319 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 27 Aralık 2017 19:33
Afganistan'da kısa süren Sovyetler Birliği destekli sosyalizm, emperyalizmin müdahalesinden ve ideolojik saldırısından hiç kurtulamadı. Bugün dünyanın başına bela olan cihatçı çetelerin "özgürlük savaşçıları" etiketiyle süslenerek ilk kez sahneye çıktığı coğrafya Afganistan oldu.

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a verdiği destek, bu ülkenin tarihinde hiç görmediği bir ilerlemeyi beraberinde getirdi. Ancak, ABD emperyalizmi, Sovyetler Birliği'nin desteklediği Afganistan'daki sosyalist sistemi her türlü saldırıyla sıkıştırmaktan geri durmadı.

Cuma, 01 Aralık 2017 00:45
Rıfat Okçabol

Haberlere göre bir CHP yetkilisi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, “Eğitimin kalitesi arzu edilen seviyede değil. Öğretmenlerin sorunu çözülmeden, eğitimin sorunları çözülemez” demiş. Bu söylem, normal bir ülkede ve normal koşullarda geçerli bir söylem olsa da, günümüz Türkiye’sinde geçerli bir söylem mi?

Salı, 26 Aralık 2017 16:12
CHP genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba, "Bahçeli artık sarayın taşeronudur. Saray ona kadro vermelidir” dedi.

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin pazar sabahı yayımlanan KHK’leri eleştirenlere yönelik sözlerini değerlendiren CHP genel başkan yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, "Bahçeli sarayın taşeronudur. Saray ona kadro vermelidir” dedi.

Pazar, 24 Aralık 2017 18:12
Üniversite Konseyleri Derneği, Bilim ve Aydınlanma Akademisi Girişimi ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin ortaklaşa düzenlediği 6'ncı Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu sona erdi. Kapanış konuşmasını yapan Erhan Nalçacı, “Evrim konusu temel olarak doğa üzerine düşünmenin yoludur. Müfredatta yer almaması, düşünen insanın istenmemesidir" dedi.

Üniversite Konseyleri Derneği, Bilim ve Aydınlanma Akademisi Girişimi ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin ortaklaşa düzenlediği 6'ncı Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu sona erdi. 

Perşembe, 07 Aralık 2017 14:37
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiçbir komşu ülkenin toprağında gözümüz yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyareti kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çipras ile yaptığı görüşmede şunları söyledi:

Salı, 05 Aralık 2017 00:30
Oğuz Oyan

15. Sosyal Bilimler Kongresi geçen hafta gerçekleştirildi. Her zaman olduğu gibi bu önemli bilimsel etkinlik, yazılı basında ve hatta HBT gibi bilimle ilgili olması beklenen dergilerde, hak ettiği ilgiyi görmedi. Tek istisnayı Cumhuriyet’ten Güray Öz oluşturdu.

Perşembe, 28 Aralık 2017 00:45
İlker Belek

Hukuk yok, anayasa yok, Meclis yok.

AKP ülkeyi OHAL ve KHK’larla yönetiyor. Böyle de devam edecek.

KHK’lar OHAL kapsamında kendisine tanınmış yetki alanını her yönüyle aşıyor, KHK’lar OHAL’in gerekçesi olmayan konularda sınırsız düzenlemeler yapıyor, KHK’ların meclisten geçirilmesi gerektiği hükmü yok sayılıyor.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 08:27
soL Kültür ekibi, Aydınlanma Dosyasını açıyor. Dosyada birçok önemli başlıkta değerlendirmeler yer alıyor...

AKP iktidarının aydınlanma düşmanlığına karşı soL Kültür ekibi önemli bir dosya hazırladı:

Pazar, 10 Aralık 2017 17:19
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin "AKP müfredatına aydınlanma müdahalesi" başlıklı etkinliği bugün Antalya'da gerçekleştirildi.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin "AKP müfredatına aydınlanma müdahalesi" başlıklı etkinlik bugün Antalya'da Değirmenönü Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını soL yazarı Doç. Dr. İlker Belek yaptı.

Cumartesi, 23 Aralık 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Batı Cephesinde yeni bir şey yok! Birleşmiş Milletler’de yapılan Kudüs oylamasında bir kez daha ABD’nin ittifak sistemlerinin nasıl daraldığı ve yalnızlaştığı ortaya çıktı. ABD ve İsrail ile birlikte ret oyu veren birkaç ülkenin haritada yerini bir seferde bulana aşk olsun! Palau, Mikronezya, Togo… Belli ki oylarını, gereksinimleri varmış ve satmış bu minik devletler.

Çarşamba, 20 Aralık 2017 12:15
İspanya Başbakanı ve Halk Partisi (PP) lideri Rajoy, “Normalliğe, anayasaya ve mantığa dönüp dönmeyeceğimizi bu seçimler belirleyecek” dedi.

İspanya’nın Katalonya Özerk Yönetimi’nde, perşembe günü yapılacak ve ayrılıkçılarla birlik yanlıları arasında geçecek parlamento seçimleri öncesinde, partiler son kampanyalarını gerçekleştirdi.

Cumartesi, 09 Aralık 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Trump’ın Kudüs hamlesinin ABD emperyalizminin planlı bir stratejisinin ürünü mü, yoksa kendi sıkışmışlığını aşmak için fevri olarak ortaya attığı bir adım mı olduğunu göreceğiz. Ancak hemen herkes Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini Trump’ın kontrolsüz bir hamlesi olarak görüyor.

Salı, 26 Aralık 2017 14:35
İlk olarak Osmanlı Devleti’nin son döneminde varlıklı ailelerin çocuklarının askerlikten muafiyeti amacıyla devreye sokulmuş bedelli askerlik uygulamasının tarihini, günümüzdeki uygulanış biçimini ve partilerin bu konuda neler düşündüğünü sizler için derledik...

Bedelli askerlik gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Son olarak Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin "Bedelli askerlik, öngörülebilir bir gelecekte gündemimizde yok" açıklamasından sonra yaşanacak gelişmeler merak konusu. Her ne kadar bakan, gündem konusu olmadığını söylese de toplumun önemli bir kısmı yakın döneme dair bedelli askerlik beklentisi içerisinde.

Salı, 19 Aralık 2017 01:00
Oğuz Oyan

Siyasal iktidarın hiç beklemeden gündemine aldığı öncelikli siyasi hedefi, İzmir'in ele geçirilmesiydi. Siyaseten ele geçirmeyi, kuşkusuz ekonomik olarak ele geçirme de izleyecekti. İktidarın değişmez başı, henüz 2004 yerel seçimlerinde, "İzmir'i alamazsak kendimi bu seçimleri kazanmış saymam" gibi aşırı iddialı bir konumlanmayı seçmişti.

Pazartesi, 25 Aralık 2017 01:00
İlker Belek

Aşı karşıtlığı yükseliyor. Giderek artan sayıda aile çocuğunu aşılatmak istemediğini, bunun özgürlükleri olduğunu ileri sürüyor. Bir de üzerine dava açıp, Anayasa Mahkemesi’nden “evet öyledir” diye karar çıkartıyorlar. Sağlık Bakanlığı bütün bunlara seyirci kalmakla yetiniyor.

Pages