35 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 31 Mart 2017 11:56
Berlin Duvarı'na karşı yıllarca "özgürlük" propagandası yapan Alman devlet ve tekelleri, şimdi yeni duvarları "insanî" olarak pazarlama derdinde...

Zamanında Berlin Duvarı konusunda en keskin eleştirileri yapan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin üst düzey yöneticisi olup ülkenin sayılı inşaat şirketleri arasında sayılan BAUER AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Bauer, ABD hükümetinin Meksika sınırına örmeyi düşündüğü 21 bin kilometrelik duvar ihalesine başvuran 700 şirket arasında çıkınca ülke kamuoyu yapılan iş etik mi diye ikiye b

Salı, 28 Şubat 2017 01:12
Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Kuczynski, Trump'a "köprüleri duvarlara tercih ettiğini" söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ı Beyaz Saray'da ziyaret eden ilk Latin Amerika lideri olan Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, Trump'a yönelik eleştirilerde bulundu.

Trump ile görüşmesini "yapıcı" bulduğunu söyleyen Kuczynski, Trump'a nüfusun serbest hareketinden yana olduğunu söylediğini aktardı.

Pazartesi, 07 Kasım 2016 17:37
Almanya'nın Münih kentinin bir ilçesinde inşa edilen yeni bir sığınmacı kampında kalacak olan sığınmacılardan "rahatsız" olan yerel halk, ailelerinin ve çocuklarının korunması için kampın bir duvar ile ayrılmasını istedi. Belediye bunun üzerine duvar inşaatına başladı.

Almanya'nın Münih kentine bağlı Neuperlach Süd ilçesinde bulunan yeni bir sığınmacı kampına 3.7 metre yüksekliğinde bir duvar örülmeye başlandı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre Soğuk Savaş'ın ardından yıkılan 3.5 metrelik Berlin Duvarı'ndan daha yüksek olan duvarın amacı ise "yerel halkı sığınmacılardan korumak."

Pazartesi, 30 Mayıs 2016 11:31
İsmail Sarp Aykurt

Halk arasında söylenen ismi ile, Doğu Alman menşei otomobil Trabi içerisinde sınır kapısından Batı’ya geçen insanlar, ‘vitrin kültürüne ve kapitalist dünyaya’ adımlarını atıyorlardı.

Cuma, 01 Nisan 2016 11:19
Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde (DAC) yaşanan karşı devrimin ardından kendi seçtiği sürgün yeri Şili'de uzun yıllardır sessizliğini koruyan Margot Honecker'in geçen Ekim ayında yayımlanan uzun söyleşisinin tamamı soL'da.

1927 doğumlu, Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin eski Eğitim Bakanı, DAC’ın Devlet başkanı ve Sosyalist Birlik Partisi (SED)’nin Genel Sekreteri merhum Erich Honecker’in (1912-1994) eşi Margot Honecker, Şili’deki Santiago yakınlarında kendi seçtiği sürgün yerinde uzun süredir sessizliğini korumaktaydı.

Pazartesi, 14 Eylül 2015 18:00
Engin Karaman

“Gezi hakkında bu kadar yalan söyleyenler 90’larda yaşananları kimbilir nasıl çarpıtmıştı!”, “Tabut başında siyaset yapanlar bu zamana kadar neleri istismar etmemiştir ki!”, “Bu yolsuzlukları bile hasıraltı edebiliyorlarsa şimdiye kadar neleri gizlemişlerdir!" ve benzerleri...

Pazar, 09 Kasım 2014 21:56
İnsan hayatı sayılara indirgenemez. Ancak insan hayatını sayılardan muaf gören anlayışla da 'bir genel insanlık' söylemi üzerinde koalisyon kurulamaz. Efsanenin tanımı gereği, sayısı tam olarak bilinenden efsane türetilemez. Efsane için abartı şart. Efsane için sonradan ekleme de şart.

Tevfik Taş - soL

Herşeyden önce de, efsane için kendi aklını kullanmayı ertelemiş bir hazır algı kitlesi olmazsa olmazdır.

Berlin Duvarı niçin inşa edildi?

Berlin Duvarı'ndan dolayı insanlar öldü mü? Öldü ise bunun nedeni ve sayısı nedir?

28 YILLIK DUVARIN 25. 'YIKILIŞ' YILDÖNÜMÜ

Salı, 25 Kasım 2014 14:54
Galerist, 12 Kasım 2014- 10 Ocak 2015 arasında gezilebilecek olan “Halüsinasyon Duvarı” isimli Semiha Berksoy sergisine ev sahipliği yapıyor.

2004'te kaybettiğimiz opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy'un resimleri, Galerist'te sergileniyor.

Pazartesi, 10 Kasım 2014 13:00
Aytek Soner Alpan

Bir yandan haberleri okuyorum bir yandan çocukluktan kalma belli belirsiz iki anı canlanıyor aklımda. Bu anılardan birini haftaya anlatacağım. Diğeri ise şöyle:

Cuma, 29 Ağustos 2014 12:22
Ankara'da inşaat şirketi Sinpaş, kentsel dönüşüm kapsamında inşaat diktiği arsada, arazi sahiplerine verdiği daha mutevazı evlerle 1 milyon liraya satılan lüks dairelerin yer aldığı apartmanları 5 metrelik duvar çekerek ayırdı.

CHA'dan Yavuz Akengin'in haberine göre Ankara’nın Çankaya ilçesinde Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ettiği kentsel dönüşüm projesi inşaatı, yüklenici firma ile arsa sahiplerini karşı karşıya getirdi. Projeyi yürüten Sinpaş, toprak sahipleri için ayrıca apartman inşa etti.

Salı, 19 Ağustos 2014 11:38
Özgür Şen

80'ler insanlık için karanlık yıllardı. Kapitalizm uluslararası ölçekte büyük bir zafere hazırlanırken tersi olması mümkün değildi zaten. Ama aynı yıllarda burjuvazinin tüm dünyada insanları heyecanlandırmayı başardığını inkar edemeyiz. İdeolojik muharebeler böyle kazanılıyor işte.

Pazar, 13 Nisan 2014 20:08
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Rojava sınırına 3 metre derinliğinde 2 metre derinliğinde hendek kazdı. PYD hendeğe tepki gösterirken, Irak Kürt Yönetimi hendeğin Suriye'den girerek Irak'ta terörist faaliyet gösteren unsurlara karşı kazıldığını savundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Rojava sınırında kazdığı hendek PYD ile Barzani'yi karşı karşıya getirdi. PYD, hendeğin Rojava'daki Kürt kazanımına yönelik olduğu belirterek tepki gösterirken, Irak Kürt Yönetimi ise "terörist unsurlara karşı" hendek kazıldığını öne sürdü.

Perşembe, 13 Şubat 2014 10:12
Osman Çutsay

Büyük Britanya Kraliçesi II. Elizabeth de akıl erdirememiş ve 2008 krizinin şokuyla olmalı, ekonomistlerin neden krizi önceden göremediğini sormuştu saf saf. Bu körlüğün ve sağırlığın, bu çaresizliğin, kusur değil, sınıfsal ve olağan bir nitelik olduğunu nereden bilsin kadıncağız...

Bu iş asırlardır böyle.

Salı, 21 Ocak 2014 14:14
"Emperyalizm Cenevre’ye elleri güçlü bir şekilde gitmek için bu hamleyi yapmıştır üstelik bunu yapmasının nedeni muhtemelen hem Rusya’nın hem de Suriye’nin elinde, -örneğin kimyasal saldırıların rejimin değil muhaliflerin işi olduğuna dair- son derece güçlü kozlar olmasıdır."

Fatih Yaşlı - soL

Pazartesi, 18 Kasım 2013 21:40
CHP İstanbul İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Mustafa Sarıgül, İstanbul adaylığı için önseçim istedi. Sarıgül'ün hamlesi, Gürsel Tekin'i devreden çıkarma hamlesi olarak yorumlandı.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. “İstanbul bir değişim istiyor. İstanbul’dan ben kazanmayacağım, CHP kazanacak” diyen Sarıgül, “Hiçbir zaman Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu dara düşürecek bir işi Allahım bana yaptırmasın” ifadelerini kullandı.

Pages