717 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 09 Temmuz 2015 16:18
Kamu görevinden çıkarılma tehdidi nedeniyle 17 gün önce ODTÜ Rektörlüğü önünde direnişe başlayan emekçiler, dosyaların YÖK’ten geri çekileceğini bildirmesiyle direnişlerini sona erdirdi.

ODTÜ'de geçtiğimiz yıl aralık ayında maaş promosyonu ihalesinin yapıldığı günlerde Eğitim-Sen'in örgütlediği eylemlerin son günü olan 19 Aralık'ta yaşanan gerginlik nedeniyle haklarında soruşturma açılan 3 ODTÜ emekçisine kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiş, iki ODTÜ emekçisi de kamu görevinden çıkarılma talebiyle YÖK Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. 

Cumartesi, 04 Temmuz 2015 17:06
Kamu görevinden çıkarılma tehdidi nedeniyle 12 gün önce ODTÜ Rektörlüğü önünde direnişe başlayan ODTÜ emekçilerine aydın ve akademisyenlerden imza kampanyası desteği geldi.

ODTÜ'de geçtiğimiz yıl aralık ayında maaş promosyonu ihalesinin yapıldığı günlerde Eğitim-Sen'in örgütlediği eylemlerin son günü olan 19 Aralık'ta yaşanan gerginlik nedeniyle haklarında soruşturma açılan 3 ODTÜ emekçisine kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiş, iki ODTÜ emekçisi de kamu görevinden çıkarılma talebiyle YÖK Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti.

Cumartesi, 04 Temmuz 2015 09:51
Dolmabahçe'deki Başbakanlık konutu önündeki protesto gösterisi sırasında gördüğü polis şiddeti nedeniyle bebeğini kaybettiğini savunan E.Ö.'nün davası Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor.

Radikal gazetesinden İsmail Saymaz'ın haberine göre İstanbul’da, 19 yaşındaki E.Ö. adlı genç kadının beş yıl önceki bir protestoda, iddiaya göre polisten gördüğü şiddet nedeniyle bebeğini düşürmesine ilişkin soruşturma bütünüyle kapandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararına yönelik itiraz bir yıl sonra gerekçe gösterilmeden reddedildi.

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 11:09
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün Vergi Usul Kanunu’nda yapılacak değişiklikler hakkında konuştuktan sonra, Twitter’da “vergi adaleti” hashtagi’yle bir karikatür paylaştı. Şimşek, son 6 yıldır Maliye Bakanı...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Vergi Usul Kanunu’nun yeniden yazımıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını belirten Maliye Bakanı, yarım asırlık kanunda yapılan değişikliklerin “büyük bir reform niteliğinde” olduğunu savundu. Şimşek, kanunda yapılacak değişiklikler üzerine yapılan çalışmaların Eylül 2013’te başladığını kaydetti.

Pazartesi, 06 Temmuz 2015 12:54
Bakırköy Kadın Cezaevi'nin taşınmasına yönelik iddialar artıyor. Cezaevi'nin Silivri'ye taşınması gündeme gelirken, cezaevi arazisinin ise Ağaoğlu'na verileceği ileri sürülüyor. Kadın tutuklular duruma tepkili.

AKP rant için şimdi de cezaevlerine göz dikerken kadın tutukuları ise F tipi cezaevine göndermeye hazırlanıyor. Bir süredir gündemde olan Bakırköy Kadın Cezaevi'nin taşınması iddiaları artarken kadın tutuklular duruma tepkili.

Perşembe, 02 Temmuz 2015 15:29
Danıştay, Saklıkent'te HES projesi için verilen "ÇED olumlu" kararının yürütmesini durdurdu.

Danıştay 14. Dairesi, Muğla'nın Fethiye ve Antalya'nın Kaş ilçe sınırlarında yer alan ve doğal cennet olarak nitelendirilen Saklıkent'te HES projesi için verilen "ÇED olumlu" kararının yürütmesini durdurdu.

Pazar, 19 Temmuz 2015 09:15
Özkan Öztaş

Rojava Devrimi olarak adlandırılan ve 19 Temmuz tarihli yıl dönümü kutlamaları esasen 19 Temmuz 2012 tarihindeki Kobanê’nin PYD yönetimine geçişinin adıdır. Bu adım ile başlayan süreç 2014'e gelindiğinde Efrin, ve Cızire Kantonlarının da ilanı bir bütün olarak “Rojava Devrimi"nin kıvılcımı oluyordu

Perşembe, 02 Temmuz 2015 01:56
2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli'nde 33 yazar ve ozan 2 otel çalışanı 35 kişi yanarak can verdi. Katliamın 22. yılında Madımak'ta hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz.

Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin organize ettiği Pir Sultan Abdal Senliklerine katılan sanatçı,yazar ve ozanların konakladığı Madımak Oteli 'şeriat isteriz' diyen gericiler tarafından yakıldı. 

Katliamda 33 aydın ve yazar 2 otel çalışanı olmak üzere 35 kişi yanarak, dumandan zehirlenerek can verdi. 

2 TEMMUZ'DA NELER OLDU?

Salı, 14 Temmuz 2015 11:58
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz meclis toplantısının ilk oturumunda AKP grubu ilginç bir öneri getirerek, AKP İzmir Milletvekili Cemil Şeboy’un Buca Belediye Başkanlığı döneminde Çevik Bir adı verilen meydanın adının Yaşar Kemal olarak değiştirilmesini istedi, CHP grubu ret oyu verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı ilk oturumu Başkan Aziz Kocaoğlu başkanlığında gerçekleşti. Oturumda AKP grubundan ilginç bir öneri geldi. AKP grubu, AKP İzmir Milletvekili Cemil Şeboy’un Buca Belediye Başkanlığı döneminde “Çevik Bir” adı verilen Buca’daki meydanın adının Yaşar Kemal olarak değiştirilmesini önerdi.

Çarşamba, 22 Temmuz 2015 16:05
Bugün, Türkiye'de işçi sınıfı mücadelesine kattığı değerlerle anılan Kemal Türkler'in katledilişinin 35. yılı. İşçi sınıfı mücadelesi geriye çekilse de, kazanım elde etse de, bu 35 yılın her anında Türkler'in ve mücadele arkadaşlarının günümüze kadar sürüklenen emeklerinin değeri büyük.

1926 yılında Denizli’de doğan Kemal Türkler, yoksul hayatı geçirdi. Genç yaşta terzi çırağı olarak çalışmaya başlayan Türkler, daha sonra gömlek ustalığı, ayakkabıcı çıraklığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bu dönemde, işçi sınıfı mücadelesine dair düşünceler edindi.

Cuma, 10 Temmuz 2015 11:50
Yunanistan geçtiğimiz Pazar kemer sıkma politikalarına “hayır” dedi. “Hayır” için bastıran Syriza’nın AB’ye sunduğu öneri ise reddedilen kemer sıkma politikalarını neredeyse tamamen kabul ediyor.

Yunanistan geçtiğimiz Pazar günü yapılan referandumda Troyka’nın (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) dayattığı kemer sıkma politikalarına “hayır” dedi. İktidardaki Syriza ve küçük ortağı milliyetçi ANEL, referandumda “hayır” denilmesi için propaganda yaptı.

Perşembe, 09 Temmuz 2015 10:29
Hatay ve Adana’da silah taşıdıkları belgelenen MİT TIR’larını durdurduğu için tutuklanan savcılardan Özcan Şişman, MİT’in Reyhanlı saldırısıyla ilgili bilgisi olduğunu ancak buna rağmen hiçbir önlem almadığını ileri sürdü.

Savcı Şişman’a göre MİT Reyhanlı katliamını biliyordu ama polisle paylaşmadı.

Pazar, 12 Temmuz 2015 08:44
Edirne’den Van’a 30 ayrı ilde yasadışı telefon dinlemesi yapıldığı iddiası üzerine soruşturmalar başlatıldı. Soruşturmalar sonucu 508 polis gözaltına alınırken, polislerden 114’ü tutuklandı.

Hürriyet'ten Tolga Atilla'nın haberine göre, yasadışı telefon dinleme iddialarına yönelik operasyonlar ilk kez 15 ay önce Adana’da başladı. Operasyonların şimdilik son adresi Rize oldu. Edirne’den Van’a 30 ayrı ilde yasadışı telefon dinlemesi yapıldığı iddiası üzerine Mülkiye ve Polis Başmüfettişleri tarafından soruşturmalar başlatıldı.

Pazar, 21 Haziran 2015 13:24
19 Aralık 2000’de düzenlenen ‘Hayata Dönüş’ operasyonunda yüzü yanan Hacer Arıkan açtığı favayı kazandı.

Bayrampaşa Cezaevi’nde 19 Aralık 2000’de düzenlenen 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan ‘Hayata Dönüş’ adı verilen operasyondan, ağır yanıklarla kurtulan, yüzü tanınmayacak hale gelen Hacer Arıkan, 15 yıl sonra hukuk savaşını kazandı. İçişleri ve Adalet Bakanlığı, Arıkan’a 120 bin TL tazminat ödeyecek. Danıştay 10.

Perşembe, 11 Haziran 2015 16:06
19 Aralık Katliamı'na neden olan 'Hayata dönüş' operasyonu davasında tutuklu yargılananlar için savcı mütaalasını verdi.

Ümraniye Cezaevi'ndeki ölüm orucu eylemlerine son vermek bahanesiyle 19 Aralık Katliamı'na neden olan 'Hayata Dönüş operasyonu' davasında savcı mütalaasını verdi.

Pages