728 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 26 Ağustos 2015 10:44
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "görevi kötüye kullanmak" suçundan hapis cezası alan 19 Aralık Katliamı savcısı Ali İhsan Demirel hakkındaki kararın ertelenmesini istedi.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 19 Aralık Katliamı'nın Bayrampaşa Cezaevi ayağında 12 mahkumun ölmesine, onlarcasının yaralanmasına ilişkin soruşturmayı geciktirdiği için "görevi kötüye kullanmak" suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırılan Savcı Ali İhsan Demirel hakkındaki kararın ertelenmesini istedi.

Salı, 11 Ağustos 2015 07:43
Haklarında "örgüt kurmak" suçlamasıyla yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın dün gece Gürcistan'a kaçtığı ortaya çıktı.

Ergenekon, 17-25 Aralık gibi soruşturmaları yürütmüş olan eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında "örgüt kurmak" suçlamasıyla ilgili dün çıkarılan yakalama kararının ardından yeni gelişmeler yaşandı.

Çarşamba, 19 Ağustos 2015 10:45
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da artan çatışmalar gerekçe gösterilerek ilan edilen özel güvenlik bölgelerinin sayısı 100’ü aştı. Özel güvenlik bölgeleri içindeki gerçek ve tüzel kişilere ait mallar kamulaştırılabiliyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da artan çatışmalar gerekçe gösterilerek ilan edilen özel güvenlik bölgelerinin sayısı 100’ü aştı. Bölgedeki illerin pek çoğunda birden fazla yerleşim yerinde özel güvenlik bölgesi uygulaması yapılıyor. Diyarbakır’ın Lice ve Silvan ilçeleri ile Muş Varto’da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Cuma, 07 Ağustos 2015 13:26
Anayasa Mahkemesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uygulanagelen ve disiplin koğuşunun kısaltılmışı olarak "disko" diye tabir edilen oda hapsi cezasını, "kanunla kurulmuş yetkili bir mahkeme tarafından yargılanmadan" uygulandığı gerekçesiyle mahkum etti. AYM, bireysel başvuruda bulunan uzman çavuşa 2 bin 500 TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Görevli olduğu sınır tugay komutanlığında, kanunla kurulmuş bağımsız tarafsız mahkeme ilkesine riayet edilmeden, herhangi bir yargılama yapılmadan ve savunma hakkı verilmeden hakkında farklı zamanlarda oda hapsi cezasına hükmedildiğini belirten uzman çavuş, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Yüksek mahkeme, uzman çavuşun oda hapsi cezası yönünden özgürlük ve güvenlik hakkını

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 11:44
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2015 yılında 5.7 milyar liralık ödeneğini bitirdiği, ek ödenek isteyeceği belirtiliyor.

Yaptığı harcamalar ve bütçeden aldığı büyük payla tartışma konusu olan Diyanet, yine parayla gündeme geldi. Cumhuriyet gazetesi Yazarı Çiğdem Toker Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu sene için Maliye Bakanlığı’ndan yedek ödenek isteyeceğini yazdı. 

Toker’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Cumartesi, 08 Ağustos 2015 19:35
Anayasa Mahkemesi, 1999'da Ulucanlar Cezaevi'ne yapılan ve siyasi tutukluların katledildiği operasyonla ilgili "tazminat" kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi, devlet tarafından "Hayata Dönüş Operasyonu" olarak adlandırılan 19 Aralık katliamı kapsamında Ulucanlar Cezaevi'ne yapılan operasyonda yakınlarını kaybeden kişilerin bireysel başvurusunu inceleyerek, manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Pazartesi, 10 Ağustos 2015 10:12
Temmuz ayında da madenlerdeki işçi cinayetleri devam etti, bilanço ağır: 10 madenci yaşamını yitirdi, 4 madenci ağır yaralandı.Dev Maden-Sen, geçici AKP hükümetinin, koruyucu sistemlerini yenilemeleri için maden patronlarına 2019 sonuna kadar süre verdiğini, o tarihe kadar maden işçisinin ölmeye devam edeceğini" açıkladı.

DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen, Temmuz ayında madenlerde meydana iş cinayetlerinin bilançosunu açıkladı. Buna göre Temmuz ayı boyunca madenlerde 10 işçi yaşamını yitirdi, 4 işçi de ağır yaralandı.

Pazar, 09 Ağustos 2015 08:56
Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören ressam, gazeteci-yazar Fikret Otyam (89), Antalya'da yaşamını yitirdi.

Fikret Otyam, son olarak 26 Ocak 2015'te Antalya'daki özel bir sağlık merkezinde girdiği diyaliz sırasında rahatsızlanmış, mide kanaması geçirdiği anlaşılınca Atatürk Devlet Hastanesine kaldırılmıştı. Otyam, böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
 

Çarşamba, 05 Ağustos 2015 13:32
İzmir-Çanakkale otoyolunda dört işçinin yaşamını yitirdiği viyadük faciasında ihaleyi alan şirketin AKP'den aday adayı olan Prof. Dr. Yasemin Açık'ın olduğu ortaya çıktı.

Sözcü'nün haberine göre, İzmir-Çanakkale Otoyolu Koyundere mevkiinde yaşanan kazanın altından, AKP’li milletvekili adayının şirketi çıktı. Viyadük inşaatını yapan şirketin iki ortağından birinin AKP Elazığ milletvekili aday adayı Prof. Dr. Yasemin Açık olduğu belirlendi.

Pazartesi, 24 Ağustos 2015 10:59
Türkiye 7 Haziran seçimlerinden sonra 1990'lardaki OHAL uygulamalarını hatırlatan "Özel Güvenlik Bölgesi" uygulamasıyla tanıştı. 15 ilde 126 bölge "Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi" ilan edildi. 15'inde süre doldu ve uzatılmadı. Şu anda 111 bölgede yasaklar sürüyor. Muhalefet ise uygulamanın vali kararıyla değil TBMM kararıyla olması gerektiğini savunuyor.

Türkiye son haftalarda "Özel Güvenlik Bölgesi" ya da "Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi" uygulamalarıyla tanıştı. 1990'lardaki OHAL ya da sıkıyönetim uygulamalarını hatırlatan Özel Güvenlik Bölgesi, muhalefet partilerince tepkiyle karşılanmaya devam ediyor. 

Cuma, 07 Ağustos 2015 01:00
Mesut Odman

Böyle başlardı ve hoşt sözcüğüyle kafiye oluşturacak biçimde … Amerika diye devam ederdi. Kimler için söylenirse söylensin, pek hoş ve terbiyemize uygun bir söz sayılmaz; burada tekrarlamasak daha iyi.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 16:18
Kamu görevinden çıkarılma tehdidi nedeniyle 17 gün önce ODTÜ Rektörlüğü önünde direnişe başlayan emekçiler, dosyaların YÖK’ten geri çekileceğini bildirmesiyle direnişlerini sona erdirdi.

ODTÜ'de geçtiğimiz yıl aralık ayında maaş promosyonu ihalesinin yapıldığı günlerde Eğitim-Sen'in örgütlediği eylemlerin son günü olan 19 Aralık'ta yaşanan gerginlik nedeniyle haklarında soruşturma açılan 3 ODTÜ emekçisine kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiş, iki ODTÜ emekçisi de kamu görevinden çıkarılma talebiyle YÖK Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. 

Cumartesi, 04 Temmuz 2015 17:06
Kamu görevinden çıkarılma tehdidi nedeniyle 12 gün önce ODTÜ Rektörlüğü önünde direnişe başlayan ODTÜ emekçilerine aydın ve akademisyenlerden imza kampanyası desteği geldi.

ODTÜ'de geçtiğimiz yıl aralık ayında maaş promosyonu ihalesinin yapıldığı günlerde Eğitim-Sen'in örgütlediği eylemlerin son günü olan 19 Aralık'ta yaşanan gerginlik nedeniyle haklarında soruşturma açılan 3 ODTÜ emekçisine kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiş, iki ODTÜ emekçisi de kamu görevinden çıkarılma talebiyle YÖK Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti.

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 11:09
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün Vergi Usul Kanunu’nda yapılacak değişiklikler hakkında konuştuktan sonra, Twitter’da “vergi adaleti” hashtagi’yle bir karikatür paylaştı. Şimşek, son 6 yıldır Maliye Bakanı...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Vergi Usul Kanunu’nun yeniden yazımıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını belirten Maliye Bakanı, yarım asırlık kanunda yapılan değişikliklerin “büyük bir reform niteliğinde” olduğunu savundu. Şimşek, kanunda yapılacak değişiklikler üzerine yapılan çalışmaların Eylül 2013’te başladığını kaydetti.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 12:54
Bakırköy Kadın Cezaevi'nin taşınmasına yönelik iddialar artıyor. Cezaevi'nin Silivri'ye taşınması gündeme gelirken, cezaevi arazisinin ise Ağaoğlu'na verileceği ileri sürülüyor. Kadın tutuklular duruma tepkili.

AKP rant için şimdi de cezaevlerine göz dikerken kadın tutukuları ise F tipi cezaevine göndermeye hazırlanıyor. Bir süredir gündemde olan Bakırköy Kadın Cezaevi'nin taşınması iddiaları artarken kadın tutuklular duruma tepkili.

Pages