25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 14 Haziran 2017 09:53
Konya'da gelecek eğitim yılında sınıfların kızlı-erkekli olarak ayrılacağını duyuran Konevi Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Faruk Özarslan hakkında, gelen tepkilerden sonra soruşturma başlatılmıştı. Özarslan konuyla ilgili, "Buna ideolojik bakmamak lazım. Odanızdaki bir eşyanın yerini değiştirmek gibi. Büyütülecek bir şey değil" dedi.

Konya'nın Selçuklu ilçesindeki Konevi Anadolu Lisesi'nin Müdürü Ömer Faruk Özarslan, okulun internet sayfasından yaptığı duyuruda, "Okulumuz 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren kız-erkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitime devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"EŞYANIN, MASANIN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK GİBİ, BÜYÜTÜLECEK BİR ŞEY YOK"

Cuma, 23 Haziran 2017 09:13
Bugün teknokentler Türkiye işçi sınıfının azımsanmayacak bir kesiminin bulunduğu ve kendi gündelik yaşamları içinde mikro kavgaların verildiği, ideolojik olarak yoğun çatışmaların yaşandığı, bu anlamda hiç de sanıldığı gibi “dikensiz gül bahçesi” olmayan yerler. Bu açıdan bakıldığında kapitalizmin nitelikli sömürü koşullarının yürütüldüğü teknokentlerde yine aynı şekilde nitelikli bir sınıf kavgası da örülmeyi bekliyor.

Üniversitelerin kapanmasıyla birlikte bünyesinde teknokent olan çeşitli kampüslerde hareketlilik arttı. Mezun olan veya mezun olmak üzere olan çok sayıda üniversiteli, kampüslerinde kalıcı şekilde çalışma hayatına atılabilmek için teknokentlerdeki şirketlerin kapılarını aşındırmaya başladı.

İsterseniz önce gelin bu “teknokent” neyin nesidir ona bakalım.

Pazartesi, 19 Haziran 2017 14:51
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ''Katar'a yönelik politika yıllar sürebilir, Türkiye akil olmalı'' dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, Katar'a yönelik izolasyon politikasının yıllar boyunca devam edebileceğini söyledi.

Gargaş, Türkiye'nin Katar konusundaki tutumu hakkında ise, "Türkiye'nin akil olmalı" açıklamasını yaptı.

Perşembe, 29 Haziran 2017 01:00
İlker Belek

Evrim müfredattan neredeyse tamamen çıkarıldı. Eskiden de bu konu yeterince işlenmiyordu. Şimdi durum vahim.

Aslında evrimle uzun zamandır uğraşıyorlar. Daha önceleri evrimin olmadığını iddia ediyorlar, hatta bunu kanıtlamak için kuşe kağıtlara cilt cilt atlaslar bastırıp, bedava dağıtıyorlardı. Anlaşılan baktılar böyle olmuyor, toptan yasaklamaya karar verdiler.

Salı, 06 Haziran 2017 08:43
HSK, Cumhuriyet gazetesine Charlie Hebdo tehditlerinin geldiği dönemde desteğe giden hâkim ve savcılara, “Akit hakkınızda haber yaptı” diyerek soruşturma açtı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Charlie Hebdo dergisine yönelik IŞİD katliamından sonra destek amacıyla yaptığı yayınlar üzerine saldırılara uğrayan Cumhuriyet’e destek ziyaretinde bulunan hakim ve savcılar hakkında Akit’te yayınlanan haberleri gerekçe göstererek soruşturma açtı.

Cuma, 09 Haziran 2017 12:30
Kaya Tokmakçıoğlu

Roland Barthes bir zamanlar “Gangsterler ve tanrılar konuşmaz, kafalarını sallarlar ve ne olacaksa olur” demişti. Cumhuriyet tarihimizde de buna benzer bir süreç yaşandı ve hâlâ yaşanmaya devam ediyor. Türkiye aydın hareketinden bahsediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin sınıfsal karakterinin Türkiye aydın hareketine biçtiği rolden.

Pazar, 18 Haziran 2017 00:57
Türkiye Komünist Partisi (TKP) İzmir’de 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47’nci yıl dönümünü andı. Etkinlikte, siyasi iktidarı istemeyen bir işçi sınıfının var olamayacağı vurgulandı. TKP'nin esas görevinin işçi sınıfını yeniden siyaset sahnesine çıkarmak ve yeni 15-16 Haziranlar yaratmak olduğu ifade edildi.

15-16 Haziran büyük işçi direnişi, Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından değişik illerde işçi buluşmaları ve etkinliklerle anılmaya devam ediyor.

TKP İzmir İl Örgütü tarafından Alsancak’taki Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen “İşçi Sınıfı Güçlüdür” adlı etkinlik, işçi sınıfının yeniden ayağa kalkma, siyaset sahnesinde yerini alma umudunu bir kez daha güçlendirdi.

Cuma, 23 Haziran 2017 18:20
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, "Filistinliler ihanete uğramış hissediyor, İsrailliler diyorlar ki 'Araplara bakın, onlara sırtlarını döndüler'" diyerek yaşananın "psikolojik bir savaş" olduğunu belirtti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Kudüs günü sebebiyle Filistine yönelik açıklamalarda bulundu.

"Bugün bölgemiz sıkıntılar ve tehditler altında ancak zaferler de var" diyen Nasrallah, "Arap liderlerin yokluğu, tembellikleri ve dış güçler bugün bölgemizi girdiği yıkıcı yola sürükledi" şeklinde konuştu.

Cuma, 30 Haziran 2017 11:30
Kemal Okuyan

1. KILIÇDAROĞLU HAKLI BİR ZEMİNDE YÜRÜYOR… 

Cuma, 23 Haziran 2017 20:30
"Bilim ve teknolojinin, sermayenin birikimine değil, ülkenin toplam değer üretiminin gelişimine katkı sağlayacak biçime dönüştürülmesinde bugün var olan teknopark yapılarından faydalanmak mümkün. Teknoparkların altyapısal ve kurumsal örgütlenme modelini, ulaştıkları bilimsel ve teknolojik birikimi "sermaye" belirleniminden kurtarıp, merkezi bir bilim teknoloji politikasının eksenine sokmak ilk adım olmalı."

Teknoparklar, bir yandan, sermayeyi teşvik için kurulmuş ve piyasa güdümü içinde olmaktan kaynaklı ortak zaaflara sahip olan, diğer yandan ilerlemeci ve bilimsel prensiplerle oluşturulmuş merkezler. 

Perşembe, 15 Haziran 2017 01:45
İlker Belek

AKP Büyük Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmeyi hedefleyen emperyalist bir proje çerçevesinde iktidara oturtuldu.

Arap Baharı’nın başlangıcı AKP Türkiyesi'dir.

AKP tekelci sermayenin projesidir. Burada yerli/yabancı sermaye ayrımı yapmanın anlamı da yoktur.

Cuma, 09 Haziran 2017 00:25
Eğitim yılının sonunda, eğitimin durumuna dair rapor hazırlayan Eğitim-Sen, OHAL kararnameleriyle yönetilen bir yılda eğitimde dinselleştirme ve ticarileştirme uygulamalarının daha da arttığını vurguladı.

2016-2017 eğitim öğretim yılının sonunda Eğitim-Sen, eğitimin bir yıllık durumuna dair hazırladığı raporu yayınladı.

Ülkenin ve eğitim politikalarının OHAL KHK’leri ile yönetilmesinin eğitim dönemine damgasını vurduğunu belirten Eğitim-Sen, hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin yaşandığı ağır ve zorlu eğitim dönemine dair şu verileri paylaştı:

Çarşamba, 21 Haziran 2017 16:39
Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komite Sekreteri Kemal Okuyan, "Kapitalizm muazzam bir tıkanma yaşıyor ve bu tıkanma yönetilebilir olmaktan çıktı. Oysa buradan çıkış var. Hazır kapitalizm makineyi dağıtmışken insanlık yeni bir düzen arayışını bir kez daha ve bu kez kalıcı bir biçimde önüne koymalı, gerçek bir zemine taşımalı. TKP bütün kaynaklarını sosyalizmin somut bir seçenek olarak toplumsal karşılık bulması için seferber edecek" dedi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komite Sekreteri Kemal Okuyan, Türkiye'de ve dünyada yaşanan kapitalizmin krizine, bu tıkanma karşısında insanlığın önüne bu kez kalıcı bir biçimde konulması gereken yeni düzen arayışına dair değerlendirmelerde bulundu. 

Pazartesi, 19 Haziran 2017 11:22
Bugünün Küba’sındaki “politik orta yolculuk” fikri, ABD’nin Devrim’i iktidardan düşürmek için uyguladığı stratejinin bir parçası olarak uzun zamandır hazırlanmaktaydı.

soL'un notu: Cubahora’da Elier Ramírez Cañedo imzasıyla yayımlanan bu yazı, ABD'nin Küba sosyalizmine yönelik ideolojik ve politik saldırılarına ilişkin tarihsel bir bilgi vermesinin yanı sıra, Küba'da sosyalizmin savunulması konusunda komünistlerin bilinç seviyesini göstermesi bakımından önem taşıyor.

Çarşamba, 28 Haziran 2017 01:00
Aydemir Güler

Çürüme, kapitalizmin tarihsel ilerleme ile bağının kırıldığı emperyalist çağın özelliklerinden biridir. Ancak bu tür tarihsel takvimlendirmelerde kural bölmelerin birbirinin içine geçişmesi oluyor. Kapitalizm insanın insanı sömürmesi olgusunu görülmemiş biçimde örten karakteristikleri ve bunlara eşlik eden ideolojik gericiliğiyle birlikte çürümeye çoktan başlamıştır aslında.

Pages