13875 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 09 Şubat 2019 09:15
Erhan Nalçacı

Bir süredir Avrupa Birliği (AB) içinde İtalya’nın ayrıksı bir politika izlemesi dikkat çekmeye başladı, ayrıca bu çatlağın etrafında AB emperyalizminin pislikleri etrafa saçıldı. Bu çatlağı kısaca da olsa ele almak yararlı olacak.

Perşembe, 21 Şubat 2019 07:57
Gebze-Halkalı Marmaray Hattı'nın devam eden test sürüşlerinde Yüksek Hızlı Tren ilk kez Avrupa Yakası'na geçti. Hat tamamlandığında Ankara ve Konya'dan iki sefer, Halkalı'ya yapılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Gebze-Halkalı Marmaray Hattı'nın devam eden test sürüşlerine katıldı. Gece saatlerinde Söğütlüçeşme istasyonunda bulunan trene binen Turhan, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Pazartesi, 18 Şubat 2019 13:12
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de gözaltındaki IŞİD üyesi vatandaşlarını geri alma çağrısına Fransa, Almanya ve Danimarka’dan itiraz geldi. Trump, Suriye'de Avrupa uyruklu 800 IŞİD üyesini serbest bırakabileceklerini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Avrupa ülkelerine Suriye'de gözaltında tutulan Avrupa uyruklu 800 IŞİD üyesini ülkelerine alarak yargılamaları çağrısı yapması ve aksi takdirde bu kişileri serbest bırakacaklarını açıklaması sonrasında Avrupa’dan farklı mesajlar geliyor.

Perşembe, 14 Şubat 2019 15:20
Şanlıurfa'da Suriyelilerin Avrupa ülkelerine gönderileceği söylentisi izdihama yol açtı.

Şanlıurfa'da faaliyet gösteren Suriye Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nin Avrupa ülkelerine Suriyeli göçmen göndereceği söylentisi izdiham yarattı.

Sabahın erken saatlerinde binlerce Suriyeli dernek binası önünde toplandı.

Dernek yöneticileri söylentinin gerçek olmadığını söylese de Suriyeliler dernek önünden ayrılmadı.

Cumartesi, 23 Şubat 2019 16:03
Avrupa Parlamentosu’nun en büyük grubu olan Avrupa Halk Partisi’nin grup başkanı ve Almanya'da Hıristiyan Sosyal Birlik liderlerinden Manfred Weber, geçen hafta yapılan Münih Güvenlik Konferansı’nda Almanya’nın Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte ortak füze savunma sistemi geliştirme önerisinde bulundu.

Spiegel’de yayımlanan Avrupa ve NATO’nun geleceğine dair bir makalede, geçen hafta düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda Avrupa Parlamentosu'ndaki Avrupa Halk Partisi’nin grup başkanı ve Alman Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) liderlerinden Manfred Weber’in Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle ortak füze savunma sistemi geliştirme önerisinde bulunduğu belirtildi.

Cuma, 22 Şubat 2019 00:46
İngiltere’nin, Türkiye dahil olmak üzere Avrupa Birliği üyesi olmayan beş ülkeyle ticaret sürekliliği anlaşmalarının Brexit’e kadar yetişmeyeceği belirtildi.

İngiltere’nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan 5 ülkeyle ticaret sürekliliği anlaşmalarının Brexit’e kadar yetişmeyeceği belirtildi.

Perşembe, 07 Şubat 2019 20:10
İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecine ilişkin tartışmalara 'Brexit zamanında gerçekleşecek' yanıtını verdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle Brexit konusundaki temaslarının ardından “Brexit'i zamanında gerçekleştireceğim” açıklamasında bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüş birliğine vardıklarını duyuran May, “Önümüzdeki günlerde bunu yapmak için ciddi müzakereler yürüteceğim" ifadelerini kullandı.

Çarşamba, 20 Şubat 2019 14:52
Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, vize başvuru ücretlerinin 80 avroya yükseltilmesine onay verdi.

AB Konseyi, üye ülke büyükelçilerinin vize kurallarının güncellenmesine ilişkin düzenlemeyi onayladığını açıkladı.

Buna göre, AB'nin 100'ün üzerinde ülke vatandaşına uygulamakta olduğu seyahat vizesi ücretlerinde değişiklik yapılacak.

Bu kapsamda AB ülkelerine vize başvurularında alınan 60 avroluk ücret, 80 avroya çıkarılacak.

Cuma, 01 Şubat 2019 13:27
Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere'nin AB'den çıkışı sonrasında İngiltere vatandaşlarına vize serbestisi tanınacağını açıkladı.

Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, İngiltere'nin AB'den ayrılması anlaşmasız olarak gerçekleşse bile İngiltere vatandaşlarına vize serbestisi tanınacağını açıkladı.

Karar metninde, statüsü İngiltere ile İspanya arasında tartışmalara neden olan Cebelitarık'la ilgili olarak "İngiliz kraliyetinin sömürgesi" ifadesi kullanıldı.

Perşembe, 14 Şubat 2019 16:14
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmadan sorumlu bakanı Stephen Barclay, gelecek ay birlikten ayrılmalarının kesin olduğunu duyurdu.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmadan sorumlu bakanı Stephen Barclay, AB'den çıkış sürecine ilişkin açıklama yaptı.

Barclay, geçtiğimiz yıl kabul edilen yasa sonucu İngiltere'nin AB'den ayrılmasının 29 Mart'ta gerçekleşeceğini söyledi.

İngiliz bakan, bu süre içerisinde mecliste bir anlaşma kabul edilmese bile AB'den ayrılacaklarını dile getirdi.

Pazar, 03 Şubat 2019 21:12
Avrupa ülkelerinin seçim ültimatomlarını değerlendiren Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 'Ülkemizi korumak için kendimizi hazırlıyoruz' açıklamasında bulundu.

Avrupa ülkelerinin seçim ültimatomlarını değerlendiren Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Kimsenin iç işlerimize karışmaya hakkı yok, kendimiz korumak için hazırlıyoruz" yanıtı geldi. 

Perşembe, 21 Şubat 2019 09:22
Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen Türkiye raporunda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması önerilirken, raporda 'Türk Hükümetini’nin 3. ülkelerde Türk vatandaşlarını rahatsız etme, kaçırma, gizli takip ve ihbar hatları açma gibi yöntemleri' kullandığı iddia ediliyor.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Türkiye raporuna verilen değişiklik önerileri oylamaya sunuldu, 7 olumsuz oya karşı 47 evet oyu ile kabul edildi.

EuroNews haberine göre raporda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması da önerildi. Oy çokluğuyla kabul edilen rapor 13 Mart'ta oylanacak.

Çarşamba, 13 Şubat 2019 13:49
Avrupa Birliği Suudi Arabistan'ı 'gevşek kontrol ile kara para aklama ve terör finansmanına izin vererek birliği tehdit eden ülkeler' listesine aldı.

Avrupa Birliği Suudi Arabistan ve Panama'yı "gevşek kontrol ile kara para aklama ve terör finansmanına izin vererek birliği tehdit eden ülkeler" listesine aldı.

Panama'nın kara para aklama faaliyetlerindeki rolü Panama Belgeleri ile ortaya çıkmıştı.

Salı, 12 Şubat 2019 21:01
ABD'nin Venezuela'daki darbe girişimini destekleyen Avrupa Birliği'ne tepki gösteren Katalan lideri Carles Puigdemont 'AB neden Madrid'de olup bitenden çok Venezuela'da olup bitenle ilgileniyor?' diye sordu.

İspanya Yüksek Mahkemesi'nde 12 Katalan ayrılıkçı liderin ağır hapis istemiyle yargılanmaya başlaması nedeniyle eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont bölgenin Berlin'deki temsilciliğinde basın toplantısı düzenledi.

Perşembe, 21 Şubat 2019 21:49
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yapımı devam eden Ilısu Barajı inşasının Hasankeyf'teki kültürel mirasa zarar verdiği gerekçesiyle 2006 yılında yapılan başvuruyu reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki Ilısu Barajı inşasının kültürel mirasa zarar verdiği gerekçesiyle yapılan başvuruyu reddetti.

Pages