31 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 29 Kasım 2017 09:20
​Gazeteci Andrew Jennings’in ifadesi ile "dünya çapında organize bir suç örgütü" olan FIFA’nın, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın resmi afişine Sovyet kaleci Lev Yaşin’i "layık görmesi" sadece bir oldu bittiyle açıklanamaz. Bu, bilinçli bir şekilde yapılan kapitalist Rusya ile Sovyetler Birliği’nin bir arada gösterilme ve eşitlenme ritüellerine uygundur. Oysaki Sovyet spor emekçisi Lev Yaşin ile FIFA ya da Rusya; iki farklı ideolojik dünyanın "uzlaşmaz ve karşı" yüzlerini resmetmektedir.

Bu bizi memnun etmeli mi? Sovyetler Birliği’nin efsane kalecisi Lev Yaşin’in yerküreyi sembolize ederek futbol topunu uçarak kurtardığı FIFA afişi bizi, sırf Lev Yaşin’i hatırlattığı için, etkilemeli mi?

Çarşamba, 01 Kasım 2017 22:37
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci torba yasa tasarısında Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) özelleştirilmesinin önünü açan maddenin geri çekilmesi için yarın maden işçileriyle birlikte basın açıklaması yapacaklarını açıkladı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı ve yönetimi Üzülmez Müessesesi, Kozlu Müessesesi, Amasra Müessesesi, Karadon Müessesesi Gelik İşletmesi ve Kilimli İşletmesi’nin TTK Armutçuk Müessesesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek 58'inci madde ilgili işçilere bilgi verdi.

Pazartesi, 20 Kasım 2017 00:52
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi ve Kocaeli Halk Komitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Eğitimde Gericileşme ve Yeni Müfredat" paneli Kocaeli Ses şubesinde gerçekleştirildi.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi ve Kocaeli Halk Komitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Eğitimde Gericileşme ve Yeni Müfredat" paneli Kocaeli Ses şubesinde yapıldı. Etkinlikte eğitimde gericileşme ve buna karşı yapılabilecekler konuşuldu. 

Cumartesi, 25 Kasım 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Kısa bir süre önce Zimbabve’de ordu başkente girdi ve silahlar patlamadan Mugabe’nin uzun süren iktidarı sonlanmış oldu. Afrika’da ve dünyanın değişik yerlerinde buna benzer olaylar oluyor diye düşünülebilir, oysa Zimbabve olayı dünyanın içinden geçtiği siyasi dönemi anlamak için önemli gözüküyor.

Perşembe, 16 Kasım 2017 01:00
İlker Belek

“Nereden çıktı şimdi?” denilebilir.

“İşçiler, emekçiler AKP’nin oy tabanı” diye itiraz edilebilir.

Dinin, milliyetçiliğin işçi sınıfını avucuna aldığına dair somut veriler sunulabilir.

Hepsine tamam.

Cumartesi, 18 Kasım 2017 13:22
AKP yandaşı "gazete" Sabah'ın yazarı Salih Tuna ve başka bir yandaş "gazete" olan Akit'in yazarı Kenan Alpay'a hakaretler yağdırdı.

Yandaş "gazete" Sabah'ın yazarı Salih Tuna, "Deist/nihilist kafalı İslamcılar" sözlerine tepki gösteren yandaş "gazete" Akit'in yazarı Kenan Alpay'a "Müfteri zibidi, çürük armut" sözleriyle cevap verdi. Tuna, "Müfteri zibidiler anında kendilerine yakışanı yaptı. Onlar için kelime yakmaya bile değmez" ifadesini kullandı.

Perşembe, 02 Kasım 2017 12:01
Fransa'daki haçlı Papa heykeli, Fransa ile Polonya arasında "laiklik" gerilimine yol açtı.

Fransa'nın Polermel kasabasına yerleştirilen Papa II. Johannes Paul heykeli, Fransa-Polonya ilişkilerinde gerilime yol açtı.

Polermel belde belediye başkanının özel gayreti ile kamusal alana haçlı Papa heykeli dikilmesi üzerine, durumu protesto edip İdari Mahkeme'ye başvuran yurttaşlar, heykel üzerindeki haçın çıkartılması kararını sağlamıştı.

Çarşamba, 22 Kasım 2017 01:00
Mustafa Türkeş

Bugün Soçi’de üçlü zirve toplantısı yapılıyor. Yeni bir ittifak mı doğuyor? Nasıl okuyacağız?

Soçi buluşmasını yeni bir ittifakın kilometre taşlarından biri, yani yeni bir kuruluşa giden buluşma olarak görmek isteyenler olduğu gibi, buradan Batı güvenlik sistemine alternatif bir ittifak sisteminin ortaya çıkmayacağını bilenler de var.

Salı, 07 Kasım 2017 08:41
"O sinemaya can veren sosyalizmdi, sosyalist iktidar için verilen mücadeleydi. O zaman göğsümüzü gere gere söyleyebiliriz: Sermaye düzenine ve gericiliğe boyun eğmeyen insan yoksa sinema da yok. Sosyalizm yoksa sinema da yok. Ekim’in sineması, en çok da bunu ortaya koydu işte."

Yüzüncü yılında, ortalık Ekim Devrimi etkinliklerinden geçilmiyor. İlginç.

Salı, 07 Kasım 2017 12:45
Türkiye Komünist Partisi, Ekim Devrimi'nin 100. yılı dolayısıyla 12. Kongre'de karar altına aldığı Ekim Devrimi Tezleri'ni yayımlandı.

"Sosyalist seçeneği güçlendirmek için" sloganıyla bu yıl kongresini düzenleyen Türkiye Komünist Partisi, kongrede karar altına aldığı Ekim Devrimi Tezleri'ni parti sitesinden duyurdu.

TKP'nin "Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin 100. yılında yolumuz devrimin yoludur" başlıklı tezleri şöyle:

Pazartesi, 13 Kasım 2017 01:00
İlker Belek

Tarih 28 Mayıs 2013. Erdoğan grup toplantısında alkolü sınırlayan düzenlemelerine dair konuşurken şöyle diyor: “İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasa sizin için neden reddedilmesi gerekiyor?”

Pazartesi, 06 Kasım 2017 10:15
Psikiyatrist Cem Taylan Erden

BilimSoL da çıkan şu yazının ardından sünnet üzerine yazmak “farz” oldu. Kinaye’den de anlayacağınız üzere bu konu coğrafyamızda sadece tıbbi açıdan ele alınamayacak kadar mühim bir mesele.

Çarşamba, 08 Kasım 2017 09:38
Ekim Devrimi'nin 100. yılı dolayısıyla Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen 19. Dünya Komünist ve İşçi Partileri toplantısına Türkiye'den katılan tek parti olan TKP'nin Genel Sekreteri Kemal Okuyan, hem toplantı gündemine hem de TKP'ye ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen 19. Dünya Komünist ve İşçi Partileri toplantısına, Rusya'daki Sovyetler Birliği izine ve TKP'ye ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

'İDEOLOJİK VE SİYASAL FARKLAR OLDUĞU SIR DEĞİL'

Salı, 21 Kasım 2017 09:17
1967 yılında ilk baskısı yapılan ve 1974 yılında “The October Storm and After, Stories and Reminiscences” adıyla İngilizce olarak basılan kitap, “Ekim Fırtınası ve Sonrası” adı ile Yazılama Yayınevi tarafından tekrar yayımlandı.

1967 yılında ilk baskısı yapılan ve 1974 yılında “The October Storm and After, Stories and Reminiscences” adıyla İngilizce olarak basılan kitap, “Ekim Fırtınası ve Sonrası” adı ile Yazılama Yayınevi tarafından tekrar yayımlandı.

Perşembe, 09 Kasım 2017 00:45
İlker Belek

Son beş ayda Karayipler 7 büyük kasırga yaşadı. Irma ve Maria nedeniyle Barbuda ve Dominik Cumhuriyeti’nde konutların %90’ı kullanılamaz hale geldi. BM genel sekreteri bu gelişmelerin kesinlikle sera gazlarının yarattığı ısınmayla ilişkili olduğunu belirtiyor.

Pages