çabuk düzeldi arkadaşım.

Pages