492 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 08 Şubat 2019 00:00
Rıfat Okçabol

Laiklik ilkesi 5 Şubat 1937’de Anayasal bir ilkeye dönüşmüştür. Laikliğin bir boyutu inanç özgürlüğü ise diğer boyutu da bireysel özgürlüktür. Özgürleşmemiş bireyin laik olması kolay olmadığı gibi özgür olmayan bir devletin de laik bir devlet olması kolay değildir.

Cumartesi, 05 Ocak 2019 10:35
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) üst düzey bir yetkili, enflasyonu düşürmek için zincirleme endekste yer almayan BİM ve A101 marketlerinden ürünlerin enflasyon sepetine dahil edildiğini öne sürdü.

TÜİK’in açıkladığı aralık ayı enflasyon rakamlarına göre, tüketici fiyatları bir ayda yüzde 0.40 düştü. Yıllık enflasyon ise yüzde 20.30’a geriledi.

Salı, 08 Ocak 2019 07:45
Oğuz Oyan

 

Yılın ilk haftasının öne çıkan iki konusu var: ABD’nin Suriye’den çekilmek için yeni şartlar dayatmasıyla birlikte iktidardaki yeni hayal kırıklığı ile Süper Ligin aşırı borçlu kulüplerinin TC Ziraat Bankası (ZB) kredileriyle kurtarılması/rahatlatılması operasyonu. Bugün bunlardan ikincisine odaklanalım.

Salı, 01 Ocak 2019 07:30
Oğuz Oyan

Bu yazı 2018'in son günü yazılıyor, ama 2019'un ilk günü yayımlanacak. Bu geçiş anı, önemli siyasal, toplumsal ve ekonomik olaylara toplu bir bakış zamanı olabilir. 2018’i belirleyen ve 2019'a yansıması beklenen olaylar bizce şöyle sıralanabilir.

Salı, 11 Aralık 2018 12:13
AKP'ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, AKP'deki rüşvet ağına ilişkin bir yazı daha kaleme aldı.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, "Velevkane 180" başlıklı yazısında AKP'deki rüşvet işleyişini yazdı.

Cumartesi, 22 Aralık 2018 10:06
Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı Akar'ın 15 Temmuz'da başına silah dayandığı sözlerine ilişkin, 'Ömer Halisdemir’i bilmesi lazım Sayın Akar’ın. Cumhuriyeti korumakla görevli birisiniz. ‘Başıma silah dayandı diye önleyemedim’ diyorsanız doğru değil' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Başıma silah dayandı” sözlerine ilişkin, “Ömer Halisdemir’i bilmesi lazım Sayın Akar’ın. Cumhuriyeti korumakla görevli birisiniz. ‘Başıma silah dayandı diye önleyemedim’ diyorsanız doğru değil” dedi.

Cuma, 07 Aralık 2018 07:00
Kemal Okuyan

Bu ülkede askerler on yıl ara ile darbe yaptı, kontrgerilla cinayetlerine faili meçhul adı takıldı, CIA aklıyla katliamlar gerçekleşti, ve dahi CIA aklı olmadan da katliam yapılır hale gelindi, bütün bunlar halk uyanmasın, hakkını aramasın, sömürü ve talan üzerine kurulu bu düzen değişmesin diye yaşandı.

Perşembe, 18 Ekim 2018 08:28
AKP iktidarı içeride derin bir ekonomik, dışarıda da birbiri ardına patlayan siyasi krizlerle karşı karşıya. Seçim sürecinde Almanya ve Hollanda ile kopan ilişkileri onarmaya çalışırken, Suudi Arabistan ile Cemal Kaşıkçı krizi patladı. ABD ile Rahip Brunson krizi çözülmeye çalışılırken, Rusya ile ilişkiler inişli çıkışlı bir seyirde. Bütün bunların ortasında AKP devleti eş-dost-akraba devletine dönüştürmeye devam ediyor.

Dışişlerine hariciyeci olmayanların atanmasının yolu 2013 yılında açıldı. Bir torba kanun teklifiyle Dışişleri Bakanlığı’nda istisnai nitelikteki, dışarıdan yapılan büyükelçilik görevlendirmeleri için Türkiye’ye dönüşte kadro verilmesine ilişkin yasa değişikliği önergesi, AKP çoğunluğuyla kabul edildi.

Salı, 16 Ekim 2018 15:27
​‘Erdoğan iki büyük zıt kuvvetin çekimi altında zikzak çizmektedir. Bir taraftan, bu krizde bir politikacı olarak kendi sosyal tabanını ve yandaş sermayesini korumak, kollamak istemektedir. Çünkü varlığı bunlara bağlıdır. Diğer yandan, büyük sermayenin ve uluslararası sermayenin sıkı para politikası ve maliye politikası yoluyla tasarruf yaratılması ve borçların ödenmesi programı durmaktadır.’

Erdoğan ve hükümeti yeni araçlarla krizi yönetmeye çalışıyor. Ancak yönetim araçlarının tutarlılığı ve ekonomideki daralmanın yükünü kimin sırtından alıp kime yükleyeceği tartışma konusu. İktidarın uluslararası rekabette oynamaya çalıştığı rolün ülke içine yansımaları krizi yönetmeyi daha çetrefil hale getireceğe benzer.

Pazartesi, 24 Eylül 2018 10:15
Gözde Kök

Rusya’da 9 Eylül’de 85 idari bölgede farklı düzeylerde yerel seçimler gerçekleşti. Bu farklı düzeyler arasında 26 bölgede belediye başkanlığı, 16 bölgede bölge meclisi ve 12 bölgenin başkentinde de belediye meclisi seçimleri vardı.  

Çarşamba, 01 Ağustos 2018 07:35
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda stajyer öğrencilerin şikâyeti üzerine başlatılan adli-idari soruşturma kapsamında daire başkanı, istasyon müdürü, merkezde görevli amir cinsel istismar iddiasıyla açığa alındı.

Ankara Büyükşehir İtfaiye Dairesi’nde stajyer öğrencilere cinsel istismarda bulunuldu.

Cumartesi, 25 Ağustos 2018 10:11
‘Şimdiye kadar hem TÜSİAD’ın açıklamaları hem devlet siyasetinde bu üç bloku birden Türkiye’nin idare etmesinin akılcı olduğu şeklinde kurnazca bir değerlendirme vardı. Bu şekilde hareket edildi son birkaç yıldır. Ancak şimdi seçim yapmaya zorlanılıyor.’

Emekli bürokrat, iktisatçı Mahmut Kartal ile 10 Ağustos’ta TL'nin yüksek oranlı değer kaybıyla belirginleşen ekonomik kırılmayı, peşi sıra gelen “borç yeniden yapılandırması yönetmeliği” başta olmak üzere yeni düzenlemeleri, rahip Brunson’ın iadesi üzerinden su yüzüne çıkan ve yeni bir aşamaya evrilen Türkiye-ABD gerilimini, Türkiye’nin üç blok arasındaki pozisyonunun eksen değişikliğine dönüşm

Pazartesi, 23 Temmuz 2018 07:35
Kararnameler birbirini kovalarken devletin yeniden yapılanmasını emekli bürokrat, iktisatçı Mahmut Kartal ile konuştuk. Seçim sonuçlarının, yeni atanan bakanların ve ekonomi teşkilatına yönelik yeni düzenlemelerin sermaye açısından ne ifade ettiği konusunda Kartal kırılganlıklara vurgu yapıyor. Merkezileşmenin yaşanan siyasi krizler sonucunda ortaya çıkan dağılmayı toplamayı amaçladığını ama aynı zamanda daha büyük krizlere karşı da önlem amacı taşıdığını söylüyor.

Emekli bürokrat, iktisatçı Mahmut Kartal, devletin yeniden yapılanmasına ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

Seçimlerin üzerinden bir ay geçti. Bakanlar atandı, cumhurbaşkanı kararnameleriyle yürütme şekillendi, siyaset yelpazesindeki değişim ise geri plana düştü. Dönüp baktığınızda siz seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salı, 24 Temmuz 2018 13:53
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın, aralarında eski CIA direktörü Brennan'ın da olduğu bir dizi bürokratın güvenlik bilgilerine erişim iznini iptal etmeye hazırlandığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, kendisini eleştiren bir dizi eski bürokrat ve istihbaratçının güvenlik iznini iptale hazırlanıyor.

Cumartesi, 07 Temmuz 2018 08:40
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü açıklaması beklenen yeni hükümet, kamuoyuyla yeni yol haritasını paylaşacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 9 Temmuz'da yemin etmesinin ardından cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yeni kabinesini açıklayacak. İl Başkanları toplantısında "partili olmayan bakanlar" diyen Erdoğan'ın kabineye alacağı bürokrat sayısının 4-5’i geçmeyeceği belirtiliyor.

Pages