16 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 22 Ocak 2017 20:20
Melih Gökçek, "ODTÜ, bizim bir bilim yuvası olarak kabul ettiğimiz bir yer, inşallah ideolojik anlamda saplantılardan kurtulur ve ilim tarafları daha fazla olur" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Periscope'tan açıklamalarda bulundu.

Gökçek, "ODTÜ'yü yıkacak mısınız?" sorusuna şu yanıtı verdi: 

Perşembe, 12 Ocak 2017 17:47
Uşak merkezli 18 ilde, Fethullah Gülen cemaatine yönelik operasyonda 2010-2014 yıllarında Uşak Üniversitesinde öğrenim gören 20 kişi gözaltına alındı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 2010-2014 yıllarında Uşak Üniversitesinde öğrenim gören 18 ildeki şüpheliler için gözaltı kararı verildi.  

Uşak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, değişik illerdeki çok sayıda adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 20 kişiyi gözaltına aldı.

Perşembe, 05 Ocak 2017 21:22
Almanya Dışişleri Bakanı Frank - Walter Steinmeier, İzmir'de meydana gelen saldırı ile ilgili bir açıklama yaparak Almanya'nın "terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu" söyledi.

İzmir'de meydana gelen saldırı sonrası bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'nin birkaç gün sonra yine bir saldırıya kurban verdiğine işaret ederek İzmir'den gelen haberler karşısında sarsıldığını belirtti. 

Steinmeier'in açıklaması, Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından paylaşıldı.

Çarşamba, 18 Ocak 2017 09:32
İstanbul Esenler’deki Enderun Mektebi İlim ve Hizmet Derneği isimli gerici kuruluş, 4-6 yaş arasındaki çocuklara "andımız" iddiasıyla, gerici söylemlerin olduğu yemin ettirdi. "Yaşasın İslam. Elimizde Kur’an. Kalbimizde iman, bir Allah’a inanan Müslüman’ız Müslüman" ifadelerinin geçtiği yemini ettiren kuruluşun açılışına AKP'li belediye başkan yardımcısı, AKP ilçe başkanı ve Esenler Kaymakamı da katılmıştı.

İstanbul Esenler’deki Enderun Mektebi İlim ve Hizmet Derneğinde 4-6 yaş arasındaki çocuklara andımız denilerek dini sözlerin yer aldığı bir yemin okutuldu.

Perşembe, 05 Ocak 2017 10:08
İnsan toplumunu tümüyle sanal ortama taşımak mümkün olur mu? Ya da sanal gerçeklik insanların iletişiminde bariyer olan zaman ve mekan farklılığını tamamıyla ortadan kaldırıp, insanlığın temel iletişim mekanizması olabilir mi?

İnsan toplumunu tümüyle sanal ortama taşımak mümkün olur mu? Ya da sanal gerçeklik insanların iletişiminde bariyer olan zaman ve mekan farklılığını tamamıyla ortadan kaldırıp, insanlığın temel iletişim mekanizması olabilir mi?

Salı, 31 Ocak 2017 02:42
Avusturya Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti lideri Kern, kamuya açık alanlarda burkan giyilmesinin yasaklanacağını söyledi.

Avusturya'da, koalisyon hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Avusturya Halk Partisi (ÖVP) arasında erken seçime gidilmesini önlemek için yapılan görüşmelerde uzlaşıldığı bildirildi. 

Perşembe, 05 Ocak 2017 08:32
AKP'nin eğitim kurumu olan Eğitim Bir-Sen, eğitime ilişkin önerilerini açıkladı. 15 Temmuz'un müfredata girmesini, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin kaldırılmasını isteyen Eğitim Bir-Sen, din dersinin birinci sınıftan itibaren verilmesini istedi.

AKP'nin eğitimdeki gerici saldırısı devam ederken, AKP'nin eğitim kurumu Eğitim Bir-Sen, yeni saldırı raporunu açıkladı.

Salı, 03 Ocak 2017 14:05
Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, terör saldırılarını "üst akıla" havale etmeye çalışan hükümeti eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Sen hükümetsin üst aklın tuzağını boz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:

Pazartesi, 09 Ocak 2017 15:12
Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı'nda gündemdeki başlıklara ilişkin açıklama yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'da yapılan Büyükelçiler Konferansı'nda konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde: 

"Binlerce yıllık devlet geleneğine sahip milletimiz için 2023 yılı bir mihenk taşıdır. Bildiğiniz gibi 2023 için iddialı hedefler ortaya koyduk ve emin adımlarla ilerliyoruz. Bizi 2053 ve 2071 vizyonuna da sıçramış olacağız.

Pazar, 15 Ocak 2017 09:11
Rusya Federasyonu, sahip olduğu siber savunma kadrosu, bilgisi ve alt yapısı ile birlikte, ABD açısından bu alanda Çin Halk Cumhuriyeti’nden bile çok daha tehlikeli bir “düşman” haline dönüşmüş durumda.

5 Ocak 2017’de BBC Türkçe’de yayınlanan haberde, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper’in 8 Kasım’daki Başkanlık Seçimi öncesinde Rusya’dan gelen siber saldırıların, ABD’de şu ana dek yapılan “en saldırgan müdahale olduğu” sözü yer alıyor.

Perşembe, 26 Ocak 2017 21:04
Olup bitenler, az sayıda insan öyle istediği için değil, kitleler sorumluluk almadığı ve oluruna bıraktığı için böyle gerçekleşir. Düğümlerin öyle bir bağlanmasına izin verirler ki, zamanı geldiğinden ancak bir kılıç o düğümleri kesebilir. İktidarı öyle adamların eline bırakırlar ki, zamanı geldiğinde ancak bir isyan onları indirebilir.

soL'un notu: 20. yüzyılın en önemli marksist düşünürlerinden, İtalyan Komünist Partisi'nin lideri Antonio Gramsci'nin 1917 Şubatı'nda "Geleceğin Şehri" gazetesinde yazdığı bu metin, hâlâ güncelliğini koruyor. Neredeyse tamamen 26 yaşındaki Gramsci tarafından hazırlanan bu gazete, Sosyalist Parti'nin Piedmontese gençlik federasyonunun yayın organıydı.

Perşembe, 26 Ocak 2017 07:46
Emperyalist sistemin kâr etmekte zorlanan tekelleri, birbirinin önüne geçebilmek için bir mücadele veriyor. Bu doğrultuda savaş bile çıkartmaktan çekinmeyen patronları yeni teknolojileri tartışmaya iten gerçek tam da onları zengin eden düzenin insanları iyi bir dünyaya ikna edememesidir.

1850 yılının bir Haziran gününde Londra’nın Regent Sokağı’nda yürüyen Karl Marx bir sergide gördüğü elektrikli lokomotif modelinden çok etkilenir. Liebknecht anılarında Marx’ın nasıl heyecanlandığını anlatır.

Çarşamba, 25 Ocak 2017 20:08
"Biz de dün gece ABD'li reklam şirketlerinin açık izlerini taşıyan bir kampanyada "ben de varım" diyen sefa sınıfı mensuplarının seferberlik çağrısını izledik. Ne için? Dedikleri gibi vatan millet için mi? Ne alakası var! Onların sefası ve milyonlarınsa sefaleti sürsün, kendi saadet zincirleri bozulmasın diye!"

Bir süre önce sefa sınıfı meselesine değinmiştik… Gelişmeler yine değinmeyi gerekli kılıyor.

Pazartesi, 30 Ocak 2017 13:01
ABD'deki Trump karşıtı protestolar tüm dünyada gündem olurken, bu ülkedeki sosyalistler de, emperyalizme ve kapitalizme karşı mücadelelerini sürdürüyorlar. ABD'de mücadele veren Sosyalizm ve Özgürlük Partisi, Trump karşıtı mücadeye, geniş halk kesimlerinin dahil edilebileceğini düşünüyor.

"Amerika'yı yeniden büyük yap!" sloganı ile başkanlık yarışına katılan ve rakibi Hillary Clinton'ı yenerek 45. ABD Başkanı olan Donald Trump, emperyalist hiyerarşinin tepesindeki ülkenin ortadan ikiye yarılmasının hem nedeni, hem de sonucu oldu.

Salı, 24 Ocak 2017 11:00
Hillary Clinton’ın en büyük bağışçılarından biri ile 'Kadınların Yürüyüşü' arasındaki ilişki nedir sorusunu Trump'a oy verdiğini belirten bir liberal feminist, Wall Street Journal yazarı şöyle yanıtlıyor: Milyarder George Soros’un Washington’daki Kadın Yürüyüşünün 50’den fazla “ortağı” ile bağları var.

soL'un notu: Kapitalizmin insanlığa son 'seçim armağanı' olan Trump, emperyalist sistemin vardığı en kirli, en çürümüş aşamasını temsil ediyor. Ancak Trump'la mücadele görüntüsü, sınıfsal içeriğinden yoksun ve hatta belki Trump karşıtı bir müdahalenin sivil ayağı olarak örülüyorsa, dikkat kesilmek gerekiyor. Çevirisini yayınladığımız makale, eski bir Wall Street Journal yazarı Asra Q.

Pages