622 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor

23 Kasım'da Ermeni sorununa bakışa ilişkin yazdığım köşenin sonunu, benzeri bir ayara Dersim başlığında da ihtiyaç olduğunu not ederek getirmiştim. Sonrasında “hani nerde” mesajları aldım.

AKP Gebze ilçe kongresinde konuşan Akdoğan, 'çözüm süreci'nin ülkenin temel sorunu olduğunu söyledi. Sürecin şimdi rayına oturduğunu belirten Akdoğan, şöyle dedi:

Bir yandan Cumhurbaşkanı, Galataport kararını veren yargıçları vatana ihanetle suçluyor. Bir yandan Meclis’te görüşülen yasayla, yargıda sözde biçimsel değişiklikler yapılırken, polis devletini güçlendiren hükümler getiriliyor. Diğer yandan Ali İsmail davasında sanık polis, dönemin başbakanının “darbe” dediğinin bastırılmasında görev aldığını söyleyerek cinayetlerin meşruluğunu açıklıyor.

Din ve para, bireylerin ve toplumun geleceğini ipotek altına almak için etkin kullanılan araçlar. Hele AKP dönemi Türkiye’sinde olduğu gibi ikisi buluştuğu zaman baskı daha da artıyor, gözler perdeleniyor.

AKP iktidarının 12 yıldır uyguladığı baskıcı ve gerici politikalardan rahatsızlık duyan tüm kesimlerin ayaklanması olan Gezi Direnişi'ne katılanlara baktığımızda, belirli bir profil hemen dikkatimizi çeker: Kadınlar ve gençler.

El Cezire Türk'ten Burhan Ekinci'nin haberine göre, Son yıllarda, sivil cuma namazları ve mitinglerine katılan din adamlarıyla yeni bir açılım yapan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) bu kez Kutlu Doğum Haftası etkinliğine imza atıyor.

Doğan Ergün - soL

Kurtuluş Kılçer* - soL

Çare ‘Şirinler Köyü’ arayışında değil, halkın örgütlenmesinde...
Belediyecilik, sosyalizm ve Ovacık

Ovacık’ta sol, ne kendi yaşam alanını oluşturuyor, ne ‘Şirinler Köyü’ kuruyor, ne de sosyalist mücadelenin varlık yokluk tartışmasını yapıyor.

Son iki haftadır seçim sonuçlarının ışığında AKP toplumsallığını konu alan bir tartışmaya değinmeye çalıştım. Bu hafta ise, “bizim taraf” olarak kodladığımız, esas olarak AKP’ye direniyor olmasıyla tanımlanan topluluğa bakmaya çalışacağım.

Her ne kadar çok özcü bir yaklaşım olarak görülecekse bile abartma ve aşırılaştırma bu coğrafya aydının hususiyetlerinden biri olarak göze çarpar.

Alâmetler belirdi.

Bazı televizyon yıldızı köşe yazarları ihtiyatı elden bırakarak alenen hükümeti eleştirmeye, Başbakan’a açık mektup yazmaya başladılar.

Nazilli Alevi Kültür Derneklerine bağlı Cemevi ve Kültür Merkezi Alevi yurttaşların ve dostlarının yoğun katılımı ile gerçekleşti. Açılışa TKP, İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği Nazilli Şubesi, CHP, İP ve çok sayıda sendika ile sivil toplum örgütü de katıldı.

AKP’nin “demokratik açılım” paketi de, “saçılım karar ve uygulama” paketleri de, ortak özellikler taşıyor: Piyasacılık ve gericilik! Bu durum bazen açık-seçik belli olurken, kimi zaman yaldızlı kılıfı biraz kazıyınca ortaya çıkıyor. Son açılım paketinin ise yaldızlı kılıfı kazımaya gerek kalmadan ayan-beyan piyasacı ve gerici bir paket olduğu görülüyor.

Süleyman Tosunoğlu, Paris’ten gönderdiği yazısında, Fransız okullarındaki “Okul Laiklik Şartnamesi”nden söz ediyor (Cumhuriyet, 13 Ekim 2013). Bu şartnamede, “laik, demokratik, sosyal ve bölünmez bir cumhuriyet” olan Fransa’da, “okullara herhangi bir dini simgeyle gelinmesinin kesinlikle yasak” olduğunun yazıldığını belirtiyor.

Pages