405 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 22 Ağustos 2017 12:26
Patron partisi AKP'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 13 Mayıs'ta "Hedef sıfır kaza" kampanyasını başlattı. O tarihten bu yana tam üç ay geçti ve çeşitli iş cinayetlerinde en az 582 işçi hayatını kaybetti. Ölen işçilerin 128'i inşaat sektöründen... İnşaat firmaları AKP eliyle büyütülürken, inşaat işçileri onar onar ölmeye devam ediyor...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 13 Mayıs 2017'de 3. havalimanında "İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon" imza töreni düzenlenmişti. İş cinayetlerinin sıfıra indirilmesi hedeflenen kampanya üç ayı geride bıraktı.

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:10
AKP 16. yaşını kutluyor... Patronlara dost, işçiye düşmanlıkla geçen 16 koca yıl... İşçi sınıfının tüm kazanımlarına göz diken, ülkenin kamusal varlıklarını patronların yağmasına açan, binlerce işçi cinayetinde en az 20 bin işçinin hayatını kaybettiği 16 yılın acı ve vahşet dolu öyküsü...

Kurulduğu 2001, iktidara geldiği 2002’den bu yana tam 16 yıldır işçi düşmanlığına bir gün bile ara vermeyen bir partiden söz ediyoruz: Patron partisi AKP’den.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 08:13
Küba'da sosyalizm yalnızca ada halkına eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini sağlamadı; aynı zamanda Küba'da bu alanda yaratılan insan kuvveti uluslararası dayanışmanın hizmetine sokuldu. Fidel’in mirası sağlık tugaylarını bugün Kübalı sağlık emekçileri büyük bir gururla yürütüyor. 

Küba sosyalizmin en büyük başarılarından birisi sağlıktır. Küba'da sosyalizm yalnızca ada halkına eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini sağlamadı; aynı zamanda Küba'da bu alanda yaratılan insan kuvveti uluslararası dayanışmanın hizmetine sokuldu. Sağlık konusunda Küba’nın dünyadaki ülkelerle gerçekleştirdiği uluslararası dayanışması Fidel’in miraslarından biri oldu.

Perşembe, 01 Aralık 2016 16:55
"Kübalılar sporu para için veya gözü dönmüş bir hırsla değil, insanca yaşamın mutluluk verici bir veçhesi olarak paylaşımcı bir duyguyla yapıyorlar. Fidel önderliğinde halka kazandırılan bu değerler sayesinde Kübalılar her alanda olduğu gibi sporda da göz yaşartıcı güzellikte zaferlere imza atmaya devam edecekler."

Kübalı sporcularla ilk tanışmam 2009 yılında Küba’da katıldığım Uluslararası Dayanışma Kampında gerçekleşti.

Pazartesi, 05 Aralık 2016 08:22
Kasım ayında 123 THY Do&Co işçisi, sendikaya üye oldukları için işten atıldı. Örgütlenme hakkını kullandığı için çalışma hakkına el konan işçilerden biri, yaşadıklarını soL'a anlattı.

THY Do&Co'da çalışan 123 işçi, DİSK'e bağlı Dev Turizm-İş sendikasına üye oldukları için işten çıkarıldı.  

İstanbul'da Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara, Antalya, İzmir, Bodrum, Trabzon, Dalaman ve Adana’da yer alan havalimanlarında bulunan firma, bu noktalardaki ünitelerinde üretilen emeği, 60’dan fazla ulusal ve uluslararası havayolu şirketine hizmet olarak sunuyor.

Cumartesi, 03 Aralık 2016 16:36
Bu yazıyı, Kübalı kadınların yaşamından öğrenen, eşitliğe ve özgürlüğe inanan Türkiyeli kadınların Fidel’e ve Küba sosyalizmine  şükran ifadesi olarak okuyabilirsiniz. Fidel, sosyalist Küba için çok şey ifade ediyor. Kadınlar nezdinde ifade ettiklerinden söz etmek ise, sosyalizmin kadınların yaşamına nasıl değdiğini anlatmakla mümkün.

İnsanlık, geçtiğimiz hafta binlerce yıllık tarihinin en kıymetlilerinden birini yitirdi. Sosyalist Küba’nın kurucusu, Küba devriminin lideri Fidel, aramızdan ayrıldı. Kuşkusuz Fidel’in ardından çok şey söylendi ve söylenmeye devam edecek. Yirminci yüzyıla damgasını vuran bu eşsiz lidere dair suskun kalmak mümkün mü?

Cumartesi, 19 Kasım 2016 01:15
Erhan Nalçacı

19. yüzyılın sonundan, yani ABD tekellerin devleti olduğunda bu yana hep kirli, kanlı, komplocu bir örgüt oldu. ABD demokrasisi denilen şey bu pisliği örten bir sıvadan başka bir şey değildi.

Salı, 22 Kasım 2016 12:10
İzmir'de son bir ayda 2 meslektaşlarını silikozis hastalığından kaybeden diş teknisyenleri sokağa çıkıp eylem yaptı. Teknisyenler, "Çalışırken ölmek 'kader' değildir" diyerek Sağlık Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı yetkililerini denetim görevine çağırdı.

İzmir Diş Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ile Dev-Sağlık-İş Sendikası'nın ortak eyleminde, "Sezonluk işçiliğe hayır", "İhale sistemine hayır", "Sessiz ölümlere hayır" ve "Çocuklarımız babasız, annesiz büyüyor" yazılı dövizler taşıdı. "Çalışırken ölmek istemiyoruz" sloganı atılan basın açıklamasına hayatını kaybeden diş teknisyenlerinin aileleri de katıldı.

Cumartesi, 05 Kasım 2016 13:15
Alper Ocak

Erdoğan'ın dün yaptığı konuşma, İstanbul Yenisahra'da bulunan Optimum alışveriş merkezinin E-5'e bakan kısmından canlı olarak verildi. Haberi görünce gülümsemeye başladım.

Peki bunda gülünecek ne var?

Dev billboarddan yapılan yayının, teknik bir hatadan kaynaklandığını herhalde kimse aklına getirmemiştir.

Olayın gerçekleştiği yerin adı Optimum.

Pazartesi, 28 Kasım 2016 01:00
İlker Belek

Hiç şüphesiz insanlığın en önemli siyasi liderlerinden birisiydi.

Devrimci, komünist ve Marksist Leninist’ti.

Çok güzel yaşadı ve çok büyük bir iş yaptı. Hayatta her şey var, her şey olur, ancak O’nun ve Küba’nın büyüklüğünü hiç kimse yok edemez.

Herkes kendi toplumsal-tarihsel koşullarına doğar, fakat ancak liderler o koşulları değiştirme iradesini sergiler.

Perşembe, 24 Kasım 2016 00:45
Kadir Sev

Olağanüstü Hal KHK’leriyle yapılan düzenlemelerin çoğunun, Anayasaya ve OHAL Yasasına aykırı olduğunu bu Ülkede bilmeyen kalmadı. Adalet Bakanının da zaten böyle bir iddiası yok. Olağanüstü Hal Kararının, İktidara Anayasaya aykırı davranma yetkisi tanımak amacıyla verildiğini söylüyor.

Çarşamba, 23 Kasım 2016 09:00
Kadir Sev

Olağanüstü Hal KHK’leriyle yapılan düzenlemelerin çoğunun, Anayasaya ve OHAL Yasasına aykırı olduğunu bu Ülkede bilmeyen kalmadı. Adalet Bakanının da zaten böyle bir iddiası yok. Olağanüstü Hal Kararının, İktidara Anayasaya aykırı davranma yetkisi tanımak amacıyla verildiğini söylüyor.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 08:32
Türkiye'nin en büyük gelir kaynağı 'bacasız sanayi' olarak lanse edilen turizm son dönemde yaşanan gelişmelerle çökme noktasına geldi. Patronların sektörden çekilerek, ücret kesintilerine giderek, teşvikleri kullanarak kapatmaya çalıştığı makasın en ağır faturasını sektörde çalışan işçiler ödüyor.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya-Türkiye arasında yaşanan kriz, İstanbul’da, Ankara’da birbiri ardına gelen patlamalar. Son dönemde kendini iyiden iyiye gösteren siyasi krizler ve AKP’nin özellikle Ortadoğu politikasının açmaza girmesinin ardından yaşanan istikrarsız dönem, toplumsal yaşamın hemen hemen her noktasının sekteye uğramasına neden oldu. 

Salı, 18 Ekim 2016 08:45
Akif Akalın

Biri Nazilere toplama kamplarındaki Yahudileri toplu imha edebilmeleri için Zyclon B gazını, diğeri ABD ordusu için yoksul Vietnam köylülerine karşı kullanılmak üzere portakal gazını üreten iki dev şirket, Bayer ve Monsanto, bugün “insanlığın geleceğini kurtarmak” için birleşti!

KENDİLERİ İÇİN BİR ŞEY İSTİYORLARSA NAMERTLER

Salı, 16 Ağustos 2016 09:00
Necati Çıtak

General Noriega eski bir CIA ajanıydı. 1950’lerde CIA'in en değerli istihbarat kaynaklarından biri olmasının yanı sıra, Orta ve Güney Amerika boyunca ABD destekli kontrgerilla güçleri için yasadışı silah, askeri teçhizat ve nakit sağlanmasında birincil kanallardandı. Sonrasında ABD onu Panama ordusunun içine yerleştirmiş ve yükselmesini sağlamıştı.

Pages