375 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 06 Kasım 2015 08:38
AKP, asgari ücretten sonra taşeron işçilere vaadinde de çark etti. AKP, “asıl iş-yardımcı iş” ayrımı ile kamudaki taşeron işçilerin sadece 3’te 1’ini kadroya alacak. Kamudaki 450 bin taşeron işçi yine taşeron kalacak.

AKP, “asıl iş-yardımcı iş” ayrımı ile kamudaki taşeron işçilerin sadece 3’te 1’ini kadroya alacak. Kamudaki 450 bin taşeron işçi yine taşeron kalacak.

Perşembe, 12 Kasım 2015 10:30
Akif Akalın

Geçen akşam televizyon ekranlarından kamuoyuna yansıyan bir haber, artık çanların tütün lobisinden sonra, şeker lobisi için de çalmaya başladığına işaret ediyordu.

Pazar, 11 Ekim 2015 16:58
Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaptığı açıklamada, "12-13 Ekim Pazartesi ve Salı günlerinde sağlık hizmeti sunamıyoruz!" dedi.

Ankara'daki katliamın ardından yaralıların tedavi edilmesi ve kurtarılması için seferber olan Türk Tabipleri Birliği sağlık emekçileri grev kararlarıyla ilgili resmi sitelerinden bir açıklama yayımladı.

Açıklama şöyle:

"12-13 Ekim Pazartesi ve Salı günlerinde sağlık hizmeti sunamıyoruz!

Yasımızı tutacağımız için,

Çarşamba, 07 Ekim 2015 17:55
AKP'nin 2011 seçiminde İzmir'e vaat ettiği 35 proje arasında yer alan Bayraklı Şehir Hastanesi inşaatı, ağaç kıyımına dönüştü. Geçen yıl yerel seçim öncesinde, 12 Mart 2014'te temeli atılan ancak bir yıl boyunca çivi çakılmayan hastane projesi, şimdi de ağaç kıyımı skandalıyla gündeme geldi.

Yapımı yılan hikayesine dönen ve "şehir efsanesi" eleştirilerini de beraberinde getiren Laka Deresi yakınlarındaki Bayraklı Şehir Hastanesi projesinin inşaatı, 1 Kasım seçimlerine seçimlerine bir ay kala yeniden başladı. Büyük bölümü ağaçlandırma sahası olan alanda iş makineleri ile çalışma başlatan yüklenici firma, yüzlerce çam fidanın yer aldığı bölgede adeta ağaç kıyımı başlattı.

Çarşamba, 09 Eylül 2015 17:22
BM kayıtları, hükümetlerarası kuruluşun, sefalet, açlık ve çevre felaketlerinden kurtardığını iddia ettiği kitlelerin çoğunu halihazırda yalnız bıraktığını ortaya koyuyor. Nafeez Ahmed'in medium.com'da yayımlanan "Birleşmiş Milletler'in dünyayı kurtarma planı dev şirketler için incir yaprağı görevi mi görüyor?" başlıklı makalesini soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Bu ayın sonunda, BM, “insanlar, gezegen ve refah” için yeni “Sürdürülebilir Kalkınma 2030” ajandasını New York’ta 150’den fazla dünya lideri tarafından resmen kabul edilmesinin ardından başlatacak.

Çarşamba, 16 Eylül 2015 12:03
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ombudsmanlık Sempozyumu'nda konuştu. Türkiye'nin otokratik bir rejimle idare edilmediğini savunan Erdoğan, siyasetçi, gazeteci, STK temsilcisi bir güruhun milleti birbirine düşürmeye çalıştığını söyledi. Erdoğan, "Hainlerin hepsi yok olup gidecekler" dedi.

Ombudsmanlık Sempozyumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, siyasetçi, gazeteci, STK temsilcisi bir güruhun milleti birbirine düşürmeye çalıştığını iddia ederek, "Hainlerin hepsi yok olup gidecekler" dedi. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU YENİ KEŞFETTİĞİMİZ BİR YAPI DEĞİL"

Çarşamba, 08 Temmuz 2015 13:07
Isparta’nın Sütçüler ilçesinde yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesinin suları altında kalacak olan karayolunun yerine yapılan yeni yolun inşaatında skandal: Kamulaştırma kararı bulunmayan özel araziye iş makinelerini sokarak 6-7 metre genişliğinde yol açan HES şirketi, mülk sahiplerine bilgi vermeden yaptığı çalışma sırasında arazideki meyve ve meşe ağaçlarını söktü.

Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesi, bölgedeki bir çok köyün ulaşım yollarını su altında bırakacak. Bir kaç ay sonra su tutulmaya başlanması planlanan göl havzasındaki çalışmalar da hızlandı. Bölgede su altında kalacak olan köy yollarının yerine yeni bir yol yapılıyor.

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 16:05
Bugün, Türkiye'de işçi sınıfı mücadelesine kattığı değerlerle anılan Kemal Türkler'in katledilişinin 35. yılı. İşçi sınıfı mücadelesi geriye çekilse de, kazanım elde etse de, bu 35 yılın her anında Türkler'in ve mücadele arkadaşlarının günümüze kadar sürüklenen emeklerinin değeri büyük.

1926 yılında Denizli’de doğan Kemal Türkler, yoksul hayatı geçirdi. Genç yaşta terzi çırağı olarak çalışmaya başlayan Türkler, daha sonra gömlek ustalığı, ayakkabıcı çıraklığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bu dönemde, işçi sınıfı mücadelesine dair düşünceler edindi.

Cuma, 03 Temmuz 2015 12:39
Çeviri: Merve N. Gürbüzel

Güney Kore’deki Songdo’dan Hindistan’daki Lavasa’ya, oradan Mısır’ın isimsiz yeni başkentine, gözümüzü çevirdiğimiz her yerde birileri yepyeni kentler inşa ediyor. Ne kadar zor olabilir ki?

Pazartesi, 13 Temmuz 2015 11:15
Bugün, eski sosyalist ülkelerde yaşayan çok sayıda yurttaş, "eski güzel günler"e, işsizliğin olmadığı, herkesin barınma ve çalışma hakkının olduğu bir ülkeye özlem duyuyor. Kapitalizmin tüm vahşiliği ile üzerine çullandığı Bulgaristan da bu ülkelerden biri. Political Affairs'ten F.S.'nin yazdığı 2 Ekim 2013 tarihli bu makale, Sosyalist Bulgaristan deneyimine ışık tutuyor.

“Bugünlerde Komünist Manifesto’ya göz gezdirdiğinizde adeta birkaç hafta önce yazılmış hissine kapılırsınız… Doğu Avrupa ve Üçüncü Dünyanın deneyimleri, barbarlığın değişik türlerine karşı tek gerçek alternatif olarak enternasyonal bir sola olan acil ihtiyacı gösteriyor.” [1]

Perşembe, 28 Mayıs 2015 13:07
Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde Aralık ayında işten çıkartılan işçiler, açtıkları işe iade davasını kazandı.

Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde Dev Sağlık İş Sendikası’na üye oldukları için Aralık ayında işten çıkartılan 94 sağlık emekçisi, açtıkları işe iade davasını kazandı. Mahkeme, hastane işverenini işçilere sendikal tazminat ödemeye mahkum etti.

Cuma, 27 Mart 2015 08:15
Efe Peker

Son iki yazımda, Türkiye’de kendini solda tanımlayan kesimlerin din ile olan ilişkisinin iki uç arasında savrulduğunu ileri sürmüştüm.

Çarşamba, 25 Şubat 2015 10:32
Dev Sağlık İş üyesi işçilerin eylemine saldıran polis işçileri ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nu gözaltına aldı.

Dev Sağlık İş üyesi Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçileri direnişlerinin 80’inci gününde yönetim binasında eylemdeydi. Rektörün gelerek işçilerin işe alınmasına ilişkin açıklama yapması talebiyle 20 kadın işçi ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu binanın çatısına çıkarken diğer direnişçiler de bina girişinde kol kola girerek etten kemikten duvar ördü

Çarşamba, 25 Şubat 2015 08:13
Dev Sağlık-İş üyesi bir grup kadın işçi Maltepe Üniversitesi Hastanesi yönetim binasını işgal etti.

İstanbul Maltepe Üniversitesi Hastanesi'nde taşeronlaştırma girişimi nedeniyle işten çıkarılan bir grup işçi bu sabah saatlerinde hastanenin yönetim binasını işgal etti. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu işgali Twitter adresinden duyurdu. Bina içerisinde bulunan 20 kadın işçi, binaya "Atılan işçiler geri alınsın" yazılı bir pankart astı.

Pazartesi, 26 Ocak 2015 15:15
Selçuk Görmez

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 17 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen 3. Toplumcu Sağlık Söyleşisi’nin ses kayıtlarının ikinci bölümünü yayınlıyoruz.

Pages