377 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 09 Eylül 2015 17:22
BM kayıtları, hükümetlerarası kuruluşun, sefalet, açlık ve çevre felaketlerinden kurtardığını iddia ettiği kitlelerin çoğunu halihazırda yalnız bıraktığını ortaya koyuyor. Nafeez Ahmed'in medium.com'da yayımlanan "Birleşmiş Milletler'in dünyayı kurtarma planı dev şirketler için incir yaprağı görevi mi görüyor?" başlıklı makalesini soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Bu ayın sonunda, BM, “insanlar, gezegen ve refah” için yeni “Sürdürülebilir Kalkınma 2030” ajandasını New York’ta 150’den fazla dünya lideri tarafından resmen kabul edilmesinin ardından başlatacak.

Çarşamba, 16 Eylül 2015 12:03
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ombudsmanlık Sempozyumu'nda konuştu. Türkiye'nin otokratik bir rejimle idare edilmediğini savunan Erdoğan, siyasetçi, gazeteci, STK temsilcisi bir güruhun milleti birbirine düşürmeye çalıştığını söyledi. Erdoğan, "Hainlerin hepsi yok olup gidecekler" dedi.

Ombudsmanlık Sempozyumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, siyasetçi, gazeteci, STK temsilcisi bir güruhun milleti birbirine düşürmeye çalıştığını iddia ederek, "Hainlerin hepsi yok olup gidecekler" dedi. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU YENİ KEŞFETTİĞİMİZ BİR YAPI DEĞİL"

Çarşamba, 08 Temmuz 2015 13:07
Isparta’nın Sütçüler ilçesinde yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesinin suları altında kalacak olan karayolunun yerine yapılan yeni yolun inşaatında skandal: Kamulaştırma kararı bulunmayan özel araziye iş makinelerini sokarak 6-7 metre genişliğinde yol açan HES şirketi, mülk sahiplerine bilgi vermeden yaptığı çalışma sırasında arazideki meyve ve meşe ağaçlarını söktü.

Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesi, bölgedeki bir çok köyün ulaşım yollarını su altında bırakacak. Bir kaç ay sonra su tutulmaya başlanması planlanan göl havzasındaki çalışmalar da hızlandı. Bölgede su altında kalacak olan köy yollarının yerine yeni bir yol yapılıyor.

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 16:05
Bugün, Türkiye'de işçi sınıfı mücadelesine kattığı değerlerle anılan Kemal Türkler'in katledilişinin 35. yılı. İşçi sınıfı mücadelesi geriye çekilse de, kazanım elde etse de, bu 35 yılın her anında Türkler'in ve mücadele arkadaşlarının günümüze kadar sürüklenen emeklerinin değeri büyük.

1926 yılında Denizli’de doğan Kemal Türkler, yoksul hayatı geçirdi. Genç yaşta terzi çırağı olarak çalışmaya başlayan Türkler, daha sonra gömlek ustalığı, ayakkabıcı çıraklığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bu dönemde, işçi sınıfı mücadelesine dair düşünceler edindi.

Cuma, 03 Temmuz 2015 12:39
Çeviri: Merve N. Gürbüzel

Güney Kore’deki Songdo’dan Hindistan’daki Lavasa’ya, oradan Mısır’ın isimsiz yeni başkentine, gözümüzü çevirdiğimiz her yerde birileri yepyeni kentler inşa ediyor. Ne kadar zor olabilir ki?

Pazartesi, 13 Temmuz 2015 11:15
Bugün, eski sosyalist ülkelerde yaşayan çok sayıda yurttaş, "eski güzel günler"e, işsizliğin olmadığı, herkesin barınma ve çalışma hakkının olduğu bir ülkeye özlem duyuyor. Kapitalizmin tüm vahşiliği ile üzerine çullandığı Bulgaristan da bu ülkelerden biri. Political Affairs'ten F.S.'nin yazdığı 2 Ekim 2013 tarihli bu makale, Sosyalist Bulgaristan deneyimine ışık tutuyor.

“Bugünlerde Komünist Manifesto’ya göz gezdirdiğinizde adeta birkaç hafta önce yazılmış hissine kapılırsınız… Doğu Avrupa ve Üçüncü Dünyanın deneyimleri, barbarlığın değişik türlerine karşı tek gerçek alternatif olarak enternasyonal bir sola olan acil ihtiyacı gösteriyor.” [1]

Perşembe, 28 Mayıs 2015 13:07
Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde Aralık ayında işten çıkartılan işçiler, açtıkları işe iade davasını kazandı.

Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde Dev Sağlık İş Sendikası’na üye oldukları için Aralık ayında işten çıkartılan 94 sağlık emekçisi, açtıkları işe iade davasını kazandı. Mahkeme, hastane işverenini işçilere sendikal tazminat ödemeye mahkum etti.

Cuma, 27 Mart 2015 08:15
Efe Peker

Son iki yazımda, Türkiye’de kendini solda tanımlayan kesimlerin din ile olan ilişkisinin iki uç arasında savrulduğunu ileri sürmüştüm.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 10:32
Dev Sağlık İş üyesi işçilerin eylemine saldıran polis işçileri ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nu gözaltına aldı.

Dev Sağlık İş üyesi Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçileri direnişlerinin 80’inci gününde yönetim binasında eylemdeydi. Rektörün gelerek işçilerin işe alınmasına ilişkin açıklama yapması talebiyle 20 kadın işçi ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu binanın çatısına çıkarken diğer direnişçiler de bina girişinde kol kola girerek etten kemikten duvar ördü

Çarşamba, 25 Şubat 2015 08:13
Dev Sağlık-İş üyesi bir grup kadın işçi Maltepe Üniversitesi Hastanesi yönetim binasını işgal etti.

İstanbul Maltepe Üniversitesi Hastanesi'nde taşeronlaştırma girişimi nedeniyle işten çıkarılan bir grup işçi bu sabah saatlerinde hastanenin yönetim binasını işgal etti. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu işgali Twitter adresinden duyurdu. Bina içerisinde bulunan 20 kadın işçi, binaya "Atılan işçiler geri alınsın" yazılı bir pankart astı.

Pazartesi, 26 Ocak 2015 15:15
Selçuk Görmez

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 17 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen 3. Toplumcu Sağlık Söyleşisi’nin ses kayıtlarının ikinci bölümünü yayınlıyoruz.

Cumartesi, 10 Ocak 2015 20:40
Maltepe Üniversitesi Hastanesi'nde sendikalı oldukları için işten atılan 98 işçinin başlattığı direnişin 34. gününde yüzlerce kişi işçilere destek için bir araya geldi.

Dev-Sağlık İş Sendikası'nın yaptığı çağrı sonucunda  Genel-İş, Enerji-Sen, Gıda-İş Eğitim-Sen ve çeşitli siyasi partilerin katılımıyla gerçekleştirilen eyleme yoldan geçen araçlar da siren sesleriyle destek verdiler. Maltepe Minibüs Yolu üzerinde toplanan kortej sloganlarla Maltepe Meydanına yürüdü.

Pazar, 07 Aralık 2014 20:19
İşten çıkarılan Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçileri mücadele etme kararı aldı. İşçiler yarın sabah hastane bahçesine direniş çadırı kuracak.

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçileri direnişe hazırlanıyor.

Cumartesi, 20 Aralık 2014 20:17
Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan ve sendikalı oldukları için işten çıkarılan 98 işçi için bugün destek eylemi düzenlendi.

Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde geçtiğimiz haftalarda destek hizmetlerini devralan taşeron şirketin sendikalı işçi istememesi üzerine “işin sonlandığı” gerekçesiyle işten çıkarılan 98 işçinin başlattığı direniş 13. gününde. Bugün de işçilere destek eylemi düzenlendi.

Salı, 02 Aralık 2014 15:18
Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği Eynez bölgesindeki ocakla Atabacası ocağında çalışan 2 bin 800 madenciyi işten çıkaran Soma Holding’in, ‘mal varlığına tedbir’ kararını gerekçe göstererek işçilerin tazminatını devletin ödemesini istediği öğrenildi.

CHP Milletvekili Özgür Özel, şirketin tazminat ödemeden kaçmayı planladığını ancak tedbirin kaldırılmamasıyla bunu başaramadığını savundu.

Önceki akşam cep telefonlarına gelen mesajla işlerine son verildiğini öğrenen madenciler, Türk İş’e bağlı Maden İş sendikasıyla DİSK’e bağlı Dev Maden Sen şubelerine gidip bilgi almaya çalıştı.

Pages