17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 08 Temmuz 2017 01:00
Orhan Gökdemir

Hasan Cemal’i hatırlıyorum ilk. Koştu gitti. Dediğine göre hem gazeteci kimliğiyle izlemek için, hem de desteklemek için oradaydı. Hoş arkadaşın destekçi kimliği her zaman gazeteci kimliğinin önündeydi ama olsun. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ani bir kararla başlattığı “Adalet yürüyüşü”nün çok renkli bir destekçi dağılımı göstereceği onun tavrından belliydi.

Salı, 27 Haziran 2017 12:48
Aralarında aydınlar, sanatçılar ve milletvekillerinin yer aldığı 111 isim, KHK ile atıldıkları işlerine geri dönebilmek için 111 gündür açlık grevinde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için çağrı metni yayımladı.

Akın Birdal, Ataol Behramoğlu, Atilla Dorsay, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Bursa Barosu Başkanı Zafer Kazan, Sakarya Barosu Başkanı Polat Balkan, Antalya Barosu Başkanı Veli Küçük, Adana Barosu Başkanı Hakan Canduran, Ali Haydar Hakverdi, Edip Akbayram, Ercan Kesal, Ferzan Özpetek, Fatih Portakal, Gencay Gürsoy, Gülriz Suriri, Hayko Çepkin, Halil Ergün, Korkut Botatav, Latife Tekin, Meltem Cumbul, M

Cuma, 02 Eylül 2016 12:30
Merve Uzel

1 Eylül Dünya Barış Günü Bildirisini PEN Türkiye adına, PEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve şair Haydar Ergülen kaleme aldı.

Cuma, 24 Haziran 2016 01:00
Taylan Kara

EC: Bu gazete, “özgürlükçü sol” bir gazete olacak.
RÇ: İyi de bir sorun var sen solcu değilsin ki...
EC: Benim solcu olmama gerek yok, ben gazeteciyim (1).

Cumartesi, 29 Haziran 2013 12:36
Aralarında yazarların, sinemacıların ve oyuncuların da bulunduğu onlarca sanatçı gazetelere "Kaygılıyız" başlığıyla bir ilan verdi. İlanda, "'Ayaklar baş oldu' sözünü sakınmadan söylenen dil, topluma nefret tohumları ekiyor. 'Siz ve biz' söylemi toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor." denildi.

Aralarında çok sayıda edebiyatçı, oyuncu ve şarkıcının bulunduğu sanatçılar gazetelere ilan verdi.

İlanda şu ifadelere yer verildi:

Pazar, 04 Aralık 2011 10:00
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “Yazarlar Okullarda” projesine Eğitim Sen tepki gösterdi. Çocuklara 'okuma alışkanlığı' kazandırması hedeflenen proje kapsamında seçilen yazarlar arasında Zaman gazetesinden Beşir Ayvazoğlu, Nedim Hazar, Selim İleri ve Ahmet Turan Alkan da bulunuyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 1 Aralık tarihinde yaptığı açıklamayla duyurduğu “Yazarlar Okullarda” projesinde yer alan isimler Eğitim Sen’in tepkisini çekti.

Cumartesi, 17 Nisan 2010 19:55
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında bu kez yazarlarla buluştu. Öğleden sonra sona eren kahvaltıya 51 yazarın katıldığı bildirildi.

Orhan Pamuk, Adalet Ağaoğlu, Oya Baydar ve Selim İleri'nin mazeret bildirerek katılmadığı kahvaltıya Ahmet Altan da, bu kahvaltının amacını desteklese de prensip olarak katılmayacağını bildirmişti.

Başbakan Erdoğan ile kahvaltıya katılan yazarlar:

Cuma, 16 Nisan 2010 10:32
AKP’nin kahvaltı sofrasına buyur edilme sırası şimdi yazarlarda... 60'ın üzerinde isim seçmişler. Peki, kimi çağıramazlardı diye sorup, artık aramızda olmayanlardan birkaçını yazsak, bugünün çağrılılarına, o sofraya oturmayı kabul edenlere, bir kalıcılık ya da tarihe gömülme formülü sunmuş olabilir miyiz?

Başbakan Erdoğan, 'açılım' toplantılarına sinemacıların ardından 17 Nisan’da yazarlarla devam edecek. Dolmabahçe Sarayı'nda yapılacak olan toplantıya davet edilen isimlerin arasında Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Elif Şafak, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Ece Temelkuran, Muhsin Kızılkaya, Şule Yüksel Şenler’in de bulunduğu 60’ın üzerinde yazar olduğu bilgisi veriliyor.

Çarşamba, 02 Aralık 2009 10:38
Ahmet Alpay Dikmen

Üniversite, ‘işlevsiz bilgi üretme lüksü’ne sahip tek kurumdur. Buradan ebette ki üniversitenin işlevsiz olduğu sonucunu çıkartmayınız. Emin olunuz, bugün hiçbir işe yaramaz diye düşündüğünüz çalışmalar, yarın, yaşamın tam da merkezinde yer alabilir. Onun gücü, akademik özgürlük ve geleceği kurabilme yeteneğinde gizli olmalıdır.

Cumartesi, 05 Eylül 2009 10:30
Elif Şafak bu yılın en çok ciro yapan yazarları arasına girdi. Listenin başındaki bu isim ve bu ismin romanla kurduğu "duygusal" ilişki, parayla çoksatar edebiyatın bağını gözler önüne seriyor.

Forbes dergisinin son sayısında yayımlanan en iyi satan edebiyatçılar haberi edebiyatla para arasındaki ilişkinin ülkemizde nasıl algılandığına açıklık getirdi. Üstelik bu haberin iş dünyasına hitap eden bir dergide yayımlanmış olması bu algının sorgulanmadığını da örnek teşkil etti.

Çarşamba, 02 Eylül 2009 10:58
Elif Şafak, 300 bin kopya satan Aşk adlı romanından 1,2 milyon lira kazanç sağladı. Tasavvufî aşkı konu eden kitabın satışları, yoğun bir tanıtım kampanyasının yanında çeşitli pazarlama hamleleri ile desteklenmişti.

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yayımlanan ekonomi ve iş dünyası dergisi Forbes Türkiye, son sayısında ‘Türkiye’nin en çok kazanan yazarları’ konusunu kapağına taşıdı. Dergideki dosyaya göre 2008 Ocak – 2009 Ağustos döneminde Türkiye’de en çok satan 20 yerli kitap toplamda 2 milyon kopyalık satış rakamına ulaştı. Kitapları en çok satan 20 yazar, toplamda 42 milyon liralık ciro yarattı.

Cuma, 12 Haziran 2009 10:30
Rıfat Okçabol

Çok değil son birkaç ayda basına yansıyan haberlerin bir bölümü bile eğitim-öğretim açısından durumumuzu ve toplumun nereye gittiğini gösteriyor.

Cuma, 12 Haziran 2009 01:00
Raporda Mayıs ayında medya, sanat ve edebiyat alanında dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen olaylar irdeleniyor.

soL (HABER MERKEZİ) Türkiye Komünist Partisi Kültür Komisyonu Mayıs ayı raporunu yayınladı.

Cuma, 15 Mayıs 2009 10:30
Kaan Arslanoğlu

Usta eleştirmen Fethi Naci'nin 80 sonrası edebiyatın halini irdeleyen bir yazısı vardır: "Gücünü Yitiren Edebiyat". Bugün yaşasaydı herhalde "Zavallılaşan Edebiyat" derdi. Kısa yorumumu sona saklayarak size iki belge sunuyorum.

İlki Güneydoğu TV'den bir haber:

Perşembe, 02 Nisan 2009 10:46
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali 4 Nisan'da başlıyor.

soL (HABER MERKEZİ) Türkiye'nin en önemli sanat etkinliklerinden sayılan İstanbul Film Festivali'nin 28'incisi 4 Nisan günü başlayacak. 19 Nisan'a kadar sürecek olan festivalde ağırlık canlandırma sinemasına verildi.

Pages