14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Pazartesi, 19 Mart 2018 07:37
Guardian, Afrin'in TSK kontrolüne alınması sonrası YPG'nin 'vur-kaç' taktiğine geçeceğini ileri sürdü.

İngiliz Guardian gazetesi, Afrin'den çekilen YPG'ye ilişkin yeni bir haber yayımladı.

Haberde, "YPG'li bazı güçler kent merkezinden çekilirken, bazıları TSK ve ÖSO güçlerine "vur-kaç tekniğiyle saldırma amacıyla Afrin'de kaldı" ifadeleri yer aldı.

Salı, 27 Mart 2018 00:45
Orhan Gökdemir

Ne zaman İslamcıların zulmü düşse gündeme hep o fotoğrafı hatırlıyorum. Sağda Şanar Yurdatapan, üzerinde kırmızı bir çarşaf var. Yanında iriyarı dinci Abdurrahman Dilipak, yakasız beyaz gömleği siyah ceketiyle gayet resmi. Güya üniversiteye türbanla girme yasağını protesto ediyorlar birlikte.

Pazartesi, 05 Mart 2018 01:30
Osman Çutsay

Davulun sesi uzaktan da yakından da hoş gelmiyor artık. Avrupa kapitalizmi zor günlerden geçiyor. İki tuhaf gelişmenin pençesinde. Marksistler için olağan bir süreç bu. Fakat 150 yıldır marksizmi şöyle veya böyle, sürekli indirgemecilikle (“her şeyin başı ekonomiymiş”) suçlayan demokrat döküntülerin de bu tuhaflığa bir yanıt bulamadığını görüyoruz.

Perşembe, 15 Mart 2018 08:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Günün başbakanına mı sordunuz' diyerek yarı yolda bıraktığı Mavi Marmara'nın adı, 'Erdoğan Bey' olacak.

Mavi Marmara, uzun bir aradan sonra yeniden habercilerin gündemine düştü. Mavi Marmara’yı RO-RO gemisi yapmak üzere satın alan armatör Erdoğan Tümsek, geminin 3 ay sonra “Erdoğan bey” adıyla yeniden çalıştırılmaya başlayacağını açıklarken, “Mavi Marmara benim için gazi gemidir, denizle buluşmasını sağlayacağım” dedi.

Cumartesi, 17 Mart 2018 01:00
Orhan Gökdemir

İktidarın eki haline getirilen bütün gazete ve televizyonlarla bağımı kestim. Herkese tavsiye ederim, ruh sağlığını korumanın en etkili yollarından biri. Toplu halde okuyorum sonra, not alıyorum, “büyük resmi” görmeye çalışıyorum. Bugünkü yazıda da haftanın notları var.

Salı, 20 Mart 2018 00:45
Orhan Gökdemir

1961 Anayasası ile birlikte Türkiye’de sola önemli bir kapı aralanmıştı. Anayasanın ilanıyla aynı yıl 12 sendikacı tarafından kurulan TİP, 4 yıl sonra katıldığı ilk genel seçimde 15 milletvekiliyle Meclise girmeyi başardı. Üzerine bütün dünyayı sallayan 68 dalgası geldi. Düzenin efendileri ürkmüştü. Seçim yasasını değiştirdiler.

Perşembe, 15 Mart 2018 01:00
İlker Belek

Trump tarihe her şeyden önce en hızlı kadro harcayan başkan olarak geçecek sanırım.

Tillerson’u Afrika gezisi sırasında, adam daha ne olduğunu anlayamadan bir tweetle harcadı. Emperyalizm böyle bir sistem. Kriz dünya sisteminin başına klasik diplomasi kurallarından hiç anlamayanların geçmesine vesile oluyor. Ama zaten dünyayı yönetmek için artık diplomasiye gerek bulunmuyor.

Pazartesi, 12 Mart 2018 07:15
Osman Çutsay

Anlaşıldı: Sosyalizmle yakından uzaktan ilişkisi olmayan, ama “mış gibi” yapan ucuz hamasi lafazanlıklarla sahneye çıkacaklar, herhangi bir plan ve program olmadan, üç-beş kişi bir araya gelecekler ve koca bir ülkenin kaderini değiştirecekleri rüyasına yatacaklar. El çabukluğuyla ve tabii en kirli ortamlarda bile “asıl hedefi -bu sosyalizm falan oluyor herhalde- bir an bile unutmadan”.

Perşembe, 29 Mart 2018 01:00
İlker Belek

Aslında sosyalist sistem yıkıldığından beri devam eden bir dünya savaşının içindeyiz. Ama, büyük güçlerin doğrudan karşı karşıya geldiği türden olmadığı için, ilk ikisinden farklı bir dünya savaşı bu. Taraflar 30 yıl boyunca çatışmaları ya sosyalist sistemin artığı ülkelere yıktılar ya da Suriye’de olduğu gibi vekilleri üzerinden yürüttüler.

Çarşamba, 21 Mart 2018 12:44
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin 'Karanlığa karşı yaşasın tiyatro' etkinlikleri sürüyor. NHKM sahnesinde bu akşam Nâzım Hikmet'in Taranta Babu adlı eseri var. Cansu Fırıncı'nın sahneleyeceği eserin yönetmeni Harun Güzeloğlu'yla görüştük... Güzeloğlu, Taranta Babu'yu soL okurlarına anlattı...

Türkiye'de sanata ve sanatçıya yönelik artan baskı, sansür ve engelleme girişimlerine "Karanlığa karşı yaşasın tiyatro" diyerek Mart ayını tiyatro ayı ilan eden Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde yeni yapıtlar sahnelenmeye devam ediyor. 

NHKM sahnesinde bu akşam 20.30'da Nâzım Hikmet'in Taranta Babu adlı yapıtı sahnelenecek. Sahnede Cansu Fırıncı olacak...  

Salı, 13 Mart 2018 00:45
Aydemir Güler

Hukuki anlamda söylemiyorum. Hukuk eninde sonunda bir üstyapı kurumudur ve üstelik yalnızca diğer üstyapı kurumları gibi “temel” tarafından belirlenmekle kalmaz; bir de bir başka üstyapı kurumu olan siyasetin belirlenimi altındadır.

Cumartesi, 24 Mart 2018 01:00
Orhan Gökdemir

Aydın Doğan emaneti sahibine teslim etti, gitti. Kontrolündeki basın artık devletindir. Daha önce de devletindi zaten. Şu kadarını hatırlatayım; basın patronu olduğu ilk yıllarda Hürriyet gazetesinin kapısından bile geçemediği konuşuluyordu Doğan’ın. Sahibi kâğıt üzerinde o görünmesine rağmen, boyunu aşan bir dükalıktı Hürriyet.

Pazar, 18 Mart 2018 17:45
Melih Yeşilbağ

İstanbul piyasasına hızlı bir giriş yapan Uber ile taksiciler arasındaki tartışma bir süredir gündemde. Uber sürücülerinin taksiciler tarafından darp edilmesi ve taksi plakası sahiplerini temsil eden meslek odasının protesto eylemleri gergin tartışmayı daha da alevlendirmiş durumda.

Cumartesi, 10 Mart 2018 01:00
Orhan Gökdemir

“Huzur İslam'da sloganı çok değil on yıl evveline kadar çok tutulan bir slogandı. Şimdilerde bu slogana öyle pek rastlayamıyoruz. Bu slogan genelde lüks arabaların arka camlarında, iyi tefriş edilmiş evlerde, halinden memnun ticarethanelerde daha çok arzı endam ediyordu.