22 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 11 Nisan 2017 09:45
Yunanistan Komünist Gençliği’nin (KNE) geçtiğimiz hafta sonu Selanik’te düzenlediği mülteci konulu uluslararası etkinlik sona erdi. Salon toplantısı, ideolojik seminer ve kamp ziyaretinden oluşan iki günlük etkinlikte Türkiye Komünist Gençliği de temsil edildi.

Geçtiğimiz haftasonu Selanik’te Yunanistan Komünist Gençliği’nin (KNE) çağrısıyla Avrupa’nın çeşitli yerlerinden komünistler mülteci sorunu için bir araya geldi.

Cuma, 28 Nisan 2017 11:36
Almanya parlamentosu, kamu çalışanlarının, kamu görevi sırasında yüzün tamamını örten çarşaf giymeyi yasaklayan kanun tasarısını onayladı.

Almanya'da güvenlik önlemleri kapsamında, kamu çalışanlarının yüzün tamamını kapatan çarşaf giymeyi yasaklayan kanun tasarısı, Parlamento'da onaylandı.

Cumartesi, 22 Nisan 2017 10:45
İstanbul'da Üsküdar ve Ümraniye başta olmak üzere kent genelinde çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. Fethullah Gülen cemaatine yönelik düzenlenen operasyonlarda 42 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da bu sabah eş zamanlı olarak yapılan Fethullah Gülen cemaatine yönelik operasyonlarda, hakkında gözaltı kararı bulunan 76 kişiden 42’si gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Üsküdar ve Ümraniye başta olmak üzere kent genelinde çok sayıda adrese yapılan operasyonlara terörle mücadele ve uyuşturucuyla mücadele ekipleri de destek verdi.

Perşembe, 20 Nisan 2017 12:37
15 Temmuz darbe girişimi sonrası mezun vermeyen ve ara sınıflardaki öğrencileri de ihraç edilen askeri okullar yeniden öğrenci başvurusu almaya başladı. Başvuru koşulları arasında “irticai faaliyette bulunmamış olmak” da yer aldı.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından mezun vermeyen ve ara sınıflardaki öğrencilerinin tamamı ihraç edilen askeri okullar, yeniden yapılandırmanın ardından öğrenci kabullerine başladı.

Cumartesi, 08 Nisan 2017 13:39
İstanbul NHKM'de Fırat Arapoğlu Çağdaş Sanat ve Devrim başlıklı sunum yapacak.

NHKM Sanat Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşilerin bu ayki konuğu Fırat Arapoğlu.

Arapoğlu, Çağdaş Sanat ve Devrim başlıklı sunumunda Fluxus grubundan hareketle çağdaş sanat ve devrim ilişkisini ele alacak.

Cuma, 21 Nisan 2017 11:01
AKP, şaibeli referandumdunum ardından İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılan aktif istihdam politikaları harcamaları oranını yüzde 50'ye çıkardı.

“İstihdamda Milli Seferberlik” adı altında sermayeye verilen teşviklerin kaynağı İşsizlik Sigortası Fonu olmuştu. Şimdi işçilerin birikimleriyle oluşturulan bu Fon'dan seferberliğe yeni kaynaklar aktarılacak.

Perşembe, 20 Nisan 2017 01:41
"Mavi Marmara'da şehit düşenlere manyak demem mümkün müdür? O insanları her yerde savunan insan benim" diyen Cem Küçük, "Mavi Marmara'daki manyak tipler" ve "İsrail'e kafadan düşman olanlar" sözlerinden geri adım attı. Küçük, "İsrail'i benim kadar eleştiren ikinci bir yazar asla olmamıştır" dedi.

"Ak Parti radikal İslamcılarla ve Mavi Marmara'daki manyak tiplerle yolunu ayırmalı" diyen küçük, gelen tepkiler üzerine geri adım attı.

Çarşamba, 12 Nisan 2017 09:15
Aydemir Güler

Birkaç yıl öncesine kadarki genel uygulama ve uygulamaya yön veren yaklaşıma kalsa şu anda evet oylarının hayır’lara “tur bindirmiş” olması gerekirdi.

Cumartesi, 29 Nisan 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Dünya komünist ve işçi partilerinin 19. toplantısının hazırlıkları için Moskova’da buluşuldu.  Sovyetler Birliği’nin çözülmesinden sonra uzun süre toplanamayan partiler, ilk kez 1999’da Yunanistan Komünist Partisi’nin öncülüğünde Atina’da bir araya gelmişti.

Çarşamba, 19 Nisan 2017 21:00
İsrail basınında yer alan bir değerlendirmede, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki farklar ele alınıyor. Yazıda İsrail'de olamayacak bir "halk ayaklanmasının" Türkiye'de yaşanabileceği öne sürülerek, Erdoğan'ın Netanyahu'yu "kıskanabileceği" söyleniyor.

İsrail gazetesi Haaretz'de yer alan bir değerlendirmede, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı benzetmenin "çok kolay" olduğu söyleniyor.

Buna karşın iki lider arasında büyük farklar olduğu söylenen yazıda bu farklar ele alınıyor. Yazıda Erdoğan'ın Netanyahu'yu "kıskanabileceği" söyleniyor.

Cuma, 07 Nisan 2017 12:04
Dilaver Kişili ve Çetin Bayram adlı iki AKP'li "dağcı" And Dağları'nın zirvesine bir tırmanış gerçekleştirdiklerini ileri sürmüş, oradan getirdiklerini söyledikleri bir taşı da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmişti. Zirveye tırmanıldığı haberinin gerçeği yansıtmadığına ilişkin haberimize yanıt veren ve soL'u "çamur" olarak niteleyen Çetin Bayram, "zirveden" bir kare paylaştı ama o noktanın da And Dağları'nın en yüksek zirvesi Aconcagua olmadığı ortaya çıktı.

İzmir'den Dilaver Kişili ve Erzurum'dan Çetin Bayram adlı kişiler And Dağları'nın zirvesine bir tırmanış gerçekleştirdiklerini öne sürmüş, zirveden getirdiklerini söyledikleri taşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmişti.

Perşembe, 13 Nisan 2017 13:40
Adıyaman'ın Sincik ilçesinde İngilizce öğretmenliği yapan Zekiye Şeker, kişisel sosyal medya hesabındaki bir paylaşımı bahane edilerek devlet memurluğundan men edildi... Şeker, yaşadığı hukuksuzluk ve keyfiliklerle dolu süreci soL'a anlattı...

Adıyaman'ın Sincik ilçesinde Söğütlü Ortaokulunda İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Eğitim-Sen üyesi Zekiye Şeker, darbe girişiminden bir gün sonra kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım bahane edilerek, devlet memuriyetinden men edildi.

Pazar, 23 Nisan 2017 17:23
TKP MK üyesi ve soL yazarı Kemal Okuyan 9 maddede şaibeli referandumu yazdı. Yazısında, "referandumun kaybedeninin" Erdoğan olduğuna dikkat çeken Okuyan, referandum sürecinin halkın örgütlenmesi ve mevzi kazanması için uygun bir atmosfer yarattığını vurguladı.

1. YIKTI... YERİNE KOYAMADI

Referandumun hiç tartışılamayacak sonucu, Erdoğan’ın kafasındaki Türkiye’yi hayata geçirmesinin mümkün olmadığıdır. Hep söylediğimiz gibi, AKP 1923’te yola çıkan Cumhuriyet’i karşı-devrimci hamlelerle ortadan kaldırabilmiş ama yerine yenisini koyamamıştır, koyamayacaktır. Referandum, bu gerçeği bir kez daha teyit etmiştir.

Perşembe, 13 Nisan 2017 11:15
Kemal Okuyan

Bu yazıyı 17 Nİsan günü yazmak gerekebilirdi. Normalde…

Ancak normalin ne olduğunu kimsenin söyleyemeyeceği ülkemizde referandumun hemen ardından bizim konuşmamız gereken başka şeyler olacak. Konuşmamız ve yapmamız gereken…

Cumartesi, 01 Nisan 2017 09:34
PsikesoL Kolektifi, Erdoğan'ın etrafında yayılan "psikolojik üstünlük" halesinin referandum süreci ile birlikte ne durumda olduğuna ve siyasette psikoloji üzerine soruları yanıtladı.

Referandum sürecinde sona yaklaşıldıkça siyasetin yerini psikolojik denebilecek olaylar alıyor. Örneğin geçtiğimiz haftalardaki Hollanda krizi gibi. Ya da birkaç gün önce Erdoğan’ın muhalefet çadırını ziyaret etmesi gibi. Kimi kesimler tüm olan bitenleri “iktidarın planlı eylemleri” olarak görürken meseleyi bir de ruh sağlığı çalışanlarından oluşan PsikesoL Kolektifi’ne sorduk.

Pages