8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Cuma, 08 Aralık 2017 00:45
Mesut Odman

Yarın iktidarı alsak, diyorum, işimiz çok zor olacak, besbelli.

Çok zor derken, iktidarı almak kadar elde tutmanın, öyle uzun süreler boyunca da değil, alıp bırakmak türünden anlık bir zaferin ötesine geçmek kadar “mütevazı” bir başarının da kolay olmadığını anlatmak istiyorum.

Hemen iki itiraz gelebileceğinin farkındayım.

Cuma, 27 Ekim 2017 00:45
Mesut Odman

Geçen haftaki yazım bazı okurlarda önemli gördüğüm bir soruya yol açmış. Demokrasi ve demokrasi mücadelesi konusunda çok uzun zamandır yazdıklarımdan vaz mı geçiyorum; vazgeçmek denemese bile, bir inceltmeye mi yöneliyorum?

Cuma, 15 Eylül 2017 01:30
Mesut Odman

Sözlerin akışı açısından, önce ne yapması, daha sonra ne yapmaması gerektiği dile getirilmeli; böyle kabul edilir genellikle.  Günlük konuşmalarda olumlu olanı ya da yapılması gerekeni daha önce belirtmek, ardından, bu gerekliliği vurgulamak ve iyice anlaşılmasını sağlamak için ne yapmamak gerektiğini  anlatmak, daha yaygındır; alışkanlık bu yönde oluşmuştur, demek istiyorum.

Cuma, 22 Eylül 2017 01:00
Mesut Odman

Sık sık yaparım ya, önce başlıkla ilgili birkaç açıklama.

Birincisi, biraz popülerleştirme, daha güncel deyişle, medyatik olma eğilimine kapıldığımı itiraf etmek zorundayım; ister istemez oluyor, “zamanın ruhu” kavramının anlattığı tam da bu değildir ama, kullanalım, ona kapılmadan edemiyorsun. Yoksa bu “moskof” sözcüğü de Türk sağının onunla dansı da başlıkta yer almazdı.

Cuma, 28 Temmuz 2017 01:15
Mesut Odman

Kısa tutmak için bu kadarıyla bıraktım. Başlığa şöyle devam edebilirdim aslında: “…ya da sık kullanılan deyimlerden karakter tahlili.” 

Cuma, 14 Temmuz 2017 01:00
Mesut Odman

Harcıalem tribün ya da meydan sloganlarına mı benzedi biraz? Yoksa, ince düşünüp kılı kırk yaranların gözünde pek kaba, pek basitleştirici mi oldu?

Olsun varsın. Önemli olan, doğruluğu. Hele doğru bir düşüncenin, özlemin, umudun kolayca söylenip akılda kalmasını sağlarsa, bir de kalabalıklara doğru yayılabilirse, varsın beylik sloganları hatırlatsın!

Cuma, 05 Mayıs 2017 01:15
Mesut Odman

Başlarken, bir an için, toplumsal sınıfların var olmadığını kabul edelim ve yıkılmış, yerle yeksan olmuş cumhuriyetin safiyane sloganındakine benzer, “imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitle” olduğumuzu varsayalım.

Bu cümlede kullanılan bazı sözcük ve deyişlere birtakım itirazların gelmesi doğaldır.

Cuma, 13 Ocak 2017 01:00
Mesut Odman

Kapitalist sınıfın eğilimlerinde, egemen olduğu emperyalist dünyanın gücünde, o dünyanın içinde ve kıyısında yer alan kendi ülkemizde zaman zaman birtakım yeni sayılabilecek, eskisinden az çok farklı, pek alışılmadık  gelişmelerin ortaya çıkması doğaldır.