704 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 21 Haziran 2015 13:24
19 Aralık 2000’de düzenlenen ‘Hayata Dönüş’ operasyonunda yüzü yanan Hacer Arıkan açtığı favayı kazandı.

Bayrampaşa Cezaevi’nde 19 Aralık 2000’de düzenlenen 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan ‘Hayata Dönüş’ adı verilen operasyondan, ağır yanıklarla kurtulan, yüzü tanınmayacak hale gelen Hacer Arıkan, 15 yıl sonra hukuk savaşını kazandı. İçişleri ve Adalet Bakanlığı, Arıkan’a 120 bin TL tazminat ödeyecek. Danıştay 10.

Perşembe, 11 Haziran 2015 16:06
19 Aralık Katliamı'na neden olan 'Hayata dönüş' operasyonu davasında tutuklu yargılananlar için savcı mütaalasını verdi.

Ümraniye Cezaevi'ndeki ölüm orucu eylemlerine son vermek bahanesiyle 19 Aralık Katliamı'na neden olan 'Hayata Dönüş operasyonu' davasında savcı mütalaasını verdi.

Çarşamba, 17 Haziran 2015 08:50
Fuat Avni adlı hesaptan atılan tweetlerde Erdoğan’ın erken seçimi zorunlu gördüğü öne sürüldü.

Fuat Avni adlı Twitter hesabından atılan tweetlerde Erdoğan’ın 19-25 Aralık dosyalarının TBMM gündemine gelmemesi için erken seçimi zorunlu gördüğü iddia edildi. Erdoğan için “17/25 Aralık dosyalarının Meclis’te gündeme gelmesinden korkmuyor, titriyor” diyen Twitter fenomeni, erken seçimin kaosla, kaosun da terör eylemleriyle geleceğini öne sürdü.

İşte Fuat Avni’nin tweetleri:

Perşembe, 18 Haziran 2015 08:00
Ali Rıza Aydın

İç politika, bir yanda herkesin kendince kafasında yarattığı koalisyon seçenekleri, diğer yanda egemen güçlerin en uygun hükümet planları ile uğraşır gözükürken, iki konuda kaleler koruma altında ve tıpkı yaşamın sürmesi gibi varlığını sürdürüyor: Biri kapitalizmin kalesi, diğeri de emperyalizmin…

Salı, 16 Haziran 2015 16:03
Erdoğan’ın başdanışmanı Mustafa Varank, THY Özel Kalem Müdürü’yle yaptığı görüşmelerin ses kaydının yayınlanmasını gerekçe göstererek soL’dan şikayetçi oldu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank, geçen yıl 18 Mart’ta gündeme gelen THY Özel Kalem Müdürü Mehmet Karakaş’la arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını haberleştirdiği için soL Genel Yayın Yönetmeni Alper Birdal ve Sorumlu Müdür Hafize Kazcı’dan şikayetçi oldu.

ŞİKAYET NEDENİ: ‘SUÇ İNTİBASI OLUŞTURMAK’

Cuma, 12 Haziran 2015 09:15
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “MHP’nin HDP ile aynı amaç doğrultusunda faaliyet alanına girmesi söz konusu değildir. Kapalıyız. HDP’yi yok farz ediyoruz” dedi

 MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mevcut duruma göre AKP azınlık hükümeti, AKP-HDP, AKP-CHP veya AKP-CHP-HDP koalisyonları kurulabileceğine ifade etti.

Salı, 26 Mayıs 2015 17:26
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), F Tipi cezaevlerinin hayata geçirilmesi için 20 cezaevinde eş zamanlı olarak gerçekleşen "Hayata Dönüş" operasyonunda, Türkiye'yi yaşam hakkı da dahil olmak üzere insan hakları ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum etti.

19 Aralık 2000’de Bayrampaşa Cezaevi’nde düzenlenen operasyon sırasında tutuklu bulunan mahkumların "Hayata Dönüş" operasyonu ile ilgili şikayetleri üzerine AİHM tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan ve işkence ve kötü muameleyi yasaklayan maddelerini ihlal ettiğine karar verildi.

Pazar, 31 Mayıs 2015 18:50
Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, bugün yurdun bazı bölümlerinde kuvvetli yağış olduğu bildirilirken, yağışlar hafta içi de sürecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Ankara, Çankırı, Erzincan ve Ardahan çevreleri ile Muğla'nın Dalaman ve Fethiye ilçesinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Pazartesi, 25 Mayıs 2015 11:06
Hükümete yakın Kalyoncu, Beykoz Ormanı’na üniversite yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ormanlık alanı korumak için Beykoz’da 2. derece sit ve orman içi dinlenme alanında kaldığı gerekçesiyle reddettiği konut teklifini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söz konusu alana özel eğitim tesisleri yapılmasını onaylayarak askıya çıkardı. Söz konusu alanın 3.

Cuma, 29 Mayıs 2015 12:48
Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu olduğu gerekçesiyle tutuklanan Ali Fuat Yılmazer'in tutukluluk kararında, Dink cinayetinin planlanmasından haberdar olduğu, Dink'e koruma sağlanmasını engellediği ve cinayetin gerçekleşmesini beklediği ifade edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in, Hrant Dink cinayeti kapsamında tutuklanmasına ilişkin kararda, yeni detaylar yer aldı.

Cuma, 29 Mayıs 2015 11:39
Tüm Türkiye, "insani yardım" denilen MİT tırlarının içinden çıkan silahların video görüntülerini konuşuyor. Suriye'deki katilleri silah taşıma işi, çok daha geniş bir şebekenin işi olarak biliniyor.

Cumhuriyet gazetesinden Can Dündar, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkmenlere yardım yapıyorduk" diyerek savunduğu silah dolu MİT tırlarının video görüntülerini yayımladı.

"İnsani yardım" götüren tırlarda çok sayıda havan, top ve makineli tüfek mermisi bulunuyordu. 

Cumartesi, 02 Mayıs 2015 09:00
Murat Beşer

1993 Şubatı iyi kış yapmış, günlerce yağan kar ayak bileklerini saran yarım botların seviyesini aşmıştı. Beyaz örtünün iktidarını ilan ettiği bir akşamüzeri, “terörle mücadele” ekipleri, Fındıkzade’de kalabalık bir bekâr evini basmıştı.

Çarşamba, 20 Mayıs 2015 14:35
ABD Başkanı Barack Obama, Afrika'daki çocuk askerlik düzenine karşı olan kampanyalarıyla da biliniyor. Ancak Güney Sudan'daki çocuk asker ordusu, ABD'nin doğrudan desteği ile büyüyor. TomDispatch.com'da yayımlanan Nick Turse makalesini soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Başkan Obama daha ikna edici olamazdı.

Salı, 28 Nisan 2015 16:33
Dünü anlamak, yarını aydınlatmak için: V. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu.

Üniversite Konseyleri Derneği tarafından iki yılda bir düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu’nun beşincisi, 19-20 Aralık 2015 tarihlerinde yine Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezinde düzenlenecek. Bu yıl “Dünü anlamak, yarını aydınlatmak için…” sloganıyla düzenlenen sempozyumun çağrı metni bugün yayınlandı.

Cuma, 03 Nisan 2015 10:40
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Dünya gazetesinin haberine göre, enflasyonda bir önceki aya göre yüzde 1,19, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,70 artış gerçekleşti.

Pages