662 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 05 Ocak 2015 20:05
Altın Portakal'daki sansür üzerine yarışmadan çekilen belgeseller şimdi de Viyana'da gösterilecek.

"Sansür Oradaysa Biz Buradayız" diyerek 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilen belgesel filmler Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki gösterimler ve yönetmen söyleşilerinin ardından Altın Portakal’ın ev sahibi Antalya’da Antalya Nâzım Kültürevi’nde ve Aralık ayında Çanakkale Belediyesi’nin katkılarıyla Çanakkale Mahal Sanat’ta üç günlük bir programla gösterilmişti.

Cuma, 23 Ocak 2015 11:09
Yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan dört eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesine ilişkin kararın 22 Aralık'ta alındığı ileri sürüldü. CHP'li Aksünger, konuya ilişin soL'a yaptığı açıklamalarda o günü anlatmış, değişim "gözle görülürdü" demişti.

Yolsuzlukla suçlanan 4 bakan, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar’ın, AKP grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ile Mahir Ünal ile birlikte, Meclis Soruşturma Komisyonu’nun karar oylamasını yapacağı 22 Aralık’tan bir gece önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla kritik bir görüşme yaptıkları ortaya çıktı.

Çarşamba, 07 Ocak 2015 14:08
Bugün Fransa'da binası silahlı kişilerce basılan mizah dergisinin tarihi 1969'a kadar uzanıyor. Dergi, bütün dinlerle uğraşmasıyla tanınıyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te, mizah dergisi Charlie Hedbo'nun binası silahlı kişiler tarafından basıldı, ilk belirlemelere göre 11 kişi hayatını kaybetti.

Çarşamba, 14 Ocak 2015 11:13
Emek Sineması'nın ve Cercle D'Orient'ın içinde yer aldığı yapı hakkında Bölge İdare Mahkemesi'nin 2. kez verdiği "yürütmeyi durdurma" kararına jet hızla yanıt veren inşaat firması, hukuk tanımamaya devam edeceğini ilan etti. Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı ve Avukat Can Atalay, inşaat firması açıklamasına soL aracılığıyla yanıt verdi.

Dün öğle saatlerinde, İstanbul Karaköy'de bulunan Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi'nde, İstanbul Şubesi basın sözcüsü Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Şube Başkanı Sami Yılmaztürk ve Oda avukatı Can Atalay, Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu proje hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verildiğini basına duyurmuşlardı.

Cuma, 23 Ocak 2015 10:32
CHP milletvekilleri Rıza Türmen ve Sezgin Tanrıkulu Meclis’te son 12 yılda 95 çocuğun öldürüldüğünü açıkladı.

Rıza Türmen, son 11 yılda Türkiye İnsin Hakları Vakfı’nın rakamlarına göre 241, diğer STK’ların verilerine göre 477 çocuğun devlet tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti ve “Çocukların devlet tarafından öldürülmesini önlemek hepimizin borcudur” dedi.

CHP’li Rıza Türmen ve Sezgin Tanrıkulu son 12 yılda AKP iktidarında öldürülen çocukların sayısını açıkladı.

Perşembe, 22 Ocak 2015 17:39
Ali İsmail Korkmaz davasında çıkan karara tepki gösteren dava komitesi, temyize gidiyor.

Mahkemenin sanıklara çok az ceza vermesinin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirten Gürkan Korkmaz; "Hukuk ve adalet açısından sadece bizi değil, ülkede adalet duygusunu zedeleyen bu karar için hukuki açıdan bir hafta içinde Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne, kararı temyiz edeceğimizi bildiren dilekçemizi vereceğiz.

Cuma, 19 Aralık 2014 10:16
Bundan tam 14 yıl önce "Hayata Dönüş" adı altında devletin imza attığı en büyük katliamlardan biri yaşanmıştı. 19 Aralık 2000'de, 20 cezaevinde düzenlenen operasyonda 32 kişi öldürüldü. O günden bu yana adalet "uyumaya" devam ediyor.

Bundan tam 14 yıl önce, 2000 yılında hapishanelerde koğuş sistemi yerine F Tipi cezaevi uygulamasına geçilmesi kararına karşı mahkûmlar süresiz açlık grevine başladı.

Çarşamba, 03 Aralık 2014 13:08
3 Aralık 1944'te, Yunanistan'ın Sintagma Meydanı'nda, silahsız insanların üzerine ateş açıldı. Bu ateşi Naziler değil, Yunan partizanların "müttefiki" İngiltere açmıştı.

soL'un notu: 20. Yüzyıl'da Yunanistan tarihi Anadolu'yu işgal, faşist darbeler, Alman işgali, anti-faşist direniş ve iç savaşla geçti. Bu tarihin en önemli dönemeci, faşist işgale karşı komünistlerin önderliğindeki silahlı direniş ve daha sonra yaşanan iç savaştır.

Cuma, 26 Aralık 2014 14:06
Erzincan'da bugün yapılan Maraş, Roboski ve 19 Aralık katliamını anmak isteyen gruba, polis ve faşistler saldırdı.

Erzincan'da Maraş, Roboski ve 19 Aralık katliamlarını anmak için toplanan gruba faşistler ve polis beraber saldırdı.

Saldırının ardından, polisin gözaltı yapmaya başladığı bildirirken, yaralıların olduğu vurgulandı.

 

Perşembe, 25 Aralık 2014 18:56
İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği, 14 Aralık operasyonunda tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın tutukluluk kararına yaptığı itirazı reddetti.

Hidayet Karaca’nın avukatı aracılığıyla tutuklama kararına yaptığı itirazı değerlendiren Hakim Hulusi Pur, kararında, Hidayet Karaca’nın “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan 19 Aralık günü 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığını hatırlattı. Kararda, “İstanbul 1.

Cumartesi, 13 Aralık 2014 11:22
soL derginin bu haftaki kapak konusu Osmanlıca tartışmaları ile gündeme gelen ancak çok daha büyük bir gericileşme hamlesini ifade eden 19. Milli Eğitim Şurası.

Şura gerek toplanma biçimi, gerek aldığı kararların içeriği pedagojik kaygılar gütmediğinden, değerlendirilmesi de pedagojik veri ve kavramlar üzerinden değil, siyasal bir zemin üzerinden yapılmalıdır.

Salı, 16 Aralık 2014 19:13
Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Birlik liderlerinin 18-19 Aralık’taki zirvede nihai onay vereceği sonuç bildirisinin Türkiye’yle ilgili paragraflarını, ilişkilerin geleceğine yönelik “uyarı niteliğinde hatırlatma” ekleyerek sertleştirdi.

Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre Avrupa Birliği (AB) liderlerinin haftasonu onay vereceği sonuç bildirisi metnine, Türkiye'ye dair uyarı notu eklendi.

Çarşamba, 03 Aralık 2014 22:18
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen "19. Milli Eğitim Şurası"nın ikinci gününde, ortaokularda, haftalık ders saatinin 30 saat olması, zorunlu ders saatinin 25, seçmeli ders saatinin 5 saat olması önerileri benimsendi.

Antalya'da düzenlenen MEB'in ''en üst danışma kurulu'' niteliğindeki şura, "Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri", "Öğretmen Niteliğinin Arttırılması", "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması" ve "Okul Güvenliği" konularının ele alındığı komisyon çalışmalarıyla devam ediyor. AA'nın haberine göre, şuranın, ikinci gün çalışmaları tamamladı.

Çarşamba, 17 Aralık 2014 11:04
İzmir’de Komünist Gençlik tarafından Aralık ayında başlatılan ve SoL yazarlarının konuk olarak katıldığı Aydınlanma Sohbetleri’nde bu hafta SoL yazarları Prof. Dr. Rıfat Okçabol ve Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın konuk oluyor.

SoL yazarları bu hafta İzmir’de düzenlenecek iki söyleşiyle birlikte İzmirlilerle buluşacak.

Cuma, 26 Aralık 2014 22:14
Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 5 kişi "14 Aralık" soruşturması kapsamında 'tutuklanma' talebiyle mahkemeye sevk edildi. 5 eski polis müdürüyle ilgili karar, UYAP sistemindeki aksaklık nedeniyle yarına kaldı.

5. Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan, "İftira", "Terör örgütü üyeliği" ve "Kamu görevlisinin gerçeğe aykırı evrak tanzimi" suçlarından tutuklanmaları istenen 5 polis müdürünün ifadesini alamadı.
 

Pages