95 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 28 Mart 2017 07:02
Avukat Müjde Tozbey Erden, üstlendiği davaları, yasaların kadınları ve çocukları mağdur kılan boşluklarını, AKP'li yılların istismar suçluları için tarif ettiği "cenneti" soL'a anlattı.

Müjde Tozbey Erden, istismara uğrayan kız çocuklarının, kadınların avukatı. Hiç de kolay olmayan bir kentte, Van'da, devletin unuttuğu, hatta çoğu örnekte mağduriyetlerini şiddetlendirdiği bu insanları savunuyor, istismar suçlularının cezasızlıkla ödüllendirilmesine engel olmaya çalışıyor.

Cuma, 04 Kasım 2016 15:28
Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Başkanlığı, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 12 HDP milletvekilinin gözaltına alınması nedeniyle il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Meclisten çekilme gibi bir konu söz konusu değildir" dedi.

HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin HDP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yapıldı. Beyoğlu’nda saat 13.00’te başlayan toplantıya HDP milletvekilleri de destek verdi. Toplantıda konuşan İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, "Dün gece saat 11.00’den itibaren devam eden adeta bir kabusla uyandık. Yaşananlara bir darbe demek bile hafif kalır.

Perşembe, 16 Haziran 2016 14:40
Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nün araç ve personel eksikliği iddiasıyla IŞİD'e yönelik operasyonu 5 gün beklettiği ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’nde 26 Ekim 2015 günü IŞİD’in hücre evlerine yapılan operasyonda iki polis hayatını kaybetmiş, 7 IŞİD'li öldürülmüştü.

Operasyonun ardından 19 Kasım 2015 günü 155 polis imdat telefonuna IŞİD ile ilgili bir ihbar yapıldı. Polisi arayan ihbarcı, Diyarbakır’da polise karşı büyük bir saldırı hazırlığı olduğunu bildirdi.

Perşembe, 16 Haziran 2016 15:47
Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın iddianamesinde cihatçı çetelerin örgütlenme üssü olarak tanımlanan ODTÜ Mescit Topluluğu'na geçen yıl Kasım ayında Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'dan gerici Yeni Akit "gazete"sine, Özgür-Der'den Anadolu Öğrenci Birliği'ne kadar pek çok kişi ve kuruluş destek vermişti. Erdoğan da Mescit Topluluğu'nu savunan konuşmalar yapmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde cihatçı çetelerin örgütlenme üssü olarak tanımlanan ODTÜ Mescit Topluluğu'na geçen yıl Kasım ayında Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'dan gerici Yeni Akit "gazete"sine, Özgür-Der'den Anadolu Öğrenci Birliği'ne kadar pek çok kişi ve kuruluş destek vermişti. 

Çarşamba, 29 Haziran 2016 17:00
Burak Cop

Çok kişi bu soruları soruyor: Terör katliamları neden engellenemiyor? Saldırganlar niye eyleme geçmeden önce yakalanmıyor? İstihbarat zafiyeti mi var?

Cuma, 24 Haziran 2016 09:43
Aşırı muhafazakar eski bir Afgan mücahidi tarafından yetiştirilen Ömer Mateen iki gücün ölümcül çarpışmasının bir ürünüydü: ilki ABD’nin Afganistan politikasıyla giderek daha fazla hayal kırıklığına uğramış, ancak bununla çelişik olarak asalak bir şekilde 11 Eylül sonrası Afgan askeri-endüstriyel kompleksi üzerinden bu korkunç politikadan yarar sağlayan Soğuk Savaş döneminden kalma bir Afgan cihatçı ağı; ikincisiyse Ömer Mateen’in içinde büyüdüğü liberal Amerikan kültür.

soL'un notu: Nafeez Ahmed'in 15 Haziran 2016 tarihinde INSURGENCE INTELLIGENCE'da yayımlanan bu makalesi, Orlando'daki katliamın faili Omar Mateen'in babasının Afganistan'daki "mücahit" köklerine uzanıyor ve ABD'nin kirli savaşının izini sürüyor.

Cuma, 06 Mayıs 2016 11:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakan Davutoğlu'nun ipini çekmesi sonrası yerine gelecek isim tartışılmaya başlandı. AKP'den "düşük profilli olacak" açıklamaları gelirken biz de ismi geçen Berat Albayrak, Binali Yıldırım ve Bekir Bozdağ'ı kısaca tanıtalım istedik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun yerine genel başkanlığa Berat Albayrak, Binali Yıldırım ve Bekir Bozdağ'dan birini geçireceği söyleniyor.

Pazar, 15 Mayıs 2016 08:21
MHP kurultay krizinde bugün hareketli dakikalar yaşandı. MHP'nin 4 genel başkan adayı Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, Büyük Anadolu Oteli önüne geldi. Polis barikatının gerisinde toplanan MHP'liler olağanüstü kurultay için yeterli imzayı topladıklarını iddia etti.

MHP Genel Merkezi'ne muhalif 4 genel başkan adayının oluşturduğu çağrı heyetinin 15 Mayıs olarak belirlediği "olağanüstü kongre" için toplanan MHP'lileri polis barikatları ve TOMA'lar karşıladı.

Pazar, 03 Ocak 2016 22:00
Selin Asker

Ortadoğu’nun 2015 takviminde saldırılar, ölümler devam etti.

İşte 365 günde Ortadoğu: 

OCAK

Salı, 05 Ocak 2016 09:00
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK üyesi

Seçimler ve Başkanlık Sistemi

Salı, 29 Aralık 2015 11:17
KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen'in İzmir şubelerine üye kadınlar, sendika üyesi bir kadının özel hayatıyla ilgili dedikodu yayarak taciz eden bir yöneticinin üyeliğinin askıya alınmasını istediler. Basın toplantısında, "Bu olanlar KESK’in ilkelerine ve tüzüğüne aykırı. İzmir Tüm-Bel Sen Kadın Komisyonu olarak kadını yok sayan, mücadeleyi kıran, sendikamıza zarar veren bu anlayışın karşısındayız" denildi.

KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen İzmir 2 No'lu Şube üyesi kadınlar, sendikada yaşanan sorunları bir basın toplantısıyla paylaştı. Tüm Bel-Sen İzmir 2 No'lu Şube'de yönetim kademesinde bulunan Atilla Bingöl’ün, bir kadının özel hayatını deşifre ettiğini açıklayan kadınlar, Bingöl’ün üyeliğinin askıya alınmasını istedi.

Pazartesi, 07 Aralık 2015 10:21
Geçtiğimiz haftadan işçi gündemleri, eylemler, direnişler... soL'un işçi günlüklerinin ikincisiyle karşınızdayız.

İşçilerin ülke genelinde yaptığı tüm eylem, açıklama ve direnişleri günlük olarak duyuran soL, her pazartesi işçi gündemlerine ilişkin tüm gelişmeleri okurlarına sunuyor.

İşte geçtiğimiz haftanın öne çıkan işçi gündemlerinden bazıları:

TÜRK METAL'DEN TEHDİT MESAJI

Cuma, 20 Kasım 2015 20:05
Mumbai'de kadınlar için ücretsiz umumi tuvalet isteyen aktivistler, yetkilileri 'toplu çiş eylemi' ile tehdit edinceye kadar ciddiye alınmadıklarını belirtiyor.

Hindistan’da güvenli ve ücretsiz tuvalet hizmeti büyük bir sorun, özellikle de kadınlar için. Hindistan’da evlerin yarısında tuvalet yok. Ayrıca uzun saatler sokakta çalışan çok sayıda kadın var.

Erkekler umumi tuvaletlerdeki pisuarları kullanmak için para ödemiyor. Kadınlar ise pisuar kullanmadıklarından, zaten sınırlı sayıda olan umumi tuvaletlerde ücret ödemek zorunda.

Pazar, 08 Kasım 2015 10:18
Sarıyer Havantepe’de yaşayan Kazım Ersöz adlı engelli yurttaşın evi, 6 Kasım günü sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı ekipler tarafından hiçbir tebligat yapılmadan yıkıldı. Yıkım sırasında engelli vatandaşın darp edildiği de iddia ediliyor.

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Havantepe’de yaşayan Kazım Ersöz adlı engelli yurttaşın evi, 6 Kasım günü sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından hiçbir tebligat yapılmadan yıkıldı.

Pazartesi, 09 Kasım 2015 16:39
Fotoğraf Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen 2. Belgesel Fotoğraf Günleri, 6-15 Kasım tarihleri arasında izleyicilerini bekliyor. Ağırlıklı olarak Türkiye’deki siyasi gündemden yola çıkarak hazırlanmış program üzerine Galata Fotoğrafhanesi kurucularından Yücel Tunca ile sohbet ettik.

Fotoğraf Vakfı tarafından düzenlenen 2. Belgesel Fotoğraf Günleri 6 Kasım günü, Galata Fotoğrafhanesi’nde yapılan açılış töreni ve afiş sergisi ile başladı.

15 Kasım günü son bulacak programa yurtiçi ve yurtdışından yüzün üzerinde fotoğrafçı konuk oluyor.

Pages