40 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 11 Mayıs 2018 15:53
Dijital soL Dergi'nin 11'inci sayısı çıktı. Derginin son sayısında seçimler ve solun tutumu, Kürt partilerinin 1990'lardan günümüze seçimlerdeki tavrı, son dönemin popüler figürü haline gelen Temel Karamollaoğlu'nun gerçek kimliği ile birbirinden ilgi çekici dosya ve söyleşiler yer alıyor. soL Dergi'nin arşivine ulaşmak ve yeni sayılarını anında okumak için abonelik kampanyası da devam ediyor.

soL Dergi'nin 11'inci sayısı bugün yayımlandı. Dijital olarak haftalık yayımlanan derginin abonelik kampanyası da devam ediyor.

Bu haftaki sayıda Volkan AlganSeçimler ve sol” başlıklı yazısında düzen siyasetinin belirlediği siyasi iklime ayak uydurmayanların sosyalizm mücadelesini halkla buluşturma olanağı olarak seçimlere odaklanıyor.

Pazar, 04 Mart 2018 08:58
"Seelenbinder’in öyküsü, komünist bir sporcunun, bir yoldaşın partisi ve diğer yoldaşları, en önemlisi de sorumluluk duyduğu ülkesi için neler yapabileceklerini gözler önüne sererken örgütlü bir komünistin iki önemli özelliğini de hatırlatmış oluyor yeniden. Adanmışlığı ve her koşulda umutlu olmayı…"

Berlin Duvarı kapitalizm lehine yıkılmadan önce, Demokratik Alman Cumhuriyeti’nin en büyük spor gazetesi Neues Deutschland’ın spor servisinde görevli, bisiklet federasyonu başkanı ve aynı zamanda üretken bir spor insanı olan Klaus Huhn anlatıyor Werner Seelenbinder’in görkemli öyküsünü.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 01:00
Osman Çutsay

Emperyalist sistemin açmazları, artık merkezdeki zenginlerin de elini ayağını bağlıyor, tıkanmalar sıklaşıyor: Sadece kenarda, daha doğrusu görece az gelişmişlerde değil, metropollerde de eskisi gibi yönetemez oluyorlar. Yeni yollar arıyorlar. Bulamıyorlar.

Perşembe, 09 Kasım 2017 20:07
"Aşırılık teorisi, 9 Kasım 'anma'sında bir kez daha suçüstü yakalandı. Demokrasi diye bir yeşil alan yok. Devrim ve karşı-devrim var."

9 Kasım Alman tarihinde önemli bir tarihi ifade ediyor. Bundan 79 yıl önce Yahudi yurttaşlara yönelik saldırıların başladığı ve tarihe ''Kristal Gece'' diye geçen 1938 katliamı ile, 28 yıl önce Berlin Duvarı'nın kaldırılması aynı tarihe denk geliyor.

Pazartesi, 04 Eylül 2017 14:10
AB Bakanı Ömer Çelik, Almanya'dan gelen Türkiye açıklamalarına, "Almanya'nın iç politikası çerçevesinde, Türkiye ile AB müzakerelerinin kesilmesinden bahsetmek bir AB krizidir. Türkiye'ye karşı bu saygısız mesajları kabul etmiyoruz ve aynen iade ediyoruz" sözleriyle yanıt verdi.

Almanya ile AKP arasında devam eden krize ilişkin, AB Bakanı Ömer Çelik'ten açıklama geldi.

Perşembe, 17 Ağustos 2017 17:58
Sosyalizmin ardından geriye kalan dünyada, romantik ilişkiler kurmak kolay değil. Araştırmalar, serbest piyasanın kadının yalnızca özgüvenini değil cinsel hazzını da hedef aldığını gösteriyor. Hayatının 43 yılını sosyalist Bulgaristan'da yaşayan 65 yaşındaki bir kadın şöyle diyor: Sosyalist Cumhuriyet bana özgürlüğümü verdi, demokrasi ise o özgürlüklerin bir kısmını alıp götürdü."

ABD'liler, Doğu Avrupa’daki komünizm hakkında düşündüklerinde, akıllarında canlanan genellikle seyahat kısıtlamaları, gri betonların kasvetli görüntüleri, boş marketlerdeki uzun kuyruklarda sürünerek sefalet çeken kadın ve erkekler ve vatandaşların özel yaşantılarını gözetleyen güvenlik güçleri oluyor.

Cuma, 31 Mart 2017 11:56
Berlin Duvarı'na karşı yıllarca "özgürlük" propagandası yapan Alman devlet ve tekelleri, şimdi yeni duvarları "insanî" olarak pazarlama derdinde...

Zamanında Berlin Duvarı konusunda en keskin eleştirileri yapan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin üst düzey yöneticisi olup ülkenin sayılı inşaat şirketleri arasında sayılan BAUER AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Bauer, ABD hükümetinin Meksika sınırına örmeyi düşündüğü 21 bin kilometrelik duvar ihalesine başvuran 700 şirket arasında çıkınca ülke kamuoyu yapılan iş etik mi diye ikiye b

Salı, 28 Şubat 2017 01:12
Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Kuczynski, Trump'a "köprüleri duvarlara tercih ettiğini" söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ı Beyaz Saray'da ziyaret eden ilk Latin Amerika lideri olan Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, Trump'a yönelik eleştirilerde bulundu.

Trump ile görüşmesini "yapıcı" bulduğunu söyleyen Kuczynski, Trump'a nüfusun serbest hareketinden yana olduğunu söylediğini aktardı.

Pazartesi, 07 Kasım 2016 17:37
Almanya'nın Münih kentinin bir ilçesinde inşa edilen yeni bir sığınmacı kampında kalacak olan sığınmacılardan "rahatsız" olan yerel halk, ailelerinin ve çocuklarının korunması için kampın bir duvar ile ayrılmasını istedi. Belediye bunun üzerine duvar inşaatına başladı.

Almanya'nın Münih kentine bağlı Neuperlach Süd ilçesinde bulunan yeni bir sığınmacı kampına 3.7 metre yüksekliğinde bir duvar örülmeye başlandı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre Soğuk Savaş'ın ardından yıkılan 3.5 metrelik Berlin Duvarı'ndan daha yüksek olan duvarın amacı ise "yerel halkı sığınmacılardan korumak."

Pazartesi, 30 Mayıs 2016 11:31
İsmail Sarp Aykurt

Halk arasında söylenen ismi ile, Doğu Alman menşei otomobil Trabi içerisinde sınır kapısından Batı’ya geçen insanlar, ‘vitrin kültürüne ve kapitalist dünyaya’ adımlarını atıyorlardı.

Cuma, 01 Nisan 2016 11:19
Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde (DAC) yaşanan karşı devrimin ardından kendi seçtiği sürgün yeri Şili'de uzun yıllardır sessizliğini koruyan Margot Honecker'in geçen Ekim ayında yayımlanan uzun söyleşisinin tamamı soL'da.

1927 doğumlu, Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin eski Eğitim Bakanı, DAC’ın Devlet başkanı ve Sosyalist Birlik Partisi (SED)’nin Genel Sekreteri merhum Erich Honecker’in (1912-1994) eşi Margot Honecker, Şili’deki Santiago yakınlarında kendi seçtiği sürgün yerinde uzun süredir sessizliğini korumaktaydı.

Pazartesi, 14 Eylül 2015 18:00
Engin Karaman

“Gezi hakkında bu kadar yalan söyleyenler 90’larda yaşananları kimbilir nasıl çarpıtmıştı!”, “Tabut başında siyaset yapanlar bu zamana kadar neleri istismar etmemiştir ki!”, “Bu yolsuzlukları bile hasıraltı edebiliyorlarsa şimdiye kadar neleri gizlemişlerdir!" ve benzerleri...

Pazar, 09 Kasım 2014 21:56
İnsan hayatı sayılara indirgenemez. Ancak insan hayatını sayılardan muaf gören anlayışla da 'bir genel insanlık' söylemi üzerinde koalisyon kurulamaz. Efsanenin tanımı gereği, sayısı tam olarak bilinenden efsane türetilemez. Efsane için abartı şart. Efsane için sonradan ekleme de şart.

Tevfik Taş - soL

Herşeyden önce de, efsane için kendi aklını kullanmayı ertelemiş bir hazır algı kitlesi olmazsa olmazdır.

Berlin Duvarı niçin inşa edildi?

Berlin Duvarı'ndan dolayı insanlar öldü mü? Öldü ise bunun nedeni ve sayısı nedir?

28 YILLIK DUVARIN 25. 'YIKILIŞ' YILDÖNÜMÜ

Salı, 25 Kasım 2014 14:54
Galerist, 12 Kasım 2014- 10 Ocak 2015 arasında gezilebilecek olan “Halüsinasyon Duvarı” isimli Semiha Berksoy sergisine ev sahipliği yapıyor.

2004'te kaybettiğimiz opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy'un resimleri, Galerist'te sergileniyor.

Pazartesi, 10 Kasım 2014 13:00
Aytek Soner Alpan

Bir yandan haberleri okuyorum bir yandan çocukluktan kalma belli belirsiz iki anı canlanıyor aklımda. Bu anılardan birini haftaya anlatacağım. Diğeri ise şöyle:

Pages