14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Pazartesi, 13 Kasım 2017 08:15
Aydemir Güler

Ekim Devriminin yüzüncü yılı diye çok konuşulması sonuç olarak iyidir. Ama bazı konuşmalara polemik ve teşhirin eşlik etmesi de gerekmektedir. Bu yazı belirli bir adrese seslenmiyor, ama içinde kendisinden bir iz bulacak çok anti-Sovyet kesim olduğu doğrudur.

Cumartesi, 28 Ekim 2017 01:00
Aydemir Güler

Türkiye’nin tarihsel bir meselesi emperyalizmle girdiği bağımlılık ilişkileridir. Resmi muhalefetin bu konuda en ufak bir itirazı yoktur.

Pazartesi, 16 Ekim 2017 09:45
Aydemir Güler

Aslında geçen ayki Alevi mitinginden sonra yazılmalıydı bu yazı. Ama durumun vahametini kendiliğinden anlayacaklara biraz zaman da bırakılmalıydı. Öte yandan anlamayacak olana uzatılacak elin de boşa gideceği açıktı…

Cumartesi, 23 Eylül 2017 01:00
Aydemir Güler

Herhangi bir organizasyonda merkezi “komuta” ile uygulama noktaları arasındaki mesafenin kısalması iki farklı olgunun göstergesi olabilir. Birincisi; ilgili topluluk çok az kişiden oluşmaktadır. İkinci seçenek ise söz konusu topluluğun son derece militan bir örgüt psikolojisine ve çalışma tarzına sahip olmasıdır.

İkincisi yerine göre güç katar. Birincisi zaafın açık edilmesidir.

Cumartesi, 05 Ağustos 2017 08:00
Aydemir Güler

Erdoğan ektiğini biçiyor!

Uyuşturucuyu çekip Atatürk heykelinin ayağına saldıran yaratık.

Bayramiç’te sarıklı polis memuru.

İstanbul’da parkta kılık kıyafet düzenlemesi yapmaya kalkan özel güvenlik görevlisi.

Aynı mesleği vapurda icra ederken izinsiz simit satan gence işkence edip tehdit ve -belli ki- eğlence için görüntü kaydeden manyaklar…

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 01:30
Aydemir Güler

Üstünden bir yıl geçtiğine göre adını koymanın zamanı da çoktan gelip geçmiş olmalıdır. Konumuz 15 Temmuz’dur…

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 08:45
Aydemir Güler

Türkiye ilericilerinin AKP karşısında kendilerini güçsüz hissetmeleri ciddi sorun. Bu hissiyattan çıkabilecek seçenekler bellidir.

Çarşamba, 28 Haziran 2017 01:00
Aydemir Güler

Çürüme, kapitalizmin tarihsel ilerleme ile bağının kırıldığı emperyalist çağın özelliklerinden biridir. Ancak bu tür tarihsel takvimlendirmelerde kural bölmelerin birbirinin içine geçişmesi oluyor. Kapitalizm insanın insanı sömürmesi olgusunu görülmemiş biçimde örten karakteristikleri ve bunlara eşlik eden ideolojik gericiliğiyle birlikte çürümeye çoktan başlamıştır aslında.

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 09:15
Aydemir Güler

Türkiye’de siyasetin sol şeridi, ki zaten pek geniş sayılmaz, başkalarının tasallutu altında inim inim inler.

Cumartesi, 20 Mayıs 2017 08:15
Aydemir Güler

Amerikan basınında atılan bir manşet durumu özetledi: Zor müttefik, ama üstünü çizmenin zamanı değil.

AKP Türkiye’sinin durumu budur ve bunun AKP muhalefeti tarafından algılanmaması memleketin sorununun en önemli veçhelerinden biridir. ABD ziyareti neden bu kadar merak çeken bir konu olur ki “muhalefet” için?

Çarşamba, 12 Nisan 2017 09:15
Aydemir Güler

Birkaç yıl öncesine kadarki genel uygulama ve uygulamaya yön veren yaklaşıma kalsa şu anda evet oylarının hayır’lara “tur bindirmiş” olması gerekirdi.

Cumartesi, 01 Nisan 2017 08:45
Aydemir Güler

Gerilimsiz siyasal kampanya olur mu? Olsa memlekete bir hayrı olur mu? Hayrı olmayabilir, ama “hayır”ı oluyor sanki…

Cumartesi, 04 Mart 2017 08:00
Aydemir Güler

Yan yana getirelim bugüne kadar memleketin haline dair söylediklerimizi.

Bir: Türkiye bir şeriat ülkesine dönüştürülmek istendi. Ama olmadı. Dikkat edin; “deneniyor”, “sürüyor” demiyorum; bu iş olmadı. Çünkü memleketin yarısını değil, yarısından çok fazlasını yok etmeleri gerekiyor. Olmaz. Son zamanların tehdit argümanı iç savaşla da olmaz.

Çarşamba, 08 Şubat 2017 09:15
Aydemir Güler

Eskiden güncel siyasetten özerk bir popüler kültür alanı vardı. Kimisi eğlenir, kimisi dinlenir, ülkenin siyasal tansiyonu ne kadar yükselmiş olursa olsun orada huzur bulunurdu. Kuşkusuz alanın siyaset dışı olduğu büyük bir yanılsama ve hatta kasti olarak kurgulanmış bir yalandı.